• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України"

Верховна Рада України  | Закон від 07.07.2005 № 2777-IV | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 07.07.2005
  • Номер: 2777-IV
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 07.07.2005
  • Номер: 2777-IV
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
З А К О Н У К Р А Ї Н И
Про внесення змін до Закону України
"Про вибори народних депутатів України"
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 2005, N 38-39, ст.449 )
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:
Внести зміни до Закону України "Про вибори народних депутатівУкраїни" ( 1665-15 ) (Відомості Верховної Ради України, 2004 р.,N 27-28, ст. 366), виклавши його в такій редакції:
"З А К О Н У К Р А Ї Н И
Про вибори народних депутатів України
Розділ I
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Основні засади виборів народних депутатів України
1. Народні депутати України (далі - депутати) обираютьсягромадянами України на основі загального, рівного і прямоговиборчого права шляхом таємного голосування.
2. Кількісний склад Верховної Ради України визначаєтьсяКонституцією України ( 254к/96-ВР ).
3. Вибори депутатів здійснюються на засадах пропорційноїсистеми з обранням депутатів у багатомандатному загальнодержавномувиборчому окрузі (далі - загальнодержавний округ) за виборчимисписками кандидатів у депутати (далі - виборчі списки) відполітичних партій, виборчих блоків політичних партій (далі -партії (блоки).
4. У розподілі мандатів депутатів беруть участь партії(блоки), виборчі списки яких за підсумками голосування на виборахдепутатів набрали не менше трьох відсотків голосів виборців, щовзяли участь у голосуванні.
Стаття 2. Загальне виборче право
1. Вибори депутатів є загальними. Право голосу на виборахдепутатів мають громадяни України, яким на день виборіввиповнилося вісімнадцять років.
2. Підставою реалізації виборцем свого права голосу навиборах є його включення до списків виборців на виборчій дільниці.
3. Документом, який підтверджує особу та громадянство Українивиборця на виборах депутатів, є:
1) паспорт громадянина України;
2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб,недавно прийнятих до громадянства України);
3) військовий квиток (виключно для військовослужбовцівстрокової служби);
4) картка (довідка) установи кримінально-виконавчої системи,що повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць,рік народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівниката печатку установи (для осіб, які перебувають в установахкримінально-виконавчої системи);
5) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
6) дипломатичний паспорт;
7) службовий паспорт;
8) посвідчення особи моряка.
4. Документи, зазначені у пунктах 1-3 частини третьої цієїстатті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бутивикористані на звичайних та спеціальних виборчих дільницях.
5. Документ, зазначений в пункті 4 частини третьої цієїстатті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і може бутивикористаний на спеціальній виборчій дільниці, утвореній увідповідній установі кримінально-виконавчої системи.
6. Документи, зазначені у пунктах 5-8 частини третьої цієїстатті, є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бутивикористані на закордонних виборчих дільницях, а також наспеціальних виборчих дільницях, утворених на суднах, щоперебувають у плаванні під Державним Прапором України, та наполярній станції України. На закордонних виборчих дільницях,утворених у країнах, до яких дозволений виїзд громадян України запаспортом громадянина України, підставою для отримання бюлетеняможе бути паспорт громадянина України.
7. Громадяни України, які мають право голосу, можуть братиучасть у роботі виборчих комісій як їх члени, а також у проведенніпередвиборної агітації, здійсненні спостереження за проведеннямвиборів депутатів та інших заходах у порядку, визначеному цим таіншими законами України.
8. Будь-які прямі чи непрямі привілеї або обмеження виборчихправ громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних,релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціальногопоходження, майнового стану, місця проживання, за мовними абоіншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження щодоучасті громадян України у виборчому процесі, крім обмежень,передбачених Конституцією України ( 254к/96-ВР ) та цим Законом.
9. Не має права голосу громадянин, визнаний судомнедієздатним.
10. Громадянин України, який проживає або перебуває в періодпідготовки і проведення виборів за межами України, має правоголосу на виборах депутатів, реалізація якого забезпечується йоговключенням до списку виборців на відповідній закордонній виборчійдільниці, утвореній згідно з цим Законом.
11. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.
Стаття 3. Рівне виборче право
1. Вибори депутатів є рівними: громадяни України берутьучасть у виборах депутатів на рівних засадах.
2. Кожний виборець на виборах депутатів має один голос.Виборець може використати свій голос тільки на одній виборчійдільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізуєсвоє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цимЗаконом.
3. Усі кандидати у народні депутати України (далі - кандидатиу депутати) мають рівні права і можливості брати участь увиборчому процесі.
4. Усі партії (блоки) - суб'єкти виборчого процесу маютьрівні права і можливості брати участь у виборчому процесі упорядку та в межах, встановлених цим Законом.
