• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про правові підстави продовження строків розгляду колективного трудового спору між найманими працівниками ТОВ "Мясопереробний завод "Тернопіль" села Острів Тернопільського району Тернопільської області та адміністрацією

Національна служба посередництва і примирення | Розяснення від 27.12.2004 № 08-01/704
Реквізити
  • Видавник: Національна служба посередництва і примирення
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 27.12.2004
  • Номер: 08-01/704
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна служба посередництва і примирення
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 27.12.2004
  • Номер: 08-01/704
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ПОСЕРЕДНИЦТВА І ПРИМИРЕННЯ
Р О З' Я С Н Е Н Н Я
27.12.2004 N 08-01/704
Начальнику відділення
Національної служби
посередництва і примирення
в Тернопільській області
Скибинському М.Т.
Шановний Мирославе Теодоровичу!
Національна служба посередництва і примирення (далі - НСПП) розглянула листа відділення НСПП в Тернопільській області від 24.12.2004 року N 01-19/01-51 з проханням роз'яснити питання про правові підстави продовження строків розгляду колективного трудового спору між найманими працівниками товариства з обмеженою відповідальністю "М'ясопереробний завод "Тернопіль" села Острів Тернопільського району Тернопільської області та адміністрацією товариства з обмеженою відповідальністю "М'ясопереробний завод "Тернопіль" села Острів Тернопільського району Тернопільської області трудовим арбітражем, оскільки адміністрація підприємства після початку роботи трудового арбітражу ухилялася 10, 11, 15 листопада 2004 року від участі в його роботі, у зв'язку з чим відділення НСПП в Тернопільській області 15.11.2004 року попередило в.о. генерального директора товариства з обмеженою відповідальністю "М'ясопереробний завод "Тернопіль" про порушення ним положень статей 12 і 13 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" та відповідальність, передбачену чинним законодавством України, а після нереагування в.о. генерального директора відділення НСПП в Тернопільській області звернулося відповідно до положень статей 1 та 19 Закону України "Про прокуратуру" 25.11.2004 року із листом N 01-19/07-17 до прокуратури Тернопільського району про порушення адміністрацією товариства з обмеженою відповідальністю "М'ясопереробний завод "Тернопіль" положень частин першої та другої статті 13 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", якими визначено, що:
"Жодна із сторін колективного трудового спору (конфлікту) не може ухилятися від участі в примирній процедурі.
Сторони колективного трудового спору (конфлікту), примирна комісія і трудовий арбітраж зобов'язані використати для врегулювання колективного трудового спору (конфлікту) всі можливості, не заборонені законодавством".
23.12.2004 року прокурор Тернопільського району поінформував відділення НСПП в Тернопільській області, що прокуратура Тернопільського району попередила в.о. генерального директора товариства з обмеженою відповідальністю "М'ясопереробний завод "Тернопіль" про відповідальність, передбачену чинним законодавством України за ухилення від участі в примирних процедурах, і взяла в нього письмове зобов'язання про участь в роботі трудового арбітражу. 24.12.2004 року трудовий арбітраж поновив свою роботу.
В межах повноважень, визначених Законом України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" та Положенням про Національну службу посередництва і примирення, затвердженим Указом Президента України від 17 листопада 1998 року N 1258/98, із змінами, внесеними Указом Президента України від 30 грудня 2000 року N 1393/2000, Національна служба посередництва і примирення роз'яснює наступне.
Частиною першою статті 12 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" встановлено, що:
"Колективний трудовий спір (конфлікт) розглядається трудовим арбітражем з обов'язковою участю представників сторін, а в разі потреби - представників інших заінтересованих органів та організацій".
Таким чином, трудовий арбітраж може проводити свої засідання лише за умови участі в засіданнях представників сторін колективного трудового спору. В разі, якщо представники однієї із сторін відсутні, то трудовий арбітраж не має права розглядати колективний трудовий спір.
Частиною другою статті 12 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" визначено, що:
"Трудовий арбітраж повинен прийняти рішення у десятиденний строк з дня його створення. За рішенням більшості членів трудового арбітражу цей строк може бути продовжено до двадцяти днів".
Таким чином, Законом України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" максимальний строк розгляду колективного трудового спору встановлений в двадцять днів.
Разом з тим, в процесі розгляду колективного трудового спору трудовим арбітражем можуть відбутися обставини, які зумовлюють призупинення роботи трудового арбітражу.
