• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про проведення закритих кредитних аукціонів з продажу кредитів Національним банком України

Національний банк України  | Постанова від 20.05.1994 № 97 | Документ не діє
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П Р А В И Л А
N 97 від 20.05.94
м.Київ
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
N 97 від 20.05.94 р.
Правила проведення закритих кредитних аукціонів з продажу кредитів Національним банком України
( Із змінами, внесеними постановою Правління Національного банку України N 178 від 22.07.96 р., реєстр. N 376 від 24.07.96 р. )
(Текст документа із змінами на 24.07.96 р. отримано з Нацбанку)
( Зміни в текст не внесено. Додатково див. Лист Нацбанку N 14-011/1388-4349 від 06.08.96 )( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 19 від 19.01.99 N 533 від 03.11.99 )
З метою створення рівних умов доступу для всіх комерційних банків до отримання кредитів Національного банку України та впровадження в практику діяльності Національного банку України випуску в обіг платіжних засобів через комерційні банки відповідно до Указу Президента України від 26.07.93 р. N 278/93 частковий випуск в обіг платіжних засобів Національним банком України через кредитування комерційних банків здійснюється через закритий Кредитний аукціон.
1. Загальні положення
1.1. Правила проведення Кредитних аукціонів затверджуються Правлінням Національного банку України. Рішення про зміни та доповнення до цих Правил приймаються Правлінням Національного банку України. Аукціонний комітет має право вносити пропозиції щодо змін та доповнень до цих правил.
1.2. Кредитні аукціони проводяться періодично в приміщенні Національного банку України за адресою: м.Київ, вул.Інститутська, 9. Рішення про дату та періодичність проведення Кредитного аукціону, обсяг кредитів, строк та цілі, на які вони продаються та початкова процентна ставка приймаються Правлінням Національного банку України.
1.3. Загальне керівництво і відповідальність за проведення Кредитних аукціонів покладається на Аукціонний комітет, персональний склад якого визначається і затверджується Правлінням Національного банку України.
1.4. Єдиним продавцем кредитів на Кредитних аукціонах виступає Національний банк України. Валютою Кредитних аукціонів є українська національна валюта яка функціонує в період проведення Кредитного аукціону.
1.5. До участі в Кредитних аукціонах допускаються комерційні банки, що одержали ліцензію на здійснення банківської діяльності на території України, занесені в Республіканську книгу реєстрації банків, валютних бірж та інших фінансово-кредитних установ. Комерційні банки, які беруть участь у Кредитних аукціонах, зобов'язані виконувати встановлені економічні нормативи, передбачені Положенням про економічні нормативи регулювання діяльності комерційних банків, затверджені постановою Правління Національного банку України N 144 від 21.12.93 р.; дотримуватись встановленого порядку формування обов'язкових резервів, введеного в дію з 1 березня 1994 року; забезпечувати своєчасне надання Національному банку України встановленої звітності та своєчасне повернення кредитів Національному банку України. Комерційним банкам, які не дотримувалися строків повернення раніше наданих кредитів, ведуть збиткову діяльність, мають ризиковий кредитний портфель, кредити можуть бути продані тільки за умови укладення відповідних договорів про забезпечення їх повернення.
( Абзацом доповнено постановою Правління Національного банку України від 22 липня 1996 р. N 178 )
1.6. Філії комерційних банків до участі в Кредитних аукціонах не допускаються.
1.7. Не допускаються до участі в Кредитних аукціонах комерційні банки, діяльність яких тривала менше 1 року від дати їх реєстрації.
1.8. До залу, де відбувається Кредитний аукціон, допускаються члени Аукціонного комітету та працівники Національного банку України, які беруть участь в організації та проведенні Кредитного аукціону. Представники банків-учасників Кредитного аукціону можуть знаходитися в залі у спеціально виділеному для них місці, але участі в роботі Кредитного аукціону не беруть. Представники преси та інших організацій допускаються лише за погодженням з Аукціонним комітетом.
