• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження положень щодо застосування Закону України "Про зайнятість населення"

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Положення від 27.04.1998 № 578 | Документ не діє
П О С Т А Н О В А
від 27 квітня 1998 р. N 578
Київ
Про затвердження положень щодо застосування Закону України "Про зайнятість населення"
У зв'язку з прийняттям Закону України від 21 листопада 1997 р. N 665 "Про внесення змін до Закону України "Про зайнятість населення" Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Положення про порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, виплати допомоги по безробіттю, а також умови подання матеріальної допомоги в період професійної підготовки та перепідготовки;
Положення про порядок подання матеріальної допомоги по безробіттю;
Положення про порядок бронювання на підприємствах, в організаціях і установах робочих місць для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту;
Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт;
Положення про порядок організації сезонних робіт;
Положення про порядок надання безпроцентної позики безробітним для зайняття підприємницькою діяльністю.
2. Визнати такими, що втратили чинність, Положення про порядок реєстрації громадян як безробітних, виплати допомоги по безробіттю та про умови подання додаткової матеріальної та іншої допомоги безробітним і членам їх сімей та Положення про організацію оплачуваних громадських робіт, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 р. N 47 (ЗП УРСР, 1991 р., N 6, ст. 50; ЗП України, 1993 р., N 10, ст. 200).
Прем'єр-міністр України В.ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд.26
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 квітня 1998 р. N 578
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, виплати допомоги по безробіттю, а також умови подання матеріальної допомоги в період професійної підготовки та перепідготовки
Загальна частина
1. Громадяни мають право на безплатне сприяння державної служби зайнятості у працевлаштуванні.
До державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатися усі незайняті громадяни, які бажають працювати, а також зайняті громадяни, які бажають змінити місце роботи, працевлаштуватися за сумісництвом чи у вільний від навчання час.
2. Незайняті громадяни (в тому числі особи, які доглядають за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду), інваліди та пенсіонери, які звертаються до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, підлягають реєстрації у цій службі. Під час реєстрації кожна особа самостійно або із застосуванням автоматизованої системи за допомогою працівника державної служби зайнятості заповнює картку персонального обліку громадянина, який шукає роботу (безробітного) і особистим підписом підтверджує достовірність внесених до неї даних та ознайомлюється з пам'яткою "Ваші права - Ваші обов'язки". Форма зазначеної картки персонального обліку (далі - КПО) затверджується Мінпраці.
Зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, працевлаштуватися за сумісництвом чи у вільний від навчання час і звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку. Під час прийому таких громадян працівник державної служби зайнятості проводить консультацію з цих питань і робить відповідні записи у картці консультації. Форма зазначеної картки затверджується Мінпраці.
Реєстрація та ведення обліку громадян, які шукають роботу, державною службою зайнятості
3. Реєстрація та облік громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, здійснюється державною службою зайнятості за місцем постійного проживання (постійної або тимчасової прописки) за умови пред'явлення паспорта і трудової книжки, а у разі потреби - військового квитка, документа про освіту або документів, які їх замінюють, а іноземних громадян і осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, - тільки за наявності постійної прописки.
У разі відсутності у громадянина паспорта його може замінити довідка, яка видається житлово-експлуатаційною конторою або місцевим органом внутрішніх справ із зазначенням місця постійного проживання (постійної або тимчасової прописки) особи, якщо паспорт перебуває в органах внутрішніх справ на оформленні, переоформленні, а також свідоцтво про народження та довідка з житлово-експлуатаційної контори або органів місцевого самоврядування із зазначенням місця проживання (постійної або тимчасової прописки) для громадян до 16 років.
У разі відсутності трудової книжки громадянин, який вперше шукає роботу, повинен пред'явити паспорт, диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку, а звільнені військовослужбовці - військовий квиток.
4. Крім зазначених у пункті 3 документів окремі категорії громадян під час реєстрації повинні пред'явити також такі документи:
а) громадяни, які втратили роботу внаслідок нещасного випадку на виробництві або настання професійного захворювання і через це потребують професійної підготовки, перепідготовки чи підвищення кваліфікації, на яких поширюються гарантії, передбачені пунктом 1 статті 26 Закону України "Про зайнятість населення", - довідку медико-соціальної експертної комісії щодо професійної придатності;
б) випускники вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, яким відмовлено у прийнятті на роботу за місцем призначення, - направлення на роботу і скріплену печаткою замовника довідку про відмову в працевлаштуванні або довідку про самостійне працевлаштування, форми яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 р. N 992 (ЗП України, 1996 р., N 17, ст. 460);
в) випускники професійно-технічних училищ - довідку про надання можливості самостійного працевлаштування. У разі відсутності такої довідки їм надаються протягом календарного року з дня закінчення навчання консультаційні послуги;
г) громадяни, звільнені з підприємств, установ і організацій у зв'язку з відселенням з території радіоактивного забруднення, у разі відсутності запису в трудовій книжці, - довідку про відселення або самостійне переселення, видану місцевою державною адміністрацією чи органом місцевого самоврядування;
д) громадяни, які втратили роботу в колективних сільськогосподарських підприємствах, у тому числі звільнені згідно з пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), - довідку про вихід із складу членів сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, видану цим підприємством, кооперативом, товариством;
е) особи, які отримують пенсію відповідно до законодавства України, - пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда.