5. Рівність прав і можливостей кандидатів у депутати, партій(блоків) - суб'єктів виборчого процесу брати участь у виборчомупроцесі забезпечується:
1) забороною привілеїв чи обмежень кандидатів у депутати заознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та іншихпереконань, статі, етнічного та соціального походження, майновогостану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками;
2) забороною втручання органів державної влади та органівмісцевого самоврядування у виборчий процес, за винятком випадків,передбачених цим Законом;
3) рівним та неупередженим ставленням органів державноївлади, органів місцевого самоврядування, їх службових та посадовихосіб до кандидатів у депутати, партій (блоків) - суб'єктіввиборчого процесу;
4) забороною використання партією (блоком) під часфінансування передвиборної агітації інших коштів, крім коштіввиборчого фонду партії (блоку) та коштів Державного бюджетуУкраїни, виділених на забезпечення ведення передвиборної агітаціївідповідно до цього Закону;
5) рівним та неупередженим ставленням засобів масовоїінформації до кандидатів у депутати, партій (блоків) - суб'єктіввиборчого процесу.
Стаття 4. Пряме виборче право
Вибори депутатів є прямими. Громадяни України обираютьдепутатів безпосередньо шляхом голосування за кандидатів удепутати, включених до виборчого списку партії (блоку).
Стаття 5. Добровільність участі у виборах
Участь громадян України у виборах депутатів є добровільною.Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у виборах.
Стаття 6. Вільні вибори
1. Вибори депутатів є вільними. Громадянам Українизабезпечуються умови для вільного формування своєї волі та їївільного виявлення при голосуванні.
2. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чибудь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню тавільному виявленню волі виборця, забороняється.
3. Для забезпечення умов для вільного волевиявленнявійськовослужбовцям строкової служби в день виборів надаєтьсявідпустка для участі в голосуванні не менш як на чотири години.
Стаття 7. Таємне голосування
1. Голосування на виборах депутатів є таємним: контроль заволевиявленням виборців забороняється.
2. Членам виборчих комісій, іншим особам забороняєтьсявчиняти будь-які дії чи розголошувати відомості, які даютьможливість встановити зміст волевиявлення конкретного виборця.
Стаття 8. Особисте голосування
Кожний виборець голосує на виборах особисто. Голосування заінших осіб чи передача виборцем права голосу будь-якій іншій особізабороняється.
Стаття 9. Право бути обраним
1. Депутатом може бути обраний громадянин України, який надень виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу іпроживає в Україні протягом останніх п'яти років.
2. Проживання в Україні за цим Законом означає:
1) проживання на території в межах державного кордонуУкраїни;
2) перебування на судні, що перебуває у плаванні підДержавним Прапором України;
3) перебування громадян України у встановленомузаконодавством порядку у відрядженні за межами України вдипломатичних та інших офіційних представництвах і консульськихустановах України, міжнародних організаціях та їх органах;
4) перебування на полярній станції України;
5) перебування у складі формування Збройних Сил України,дислокованого за межами України.
3. Такими, що проживають в Україні, вважаються також особи,які проживають разом з особами, зазначеними у пункті 3 частинидругої цієї статті, як члени їх сімей.
4. Не може бути висунутий кандидатом й обраний депутатомгромадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщоця судимість не погашена і не знята у встановленому закономпорядку.
Стаття 10. Право висування кандидатів у депутати
1. Право висування кандидатів у депутати належить громадянамУкраїни, які мають право голосу. Це право реалізується ними черезпартії (блоки) у порядку, встановленому цим Законом.
2. Кандидатів у депутати може висувати партія, яказареєстрована в установленому законом порядку не пізніше ніж затриста шістдесят п'ять днів до дня виборів, або виборчий блокпартій за умови, що всі партії, які входять до його складу,зареєстровані не пізніш як за триста шістдесят п'ять днів до днявиборів.
Стаття 11. Виборчий процес
1. Виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначенимистаттею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цимЗаконом.
2. Виборчий процес здійснюється на засадах:
1) дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях2-10 цього Закону;
2) законності та заборони незаконного втручання будь-кого уцей процес;
3) політичного плюралізму та багатопартійності;
4) публічності і відкритості;
5) свободи передвиборної агітації, рівного доступу всіхкандидатів і партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу дозасобів масової інформації незалежно від їх форми власності, крімзасобів масової інформації, засновниками (власниками) яких єполітичні партії;
6) неупередженості органів виконавчої влади, органівмісцевого самоврядування, судів, підприємств, закладів, установ іорганізацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб допартій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів удепутати.
3. Початок виборчого процесу оголошує Центральна виборчакомісія у випадках та в строки, встановлені Конституцією України( 254к/96-ВР ) та цим Законом.
