| Київ 10 грудня 2025 року № 95-у(I)/2025 | Справа № 3-170/2025(346/25) |
Документ підготовлено в системі iplex
Конституційний Суд України | Ухвала від 10.12.2025 № 95-у(I)/2025
УХВАЛА
ПЕРШОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Джури Костянтина Миколайовича щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень абзацу третього пункту 4 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"
Перший сенат Конституційного Суду України у складі суддів:
Петришина Олександра Віталійовича - головуючого,
Барабаша Юрія Григоровича,
Грищук Оксани Вікторівни,
Кичуна Віктора Івановича,
Олійник Алли Сергіївни,
Совгирі Ольги Володимирівни,
Філюка Петра Тодосьовича - доповідача,
розглянув на засіданні питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Джури Костянтина Миколайовича щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень абзацу третього пункту 4 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) зі змінами.
Заслухавши суддю-доповідача Філюка П.Т. та дослідивши матеріали справи, Перший сенат Конституційного Суду України
установив:
1. Джура К.М. звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням перевірити на відповідність Конституції України (конституційність) окремі положення абзацу третього пункту 4 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII зі змінами (далі - Закон), а саме "до 1 грудня 2014 року, з 1 грудня 2014 року до 24 лютого 2022 року" та "на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, під час проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях".
Автор клопотання, стверджуючи про невідповідність оспорюваних положень Закону статті 3, частинам першій, другій статті 8, частині першій статті 24, частині першій статті 46 Конституції України (неконституційність), зазначає, що "диференціація прав учасників суспільних відносин у зв’язку з тим, що одні стали жертвами збройної агресії в Луганській і Донецькій областях, на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження та на території, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження в період з 1 грудня 2014 р. по 24 лютого 2022 р. є необгрунтованим, застосування такої диференціації у цій ситуації свідчить про дискримінаційний характер припису".
2. Перший сенат Конституційного Суду України, вирішуючи питання про відкриття конституційного провадження у справі у зв’язку з постановленням неодностайно Першою колегією суддів Першого сенату Конституційного Суду України Ухвали від 3 грудня 2025 року № 231-1(І)/2025 про відмову у відкритті конституційного провадження у цій справі на підставі пункту 4 статті 62 Закону України "Про Конституційний Суд України", виходить з наступного.
Відповідно до Закону України "Про Конституційний Суд України" конституційна скарга має містити, зокрема, обґрунтування тверджень щодо неконституційності закону України (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України прав людини, на думку суб’єкта права на конституційну скаргу, зазнало порушення внаслідок застосування закону (пункт 6 частини другої статті 55 ); конституційна скарга вважається прийнятною за умов її відповідності вимогам, передбаченим, зокрема, статтею 55 цього закону (абзац перший частини першої статті 77 ).
Зі змісту конституційної скарги вбачається, що аргументація Джури К.М. щодо невідповідності Конституції України окремих положень абзацу третього пункту 4 частини другої статті 7 Закону зводиться до незгоди із застосуванням цих положень в остаточному судовому рішенні в його справі, що не можна вважати обґрунтуванням тверджень щодо їх неконституційності.
Отже, автор клопотання не дотримав вимог пункту 6 частини другої статті 55 Закону України "Про Конституційний Суд України", що є підставою для відмови у відкритті конституційного провадження у справі згідно з пунктом 4 статті 62 цього закону - неприйнятність конституційної скарги.
Ураховуючи викладене та керуючись статтями 147, 151-1, 153 Конституції України, на підставі статей 7, 8, 32, 36, 50, 55, 61, 62, 77, 83, 86 Закону України "Про Конституційний Суд України", відповідно до § 45, § 54 Регламенту Конституційного Суду України Перший сенат Конституційного Суду України
постановив:
1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Джури Костянтина Миколайовича щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень абзацу третього пункту 4 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII зі змінами на підставі пункту 4 статті 62 Закону України "Про Конституційний Суд України" - неприйнятність конституційної скарги.
2. Ухвала Першого сенату Конституційного Суду України є остаточною.
ПЕРШИЙ СЕНАТ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