5. Працівники, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ і організацій, скороченням чисельності або штату працівників (пункт 1 статті 40 КЗпП України), реєструються в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, протягом семи календарних днів після звільнення.
6. Працівники, звільнені з підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності у зв'язку з відселенням або самостійним переселенням з території радіоактивного забруднення, реєструються у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, протягом одного місяця після звільнення.
7. Військовослужбовці, звільнені з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, реєструються у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, протягом семи календарних днів з дня поставлення на військовий облік військовими комісаріатами.
8. Громадяни, які втратили роботу внаслідок нещасного випадку на виробництві або настання професійного захворювання, і через це потребують професійної підготовки, перепідготовки чи підвищення кваліфікації, на яких поширюються особливі гарантії, передбачені пунктом 1 статті 26 Закону України "Про зайнятість населення", реєструються у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, протягом семи календарних днів після звільнення.
9. Громадянам, зареєстрованим відповідно до пунктів 5 - 8 цього Положення за умови дотримання строків реєстрації, надаються особливі гарантії згідно з пунктом 1 статті 26 Закону України "Про зайнятість населення". Якщо останній день реєстрації припадає на святковий, вихідний або неробочий день, то останнім днем реєстрації вважається найближчий робочий день.
У разі коли громадяни без поважних причин своєчасно не зареєструвалися у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, вони втрачають пільги, передбачені пунктом 1 статті 26 Закону України "Про зайнятість населення", а умови виплати допомоги по безробіттю та її розмір встановлюються на підставі статей 28 і 29 зазначеного Закону.
Поважними причинами вважаються хвороба громадянина, смерть близьких родичів (чоловіка, дружини, батьків, дітей, братів, сестер, онуків, дідів і бабусь), догляд за хворою дитиною віком до 14 років відповідно до медичного висновку, переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість, переїзд на інше місце проживання тощо. Поважні причини підтверджуються відповідними документами.
Громадяни, які протягом семи календарних днів не зареєструвались у державній службі зайнятості через хворобу та з інших поважних причин, повинні звернутися до центру зайнятості на наступний день після хвороби чи іншої поважної причини і зареєструватися як такі, що шукають роботу. У разі порушення цього строку вони втрачають особливі гарантії, передбачені пунктом 1 статті 26 Закону України "Про зайнятість населення", а умови виплати допомоги по безробіттю та її розмір встановлюються на підставі статей 28 і 29 зазначеного Закону.
10. У державній службі зайнятості громадяни реєструються на загальних підставах як такі, що шукають роботу, крім осіб, які реєструються на підставі статті 26 Закону України "Про зайнятість населення" (пункти 5, 6, 7, 8 цього Положення).
11. Громадяни України, які працювали в зарубіжних країнах, у тому числі і країнах СНД, у державній службі зайнятості реєструються як такі, що шукають роботу, на загальних підставах.
12. Громадянам, зареєстрованим у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, протягом семи календарних днів з моменту реєстрації підбирається підходяща робота.
Семиденний строк підбору підходящої роботи розпочинається з дня реєстрації громадянина як такого, що шукає роботу.
Якщо громадянин в період пошуку роботи не відвідував центр зайнятості у призначені дні через хворобу або з інших поважних причин, що підтверджуються документами, то строк підбору підходящої роботи відповідно продовжується на цей строк, а він повинен звернутися до державної служби зайнятості на наступний день після хвороби чи іншої поважної причини.
13. Громадяни, які зареєстровані на загальних підставах у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і відмовилися в період пошуку роботи від двох пропозицій підходящої роботи, не можуть бути визнані безробітними. Такі особи знімаються з обліку і їм протягом шести місяців надаються консультаційні послуги. Після закінчення шести місяців з дня зняття з обліку вони можуть зареєструватися повторно у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.
14. Працівники, які зареєстровані у державній службі зайнятості згідно з пунктом 1 статті 26 Закону України "Про зайнятість населення" і відмовилися від двох пропозицій підходящої роботи в період пошуку роботи, втрачають право на отримання статусу безробітного строком на три місяці з подальшою перереєстрацією на загальних підставах як таких, що шукають роботу.
15. Неповнолітні, які досягли 15 років і звернулися до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, можуть, як виняток, бути зареєстровані як такі, що шукають роботу, за згодою одного з батьків або осіб, що їх замінюють.
16. Громадяни, зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і безробітні зобов'язані сприяти своєму працевлаштуванню, виконувати всі рекомендації центру зайнятості, відвідувати центр зайнятості у строки, встановлені працівником цієї служби.
Реєстрація безробітних державною службою зайнятості та умови призначення допомоги по безробіттю
17. Відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
У разі відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних з одночасним призначенням допомоги по безробіттю приймається державною службою зайнятості за їх особистими заявами з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу, і оформляється наказом центру зайнятості, номер і дата якого заноситься до КПО. З наказом про надання чи ненадання статусу безробітного, розмір і строки виплати допомоги по безробіттю, відкладення чи припинення її виплати громадянин повинен ознайомитися під розписку в картці обліку прийнятих рішень керівництва центру зайнятості.
