• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Програми підвищення безпеки праці на вугільних шахтах

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Заходи, Програма від 06.07.2002 № 939
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Заходи, Програма
  • Дата: 06.07.2002
  • Номер: 939
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Заходи, Програма
  • Дата: 06.07.2002
  • Номер: 939
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 6 липня 2002 р. N 939
Київ
Про затвердження Програми підвищення безпеки праці на вугільних шахтах
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 186 від 18.02.2004 )
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Програму підвищення безпеки праці на вугільних шахтах (далі - Програма), що додається.
2. Міністерству фінансів під час складання проекту державного бюджету на відповідний рік передбачати видатки на виконання Програми в межах загальних асигнувань за бюджетними призначеннями відповідним міністерствам.
3. Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції, Міністерству палива та енергетики щороку включати до проекту Державної програми економічного і соціального розвитку України заходи з виконання Програми.
Прем'єр-міністр України А.КІНАХ
Інд. 37
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 6 липня 2002 р. N 939
ПРОГРАМА
підвищення безпеки праці на вугільних шахтах
Сучасний стан і проблеми охорони праці
Вугільні шахти України, особливо Донбасу, характеризуються найскладнішими гірничо-геологічними умовами у порівнянні з іншими країнами. Середня глибина розробки пластів перевищує 720 метрів, а 33 шахти працюють на глибині 1000-1400 метрів. Із 190 діючих шахт 90 відсотків небезпечні за вмістом газу метану, 60 - за вибухами вугільного пилу, 45 - за раптовими викидами та гірничими ударами, 22 відсотка - за самозайманням вугілля. Третина стаціонарного обладнання, транспортних засобів і виїмкової техніки відпрацювали свій термін і потребують заміни. Засоби протиаварійного захисту морально застарілі та не відповідають сучасним вимогам ведення гірничих робіт.
Серед провідних країн світу Україна займає 10 місце з видобутку вугілля, а за кількістю загиблих на шахтах - одне з перших.
Незважаючи на істотне скорочення протягом останнього десятиріччя обсягів видобутку вугілля та чисельності працівників, рівень аварійності та смертельного травматизму не зменшився. За цей період у підземних виробках сталося 38 вибухів газу та пилу, 78 спалахів метану, 1512 газодинамічних явищ, 1376 завалів гірничих виробок, 702 підземні пожежі, внаслідок чого загинуло 3401 чоловік. У 2001 році травмовано 16 тисяч чоловік (295 чоловік - смертельно). За 3 місяці поточного року загинуло 64 чоловіки, сталося 4 аварії з груповим травматизмом, у тому числі через вибухи та спалахи метану.
Безпосередніми причинами вибухів є загазування виробок через низьку ефективність їх вентиляції та дегазаційних робіт, запиленість гірничих виробок, недосконалість апаратури контролю за пилогазовим режимом.
Питання сталого провітрювання багатьох шахт і дільниць залишається невирішеним: гірничі вибої не забезпечуються потрібною кількістю повітря; 92 шахти мають понаднормативні (більше 30 відсотків) витоки повітря; значна частина шахт потребує заміни вентиляторів головного провітрювання; не використовуються потужні вентилятори місцевого провітрювання.
Протягом 1991-2001 рр. середня ефективність дегазації шахт зменшилася з 23 до 17 відсотків. Обсяг метану, вилученого дегазаційними системами, зменшився з 590 до 230 млн. кубічних метрів за рік. Кількість шахт, які використовують дегазацію, зменшилась з 86 до 45. На 26 шахтах у дегазаційних трубопроводах циркулюють вибухонебезпечні концентрації метану. Існуюче на шахтах та геологорозвідувальних підприємствах устаткування для буріння дегазаційних свердловин застаріле і не забезпечує необхідних параметрів та режими дегазації. Обсяги дегазаційного буріння з поверхні землі зменшилися у 20, а з підземних гірничих виробок - у 8 разів. Темпи буріння дегазаційних свердловин не відповідають сучасним темпам ведення очисних робіт. Існуючі дегазаційні системи фізично зношені (понад 50 відсотків) і потребують реконструкції та оновлення. Практично на жодній шахті дегазаційні системи не забезпечують необхідної технічної продуктивності.
Значно збільшилася кількість газодинамічних явищ (раптові викиди вугілля та газу, суфлярні виділення газу у гірничі виробки тощо). Їх зростання пов'язано як з погіршенням гірничо-геологічних умов, так і з недосконалістю прогнозування через відсутність методів та апаратури сучасного технічного рівня.
Підвищений рівень запиленості рудникового повітря спричиняє вибухи вугільного пилу та зростання захворюваності на пневмоконіоз.
Однією із аварійно небезпечних ланок гірничого виробництва залишається шахтний підземний транспорт (25 відсотків загальної кількості випадків травматизму), що зумовлено низьким технічним рівнем локомотивного парку, недостатньою ефективністю засобів запобігання аваріям на конвеєрному транспорті, невідповідністю стану гірничих виробок та рейкових колій вимогам правил безпеки.
Через невідповідність існуючих вибухових матеріалів та технічних засобів сучасним вимогам 35 відсотків усіх аварій пов'язано з вибухами газу та пилу під час проведення підривних робіт.
Шахти практично не мають обладнання для штучного охолодження повітря, а холодильні машини загально-промислового виробництва на шахтах непрацездатні і потребують модернізації. На 20 шахтах температура повітря в окремих очисних і підготовчих виробках досягає 32 градусів. Внаслідок роботи гірників в умовах високих температур повітря збільшується частота серцево-судинних захворювань, що призводить до раптової смерті гірників на робочих місцях. Крім того, різко знижується працездатність, скорочується ефективний робочий час (до 2-х годин), зменшуються норми виробітку (до 25 відсотків), збільшуються доплати до тарифних ставок (до 42 відсотків), надаються додаткові оплачені відпустки (до 14 днів) та інші пільги.
Зазначені чинники разом з низькою організацією робіт і погіршенням дисципліни праці зумовили високий рівень аварійності, травматизму та професійної захворюваності на вугільних шахтах. Майже 180 тисяч постраждалих та членів їх сімей одержують допомогу за регресними позовами. У галузі нараховується 56 тисяч чоловік з професійними захворюваннями. Все це щороку призводить до втрати близько 1 млрд. гривень.
Незадовільний стан безпеки праці на вугільних шахтах зумовлений такими факторами:
складними гірничо-геологічними умовами ведення гірничих робіт, особливо на великих глибинах і пластах, схильних до газодинамічних явищ;
зношеністю гірничошахтного обладнання та його невідповідністю сучасним технічним вимогам експлуатації;
низькою ефективністю вентиляції та дегазаційних робіт;
недосконалістю шахтного транспорту та підйомних комплексів;
недостатньою ефективністю систем протиаварійного захисту, що запобігають небезпечним ситуаціям на шахті, дільниці, технологічних лініях, машинах і робочих місцях;
невідповідністю умов праці гірників санітарним нормам і вимогам через велику запиленість гірничих виробок, високу температуру шахтного повітря та недостатність і неефективність засобів індивідуального захисту;
недосконалістю нормативно-технічної документації з охорони праці;
незадовільним науковим супроводженням гірничих робіт;
низькою виконавчою дисципліною робітників.
Мета, основні завдання та шляхи їх розв'язання
Метою цієї Програми є зниження рівня аварійності з тяжкими наслідками, виробничого травматизму на вугільних шахтах і професійної захворюваності шахтарів.
Програма розроблена на підставі аналізу стану безпеки праці на вугільних шахтах з урахуванням завдань Указів Президента України від 13 липня 2001 р. N 515 "Про невідкладні заходи щодо запобігання виробничому травматизму та професійним захворюванням" і від 16 січня 2002 р. N 26 "Про невідкладні заходи щодо поліпшення умов праці та вдосконалення державного нагляду за її охороною на підприємствах вугільної промисловості", виробничо-технічних можливостей підприємств України, досягнень вітчизняної науки та світового досвіду.
Основні завданняШляхи розв'язання
Вжиття невідкладних
організаційних заходів
та удосконалення
управління охороною
праці


















