МІНІСТЕРСТВО ПАЛИВА ТА ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
02.03.2010 N 01/32-0194//1138/01/17-10 |
Голові Верховного суду
України
Онопенку В.В.
Про оподаткування понаднормативних витрат електроенергії в мережах енергопостачальних компаній
Шановний Василю Васильовичу!
До Міністерства палива та енергетики України та Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) надходять запити енергопостачальних компаній щодо судових спорів з приводу віднесення понаднормативних витрат електроенергії до складу валових витрат та врахування їх при оподаткуванні прибутку та нарахуванні ПДВ.
Враховуючи важливість зазначеного питання, Мінпаливенерго та НКРЕ проведено спільну нараду за участю НАК "Енергетична компанія України", експертних галузевих організацій ВАТ "ЛьвівОРГРЕС" та ДП "ДонОРГРЕС", енергопостачальних компаній та ВГО "Енергетична Асоціація України", за результатами якої просимо врахувати таку спільну позицію:
1. Електроенергія - вид продукції, транспортування якої від виробника до споживача здійснюється за рахунок певної частини самої продукції. Тому, витрати електроенергії під час її транспортування є об'єктивною складовою технологічного процесу. Нормування витрат електроенергії на її транспортування було запроваджено наприкінці 80-х років минулого сторіччя з метою оцінки очікуваного корисного відпуску електроенергії споживачам та використання в системі стимулювання персоналу.
Запровадження нормування витрат паливно-енергетичних ресурсів (далі - ПЕР) передбачено Постановою КМУ від 15.07.97
N 786 "Про порядок нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві" на виконання Закону України
"Про енергозбереження" від 01.07.94.
Метою Закону України
"Про енергозбереження" (статті 1, 3) є регулювання відносин між господарськими суб'єктами і державою в сфері енергозбереження, створення економічних і правових умов зацікавленості в енергозбереженні. Відповідно до ст.
9 Закону України "Про енергозбереження" та п. 1 Загального положення про порядок нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві, затвердженого Постановою КМУ від 15.07.97
N 786 (далі - Положення), управління в сфері енергозбереження спрямоване на забезпечення раціонального використання енергоресурсів, скорочення всіх видів витрат паливно-енергетичних ресурсів та запровадження економічних механізмів стимулювання енергозбереження. При цьому в абзаці 2 п. 1 Положення зазначено:
"Нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів не передбачає втручання держави у господарську діяльність підприємств, пов'язану з обмеженням споживання паливно-енергетичних ресурсів або обсягів виробленої продукції. Воно є інструментом усунення нераціонального "використання паливно-енергетичних ресурсів, викликаного безгосподарністю та застосуванням застарілих технологій. Основними важелями цього механізму є матеріальне заохочення економії паливно-енергетичних ресурсів та фінансова відповідальність за їх нераціональне використання".
Таким чином нормування питомих витрат ПЕР має стимулюючу функцію. Стаття
16 Закону України
"Про енергозбереження" містить перелік стимулів, серед яких надання податкових пільг, надання цільових державних та інших субсидій і безповоротного асигнування, пріоритетне кредитування, а не додаткове оподаткування, як визначено окремими судовими рішеннями. Стаття 17 Закону визначає економічні санкції за перевитрати ПЕР, які не мають відношення до оподаткування. Крім того, абзац 3 п. 1
Положення визначає, що "Нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів використовується також для прогнозування обсягів споживання паливно-енергетичних ресурсів у регіонах, галузях та у цілому в державі".
Отже, законодавством визначено вичерпний перелік завдань нормування - стимулювання і прогнозування.
Основним галузевим нормативним документом, який регламентує визначення та розрахунок витрат електроенергії на її транспортування є Методика складання структури балансу електроенергії в електричних мережах 0,38-150 кВ, аналізу його складових і нормування технологічних витрат електроенергії" (далі - Методика), затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 17 грудня 2003 року
N 757 зі змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства палива та енергетики України від 5 лютого 2009 року N 52. У Вступі Методики підкреслюється, що "значення технологічних витрат розраховані з певною похибкою, яка залежить від точності визначення вхідних даних та припущень, що прийняті у методиках нормування".