Виплата допомоги по безробіттю припиняється або відкладається відповідно до статті 30 Закону України "Про зайнятість населення".
18. Для одержання статусу безробітного з призначенням допомоги по безробіттю громадянин повинен наступного дня після встановленого строку підбору підходящої роботи особисто подати до державної служби зайнятості письмову заяву про надання статусу безробітного та заяву про те, що він не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів.
Особи, яким виплата допомоги по безробіттю призначається згідно з підпунктом "б" пункту 1 статті 26 та підпунктом "а" пункту 1 статті 29 Закону України "Про зайнятість населення", в тому числі й ті, що займалися підприємницькою або індивідуальною трудовою діяльністю, подають довідку про середню заробітну плату за останні два місяці роботи за попереднім місцем роботи, а військовослужбовці, звільнені з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, - довідку з військового комісаріату про розмір і строки виплати посадового окладу та доплати за військове звання.
Якщо у день призначення допомоги по безробіттю громадянин не подав довідку про середню заробітну плату за останні два місяці роботи, а військовослужбовець - довідку про розмір і строки виплати посадового окладу та доплати за військове звання, допомога по безробіттю призначається у розмірі не нижче встановленої законодавством мінімальної заробітної плати до подання необхідної довідки, але не пізніше шести місяців з дня призначення допомоги по безробіттю, після чого робиться перерахунок призначеної допомоги. У разі подання такої довідки пізніше шести місяців з дня надання статусу безробітного перерахунок допомоги по безробіттю не здійснюється.
19. Працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі з ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, протягом семи календарних днів після звільнення статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю надається з восьмого дня після реєстрації у цій службі зайнятості як таких, що шукають роботу, а виплата допомоги по безробіттю відкладається їм відповідно до підпункту "а" пункту 2 статті 30 Закону України "Про зайнятість населення" і виплачується з наступного дня після закінчення тримісячного строку збереження середнього заробітку за попереднім місцем роботи (пункт 1 статті 26 зазначеного Закону) у розмірі 75 відсотків середньої заробітної плати за останнім місцем роботи протягом 90 календарних днів і 50 відсотків - протягом наступних 180 календарних днів, але не більше середньої заробітної плати, що склалася в народному господарстві відповідної області за минулий місяць, і не нижче встановленого законодавством розміру мінімальної заробітної плати.
З 1 січня 1999 р. цій категорії громадян за умови своєчасної реєстрації у державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, допомога по безробіттю виплачується з восьмого дня після реєстрації у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати за останнім місцем роботи протягом 60 календарних днів, 75 відсотків - протягом 90 календарних днів і 50 відсотків - протягом наступних 210 календарних днів, але не більше середньої заробітної плати, що склалася в народному господарстві відповідної області за минулий місяць, і не нижче встановленого законодавством розміру мінімальної заробітної плати.
20. Військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, за умови їх реєстрації в державній службі зайнятості протягом семи календарних днів після поставлення на облік у військовому комісаріаті статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю надається з восьмого дня після реєстрації у службі зайнятості як таких, що шукають роботу, а виплата допомоги по безробіттю їм відкладається на підставі підпункту "а" пункту 2 статті 30 Закону України "Про зайнятість населення" до закінчення терміну виплати посадового окладу і доплат за військове звання.
21. Громадянам, звільненим з підприємств, установ та організацій у разі розірвання трудового договору в зв'язку з відселенням або самостійним переселенням з території радіоактивного забруднення, за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, у місячний термін після звільнення протягом семи календарних днів підбирається підходяща робота, а на восьмий день надається статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю згідно з пунктом 1 статті 26 Закону України "Про зайнятість населення". Виплата допомоги по безробіттю їм відкладається відповідно до підпункту "а" пункту 2 статті 30 зазначеного Закону і відновлюється з наступного дня після закінчення четвертого місяця виплати середньої заробітної плати за попереднім місцем роботи згідно із статтею 45 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
22. Громадяни, які звернулися до центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні після розірвання трудового договору з власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом на підставах, зазначених у пункті 6 статті 36, статтях 38 і 39 та пунктах 1, 2 і 6 статті 40 КЗпП України, і яким виплачується вихідна допомога відповідно до статті 44 КЗпП України, визнаються безробітними з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості як таких, що шукають роботу, а виплата допомоги по безробіттю їм відкладається на підставі підпункту "а" пункту 2 статті 30 Закону України "Про зайнятість населення" до закінчення строку, за який виплачується вихідна допомога.
Цей порядок поширюється на працівників, звільнених з підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності у зв'язку з відселенням або самостійним переселенням з території радіоактивного забруднення відповідно до статті 45 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також на дружин (чоловіків) військовослужбовців згідно з пунктом 2 статті 18 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
23. Громадянам, з якими трудовий договір було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу згідно з пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40 і статтею 41 КЗпП України, а також тим, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, виплата допомоги по безробіттю відкладається на строк до трьох місяців відповідно до підпунктів "б" і "г" пункту 2 статті 30 Закону України "Про зайнятість населення".
