ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров’я населення;
пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки;
порушення рівноправності громадян залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками;
поширення відомостей, що містять виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України.
( Частина перша статті 21 із змінами, внесеними згідно із Законами № 5461-VI від 16.10.2012, № 1697-VII від 14.10.2014; в редакції Законів № 2107-IX від 03.03.2022, № 2109-IX від 03.03.2022 )
Заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про членів таких органів (крім керівника), припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.
( Частина друга статті 21 в редакції Законів № 835-VIII від 26.11.2015, № 3839-IX від 20.06.2024 )
У разі якщо в рішенні суду про заборону діяльності політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи призначають голову, членів такої комісії або ліквідатора політичної партії, її структурних утворень в рішенні про їх припинення. Головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатором призначається, якщо інше не встановлено рішенням суду, керівник органу управління політичної партії або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, а якщо такі керівник та особа відсутні або повідомили про відмову від виконання відповідних обов’язків у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено, - інша особа, яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено.
( Статтю 21 доповнено частиною третьою згідно із Законом № 835-VIII від 26.11.2015; в редакції Закону № 3839-IX від 20.06.2024 )
За заявою голови, члена комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатора політичної партії, її структурного утворення, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи здійснюють заміну голови, члена такої комісії або ліквідатора відповідно на іншу особу, яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено. Заява голови, члена комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатора політичної партії, її структурного утворення не вимагається у разі смерті фізичної особи, визнання судом фізичної особи безвісно відсутньою, оголошення судом фізичної особи померлою, обмеження цивільної дієздатності фізичної особи на підставі рішення суду, визнання судом фізичної особи недієздатною.
( Статтю 21 доповнено новою частиною згідно із Законом № 3839-IX від 20.06.2024 )
У разі якщо в рішенні суду про заборону діяльності політичної партії не визначено строк пред’явлення кредиторами своїх вимог до політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи визначають такий строк у межах, визначених законом, у рішенні про їх припинення.
( Статтю 21 доповнено новою частиною згідно із Законом № 3839-IX від 20.06.2024 )
У разі заборони судом політичної партії майно, кошти та інші активи політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень переходять у власність держави, про що зазначається у рішенні суду. Перехід такого майна, коштів та інших активів у власність держави забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
( Статтю 21 доповнено частиною згідно із Законом № 2243-IX від 03.05.2022 )
Стаття 22. Відповідальність посадових осіб і громадян за порушення законодавства про політичні партії
За порушення цього Закону посадові особи і громадяни, причетні до:
1) створення, організації діяльності та участі в діяльності незареєстрованих політичних партій;
2) обмеження в правах чи переслідування громадян у зв’язку з належністю чи неналежністю до політичних партій;
3) необгрунтованої відмови в реєстрації політичної партії;
4) надання політичній партії будь-яких переваг чи обмеження передбачених законом прав політичної партії та її членів;
5) порушення закону при використанні символіки політичної партії;
6) заподіяння матеріальної чи моральної шкоди політичній партії;
7) утворення воєнізованих формувань;
8) участі у діяльності забороненої політичної партії або інших передбачених чинним законодавством порушень, -
притягаються до дисциплінарної, адміністративної, цивільної або кримінальної відповідальності згідно з законами України.
Стаття 23. Припинення діяльності політичної партії
Політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи скасування реєстрації в порядку, встановленому цим та іншими законами України.
( Частина перша статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законами № 835-VIII від 26.11.2015, № 4017-IX від 10.10.2024 )
Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з’їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з’їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.
Рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) політичної партії з дня внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань не може бути скасовано політичною партією.
( Статтю 23 доповнено частиною третьою згідно із Законом № 835-VIII від 26.11.2015 )
Стаття 24. Скасування реєстрації
( Назва статті 24 в редакції Законів № 835-VIII від 26.11.2015, № 4017-IX від 10.10.2024 )
У разі невиконання політичною партією вимоги частини сьомої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до суду з поданням про скасування реєстрації такої політичної партії. Інші підстави для скасування реєстрації політичної партії не допускаються.
( Частина перша статті 24 із змінами, внесеними згідно із Законами № 835-VIII від 26.11.2015, № 4017-IX від 10.10.2024 )
Рішення суду про скасування реєстрації політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про членів таких органів (крім керівника), припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.
( Частина друга статті 24 із змінами, внесеними згідно із Законом № 731-VIII від 08.10.2015; в редакції Законів № 835-VIII від 26.11.2015, № 3839-IX від 20.06.2024; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
У разі якщо в рішенні суду про скасування реєстрації політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи призначають голову, членів такої комісії або ліквідатора політичної партії, її структурних утворень в рішенні про їх припинення. Головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатором призначається, якщо інше не встановлено рішенням суду, керівник органу управління політичної партії або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, а якщо такі керівник та особа відсутні або повідомили про відмову від виконання відповідних обов’язків у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено, - інша особа, яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено.
