• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Загального положення про юридичну службу міністерства, іншого органу виконавчої влади, державного підприємства, установи та організації

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Перелік, Положення від 26.11.2008 № 1040
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 26 листопада 2008 р. № 1040
Київ
Про затвердження Загального положення про юридичну службу міністерства, іншого органу виконавчої влади
( Назва Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 536 від 13.06.2012 № 874 від 21.10.2015 № 465 від 22.07.2016 № 670 від 22.09.2016 № 997 від 28.11.2018 № 868 від 09.10.2019 № 973 від 27.11.2019 № 1066 від 04.12.2019 № 805 від 09.09.2020 № 880 від 12.07.2024 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Загальне положення про юридичну службу міністерства, іншого органу виконавчої влади, що додається.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )
2. Міністерствам, іншим центральним і місцевим органам виконавчої влади розробити та затвердити комплекс заходів, спрямованих на підвищення якості роботи юридичних служб, зокрема щодо проведення юридичної експертизи проектів нормативно-правових актів та їх ґрунтовного редакційного опрацювання.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )( Пункт 3 виключено на підставі Постанови КМ № 805 від 09.09.2020 )
4. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.

Прем'єр-міністр України

Ю.ТИМОШЕНКО

Інд. 31


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 листопада 2008 р. № 1040
ЗАГАЛЬНЕ ПОЛОЖЕННЯ
про юридичну службу міністерства, іншого органу виконавчої влади
( Назва Положення із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )( У тексті Положення слова "(місцевих, регіональних)" в усіх відмінках і формах числа та слова ", урядового органу та його територіальних органів" виключено на підставі Постанови КМ № 536 від 13.06.2012 )
1. Це Положення регулює питання діяльності юридичної служби міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади та їх територіальних органів, місцевих держадміністрацій (далі - орган виконавчої влади).
( Абзац перший пункту 1 в редакції Постанови КМ № 536 від 13.06.2012; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )( Абзац другий п ункту 1 виключено на підставі Постанови КМ № 880 від 12.07.2024 )
2. Юридична служба органу виконавчої влади утворюється як самостійний структурний підрозділ з урахуванням вимог, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2005 р. № 179 "Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій" (Офіційний вісник України, 2005 р., № 11, ст. 522). У структурі апарату місцевої держадміністрації функції юридичної служби може виконувати спеціаліст, на якого покладається виконання відповідних обов’язків.
( Абзац перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 973 від 27.11.2019; в редакції Постанови КМ № 805 від 09.09.2020 )( Абзац другий п ункту 2 виключено на підставі Постанови КМ № 880 від 12.07.2024 )
Для представлення інтересів держави в судах під час розгляду справ, стороною або третьою особою в яких є органи виконавчої влади, у складі юридичної служби утворюється відповідний підрозділ або такі повноваження надаються окремій посадовій особі.
3. Юридична служба органу виконавчої влади у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, міжнародними договорами України, цим Положенням, а також іншими нормативно-правовими актами.
( Абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )( Абзац другий п ункту 3 виключено на підставі Постанови КМ № 880 від 12.07.2024 )
4. Основним завданням юридичної служби є організація правової роботи, спрямованої на правильне застосування, неухильне дотримання та запобігання невиконанню вимог законодавства, інших нормативних актів органом виконавчої влади, його керівником та працівниками під час виконання покладених на них завдань і функціональних обов'язків, а також представлення інтересів органу виконавчої влади в судах.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )
5. Юридична служба підпорядковується безпосередньо керівникові державної служби в державному органі (якщо інше не передбачено законом), на якого покладається здійснення контролю за правильним застосуванням працівниками органу виконавчої влади положень цієї постанови.
( Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 805 від 09.09.2020, № 880 від 12.07.2024 )
6. Юридична служба міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади спрямовує, координує правову роботу, здійснює методичне керівництво та перевіряє її проведення:
( Абзац другий пункту 6 виключено на підставі Постанови КМ № 536 від 13.06.2012 )
у територіальному органі міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади.
