КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 8 грудня 1997 р. N 1358 Київ |
Про затвердження Положення про порядок державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 1042 від 15.06.99 N 244 від 14.03.2001 N 184 від 15.02.2002 )
Кабінет Міністрів України
постановляє:
Затвердити Положення про порядок державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення (додається).
Прем'єр-міністр України | В.ПУСТОВОЙТЕНКО |
Інд.30 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 8 грудня 1997 р. N 1358
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення
Загальна частина
1. Це Положення визначає особливості здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення.
Загальний порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів, що підлягають державному експортному контролю, встановлено Положенням про державний експортний контроль в Україні, затвердженим Указом Президента України від 13 лютого 1998 р. N 117, із змінами і доповненнями, внесеними Указом Президента України від 26 березня 1999 р. N 283 ( 283/99).
( Пункт 1 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
2. Для цілей цього Положення терміни "товари", "товари подвійного використання", "міжнародні передачі товарів", "експорт", "реекспорт", "імпорт", "транзит" та інші вживаються у значеннях, наведених у Положенні про державний експортний контроль в Україні, затвердженому Указом Президента України від 13 лютого 1998 р. N 117, із змінами і доповненнями, внесеними Указом Президента України від 26 березня 1999 р. N 283. У цьому Положенні також використовуються такі терміни:
( Абзац перший пункту 2 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
товари військового призначення (далі - товари) у сукупності чи окремо означають:
а) вироби військового призначення - озброєння, боєприпаси, військова і спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі вироби для їх виробництва, вибухові речовини, а також матеріали та обладнання, спеціально призначені для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів;
б) послуги військового призначення (далі - послуги) - надання іноземним юридичним або фізичним особам в Україні або за її межами послуг у сфері проектування, розроблення, конструювання, виготовлення, виробництва, складання, випробування, ремонту, технічного обслуговування, модифікації, експлуатації, демілітаризації, знищення, збуту, придбання або використання виробів чи технологій військового призначення, а також надання іноземним особам відповідних посередницьких послуг, технічних даних та технічної допомоги;
в) технології військового призначення (далі - технології) - спеціальна інформація в будь-якій формі (за винятком інформації, опублікованої у відкритій пресі), необхідна для розроблення, виробництва або використання виробів військового призначення. Ця інформація може надаватись у формі технічних даних або технічної допомоги:
технічні дані - проекти, плани, креслення та їх копії, схеми, діаграми, моделі, формули, специфікації, програмне забезпечення, посібники та інструкції, викладені на папері або інших матеріальних носіях інформації;
технічна допомога - проведення інструктажів, здійснення заходів щодо підвищення кваліфікації, навчання, практичне освоєння методів роботи, надання консультацій;
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в загальних примітках додатка до цього Положення.
( Абзац восьмий пункту 2 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )( Абзац дев'ятий пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
експорт - продаж або передача на інших законних підставах товарів іноземним суб'єктам господарської діяльності та їх вивезення за митний кордон України або без нього, включаючи реекспорт товарів з митної території України, в тому числі:
( Абзац десятий пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
передача товарів в Україні посольству чи представнику будь-якої юридичної особи іноземної держави, іноземцю чи особі без громадянства;
( Абзац одинадцятий пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
передача в Україні або за її межами управління (контролю) товаром юридичній особі іноземної держави чи її представнику або іноземцю, в тому числі через засоби зв'язку;
( Абзац дванадцятий пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
надання послуг військового призначення за межами України юридичній або фізичній особі іноземної держави чи особі без громадянства;
( Абзац тринадцятий пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
імпорт - закупівля або отримання на інших законних підставах від іноземних суб'єктів господарської діяльності товарів та їх ввезення на територію України, включаючи отримання їх представником будь-якої юридичної особи іноземної держави, іноземцем чи особою без громадянства на території України;
( Абзац чотирнадцятий пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
реекспорт - продаж іноземним суб'єктам господарської діяльності та вивезення за межі України товарів, раніше імпортованих на територію України, або продаж товарів, експортованих з України, до третіх держав;
( Абзац п'ятнадцятий пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
транзит - переміщення товарів через територію України без будь-якого використання на її території;
( Абзац шістнадцятий пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
тимчасове вивезення товарів за межі України (далі - тимчасове вивезення товарів) - вивезення товарів з території України до іноземної держави з обов'язковим поверненням в Україну;
( Абзац сімнадцятий пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
тимчасове ввезення товарів на територію України (далі - тимчасове ввезення товарів) - ввезення товарів на територію України з обов'язковим поверненням до іноземної держави, з якої їх було ввезено.