Цим підтверджується оціночна природа показника нормативних витрат електроенергії, який може бути визначений за певних припущень і фіксованих умов, і в жодному разі не може трактуватися як гранична величина допустимих витрат електроенергії на її передачу.
При визначенні нормативних витрат електроенергії неможливо врахувати:
індивідуальні графіки навантаження і коефіцієнти потужності в узлах розрахункової схеми,
наявність схем, відмінних від нормальних, зокрема ремонтних тощо,
фактичний розподіл та несиметрія фазних навантажень по фідерах 0,4 кВ,
погодні умови (температура повітря і вологість по всій протяжності мереж) тощо.
Таким чином, тільки звітні (фактичні) витрати електроенергії в електромережах відображають вплив усіх факторів і є об'єктивною величиною витрат електроенергії на її транспортування.
Специфікою електроенергії як товару є одномоментність її виробництва і споживання та неможливість її складування. Це визначає єдиний можливий спосіб обрахунку фактичних витрат електроенергії як різницю між надходженням електроенергії в мережу і корисним відпуском електроенергії споживачам.
Відповідно до Закону України
"Про електроенергетику" регулювання тарифів на електроенергію покладено на Національну комісію регулювання електроенергетики (НКРЕ) України як законодавчо визначений орган державного регулювання у сфері електроенергетики.
В результаті реструктуризації вертикально інтегрованої системи галузі і впровадження ринкових відносин в енергетиці у 1995-2000 рр. змінились методологічні підходи до формування тарифів на електроенергію. Зокрема, з 2000 року роздрібний тариф на електричну енергію формується енергопостачальними компаніями відповідно до
Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за ринковою формулою. Складовими роздрібного тарифу для споживачів є оптова ринкова ціна на електроенергію, тариф на передачу, тариф на постачання та витрати електроенергії в мережах.
Оскільки на момент впровадження нової тарифної методології фактичні витрати електроенергії в мережах значно зросли, НКРЕ, для стимулювання енергопостачальних компаній до зниження витрат електроенергії, було прийняте рішення включати до роздрібного тарифу лише певну частину цих витрат, що стало елементом стимулюючого тарифоутворення. Зокрема, протягом 2001-2008 років на підставі рішень НКРЕ енергопостачальні компанії при формуванні тарифу враховували як нормативні, так і частину понаднормативних витрат.
Порядок включення до складу тарифів коефіцієнтів нормативних та понаднормативних витрат електроенергії, їх граничні рівні і терміни дії визначались Постановами НКРЕ
N 15/1 від 13.06.96;
N 564 від 06.05.98;
N 309 від 02.04.2001;
N 47 від 22.01.2001;
N 801 від 01.08.2001;
N 398 від 19.04.2002;
N 1044 23.11.2005;
N 654 від 25.05.2006.
Нормативні значення технологічних витрат електроенергії в електричних мережах затверджуються Мінпаливенерго на підставі розрахунків експертних організацій за Методикою на основі вхідних даних енергопостачальних компаній.
Різниця між звітними технологічними витратами електроенергії та їх нормативним значенням, відповідно до Постанови НКРЕ від 25.05.2006
N 654, отримала назву "небаланс". Зазначений термін фігурує в останніх нормативних документах НКРЕ, проте, враховуючи недоцільність внесення змін в усі нормативні документи НКРЕ, особливо ті, період дії яких було обмежено у часі за попередні роки, в окремих постановах НКРЕ замість небалансу продовжує використовуватись термін "понаднормативні витрати".
Задля досягнення мети стимулювання, а саме зниження витрат електроенергії в мережах, Мінпаливенерго та НКРЕ з 2001 року передбачають цільове фінансування в складі інвестиційних програм енергопостачальних компаній, яке забезпечується в тому числі за рахунок тарифу. За період 2003-2008 років на зазначені цілі залучено 1078 млн грн, зокрема в 2003 р. - 49 млн грн, 2004 р. - 60 млн грн, 2004 р. - 59 млн грн, 2006 р. - 264 млн грн, 2007 р. - 285 млн грн, 2008 р. - 362 млн грн, що складає 13% від загального обсягу фінансування інвестиційних програм.