До таких обставин належать:
1) подання однією із сторін колективного трудового спору позовної заяви до суду про вирішення в судовому порядку питання, яке є предметом розгляду колективного трудового спору. В такому випадку розгляд колективного трудового спору трудовим арбітражем призупиняється. В разі прийняття судом позовної справи до розгляду робота трудового арбітражу припиняється;
2) звернення однієї із сторін колективного трудового спору або відділення Національної служби посередництва і примирення до органів прокуратури відповідно до статей 1 та 19 про порушення однією із сторін положень Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)". В такому випадку розгляд колективного трудового спору трудовим арбітражем призупиняється на період розгляду органами прокуратури звернення і прийняття ними відповідного рішення. Після прийняття органами прокуратури рішення, що зумовили усунення порушень положень Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", робота трудового арбітражу по розгляду колективного трудового спору поновлюється і проводиться в порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)". При цьому загальний строк розгляду колективного трудового спору (з врахуванням календарних днів роботи трудового арбітражу до звернення до органів прокуратури) не повинен перевищувати двадцяти днів. В цих випадках трудовий арбітраж приймає рішення про призупинення роботи трудового арбітражу і про поновлення роботи трудового арбітражу.
Сторони колективного трудового спору, примирна комісія, трудовий арбітраж, відділення Національної служби посередництва і примирення в кожному конкретному випадку повинні виходити із положень Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", нормативних актів Національної служби посередництва і примирення з питань проведення примирних процедур, враховуючи при цьому, що частиною другою статті 13 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" визначено, що "Сторони колективного трудового спору (конфлікту), примирна комісія і трудовий арбітраж зобов'язані використати для врегулювання колективного трудового спору (конфлікту) всі можливості, не заборонені законодавством".
При цьому і відділення НСПП повинні виходити з положень частини першої статті 15 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", якими встановлено, що Національна служба посередництва і примирення утворена з метою сприяння поліпшенню трудових відносин, сприяння своєчасному вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів).
Якщо сторони колективного трудового спору висловлюють бажання навіть після перерви в роботі трудового арбітражу продовжити розгляд колективного трудового спору трудовим арбітражем, то відділення НСПП повинне сприяти роботі трудового арбітражу, здійснювати відповідно до частини першої статті 16 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)".
При вирішенні питання правомірності продовження роботи трудового арбітражу необхідно виходити як із положень Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", так і Конвенції Міжнародної організації праці 154 1981 року "Про сприяння колективним переговорам" (ратифікована постановою Верховної Ради України від 04.02.1994 року N 3932-XII, Рекомендації Міжнародної організації праці 92 1951 року "Щодо добровільного примирення та арбітражу", Рекомендації Міжнародної організації праці 130 1967 року "Щодо розгляду скарг на підприємствах з метою їх вирішення" з питань прав і обов'язків сторін колективних трудових спорів (конфліктів) та послідовності проведення примирних процедур.
Конвенцією Міжнародної організації праці 154 1981 року "Про сприяння колективним переговорам" (ратифікована постановою Верховної Ради України від 04.02.1994 року N 3932-XII визначено, що:
"Стаття 2.
Відповідно до мети цієї Конвенції термін "колективні переговори" означає всі переговори, що проводяться між роботодавцем, групою роботодавців або однією чи кількома організаціями роботодавців, з одного боку, та однією чи кількома організаціями працівників з другого, з метою:
a) визначення умов праці й зайнятості; та/або
b) регулювання відносин між роботодавцями і працівниками;
та/або
c) регулювання відносин між роботодавцями чи їхніми організаціями та організацією чи організаціями працівників.
Стаття 4. Застосування положень цієї Конвенції, якщо воно не здійснюється колективними договорами, арбітражними рішеннями чи в будь-який інший спосіб, котрий відповідає національній практиці, забезпечується національним законодавством або правилами".
Стаття 5. 1. Для сприяння колективним переговорам вживають заходів, котрі відповідають національним умовам.
2. Заходи, передбачені в параграфі 1 цієї статті, спрямовані на те, щоб:
a) колективні переговори були можливі для всіх роботодавців і всіх категорій працівників у галузях діяльності, передбачених цією Конвенцією;
b) колективні переговори поступово поширювалися на всі питання, зазначені в a), d) і c) статті 2 цієї Конвенції;
c) заохочувалося розроблення правил процедури, узгоджених між організаціями роботодавців і працівників;
d) проведенню колективних переговорів не перешкоджала відсутність правил, що їх регулюють, чи неповна або невідповідна суть цих правил;
e) органи й процедури розв'язання трудових конфліктів створювалися таким чином, щоб сприяти колективним переговорам.
Стаття 8. Заходи, вживані з метою сприяння колективним переговорам, мають розроблятися чи застосовуватися таким чином, щоб не обмежувати свободи колективних переговорів."
Отже, прийняття сторонами колективного трудового спору між найманими працівниками товариства з обмеженою відповідальністю "М'ясопереробний завод "Тернопіль" села Острів Тернопільського району Тернопільської області та адміністрацією товариства з обмеженою відповідальністю "М'ясопереробний завод "Тернопіль" села Острів Тернопільського району Тернопільської області рішення про продовження роботи трудового арбітражу по розгляду висунутих і зареєстрованих в установленому порядку вимог найманих працівників не суперечить нормам чинного законодавства України та ратифікованій Верховною Радою України Конвенції Міжнародної організації праці 154 1981 року "Про сприяння колективним переговорам".
З повагою,
Голова Національної служби
посередництва і примирення


В.Руденко