3. Дія цього Положення поширюється на експорт, імпорт, транзит та будь-які інші види зовнішньоекономічної діяльності, пов'язані з міжнародними передачами товарів, включаючи надання посередницьких послуг, виробничу, науково-технічну та іншу кооперацію, демонстрацію експонатів на міжнародних виставках та ярмарках з метою рекламування, проведення випробувань, прибережну і прикордонну торгівлю та операції обміну товарами, що здійснюються в установленому порядку суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в Україні (далі - суб'єкти підприємницької діяльності).
4. Дія цього Положення не поширюється:
на переміщення товарів у зв'язку з заходами, що проводяться Збройними Силами та іншими військовими формуваннями України за межами її території або військовими формуваннями іноземних держав на території України в рамках міжнародних договорів;
на експорт, імпорт, транзит, тимчасове вивезення або ввезення газової, спортивної та мисливської зброї, її складових частин, патронів до газової зброї, боєприпасів до спортивної та мисливської зброї, а також на вивезення, ввезення табельної і службово-штатної зброї військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та іншими особами, які відповідно до законодавства мають право носіння зброї. Експорт, імпорт і транзит, а також тимчасове вивезення або ввезення зброї, її складових частин, патронів та боєприпасів, зазначених у цьому пункті, здійснюється без дозволу Держекспортконтролю в порядку, передбаченому законодавством.
5. Експорт та імпорт товарів можуть провадити суб'єкти підприємницької діяльності, які отримали на це відповідні повноваження.
6. Товари, міжнародні передачі яких контролюються згідно з цим Положенням, перелічено у Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю (далі - Список), що додається.
Відомості про експорт та імпорт окремих категорій товарів подаються Держекспортконтролем через МЗС міжнародним організаціям, членом яких є Україна, в установленому порядку, терміни і формах.
( Абзац другий пункту 6 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
7. Експорт товарів, які є матеріальними носіями інформації, що віднесена до державної таємниці, здійснюється відповідно до законодавства з питань охорони державної таємниці.
8. Експорт товарів, які в установленому порядку допущені для цивільного використання, здійснюється за дозволами Держекспортконтролю в порядку, встановленому для товарів подвійного використання. Імпорт та транзит товарів, зазначених у цьому пункті, здійснюється без дозволу Держекспортконтролю в порядку, встановленому законодавством.
9. Зазначені у Списку товари, в разі їх переміщення через митний кордон України, підлягають обов'язковому митному контролю і митному оформленню у порядку, встановленому законодавством.
Під час митного оформлення товару суб'єкт підприємницької діяльності зобов'язаний подати до митних органів дозвіл Держекспортконтролю на його експорт або імпорт, який є підставою для прийняття цього товару до митного оформлення. У разі тимчасового вивезення або тимчасового ввезення товарів для демонстрації на виставках, ярмарках, з метою реклами, проведення випробувань та з іншою подібною метою, якщо це не передбачає переходу права власності на товар, а також транзиту товарів через територію України підставою для прийняття товарів до митного оформлення є позитивний висновок Держекспортконтролю.
Дозвіл Держекспортконтролю на право здійснення експорту будь-якого виробу чи обладнання, передбаченого Списком, надає право на передачу тому самому імпортеру (кінцевому споживачеві) комплекту технічної документації (технічних даних), необхідної для налагодження, експлуатації та використання цього виробу за цільовим призначенням в обсягах, визначених цим дозволом.
( Пункт 9 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )
10. Суб'єкти підприємницької діяльності подають до Держекспортконтролю звіти про використання отриманих дозволів на здійснення експорту або імпорту товарів. Форма та терміни подання звітів визначаються під час оформлення дозволів. У разі неподання суб'єктом підприємницької діяльності зазначених звітів в установлені терміни Держекспортконтроль має право скасувати раніше видані дозволи або призупинити їх дію.
11. Реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності, яким надано Кабінетом Міністрів України повноваження на право здійснення експорту чи імпорту товарів, а також суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють інші міжнародні передачі товарів, проводиться в порядку, що встановлюється Держекспортконтролем.
Заяви на одержання дозволів чи висновків на право здійснення відповідних міжнародних передач товарів розглядаються після реєстрації Держекспортконтролем суб'єктів підприємницької діяльності.
