• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про трудовий арбітраж

Національна служба посередництва і примирення | Наказ, Положення від 04.05.1999 № 37 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Національна служба посередництва і примирення
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 04.05.1999
  • Номер: 37
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна служба посередництва і примирення
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 04.05.1999
  • Номер: 37
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ПОСЕРЕДНИЦТВА І ПРИМИРЕННЯ
Н А К А З
N 37 від 04.05.99
м.Київ
Про затвердження Положення про трудовий арбітраж
З метою забезпечення реалізації положень статей 2, 7, 11-16 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" та у відповідності із підпунктом 15) пункту 4 Положення про Національну службу посередництва і примирення, затвердженого Указом Президента України від 17 листопада 1998 року N 1258/98,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про трудовий арбітраж (додається).
2. Структурним підрозділам центрального апарату Національної служби посередництва і примирення, її регіональним відділенням забезпечити реалізацію норм Положення в здійсненні примирних процедур щодо вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).
Голова Національної служби посередництва і примирення В.М.Руденко
Зарверджене
наказом Національної служби
посередництва і примирення
від 4 травня 1999 р. N 37
Положення про трудовий арбітраж
1. Загальні положення
1.1. Положення про трудовий арбітраж розроблено відповідно до статей 2, 7, 11-16 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" і визначає завдання, функції та порядок формування і діяльності трудового арбітражу.
1.2. Трудовий арбітраж - орган, який складається із залучених сторонами колективного трудового спору (конфлікту) фахівців, експертів та інших осіб і приймає рішення по суті колективного трудового спору (конфлікту).
1.3. Основним завданням трудового арбітражу є вирішення по суті спору між сторонами колективного трудового спору (конфлікту).
1.4. До трудового арбітражу можуть за згодою сторін передаватися спори, що виникли між сторонами соціально-трудових відносин, щодо:
- встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту, укладання чи зміни колективного договору, угоди (в разі неприйняття примирною комісією рішення у встановлені терміни або ж в разі неприйняття примирною комісією погодженого рішення щодо урегулювання цього питання);
- виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень;
- невиконання законодавства про працю.
1.5. У своїй діяльності трудовий арбітраж керується Конституцією України, Законом України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", іншими законодавчими та нормативно-правовими актами і цим Положенням.
1.6. Трудовий арбітраж здійснює свою діяльність на основі принципів:
1) законності;
2) незалежності;
3) рівності сторін колективного трудового спору (конфлікту);
4) змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні їх переконливості;
5) арбітрування;
6) гласності та відкритого розгляду справ, за винятком випадків, коли це суперечить інтересам охорони державної або захищеної законом таємниці, або коли є обгрунтовані заперечення однієї із сторін;
7) обов'язковості виконання рішень трудового арбітражу, якщо сторони колективного трудового спору (конфлікту) попередньо про це домовились.
2. Порядок утворення трудового арбітражу
2.1. Трудовий арбітраж утворюється з ініціативи однієї із сторін колективного трудового спору (конфлікту) або незалежного посередника.
2.2. Сторони колективного трудового спору (конфлікту) можуть на власний розсуд визначати кількість трудових арбітрів. Якщо сторони не досягнуть згоди, то трудовий арбітраж складається з трьох арбітрів.
2.3. Процедура призначення членів трудового арбітражу визначається Положенням про члена трудового арбітражу (арбітра), яке затверджується Національною службою посередництва і примирення.
2.4. Національна служба посередництва і примирення може залучати до участі в роботі трудового арбітражу народних депутатів України, представників органів державної влади, органів місцевого самоврядування.
2.5. На прохання сторін колективного трудового спору (конфлікту) НСПП або її регіональні відділення направляють своїх спеціалістів, експертів для участі в роботі трудового арбітражу.
2.6. До складу трудового арбітражу не можуть входити особи, які є представниками сторін колективного трудового спору (конфлікту), або особи, які в тій чи іншій мірі зацікавлені в його однобічному вирішенні.
2.7. Якщо повноваження обраного трудового арбітра припиняються, новий трудовий арбітр призначається згідно з положеннями, що застосовуються при призначенні трудового арбітра.
