• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Програми протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, на 2002 рік

Кабінет Міністрів України , Національний банк України  | Постанова, Програма від 15.05.2002 № 676
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України , Національний банк України
  • Тип: Постанова, Програма
  • Дата: 15.05.2002
  • Номер: 676
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України , Національний банк України
  • Тип: Постанова, Програма
  • Дата: 15.05.2002
  • Номер: 676
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
І НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 15 травня 2002 р. N 676
Київ
Про затвердження Програми протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, на 2002 рік
На виконання статті 5 Указу Президента України від 10 грудня 2001 р. N 1199 "Про заходи щодо запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" Кабінет Міністрів України і Національний банк України
постановляють:
1. Затвердити Програму протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, на 2002 рік, що додається.
2. Контроль за виконанням Програми протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, на 2002 рік покласти на Віце-прем'єр-міністра України Рогового В.В.
Прем'єр-міністр України
Голова Національного банку України
А.КІНАХ
В.СТЕЛЬМАХ
Інд. 29
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
і Національного банку України
від 15 травня 2002 р. N 676
ПРОГРАМА
протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, на 2002 рік
Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, становить серйозну небезпеку для розвитку національної економіки, у тому числі її кредитно-фінансової системи, утвердження демократичних засад діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, ставить під загрозу національну безпеку та послаблює міжнародний авторитет України.
Групою з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) Україну у вересні 2001 р. внесено до списку країн і територій, що не співпрацюють у сфері боротьби з відмиванням грошей.
Основною метою визначених цією Програмою заходів є створення ефективної системи протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, усунення недоліків, які спричинили внесення України до зазначеного списку.
I. Нормативно-правове врегулювання, імплементація Сорока рекомендацій Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) ( 1124-2001-п, 835_001 ) в національне законодавство
1. Продовжити роботу щодо підготовки нової редакції проекту закону з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Мінфін, Державна податкова адміністрація,
Національний банк, Мін'юст.
II квартал.
2. Завершити проведення аналізу законодавства України щодо його відповідності Сорока рекомендаціям Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF), підготувати і подати Кабінетові Міністрів пропозиції щодо внесення змін до відповідних законодавчих актів.
Мін'юст, Мінфін, Державна податкова
адміністрація, МВС, СБУ, МЗС,
Мінекономіки, Державна комісія з цінних
паперів та фондового ринку,
Держпідприємництво, Національний банк.
Перше півріччя.
3. Розробити та подати Кабінетові Міністрів України законопроекти про внесення змін до Законів України "Про підприємництво", "Про підприємства в Україні", "Про господарські товариства" і "Про зовнішньоекономічну діяльність" з метою запобігання використанню суб'єктів підприємницької діяльності для легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, у тому числі шляхом провадження зовнішньоекономічної діяльності.
Державна податкова адміністрація, Мін'юст
за участю Академії правових наук, МВС,
Мінфін, Мінекономіки, Держпідприємництво,
Держмитслужба, Державна комісія з цінних
паперів та фондового ринку, СБУ,
Національний банк.
Перше півріччя.
4. Доопрацювати та внести на розгляд Кабінету Міністрів України проект закону з питань валютного регулювання.
Державна податкова адміністрація,
Мінекономіки, Мінфін, Держмитслужба,
СБУ, Держпідприємництво, Мін'юст,
Національний банк.
Перше півріччя.
5. Підготувати проекти законодавчих та інших нормативно-правових актів з питань запровадження контролю за фінансовими операціями, проведення перевірки сумнівних та значних фінансових операцій, а також розслідування фактів використання доходів, одержаних злочинним шляхом, і подальшої їх легалізації.
Мінфін, Антимонопольний комітет, Державна
податкова адміністрація, МВС, СБУ,
Держмитслужба за участю Академії правових
наук, Національний банк.
Протягом року.
II. Організаційно-управлінське, інформаційне та науково-методичне забезпечення
6. Розробити і подати на розгляд Кабінету Міністрів України проект Положення про міжвідомчу робочу групу з дослідження методів і тенденцій у відмиванні грошей та інших доходів, одержаних злочинним шляхом.