( Пункт 11 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
12. Експертиза в галузі експортного контролю під час здійснення міжнародних передач товарів проводиться відповідно до Положення про порядок проведення експертизи в галузі експортного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 р. N 767.
13. Переговори, пов'язані з укладенням зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про здійснення міжнародних передач товарів військового призначення до будь-яких держав, а також подання Держекспортконтролю звіту про їх підсумки здійснюються суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності відповідно до Положення про порядок державного контролю за проведенням переговорів, пов'язаних з укладенням зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про здійснення міжнародних передач товарів військового призначення та подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1998 р. N 125 (Офіційний вісник України, 1998 р., N 5, ст. 184, N 22, ст. 810).
( Пункт 13 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
14. Особи, які порушують встановлений цим Положенням порядок здійснення міжнародних передач товарів, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Порядок експорту, реекспорту та тимчасового вивезення товарів
15. Експорт товарів провадиться суб'єктами підприємницької діяльності (далі - експортери) за умови одержання відповідного дозволу Держекспортконтролю.
Для одержання дозволу на експорт товарів експортер надсилає до Держекспортконтролю лист із стислим викладом мети звернення, до якого додає:
заяву типової форми у трьох примірниках;
посвідчену в установленому порядку копію зовнішньоекономічного договору (контракту) на експорт товарів, а також, на вимогу Держекспортконтролю, посвідчену копію договору комісії, доручення тощо, якщо експортером є підприємство, організація-посередник (для іноземних суб'єктів господарської діяльності подання таких документів визначається нормами міжнародного торговельного права);
засвідчену копію документа, який підтверджує наявність у експортера повноважень, зазначених у пункті 5 цього Положення;
оригінали документів, якими уповноваженим на це державним органом держави призначення товарів надано гарантії кінцевого використання товарів та підтверджено зобов'язання щодо нереекспорту таких товарів;
інші документи, зазначені у пунктах 17 і 21 цього Положення.
У разі коли іноземний суб'єкт господарської діяльності, який здійснює імпорт товарів з України, не є суб'єктом юрисдикції держави призначення товарів, крім зазначених вище документів, експортером подаються оригінали документів, якими уповноваженим державним органом держави призначення товарів підтверджуються повноваження такого суб'єкта господарської діяльності на право здійснення поставок товарів до цієї держави. Зобов'язання про використання товарів за призначенням повинні бути надані всіма посередниками, які беруть участь у поставках товарів.
16. Суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності, які укладають зовнішньоекономічні договори (контракти) про експорт товарів, рекомендується вносити до них відомості про:
мету і місце використання товарів;
кінцевого користувача товарів;
кінцеве призначення та кількість товарів;
зобов'язання іноземного суб'єкта господарської діяльності про те, що:
- отримані з України товари не реекспортуватимуться і не передаватимуться будь-кому, крім кінцевого користувача, без письмової згоди на це експортера та Держекспортконтролю;
- він надасть сертифікат кінцевого користувача, імпортний сертифікат або інший документ, який містить гарантії уповноваженого на це державного органу держави призначення товарів щодо їх кінцевого використання;
- він надасть сертифікат підтвердження доставки товарів або інший документ, оформлений уповноваженим державним органом держави призначення товарів, яким підтверджується ввезення товару чи кожної партії такого товару на територію цієї держави.
За рекомендацією Держекспортконтролю до зовнішньоекономічного договору (контракту) може бути внесено зобов'язання іноземного суб'єкта господарської діяльності про надання експортеру або відповідним державним органам України права на здійснення контролю за доставкою товарів кінцевому користувачу та/або проведення перевірок використання за призначенням товарів, що експортуються з України.
До зовнішньоекономічних договорів (контрактів) про здійснення експорту технологій, у тому числі як результатів відповідних науково-дослідних, дослідно-конструкторських та інших видів робіт, експортер може вносити положення про охорону прав його інтелектуальної власності або положення, що визначають обсяги і порядок переходу права цієї власності до іншої особи.
У випадках коли передбачається експорт товарів, які є матеріальними носіями інформації, що віднесена до державної таємниці, в контракті може обумовлюватися така форма доставки, яка забезпечує постійну охорону таких товарів до їх отримання користувачем, а також охорону державної таємниці.
У разі невнесення суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності до зовнішньоекономічного договору (контракту) положень, передбачених абзацами другим - десятим цього пункту, він зобов'язаний отримати від іноземного суб'єкта господарської діяльності та надати Держекспортконтролю документи, які містять зазначені у цих абзацах відомості, зобов'язання чи гарантії.
