• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про організаторську роботу Міністерства сільського господарства і продовольства з виконання завдань, передбачених Програмою діяльності Кабінету Міністрів України

Кабінет Міністрів України  | Постанова від 27.06.1996 № 690
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 27.06.1996
  • Номер: 690
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 27.06.1996
  • Номер: 690
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 27 червня 1996 р. N 690
Київ
Про організаторську роботу Міністерства сільського господарства і продовольства з виконання завдань, передбачених Програмою діяльності Кабінету Міністрів України
Кабінет Міністрів України відзначає, що Міністерство сільського господарства і продовольства, особисто колишній Міністр Гайдуцький П.І., колегія та науково-технічна рада незадовільно здійснювали роботу з основних напрямів аграрної політики та з виконання вимог, передбачених Програмою діяльності Уряду - не реалізовано кожне десяте завдання. В результаті поглибились кризові явища в аграрній сфері, триває спад обсягів виробництва, розбалансовано продовольчий ринок, зросло соціальне напруження на селі.
Заходи Міністерства щодо фінансово-кредитного забезпечення галузі виявились безперспективними. На 10 червня ц.р. сільськогосподарські товаровиробники недоотримали належної суми 60-відсоткового авансу під продукцію за державним замовленням в обсязі 18,7 трлн., у тому числі грішми 14,8 трлн. карбованців.
Через безвідповідальність Міністерства і місцевих сільськогосподарських органів затримано повернення до бюджету на 15 червня цього року 4 трлн. крб. для відповідного авансування закупівель сільськогосподарської продукції для державних потреб у 1996 році. Допущено серйозні недоліки у цій справі з боку концерну "Украгротехсервіс". Міністерством фінансів не вишукані кошти за позичками, повернутими в натуральній формі, внаслідок чого сільськогосподарським товаровиробникам не профінансовано близько 9 трлн. карбованців. Не забезпечено повернення торговельними організаціями 8,8 трлн. крб., належних сільськогосподарським товаровиробникам за продукцію.
Не здійснюється належний контроль за цільовим використанням бюджетних коштів, допущено недопоставку зерна в рахунок отриманого авансу в Херсонській, Миколаївській, Одеській областях.
Підприємствами і організаціями, що належать до сфери управління Міністерства, у I кварталі цього року допущена найбільша недоїмка порівняно з іншими галузями народного господарства в сплаті до бюджету податку на добавлену вартість, податку на прибуток та акцизного збору.
Пущено на самоплив питання матеріально-технічного забезпечення та обслуговування сільськогосподарських товаровиробників, що призвело до погіршення стану готовності технічних засобів, особливо збиральної техніки.
Міністерством не використані можливості для більш повного забезпечення сільськогосподарських товаровиробників мінеральними добривами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 1996 р. N 562, обсяг поставки яких становить 72 відсотки потреби. Через невирішеність питання завезення за імпортом сировини для виробництва фосфорних добрив сільськогосподарським товаровиробникам поставлено лише 51 відсоток їх передбачених обсягів.
Міністерство не розробляє загального балансу фінансових ресурсів, не приділяє належної уваги цільовому та ефективному використанню іноземних кредитів для забезпечення потреб агропромислового комплексу в товарах критичного імпорту. Незадовільно проводиться робота галузевими структурами Міністерства, пов'язана із пошуком реальних позичальників, які мають необхідний досвід та можливості реалізації кредитних проектів.
Не забезпечено реалізацію державної політики в частині формування вільних цін на сільськогосподарську продукцію. Штучне стримування закупівельних цін Запорізькою, Київською, Кіровоградською обласними державними адміністраціями призвело до втрати грошових надходжень господарствами за 1995 рік та 4 місяці 1996 року відповідно в сумі 3,3; 4,5 та 1,6 трлн. крб., внаслідок чого темпи спаду виробництва у тваринництві зазначених областей значно вищі, ніж у середньому в Україні.
Зменшилося надходження продукції на переробні підприємства, погіршилася глибина її переробки. Сільськогосподарські підприємства скоротили обсяги реалізації худоби м'ясокомбінатам, 23 з них простоює по 2-3 місяці.
У значних кількостях експортується жива худоба. У 1995 році її вивезено за заниженими цінами 254 тис. голів, або в 2,6 раза більше, ніж у 1994 році. Як наслідок, у багатьох господарствах зменшилося поголів'я, погіршилася структура стада, втрати держави в розрахунку на голову становили від 50 до 100 доларів США.
Через розпорошеність у використанні бюджетних коштів мають місце недоліки в капітальному будівництві.