24. Якщо у період одержання допомоги по безробіттю громадяни, яким допомога по безробіттю призначена згідно з пунктом 1 статті 26 Закону України "Про зайнятість населення", відмовилися від послуг державної служби зайнятості або були зняті з обліку за невідвідування центру зайнятості без поважних причин понад місяць з моменту останнього строку, встановленого працівником центру зайнятості, то під час повторної реєстрації залишок допомоги по безробіттю їм не виплачується. Останнім днем виплати допомоги по безробіттю вважається день останнього відвідування безробітним центру зайнятості.
25. Громадянам, зареєстрованим на загальних підставах, допомога по безробіттю виплачується з восьмого дня після реєстрації у державній службі зайнятості до працевлаштування, але не більше 360 календарних днів протягом двох років.
Для осіб передпенсійного віку (чоловікам після досягнення 58 років, жінкам - 53 років), у тому числі вивільненим з підприємств, установ і організацій на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України, тривалість виплати допомоги по безробіттю становить до 720 календарних днів. При цьому зазначений вік визначається на момент надання громадянину статусу безробітного державною службою зайнятості.
Громадянам, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 6 місяців) перерви, та громадянам, які вперше шукають роботу, допомога по безробіттю виплачується не більше 180 календарних днів.
Громадянами, які вперше шукають роботу, вважаються особи, які на момент реєстрації у державній службі зайнятості ніколи не працювали на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності, у тому числі випускники професійно-технічних і вищих навчальних закладів (очної форми навчання), та військовослужбовці строкової служби, звільнені з дійсної військової служби.
26. Громадянам, які зареєстровані на загальних підставах у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, визнані в установленому порядку безробітними і мають право на одержання допомоги по безробіттю, гарантується її виплата у розмірі:
а) не менше 50 відсотків середньої заробітної плати за попереднім місцем роботи, але не більше середньої заробітної плати, що склалася в народному господарстві відповідної області за минулий місяць і не нижче встановленого законодавством розміру мінімальної заробітної плати, якщо вони протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали не менше 26 календарних тижнів;
б) не нижче встановленого законодавством розміру мінімальної заробітної плати - в усіх інших випадках, включаючи громадян, які шукають роботу вперше або після тривалої (більше 6 місяців) перерви.
27. Громадянам України, які працювали у зарубіжних країнах, у тому числі і в країнах СНД, допомога по безробіттю виплачується не більше 180 календарних днів у розмірі не нижче встановленого законодавством розміру мінімальної заробітної плати.
28. Працівник державної служби зайнятості встановлює строки відвідувань центру зайнятості та ознайомлює з ними зареєстрованого громадянина, який підтверджує це особистим підписом у картці обліку відвідувань центру зайнятості. У разі відмови від підпису складається відповідний акт у встановленому порядку.
Кожне порушення громадянином, у тому числі і зареєстрованим на підставі пункту 1 статті 26 Закону України "Про зайнятість населення", строків відвідувань центру зайнятості без поважних причин у період пошуку роботи та безробіття вважається несприянням своєму працевлаштуванню відповідно до пункту 4 статті 28 зазначеного Закону, що є підставою для відкладення на строк до трьох місяців виплати йому допомоги по безробіттю згідно з підпунктом "в" пункту 2 статті 30 зазначеного Закону.
29. Громадяни, які не змогли своєчасно звернутися до центру зайнятості для надання статусу безробітного з поважної причини, що підтверджується відповідними документами, повинні звернутися до центру зайнятості на наступний день після хвороби чи іншої поважної причини.
30. Громадянам, які зареєстровані у державній службі зайнятості як безробітні та одержують допомогу по безробіттю у порядку і розмірах, передбачених статтями 26, 28, 29 Закону України "Про зайнятість населення", після закінчення загального строку виплати допомоги по безробіттю подальша її виплата не провадиться. Право на допомогу по безробіттю такі громадяни набувають тільки після працевлаштування і звернення до державної служби зайнятості у зв'язку з припиненням трудової діяльності.
31. Допомога по безробіттю виплачується два рази на місяць, а за згодою безробітного - один раз на місяць у порядку, встановленому установами банків.
У разі хвороби безробітного допускається одержання допомоги по безробіттю іншими особами за дорученням, оформленим у встановленому порядку, та довідки за підписом головного і лікуючого лікаря, скріпленим печаткою.
32. Працівникам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України і які мають право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку та встановлений законодавством про пенсійне забезпечення необхідний загальний трудовий стаж (у тому числі на пільгових умовах), за умови їх реєстрації у державній службі зайнятості як таких, що шукають роботу, протягом семи календарних днів після звільнення у разі відсутності підходящої роботи видається за їх бажанням клопотання про достроковий вихід на пенсію для подання в місцеві органи соціального захисту населення.
Право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку мають особи передпенсійного віку, яким на день вивільнення згідно з пунктом 1 статті 40 КЗпП України до досягнення пенсійного віку залишилося не більше півтора року.