Зовнішньоекономічний договір (контракт) про експорт товарів військового призначення через іноземного суб'єкта господарської діяльності - посередника може бути укладений лише за наявності у нього повноважень на здійснення зовнішньоекономічних операцій з товарами військового призначення, наданих уповноваженим на це державним органом держави, на території якої зареєстровано зазначеного посередника.
( Пункт 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99, в редакції Постанови КМ N 244 від 14.03.2001 )
17. У разі коли укладення зовнішньоекономічного договору (контракту) на експорт товарів з України здійснено з іноземним суб'єктом господарської діяльності - посередником, зобов'язання, гарантії та відомості, зазначені у пункті 16 цього Положення, повинні бути також спеціально визначені у сертифікаті кінцевого користувача, імпортному сертифікаті або іншому документі, який оформлюється уповноваженим на це державним органом держави призначення товарів, а до документів, зазначених у пункті 15 цього Положення, додається документ, який підтверджує повноваження посередника на здійснення зовнішньоекономічної операції з товарами, виданий уповноваженим на це державним органом держави, на території якої зареєстровано зазначеного посередника.
( Абзац другий пункту 17 виключено на підставі Постанови КМ N 244 від 14.03.2001 )
Відомості про зобов'язання, зазначені у пунктах 15 і 16 цього Положення та цьому пункті, за рішенням Держекспортконтролю можуть не вноситися до зовнішньоекономічного договору (контракту) і не надаватися у випадках поставки товарів до держав-учасниць міжнародного режиму контролю за експортом звичайних видів озброєнь ("Вассенаарська домовленість").
18. Не допускається експорт окремих категорій товарів до держав, щодо яких існує заборона ООН на поставки таких товарів.
Дозвіл Держекспортконтролю на експорт окремих категорій товарів до держав, щодо яких існують часткові обмеження міжнародних організацій, членом яких є Україна або щодо яких проводиться відповідна національна політика, надається в установленому порядку за погодженням з МЗС і Комітетом з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю при Президентові України.
( Абзац другий пункту 18 в редакції Постанови КМ N 1042 від 15.06.99, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 244 від 14.03.2001 )
19. Реекспорт товарів з митної території України здійснюється згідно з порядком, передбаченим цим Положенням для їх експорту. При цьому, крім документів, зазначених у пунктах 15 та 17 цього Положення, експортером для одержання дозволу на реекспорт товарів подаються документи, які підтверджують відсутність обмежень на реекспорт з боку постачальника цих товарів в Україну.
20. Тимчасове вивезення товарів для демонстрації на виставках, ярмарках, з метою реклами, проведення випробувань та з іншою подібною метою, якщо це не передбачає переходу права власності на товар, здійснюється за наявності позитивного висновку Держекспортконтролю.
Для одержання зазначеного висновку суб'єкт підприємницької діяльності, що здійснює тимчасове вивезення товарів, надсилає до Держекспортконтролю лист із стислим викладом мети звернення, до якого додає:
заяву типової форми у трьох примірниках:
документ, який містить відомості про найменування виставки, ярмарку, місце і термін експортування товарів, їх випробування тощо, а також зобов'язання (гарантії) щодо зворотного ввезення товарів в Україну без зміни їх кількісних і якісних характеристик;
посвідчені копії документів, згідно з якими здійснюється тимчасове вивезення товарів (запрошення для участі у виставці, ярмарку, контракт або угода з іноземним партнером тощо).
21. До заяви на одержання дозволу на експорт або висновку про можливість тимчасового вивезення товарів, крім зазначених у пунктах 15, 17 та 20 цього Положення документів, експортерами чи суб'єктами підприємницької діяльності, що здійснюють тимчасове вивезення товарів, додаються:
технічна довідка або витяг з технічних умов, де зазначається повне найменування, стислий опис, призначення та технічні характеристики кожного найменування товару, що передбачається експортувати або тимчасово вивезти. У разі коли експортер чи відповідний суб'єкт підприємницької діяльності має намір експортувати чи тимчасово вивозити технології або послуги, замість технічної довідки додається їх анотований виклад з обов'язковим зазначенням обсягу, призначення та сфери використання. Технічна довідка скріплюється підписом і печаткою керівника відповідного підприємства, в організації та керівника військового представництва (якщо таке представництво є на підприємстві, в організації);
довідка про ступінь секретності товару, якщо він є матеріальним носієм інформації, що віднесена до державної таємниці, або про відсутність державної таємниці. Довідка скріплюється підписом і печаткою керівника відповідного підприємства, організації, керівника режимно-секретного органу та керівника військового представництва (якщо таке представництво є на підприємстві, в організації);
висновки міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, які здійснюють контроль за діяльністю з товарами, що експортуються або тимчасово вивозяться, щодо можливості їх експорту або тимчасового вивезення (на вимогу Держекспортконтролю).