Виконання пріоритетних
науково-технічних
досліджень та розробок
з безпеки робіт

















Реалізація Комплексної
програми дегазації
вугільних пластів













Підвищення ефективності
шахтних вентиляційних
систем провітрювання












Удосконалення
нормативно-правової бази
з питань безпеки праці
Поліпшення умов праці та
стану здоров'я шахтарів























Підвищення ефективності
протиаварійного захисту
впровадження системи управління охороною
праці у вугільній промисловості

забезпечення систематичного виконання
нормативно-правових актів,
науково-технічних і
організаційно-профілактичних заходів з
охорони праці
підвищення рівня знань працівників і
комплектування шахт
висококваліфікованими кадрами
інвентаризація, діагностика, ремонт,
реконструкція гірничих виробок,
будівель, обладнання та споруд
проведення заходів щодо концентрації
гірничих робіт, зменшення загальної
протяжності гірничих виробок
забезпечення шахтарів достатньою
кількістю сертифікованих засобів
індивідуального та колективного захисту
розроблення та серійне виробництво нових
засобів індивідуального та колективного
захисту
розроблення та виконання заходів щодо
запобігання газодинамічним явищам, нових
способів прогнозу і боротьби з ними

створення і впровадження структури та
пристроїв захисного вимикання у мережах
електропостачання
розроблення нових іскробезпечних джерел
живлення засобів освітлювання в шахтах
розроблення і освоєння серійного
виробництва гнучких силових кабелів з
вибухопожежобезпечними параметрами
удосконалення вибухових речовин, засобів
та параметрів для запобігання вибуху
метаноповітряної суміші під час
буропідривних робіт
створення нових вітчизняних транспортних
машин, установок та пристроїв з
підвищеним рівнем безпеки
впровадження пожежобезпечних стрічкових
конвеєрів
підвищення ефективності дегазаційних
робіт та збільшення їх обсягів за
рахунок реконструкції дегазаційних
систем шахт та відновлення бурового
обладнання для підземної та поверхневої
дегазації
реалізація проектів з випереджаючої
дегазації вугільних пластів
створення нових технологій вилучення
метану
збільшення обсягів каптації і
використання метану до рівня його
видобутку та спрямування отриманих від
його реалізації коштів на підтримання
необхідного рівня ефективності
дегазаційних робіт
проведення досліджень з питань
рудникової аерології, вдосконалення
методик прогнозування метановиділення у
глибоких шахтах
вивчення процесів виділення важких
вуглеводнів на великих глибинах і
визначення потенційно небезпечних шахт
розроблення схем ефективного
провітрювання виїмкових дільниць і
управління газовиділенням, впровадження
газовідсмоктуючих вентиляторних
установок для боротьби з місцевими
скупченнями метану та технологій
запобігання спалахам метану в тупиках
вентиляційних виробок
розроблення нових та вдосконалення
чинних нормативно-правових актів та
нормативних документів
впровадження сучасної технології
моніторингу і прогнозування стану
здоров'я шахтарів залежно від умов
праці. Проведення та контроль якості
періодичних медичних оглядів шахтарів,
створення галузевої системи професійного
відбору під час прийняття на роботу
підземних працівників і
гірничорятувальників, а також
розроблення і впровадження системи їх
медичної реабілітації
розроблення та впровадження комплексу
обладнання для безпечної розробки тонких
крутих пластів, схильних до раптових
викидів і обвалення вугілля
впровадження гідроімпульсних виїмкових
та бурильних установок для безлюдного
добування вугілля на пластах крутого
падіння
створення та впровадження технології й
обладнання для охолодження шахтного
повітря
розроблення вогневих калориферів для
обігрівання стволів з використанням
шахтного метану
розроблення та впровадження
автоматизованої системи захисту шахти
від аварій на всіх технологічних ланках
удосконалення засобів протиаварійного
захисту та рятування потерпілих у шахті
Обсяги та джерела фінансування, терміни виконання та головні виконавці заходів з реалізації Програми наведено у додатках 1, 2.
Фінансове забезпечення
Фінансування Програми здійснюється за рахунок видатків державного бюджету, коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, інвестицій та інших коштів.
Бюджетне фінансування Програми у 2004 році здійснюється відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" в обсязі 105 млн. гривень, у тому числі 6 млн. гривень - на поточні науково-технічні роботи.
