КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ПАЛИВА ТА ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
Про збільшення видобутку вуглеводнів
За результатами обговорення шляхів збільшення видобування вуглеводнів визнано, що протягом останніх років показники нарощування ресурсної бази нафтогазової промисловості є недостатніми. Світовий досвід свідчить, що для сталого розвитку нафтогазової галузі щорічний приріст ресурсної бази вуглеводнів має у два-три рази перевищувати обсяги їх вилучення.
Запаси вуглеводнів України, які можуть розглядатись як ресурсна база видобутку, становлять приблизно 600 млрд. куб. м газу та 100 млн. тонн нафти. Ці запаси не можуть забезпечити стабільного нарощування власного видобутку нафти і газу в Україні. Тому приріст розвіданих запасів вуглеводнів є стратегічним завданням нафтогазової промисловості України.
На підставі даних щодо прогнозної динаміки ефективності пошуково-розвідувального буріння фахівцями НАК "Нафтогаз України" оцінено можливі обсяги приросту розвіданих запасів вуглеводнів в Україні на період до 2030 року. За умови, що обсяги пошуково-розвідувального буріння досягнуть рівня, передбаченого Національною програмою
"Нафта і газ України до 2010 року" (415 тис. м/рік на газ і 185 тис. м/рік на нафту), можливо значно збільшити обсяг щорічного приросту запасів вуглеводнів, довівши його в 2010 році до 38,3 млрд. куб. м газу і 4,4 млн. т нафти з конденсатом, у 2020 році - до 41,7 млрд. куб. м газу і 6,5 млн. т нафти з конденсатом та в 2030 році - до 45 млрд. куб. м газу і 7 млн. т нафти з конденсатом.
Раціональне використання наявних розвіданих запасів вуглеводнів і виконання передбачених обсягів геологорозвідувальних робіт та приріст запасів дозволять забезпечити стабільне збільшення видобутку вуглеводнів в Україні.
Наростити видобування вуглеводнів передбачається за рахунок:
підвищення ефективності видобування з розроблених родовищ (за рахунок зростання результативності та збільшення обсягів робіт з інтенсифікації видобування та підвищення нафтогазоконденсатовилучення);
прискореної розробки запасів нових родовищ, які будуть відкриті в результаті геологорозвідувальних робіт (передусім в акваторії Чорного та Азовського морів).
Зважаючи на динаміку видобутку з введених в розробку родовищ та прогнозної зміни розвіданих запасів вуглеводневої сировини, прогнозні обсяги видобування газу на період до 2030 року неухильно зростатимуть і досягнуть 23,2 млрд. куб. м до 2010 року, 25 млрд. куб. м у 2015 році, 26 млрд. куб. м у 2020 році та 28,5 млрд. куб. м у 2030 році.
Обов'язковою умовою нарощування видобування газу в Україні є формування ринкових механізмів стимулювання шляхом удосконалення цінової політики та створення передумов для самостійного фінансування нафтогазовидобувними підприємствами виробничих програм за рахунок отриманого прибутку.
Прогнозні обсяги видобування нафти з конденсатом зростатимуть, досягнувши рівня 5,1 млн. тонн в 2010 році та 5,33 млн. тонн в 2015 році. В подальшому обсяги видобування стабілізуються на рівні 5,3 - 5,4 млн. тонн/рік.
Одним з пріоритетних напрямків підвищення рівня енергобезпеки країни є збільшення обсягів видобутку газу та нафти на найближчі 5 років та в перспективі до 2030 року. З метою нарощування ресурсної бази видобутку і освоєння нафтогазових ресурсів необхідно забезпечити істотне збільшення обсягів пошуково-розвідувальних робіт в українському секторі Чорного і Азовського морів, яких на сьогодні освоєно лише 4%.
Забезпечити щорічне зростання обсягів видобування газу і нафти в Україні для досягнення в 2010 році обсягів видобування газу - 23,3 млрд. куб. м, нафти з газовим конденсатом - 5,1 млн. тонн.