Якщо громадянин у разі відсутності підходящої роботи не виявив бажання отримати клопотання про достроковий вихід на пенсію, йому надається статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю відповідно до пункту 1 статті 26 Закону України "Про зайнятість населення".
Клопотання про достроковий вихід на пенсію може бути видане громадянину за його бажанням та у разі відсутності підходящої роботи і в період його перебування на обліку як безробітного.
33. Безробітні, призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори у Збройні Сили згідно із Законом України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу", отримують грошове забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 1993 р. N 76 та зберігають право на виплати, передбачені законодавством про зайнятість.
34. Безробітним, які перебувають на обліку в центрах зайнятості, у разі призову або вступу на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу виплачується одноразова матеріальна допомога у розмірі призначеної допомоги по безробіттю за 60 календарних днів.
35. Жінкам, зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітні не менше 10 місяців, допомога по вагітності та пологах призначається і виплачується органами соціального захисту на підставі довідки, виданої державною службою зайнятості за місцем проживання, і листка непрацездатності. Виплата допомоги по безробіттю цим жінкам за період, зазначений у листку непрацездатності припиняється.
Жінкам, зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітні менше 10 місяців, виплата допомоги по безробіттю продовжується в межах строків, визначених відповідно до пункту 1 статті 26 та пункту 3 статті 28 Закону України "Про зайнятість населення". КПО на жінку в цей період не закривається.
Не пізніше наступного дня після закінчення строку, зазначеного у листку непрацездатності по вагітності і пологах, жінка повинна письмово повідомити про своє бажання здійснювати догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку або про бажання продовжити подальше працевлаштування.
Якщо жінка подала письмову заяву про бажання здійснювати догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, КПО закривається, а їй видається довідка встановленої форми для подання в органи соціального захисту населення за місцем проживання на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
У разі коли жінка виявила бажання працевлаштуватися, а центр зайнятості не може запропонувати підходящої роботи, виплата їй допомоги по безробіттю продовжується на строк і в розмірах, установлених до вагітності та пологів. При цьому центр зайнятості письмово повідомляє місцеві органи соціального захисту населення про те, що жінка перебуває на обліку як безробітна і отримує допомогу по безробіттю.
Якщо жінка не з'являється до державної служби зайнятості без поважних причин протягом місяця після закінчення строку, визначеного листком непрацездатності, КПО закривається, а вона може перереєструватися як безробітна згідно з пунктом 52 цього Положення.
36. Громадяни, зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в період пошуку роботи направлені на навчання, мають право на матеріальну допомогу в період професійної підготовки та перепідготовки відповідно до статті 27 Закону України "Про зайнятість населення". У період навчання державна служба зайнятості підбирає підходящу роботу за професією (спеціальністю), яку громадянин набуває, та за попередньою професією (спеціальністю) на момент реєстрації у центрі зайнятості.
Після закінчення навчання громадянин повинен звернутися до державної служби зайнятості для подальшого працевлаштування або надання статусу безробітного у строк, зазначений у договорі між центром зайнятості та громадянином на професійне навчання.
У разі відсутності підходящої роботи за новою або попередньою професією громадянину за його заявою надається статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю у порядку і розмірах, передбачених Законом України "Про зайнятість населення" для відповідної категорії громадян.
Якщо громадянин у зазначений день звернення відмовився від роботи за новою професією (спеціальністю), набутою після навчання за направленням державної служби зайнятості, йому надається статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю у порядку і розмірах, передбачених Законом України "Про зайнятість населення" для відповідної категорії громадян, а виплата допомоги по безробіттю припиняється на строк до трьох місяців відповідно до підпункту "д" пункту 3 статті 30 зазначеного Закону.
У разі коли громадянин у призначений день відмовився від двох пропозицій підходящої роботи за попередньою професією, у тому числі з урахуванням попередніх відмов з моменту його реєстрації у державній службі зайнятості як особи, що шукає роботу, він втрачає право на набуття статусу безробітного:
а) зареєстрований у державній службі зайнятості як такий, що шукає роботу, на загальних підставах - строком на шість місяців з подальшою перереєстрацією відповідно до пункту 13 цього Положення;
б) зареєстрований у державній службі зайнятості як такий, що шукає роботу, на підставі пункту 1 статті 26 Закону України "Про зайнятість населення" (пункти 5-8 цього Положення) - строком на три місяці з подальшою перереєстрацією відповідно до пункту 2 статті 26 зазначеного Закону (пункт 14 цього Положення).
При цьому умови виплати допомоги по безробіттю та її розмір встановлюються на підставі статей 28 і 29 Закону України "Про зайнятість населення".
У разі порушення громадянином без поважних причин строку звернення, зазначеного у договорі між центром зайнятості і громадянином, КПО закривається і він підлягає перереєстрації.
Громадяни, які зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в період пошуку роботи направлені на навчання, у разі припинення навчального процесу з незалежних від них причин повинні звернутися до центру зайнятості на наступний день після припинення навчання. У день звернення їм надається статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю у порядку і розмірах, передбачених Законом України "Про зайнятість населення" для відповідної категорії громадян, до відновлення навчання.