( Другий абзац розділу "Фінансове забезпечення" в редакції Постанови КМ N 186 від 18.02.2004 )
Бюджетні видатки для виконання Програми на 2003-2005 рр. щороку затверджуються законом про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з реальних можливостей бюджету в межах асигнувань, передбачених Міністерству палива та енергетики, Міністерству екології і природних ресурсів.
Реалізація заходів дасть змогу істотно підвищити рівень безпеки праці на вугільних шахтах та заощаджувати майже 500 млн. гривень щороку.
Терміни виконання основних завдань Програми розраховані на 2002-2005 роки.
Додаток 1
до Програми
(у редакції постанови Кабінету Міністрів
України від 18 лютого 2004 р. N 186
( 186-2004-п )
Розрахункова потреба фінансування заходів Програми за розділами
(тис. гривень)
РозділУсьогоУ тому числі за роками
2002200320042005
I. Організаційна робота з
удосконалення управління
охороною праці
У тому числі за рахунок
коштів державного бюджету
II. Пріоритетні
науково-технічні дослідження
та розробки з безпеки робіт
У тому числі за рахунок
коштів державного бюджету
з них на
науково-технічні роботи
III. Комплексна програма
дегазації вугільних пластів
У тому числі за рахунок
коштів державного бюджету
Міністерство охорони
навколишнього природного
середовища
Мінпаливенерго
з них на
науково-технічні роботи
IV. Реконструкція шахтних
вентиляційних систем і
запобігання загазованості та
запиленості гірничих виробок
У тому числі за рахунок
коштів державного бюджету
з них на
науково-технічні роботи
V. Нормативно-правове і
організаційно-методичне
забезпечення охорони праці та
безпеки робіт
У тому числі за рахунок
коштів державного бюджету
з них на
науково-технічні роботи
VI. Поліпшення умов праці та
стану здоров'я шахтарів
У тому числі за рахунок
коштів державного бюджету
з них на
науково-технічні роботи
VII. Протиаварійний захист
У тому числі за рахунок
коштів державного бюджету
з них на
науково-технічні роботи
Усього
У тому числі за рахунок
коштів державного бюджету:
Міністерство охорони
навколишнього
природного середовища
Мінпаливенерго
з них на
науково-технічні роботи
951160


220800

6307


6307

6307

283430

14698

1000


13698
3158

17765



4862

2262

3470



3470

3470

1354

1138

1138

84321
82765

6700

1347807
333940

1000


332940
23035
185260


52400

1507


1507

1507

2500

400




400
400

285



285

285

1118



1118

1118

189

189

189

1536
1536

1536

192395
57435




57435
5035
230900


74000

1691


1691

1691

95150

1183




1183
1183

4100



282

282

916



916

916

475

259

259

3075
1669

1669

336307
80000




80000
6000
264000


47200

1789


1789

1789

95650

2575




2575
775

6660



895

895

676



676

676

280

280

280

51685
51585

1585

420740
105000




105000
6000
271000


47200

1320


1320

1320

90130

10540

1000


9540
800

6720



3400

800

760



760

760

410

410

410

28025
27975

1910

398365
91505

1000


90505
6000
( Додаток 1 в редакції Постанови КМ N 186 від 18.02.2004 )
Додаток 2
до Програми ( 939-2002-п )
(у редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 18 лютого 2004 р. N 186)
ЗАХОДИ
щодо підвищення безпеки праці на вугільних шахтах
Зміст заходуВідповідальні
за виконання
Строк
виконання
I. Організаційна робота з удосконалення
управління охороною праці
1. Приведення у відповідність з
нормативними документами
проектів систем аерогазового
контролю шахт
2. Організація на шахтах служби
обслуговування автоматичних
систем локалізації вибуху
3. Забезпечення ефективного
функціонування системи
управління охороною праці на
вугледобувних підприємствах
4. Проведення інвентаризації
основних фондів шахт та
розроблення заходів
щодо приведення їх у
відповідність з вимогами
Правил технічної експлуатації
5. Створення науково-методичного
кабінету і комп'ютеризованої
служби інформації з питань
охорони праці



6. Зменшення кількості вибоїв з
вийманням вугілля відбійними
молотками

7. Забезпечення вугільних
підприємств засобами безпечного
ведення гірничих робіт
8. Проведення обстеження
технічного стану і оцінка
залишкового ресурсу обладнання
головних технологічних
комплексів шахт (підйомних,
вентиляторних, компресорних,
магістральних, стрічкових
конвеєрних установок) та
розроблення технічних рішень для
продовження строку його
експлуатації
Мінпаливенерго
вугледобувні
підприємства