Держекспортконтроль може затребувати від експортера чи суб'єкта підприємницької діяльності, що здійснює тимчасове вивезення товарів, додаткові відомості або інші документи, необхідні для прийняття обгрунтованого рішення щодо його заяви.
Технічна довідка або інші документи з технічними характеристиками товару, а також довідка про ступінь секретності товару не подаються у разі проведення попередньої експертизи в галузі експортного контролю щодо експорту цього товару і реєстрації експортера Держекспортконтролем.
До документів, укладених іноземною мовою, додаються їх офіційні переклади.
22. Розгляд заяв, поданих для одержання дозволу на експорт товарів або висновку про можливість тимчасового вивезення товарів, здійснюється Держекспортконтролем із залученням, у разі потреби, спеціалістів центральних та місцевих органів виконавчої влади, підприємств та організацій (за погодженням з їх керівниками).
Термін розгляду заяв про видачу дозволу на експорт товарів або висновку про можливість тимчасового вивезення товарів не може перевищувати 45 днів від дня подання експортером чи суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює тимчасове вивезення товарів, повного комплекту документів. Термін розгляду заяви може бути подовжено за рішенням голови Держекспортконтролю.
До терміну розгляду заяв не зараховується час, необхідний для отримання від експортера чи суб'єкта підприємницької діяльності, що здійснює тимчасове вивезення товарів, додаткових відомостей або інших документів.
У разі прийняття Держекспортконтролем рішення про відмову в видачі дозволу на експорт товарів або прийняття негативного висновку про можливість тимчасового вивезення товарів, а також у випадках, коли експертизою в галузі експортного контролю встановлено, що дозвіл Держекспортконтролю на експорт товарів не потрібен, експортеру чи суб'єктові підприємницької діяльності, що мав намір здійснити тимчасове вивезення товарів, надсилається лист з обгрунтуванням відповідного рішення.
( Пункт 22 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )
Порядок імпорту та тимчасового ввезення товарів
23. Імпорт товарів провадиться суб'єктами підприємницької діяльності (далі - імпортери) за умови одержання відповідного дозволу Держекспортконтролю.
24. Якщо умовою поставки товарів в Україну є оформлення українською стороною зобов'язань (гарантій), пов'язаних з кінцевим використанням імпортованих товарів, порядок оформлення таких зобов'язань визначається Кабінетом Міністрів України.
25. Для одержання дозволу на імпорт товарів імпортер надсилає до Держекспортконтролю лист із стислим викладом мети звернення, до якого додає:
заяву типової форми у трьох примірниках;
посвідчену в установленому порядку копію зовнішньоекономічного договору (контракту) на імпорт товарів, а також, на вимогу Держекспортконтролю, посвідчену копію договору комісії, доручення тощо, якщо імпортером є підприємство, організація - посередник;
засвідчену копію документа, який підтверджує зазначені в пункті 5 цього Положення повноваження імпортера;
сертифікат кінцевого користувача;
інші документи, зазначені в пункті 27 цього Положення.
26. Тимчасове ввезення товарів для демонстрації на виставках, ярмарках, з метою реклами, проведення випробувань та з іншою подібною метою, якщо це не передбачає переходу права власності на товар, здійснюється за наявності позитивного висновку Держекспортконтролю.
Для одержання зазначеного висновку суб'єкт підприємницької діяльності, що здійснює тимчасове ввезення товарів, надсилає до Держекспортконтролю лист із стислим викладом мети звернення, до якого додає:
заяву типової форми у трьох примірниках;
документ, який містить відомості про найменування виставки, ярмарку, місце і термін експонування товарів, а також про зобов'язання (гарантії), передбачені у зовнішньоекономічних договорах (контрактах) як умови тимчасового ввезення товарів;
посвідчені копії документів, згідно з якими здійснюється тимчасове ввезення товарів (запрошення для участі у виставці, зовнішньоекономічний договір (контракт) з іноземним партнером тощо).