2. Порядок подання заявок на участь у кредитному аукціоні
2.1. Банк, який бажає взяти участь в Кредитному аукціоні, надсилає Аукціонному комітету Національного банку України заявку встановленої форми (додаток N 1). Заявки надсилаються рекомендованим листом або нарочним у конверті з поміткою "Кредитний аукціон". Одночасно надсилається повідомлення управлінню кредитного регулювання електронною поштою про бажання комерційного банку взяти участь у Кредитному аукціоні, в якому вказуються дані згідно з додатком N 2 (підтвердженого регіональним управлінням Національного банку України). Один з членів Аукціонного комітету в окремому журналі веде облік отриманих конвертів. На конверті проставляється реєстраційний номер, дата та час отримання конверта. Дані, записані на конверті, мають відповідати даним запису в журналі обліку.
2.2. Для участі в Кредитному аукціоні приймаються заявки, що надійшли не пізніше 16-ої години дня попереднього дню проведення Кредитного аукціону. Заявки, що надійшли пізніше вказаного часу, Аукціонним комітетом не приймаються.
2.3. Управління кредитного регулювання спільно з управлінням банківського нагляду за отриманими даними згідно з додатком N 2 та іншими даними, які знаходяться в їх розпорядженні, щодо комерційних банків, які бажають взяти участь у Кредитному аукціоні, визначають можливість такої участі виходячи із дотримання ними положень, передбачених пунктами 1.5-1.7 цих Правил.
3. Порядок проведення закритих кредитних аукціонів з продажу кредитів Національного банку України
3.1. Повідомлення про проведення Кредитного аукціону надсилається регіональним управлінням Національного банку України електронною поштою для повідомлення комерційних банків не пізніше як за 10 робочих днів до дати його проведення. У повідомленні зазначаються дата, умови проведення Кредитного аукціону, визначення конкретної цільової спрямованості кредитів або без такої, строк та початкова процентна ставка, мінімальна сума кредиту для одного банку.
3.2. У день проведення Кредитного аукціону відбувається одночасне розкриття Аукціонним комітетом конвертів із заявками банків (додаток N 1), що допущені до аукціону, з урахуванням дотримання ними пп.1.5-1.7 Правил та наступних критеріїв:
- один банк не може отримати більш, ніж 50% запропонованого обсягу кредиту на Кредитному аукціоні;
- сума заборгованості за кредитами Національного банку України, в т.ч. за аукціонними кредитами з урахуванням поданої заявки на купівлю кредиту на даному Кредитному аукціоні не повинна перевищувати п'ятикратну величину власного капіталу банку, розрахованого за даними останнього балансу.
3.3. На Кредитному аукціоні заявки задовольняються у міру зниження запропонованої в них процентної ставки, починаючи з найвищої, і далі поступово до вичерпання запропонованого обсягу продажу кредитів або досягнення встановленої початкової ставки, чи задоволення всіх заявок. У разі, якщо два або кілька учасників пропонують однакову процентну ставку, а обсяг кредитів, що залишились до продажу, недостатній для задоволення всіх заявок з однаковою ставкою, рішення про задоволення тієї чи іншої заявки приймає Аукціонний комітет.
3.4. Результати Кредитного аукціону затверджуються Головою Правління Національного банку України або його заступником не пізніше двох днів з дня проведення Кредитного аукціону. Про результати проведення Кредитного аукціону Національний банк України повідомляє ті регіональні управління Національного банку, комерційні банки яких брали участь у Кредитному аукціоні.
3.5. Покупцям, чиї заявки задоволені, на підставі затверджених результатів Кредитного аукціону надається офіційне свідоцтво (додаток N 3) про купівлю кредитів.
4. Порядок проведення розрахунків за кредити, продані на Кредитному аукціоні
4.1. Після отримання банком-учасником Кредитного аукціону свідоцтва за формою N 2 комерційний банк подає форму N 2 та всі документи, необхідні для оформлення кредитного договору, регіональному управлінню Національного банку України. Регіональне управління Національного банку України протягом трьох робочих днів після одержання відповідного повідомлення від Національного банку про суму куплених комерційним банком кредитів на кредитному аукціоні та перерахування коштів на рахунок N 823 укладає договори з комерційним банком про надання кредитів та перераховує кошти на кореспондентський рахунок банку-покупця. Укладенню договору про надання кредиту для банків, вказаних у другому абзаці пункту 1.5. цих Правил, передує оформлення договору про забезпечення його повернення. Термін користування кредитами, що куплені на кредитному аукціоні Національного банку України, та сплата відсотків за їх користування починаються з дня перерахування коштів на кореспондентський рахунок комерційного банку.