Невизначеність дій і пріоритетів, відсутність скоординованого плану розвитку аграрного сектора в умовах функціонування різних форм власності і господарювання призвели до того, що Міністерство сільського господарства і продовольства практично втратило керованість галуззю, що стримує структурну перебудову виробництва. В рослинництві і тваринництві, як і раніше, використовуються застарілі енерго- і фондоємні технології, не забезпечується відтворення природно-ресурсного потенціалу. В 1,6 раза зменшилася віддача меліорованих земель. Сільськогосподарські землі не скрізь використовуються за цільовим призначенням, зокрема у селянських (фермерських) господарствах. Мають місце факти закупівлі сортового і гібридного насіння за імпортом, яке поступається вітчизняній селекції. Водночас позитивний вітчизняний і зарубіжний досвід належним чином не поширюється.
Не відповідає сучасним вимогам структура управління Міністерства. В майже половині галузевих управлінь і відділів зосереджено близько третини спеціалістів, тоді як підрозділи з питань регіонального розвитку, економічних досліджень, міжвідомчих відносин, збуту продукції, розвитку, економічних досліджень, міжвідомчих відносин, збуту продукції, розвитку сільського бізнесу тощо не створено. Крім того, функціонує більш як 30 галузевих корпорацій, асоціацій та інших об'єднань, які не вирішують питань запровадження ринкових відносин, захисту інтересів товаровиробників і споживачів.
Все це призвело до погіршення соціально-економічного становища в аграрній сфері. На 1 травня ц.р. прострочені платежі постачальникам і підрядникам зросли проти 1 січня 1996 р. на 61,6 трлн. крб., заборгованість комерційним банкам становила 4,5 трлн. карбованців.
Найбільш гостро кризові явища проявилися в соціальній сфері. Більш як половина невиконаних завдань Програми припадає на заходи соціальної спрямованості.
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Визнати незадовільною роботу Міністерства сільського господарства і продовольства з реалізації основних напрямів аграрної політики та виконання завдань, передбачених Програмою діяльності Кабінету Міністрів України.
Взяти до відома, що Указом Президента України від 11 червня 1996 р. N 411 увільнено Гайдуцького П.І. з посади Міністра сільського господарства і продовольства.
2. Міністерству сільського господарства і продовольства розглянути за підсумками роботи в першому півріччі цього року стан виконання завдань Програми діяльності Кабінету Міністрів України, особливу увагу приділити розробленню комплексу заходів щодо ефективного використання і збереження земель, структурної перебудови землеробства, тваринництва, переробних галузей, агросервісних служб, сфери заготівель і торгівлі сільськогосподарською продукцією, а також удосконаленню міжгалузевих взаємовідносин, інтегруванню та кооперуванню в агропромисловому комплексі.
З цією метою:
прискорити разом з Міністерством економіки, Міністерством фінансів та іншими заінтересованими міністерствами і відомствами доопрацювання проекту Національної програми розвитку агропромислового виробництва і відродження села на 1996 - 2005 роки, маючи на увазі забезпечення чіткого узгодження завдань Програми з можливостями державного бюджету та визначеними обсягами державного замовлення на сільськогосподарську продукцію і продовольство, забезпечення господарств технікою на умовах розстрочення платежу, реформування земельних відносин. При доорацюванні зазначеного проекту Програми урахувати зауваження та пропозиції, висловлені на засіданні Президії Кабінету Міністрів України 22 квітня 1996 року;
забезпечити диференційований підхід до розвитку насінницьких і племінних господарств, селекційно-племінних центрів, сортовипробувальних станцій, птахофабрик, тваринницьких комплексів і тепличних комбінатів, визначити напрями їх використання, провести реструктуризацію та санацію.
Разом із Міністерством економіки, Міністерством фінансів, Національним банком і Українською академією аграрних наук, іншими заінтересованими міністерствами і відомствами під час формування показників проекту Державного бюджету України на 1997 рік опрацювати механізм надання підтримки державним птахофабрикам та тваринницьким комплексам з розрахунку на одиницю реалізованої продукції;
здійснити додаткові заходи, спрямовані на повне і своєчасне забезпечення сплати податків та інших платежів до бюджету;
узагальнити результати роботи в 1996 році спільних підприємств та представництв іноземних фірм (за їх згодою), а також виконання міжурядових і міжвідомчих угод про економічне, науково-технічне та виробниче співробітництво в агропромисловому комплексі, вивчити ефективність використання іноземних та валютних кредитів і відповідні пропозиції подати Кабінетові Міністрів України до 1 травня 1997 року. Під час розроблення балансу фінансових ресурсів враховувати необхідність залучення кредитів комерційних банків, іноземних інвестицій та інших джерел з метою збалансування розвитку галузей з джерелами покриття потреби у коштах;
установити постійний контроль за цільовим і ефективним використанням та своєчасним поверненням бюджетних позичок. Разом з Міністерством фінансів і Міністерством економіки проаналізувати роботу Головного управління хлібопродуктів у частині використання бюджетних позичок та компенсації втрат сільськогосподарським товаровиробникам, зумовлених інфляцією, за продукцію, реалізовану державі у 1994 році, і подати до 4 липня ц.р. відповідні матеріали для розгляду на засіданні Президії Кабінету Міністрів України;
