МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
ЛИСТ
06.10.2022 № 91866/37.1/32-22 |
Начальникам міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції
Про надання інформації
Відповідно до статті 34 Закону України "Про нотаріат" (далі - Закон) нотаріуси, серед іншого, провадять опис майна фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою або місце перебування якої невідоме. Наказом Міністерства юстиції України від 19.05.2022 № 2017/5 "Про внесення змін до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" розділ II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, було доповнено главою 9-1"Опис майна фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою або зникла безвісти за особливих обставин, та встановлення над ним опіки".
Так, нотаріус описує майно фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою або зникла безвісти за особливих обставин, та встановлює над ним опіку на підставі:
рішення суду про визнання фізичної особи безвісно відсутньою;
заяви заінтересованої особи або органу опіки та піклування та відомостей про особу, зниклу безвісти за особливих обставин, в Єдиному реєстрі досудових розслідувань / Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Перед описом майна фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою або зникла безвісти за особливих обставин, та встановленням над ним опіки нотаріус з'ясовує та перевіряє, серед іншого, наявність відомостей про особу, зниклу безвісти за особливих обставин, в Єдиному реєстрі досудових розслідувань / Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
При цьому, відповідно до статті 46 Закону нотаріуси або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, має право витребовувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
Відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій, повинні бути подані в строк, визначений нотаріусом. Цей строк не може перевищувати одного місяця.
Неподання відомостей та документів на вимогу нотаріуса є підставою для відкладення, зупинення вчинення нотаріальної дії або відмови у її вчиненні.
Додатково повідомляємо, що згідно зі статтею 12 Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" держателем Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (далі - Реєстр), є Міністерство внутрішніх справ України. Адміністратором Реєстру є державне підприємство, що належить до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України. Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 511 "Деякі питання виконання Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" Міністерству внутрішніх справ було доручено затвердити положення про Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та забезпечити функціонування зазначеного Реєстру.
Разом з тим до запровадження функціонування Реєстру нотаріус має можливістьздійснювати опис майна фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою або зникла безвісти за особливих обставин, та встановлювати над ним опіку, зокрема, на підставі заяви заінтересованої особи або органу опіки та піклування та відомостей про особу, зниклу безвісти за особливих обставин, в Єдиному реєстрі досудових розслідувань.
Вищевикладену інформацію просимо довести до відома державних і приватних нотаріусів.
Перший заступник Міністра | Євгеній ГОРОВЕЦЬ |