У разі порушення громадянином строку звернення без поважних причин КПО закривається і він знімається з обліку.
37. Громадянам, направленим державною службою зайнятості на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації у період одержання допомоги по безробіттю, її виплата на цей час припиняється і поновлюється, якщо безробітний не втратив права на її одержання, з наступного дня після закінчення навчання за умови звернення до центру зайнятості у строки, зазначені у договорі, та у разі відсутності підходящої роботи.
У разі припинення навчального процесу з незалежних від громадянина причин і зверненні до центру зайнятості на наступний день після припинення навчання виплата допомоги по безробіттю поновлюється. Якщо безробітний порушив зазначений строк звернення виплата допомоги по безробіттю припиняється на строк до трьох місяців згідно з підпунктом "в" пункту 3 статті 30 Закону України "Про зайнятість населення".
38. Громадянам, зареєстрованим у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, та безробітним на підставі пункту 1 статті 26 Закону України "Про зайнятість населення" (пункт 21 цього Положення) у період професійної підготовки та перепідготовки відповідно до пункту 6 статті 36 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується матеріальна допомога у розмірі середньої заробітної плати за останнім місцем роботи, але не більше одного року. Кошти на підвищення розміру матеріальної допомоги у період професійної підготовки та перепідготовки до розміру середньої заробітної плати, що склалася на останньому місці роботи, відшкодовуються у встановленому порядку з Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення.
39. Безробітним, які навчаються за заочною або вечірньою формами навчання у закладах освіти не за направленням державної служби зайнятості, допомога по безробіттю у період сесії чи захисту дипломної роботи виплачується на підставі довідки-виклику на сесію та їх заяви про невідвідування центру зайнятості протягом цього періоду.
40. З метою оздоровлення та літнього відпочинку дітей до 14 років безробітному на підставі його заяви надається право залишити місце постійного проживання строком не більше як на один місяць протягом календарного року з дня подання заяви. Виплата допомоги по безробіттю при цьому не припиняється.
41. У період відкладення чи припинення виплати допомоги по безробіттю громадяни, зареєстровані як безробітні у державній службі зайнятості, зобов'язані відвідувати центр зайнятості і сприяти своєму працевлаштуванню відповідно до рекомендацій цієї служби, а у разі невиконання цих вимог виплата їм допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги по безробіттю повторно припиняється чи відкладається з наступного дня після закінчення дії попередньої санкції або вони знімаються з обліку в порядку, встановленому пунктами 43 - 45 цього Положення.
42. Виплата допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю припиняється згідно з пунктом 1 статті 30 Закону України "Про зайнятість населення".
Зняття з обліку громадян, зареєстрованих державною службою зайнятості як таких, що шукають роботу, і безробітних
43. Громадяни, які зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, та безробітні знімаються з обліку наказом центру зайнятості, дані якого записуються в КПО та в додаток до неї. При цьому КПО закривається і зберігається у центрі зайнятості протягом календарного року, після чого передається на зберігання до архіву.
44. Громадяни, зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, та безробітні знімаються з обліку у разі:
а) працевлаштування громадянина, у тому числі за направленням державної служби зайнятості або самостійно, а також на сезонні роботи (з дня прийняття на роботу). При цьому в КПО робиться запис про прийняття на роботу, ставиться дата і номер наказу;
б) поновлення безробітного на роботі за рішенням суду (з дня поновлення на роботі). В КПО робиться запис про прийняття та роботу, ставиться дата та номер наказу. Безробітний, якого за рішенням суду поновлено на попередній роботі з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу, зобов'язаний повернути кошти, одержані у вигляді допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю. У разі відмови безробітного добровільно повернути зазначені кошти питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку;
в) вступу до навчального закладу на навчання з відривом від виробництва за поданням громадянином заяви чи копії виклику;
г) призову на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу за поданням громадянином заяви чи пред'явлення повістки;
д) набрання законної сили вироком суду про позбавлення волі або направлення на лікування до лікувально-трудового профілакторію;
е) отримання права на пенсію відповідно до законодавства України, у тому числі на дострокову відповідно до пункту 1 статті 26 Закону України "Про зайнятість населення";
є) переїзду на постійне місце проживання в іншу місцевість (район, місто) за поданням заяви. При цьому громадянину видаються копії КПО та інших документів, необхідних для реєстрації у державній службі зайнятості за новим місцем проживання;
ж) смерті громадянина, який шукав роботу, або безробітного;
з) подання до державної служби зайнятості письмової заяви про відмову від послуг державної служби зайнятості;
и) подання до державної служби зайнятості письмової заяви про бажання здійснювати догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку або шести років;
і) відмови громадян, зареєстрованих як таких, що шукають роботу, вперше і які не мають професії (спеціальності), в тому числі випускників загальноосвітніх шкіл, від проходження професійної підготовки або оплачуваної роботи, включаючи роботу тимчасового характеру, яка не потребує професійної підготовки (з наступного дня після закінчення періоду пошуку роботи);
ї) відмови громадянина, зареєстрованого у державній службі зайнятості як такого, що шукає роботу, від двох пропозицій підходящої роботи у період пошуку роботи (з наступного дня після закінчення періоду пошуку роботи);
й) неявки громадянина в зазначений день для надання статусу безробітного і невідвідування центру зайнятості пенсіонерами та інвалідами більше місяця без поважних причин (відповідно з восьмого дня після реєстрації як такого, що шукає роботу, та з дня останнього встановленого строку для відвідування центру зайнятості).