Державна податкова адміністрація, МВС,
Мін'юст, Мінфін, Мінекономіки, МЗС, СБУ,
Державна комісія з цінних паперів та
фондового ринку, Національний банк.
Перше півріччя.
7. На підставі результатів аналізу оперативної практики провести ретельне дослідження умов поширення в Україні наркобізнесу у частині, що стосується легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, розробити методичні рекомендації щодо підвищення ефективності діяльності правоохоронних органів у сфері протидії цій злочинності.
МВС, СБУ, Держмитслужба за участю
Академії правових наук.
Протягом року.
8. Вивчити досвід зарубіжних країн, що входять до Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) з методологічного забезпечення організації боротьби з легалізацією злочинних доходів.
Мінфін, Національний банк, заінтересовані
центральні органи виконавчої влади.
Протягом року.
III. Запобігання правопорушенням та їх виявлення
9. Здійснити заходи щодо припинення зловживань під час приватизації великих промислових підприємств, насамперед паливно-енергетичного комплексу, з метою заволодіння контрольними пакетами акцій зазначених підприємств з використанням доходів, одержаних злочинним шляхом.
Фонд державного майна, Державна податкова
адміністрація, Мінфін, МВС, СБУ,
Національний банк.
Перше півріччя.
10. Підвищити ефективність оперативно-розшукової роботи з метою виявлення організованих угруповань, що мають корумповані зв'язки з владними структурами і ведуть заздалегідь сплановану злочинну діяльність у фінансовій, банківській, зовнішньоекономічній сфері (зокрема під час приватизації та конверсії підприємств), здійснюють операції із зброєю і наркотичними речовинами.
СБУ, МВС, Державна податкова
адміністрація, Держкомкордон.
Протягом року.
11. Удосконалити практику взаємодії митних і правоохоронних органів з метою виявлення та перекриття каналів незаконного транспортування наркотичних речовин через митний кордон України, а також легалізації доходів, одержаних від їх реалізації.
Держмитслужба, Держкомкордон, МВС, СБУ.
Протягом року.
12. Посилити контроль за використанням бюджетних коштів, що виділяються суб'єктам господарювання на виконання державних програм.
Мінфін, Державне казначейство, ГоловКРУ.
Протягом року.
13. Налагодити на взаємній основі та в межах, установлених законодавством, регулярний обмін інформацією з метою виявлення фактів застосування нових механізмів легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.
Мінфін, МВС, СБУ, Держмитслужба,
Державна податкова адміністрація,
Мінекономіки, Національний банк.
Протягом року.
14. Здійснити заходи з метою виявлення фактів маскування незаконного походження доходів, визначення їх справжнього характеру і джерел одержання, місцезнаходження і переміщення, а також напрямів використання (зокрема для провадження підприємницької, інвестиційної, благодійної, іншої господарської діяльності, здійснення розрахункових і кредитних операцій), пошуку, арешту та конфіскації таких доходів.
Державна податкова адміністрація, МВС,
Мінекономіки, Мінфін, СБУ, Національний
банк.
Протягом року.
IV. Співпраця правоохоронних органів з фінансовими установами
15. Провести аналіз сумнівних та значних фінансових операцій вітчизняних суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності через банківські установи країн, які віднесені Групою з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) до списку країн і територій, що не співпрацюють у сфері боротьби з відмиванням грошей.
Мінфін.
Протягом року.
16. Здійснити в межах повноважень, передбачених законодавством, заходи, спрямовані на виявлення механізмів легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, з використанням банківських та інших фінансових технологій.
Мінфін, Державна податкова адміністрація,
Мінекономіки, МВС, СБУ, Національний
банк.
Протягом року.
17. Вжити заходів до скасування згідно з пунктом 33 Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998 р. N 740, державної реєстрації підприємств, які не звітують перед податковими та іншими контролюючими органами, не повідомляють в установленому порядку про зміну свого місцезнаходження.
Державна податкова адміністрація,
Держпідприємництво, Держмитслужба, МВС,
СБУ, Мінекономіки, Державна комісія з
цінних паперів та фондового ринку.