( Абзац четвертий п ункту 6 виключено на підставі Постанови КМ № 880 від 12.07.2024 )
7. Юридична служба обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації спрямовує, координує правову роботу, здійснює методичне керівництво, перевіряє її проведення у районних та районних у містах держадміністраціях.
8. Видання нормативно-правового акта, а також подання проекту такого акта органу виконавчої влади для його прийняття чи погодження без попереднього розгляду та погодження з юридичною службою не допускається.
9. Пропозиції юридичної служби щодо приведення нормативно-правових актів та інших документів органу виконавчої влади у відповідність із законодавством є обов'язковими для розгляду керівником органу виконавчої влади.
( Абзац перший пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )
У разі неврахування пропозицій юридичної служби або часткового їх врахування служба подає керівникові органу виконавчої влади письмовий висновок до проекту акта.
( Абзац другий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )
10. Юридична служба органу виконавчої влади відповідно до покладених на неї завдань:
1) організовує та бере участь у забезпеченні реалізації державної правової політики у відповідній сфері, правильного застосування законодавства в органі виконавчої влади, здійснює самопредставництво інтересів органу виконавчої влади в судах та представництво його інтересів в інших органах виконавчої влади, правоохоронних органах, на підприємствах, в установах, організаціях;
( Підпункт 1 пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )
2) розробляє та бере участь у розробленні проектів нормативно-правових актів з питань, що належать до компетенції органу виконавчої влади;
3) перевіряє відповідність законодавству і міжнародним договорам України проектів наказів та інших актів, що подаються на підпис керівника органу виконавчої влади, погоджує (візує) їх за наявності віз керівників заінтересованих структурних підрозділів;
4) проводить юридичну експертизу проектів нормативно-правових актів, підготовлених структурними підрозділами органу виконавчої влади, погоджує (візує) їх за наявності віз керівників заінтересованих структурних підрозділів;
( Підпункт 4 пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )
4-1) проводить гендерно-правову експертизу проектів нормативно-правових актів відповідного органу виконавчої влади, які підлягають державній реєстрації, за результатами якої готує висновки за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення гендерно-правової експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 листопада 2018 р. № 997;
( Пункт 10 доповнено підпунктом 4-1 згідно з Постановою КМ № 997 від 28.11.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1066 від 04.12.2019 )
4-2) проводить антидискримінаційну експертизу проектів нормативно-правових актів відповідного органу виконавчої влади, які підлягають державній реєстрації, за результатами якої готує висновки за формою згідно з додатком до Порядку проведення органами виконавчої влади антидискримінаційної експертизи проектів нормативно-правових актів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 61 "Питання проведення антидискримінаційної експертизи та громадської антидискримінаційної експертизи проектів нормативно-правових актів" (Офіційний вісник України, 2013 р., № 9, ст. 343);
( Пункт 10 доповнено підпунктом 4-2 згідно з Постановою КМ № 997 від 28.11.2018; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1066 від 04.12.2019 )
5) переглядає разом із структурними підрозділами органу виконавчої влади нормативно-правові акти та інші документи з питань, що належать до його компетенції, з метою приведення їх у відповідність із законодавством;
6) інформує керівника органу виконавчої влади про необхідність вжиття заходів для внесення змін до нормативно-правових актів та інших документів, визнання їх такими, що втратили чинність, або скасування;
7) вносить керівникові органу виконавчої влади пропозиції щодо подання нормативно-правового акта на державну реєстрацію в порядку, визначеному Мін'юстом;
8) разом із заінтересованими структурними підрозділами органу виконавчої влади узагальнює практику застосування законодавства у відповідній сфері, готує пропозиції щодо його вдосконалення, подає їх на розгляд керівника органу виконавчої влади для вирішення питання щодо підготовки проектів нормативно-правових актів та інших документів, внесення їх в установленому порядку до державного органу, уповноваженого приймати такі акти;
9) розглядає проекти нормативно-правових актів та інших документів, які надійшли для погодження, з питань, що належать до компетенції органу виконавчої влади, та готує пропозиції до них;
10) здійснює у межах своєї компетенції заходи щодо адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу;