4. Виборчий процес включає такі етапи:
1) складання та уточнення списків виборців;
2) утворення виборчих округів;
3) утворення виборчих дільниць;
4) утворення виборчих комісій;
5) висування та реєстрація кандидатів у депутати;
6) проведення передвиборної агітації;
7) голосування;
8) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумківголосування;
9) встановлення результатів виборів депутатів та їх офіційнеоприлюднення;
10) припинення діяльності виборчих комісій.
5. Виборчий процес завершується через п'ятнадцять днів післядня офіційного оприлюднення Центральною виборчою комісієюрезультатів виборів депутатів.
6. Етапи виборчого процесу, передбачені пунктами 1, 2 та 10частини четвертої цієї статті, у випадках, передбачених цимЗаконом, можуть частково тривати поза строками виборчого процесу,встановленими частинами третьою та п'ятою цієї статті.
Стаття 12. Суб'єкти виборчого процесу
Суб'єктом виборчого процесу є:
1) виборець;
2) виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону абоЗакону України "Про Центральну виборчу комісію" ( 1932-15 );
3) партія (блок), що висунула кандидатів у депутати;
4) кандидат у депутати, зареєстрований у порядку,встановленому цим Законом;
5) офіційний спостерігач від партії (блоку) - суб'єктавиборчого процесу.
Стаття 13. Публічність і відкритість виборчого процесу
1. Підготовка і проведення виборів депутатів здійснюютьсяпублічно і відкрито.
2. Виборчі комісії:
1) інформують громадян про свій склад, місцезнаходження тарежим роботи, про утворення територіальних виборчих округів івиборчих дільниць, про місце і час голосування виборців, проосновні права виборців, у тому числі про право оскарженнянеправомірних рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій та їхчленів, органів виконавчої влади та органів місцевогосамоврядування, підприємств, закладів, установ і організацій, їхкерівників, інших посадових та службових осіб;
2) забезпечують можливість для ознайомлення суб'єктіввиборчого процесу зі списками виборців, з виборчими спискамипартій (блоків), з передвиборними програмами партій (блоків),відомостями про кандидатів у депутати, порядком заповненнявиборчих бюлетенів;
3) роз'яснюють виборцям порядок голосування, а також порядокзаповнення виборчих бюлетенів;
4) оприлюднюють підсумки голосування і результати виборівдепутатів;
5) надають іншу інформацію у випадках та в порядку,передбачених цим Законом.
3. Рішення виборчих комісій, а також рішення органівдержавної влади та органів місцевого самоврядування, що стосуютьсявиборів депутатів, доводяться ними до відома громадян черездруковані засоби масової інформації або, у разі неможливості,оприлюднюються в інший спосіб.
4. Засоби масової інформації зобов'язані об'єктивновисвітлювати хід підготовки і проведення виборів. Представникамзасобів масової інформації гарантується безперешкодний доступ навсі публічні заходи, пов'язані з виборами, а на засідання виборчихкомісій та на виборчу дільницю у день виборів - на умовах,визначених частиною третьою статті 34 цього Закону. Виборчікомісії, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування,посадові і службові особи цих органів зобов'язані в межах своїхповноважень надавати їм інформацію щодо підготовки і проведеннявиборів депутатів.
5. Дипломатичні та інші офіційні представництва, консульськіустанови України, при яких утворені закордонні виборчі дільниці вдержавах, де проживає значна кількість громадян України, які маютьправо голосу, забезпечують опублікування в місцевих засобахмасової інформації відомостей про час і місце голосування, промісцезнаходження відповідних виборчих дільниць, про порядок тастроки звернення до дільничних виборчих комісій, зокрема з питаньвключення виборця до списку виборців на закордонній виборчійдільниці.
Стаття 14. Законодавство про вибори депутатів
Підготовка і проведення виборів депутатів регулюютьсяКонституцією України ( 254к/96-ВР ), Законом України "ПроЦентральну виборчу комісію" ( 1932-15 ), цим та іншими законамиУкраїни, а також прийнятими відповідно до них іншими актамизаконодавства.
Розділ II
ВИДИ ВИБОРІВ ДЕПУТАТІВ, ПОРЯДОК І
СТРОКИ ЇХ ПРИЗНАЧЕННЯ І ПРОВЕДЕННЯ
Стаття 15. Види виборів депутатів та порядок їх призначення
1. Вибори депутатів можуть бути черговими або позачерговими.
2. Чергові вибори депутатів проводяться у зв'язку іззакінченням конституційного строку повноважень Верховної РадиУкраїни і не потребують окремого рішення про їх призначення.
3. Позачергові вибори депутатів призначаються ПрезидентомУкраїни з підстав і в порядку, встановлених Конституцією України( 254к/96-ВР ).
