• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про зміни в обліку основних засобів

Національний банк України  | Лист від 05.07.2000 № 12-111/767
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 05.07.2000
  • Номер: 12-111/767
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 05.07.2000
  • Номер: 12-111/767
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент бухгалтерського обліку
N 12-111/767 від 05.07.2000
м.Київ
Кримському республіканському,
територіальним управлінням НБУ,
Комерційним банкам,
Асоціації українських банків
Про зміни в обліку основних засобів
На виконання Програми реформування бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.98 р. N 1706, наказом Міністерства фінансів України від 01.12.98 р. N 248, затверджено програму реформування бухгалтерського обліку в Україні. Цей процес в Україні має відбуватися поступово, шляхом поетапного запровадження, починаючи з січня 2000 року, єдиних правил ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності. Ці правила викладаються в національних Положеннях (стандартах) з бухгалтерського обліку, якими мають регулюватися питання методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності. За станом на 01.07.2000 серед інших Положень (стандартів), бухгалтерського обліку затверджені Положення (стандарти), що регламентують порядок обліку основних засобів та нематеріальних активів:
Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затверджений наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. N 92, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.05.2000 р. за N 288/4509, набуває чинності з 01.07.2000 року і застосовується підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами усіх форм власності, у тому числі і комерційними банками України;
Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 "Нематеріальні активи", затверджений наказом Міністерства фінансів України від 18.10.99 р. N 242, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.11.99 р. за N 750/4043, застосовується щодо обліку операцій, які відбуваються з 2000 року, підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами усіх форм власності, у тому числі і комерційними банками України;
Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затверджений наказом Міністерства фінансів України від 20.10.99 р. N 246, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.11.99 р. за N 751/4044, застосовується щодо обліку операцій, які відбуватимуться з 2000 року, підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами незалежно від форм власності, у тому числі і комерційними банками України.
У зв'язку з внесенням змін до Інструкції з бухгалтерського обліку основних засобів та нематеріальних активів комерційних банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України 21.04.98 р. N 155, реєстраційний N 542 від 21.04.98 р. та затвердженням її у новій редакції, комерційним банкам у своїй діяльності рекомендується користуватись діючою Інструкцією з бухгалтерського обліку основних засобів та нематеріальних активів комерційних банків України, але з урахуванням Положень (стандартів) 7 "Облік основних засобів" та 8 "Нематеріальні активи", зокрема:
- банки можуть встановлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів. У зв'язку із зміною граничної вартості, зміни в бухгалтерському обліку основних засобів, зарахованих на баланс, не проводяться;
- витрати на сплату відсотків за користування кредитом не включаються до первісної вартості основних засобів та нематеріальних активів, придбаних (створених) повністю або частково за рахунок позикового капіталу;
- банк переоцінює об'єкт основних засобів, якщо його залишкова вартість значно (більш як на 10 відсотків) відрізняється від справедливої вартості на дату балансу. У разі переоцінки об'єкта основних засобів на ту саму дату здійснюється переоцінка всіх об'єктів групи основних засобів, до якої належить цей об'єкт.
Переоцінена первісна вартість та сума зносу об'єкта основних засобів визначається множенням відповідно первісної вартості і суми зносу об'єкта основних засобів на індекс переоцінки. Індекс переоцінки визначається діленням справедливої вартості об'єкта, який переоцінюється, на його залишкову вартість;
- банк може здійснювати переоцінку за справедливою вартістю на дату балансу тих нематеріальних активів, щодо яких існує активний ринок. У разі переоцінки окремого об'єкта нематеріального активу слід переоцінювати всі інші активи групи, до якої належить цей нематеріальний актив (крім тих, щодо яких не існує активного ринку).
Якщо банком проведена переоцінка об'єктів групи нематеріальних активів, то надалі вони підлягають щорічній переоцінці.
Переоцінена первісна вартість та знос об'єкта нематеріального активу визначаються як добуток відповідно первісної вартості або зносу та індексу переоцінки. Індекс переоцінки визначається діленням справедливої вартості об'єкта, який переоцінюється, на його залишкову вартість.
Визначення справедливої вартості придбаних ідентифікованих активів (Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 19 "Обєднання підприємств") здійснюється:
1. Земля та будівлі - ринкова вартість;
2. Машини та устаткування - ринкова вартість. У разі відсутності даних про ринкову вартість - відновлювальна вартість (сучасна собівартість придбання) за вирахуванням суми зносу на дату оцінки.
3. Інші основні засоби - відновлювальна вартість (сучасна собівартість придбання) за вирахуванням суми зносу на дату оцінки.
4. Нематеріальні активи - поточна ринкова вартість. За відсутності такої вартості - оціночна вартість, яку підприємство сплатило б за актив у разі операції між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами, виходячи з наявної інформації;
- об'єктом амортизації є основні засоби (крім землі) та нематеріальні активи.
Амортизація малоцінних необоротних матеріальних активів і бібліотечних фондів може нараховуватись у першому місяці використання об'єкта у розмірі 50 відсотків його вартості, яка амортизується, та решта 50 відсотків вартості, яка амортизується, у місяці їх вилучення з активів (списання з балансу) внаслідок невідповідності критеріям визнання активом або у першому місяці використання об'єкта 100 відсотків його вартості.
Нарахування амортизації нематеріальних активів здійснюється протягом строку їх корисного використання, але не більше 20 років.
Враховуючи загальнопрійняті у міжнародний практиці принципи бухгалтерського обліку такі, як безперервність, сталість, оцінка, не рекомендуємо до кінця поточного року вносити зміни в облікову політику банку стосовно методів оцінки основних засобів і нематериальних активів та порядку їх амортизації.
До внесенням змін до Інструкції з бухгалтерського обліку запасів товарно-матеріальних цінностей комерційних банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України 20.08.99 р. N 419, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.09.99 р. за N 614/3907, комерційні банки України у своїй діяльності користуються діючою Інструкцією.
Одночасно пропонуємо розпочати підготовчу роботу з перегляду облікової політики банку щодо методів оцінки активів та порядку їх амортизації, щоб, починаючи з 1 січня 2001 року, здійснювати облік з урахуванням національних Положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
Головний бухгалтер -директор Департаменту В.І.Ричаківська