• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Ухвала Конституційного Суду України про припинення конституційного провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання Одеського ордена Леніна інституту Сухопутних військ"

Конституційний Суд України  | Ухвала від 22.01.2008 № 5-уп/2008
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 22.01.2008
  • Номер: 5-уп/2008
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 22.01.2008
  • Номер: 5-уп/2008
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
У Х В А Л А
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
про припинення конституційного провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання Одеського ордена Леніна інституту Сухопутних військ"
м. Київ
22 січня 2008 року
N 5-уп/2008
Справа N 1-17/2008

Конституційний Суд України у складі суддів:
Стрижака Андрія Андрійовича - головуючого,
Бринцева Василя Дмитровича,
Головіна Анатолія Сергійовича,
Джуня В'ячеслава Васильовича,
Дідківського Анатолія Олександровича,
Домбровського Івана Петровича,
Кампа Володимира Михайловича,
Колоса Михайла Івановича,
Лилака Дмитра Дмитровича - доповідача,
Маркуш Марії Андріївни,
Мачужак Ярослави Василівни,
Овчаренка В'ячеслава Андрійовича,
Стецюка Петра Богдановича,
Ткачука Павла Миколайовича,
Шишкіна Віктора Івановича,
розглянув на пленарному засіданні питання про припинення конституційного провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання Одеського ордена Леніна інституту Сухопутних військ" від 5 вересня 2007 року N 1104 (Офіційний вісник України, 2007 р., N 67, ст. 2589).
Заслухавши суддю-доповідача Лилака Д.Д. та дослідивши матеріали справи, Конституційний Суд України
у с т а н о в и в:
1. Відповідно до пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України Президент України Указом від 20 вересня 2007 року N 898/2007 зупинив дію Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання Одеського ордена Леніна інституту Сухопутних військ" від 5 вересня 2007 року N 1104 (далі - Постанова) та одночасно звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням визнати її такою, що не відповідає Конституції України.
Постановою було відновлено Одеський ордена Леніна інститут Сухопутних військ і передбачено, що курсанти Військового інституту Одеського національного політехнічного університету продовжуватимуть навчання у відновленому інституті (пункти 1, 2). Міністерству оборони України доручалося здійснити заходи щодо відновлення навчального процесу в Одеському ордена Леніна інституті Сухопутних військ на кафедрах і факультетах, які функціонували до прийняття рішення щодо його ліквідації (пункт 3).
На думку Президента України, Постанова не відповідає завданням щодо реформування та розвитку Збройних Сил України, визначеним Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 9 грудня 2005 року "Про Державну програму розвитку Збройних Сил України на 2006-2011 роки" від 27 грудня 2005 року N 1862-25т, який видано згідно зі статтею 106 Конституції України та на виконання законів України "Про основи національної безпеки України", "Про організацію оборонного планування".
Суб'єкт права на конституційне подання зазначає, що ця Постанова не дає можливості ефективно оптимізувати систему військової освіти відповідно до сучасних завдань, структури та чисельності Збройних Сил України.
Президент України вказує, що відновлений Одеський ордена Леніна інститут Сухопутних військ, штат та навчально-матеріальна база якого значно скорочені (у тому числі озброєння, військова техніка та підрозділи забезпечення), не може забезпечувати підготовку військових фахівців для виконання сучасних завдань Збройних Сил України і це створює загрозу національній безпеці України.
Як стверджує автор клопотання, Постанова суперечить Конституції України, за якою: забезпечення захисту суверенітету і територіальної цілісності України визнається найважливішою функцією держави (стаття 17); на Кабінет Міністрів України покладено здійснення заходів щодо забезпечення обороноздатності і національної безпеки України (пункт 7 статті 116) і у своїй діяльності він зобов'язаний керуватися Конституцією та законами України і, зокрема, указами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України (частина третя статті 113); нормативно-правові акти мають прийматися на основі Конституції України і відповідати їй (частина друга статті 8) .
2. Перша колегія суддів Конституційного Суду України Ухвалою від 6 листопада 2007 року відкрила конституційне провадження у цій справі і визнала за доцільне провести її розгляд на пленарному засіданні Конституційного Суду України у формі усного слухання із залученням суб'єкта права на конституційне подання, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, їх представників.
3. Вирішуючи питання щодо припинення провадження у справі, Конституційний Суд України виходить з такого.
До Конституційного Суду України 29 грудня 2007 року надійшла письмова заява Президента України про відкликання зазначеного конституційного подання у зв'язку з тим, що Указом "Про визнання таким, що втратив чинність, Указ Президента України від 20 вересня 2007 року N 898 "Про зупинення дії постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2007 року N 1104" від 28 грудня 2007 року N 1321/2007 глава держави визнав таким, що втратив чинність, Указ від 20 вересня 2007 року N 898/2007.
Частиною першою статті 44 Закону України "Про Конституційний Суд України" передбачено, що конституційне подання може бути відкликане за письмовою заявою суб'єкта, який його направив до Конституційного Суду України, в будь-який час до дня розгляду на пленарному засіданні Конституційного Суду України.
Відповідно до пункту 2 параграфа 51 Регламенту Конституційного Суду України Конституційний Суд України припиняє конституційне провадження у справі, якщо після відкриття провадження у справі, але до початку розгляду справи по суті на пленарному засіданні, суб'єкт права на конституційне подання письмовою заявою відповідно до статті 44 Закону України "Про Конституційний Суд України" відкликав конституційне подання.
Таким чином, підстав для розгляду справи Конституційним Судом України немає.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 147, 150, 153 Конституції України, статтями 13, 44, 51 Закону України "Про Конституційний Суд України", пунктом 2 параграфа 51 Регламенту Конституційного Суду України, Конституційний Суд України
у х в а л и в:
1. Припинити конституційне провадження у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання Одеського ордена Леніна інституту Сухопутних військ" від 5 вересня 2007 року N 1104 на підставі статті 44 Закону України "Про Конституційний Суд України" - у зв'язку з письмовою заявою суб'єкта права на конституційне подання про відкликання подання.
2. Ухвала Конституційного Суду України є остаточною.
КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