27. До заяви на одержання дозволу на імпорт товарів або висновку про можливість тимчасового ввезення товарів додається також технічна довідка або витяг з технічних умов, де зазначається повне найменування, стислий опис, призначення та технічні характеристики кожного найменування товару, що його передбачається імпортувати або тимчасово ввезти. У разі коли імпортер має намір імпортувати технології або послуги, замість технічної довідки додається їх анотований виклад з обов'язковим зазначенням їх обсягу, призначення та сфери використання. Технічна довідка скріплюється підписом і печаткою керівника підприємства, організації та керівника військового представництва (якщо таке представництво є на підриємстві, в організації).
Технічна довідка або інші документи про технічні характеристики товару не подаються у разі проведення попередньої експертизи в галузі експортного контролю щодо імпорту зазначеного товару і реєстрації імпортера Держекспортконтролем.
28. Розгляд заяв на одержання дозволу на імпорт товарів або висновку про можливість тимчасового ввезення товарів здійснюється у порядку, передбаченому пунктом 22 цього Положення, в термін до 15 днів від дня надання імпортером чи суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює тимчасове ввезення товарів, повного комплекту документів.
Порядок транзиту товарів через територію України
29. Транзит товарів через територію України здійснюється за умови одержання суб'єктом підприємницької діяльності або іноземним суб'єктом господарської діяльності позитивного висновку Держекспортконтролю.
Для одержання висновку про можливість транзиту товарів суб'єкт підприємницької діяльності або іноземний суб'єкт господарської діяльності надсилає до Держекспортконтролю лист із стислим викладом мети звернення, до якого додає такі документи:
заяву за типовою формою у трьох примірниках;
посвідчену копію експортної ліцензії держави експортера;
( Абзац четвертий пункту 29 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )
інші документи (посвідчені копії сертифіката кінцевого споживача, імпортного сертифіката тощо) залежно від категорії товару та держави одержувача товару на вимогу Держекспортконтролю.
( Пункт 29 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 1042 від 15.06.99 )
30. Розгляд заяв, поданих для одержання висновку про можливість транзиту товарів, здійснюється Держекспортконтролем протягом не більш як 15 днів від дня подання повного комплекту документів у порядку, передбаченому пунктом 22 цього Положення.
31. Підставою для митного оформлення товарів є позитивний висновок Держекспортконтролю про можливість транзиту цих товарів.
( Пункт 32 виключено на підставі Постанови КМ N 1042 від 15.06.99 )
32. Як правило, не допускається транзит ядерної, біологічної і хімічної зброї. Її транзит в окремих випадках може здійснюватися за висновками Держекспортконтролю, що видаються на підставі відповідних рішень Кабінету Міністрів України.
Додаток
до Положення про порядок державного контролю
за міжнародними передачами товарів військового
призначення, затвердженого постановою Кабінету
Міністрів України від 8 грудня 1997 р. N 1358
(у редакції постанови Кабінету Міністрів
України від 15 лютого 2002 р. N 184)
( 184-2002-п )
СПИСОК
товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю
------------------------------------------------------------------
Номер | Найменування | Код товару
позиції | | згідно з
| | УКТЗЕД
------------------------------------------------------------------
Товари військового призначення,
в тому числі:
ML1 Зброя, в тому числі автоматична, з 9301, 9302,
калібру 12,7 мм (калібр 0,5 дюйма) або 9303, 9305,
менше та аксесуари, які наведено 9306
нижче, а також спеціально призначені
для них компоненти:
a) гвинтівки, карабіни, револьвери,
пістолети, автоматичні пістолети та
кулемети;
Примітка. Згідно з підпозицією ML1.a контролю не підлягають:
1) мушкети, гвинтівки та карабіни, виготовлені до
1938 року;
2) репродукції мушкетів, гвинтівок та карабінів,
оригінали яких були виготовлені до 1890 року;
3) револьвери, пістолети та кулемети, виготовлені до
1890 року, та їх репродукції;
b) гладкоствольна зброя, спеціально 9303 20 95 00
призначена для військового
використання;
c) зброя з використанням безгільзових
боєприпасів;
d) глушники, спеціальні насадки, 9305 90 90 00
фіксатори, приціли та вогнегасники для
зброї, яка контролюється згідно з
підпозиціями ML1.a, ML1.b або ML1.c
Технічна Гладкоствольна зброя, спеціально призначена для
примітка. військового використання, як зазначено в підпозиції
ML1.b, це зброя, що:
a) пройшла випробування під тиском понад 1300 бар
(130 МПа);
b) працює нормально та безпечно під тиском понад
1000 бар (100 МПа); та
c) здатна використовувати боєприпаси завдовжки понад
76,2 мм (наприклад, серійні патрони підвищеної
потужності (магнум) 12-го калібру для дробової
рушниці).