11) організовує роботу, пов'язану з укладенням договорів (контрактів), бере участь у їх підготовці та здійсненні заходів, спрямованих на виконання договірних зобов'язань, забезпеченні захисту майнових прав і законних інтересів органу виконавчої влади, а також погоджує (візує) проекти договорів за наявності погодження (візи) керівників заінтересованих структурних підрозділів;
12) організовує претензійну та позовну роботу, здійснює контроль за її проведенням;
13) проводить разом із заінтересованими структурними підрозділами аналіз результатів господарської діяльності органу виконавчої влади, вивчає умови і причини виникнення непродуктивних витрат, порушення договірних зобов'язань, а також стан дебіторської та кредиторської заборгованості;
14) аналізує матеріали, що надійшли від правоохоронних і контролюючих органів, результати позовної роботи, а також отримані за результатами перевірок, ревізій, інвентаризацій дані статистичної звітності, що характеризують стан дотримання законності органами виконавчої влади, готує правові висновки за фактами виявлених правопорушень та бере участь в організації роботи з відшкодування збитків;
15) подає пропозиції керівникові органу виконавчої влади про притягнення до відповідальності працівників, з вини яких заподіяна шкода (якщо це не віднесено до компетенції іншого структурного підрозділу);
16) сприяє правильному застосуванню актів законодавства про працю, у разі невиконання або порушення їх вимог подає керівникові органу виконавчої влади письмовий висновок з пропозиціями щодо усунення таких порушень;
17) здійснює методичне керівництво правовою роботою в органі виконавчої влади, перевіряє стан правової роботи та подає пропозиції на розгляд керівника державної служби органу виконавчої влади щодо її поліпшення, усунення недоліків у правовому забезпеченні діяльності органу, вживає заходів до впровадження новітніх форм і методів діяльності юридичної служби, виконання актів Мін'юсту та його територіальних органів;
( Підпункт 17 пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )
18) веде облік актів законодавства і міжнародних договорів України, забезпечує підтримання їх у контрольному стані та зберігання;
19) збирає інформацію про офіційне оприлюднення актів законодавства в друкованих виданнях;
( Підпункт 20 пункту 10 виключено на підставі Постанови КМ № 880 від 12.07.2024 )
21) погоджує кандидатуру претендента на посаду керівника юридичної служби територіального органу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади у випадках, визначених законом, а також кандидатуру претендента на посаду керівника юридичної служби органу військового управління, військової частини, вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти, що входять до структури військового формування, керівництво яким здійснює центральний орган виконавчої влади;
( Підпункт 21 пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 805 від 09.09.2020; в редакції Постанови КМ № 880 від 12.07.2024 )
22) роз'яснює застосування законодавства, надає правові консультації з питань, що належать до компетенції органу виконавчої влади, а також за дорученням його керівника розглядає звернення громадян, звернення та запити народних депутатів України;
( Підпункт 22 пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 805 від 09.09.2020 )
23) здійснює заходи, спрямовані на підвищення рівня правових знань працівників органу виконавчої влади;
24) забезпечує в установленому порядку представлення інтересів органу виконавчої влади в судах та інших органах.
( Пункт 11 виключено на підставі Постанови КМ № 880 від 12.07.2024 )
12. Покладення на юридичну службу (крім юридичних служб місцевих держадміністрацій) обов'язків, що не належать або виходять за межі її компетенції, не допускається.
( Пункт 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 973 від 27.11.2019 )
13. Юридична служба органу виконавчої влади має право:
1) перевіряти дотримання законності структурними підрозділами органу виконавчої влади;
( Підпункт 1 пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )
2) одержувати в установленому порядку для виконання покладених на неї завдань необхідні документи, інформацію, довідки, розрахунки, інші матеріали від посадових осіб територіальних органів.
( Абзац перший підпункту 2 пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )
З метою забезпечення своєчасного виконання завдань, які потребують оперативного вжиття відповідних заходів, посадові особи зобов'язані невідкладно подавати необхідні матеріали на вимогу юридичної служби;
3) залучати за згодою керівників структурних підрозділів органу виконавчої влади спеціалістів з метою підготовки проектів нормативно-правових актів та інших документів, а також розроблення і здійснення заходів, які проводяться юридичною службою відповідно до покладених на неї завдань;
4) інформувати керівника органу виконавчої влади про покладення на юридичну службу обов'язків, що виходять за межі її компетенції, а також про випадки неподання або несвоєчасного подання на вимогу юридичної служби необхідних матеріалів посадовими особами територіальних органів.