Якщо ці громадяни не працевлаштувалися, вони можуть повторно зареєструватися у центрі зайнятості як такі, що шукають роботу. Якщо і після повторної реєстрації вони будуть зняті з обліку на підставі цього підпункту, то у разі наступного звернення до центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні їм протягом шести місяців надаються тільки консультаційні послуги;
к) невідвідування безробітним центру зайнятості більше місяця без поважних причин (з дня останнього встановленого строку для відвідування центру зайнятості);
л) одержання допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю шляхом обману (з дня виявлення факту обману). У разі ухилення безробітних від повернення незаконних грошових виплат питання вирішується у судовому порядку.
Ці громадяни можуть звернутися за сприянням у працевлаштуванні до державної служби зайнятості тільки після шести місяців з дня виявлення факту обману за умови, що вони повернули грошові виплати, які були отримані шляхом обману;
м) укладення договору між центром зайнятості та безробітним про надання безпроцентної позики для зайняття підприємницькою діяльністю (з дня видачі іменного чека на позику або списання коштів з рахунку центру зайнятості на банківський рахунок безробітного).
45. У разі зняття з обліку громадянина, який не відвідував центр зайнятості з поважних причин, що підтверджується відповідними документами, після звернення його до державної служби зайнятості закрита КПО поновлюється.
Перереєстрація громадян, раніше зареєстрованих як таких, що шукають роботу, і безробітних державною службою зайнятості
46. Громадяни, які були зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, безробітні та зняті з обліку у зв'язку з працевлаштуванням, вступом до навчального закладу на навчання з відривом від виробництва, призовом на строкову військову, альтернативну (невійськову) службу, набранням законної сили вироку суду про позбавлення волі або направленням на лікування до лікувально-трудового профілакторію і звернулися до центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні після розірвання трудового договору, закінчення навчального закладу, звільнення із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і з місць позбавлення волі або лікувально-трудового профілакторію, підлягають реєстрації як такі, що шукають роботу, на підставі Закону України "Про зайнятість населення" та цього Положення. На них заповнюється нова КПО і протягом семи календарних днів підбирається підходяща робота, а на восьмий день надається статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю на підставі зазначеного Закону.
47. Громадяни, які були зареєстровані у державній службі зайнятості на загальних підставах як такі, що шукають роботу, і зняті з обліку на підставі підпунктів "і" та "ї" пункту 44 цього Положення і не працевлаштувалися, можуть перереєструватися на загальних підставах як такі, що шукають роботу, після закінчення шести місяців з дня зняття їх з обліку.
48. Громадяни, які були зареєстровані у державній службі зайнятості відповідно до пункту 1 статті 26 Закону України "Про зайнятість населення" як такі, що шукають роботу, і зняті з обліку на підставі підпункту "ї" пункту 44 цього Положення та не працевлаштувалися, можуть перереєструватися на загальних підставах як такі, що шукають роботу, після закінчення трьох місяців з дня зняття їх з обліку. Умови виплати допомоги по безробіттю та її розмір встановлюються при цьому на підставі статей 28 і 29 зазначеного Закону.
49. Громадяни, які раніше перебували на обліку у державній службі зайнятості як безробітні, були зняті з обліку та не працевлаштувалися, у разі наступного звернення за сприянням у працевлаштуванні пишуть заяву про перереєстрацію їх як безробітних. При цьому в матеріалах попередньої реєстрації, які повертаються з архіву в разі зберігання їх там після закінчення звітного року, уточнюються зміни в соціальному стані, що могли статися, та звіряються документи, наявні в матеріалах персонального обліку. У разі потреби запитуються нові документи, уточнюються інші відомості, які мають значення для працевлаштування, підстави і термін виплати допомоги по безробіттю, можливість надання матеріальної допомоги по безробіттю тощо.
50. Громадяни, зареєстровані у державній службі зайнятості як безробітні і зняті з обліку у зв'язку з переїздом на постійне місце проживання в іншу місцевість (район, місто), повинні перереєструватися у центрі зайнятості за новим місцем постійного проживання як безробітні на підставі їх заяви та копій документів попередньої реєстрації протягом місяця з дня зняття їх з обліку. Виплата допомоги по безробіттю або матеріальної допомоги по безробіттю, якщо не закінчився термін її виплати, за умови відсутності підходящої роботи відновлюється з дня звернення. У разі порушення громадянином строку перереєстрації виплата допомоги по безробіттю або матеріальної допомоги по безробіттю таким громадянам припиняється на строк до трьох місяців відповідно до підпункту "в" пункту 3 статті 30 Закону України "Про зайнятість населення".
