• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про визнання нечинним рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку за N 1551 від 29.12.2008 р. "Про невідповідність пайового венчурного інвестиційного фонду "Формація капіталу" недиверсифікованого виду закритого типу ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "Національний резерв" щодо мінімального обсягу активів ІСІ"

Спеціалізовані суди | Постанова від 21.05.2009 № 2а-870/09/2670
Реквізити
  • Видавник: Спеціалізовані суди
  • Тип: Постанова
  • Дата: 21.05.2009
  • Номер: 2а-870/09/2670
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Спеціалізовані суди
  • Тип: Постанова
  • Дата: 21.05.2009
  • Номер: 2а-870/09/2670
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
П О С Т А Н О В А
21.05.2009 N 2а-870/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва в особі судді - Пилипенко О.Є., при секретарі - Коваль А.В., за результатами розгляду у відкритому судовому засіданні адміністративної справи, за позовом Закритого акціонерного товариства "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "Національний резерв" до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання нечинним рішення N 1551 від 29.12.2008 р. та зобов'язання вчинити певні дії (за участю представників сторін: від позивача: Тяглий Д.О. за дов. від 28.01.2009 р., від відповідача: Вакуленко О.Ю. за дов. N 100/15231 від 22.08.2008 р.) В С Т А Н О В И В:
Закрите акціонерне товариство "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "Національний резерв" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання нечинним рішення N 1551 від 29.12.2008 р., яким пайовий венчурний інвестиційний фонд "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" недиверсифікованого виду закритого типу ЗАТ "КУА АПФ "НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ" визнано таким, що не відповідає вимогам щодо мінімального обсягу активів ІСІ; зобов'язання пайового венчурного інвестиційного фонду "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" недиверсифікованого виду закритого типу ЗАТ "КУА АПФ "НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ" вимогам щодо мінімального обсягу активів; зобов'язання опублікувати рішення в органах масової інформації, зокрема, в одному з органів преси Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України або офіційному виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та надіслати рішення на адресу ЗАТ "КУА АПФ "НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ" протягом п'яти робочих днів з дати його прийняття.
Позивач позовні вимоги підтримав, вважає, рішення таким, що порушує права та охоронювані законом інтереси позивача. Позивач в обґрунтування заявленого позову посилається на Цивільний та Господарський кодекси України, Закони України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)", "Про господарські товариства", Положення про порядок розміщення, обігу та викупу цінних паперів інституту спільного інвестування, затверджене рішенням ДКЦПФР від 09.01.2003 р. за N 3.
Відповідач проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач свою позицію виклав в запереченнях на адміністративний позов, в яких вказує на те, що приймаючи оскаржуване рішення, Комісія діяла в межах наданих їй повноважень, в обґрунтування своєї позиції посилається на Закони України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)", Положення про порядок розміщення, обігу та викупу цінних паперів інституту спільного інвестування, затверджене рішенням ДКЦПФР від 09.01.2003 р. за N 3.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення учасників судового процесу, суд приходить до наступних висновків.
Пред'явлені позовні вимоги про визнання нечинним рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку за N 1551 від 29.12.2008 р. "Про невідповідність пайового венчурного інвестиційного фонду "Формація капіталу" недиверсифікованого виду закритого типу ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "Національний резерв" щодо мінімального обсягу активів ІСІ".
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин, має право на звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом.
Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Отже, згідно з вищенаведеними нормами права, позивач має право звернутись до адміністративного суду з позовом лише у разі, якщо він вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено його права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
З наданого до матеріалів справи Витягу з Протоколу N 45 загальних зборів акціонерів вбачається, що Пайовий венчурний інвестиційний фонд "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" недиверсифікованого виду закритого типу було створено за ініціативою ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ", про що Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку було видано свідоцтво про внесення до Єдиного державного реєстру інститутів спільного інвестування N 1063 від 21.05.2008 р.
Відповідно до рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ", питання 4 порядку денного, оформленого Протоколом N 46 від 05.06.2008 р. акціонерами товариства було вирішено з метою здійснення діяльності зі спільного інвестування пайовим венчурним інвестиційним фондом "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" недиверсифікованого виду закритого типу ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ" випустити загальною номінальною вартістю 100000000 грн., у кількості 1000 штук інвестиційних сертифікатів, номінальною вартістю 100000 грн. кожна.