З метою ліквідації збитковості видобування газу нафтогазовидобувними підприємствами, збільшення їхніх інвестиційних можливостей потрібно вжити заходів для поетапного збільшення граничних відпускних цін на природний газ власного видобутку для всіх категорій споживачів до економічно обїрунтованого рівня.
1. Заступнику Міністра Ясюку В.М., НАК "Нафтогаз України" (Івченко А.Г.), Департаменту з питань нафтової, газової та нафтопереробної промисловості (Зіневич В.О.):
1.1. Підготувати доопрацьований варіант державної програми освоєння вуглеводневих ресурсів українського сектору Чорного і Азовського морів, з урахуванням необхідності безумовного досягнення рівнів видобутку нафти і газу (1 млн. тонн нафти та 10 млрд. куб. м газу), передбачених
Енергетичною стратегією України до 2030 року.
Термін - 01.07.2007
1.2. Прискорити розвідку та освоєння ресурсів вуглеводнів на структурах Прикерченського шельфу Чорного моря, для чого здійснити заходи щодо:
виконання сейсмічних досліджень методом 3D на площах Субботіна і Абіха;
Термін - 30.12.2006
пробурити пошукову свердловину N 1 на площі Субботіна;
Термін - 30.12.2006
пробурити параметричну свердловину N 404 на площі Абіха;
Термін - 2006 - 2007 рр.
розпочати дослідно-промислову розробку покладів вуглеводнів на площі Субботіна.
Термін - 30.03.2008
1.3. На базі попередньо оцінених запасів вуглеводнів залучити кредитні кошти для реалізації програми з розвідки та освоєння площі Субботіна.
Термін - 30.12.2007
1.4. Розпочати дослідно-промислову розробку покладів вуглеводнів Одеського газового родовища в 1 півріччі 2007 року, для чого здійснити заходи щодо:
пробурення розвідувальної свердловини N 20 на Одеському родовищі;
Термін - 30.12.2006
пробурення експлуатаційної свердловини N 21 на Одеському родовищі.
Термін - 30.12.2006
1.5. Організувати науково-технічну конференцію фахівців з питань видобування нафти і газу, залучивши наукові заклади нафтогазового комплексу та незалежних експертів до визначення пріоритетів наукових досліджень та програм, метою яких є збільшення видобутку вуглеводнів.
Термін - 01.10.2006
2. Заступнику Міністра Ясюку В.М., Департаменту з питань нафтової, газової і нафтопереробної промисловості (Зіневич В.О.):
2.1. Завершити узгодження та затвердити, у встановленому порядку, Правила розробки родовищ нафти і газу України.
Термін - 01.07.2006
2.2. Підготувати звернення до Фонду державного майна України стосовно прискорення виконання пункту 8 розділу 2 Плану заходів щодо забезпечення енергетичної безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27.12.2005
N 1863/2005, яким передбачено передання майнових комплексів нафтогазорозвідувальних підприємств НАК "Надра України", до статутного капіталу НАК "Нафтогаз України".
Термін - 30.04.2006
2.3. Під час формування пропозицій до проекту Закону України "Про внесення змін до Державного бюджету України на 2006 рік" та проекту Державного бюджету України на 2007 рік передбачити:
- зменшення нормативів відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, до рівня 2005 року.
Термін - 30.09.2006
3. Заступнику Міністра Ясюку В.М., Департаменту нафтової, газової та нафтопереробної промисловості (Зіневич В.О.), НАК "Нафтогаз України" (Івченко О.Г.):
розробити та подати до Кабінету Міністрів України в установленому порядку проект Закону України "Про внесення змін до Земельного кодексу України", яким передбачити спрощення порядку надання земельних ділянок для будівництва нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, пов'язаних з експлуатацією об'єктів нафтогазового комплексу.
Термін - 01.09.2006
4. Відділу взаємодії з Верховною Радою України та зв'язків з громадськістю (Пахно Г.О.), Сектору взаємодії із засобами масової інформації (Жайворон М.М.):
забезпечити оприлюднення рішення колегії на веб-сайті Мінпапивенерго, в інформаційному бюлетені "Відомості Міністерства палива та енергетики України" та в інших засобах масової інформації.
Голова колегії, Міністр | І.Плачков |