Стаття 16. Строки проведення виборів
1. Чергові вибори депутатів відбуваються в останню неділюберезня останнього року повноважень Верховної Ради України.
2. Виборчий процес чергових виборів депутатів розпочинаєтьсяза сто двадцять днів до дня виборів. Центральна виборча комісіяоголошує про початок виборчого процесу не пізніше ніж за стодвадцять п'ять днів до дня виборів.
3. Позачергові вибори депутатів відбуваються в останню неділюшістдесятиденного строку з дня опублікування Указу ПрезидентаУкраїни про дострокове припинення повноважень Верховної РадиУкраїни, виданого відповідно до Конституції України( 254к/96-ВР ).
4. Виборчий процес позачергових виборів депутатів починаєтьсяз дня, наступного після дня опублікування Указу ПрезидентаУкраїни, зазначеного у частині третій цієї статті.
Стаття 17. Порядок обчислення строків
1. Строки, визначені у цьому Законі, обчислюються вкалендарних днях; в окремих випадках строки обчислюються в годинахабо хвилинах.
2. Першим днем строку, який відповідно до цього Закону маєпочатися у зв'язку з настанням певної події, є день, наступнийпісля дня настання вказаної події.
3. Останнім днем строку, який відповідно до цього Закону маєзакінчитися у зв'язку з настанням певної події, є день, що передуєдню вказаної події.
Розділ III
ТЕРИТОРІАЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ ВИБОРІВ ДЕПУТАТІВ
Стаття 18. Загальнодержавний і територіальні виборчі округи
1. Вибори депутатів проводяться в єдиному загальнодержавномубагатомандатному виборчому окрузі, який включає в себе всютериторію України та закордонний виборчий округ.
2. Для проведення виборів депутатів територія Україниподіляється на 225 територіальних виборчих округів. Кількістьтаких округів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києвіта Севастополі (далі - регіони) встановлюється Центральноювиборчою комісією з урахуванням їх адміністративно-територіальногоустрою. Територіальні виборчі округи утворюються з приблизнорівною кількістю виборчих дільниць, виходячи з кількості виборчихдільниць, які були утворені під час попередніх чергових виборівПрезидента України або народних депутатів України. Територіальнийвиборчий округ включає в себе один або кілька районів, міст. Натериторії великих міст може бути утворено більше ніж одинтериторіальний виборчий округ. Не допускається включення до одноготериторіального виборчого округу частин території двох чи більшерегіонів.
3. Закордонний виборчий округ складають усі закордоннівиборчі дільниці, утворені згідно з статтею 22 цього Закону.
4. Рішення про утворення територіальних виборчих округівприймається Центральною виборчою комісією не пізніш як засто десять днів до дня виборів.
5. Рішення про утворення територіальних виборчих округів іззазначенням їх номерів, меж та центрів округів публікуєтьсяЦентральною виборчою комісією у триденний строк від дня прийняттянею відповідного рішення в загальнодержавних друкованих засобахмасової інформації, а також у семиденний строк від дня прийняттязазначеного рішення - у регіональних друкованих засобах масовоїінформації.
Стаття 19. Виборчі дільниці
1. Для підготовки організації і проведення голосування тапідрахунку голосів виборців утворюються виборчі дільниці.
2. Виборча дільниця може бути звичайною, спеціальною абозакордонною.
3. Виборчі дільниці утворюються з кількістю виборців віддвадцяти осіб до двох тисяч п'ятисот осіб. Виборчі дільниціподіляються на:
1) малі - з кількістю виборців до 500 осіб;
2) середні - з кількістю виборців від 500 до 1500 осіб;
3) великі - з кількістю виборців понад 1500 осіб.
4. Якщо на відповідній території, у відповідному закладі чиустанові налічується менше або більше від зазначених межчисельності виборців і їх (або їх надлишок) неможливо віднести доіншої виборчої дільниці або неможливо утворити додаткову виборчудільницю на цій території, у відповідному закладі чи установі,виборча дільниця може бути утворена з меншою або більшою відвідповідних граничних значень чисельністю виборців.
5. Виборчі дільниці утворюються не пізніш як за п'ятдесятднів до дня виборів.
6. Окружна виборча комісія своїм рішенням встановлює єдинунумерацію виборчих дільниць у межах територіального виборчогоокругу.
Стаття 20. Звичайні виборчі дільниці
1. Звичайні виборчі дільниці утворюються для організаціїголосування виборців за місцем їх проживання.