Параметри щодо цієї технічної примітки повинні
встановлюватися відповідно до стандартів, визначених
Постійною міжнародною комісією (Commission
Internationale Permanente).
Примітка 1. Згідно з позицією ML1 контролю не підлягає
гладкоствольна зброя, що використовується для
мисливських чи спортивних цілей і не є спеціально
призначеною для військового використання чи повністю
автоматичного ведення вогню.
Примітка 2. Згідно з позицією ML1 контролю не підлягає вогнепальна
зброя, яка спеціально призначена для навчальних
боєприпасів і з якої неможливо вести вогонь будь-якими
боєприпасами, що контролюються.
Примітка 3. Згідно з позицією ML1 контролю не підлягає зброя, для
якої використовуються боєприпаси нецентрального бою і
яка не є зброєю повністю автоматичного ведення вогню.
ML2 Озброєння або зброя калібру понад з 9301,
12,7 мм (калібр 0,5 дюйма), установки 9305 90 10 00
для метання та механізми, що їх
обслуговують, які наведено нижче, та
спеціально призначені для них
компоненти:
a) гармати, гаубиці, автоматичні
гармати, міномети, протитанкові
гармати, підствольні гранатомети,
військові вогнемети, безвідкатні
протитанкові гармати та пристрої до
них для зменшення демаскувальних
ознак;
Примітка. Згідно з підпозицією ML2.a контролю підлягають
форсунки, вимірювальні пристрої, резервуари та інші
спеціально призначені компоненти для використання з
рідкими метальними зарядами до будь-якої техніки,
зазначеної в підпозиції ML2.a;
b) військові димові, газові та піротехнічні установки
для метання чи генератори;
Примітка. Згідно з підпозицією ML2.b контролю не підлягають
сигнальні пістолети.
c) приціли для зброї.
ML3 Боєприпаси та спеціально призначені з 9306 29,
для них компоненти до зброї, яка 9306 30
підлягає контролю згідно з позиціями
ML1, ML2 або ML12
Примітка 1. Спеціально призначені компоненти:
a) металеві або пластмасові вироби такі, як ковадла
капсулів, наконечники куль, кільця патронних стрічок,
ведучі пояски та металеві деталі боєприпасів;
b) запобіжно-звідні пристрої, підривники, датчики та
ініціювальні пристрої;
c) джерела живлення з потужним виходом одноразової
дії;
d) спалимі гільзи для зарядів;
e) суббоєприпаси, включаючи касетні бомби, касетні
міни та снаряди, керовані на прикінцевій ділянці
траєкторії.
Примітка 2. Згідно з позицією ML3 контролю не підлягають
боєприпаси, обтиснуті без снаряда (холості), та
навчальні боєприпаси з просвердленою пороховою
камерою.
Примітка 3. Згідно з позицією ML3 контролю не підлягають патрони,
спеціально призначені для будь-якої з наведених нижче
цілей:
a) сигналізація;
b) сполохування птахів;
c) підпалення надмірного газу на нафтових
свердловинах.
ML4 Бомби, торпеди, некеровані ракети, 9306 90 10 00
керовані ракети і супутнє обладнання
та аксесуари, які наведено нижче,
спеціально призначені для військового
використання, а також спеціально
призначені компоненти для них:
a) бомби, торпеди, гранати, димові
шашки, некеровані ракети, міни,
керовані ракети, глибинні бомби,
підривні заряди, підривні пристрої та
комплекти до них, "військові
піротехнічні" пристрої, патрони та
імітаційні пристрої (обладнання,
що імітує характеристики будь-якого з
цих виробів);
Примітка. Згідно з підпозицією ML4.a контролю підлягають:
1) димові гранати, запалювальні бомби, освітлювальні
бомби та вибухові пристрої;
2) ракетні сопла та носові конуси головної частини.
b) обладнання, спеціально призначене
для ведення, керування, приведення в
готовність, надання руху потужністю
одноразової дії, запуску, наводки,
тралення, розрядження, дезорієнтації,
створення перешкод чи виявлення
виробів, які підлягають контролю
згідно з підпозицією ML4.a.