-"-


Мінпаливенерго
вугледобувні
підприємства
галузеві інститути
-"-





Мінпаливенерго
Мінпраці
вугледобувні
підприємства
Академія безпеки
життєдіяльності
галузеві інститути
Мінпаливенерго
шахти Центрального
району Донбасу
галузеві інститути
Мінпаливенерго
галузеві інститути

Мінпаливенерго
вугледобувні
підприємства
галузеві інститути
до кінця
2004 року


до кінця
2005 року

щороку



2003-2004
роки




-"-






2002-2005
роки


щороку


-"-
II. Пріоритетні науково-технічні дослідження
та розробки з безпеки робіт
9. Розроблення рекомендацій щодо
впровадження передового
вітчизняного і світового досвіду
із створення безпечних умов
праці, запобігання виробничому
травматизму та професійним
захворюванням на діючих
підприємствах
10. Дослідження стану охорони
праці та аналіз результатів
виконання Програми
11. Проведення науково-технічної
експертизи пропозицій,
спрямованих на розв'язання
проблеми боротьби з
газодинамічними явищами
12. Завершення роботи з
розроблення та впровадження
гідроімпульсної виїмкової
установки, розроблення бурильної
установки для безлюдного
видобування вугілля на пластах
крутого падіння
13. Дослідження умов прояву
раптових видавлювань вугілля та
розроблення комплексу заходів
щодо їх прогнозування та
запобігання
14. Розроблення гнучких силових
кабелів нового технічного рівня
з параметрами
пожежовибухобезпеки
15. Розроблення та освоєння
серійного виробництва апарата
захисту від витоків струму на
землю в однофазних колах
змінного струму напругою 42/36 В
16. Створення вимірника зносу
сталевих канатів нового
покоління ВЗСК-7 з поліпшеними
експлуатаційними показниками
17. Розроблення системи захисту
людини від ураження електричним
струмом нового технічного рівня

18. Розроблення та освоєння
серійного виробництва надійного
малогабаритного підривного
пристрою у шахтах, небезпечних
за вмістом газу та пилу
19. Розроблення нових і
вдосконалення існуючих засобів
шахтного технологічного
радіозв'язку та аварійного
радіооповіщення
20. Розроблення комплексу
технічних засобів з
автоматизації управління і
діагностування очисних комбайнів
нового технічного рівня,
контролю основних видів
небезпеки вибоїв та повідомлення
про них зайнятим на цих роботах
робітникам
21. Розроблення та впровадження
у виробництво електронної
системи дистанційного керування
прохідницькими комбайнами і
контролю аерогазового режиму у
виробках
22. Розроблення та впровадження
засобів запобіжного відключення
електроенергії на початковій
стадії викиду вугілля та газу
23. Розроблення нових, у тому
числі нетрадиційних технологій
безпечного відпрацювання
вугільних пластів в особливо
складних гірничо-геологічних
умовах шахт Донбасу
24. Розроблення та впровадження
у вугледобувній промисловості
вибухових матеріалів підвищеного
рівня запобіжності та
екологічної чистоти відповідно
до напрямів Програми розвитку
вибухової справи в Україні до
2010 року
25. Розроблення концепції
підвищення рівня охорони праці
на вугільних шахтах
26. Розроблення та освоєння
серійного виробництва апаратури
захисту від витоків струму на
землю у системах
електропостачання гірничих машин
із частотним регулюванням
27. Проведення аналізу
травматизму, професійної
захворюваності та аварійності,
розроблення заходів із
запобігання нещасним випадкам,
професійним захворюванням та
аваріям у вугільній
промисловості
28. Розроблення та впровадження
тягового випрямляча із захистом
від ураження електричним струмом
для живлення рудникової
контактної мережі
29. Розроблення та впровадження
вибухобезпечного індивідуального
головного світильника нового
технічного рівня
Мінпаливенерго
галузеві інститути






-"-


-"-




-"-






-"-




Мінпаливенерго
Мінпромполітики
галузеві інститути

Мінпаливенерго
галузеві інститути



-"-



Мінпаливенерго
Національна академія
наук
галузеві інститути
Мінпаливенерго
галузеві інститути



-"-




-"-








Мінпаливенерго
галузеві інститути
Національна академія
наук


Мінпаливенерго
галузеві інститути


Мінпаливенерго
Академія гірничих
наук



Мінпаливенерго
галузеві інститути






-"-


Мінпаливенерго
Мінпромполітики
галузеві інститути



Мінпаливенерго
галузеві інститути






-"-




Мінпаливенерго
Держнаглядохоронпраці
Міносвіти
галузеві інститути
-"-







-"-


-"-




2002-2004
роки





-"-




-"-



-"-




-"-



2002-2004
роки


-"-




2002-2005
роки*



2002-2005
роки







-"-





2003-2005
роки


2002-2005
роки




2002-2004
роки






2004 рік


2004-2005
роки*




щороку







2004-2005
роки*



2004-2005
роки
III. Комплексна програма дегазації вугільних пластів
30. Розроблення проекту Закону
України "Про метан вугільних
родовищ"



31. Розроблення та затвердження
положення з реалізації
Кіотського протоколу щодо
отримання фінансування за
рахунок упровадження проектів із
скорочення викидів метану в
атмосферу
32. Розроблення та затвердження
методичної інструкції з вивчення
газоносності вугільних родовищ
на стадіях геологорозвідувальних
робіт