2. Звичайні виборчі дільниці утворюються окружними виборчимикомісіями у строки, визначені частиною п'ятою статті 19 цьогоЗакону, за поданням виконавчих комітетів сільських, селищних,міських (міст, де немає районних рад), районних у містах рад, а вразі відсутності таких органів - за пропозицією відповідносільських, селищних, міських голів, голів районних у містах радабо посадових осіб, які відповідно до закону здійснюють їхповноваження. Зазначені подання вносяться до окружної виборчоїкомісії відповідними органами чи посадовими особами не пізніш якза п'ятдесят вісім днів до дня виборів.
3. Окружна виборча комісія своїм рішенням визначає межікожної звичайної виборчої дільниці (назва населеного пункту,вулиця, перелік житлових будинків), а також місцезнаходженнядільничної виборчої комісії та приміщення для голосування.
Стаття 21. Спеціальні виборчі дільниці
1. Спеціальні виборчі дільниці утворюються у стаціонарнихлікувальних закладах, на суднах, які перебувають у деньголосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярнихстанціях України, в установах кримінально-виконавчої системи та вінших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженимиможливостями пересування. Спеціальні виборчі дільниці утворюютьсятаким чином, щоб виборці могли проголосувати, не порушуючи режимуперебування в закладі (установі). Не допускається утворення однієївиборчої дільниці для двох і більше закладів чи установ.
2. Спеціальні виборчі дільниці утворюються окружнимивиборчими комісіями за місцем розташування відповідних закладів чиустанов або за місцем приписки судна чи полярної станції України устроки, встановлені частиною п'ятою статті 19 цього Закону, напідставі подань районних державних адміністрацій чи міськихвиконавчих комітетів міст обласного (республіканського вАвтономній Республіці Крим) значення. Зазначені подання повиннінадійти до відповідної окружної виборчої комісії не пізніш як зап'ятдесят вісім днів до дня виборів.
3. У поданні щодо утворення спеціальної виборчої дільниці увідповідному закладі чи установі зазначаються:
1) назва закладу чи установи;
2) юридична адреса закладу чи установи;
3) орієнтовна кількість виборців, що перебуватимуть у закладічи установі на день виборів;
4) наявність відповідного приміщення для голосування та йогоадреса (у разі, якщо адреса приміщення для голосування відміннавід юридичної адреси закладу чи установи);
5) зобов'язання керівництва закладу чи установи щодозабезпечення відкритого доступу до приміщення для голосуваннячленів відповідної виборчої комісії та осіб, які за цим Закономмають право бути присутніми при голосуванні та підрахунку голосів.
4. У поданні щодо утворення спеціальної виборчої дільниці насудні, що перебуває у плаванні під Державним Прапором України,зазначаються:
1) назва судна;
2) порт приписки судна;
3) орієнтовна кількість виборців на судні;
4) останній перед днем виборів день виходу судна у плавання зпорту приписки;
5) орієнтовний найближчий до дня виборів час заходу судна упорт України.
5. У військових частинах (формуваннях) виборчі дільниці, якправило, не утворюються. Військовослужбовці голосують на звичайнихвиборчих дільницях, розташованих за межами військових частин(формувань). Спеціальна виборча дільниця на території військовоїчастини (формування), дислокованої за межами населеного пункту назначній віддалі від нього, може утворюватися як винятокЦентральною виборчою комісією за поданням відповідної окружноївиборчої комісії. Таке подання повинно надійти до Центральноївиборчої комісії не пізніш як за п'ятдесят п'ять днів до днявиборів. У поданні крім відомостей, передбачених частиною третьоюцієї статті, надається обґрунтування необхідності утвореннявідповідної спеціальної виборчої дільниці. Підставою для такогоподання є звернення командира військової частини (формування) довідповідної окружної комісії, яке повинно надійти не пізніш як зап'ятдесят вісім днів до дня виборів.
6. У зверненні, передбаченому частиною п'ятою цієї статті,зазначаються:
1) номер та (або) адреса військової частини (формування);
2) обґрунтування необхідності утворення спеціальної виборчоїдільниці у військовій частині (формуванні);
3) орієнтовна кількість виборців на такій виборчій дільниці;
4) наявність відповідного приміщення для голосування та йогоадреса (у разі, якщо адреса приміщення для голосування відміннавід юридичної адреси військової частини (формування));
5) зобов'язання щодо забезпечення відкритого доступу доприміщення для голосування членів відповідної виборчої комісії таосіб, які за цим Законом мають право бути присутніми приголосуванні та підрахунку голосів.
7. У винятковому випадку утворення нового стаціонарноголікувального закладу, установи кримінально-виконавчої системи чиіншого закладу (установи) з тимчасовим перебуванням виборців зобмеженими можливостями пересування, непередбаченого виходу уплавання судна під Державним Прапором України чи непередбаченогоутворення (передислокації) військової частини (формування),дислокованої за межами населеного пункту на значній віддалі віднього, спеціальна виборча дільниця може утворюватися Центральноювиборчою комісією не пізніш як за десять днів до дня виборів заподанням відповідної окружної виборчої комісії. Зазначене поданнявноситься окружною виборчою комісією не пізніш як за п'ятнадцятьднів до дня виборів на підставі відповідного звернення районноїдержавної адміністрації, міського виконавчого комітету містаобласного (республіканського в Автономній Республіці Крим)значення, командира військової частини (формування). У зверненнізазначаються відомості, передбачені відповідно частинами третьою,четвертою чи шостою цієї статті.