Результатом стимулюючого регулювання Мінпаливенерго та НКРЕ стало зниження фактичних витрат електроенергії в мережах енергопостачальних компаній в цілому по Україні з 20,14% в 2001 році до 11,24% в 2008 році.
2. Крім того, відповідно до податкового законодавства наявність понаднормативних витрат (позитивних або від'ємних) не має впливати на оподаткування.
П. 5.2 статті
5 Закону України
"Про оподаткування прибутку підприємств" визначає вичерпний перелік витрат, що включаються до складу валових. Зокрема, пп. 5.2.1 п. 5.2. статті 5 передбачає віднесення до складу валових витрат "суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у т.ч. витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3-5.7".
П. 5.3 статті
5 Закону встановлює вичерпний перелік витрат, які не включаються до складу валових. В цьому переліку немає витрат електроенергії, в тому числі понаднормативних. Особливості віднесення витрат до складу валових витрат, визначені в пп. 5.4-5.7, також не включають особливостей, пов'язаних з витратами електроенергії, в тому числі понаднормативними.
П. 5.11 статті
5 Закону встановлює наступну норму: "Установлення додаткових обмежень щодо віднесення витрат до складу валових витрат платника податку, крім тих, що зазначені в цьому Законі, не дозволяється".
Здійснення корегувань валових витрат та валових доходів дозволяється
Законом відповідно до пункту 5.9 статті 5 та статті 12, які не включають особливостей, пов'язаних з витратами електроенергії, в тому числі понаднормативними. Інших корегувань Закон не передбачає.
Таким чином, відповідно Закону України
"Про оподаткування прибутку підприємств" на валові витрати енергопостачальних компаній повинні відноситись всі витрати, пов'язані із закупівлею електроенергії в ДП "Енергоринок", без будь-яких обмежень та корегувань.
Аналогічно, відповідно до Закону України
"Про податок на додану вартість" до податкового кредиту енергопостачальні компанії повинні відносити ПДВ за податковими накладними, пов'язаними із закупівлею електроенергії в ДП "Енергоринок", без будь-яких обмежень. Корегування податкового кредиту розрахунковим шляхом за наявності понаднормативних витрат електроенергії без підтвердження первинними документами суперечить вимогам Закону.
Однак, всупереч зазначеному вище, рішеннями Верховного Суду України від 10.06.2008 по справі ВАТ "Волиньобленерго" та від 01.09.2009 по справі ВАТ "Запоріжжяобленерго" запроваджено практику щодо врахування понаднормативних витрат електроенергії при оподаткуванні прибутку та нарахуванні ПДВ.
Таким чином, існує загроза стягнення з енергопостачальних компаній додаткових необгрунтованих податків та штрафних санкцій на десятки і сотні мільйонів гривень, яке матиме результатом суттєве погіршення їх фінансово-економічного становища та доведення до банкрутства. Для певних компаній суми можливих стягнень є такими, що це матиме катастрофічні наслідки для господарської діяльності і неминуче призведе до затримки виплати заробітної плати працівникам, суттєвого погіршення технічного стану електромереж та неналежного забезпечення їх експлуатації, зниження надійності електропостачання споживачів України.
Це загрожує фінансовій стабільності електроенергетичній галузі України в цілому і несе загрозу енергетичній безпеці держави.
Мінпаливенерго та НКРЕ звертаються з проханням до Верховного суду України врахувати вищевикладену офіційну позицію та обов'язково залучати представників Мінпаливенерго та НКРЕ, а також галузевих експертів при розгляді зазначеної категорії спорів.
З огляду на важливість питання, для забезпечення стабільного функціонування електроенергетичної галузі та з метою забезпечення всебічного і об'єктивного розгляду питання, просимо розглянути можливість призупинення виконання прийнятого Верховним судом України рішення по ВАТ "Запоріжжяобленерго" від 01.09.2009.
З повагою, Міністр палива та енергетики України Голова НКРЕ | Ю.Продан В.Кальченко |