33. Розроблення та затвердження
нормативної документації на
проектування, будівництво та
безпечну експлуатацію
технологічних комплексів для
дегазації вугільних родовищ,
транспортування та утилізації
метану, добутого з пробурених з
поверхні землі свердловин
34. Розроблення та впровадження
системи обліку та моніторингу
виконання робіт з дегазації
вугільних пластів
35. Дослідження і впровадження
на шахтах стаціонарної апаратури
з контролю режиму дегазації
36. Освоєння відновлення та
виробництва бурового
інструменту, бурових коронок і
доліт
37. Удосконалення бурових
верстатів типу Б 100-200 для
підземної дегазації шахт,
створення зразків та їх
випробування
38. Створення бурового верстата
для підземної дегазації на базі
верстата СБГ-1М з дистанційним
управлінням
39. Розроблення та впровадження
комп'ютерної технології для
підвищення ефективності контролю
за шахтними вентиляційними
системами з урахуванням
упровадження комплексної
дегазації
40. Проведення
дослідно-промислових робіт з
комплексної дегазації на
орендному підприємстві "Шахта
імені А.Ф. Засядька"
41. Проведення промислових
випробувань способів попередньої
дегазації не розвантажених від
гірничого тиску вугільних
пластів через пробурені з
гірничих виробок свердловини, у
тому числі шляхом
гідродинамічного впливу
42. Розроблення
геолого-геофізичних методів
прогнозування зон скупчення
вільного метану у вуглепородному
масиві



43. Розроблення способу
дегазації розвантаженого від
гірничого тиску вуглепородного
масиву пробуреними з поверхні
свердловинами, у тому числі із
застосуванням методів
електрогідроімпульсного ефекту
44. Розроблення технології
інтенсифікації вилучення метану
з підземних дегазаційних
свердловин шляхом обробки
вугленосного масиву розчинами
активних речовин з урахуванням
фазового стану метану у вугіллі
та біотехнологій
45. Визначення ізотопного складу
вуглецю, водню і кисню газової
складової вугілля з метою
встановлення джерела та шляхів
міграції метану у вугільних
пластах
46. Розроблення методів
економічної оцінки доцільності
супутнього добування і
утилізації метану з урахуванням
питань підвищення безпеки праці
на вугільних шахтах у різних
гірничо-геологічних умовах
47. Розроблення схем дегазації
вугільних пластів, що
передбачають відокремлені за
часом і у просторі процеси
добування вугілля та дегазації
масиву
48. Розроблення технологій та
обладнання для підготовки
(очищення, осушення) шахтного
метану для трубопровідного
транспорту
49. Розроблення та впровадження
переносного спектрометра
ядерного магнітного резонансу
для визначення фазового стану
метану у вугіллі
50. Доопрацювання та
затвердження інструкції з
підрахунку запасів метану
вугільних родовищ



51. Розроблення та реалізація
разом з США проекту з безпечного
ведення робіт на вугільних
шахтах, зокрема з дегазації
вугільних пластів підземними
свердловинами за технологією
направленого буріння
52. Завершення роботи з
розроблення проектної
документації і налагодження
виробництва верстатів сучасного
рівня для буріння дегазаційних
свердловин з поверхні землі
53. Придбання бурових верстатів
та обладнання для підземної
дегазації
54. Придбання бурового
обладнання та технологічного
оснащення, у тому числі
іноземного виробництва, для
поверхневої дегазації
55. Розроблення і впровадження у
виробництво комплексу технічних
засобів з контролю та управління
технологічним процесом
видобування метану з шахтного
поля
56. Реалізація проекту
комплексної дегазації та
утилізації метану на шахтах
Красноармійського району
Донецької області -
Красноармійська-Західна N 1,
Краснолиманська, імені
О.Г. Стаханова
57. Забезпечення реалізації
пілотного проекту з розвідки,
добування та використання метану
вугільних родовищ
58. Промислове впровадження
нових технологій гідророзриву
вугільної товщі для здійснення
попередньої дегазації
59. Реалізація проектів
попередньої дегазації вугільних
пластів на полігонах пілотного
проекту


60. Підвищення безпеки та
ефективності розробки вугільних
родовищ на основі використання
комплексу геолого-геофізичних
методів прогнозування
гірничо-геологічних умов та
автоматичної системи
комплексного моніторингу
відпрацювання вугільних пластів
у Донецькій та Луганській
областях
61. Реалізація перспективного
плану з вивчення газоносності,
розроблення методів дегазації,
добування метану вугільних
родовищ
62. Створення на базі державних
підприємств "Макіїввугілля" та
"Краснодонвугілля"
дослідно-промислових полігонів
для впровадження нових
технологій утилізації метану
63. Розроблення та впровадження
когенераційних установок для
комбінованого виробництва
електричної та теплової енергії
на основі використання шахтного
метану як пального у
стаціонарних двигунах
внутрішнього згоряння
64. Розроблення проектів
комплексного використання метану
вугільних родовищ на основі
програмно-комп'ютерних
комплексів
Мінпаливенерго
Мінекономіки
Міністерство охорони
навколишнього
природного середовища
Держнаглядохоронпраці
Міністерство охорони
навколишнього
природного середовища
Мінекономіки
Мінпаливенерго
Держнаглядохоронпраці

Міністерство охорони
навколишнього
природного середовища
Мінпаливенерго
Національна академія
наук
Мінпаливенерго
Міністерство охорони
навколишнього
природного середовища
Держнаглядохоронпраці
галузеві інститути



Мінпаливенерго
галузеві інститути


-"-


Мінпаливенерго
Національна академія
наук

Мінпаливенерго
галузеві інститути



-"-



Мінпаливенерго
галузеві інститути
Держнаглядохоронпраці
Національна академія
наук