( Абзац пункту 4.1 втратив чинність на підставі Постанови Нацбанку N 533 від 03.11.99 )
Відповідно до Указу Президента України від 06.11.98 N 1222/98 "Про гербовий збір" та актів законодавства України здійснюється маркування усіх оригіналів договорів суб'єктів підприємницької діяльності.
( Пункт 4.1 доповнено абзацом згідно з Постановою Нацбанку N 19 від 19.01.99 )( Із змінами, внесеними постановою Правління Національного банку України від 22 липня 1996 р. N 178 )
4.2. Відповідальність за повернення кредитів та процентних виплат за ними в зазначений строк покладається на банки-покупці, про що оговорюється в кредитному договорі, а контроль за своєчасне їх повернення - на регіональні управління Національного банку України. Придбані на Аукціоні кредити не повинні приводити до порушення встановлених для діяльності комерційних банків економічних нормативів і не підлягають пролонгації.
4.3. Банки-покупці не включають свою маржу у відсоток, що пропонується в їх заявці.
Додаток N 1
Аукціонний комітет Національного банку України
Заявка N ___
на купівлю кредитів на закритому Кредитному аукціоні
"___" ______________ 199_ р.
Назва банку _____________________________________________________
Поштова адреса __________________________________________________
Телефон ______________________ Телетайп _________________________
Кореспондентський рахунок у карбованцях N _____________________ в
_________________________________________________________________
(Номер і дата видачі ліцензії на функціонування банку __________)
Оплачений капітал банку ______ млрд.крб.
станом на _________ 199__ р.
Заборгованість за кредитами Національного банку України
Усього: __________ млрд.крб.
в т.ч. за кредитами, купленими на
Кредитному аукціоні __________ млрд.крб.
Економічні нормативи діяльності комерційного банку
станом на _______ 199_ р.: ---------------------------
|Згідно з встано-|Фактично|
|вленими нормати-| |
|вами | |
|----------------+--------|
1. Платоспроможність банку (ПС) | | |
2. Показники ліквідності балансу | | |
- поточна ліквідність (Л1); | | |
- короткострокова ліквідність (Л2)| | |
- загальна ліквідність (Л3); | | |
- максимальний розмір ризику | | |
на одного позичальника (МР); | | |
---------------------------
Кількість порушень чинного порядку формування обов'язкових
резервів, починаючи з 1 березня 1994 року __________
Умови для участі у Кредитному аукціоні:
-----------------------------------------------------------------
|Сума купівлі (карбо-|Процентна ставка |Строк, на який плану- |
|ванців) | |ється покупка кредиту |
|--------------------+-------------------+----------------------|
| | | |
-----------------------------------------------------------------
Підтверджуємо, що умови проведення Кредитного аукціону нам
відомі.
При купівлі кредиту на Кредитному аукціоні зобов'язуємося
повернути куплені кредити з процентними виплатами маржі) за ними
"___" ___________ 199__ р. в строк, передбачений угодою про продаж
кредитів на Кредитному аукціоні.
Як забезпечення своєчасного повернення кредиту пропонуємо
(вказати конкретно вид забезпечення - поручительство, застава).
( Абзацом доповнено постановою Правління Національного банку України від 22 липня 1996 р. N 178 )
МП Голова Правління банку __________________________
Додаток N 2
Управління кредитного регулювання Національного банку України
Заявка N ___
на купівлю кредитів на закритому Кредитному аукціоні
"___" ______________ 199_ р.
Назва банку _____________________________________________________
Поштова адреса __________________________________________________
Телефон ______________________ Телетайп _________________________
Кореспондентський рахунок в карбованцях N _____________________ в
_________________________________________________________________
(Номер і дата видачі ліцензії на функціонування банку __________)
Оплачений капітал банку за ______ млрд.крб.