51. Громадяни, які були зареєстровані на загальних підставах як безробітні, зняті з обліку та не працевлаштувалися, можуть повторно звернутися до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні.
У разі коли в день звернення громадянину не була запропонована підходяща робота, йому відновлюється статус безробітного з виплатою залишку допомоги по безробіттю, якщо з дня надання статусу безробітного не минуло два роки (крім жінок, які згідно з поданою заявою доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку).
Після закінчення дворічного періоду з початку безробіття виплата допомоги по безробіттю припиняється і надалі не виплачується.
Цей порядок поширюється і на громадян, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 6 місяців) перерви, а також на осіб, які шукають роботу вперше.
52. Безробітним жінкам, які були зняті з обліку згідно з поданою заявою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і звернулися у державну службу зайнятості за сприянням у працевлаштуванні до досягнення дитиною трирічного віку чи наступного дня після досягнення дитиною трьох років, відновлюється статус безробітного без виплати допомоги по безробіттю, а тим, у кого не закінчився строк її виплати, виплачується залишок допомоги по безробіттю протягом календарного року, який обчислюється з наступного дня після досягнення дитиною трирічного віку.
У разі порушення безробітною жінкою умов і строку перереєстрації без поважних причин виплата допомоги по безробіттю припиняється на строк до трьох місяців на підставі підпункту "в" пункту 3 статті 30 Закону України "Про зайнятість населення".
Цей порядок поширюється і на безробітних жінок, які за медичним висновком доглядають дітей до шести років.
Порядок внесення записів до трудових книжок громадян про початок, припинення, відкладення та закінчення виплати допомоги по безробіттю і матеріальної допомоги по безробіттю
53. Підпунктом "ж" пункту 1 статті 4 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено включення періоду перепідготовки та навчання нових професій, участі в оплачуваних громадських роботах, одержання допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю до загального трудового стажу, а також до безперервного трудового стажу.
54. У трудовій книжці безробітного працівники державної служби зайнятості роблять записи про час початку, припинення, відкладення та закінчення виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю відповідно до підпункту "е" пункту 2.18 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої наказом Мінпраці, Мін'юсту, Мінсоцзахисту від 29 липня 1993 р. N 58 і зареєстрованої в Мін'юсті 17 серпня 1993 р. N 110.
Усі записи про початок, припинення, відкладення та закінчення виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю вносяться працівником державної служби зайнятості після видання наказу, але не пізніше тижневого строку.
Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць - двозначними).
55. Внесення відомостей до трудової книжки про призначення допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю:
у графі 3 розділу "Відомості про роботу" як заголовок пишуть повну назву центру зайнятості;
під цим заголовком у графі 1 ставиться порядковий номер запису, що вноситься, у графі 2 зазначається дата початку виплати допомоги по безробіттю або матеріальної допомоги по безробіттю;
у графі 3 робиться запис: "Розпочато виплату допомоги по безробіттю..." (із посиланням на відповідний пункт, статтю Закону України "Про зайнятість населення");
у графі 4 зазначається, на підставі чого внесено запис (наказ, його дата і номер).
Днем припинення виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю вважається останній день виплати.
Після цього без підпису посадової особи центру зайнятості трудова книжка повертається безробітному.
56. Внесення відомостей про припинення, відкладення виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю:
у графі 1 зазначається порядковий номер запису;
у графі 2 зазначається дата припинення чи відкладення виплати допомоги;
у графі 3 робиться запис: "Припинено (відкладено) виплату допомоги по безробіттю (матеріальної допомоги по безробіттю)..." (із посиланням на відповідний пункт статті 30 Закону України "Про зайнятість населення");
у графі 4 зазначається, на підставі чого внесено запис (наказ, його дата і номер).
57. У разі поновлення виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю записи у трудовій книжці безробітного здійснюються з додержанням зазначеного порядку.
Наприклад:
-------|----------|---------------------------------|-------------
Графа 1| Графа 2 | Графа 3 | Графа 4
-------|----------|---------------------------------|-------------
1 | 2 | 3 | 4
-------|----------|---------------------------------|-------------
Баришівський районний центр зайнятості Київської області
7. 05.03.1997 Розпочата виплата допомоги по Наказ N 53
безробіттю відповідно до п. 1 від 05.03.97
ст. 26 Закону України "Про
зайнятість населення"
8. 04.06.1997 Відкладено (припинено) виплату Наказ N 61
допомоги по безробіттю на 3 від 04.06.97
місяці відповідно до пп. "в"
п. 2 ст. 30 Закону України "Про
зайнятість населення"
9. 04.09.1997 Поновлено виплату допомоги по Наказ N 70
безробіттю відповідно до п. 1 від 04.09.97
ст. 26 Закону України "Про
зайнятість населення"
10. 05.03.1998 Закінчено виплату допомоги по Наказ N 47
безробіттю відповідно до від 05.03.98
пп. "з" п. 1 ст. 30 Закону
України "Про зайнятість
населення"
МП Головний спеціаліст _________