Також, загальними зборами акціонерів товариства було затверджено проспект емісії інвестиційних сертифікатів Пайового венчурного інвестиційного фонду "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" недиверсифікованого виду закритого типу ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ".
Відповідно до п. 5.7 проспекту емісії інвестиційних сертифікатів пайового венчурного інвестиційного фонду "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ" датою початку розміщення інвестиційних сертифікатів Фонду встановлено 10.06.2008 р., але не раніше дати реєстрації проспекту емісії та випуску інвестиційних сертифікатів Комісією та присвоєння інвестиційним сертифікатам міжнародного ідентифікаційного номера.
Пунктом 5.8 проспекту емісії встановлено, що датою закінчення розміщення інвестиційних сертифікатів Фонду визначено 20.05.2008 р.
Відповідно до п. 2.7 Положення про порядок розміщення, обігу та викупу цінних паперів інституту спільного інвестування (далі - Положення), звіт про результати розміщення цінних паперів ІСІ подається до Комісії за формою згідно з додатком 1 до цього Положення та засвідчується особою компанії з управління активами. Відповідальність за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірних відомостей у звіті про результати розміщення цінних паперів ІСІ несе компанія з управління активами, яка здійснює управління активами цього ІСІ відповідно до Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Згідно з п. 2.4 Положення, термін розміщення цінних паперів ІСІ установлений для досягнення нормативів діяльності ІСІ, визначається проспектом емісії ІСІ і не повинен перевищувати шести місяців з дня його реєстрації.
Пунктом 2.5 проспекту емісії термін досягнення нормативів діяльності Фонду встановлено до 21.11.2008 р.
Пункт 2.6 Положення передбачає, що компанія з управління активами ІСІ протягом трьох днів після закінчення строку, установленого для досягнення нормативів діяльності ІСІ, зобов'язана подати до Комісії звіт про результати розміщення цінних паперів ІСІ.
24.11.2008 р. ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ" подало до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звіт про результати розміщення цінних паперів ІСІ пайового венчурного інвестиційного фонду "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" недиверсифікованого виду закритого типу.
В свою чергу, суд вважає, за доцільне зауважити, що факт подачі документів позивачем 24.11.2008 р. відповідачем не заперечувався.
Відповідно до ст. 42 Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)", п. 2 Положення про порядок розміщення, обігу та викупу цінних паперів ІСІ, затвердженого рішенням Комісії від 09.01.2003 N 3 (зі змінами), та на підставі звіту про результати розміщення цінних паперів ІСІ, наданого ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "НАЦІОНАЛЬНИЙ КАПІТАЛ", Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку винесла рішення N 1551 від 29.12.2008 р., яким визнала пайовий венчурний інвестиційний фонд "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" недиверсифікованого виду закритого типу ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "НАЦІОНАЛЬНИЙ КАПІТАЛ" таким, що не відповідає вимогам щодо мінімального обсягу активів ІСІ.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Як було зазначено вище, 24.11.2008 р. позивачем були подані до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку разом з додатками звіт про результати розміщення цінних паперів пайового венчурного інвестиційного фонду "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" недиверсифікованого виду закритого типу.
Відповідно до п. 2.8 Положення, Комісія на підставі звіту про результати розміщення цінних паперів ІСІ протягом п'ятнадцяти робочих днів після його отримання виносить рішення про відповідність ІСІ вимогам щодо мінімального обсягу активів.
Тобто, у відповідності до п. 2.8 Положення Комісія на підставі поданого позивачем звіту повинна була винести рішення до 09.12.2008 р., тоді як оскаржуване рішення датоване 29.12.2008 р.
Таким чином, відповідачем не було винесено рішення про відповідність ІСІ вимогам щодо мінімального обсягу активів в передбачений п. 2.8 Положення строк.
При дослідженні матеріалів справи, судом встановлено, що в діях відповідача вбачається порушення п. 2.9 Положення.
Пункт 2.9 Положення, зокрема, передбачає, що рішення Комісії має бути надіслане до компанії з управління активами протягом п'яти робочих днів з дати його прийняття.
З матеріалів справи вбачається, що спірне рішення на адресу позивача було направлено 15.01.2009 р., що в свою чергу вказує на порушення п. 2.9 Положення.
