• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про визнання протиправною і скасування постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2010 року № 117

Вищий адміністративний суд України  | Ухвала від 01.11.2012 № К/9991/13330/11
Реквізити
  • Видавник: Вищий адміністративний суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 01.11.2012
  • Номер: К/9991/13330/11
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий адміністративний суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 01.11.2012
  • Номер: К/9991/13330/11
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 листопада 2012 року м. Київ К/9991/13330/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: судді Харченка В.В.
Суддів: Бим М.Є.
Сороки М.О.
Секретар судового засідання Ніколенко Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за касаційною скаргою заступника Генерального прокурора України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 лютого 2011 року у справі за позовом заступника Генерального прокурора України до Кабінету Міністрів України, треті особи: Державне підприємство "Санаторій "Конча-Заспа", Державне управління справами, Міністерство фінансів України про визнання протиправною і скасування постанови,-
встановила:
У квітні 2010 року заступник Генерального прокурора України звернувся до суду з позовом до Кабінету Міністрів України, треті особи: Державне підприємство "Санаторій "Конча-Заспа", Державне управління справами, Міністерство фінансів України про визнання протиправною і скасування постанови.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 жовтня 2010 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2010 року № 117 "Питання використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для погашення заборгованості за фактично виконані роботи з будівництва реабілітаційного центру на базі державного підприємства "Санаторій "Конча-Заспа".
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 лютого 2011 року рішення суду першої інстанції скасовано. Ухвалено нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
На рішення суду апеляційної інстанції надійшла касаційна скарга, у якій заступник Генерального прокурора України просить постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 лютого 2011 року скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, пояснення осіб, що беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 11 лютого 2010 року Кабінет Міністрів України видав постанову № 117 "Питання використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для погашення заборгованості за фактично виконані роботи з будівництва реабілітаційного центру на базі державного підприємства "Санаторій "Конча-Заспа".
Цією постановою виділено Державному управлінню справами 2,5 млн.грн. зарахунок залишку коштів Стабілізаційного фонду станом на 01 січня 2010 року для погашення заборгованості за фактично виконані роботи з будівництва реабілітаційного центру на базі ДП "Санаторій "Конча-Заспа". Передбачено, що кошти спрямовуються з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 року № 289 "Питання використання коштів Стабілізаційного фонду", якою зобовязано Міністерство фінансів України до погодження розподілу коштів з комітетами Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності та з питань бюджету забезпечити внесення відповідних змін до тимчасового розпису Державного Бюджету України на I квартал 2010 року з урахуванням видатків, передбачених у проекті Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", а державне казначейство перерахування коштів Стабілізаційного фонду. Державному управлінню справами, який є головним розпорядником коштів, погодити розподіл коштів Стабілізаційного фонду з комітетами Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності та з питань бюджету.
25 березня 2010 року Генеральний прокурор України Медведько О.І. виніс протест № 07/2/1-101 вих-10 Кабінету Міністрів України про скасування постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2010 року № 117 "Питання використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для погашення заборгованості за фактично виконані роботи з будівництва реабілітаційного центру на базі державного підприємства "Санаторій "Конча-Заспа".
Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з частиною 1 статті 113 Конституції України та частини 1 статті 1 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Положеннями частини 1 статті 117 Конституції України та статті 52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обовязковими до виконання. При цьому акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України, акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань - у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Законом України "Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі -Закон) з метою забезепечення макроекономічної стабільності створено Стабілізаційний фонд, кошти якого використовуються у встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із комітетами Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності та з питань бюджету порядку.
Статтею 1 Закону чітко передбачено напрями використання коштів Стабілізаційного фонду та приписано Кабінету Міністрів України використовувати кошти Стабілізаційного фонду у встановленому ним порядку за погодженням із комітетами Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності та з питань бюджету.
Статтею 76 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" передбачено, що у 2009 році кошти Стабілізаційного фонду спрямовуються на заходи відповідно до Закону України від 31 жовтня 2008 року "Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідками фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та заходи за двадцять двома напрямами. Порядки використання коштів за цими напрямами встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Крім того, Кабінету Міністрів України надано право за погодженням із комітетами Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності та з питань бюджету здійснювати перерозподіл напрямів використання коштів Стабілізаційного фонду та розподіл нерозподілених коштів Стабілізаційного фонду, а також за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони щодо додаткового розподілу і перерозподілу напрямів, визначених пунктом 9 частини першої цієї статті.
Згідно з вимогами пунктів 1, 3 частини 1 статті 46 Бюджетного кодексу України якщо до початку нового бюджетного період не брав чинності Закон про Державний бюджет України, Кабінет Міністрів України має право здійснювати витрати Державного бюджету України відповідно до цієї статті Кодексу з наступними обмеженнями:
- витрати Державного бюджету можуть здійснюватися лише на цілі, які визначені у законі про Державний бюджет України на попередній бюджетний період і одночасно передбачені у проекті закону про Державний бюджет на наступний бюджетний період, поданому Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України;
- до прийняття закону про Державний бюджет на поточний період провадити капітальні видатки забороняється, крім випадків, повязаних з введенням воєнного чи надзвичайного стану, оголошення окремих місцевостей зонами надзвичайної екологічної ситуації, видатків, повязаних з капіталізацією банків, та видатків, що здійснюються із Стабілізаційного фонду.
Відповідно до частини 4 статті 23 Бюджетного кодексу України витрати спеціального фонду бюджету мають постійне призначення, яке дає право провадити їх виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень до спеціального фонду згідно із законодавством, якщо законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) не встановлено інше.
Однак, у статті 76 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та у проекті Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", поданому Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України, спрямування коштів Стабілізаційного фонду для будівництва реабілітаційного центру на базі державного підприємства "Санаторій "Конча-Заспа" не передбачено, тому у Кабінету Міністрів України не було підстав для видання оскаржуваної постанови.
Крім того, як встановлено судом першої інстанції, у висновку Міністерства юстиції України від 24 лютого 2010 року щодо проекту оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України також зазначено про його невідповідність вищевказаним нормам законодавства.
Судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції було ухвалено відповідно до закону та скасоване судом апеляційної інстанції помилково, що, відповідно до вимог статті 226 КАС України, є підставою для скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 210, 221, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ухвалила:
Касаційну скаргу заступника Генерального прокурора України задовольнити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.
( Текст взято з сайту Єдиного державного реєстру судових рішень http://www.reyestr.court.gov.ua )