орендне підприємство
"Шахта імені
А.Ф. Засядька"
Національна академія
наук
Національна академія
наук
Мінпаливенерго
галузеві інститути




Мінпаливенерго
галузеві інститути
Міністерство охорони
навколишнього
природного середовища
Національна академія
наук
Держнаглядохоронпраці
Національна академія
наук
Мінпаливенерго
галузеві інститути



Національна академія
наук






Національна академія
наук
Мінпаливенерго



Національна академія
наук
Мінпаливенерго
галузеві інститути



-"-





Національна академія
наук



Національна академія
наук
Мінпаливенерго


Міністерство охорони
навколишнього
природного середовища
Мінпаливенерго
Держнаглядохоронпраці
Національна академія
наук
Мінпаливенерго
галузеві інститути





Мінпромполітики





Мінпаливенерго
вугледобувні
підприємства
Мінпаливенерго




Мінпаливенерго
галузеві інститути




Мінпаливенерго
галузеві інститути
Національна академія
наук
Донецька
облдержадміністрація


Мінпаливенерго
галузеві інститути
Національна академія
наук
-"-



Мінпаливенерго
галузеві інститути
вугледобувні
підприємства
Національна академія
наук
Національна академія
наук
Мінпаливенерго
галузеві інститути







Міністерство охорони
навколишнього
природного середовища


Національна академія
наук
Мінпаливенерго
галузеві інститути
вугледобувні
підприємства
Національна академія
наук
Мінпаливенерго
галузеві інститути
Центр альтернативних
видів палива


Національна академія
наук
2004 рік





-"-






2004-2005
роки




2003-2004
роки







2003-2005
роки


2002-2005
роки*

2004-2005
роки*


2003-2004
роки



2003-2005
роки


2003-2005
роки*





2002-2005
роки*



2005 рік*







2003-2005
роки*






2004-2005
роки





2003-2005
роки






2003-2004
роки




-"-






2003-2005
роки*




2005 рік




2005 рік*




2004 рік






2004-2005
роки





2003-2005
роки




2003-2004
роки

-"-




2003-2005
роки




2002-2005
роки*






2002-2004
роки


2003-2005
роки


2003-2005
роки*




-"-










2002-2005
роки*



2003-2004
роки




-"-







2003-2005
роки*
IV. Реконструкція шахтних вентиляційних систем
і запобігання загазуванню та запилюванню
гірничих виробок
65. Розроблення технології
запобігання спалахам метану в
тупикових виробках
66. Розроблення методики
прогнозування небезпеки
загазування у разі обвалювання
порід основної покрівлі у зонах
геологічних порушень і заходів
щодо запобігання загазуванню
гірничих виробок
67. Розроблення іскробезпечних
комбінованих переносних приладів
для вимірювання концентрацій
метану та діоксиду вуглецю у
виробках вугільних шахт
68. Розроблення аварійних
вентиляційних режимів
провітрювання надглибоких шахт і
технічних засобів оперативного
управління провітрюванням
гірничих виробок шахт у
нормальних та аварійних режимах
69. Завершення роботи із
створення та впровадження
технології і обладнання
потужністю 1 МВт з гвинтовим
компресором для охолодження
повітря у вугільних шахтах
70. Створення та впровадження
шахтного кондиціонера потужністю
300 кВт холоду для нормалізації
теплових умов праці під час
механізованого проведення
виробок глибоких шахт
71. Спорудження підземних
установок кондиціонування
повітря на базі холодильної
машини МХРВ-1-У5 і обладнання
потужністю 1 МВт холоду на
шахтах Донецької та Луганської
областей
72. Уведення в експлуатацію
пересувних холодильних установок
з кондиціонерами продуктивністю
130 та 300 кВт холоду
73. Розроблення та освоєння
виробництва холодильних машин
потужністю до 4 МВт холоду для
систем кондиціонування шахтного
повітря з надземним
розташуванням холодильних
станцій
74. Розроблення та здійснення
комплексу заходів для безпечного
перетинання геологічних порушень
підготовчими виробками на
пластах з можливими раптовими
викидами вугілля, породи та газу
75. Створення обладнання для
безпечного утворення
розвантажувальних пазів
гідравлічним способом при
проведенні нарізних виробок на
пологих пластах, схильних до
раптових викидів вугілля і газу
76. Розроблення установок для
перевірки переносних,
вмонтованих і стаціонарних
однозначних вимірювачів та
сигналізаторів метану в
діапазонах від 0 до 5 відсотків
та від 5 до 100 відсотків
77. Створення та впровадження у
виробництво ранцевого
осланцювача та спеціального
модуля для обмивання і побілення
Мінпаливенерго
галузеві інститути

Мінпаливенерго
галузеві інститути
Національна академія
наук



Мінпаливенерго
галузеві інститути



-"-






Мінпаливенерго
галузеві інститути
шахта імені Скочинського
Мінпромполітики


Мінпаливенерго
галузеві інститути
Мінпромполітики



Мінпаливенерго
вугледобувні
підприємства
галузеві інститути



-"-



Мінпаливенерго
галузеві інститути
Мінпромполітики




Мінпаливенерго
галузеві інститути




-"-






-"-






-"-
2002-2004
роки

-"-






2002-2004
роки



2005 рік*






2004 рік





2003-2005
роки*




2004-2005
роки





2002-2005
роки*


2005 рік*






-"-





2004-2005
роки





-"-






-"-
V. Нормативно-правове та організаційно-методичне
забезпечення охорони праці та безпеки робіт
78. Розроблення та затвердження
правил технічної експлуатації
вугільних шахт