8. Окружна виборча комісія надає Центральній виборчій комісіїпропозиції щодо номера виборчої дільниці у разі утворенняспеціальної виборчої дільниці відповідно до частин п'ятої тасьомої цієї статті.
Стаття 22. Закордонні виборчі дільниці
1. Закордонні виборчі дільниці утворюються Центральноювиборчою комісією за поданням Міністерства закордонних справУкраїни.
2. Закордонні виборчі дільниці утворюються при дипломатичнихта інших офіційних представництвах і консульських установахУкраїни за кордоном, у військових частинах (формуваннях),дислокованих за межами України.
3. Перелік держав, де проживає значна кількість виборцівУкраїни, визначається Центральною виборчою комісією не пізніше15 вересня року, що передує рокові проведення чергових виборівдепутатів, за поданням Міністерства закордонних справ України.
4. В окремих випадках закордонна виборча дільниця може бутиутворена з приміщенням для голосування за межами приміщенняофіційного представництва чи консульської установи України. Таказакордонна виборча дільниця може бути утворена тільки на територіївеликих міст держави, у яких проживає чи перебуває не менше однієїтисячі громадян України, які мають право голосу.
5. Для забезпечення своєчасного утворення закордоннихвиборчих дільниць Міністерство закордонних справ Україниневідкладно після оголошення початку виборчого процесу звертаєтьсядо органів влади іноземних держав з проханням дати згоду, зокремана утворення виборчих дільниць з приміщенням для голосування замежами приміщень офіційних представництв, консульських установУкраїни.
6. Закордонні виборчі дільниці утворюються Центральноювиборчою комісією у строки, встановлені частиною п'ятою статті 19цього Закону. Центральна виборча комісія своїм рішенням визначаємежі кожної закордонної виборчої дільниці; назву та адресудипломатичного, іншого офіційного представництва чи консульськоїустанови України за кордоном, при якому утворюється виборчадільниця, чи найменування та місце дислокації військової частини(формування), дислокованої за межами України; визначає приміщеннядля голосування на закордонній виборчій дільниці; встановлює єдинунумерацію закордонних виборчих дільниць.
7. Подання Міністерства закордонних справ України,передбачене частиною першою цієї статті, повинно надійти доЦентральної виборчої комісії не пізніш як за п'ятдесят п'ять днівдо дня виборів. Таке подання підписується Міністром закордоннихсправ України та скріплюється печаткою Міністерства. У поданнізазначаються:
1) назва іноземної держави, в якій утворюється закордоннавиборча дільниця;
2) назва та адреса дипломатичного, іншого офіційногопредставництва чи консульської установи України за кордоном, приякому утворюється виборча дільниця, найменування та адресавійськової частини (формування), дислокованої за межами України;
3) назва та адреса приміщення для голосування;
4) наявність письмової згоди компетентних органів владикраїни перебування на утворення закордонної виборчої дільниці, утому числі з приміщенням для голосування за межами офіційногопредставництва чи консульської установи України;
5) межі кожної закордонної виборчої дільниці з урахуваннямтериторій консульських округів або їх частин;
6) орієнтовна кількість виборців, які будуть внесені досписків виборців на відповідній виборчій дільниці.
8. У винятковому випадку відкриття нових дипломатичних чиінших офіційних представництв або консульських установ України закордоном, передислокації військових частин (формувань) закордоннавиборча дільниця може утворюватися Центральною виборчою комісієюне пізніш як за десять днів до дня виборів за поданнямМіністерства закордонних справ України. Зазначене подання повиннонадійти до Центральної виборчої комісії не пізніш як зап'ятнадцять днів до дня виборів. У такому поданні, крімвідомостей, передбачених частиною сьомою цієї статті, обов'язковонадається обґрунтування необхідності утворення відповідноїзакордонної виборчої дільниці.
Стаття 23. Оприлюднення рішень про утворення
виборчих дільниць
1. Рішення окружної виборчої комісії про утворення звичайнихта спеціальних виборчих дільниць із зазначенням номерів виборчихдільниць, їх меж чи установ (закладів), у яких вони утворені,місцезнаходження відповідних дільничних виборчих комісій таприміщень для голосування публікується у регіональних та місцевихдрукованих засобах масової інформації не пізніш як на п'ятий деньпісля дня прийняття цього рішення, або, у разі неможливості,оприлюднюється в інший спосіб у цей же строк.