Відповідно до п. 2.10 Положення, якщо ІСІ не відповідає вимогам щодо мінімального обсягу активів, у рішенні Комісії зазначаються термін реалізації активів цього ІСІ, який не повинен перевищувати трьох місяців з дати прийняття рішення Комісії, та термін розрахунків з інвесторами, який не повинен перевищувати одного місяця з дати закінчення реалізації активів ІСІ. Подовження строку розрахунків з інвесторами забороняється.
Однак, в порушення вимог п. 2.10 Положення, в оскаржуваному рішенні, Комісією не зазначено термін реалізації активів ІСІ та термін розрахунків з інвестором.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)", мінімальний обсяг активів пайового інвестиційного фонду не може бути меншим розміру початкового статутного фонду 9 капіталу) корпоративного інвестиційного фонду.
Статтею 8 Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)" передбачено, що корпоративний інвестиційний фонд створюється відповідно до законодавства з питань діяльності акціонерних товариств з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Загальна номінальна вартість випущених акцій становить статутний (складений) капітал акціонерного товариства, який не може бути менше суми, еквівалентної 1250 мінімальним заробітним платам, виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, діючої на момент створення акціонерного товариства.
На момент створення пайового венчурного інвестиційного фонду "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" недиверсифікованого виду закритого типу ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ" ставка мінімальної заробітної плати становила 525 грн. 00 коп.
Тобто, мінімальний обсяг активів ІСІ не повинен бути меншим 656250 грн. (525 х 1250).
Відповідно до звіту про результати розміщення цінних паперів ІСІ поданого ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ", вартість чистих активів пайового венчурного інвестиційного фонду "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" недиверсифікованого виду закритого типу становить 700000 грн.
Таким чином, мінімальний обсяг активів ІСІ пайового венчурного інвестиційного фонду "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" недиверсифікованого виду закритого типу.
В свою чергу, відповідач в своїх поясненнях зазначив, що активи пайового венчурного інвестиційного фонду "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" недиверсифікованого виду закритого типу складається з акцій ВАТ "Павлоградський верстатозавод" та те, що відносно даного Товариства порушено процедуру банкрутства, тому позивачу і було надано відмову у визнанні пайового венчурного інвестиційного фонду "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" недиверсифікованого виду закритого типу, в інтересах та за рахунок якого діє ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ", таким, що відповідає вимогам щодо мінімального обсягу активів ІСІ,
З таким твердженням відповідача суд не погоджується, виходячи з наступного.
Відповідно до Договору купівлі-продажу N 1168-Б/1167-Б; 165-У від 17.11.2008 р., укладеного між ТОВ "Фінансова компанія "Конгрес Ріал Істейт фінанси"та ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕЗЕРВ", останнє придбало цінні папери ВАТ "Павлоградський верстатозавод" у кількості 77052 шт., на загальну суму 700000 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи актом приймання-передачі цінних паперів від 20.11.2008 р.
Тобто, цінні папери на загальну суму 700000 грн. було включено до активів пайового венчурного інвестиційного фонду "ФОРМАЦІЯ КАПІТАЛУ" недиверсифікованого виду закритого типу.
Позивач зауважив, що наведені вище цінні папери знаходяться в обігу та обіг акцій відповідачем не зупинено, даний факт відповідачем не заперечувався.
З огляду на вище наведене, суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно та з порушенням норм чинного законодавства було винесено оскаржуване рішення, що в свою чергу призвело до порушень прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, тому у адміністративного суду немає правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача належить задовольнити частково, а саме необхідно визнати нечинним рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку за N 1551 від 29.12.2008 р. "Про невідповідність пайового венчурного інвестиційного фонду "Формація капіталу" недиверсифікованого виду закритого типу ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "Національний резерв" щодо мінімального обсягу активів ІСІ", в задоволенні решти позовних вимог Закритому акціонерному товариству "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "Національний резерв" необхідно відмовити.
Частиною 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачається, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 17, 94, 158, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати нечинним рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку за N 1551 від 29.12.2008 р. "Про невідповідність пайового венчурного інвестиційного фонду "Формація капіталу" недиверсифікованого виду закритого типу ЗАТ "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "Національний резерв" щодо мінімального обсягу активів ІСІ".
3. Судові витрати у сумі 1 грн. 70 коп. присудити на користь Закритого акціонерного товариства "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "Національний резерв" за рахунок Державного бюджету України.
4. В задоволенні решти позовних вимог Закритому акціонерному товариству "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "Національний резерв" відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата підписання повного тексту постанови: 05.06.2009 р.
Суддя О.Є.Пилипенко