( Статтю 24 доповнено частиною третьою згідно із Законом № 835-VIII від 26.11.2015; в редакції Закону № 3839-IX від 20.06.2024; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
За заявою голови, члена комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатора політичної партії, її структурного утворення, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи здійснюють заміну голови, члена такої комісії або ліквідатора відповідно на іншу особу, яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено. Заява голови, члена комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатора політичної партії, її структурного утворення не вимагається у разі смерті фізичної особи, визнання судом фізичної особи безвісно відсутньою, оголошення судом фізичної особи померлою, обмеження цивільної дієздатності фізичної особи на підставі рішення суду, визнання судом фізичної особи недієздатною.
( Статтю 24 доповнено частиною четвертою згідно із Законом № 3839-IX від 20.06.2024 )
У разі якщо в рішенні суду про анулювання реєстрації політичної партії не визначено строк пред’явлення кредиторами своїх вимог до політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи визначають такий строк у межах, визначених законом, у рішенні про їх припинення.
( Статтю 24 доповнено частиною п'ятою згідно із Законом № 3839-IX від 20.06.2024 )
Розділ VI
ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. Прийняття цього Закону не тягне за собою перереєстрацію політичних партій.
3. Політичним партіям не пізніш як через один рік після проведення найближчих за часом після набуття чинності цим Законом виборів до Верховної Ради України здійснити необхідні заходи з метою забезпечення виконання вимог цього Закону, внести необхідні уточнення до статутних документів та подати їх до Міністерства юстиції України.
( Положення пункту 3 розділу VI визнано конституційними згідно з Рішенням Конституційного Суду № 2-рп/2007 від 12.06.2007 )
4. Кабінету Міністрів України прийняти в межах своєї компетенції рішення, що випливають з цього Закону, та внести пропозиції щодо приведення у відповідність з цим Законом законодавчих актів.
5. За період до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій" політичні партії не несуть відповідальності за неподання чи несвоєчасне подання до Національного агентства з питань запобігання корупції звітів про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру політичних партій, передбачених статтею 17 цього Закону, якщо неподання чи несвоєчасне подання таких звітів пов’язано із здійсненням заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, або із введенням в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
( Розділ VI доповнено пунктом 5 згідно із Законом № 540-IX від 30.03.2020; в редакції Законів № 553-IX від 13.04.2020, № 3337-IX від 23.08.2023 )
6. Звіти про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру політичних партій, передбачені статтею 17 цього Закону, не подані політичними партіями за попередні звітні періоди у зв’язку із здійсненням заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, а також у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, подаються до Національного агентства з питань запобігання корупції:
протягом 120 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій" - якщо політична партія не має права на державне фінансування своєї статутної діяльності;
протягом 90 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій" - якщо політична партія має право на державне фінансування своєї статутної діяльності.
Політичні партії подають такі звіти до Національного агентства з питань запобігання корупції за квартал або за рік.
Політичні партії можуть подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт за IV квартал 2023 року протягом 90 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій" окремо або звіт за 2023 рік.
У разі подання політичною партією звіту за рік його перевірка здійснюється за правилами, встановленими для перевірки звіту за квартал.
( Розділ VI доповнено пунктом 6 згідно із Законом № 3337-IX від 23.08.2023 )
7. Звіти політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, подані до Національного агентства з питань запобігання корупції відповідно до пункту 6 цього розділу (у тому числі подані з порушенням строку), перевіряються Національним агентством з питань запобігання корупції у строк, що не перевищує 90 днів з дня надходження.
Звіти політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, подані до Національного агентства з питань запобігання корупції до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій", перевіряються Національним агентством з питань запобігання корупції у строк, що не перевищує 90 днів з дня набрання чинності зазначеним Законом.
( Розділ VI доповнено пунктом 7 згідно із Законом № 3337-IX від 23.08.2023 )
7-1. Кошти, не отримані політичною партією внаслідок зупинення державного фінансування її статутної діяльності з причин, передбачених пунктом 2 частини першої статті 17-7 цього Закону, за результатами перевірки звітів про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, які подано відповідно до пункту 6 цього розділу, а також за перший квартал 2024 року підлягають поверненню політичній партії після прийняття Національним агентством з питань запобігання корупції рішення про відновлення державного фінансування її статутної діяльності.
Кошти, передбачені абзацом першим цього пункту, підлягають поверненню політичній партії шляхом їх перерахування на рахунок політичної партії, передбачений частиною другою статті 17-3 цього Закону, не пізніше 10 календарних днів з дня прийняття Національним агентством з питань запобігання корупції рішення про відновлення державного фінансування її статутної діяльності.