у двомісячний термін розробити і затвердити в установленому порядку механізм залучення і використання підприємствами галузі іноземних кредитів, що надаються під гарантії Уряду України, маючи на увазі забезпечення належного техніко-економічного обгрунтування доцільності їх залучення, цільового і ефективного використання;
протягом 1996 року здійснити комплекс заходів, спрямованих на удосконалення взаємовідносин Міністерства сільського господарства і продовольства з підприємствами і організаціями, що належать до його сфери управління, узгодивши обсяги їх фінансування із рівнем виконання зобов'язань перед бюджетом;
разом із заінтересованими міністерствами і відомствами, Урядом Автономної Республіки Крим, обласними та Севастопольською міською державними адміністраціями здійснити комплекс заходів щодо завершення підготовки збиральної техніки і транспортних засобів, формування механізованих загонів, створення необхідних запасів пально-мастильних матеріалів і запасних частин до початку збирання урожаю зернових у 1996 році;
поліпшити роботу з добору і розстановки кадрів на усіх рівнях управління та створення резерву на заміну, забезпечити поповнення та оновлення складу працівників центрального апарату висококваліфікованими спеціалістами, їх перепідготовку з урахуванням потреб виробництва, подати у двотижневий термін Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо удосконалення структури центрального апарату Міністерства з метою наближення її до сучасних вимог господарювання та переходу від галузевого до проблемно-функціонального управління.
3. Визнати незадовільною роботу концерну "Украгротехсервіс" (Бортник В.Ф.) з питань забезпечення цільового використання і повернення бюджетних позичок та продовольчих ресурсів за 1994 - 1995 роки, в тому числі проведення своєчасних розрахунків з акціонерним товариством "Ростсільмаш", матеріально-технічного постачання та сервісного обслуговування сільськогосподарських товаровиробників.
4. Міністерству фінансів, Міністерству сільського господарства і продовольства, органам Державного казначейства, сільськогосподарським органам, Уряду Автономної Республіки Крим, обласним і Севастопольській міській державним адміністраціям забезпечити фінансування, в тому числі шляхом надання позичок, повернутих в натуральній формі, закупівель сільськогосподарської продукції для державних і регіональних потреб в обсягах, визначених Законом України "Про державний бюджет України на 1996 рік" та відповідними місцевими бюджетами, згідно з затвердженим Урядом України графіком.
Міністерству сільського господарства і продовольства, Державному комітетові по харчовій промисловості, Уряду Автономної Республіки Крим, обласним та Севастопольській міській державним адміністраціям забезпечити повернення до бюджету простроченої заборгованості заготівельних, переробних та інших підприємств, а Міністерству фінансів вишукати можливість перерахування бюджетної позички, повернутої в натуральній формі, з тим, щоб найближчим часом спрямувати їх на закупівлю сільськогосподарської продукції для державних потреб та до 5 липня ц.р. проавансувати не менш як 60 відсотків вартості державного замовлення. Міністерству сільського господарства і продовольства, Міністерству зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі, Укоопспілці, Головній державній податковій інспекції, Уряду Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити повернення сільськогосподарським товаровиробникам підприємствами торгівлі заборгованості в сумі 8,8 трлн. карбованців.
5. Звернути увагу голів обласних державних адміністрацій, зокрема Запорізької - Похвальського В.В., Київської - Сінька В.Д., Кіровоградської - Сухомлина М.О., на порушення законодавства у здійсненні державної політики щодо формування вільних цін на сільськогосподарську продукцію та заподіяні внаслідок їх свавільних рішень збитки. Відзначити незадовільну організаторську роботу в цій справі Міністерства економіки та Міністерства сільського господарства і продовольства.
6. Вказати на безвідповідальне ставлення Міністерства сільського господарства і продовольства, Миколаївської та Вінницької обласних державних адміністрацій до організації експорту живої худоби, що призвело до її поставки за демпінговими цінами, завдало значних втрат державі та спричинило невиправдане скорочення потенціалу поголів'я худоби.
7. Державному комітетові по земельних ресурсах, Міністерству сільського господарства і продовольства, Міністерству юстиції розробити в тримісячний термін механізм вилучення сільськогосподарських земель, які не використовуються за призначенням або нераціонально, передусім в селянських (фермерських) господарствах.
8. Міністерству сільського господарства і продовольства, Міністерству машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії, Міністерству фінансів активізувати роботу, спрямовану на забезпечення сільськогосподарських підприємств матеріально-технічними ресурсами на умовах розстрочення платежу.
9. Міністерству сільського господарства і продовольства про хід виконання цієї постанови доповісти Кабінетові Міністрів України за підсумками роботи в 1996 і 1997 роках.
Прем'єр-міністр України П. ЛАЗАРЕНКО
МіністрКабінету Міністрів України В. ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд.22