• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Комюніке про перебування делегації Республіки Хорватії на чолі з Президентом Республіки Ф.Туджманом в Українській РСР

Хорватія, Україна | Комюніке, Міжнародний договір від 21.05.1991
Реквізити
  • Видавник: Хорватія, Україна
  • Тип: Комюніке, Міжнародний договір
  • Дата: 21.05.1991
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Хорватія, Україна
  • Тип: Комюніке, Міжнародний договір
  • Дата: 21.05.1991
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Комюніке
про перебування делегації Республіки Хорватії на чолі з Президентом Республіки Ф.Туджманом в Українській РСР
На запрошення Голови Верховної Ради Української Радянської Соціалістичної Республіки Л.М.Кравчука в Києві 20-21 травня 1991 року перебувала з візитом делегація Республіки Хорватії на чолі з Президентом Республіки д-ром Ф.Туджманом.
У ході зустрічей відбувся детальний обмін думками про сучасне суспільно-політичне становище в Українській РСР та Республіці Хорватії, а також в СРСР та СФРЮ, обговорено шляхи подальшої активізації українсько-хорватського співробітництва на всіх рівнях, включаючи підприємства, установи, громадські організації.
Ф.Туджман поінформував Л.М.Кравчука про внутрішню ситуацію в Хорватії і зусилля, спрямовані на відхід від однопартійної системи і створення вільного ринку.
Особливо були відзначені зусилля, що їх Республіка Хорватія докладає для захисту свого суверенітету і законної влади Республіки Хорватії.
Ф.Туджман ознайомив Л.М.Кравчука з пропозицією, спрямованою на вихід з державно-політичної кризи, що охопила Югославію, шляхом створення Союзу суверенних держав, а якщо це не буде можливим - мирним вирішенням питання про вихід.
В свою чергу Л.М.Кравчук поінформував хорватську сторону про розвиток подій в Україні, наголосивши, що визначальним в житті Республіки є робота по реалізації положень Декларації про державний суверенітет України, яка відкрила нову сторінку в історії українського народу, визначила конкретні шляхи здобуття ним справжньої державності.
У принциповому плані наголошувалося на тому, що курс на суверенітет України не має нічого спільного з національною автаркією, а спрямований на ефективне забезпечення інтересів народу України через її взаємовигідне співробітництво з державами - учасницями нового Союзу, а також іншими країнами.
Наголошувалося, що вирішальною умовою здійснення всього наміченого є створення високоефективної ринкової економіки. У цьому зв'язку зазначалося, що для України значний інтерес має досвід розвитку ринкового господарства Хорватії.
Ф.Туджман відзначив, що промисловий потенціал Хорватії дає можливість для успішної багатопрофільної кооперації хорватських підприємств та фірм з українськими партнерами, насамперед у галузі приладобудування, хімічної, легкої та харчової промисловості, сільськогосподарського виробництва. В цьому контексті висловлювалася заінтересованість активізувати розвиток взаємовигідних економічних відносин.
Зокрема, було висловлено побажання у налагодженні передумов практичного співробітництва у галузях, що мають особливе значення для забезпечення першочергових внутрішніх потреб України і Хорватії, - сільського господарства, виробництва продуктів харчування, поставок сировини, товарів широкого вжитку, житлового будівництва та будівництва шляхів сполучення, охорони здоров'я тощо.
З задоволенням відзначалося, що підписана в ході візиту Президента Республіки Хорватії Ф.Туджмана в УРСР Угода між Урядом Української Радянської Соціалістичної Республіки і Урядом Республіки Хорватії про торговельно-економічні зв'язки і науково-технічне співробітництво відкриває нові перспективи для налагодження плідних взаємин в такій обопільно важливій сфері, якою є розвиток національних економік, спрямовані насамперед на благо українського і хорватського народів.
Домовлено, що буде проведена підготовка для відкриття представництва України у Загребі і закордонного бюро Республіки Хорватії у Києві на засадах взаємності з метою розвитку дружніх відносин, поглиблення господарсько-економічного, культурно-освітнього, науково-технічного, інформаційного та іншого співробітництва між Україною та Хорватією.
Українська сторона відзначила, що нещодавно прийнятий Закон "Про зовнішньоекономічну діяльність" покликаний створити належні правові умови для співпраці українських та іноземних, в тому числі хорватських, партнерів в Україні.
Обговорюючи проблему подолання наслідків чорнобильської катастрофи, Л.М.Кравчук та Ф.Туджман були спільні в тому, що ця проблема має міжнародний характер і потребує концентрації зусиль всього світового співтовариства.
Л.М.Кравчук поінформував Ф.Туджмана про заходи, що вживаються парламентом і урядом України для мінімізації наслідків катастрофи. Українська сторона висловила вдячність за прийом на оздоровлення та відпочинок у Хорватії дітей з районів, що постраждали в результаті чорнобильської катастрофи.
Хорватська сторона висловила намір і надалі продовжувати співробітництво у справі подолання наслідків чорнобильської катастрофи. Л.М.Кравчук висловив вдячність за пропозицію.
У ході розмов було підтверджено бажання розвивати плідне співробітництво в галузі охорони навколишнього середовища, екології, сільського господарства. Особлива увага при цьому приділятиметься довгостроковим формам взаємодії в наукових дослідженнях і розробці конкретних програм співробітництва між науковими та господарськими закладами.
Відбувся обмін думками щодо можливих шляхів розвитку українсько-хорватських міжпарламентських та міжурядових контактів.
Українська і хорватська сторони підтвердили свою повагу до прав людини та основних свобод, незалежно від національності, мови, майнового стану та віросповідання.
Українська і хорватська сторони виходять з того, що хорвати в Україні та українці в Хорватії, зберігаючи й розвиваючи національну самобутність, відіграють істотну роль у зміцненні дружніх зв'язків українського і хорватського народів, що є їх практичним внеском у створення загальноєвропейського гуманітарного простору.
Обговорено шляхи сприяння подальшому розвитку прямих зв'язків між установами і діячами культури, засобами масової інформації, спортивними, профспілковими, молодіжними, релігійними організаціями, творчими спілками. Було відзначено прагнення надати цим контактам, що мають велике значення для зміцнення взаєморозуміння і дружби обох народів, постійного характеру.
Хорватська сторона висловила подяку за гостинність, виявлену до делегації під час перебування в Україні.
Президент Республіки Хорватії Ф.Туджман запросив Голову Верховної Ради УРСР Л.М.Кравчука відвідати Республіку Хорватію у найбільш зручний для нього час.
Запрошення було з вдячністю прийняте. Про час візиту буде домовлено додатково.
м.Київ, 21 травня 1991 року
Зібрання чинних міжнародних договорів України:
Офіційне видання - Том 1: 1990-1991 рр. - К.:
Видавничий Дім "Ін Юре", 2001.