79. Перегляд за погодженим з
Держнаглядохоронпраці графіком
нормативних актів з безпеки та
охорони праці шахтарів, унесення
у разі потреби змін або визнання
їх такими, що втратили чинність,
розроблення нових нормативних
актів згідно з Гірничим законом
, Законом України "Про охорону праці"
та іншими законодавчими актами
80. Розроблення та затвердження
правил пожежної безпеки на
підприємствах вугільної
промисловості
81. Розроблення та затвердження
галузевого стандарту "Настанова
з визначення та контролю
радіаційного стану у вугільних
шахтах"
82. Здійснення контролю за
технічним станом засобів
індивідуального захисту, які
надходять на вугледобувні
підприємства Мінпаливенерго, та
розроблення єдиного нормативного
документа із забезпечення
робітників цих підприємств
засобами індивідуального захисту
83. Розроблення та затвердження
інструкцій з охорони праці
гірників підземних професій та
працівників поверхні
84. Розроблення та затвердження
ДНАОП з безпеки ведення гірничих
робіт на пластах, схильних до
газодинамічних явищ
85. Розроблення та затвердження
нової редакції Правил безпеки у
вугільних шахтах з урахуванням
вимог європейських норм
86. Розроблення та затвердження
ДНАОП "Правила експлуатації
підземних стрічкових конвеєрів"
87. Розроблення та затвердження
ДСТУ "Стрічки конвеєрні,
гумотросові шахтні. Технічні
умови"
88. Розроблення та затвердження
ДСТУ "Стрічки конвеєрні,
гумотканні шахтні. Технічні
умови"
89. Розроблення та затвердження
інструкції з експлуатації
шахтних канатів та вимоги
безпеки до експлуатації тягових
канатів надгрунтових рейкових
доріг на підставі неруйнівного
контролю
90. Розроблення та затвердження
ДСТУ "Конвеєрні стрічки.
Вогнестійкість. Технічні вимоги
та методи випробувань"
91. Розроблення та затвердження
ДСТУ "Вогнегасники шахтні, які
переносяться. Загальні технічні
вимоги та методи випробувань"
92. Розроблення та затвердження
ДСТУ "Арматура трубопровідна
шахтна. Загальні технічні
вимоги"
93. Розроблення та затвердження
Технічного регламенту
підтвердження речовин,
матеріалів та виробів для
вугільних шахт
94. Розроблення вимог для
створення пристроїв іскрозахисту
нового покоління
95. Розроблення і забезпечення
застосування методики оцінки
працездатності металевих
конструкцій шахтних копрів за
результатами обстеження та
випробування їх динамічних
навантажень
96. Розроблення та затвердження
нормативного документа з
визначення термінів безпечної
експлуатації устаткування
шахтних підйомних установок за
фактичним технічним станом
97. Розроблення та затвердження
ДНАОП "Проектування,
виготовлення та експлуатація
основного гірничотранспортного
устаткування"
98. Розроблення та затвердження
нормативного документа з
контролю металевих конструкцій
об'єктів технологічних
комплексів з допомогою
акустико-емісійного методу
Мінпаливенерго
галузеві інститути
Держнаглядохоронпраці
Національна академія
наук
Мінпаливенерго
галузеві інститути
Держнаглядохоронпраці








-"-



-"-




-"-








Мінпаливенерго
галузеві інститути


Мінпаливенерго
галузеві інститути
Національна академія
наук
Мінпаливенерго
галузеві інститути


-"-


-"-



-"-



-"-






-"-



-"-



-"-



-"-




-"-


-"-






-"-





Мінпаливенерго
галузеві інститути



-"-
2002-2004
роки



2002-2005
роки









2002-2004
роки


2005 рік*




2002-2005
роки







2005 рік*



2003-2004
роки


2004-2005
роки*


2004-2005
роки

2005 рік*



-"-



-"-






2004-2005
роки


-"-



-"-



2005 рік




2005 рік*


2004-2005
роки





-"-





2005 рік




2004-2005
роки
VI. Поліпшення умов праці та стану здоров'я шахтарів
99. Розроблення та затвердження
галузевого положення про
вибіркові передзмінні огляди
шахтарів, що працюють у
шкідливих та небезпечних умовах
вугільних шахт
100. Розроблення автоматизованої
системи психофізіологічного
професійного відбору робітників
вугільної промисловості
101. Визначення критеріїв
причинно-наслідкового зв'язку
між професійним захворюванням,
отруєнням, виробничою травмою та
настанням смерті працівників
вугільних підприємств
102. Розроблення та затвердження
інструкції з розслідування і
встановлення зв'язку випадків
інфаркту міокарда, мозкового
інсульту, раптової серцевої
смерті у робітників вугільної
промисловості з виробництвом
103. Розроблення та затвердження
положень з раціонального
працевлаштування робітників, у
яких виявлено відхилення в стані
здоров'я і захворювання, що
перешкоджають продовженню роботи
у несприятливих виробничих
умовах
104. Розроблення поясів захисту
хребта для шахтобудівельників та
шахтарів
105. Розроблення технології
комп'ютерного моніторингу та
оцінки умов праці й стану
здоров'я гірників вугільних шахт