станом на _________ 199_ р.
Заборгованість за кредитами Національного банку України
Всього: _________ млрд.крб.
в т.ч. за кредитами, купленими на
Кредитному аукціоні _________ млрд.крб.
Економічні нормативи діяльності комерційного банку
станом на _______ 199_ р.: ---------------------------
|Згідно з встано-|Фактично|
|вленими нормати-| |
|вами | |
|----------------+--------|
1. Платоспроможність банку (ПС) | | |
2. Показники ліквідності балансу | | |
- поточна ліквідність (Л1); | | |
- короткострокова ліквідність (Л2)| | |
- загальна ліквідність (Л3); | | |
- максимальний розмір ризику | | |
на одного позичальника (МР); | | |
---------------------------
Кількість порушень діючого порядку формування обов'язкових
резервів, починаючи з 1 березня 1994 року __________
Як забезпечення своєчасного повернення кредиту пропонуємо
(вказати конкретно вид забезпечення - поручительство, застава).
( Абзацом доповнено постановою Правління Національного банку України від 22 липня 1996 р. N 178 )
Голова Правління банку __________________________
Додаток N 3
Аукціонний комітет
Свідоцтво про купівлю кредитів на закритому Кредитному аукціоні Національного банку України
_________________________________________________________________
(Назва банку-учасника Кредитного аукціону)
на Кредитному аукціоні, що відбувся ____________ 199__ р., придбав
кредити у розмірі ______________________ крб. для:
згідно із заявкою N_________ від ___________ на таких умовах:
---------------------------------------------------
|Обсяг куплених|Ставка |Термін по- |Обсяг виплат |
|кредитів | % |вернення |за кредитом |
| | |кредиту | крб. |
| | | | 1х2/100% |
|--------------+-------+-----------+--------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|--------------+-------+-----------+--------------|
---------------------------------------------------
Кредит буде зарахований на коррахунок банку в день підписання
останнім Кредитного договору з Національним банком
(або ____________________ управлінням Національного банку України).
При неповерненні в строк кредиту та нарахованих процентів за
кредит недовнесена їх сума буде списана в беззаперечному порядку з
коррахунку банку.
МП Голова Аукціонного комітету _________________
Додаток N 4
Дані про результати закритого Кредитного аукціону по продажу кредитів Національним банком України, який відбувся _________________ 199_ р.
(число, місяць)
N
п/п
Назва комерційного
банку
Дані про заявку на участь у
Кредитному аукціоні
Сума креди-
ту
(млрд.крб.)
Процентна
ставка
(%%)
Строк на
який планує
комерційний
банк отри-
мати кредит
1234
Продовження таблиці
Результати Кредитного аукціону
Сума про-
даного
кредиту на
Кредитному
аукціоні
Процентна ста-
вка за прода-
ними кредитами
на Кредитному
аукціоні
Процент
задоволення
заявки
комерційного
банку
567
Додаток N 5
Договір на купівлю кредитів на закритому Кредитному аукціоні Національного банку України
м.________ "___" ________ 199 р.
Національний банк України (або ______________________________
регіональне управління Національного банку України), в подальшому
"Банк-кредитор", в особі керівника _______________________________
(прізвище, ім'я, по батькові,
________________, який діє на підставі Статуту Національного банку
посада)
України та Положення про регіональне управління (для регіональних
управлінь НБУ), з одного боку, і _________________________________
(назва установи Банку-позичальника)
в подальшому "Банк-позичальник" в особі керівника ________________
(прізвище, ім'я,
___________________, який діє на підставі Статуту, з другого боку,
по батькові, посада)
уклали договір про таке:
I. Предмет договору
1.1. Банк-кредитор продає Банкові-позичальнику кредит у сумі _________________________ млрд.крб., що придбаний ним на закритому Кредитному аукціоні Національного банку України згідно з свідоцтвом Аукціонного комітету, за плату в розмірі ______% річних строком повернення не пізніше _____________ 199__ р. без права його пролонгації.