2. Рішення Центральної виборчої комісії про утворенняспеціальної виборчої дільниці відповідно до частини п'ятої чисьомої статті 21 цього Закону публікується у відповіднихрегіональних та місцевих друкованих засобах масової інформації непізніш як на п'ятий день після дня прийняття цього рішення, або, уразі неможливості, оприлюднюється в інший спосіб у цей же строк.
3. Рішення Центральної виборчої комісії про утвореннязакордонних виборчих дільниць публікується у загальнодержавнихдрукованих засобах масової інформації. Відповідне офіційнепредставництво чи консульська установа України у державі, деутворена закордонна виборча дільниця, публікує повідомлення проутворення закордонної виборчої дільниці із зазначенням відомостей,передбачених частиною шостою статті 22 цього Закону, у друкованихзасобах масової інформації, доступних громадянам України, щопроживають чи перебувають на відповідній території, або, у разінеможливості, оприлюднює таке повідомлення в інший спосіб непізніш як на п'ятий день після дня отримання цього рішення.
4. Рішення окружної виборчої комісії про утворення звичайнихта спеціальних виборчих дільниць у порядку, передбаченому частиноюдругою статті 20 та частиною другою статті 21 цього Закону,надається уповноваженим представникам партій (блоків) - суб'єктіввиборчого процесу у відповідному територіальному виборчому окрузіне пізніше наступного дня після дня його прийняття.
5. Рішення Центральної виборчої комісії про утвореннязакордонних виборчих дільниць у порядку, передбаченому частиноюшостою чи восьмою статті 22 цього Закону, надається представникампартій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу у Центральнійвиборчій комісії не пізніше наступного дня після дня йогоприйняття.
Розділ IV
ВИБОРЧІ КОМІСІЇ
Стаття 24. Система виборчих комісій
1. Систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку тапроведення виборів депутатів, становлять:
1) Центральна виборча комісія;
2) окружні виборчі комісії;
3) дільничні виборчі комісії.
2. Повноваження виборчих комісій щодо підготовки тапроведення виборів депутатів здійснюються:
1) Центральної виборчої комісії - на всій території Українита у закордонному виборчому окрузі;
2) окружної виборчої комісії - у межах територіальноговиборчого округу;
3) дільничної виборчої комісії - у межах виборчої дільниці.
3. Повноваження окружної виборчої комісії закордонноговиборчого округу здійснює Центральна виборча комісія.
Стаття 25. Статус виборчих комісій
1. Виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами,уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборівдепутатів і забезпечувати додержання та однакове застосуваннязаконодавства України про вибори депутатів.
2. Статус Центральної виборчої комісії визначаєтьсяКонституцією України ( 254к/96-ВР ), Законом України "ПроЦентральну виборчу комісію" ( 1932-15 ), цим та іншими законамиУкраїни. Центральна виборча комісія очолює систему виборчихкомісій, які організовують підготовку і проведення виборівдепутатів, і є комісією вищого рівня щодо всіх окружних тадільничних виборчих комісій, передбачених цим Законом.
3. Центральна виборча комісія не є правонаступником окружнихвиборчих комісій.
4. Статус окружних та дільничних виборчих комісійвизначається цим Законом.
5. Окружна виборча комісія є юридичною особою. Окружнавиборча комісія є комісією вищого рівня щодо всіх дільничнихвиборчих комісій в межах відповідного територіального виборчогоокругу з питань виборів депутатів.
6. Дільнична виборча комісія не є юридичною особою. Дільничнавиборча комісія є суб'єктом відповідного виборчого процесу, маєправо звертатися в межах своїх повноважень до органів державноївлади та органів місцевого самоврядування, а також до підприємств,закладів, установ та організацій, їх посадових та службових осіб.Дільнична виборча комісія має власну печатку, зразок якоїзатверджується Центральною виборчою комісією.
Стаття 26. Вимоги до членів окружної чи дільничної
виборчої комісії
1. До складу окружної виборчої комісії чи дільничної виборчоїкомісії звичайної або спеціальної виборчої дільниці можуть входитивиборці, які проживають у межах території України.
2. Виборець може входити до складу лише однієї виборчоїкомісії, що здійснює підготовку та проведення виборів народнихдепутатів України, а також виборів Президента України, депутатівВерховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих радта сільських, селищних, міських голів, комісії всеукраїнського абомісцевого референдуму, якщо зазначені вибори чи референдумпроводяться одночасно з виборами народних депутатів України.