Примітка. Згідно з підпозицією ML4.b контролю підлягають:
a) мобільне обладнання для зрідження газів із
продуктивністю 1000 кг зрідженого газу або більше за
добу;
b) плавучі електропровідні кабелі, придатні для
тралення магнітних мін.
Технічна Ручні (переносні) пристрої, призначені тільки для
примітка. виявлення металевих предметів і не здатні визначати
різницю між мінами та іншими металевими предметами, не
вважаються такими, що спеціально призначені для
виявлення виробів, які підлягають контролю згідно з
підпозицією ML4.a.
ML5 Апаратура керування вогнем, супутнє
обладнання для приведення в бойову
готовність та оповіщення, супутні
системи та апаратура для випробувань,
налагодження та протидії, як наведено
нижче, спеціально призначені для
військового використання, та
компоненти і приладдя, спеціально
призначені для них:
a) приціли для зброї, обчислювальні з 8525, 8526,
машини для бомбометання, обладнання 8529, 8543,
гарматної наводки та системи керування 9013, 9305
зброєю;
b) системи розвідки цілей, цілепоказу, з 8526, 8527,
визначення далекості, спостереження чи 9013
супроводження цілі; апаратура
виявлення цілей, узагальнення даних,
розпізнання або ідентифікації цілей;
апаратура інтеграції датчиків;
c) апаратура протидії для виробів, які з 8525, 8529
підлягають контролю згідно з
підпозиціями ML5.a або ML5.b;
d) обладнання для експлуатаційних з 9031
випробувань або налагодження,
спеціально призначене для виробів, що
підлягають контролю згідно з
підпозиціями ML5.a та ML5.b
ML6 Наземні транспортні засоби та з 8708,
компоненти до них, спеціально 8710 00 00 00,
призначені або модифіковані для 8705 90
військового використання
Технічна Термін "наземні транспортні засоби" включає трейлери.
примітка.
Примітка 1. Згідно з позицією ML6 контролю підлягають:
a) танки та інші озброєні бойові і військові машини,
оснащені пристроями для установки зброї або
обладнанням для мінування або пуску засобів ураження,
які підлягають контролю згідно з позицією ML4;
b) броньовані машини;
c) машини-амфібії та машини, здатні подолати глибокі
броди;
d) аварійно-рятувальні машини та машини для
буксирування чи перевезення боєприпасів або систем
зброї та супутнього устаткування для маніпулювання
вантажем.
Примітка 2. Модифікація наземних машин для військового
використання спричиняє структурні, електричні та
механічні зміни, що стосуються одного чи більше
спеціально призначених військових компонентів. До
таких компонентів належать:
a) оболонки пневматичних шин типу куленепробивних чи
здатних забезпечувати рух у спущеному стані;
b) системи управління тиском у шинах, що керуються
зсередини машини, яка рухається;
c) броньований захист життєво важливих частин
(наприклад паливних баків або кабін машини);
d) спеціальне міцнення для пристроїв установки зброї.
Примітка 3. Згідно з позицією ML6 контролю не підлягають цивільні
автомобілі або банківські вантажні автомобілі з
бронезахистом.
Примітка 4. Контроль за експортом (імпортом) зазначених у позиції
ML6 виробів, не обладнаних для військового
використання і не оснащених обладнанням та пристроями,
спеціально розробленими або модифікованими для
військового використання, та дозволених для цивільного
використання, а також складових частин цих виробів
здійснюється в порядку, передбаченому для товарів
подвійного призначення.
ML7 Хімічні або біологічні токсичні
агенти, "сльозоточиві гази",
радіоактивні матеріали, супутнє
обладнання, компоненти, матеріали і
"технології":
Примітка. Номери згідно з міжнародною класифікацією
"Chemical Abstracts Service" (далі - CAS) наведено для
прикладу і не для всіх хімічних сполук і сумішей, що
підлягають контролю згідно з позицією ML7.
a) біологічні агенти і радіоактивні
матеріали, "пристосовані для
військового використання" з метою
ураження людей або тварин, виведення з
ладу обладнання, заподіяння шкоди
урожаю або навколишньому природному
середовищу, а також бойові отруйні
речовини;
b) бінарні та ключові прекурсори для
виготовлення "отруйних" речовин, які
наведено нижче:
1. Алкіл(метил, етил, n-пропіл або 2931 00 95 90
ізопропіл)-дифторфосфонати,