( Розділ VI доповнено пунктом 7-1 згідно із Законом № 3839-IX від 20.06.2024 )
7-2. Установити, що до набрання чинності законом про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо збереження залишків коштів, виділених з державного бюджету на фінансування статутної діяльності політичних партій, для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді, державне фінансування статутної діяльності політичної партії відновлюється у кварталі, в якому прийнято рішення про відновлення державного фінансування статутної діяльності політичної партії, якщо звіт про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру з усунутими недоліками подано до Національного агентства з питань запобігання корупції не пізніше двадцятого числа останнього місяця четвертого кварталу року, в якому було прийнято рішення про зупинення державного фінансування.
У разі подання звіту про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру з усунутими недоліками після зазначеного строку державне фінансування статутної діяльності політичної партії відновлюється з початку кварталу, наступного за кварталом, в якому прийнято рішення про відновлення державного фінансування статутної діяльності політичної партії.
( Розділ VI доповнено пунктом 7-2 згідно із Законом № 3839-IX від 20.06.2024 )
8. Протягом строку дії воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня його припинення або скасування, політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності за подання до Національного агентства з питань запобігання корупції неповної та/або недостовірної інформації у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи), якщо таку інформацію неможливо отримати в повному обсязі у зв’язку із:
1) втратою (знищенням чи псуванням) первинних документів, комп’ютерного та іншого обладнання внаслідок воєнних дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України;
( Підпункт 2 пункту 8 розділу VI виключено на підставі Закону № 3839-IX від 20.06.2024 )
3) іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами).
Обставини, що свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації в повному обсязі, мають бути документально підтверджені. Перелік документів, які підтверджують існування таких обставин та свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації в повному обсязі, визначається Кабінетом Міністрів України. Такі документи мають бути подані політичною партією до Національного агентства з питань запобігання корупції протягом трьох робочих днів з дня подання звіту про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру (у тому числі її місцевими організаціями, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи).
Політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності за неподання чи подання до Національного агентства з питань запобігання корупції неповної та/або недостовірної інформації у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) у разі неможливості отримання політичною партією такої інформації в повному обсязі від її місцевих організацій, місцем знаходження яких є територія територіальних громад, що належить до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.
( Пункт 8 розділу VI доповнено абзацом шостим згідно із Законом № 3839-IX від 20.06.2024 )
Обставини, що свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації в повному обсязі від її місцевих організацій, документального підтвердження не потребують. Про існування таких обставин політична партія письмово повідомляє Національне агентство з питань запобігання корупції протягом трьох робочих днів з дня подання відповідного звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. У такому повідомленні політична партія зазначає відомості про її місцеві організації, від яких неможливо в повному обсязі отримати інформацію, необхідну для подання такого звіту, та місцем знаходження яких є територія територіальних громад, що належить до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.
( Пункт 8 розділу VI доповнено абзацом сьомим згідно із Законом № 3839-IX від 20.06.2024 )
( Розділ VI доповнено пунктом 8 згідно із Законом № 3337-IX від 23.08.2023 )
9. Протягом строку дії воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня його припинення або скасування керівний орган політичної партії може прийняти рішення про припинення місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, шляхом ліквідації (саморозпуску), якщо місцем знаходження такої місцевої організації є територія територіальної громади, що належить до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій України відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.
Рішення керівного органу політичної партії про припинення місцевої організації політичної партії шляхом ліквідації (саморозпуску) підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті політичної партії протягом 10 робочих днів з дня його прийняття. Державна реєстрація рішення керівного органу політичної партії про припинення місцевої організації політичної партії шляхом ліквідації (саморозпуску) не здійснюється.
Політична партія, керівний орган якої прийняв рішення про припинення її місцевої організації шляхом ліквідації (саморозпуску), здійснює заходи щодо погашення заборгованості такої місцевої організації політичної партії через один місяць з дня припинення або скасування воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Кредитори місцевої організації політичної партії можуть пред’явити свої вимоги до політичної партії протягом двох місяців з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення місцевої організації політичної партії.
Політична партія повідомляє кредитора про прийняте рішення щодо кожної заявленої ним вимоги не пізніше 60 календарних днів з дня її отримання.
У разі відмови (повної або часткової) політичної партії у задоволенні вимоги кредитора такий кредитор має право звернутися до суду із позовом до політичної партії протягом одного місяця з дня отримання від політичної партії повідомлення про відмову у задоволенні його вимоги.
Вимоги кредиторів, які не були задоволені політичною партією, у разі якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про відмову у їх задоволенні не звернувся до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких на підставі судового рішення, що набрало законної сили, кредитору відмовлено, а також вимоги, заявлені після спливу строку для їх пред’явлення, вважаються погашеними.
( Розділ VI доповнено пунктом 9 згідно із Законом № 3839-IX від 20.06.2024 )
Президент України | Л.КУЧМА |
м. Київ 5 квітня 2001 року № 2365-III | |