3. Порядок розгляду справи та прийняття рішення трудовим арбітражем
3.1. Сторони можуть на свій розсуд домовитись про процедуру розгляду справи трудовим арбітражем. В разі відсутності такої угоди трудовий арбітраж може з дотриманням вимог цього Положення вести розгляд таким чином, який він вважає доцільним.
3.2. Сторони можуть на свій розсуд домовитись про місце розгляду спору. У разі відсутності такої домовленості місце розгляду визначається трудовим арбітражем з урахуванням обставин справи, включаючи фактор зустрічності для сторін.
3.3. Перед початком роботи трудового арбітражу сторони колективного трудового спору (конфлікту) оформляють спільним протоколом домовленість про обов'язковість рішень трудового арбітражу.
3.4. Трудовий арбітраж повинен розпочати розгляд справи відразу після його сформування та закінчити розгляд у десятиденний строк з дня створення. За рішенням більшості членів трудового арбітражу цей строк може бути подовжено до двадцяти днів.
3.5. Колективний трудовий спір (конфлікт) розглядається трудовим арбітражем з обов'язковою участю представників сторін, а в разі необхідності - представників інших зацікавлених органів та організацій.
3.6. На своєму першому засіданні члени трудового арбітражу обирають зі свого складу Голову трудового арбітражу. На Голову трудового арбітражу покладається обов'язок вести засідання трудового арбітражу.
3.7. Сторонам колективного трудового спору (конфлікту) не менш ніж за 24 години повинно бути надіслано повідомлення про будь-яке слухання та про будь-яке засідання трудового арбітражу, що проводиться з метою ознайомлення з документами або іншими матеріалами.
3.8. Всі заяви, документи або інша інформація, що подаються однією із сторін трудовому арбітражу, повинні бути передані іншій стороні колективного трудового спору (конфлікту). Сторонам повинні бути передані також будь-які висновки експертів або інші документи доказового характеру, які можуть впливати на рішення трудового арбітражу.
3.9. В роботі трудового арбітражу можуть брати участь представники Національної служби посередництва і примирення.
3.10. Рішення трудового арбітражу приймається більшістю голосів його членів,оформляється протоколом і підписується усіма його членами. Якщо хто-небудь із членів трудового арбітражу не згоден з рішенням трудового арбітражу, то він має право викласти свою думку окремо.
3.11. Трудовий арбітраж може винести рішення про відмову у розгляді справи про колективний трудовий спір (конфлікт), якщо:
- буде встановлено, що розбіжності не є предметом колективного трудового спору (конфлікту);
- була порушена послідовність застосування примирних процедур;
- сторони колективного трудового спору (конфлікту) досягли угоди про врегулювання розбіжностей і вирішення колективного трудового спору (конфлікту).
3.12. Рішення трудового арбітражу не пізніше ніж в трьохденний строк після його прийняття надсилається сторонам колективного трудового спору (конфлікту) та центральному апарату НСПП або її регіональним відділенням.
3.13. Рішення трудового арбітражу розглядається сторонами колективного трудового спору (конфлікту) в семиденний строк після його отримання. Якщо рішення трудового арбітражу не змогло врегулювати розбіжностей між сторонами колективного трудового спору (конфлікту), то причини розбіжностей з обгрунтуванням позицій сторін у письмовій формі доводяться в трьохденний строк після розгляду до відома кожної із сторін колективного трудового спору (конфлікту) та НСПП або її регіональних відділень.
3.14. Рішення трудового арбітражу про вирішення колективного трудового спору (конфлікту) є обов'язковим для виконання, якщо сторони про це попередньо домовились.
3.15. Дія повноважень трудового арбітражу припиняється одночасно з припиненням розгляду і винесенням рішення по суті колективного трудового спору (конфлікту).
4. Організаційне та матеріально-технічне забезпечення роботи трудового арбітражу
4.1. Організаційне та матеріально-технічне забезпечення роботи трудового арбітражу здійснюється сторонами колективного трудового спору (конфлікту) за домовленістю, а якщо сторони не досягли згоди - в рівних частках.
4.2.Оплата праці члена трудового арбітражу та відшкодування його витрат, пов'язаних з участю у примирній процедурі, провадяться у відповідності із Порядком відшкодування витрат, пов'язаних з участю у примирній процедурі по вирішенню колективного трудового спору (конфлікту) незалежного посередника, членів примирної комісії і трудового арбітражу.