106. Вивчення особливості
ускладнень (злоякісних
новоутворювань) пилових
захворювань органів дихання у
гірників вугільних шахт,
розроблення рекомендацій щодо
експертизи працездатності та
диспансеризації хворих
107. Розроблення відповідних
норм на спецодяг з
розпізнавальними знаками із
світловідбивних матеріалів для
робітників вугільної
промисловості, що працюють в
умовах недостатньої освітленості
108. Розроблення та впровадження
ранньої діагностики
дегенеративно-запальних
захворювань суглобів у гірників
вугільних шахт та медичної
технології їх реабілітації
Мінпаливенерго
Мінпраці
МОЗ
Академія медичних
наук
Мін'юст
Мінпаливенерго
МОЗ
Академія медичних
наук
Мінпаливенерго
МОЗ
Академія медичних
наук
Мін'юст

Мінпаливенерго
МОЗ
Академія медичних
наук
Мінпраці


Мінпаливенерго
МОЗ
Академія медичних
наук
облдержадміністрації
вугільних регіонів


Мінпаливенерго
галузеві інститути

Мінпаливенерго
галузеві інститути
МОЗ
Академія медичних
наук
Мінпаливенерго
МОЗ
галузеві інститути





Мінпаливенерго
галузеві інститути





Мінпаливенерго
МОЗ
-"-





-"-



-"-





-"-






2003-2005
роки






2005 рік*


2004-2005
роки



2005 рік*







-"-






2004-2005
роки*
VII. Протиаварійний захист
109. Розроблення та впровадження
на шахтах автоматизованої
системи протиаварійного захисту
шахт


110. Розроблення установки
автоматичного гасіння пожеж у
тупикових підземних виробках
різної протяжності
111. Розроблення далекобійного
імпульсного водомету для
активного гасіння пожеж на
вугільних підприємствах
112. Розроблення системи
комплексного захисту шахтної
підйомної установки, реєстрації
і візуалізації її роботи
113. Дослідження та впровадження
інгібіторних порошків для
виготовлення пластичних
забивань, що використовуються у
проведенні буропідривних робіт
114. Розроблення ручного апарата
дихальної реанімації для надання
першої допомоги потерпілим в
шахті
115. Розроблення комплексу
захисних засобів для евакуації
потерпілих під час аварій на
шахті, у тому числі
іммобілізуючих вакуумних носилок
116. Розроблення системи
саморятування гірників у шахтах
з різними гірничотехнічними
умовами з використанням різних
саморятівників та засобів
групового захисту
117. Розроблення та освоєння
серійного виробництва апарата
загальномережного захисту від
витоків струму на землю напругою
6 кВ
118. Розроблення способу
безпечного проведення гірничих
виробок у особливо міцних і
викидонебезпечних породах на
базі розрядно-імпульсної
технології
119. Упровадження
пожежобезпечних стрічкових
крнвеєрів
120. Розроблення автоматичної
системи протипожежного захисту
підземних виробок із
застосуванням тонкорозпиленої
води та її розчинів
121. Розроблення пристрою
оперативного підключення
воздуховодів і пульпопроводів до
системи водопостачання гірничих
виробок, що використовуються для
пожежогасіння
122. Створення та впровадження у
виробництво апаратури контролю
та прогнозу стану гірничого
масиву на основі критеріїв
викидонебезпеки
123. Створення уніфікованої
телекомунікаційної системи
диспетчерського контролю та
автоматизованого керування
гірничими машинами і
технологічними комплексами на
вугледобувних підприємствах
124. Розроблення спеціальних
технологій, створення та
впровадження пересувних
(поверхневих та підземних)
азотно-компресорних станцій щодо
попередження, локалізації та
гасіння підземних пожеж з
використанням газоподібного
азоту для високонавантажених лав
125. Розроблення технології
швидкісного зведення охоронних
смуг з метою безаварійної
підтримки пластових гірничих
виробок та ізоляції виробленого
простору на високогазоносних
ділянках
126. Розроблення комплексу
технічних засобів і методів, що
забезпечують безпечну
експлуатацію шахтних
стаціонарних установок
127. Розроблення концепції
ведення робіт у виїмкових полях
на глибині понад 1000 метрів та
великої протяжності
128. Створення пристрою контролю
рівня завантаження бункерів без
використання радіоізотопів
129. Розроблення датчика
вібрації, температури і тиску на
підставі оптико-волоконної
техніки
130. Розроблення і забезпечення
застосування методики
діагностування технічного стану
високовольтних розподільних
пристроїв, що вичерпали ресурс
Мінпаливенерго
галузеві інститути
вугледобувні
підприємства
Національна академія
наук
Мінпаливенерго
галузеві інститути


-"-



-"-



Мінпаливенерго
галузеві інститути
вугледобувні
підприємства

Мінпаливенерго
галузеві інститути


-"-




-"-





Мінпаливенерго
галузеві інститути
МОН


Мінпаливенерго
галузеві інститути
Академія технічних наук



Мінпаливенерго
галузеві інститути
Мінпромполітики
Мінпаливенерго
галузеві інститути



-"-





Мінпаливенерго
галузеві інститути
Національна академія
наук

Мінпаливенерго
галузеві інститути
вугледобувні
підприємства



Мінпаливенерго
галузеві інститути







Мінпаливенерго
галузеві інститути
Національна академія
наук



Мінпаливенерго
галузеві інститути



-"-



-"-


Мінпаливенерго
галузеві інститути
Національна академія
наук
Мінпаливенерго
галузеві інститути
2002-2005
роки*




-"-



-"-



-"-



-"-




-"-



-"-




-"-





2003-2005
роки



2005 рік*





2003-2004
роки

2004-2005
роки



-"-





2005 рік*




2003-2005
роки*





2003-2005
роки*







2004-2005
роки*





-"-




2004 рік



2005 рік


2004-2005
роки


2004 рік
_______________
* Роботи продовжуватимуться після 2005 року.
( Додаток 2 в редакції Постанови КМ N 186 від 18.02.2004 )