II. Права та обов'язки сторін
2. Банк-кредитор зобов'язується:
2.1. Надати кредит Банку-позичальнику в сумі ________________ млрд.крб. на підставі свідоцтва про купівлю кредиту на Кредитному аукціоні і перерахувати на його коррахунок N ______________ в Операційному управлінні (Розрахунково-касовому центрі) (зайве закреслити) Національного банку України протягом наступного дня після одержання свідоцтва та підписання цього договору.
3. Банк-позичальник зобов'язується:
3.1. Забезпечити своєчасне повернення кредиту згідно з
оформленим строковими зобов'язаннями з перерахуванням коштів у
строк до _____________________________________ 199__ р. на рахунок
(дата, місяць)
Банку-кредитора N _____________ в ОПЕРУ (РКЦ) Національного банку
України.
3.2. Забезпечити щомісячну сплату процентів за куплені на Аукціоні кредити з перерахуванням кредитів на рахунок N __________ Банку-кредитора не пізніше __________ числа, наступного за звітним місяця.
3.3. Банк-позичальник має право достроково повернути Банкові-кредитору одержаний кредит та нараховані проценти за період користування ним з перерахуванням коштів на відповідні рахунки Банку-кредитора.
4. Відповідальність сторін
4.1. За несвоєчасне повернення кредиту та несвоєчасну сплату процентів за кредит Банк-позичальник сплачує Банку-кредитору штраф у розмірі 5 відсотків за кожний день несвоєчасного повернення кредиту і нарахованих процентів за користування позикою.
5. Особливі умови договору
5.1. Банк-кредитор залишає за собою право:
- списувати в безспірному порядку з коррахунку Банкупозичальника кредит та плату за нього у разі незабезпечення своєчасного повернення в строки, передбачені договором та строковим зобов'язанням.
6. Умови зміни договору
6.1. Договір може бути розірваний за взаємною згодою сторін з письмовим попередженням будь-якою з сторін не менше ніж за 20 днів до передбачуваних змін в угоді.
6.2. Суперечки по договору вирішуються відповідно до діючого законодавства.
Строк дії договору встановлюється з дня перерахування коштів Банком-кредитором на коррахунок Банку-позичальника і до повного повернення кредиту в передбачений договором строк, але не пізніше ____________ 199__ року.
Юридичні адреси сторін:
Банк-кредитор Банк-позичальник
Адреса: Адреса:
М.П. ______________________ М.П. _____________________
(підпис керівника) (підпис керівника)
Додаток N 6
Договір поруки N ___
м.____________ "___"______________199_р.
___________________________________________________________
(назва поручителя, що іменується надалі "Поручитель"),
в особі __________________________________, який діє на підставі
Статуту, з однієї сторони та банк "___________", що іменується
надалі "Кредитор", в особі _______________________________________
_________________________________, який діє на підставі Статуту і
довіреності від "___"__________ 199_ р., з другої сторони, уклали
цей договір про таке:
1. Поручитель зобов'язується перед Кредитором відповідати за виконання зобов'язань щодо повернення кредиту, наданого Кредитором ______________ (назва Позичальника) __________________________ на ____________________________________________ (призначення кредиту в сумі) _______________________ карбованців строком до _________________ 199_ р., а також належних процентів за його використання в установлений строк у розмірі ______% річних, передбачених кредитним договором між Кредитором і Позичальником у повному обсязі ___________ карбованців.
2. Поручитель несе солідарну відповідальність з Позичальником перед Кредитором за виконання зобов'язань за кредитним договором, складеним між Кредитором і Позичальником.
3. Відповідальність Поручителя за цим договором обмежується зазначеною сумою кредиту та нарахованими за ним процентами, передбаченими кредитним договором між Кредитором та Позичальником.
4. У разі невиконання Позичальником зобов'язань за кредитним договором, у строк, зазначений у кредитному договорі, Поручитель погашає заборгованість Позичальника за першою вимогою Кредитора протягом 5 днів.
5. При виконанні Поручителем зобов'язань щодо повернення кредиту, нарахованих процентів за користування нею, передбачених кредитним договором, Кредитор зобов'язується переуступити йому свої права вимоги до Позичальника та передати документи, які підтверджують ці права в розмірі виконання Поручителем зобов'язання.