( Підпункт 4 пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )( Пункт 14 виключено на підставі Постанови КМ № 880 від 12.07.2024 )( Пункт 15 виключено на підставі Постанови КМ № 868 від 09.10.2019 )
16. Орган виконавчої влади зобов'язаний створювати умови для належної роботи і підвищення кваліфікації працівників юридичної служби, забезпечувати їх окремим приміщенням, телефонним та електронним зв'язком, сучасними комп'ютерами та оргтехнікою, транспортом для виконання службових обов'язків, нормативно-правовими актами і довідковими матеріалами, іншими посібниками та літературою з правових питань, електронною системою інформаційно-правового забезпечення, а також доступом до інформаційних баз.
( Пункт 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 880 від 12.07.2024 )( Пункт 17 виключено на підставі Постанови КМ № 868 від 09.10.2019 )
18. На посаду керівника, заступника керівника, головного спеціаліста, провідного спеціаліста або спеціаліста юридичної служби органу виконавчої влади призначається особа, яка відповідає загальним вимогам, установленим Законом України "Про державну службу", та спеціальним вимогам, визначеним суб’єктом призначення з урахуванням рекомендацій, затверджених НАДС (крім посад юридичної служби, які заміщуються військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу або особами, яким присвоюються спеціальні звання, вимоги до яких визначаються спеціальним законодавством).
( Пункт 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 536 від 13.06.2012; в редакції Постанов КМ № 670 від 22.09.2016, № 805 від 09.09.2020 )( Пункт 19 виключено на підставі Постанови КМ № 805 від 09.09.2020 )( Пункт 20 виключено на підставі Постанови КМ № 670 від 22.09.2016 )( Пункт 21 виключено на підставі Постанови КМ № 880 від 12.07.2024 )( Пункт 22 виключено на підставі Постанови КМ № 868 від 09.10.2019 )( Пункт 23 виключено на підставі Постанови КМ № 465 від 22.07.2016 )
24. Керівник юридичної служби:
1) забезпечує виконання завдань, покладених на юридичну службу;
( Підпункт 2 пункту 24 виключено на підставі Постанови КМ № 880 від 12.07.2024 )
3) подає пропозиції керівникові державної служби органу виконавчої влади щодо прийняття на роботу, переведення, звільнення працівників юридичної служби, їх заохочення або притягнення до відповідальності згідно із законодавством.
( Підпункт 3 пункту 24 в редакції Постанови КМ № 880 від 12.07.2024 )
__________
*У разі коли особа, яка претендує на зайняття вакантної посади, здобула вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста (повну вищу освіту) відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про вищу освіту", така освіта прирівнюється до вищої освіти ступеня магістра.
( Загальне положення доповнено виноскою "*" згідно з Постановою КМ № 670 від 22.09.2016 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 листопада 2008 р. № 1040
ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1995 р. № 690 "Про Загальне положення про юридичну службу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, державного підприємства, установи, організації" (ЗП України, 1996 р., № 1, ст. 20).
2. Пункт 12 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 1999 р. № 1919 (Офіційний вісник України, 1999 р., № 42, ст. 2096).
3. Пункт 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2001 р. № 1577 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 48, ст. 2141).
4. Пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. № 812 "Про внесення змін до Загального положення про юридичну службу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, державного підприємства, установи, організації та Положення про проведення атестації державних службовців" (Офіційний вісник України, 2003 р., № 23, ст. 1048).
5. Пункт 4 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1106 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 30, ст. 1546).
6. Пункт 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2004 р. № 1657 "Деякі питання підвищення кваліфікації працівників юридичних служб центральних органів виконавчої влади" (Офіційний вісник України, 2004 р., № 50, ст. 3283).
7. Пункт 1 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2005 р. № 961 (Офіційний вісник України, 2005 р., № 39, ст. 2473).