Протягом року.
18. Здійснити відповідно до міжнародних та національних стандартів заходи з метою забезпечення запобігання втраті, викраденню, несанкціонованому знищенню, перекрученню, підробленню, копіюванню інформації, її одержанню і застосуванню за допомогою програмно-технічних засобів та засобів зв'язку.
СБУ, МВС, Державна податкова
адміністрація, Держмитслужба, Державна
комісія з цінних паперів та фондового
ринку, Національний банк.
Протягом року.
19. Посилити контроль за наданням інформації емітентами та особами, які провадять професійну діяльність на ринку цінних паперів, організувати самостійно чи разом з іншими органами проведення перевірки (ревізії) фінансово-господарської діяльності цих емітентів та осіб, а також фондових бірж і саморегулівних організацій.
Державна комісія з цінних паперів та
фондового ринку, Державна податкова
адміністрація.
Протягом року.
20. Вжити заходів до посилення контролю за діяльністю банків та інших фінансових установ, що здійснюють первинний фінансовий контроль, у частині повного та безумовного забезпечення ідентифікації їх клієнтів, які проводять сумнівні та значні операції, своєчасного надання Державному департаменту фінансового моніторингу та відповідним органам згідно із законодавством, яке регулює питання боротьби з організованою злочинністю, інформації про такі операції, зберігання відповідних документів протягом п'яти років.
Національний банк, Державна комісія з
цінних паперів та фондового ринку,
Державна податкова адміністрація,
Держмитслужба, інші центральні органи
виконавчої влади.
Протягом року.
V. Міжнародна співпраця
21. Здійснити заходи щодо налагодження зв'язків з робочими органами відповідних міжнародник організацій та їх інформаційно-аналітичними центрами (Групою з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF), Комітетом експертів Ради Європи з питань оцінки заходів проти відмивання грошей (PC-R-EV), Егмонтською групою тощо).
Мінфін.
Протягом року.
22. Провести переговори з Групою з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) та Європейською комісією як членом FATF щодо надання Україні цими організаціями відповідних гарантій і компенсацій у зв'язку з можливими негативними наслідками для України застосування нею до Російської Федерації, Угорської Республіки та Держави Ізраїлю заходів згідно із Сорока рекомендаціями цієї Групи.
Продовжити роботу, спрямовану на проведення двосторонніх переговорів з урядами Російської Федерації, Угорської Республіки та Держави Ізраїлю з питань усунення можливих негативних наслідків застосування з боку України до цих держав зазначених заходів.
Мінфін, Мін'юст, МЗС.
Перше півріччя.
23. Провести дослідження з визначення обсягів та характеру міжнародної технічної допомоги, необхідної для здійснення в Україні заходів з метою посилення боротьби з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, і порушити в установленому порядку питання перед Групою з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) та Європейською комісією щодо визначення механізму подання такої допомоги.
Мінфін, Антимонопольний комітет, Державна
податкова адміністрація, МВС, СБУ,
Держмитслужба, Державна комісія з цінних
паперів та фондового ринку, Національний
банк, МЗС.
Перше півріччя.
24. Забезпечити інформування заінтересованих міжнародних організацій про заходи, що вживаються в Україні для боротьби з легалізацією злочинних доходів, подолання корупції та організованої злочинності.
Мінфін, Державна податкова адміністрація,
Держкомінформ, МВС, СБУ, Національний
банк, МЗС.
Протягом року.
25. Провести семінари з проблемних питань боротьби з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, та забезпечити висвітлення їх рекомендацій у засобах масової інформації.
Державна податкова адміністрація, Мінфін,
Мін'юст, МВС, СБУ, Національний банк за
участю Академії правових наук.
Протягом року.
26. Налагодити та активізувати співпрацю з правоохоронними органами іноземних держав у сфері боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом.
Мінфін, МЗС, Мін'юст, Державна податкова
адміністрація, МВС, СБУ, Мінекономіки.
Протягом року.
27. Продовжити роботу, пов'язану з підготовкою та укладенням міжнародних договорів України з питань боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом.
Мін'юст.
Протягом року.