6. Дія цього договору припиняється після погашення Позичальником або Поручителем зазначеного кредиту та процентів за ним.
7. Поручитель не має права без дозволу Кредитора в односторонньому порядку відмовитися від прийнятих на себе зобов'язань за цим договором або змінити його умови.
8. Спори, що випливають з цього договору, вирішуються відповідно до чинного законодавства судом або арбітражним судом за належністю спору або вибором сторін.
9. Цей договір є невід'ємною частиною кредитного договору від "___" _____________199 _ р. N _____, складений у 2 примірниках, що мають однакову юридичну силу і зберігаються по одному примірнику у Поручителя і Кредитора.
10. Адреси сторін та їх банківські реквізити.
Кредитора: _______________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Поручителя: ______________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
У разі зміни адреси або банківських реквизитів сторони зобов'язуються в триденний строк проінформувати одна одну про їх зміну.
Кредитор: Поручитель:
___________ Керівник: _____________________
(підпис) Головний бухгалтер: ___________
Примітка: Кредитування Позичальника проводиться після одержання договору поруки.
( Додатком N 6 доповнено постановою Правління Національного банку України від 22 липня 1996 р. N 178 )
Додаток N 7
Договір застави N
м. ___________ ______________ 199 р.
Банк _____________, що надалі іменується "Заставодержатель",
в особі_________________________________________________, який діє
на підставі Статуту і довіреності від "__"_________199_ р., з
однієї сторони і _________________________________________________
__________________________________________________________________
що надалі іменується "Заставодавець", в особі ____________________
_____________________________, який діє на підставі Статуту, з
другої сторони, уклали цей договір про таке:
1. За кредитним договором N ___ від "___" ___________ 199_ р.
Заставодержатель надав ___________________________________ (назва
позичальника) ________________________________ кредит у сумі
_______________ крб. строком до "__" ___________ 199_ р.
2. Для забезпечення своєчасного виконання кредитного договору
Заставодавець здійснив заставу майна Заставодержателю (опис майна
і його місцезнаходження) _________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_______________.
3. Заставлене майно оцінюється в сумі __________ карбованців.
4. Заставлене майно (повністю або частково) залишається в
користуванні Заставодавця або передається Заставодержателю (за
згодою сторін).
5. Заставодавець зобов'язаний за свій рахунок застрахувати
майно на його повну вартість в інтересах Заставодержателя на весь
строк дії кредитного договору.
6. Майно, що передано під заставу, є вільним від різних
обмежень і належить за правом власності Заставодавцеві. Заставлене
майно не може бути предметом повторної застави. Обов'язок щодо
дотримання цих вимог лежить на Заставодавцеві до повного погашення
кредиту.
7. До повного погашення кредиту Заставодавець не має права
без відома Заставодержателя відчужувати заставлене майно або
здавати його в оренду.
8. У разі несплати __________________________________________
__________________________________________________________________
______________________ (назва позичальника) _____________________
в установлений строк заборгованості за кредитом Заставодержатель
звертається до суду з заявою про реалізацію заставленого майна в
порядку, передбаченому законодавством або договором.
9. Витрати на укладання цього договору сплачує Заставодавець.
10. Спори, що випливають з цього договору вирішуються
відповідно до чинного законодавства України.
11. Договір набуває чинності з дати його підписання сторонами
(з моменту його нотаріального посвідчення).
12. Дія цього договору припиняється з виконанням усіх
зобов'язань за кредитним договором.
13. Договір складений в ______ примірниках, із яких один
залишається у Заставодержателя, а другий видається Заставодавцеві
(третій залишається в справах нотаріального органу у разі, якщо
договір посвідчується нотаріально).
14. Адреса і банківські реквізити сторін:
Заставодержатель: ________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Заставодавець: ___________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Заставодавець: Заставодержатель:
______________ ________________
(підпис) (підпис)
М.П. М.П.
"___" __________ 199_ р. "___" ___________ 199_ р.
Примітка: договір не є типовим.
( Додатком N 7 доповнено постановою Правління Національного банку України від 22 липня 1997 р. N 178 )