3. До складу окружної чи дільничної виборчої комісії неможуть входити кандидати у депутати, представники партій (блоків)у Центральній виборчій комісії, уповноважені особи партій(блоків) - суб'єктів виборчого процесу, посадові та службові особиорганів державної влади та органів місцевого самоврядування,працівники судів та правоохоронних органів, а також громадяни, якіутримуються в установах кримінально-виконавчої системи або маютьсудимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість непогашена або не знята у встановленому законом порядку.
4. До складу дільничної виборчої комісії спеціальної виборчоїдільниці, утвореної в стаціонарному лікувальному закладі або вустанові кримінально-виконавчої системи, не можуть входитипрацівники відповідного закладу або установи.
5. У разі якщо одночасно з виборами депутатів проводятьсяінші вибори, до складу окружної чи дільничної виборчої комісії неможуть входити кандидати, які балотуються на цих виборах, їхуповноважені чи довірені особи, уповноважені особи інших суб'єктіввідповідного виборчого процесу.
6. Секретар окружної чи дільничної виборчої комісії повиненволодіти державною мовою в обсязі, необхідному для веденняділоводства.
Стаття 27. Порядок утворення окружної виборчої комісії
1. Окружна виборча комісія утворюється Центральною виборчоюкомісією не пізніш як за шістдесят днів до дня виборів у складіголови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії укількості не менше дванадцяти і не більше вісімнадцяти осіб.
2. Право подання кандидатур до складу окружних виборчихкомісій мають партії (блоки), які в поточному складі ВерховноїРади України станом на 15 вересня року, що передує роковіпроведення виборів, мають свої партійні фракції (фракції блоків),а також інші партії (блоки) - суб'єкти виборчого процесу.
3. До складу окружної виборчої комісії обов'язкововключаються (за наявності відповідного подання) по одномупредставнику від партій (блоків), які в поточному складі ВерховноїРади України станом на 15 вересня року, що передує роковіпроведення виборів, мають свої партійні фракції (фракції блоків).Не більше ніж по одному представнику від інших партій (блоків) -суб'єктів виборчого процесу включаються до складу окружноївиборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться Центральноювиборчою комісією не пізніше ніж на третій день після закінченнястроку внесення подань, зазначених у частині четвертій цієїстатті. Кандидатури, внесені до складу окружної виборчої комісії,можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам,зазначеним у статті 26 цього Закону, порушення вимог частинчетвертої - шостої цієї статті або застосування механізмужеребкування, передбаченого цією частиною.
4. Центральний керівний орган партії (керівний орган блоку)не пізніш як за шістдесят вісім днів до дня виборів депутатівподає на паперових носіях та в електронному вигляді до Центральноївиборчої комісії за формою, затвердженою Центральною виборчоюкомісією, список осіб від партії (блоку) - членів цієї партії(партій, що входять до блоку) або безпартійних, не більше однієїкандидатури до однієї комісії, для включення їх до складувідповідних окружних виборчих комісій. У цьому поданнізазначаються запропоновані особи на посаду голови, заступникаголови та секретаря комісії. Подання підписується керівникомпартії (керівниками партій, що входять до блоку) та скріплюєтьсяпечаткою партії (печатками партій, що входять до блоку).
5. У поданні кандидатур до складу окружних виборчих комісійзазначаються:
1) прізвище, ім'я та по батькові особи;
2) рік народження (для осіб, яким у рік проведення виборіввиповнюється 18 років, - дату народження);
3) громадянство особи;
4) місце проживання та адреса житла особи, а також контактнітелефони;
5) володіння державною мовою;
6) освіта;
7) місце роботи та займана посада особи;
8) наявність досвіду щодо участі в роботі виборчих комісій;
9) наявність відповідної освіти чи підготовки;
10) посада в комісії, на яку пропонується особа.
6. До подання додаються власноручно написані заяви осіб,запропонованих до складу окружної виборчої комісії, про згоду научасть у її роботі від відповідної партії (блоку).
7. Технічні описки та неточності, допущені у поданні, не єпідставою для відхилення внесених кандидатур. Про виявлення такихописок і неточностей Центральна виборча комісія невідкладноповідомляє представника відповідної партії (блоку) у Центральнійвиборчій комісії. Зазначені описки та неточності можуть бутивиправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповіднихкандидатур не пізніше наступного дня після дня отримання вказаногоповідомлення. Якщо уточнене подання не надійшло у встановленийстрок, відповідні кандидатури відхиляються.
8. У разі якщо у встановлений частиною четвертою цієї статтістрок не надійшли подання щодо складу окружної виборчої комісіїабо якщо кількість запропонованих до складу окружної виборчоїкомісії осіб становить менше дванадцяти, окружна виборча комісіяутворюється Центральною виборчою комісією за поданням її Голови укількості дванадцяти осіб з обов'язковим урахуванням поданихкандидатур від партій (блоків), передбачених частиною другою цієїстатті.