• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України

Національний банк України  | Інструкція від 21.11.1997 № 388 | Документ не діє
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Інструкція
  • Дата: 21.11.1997
  • Номер: 388
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Інструкція
  • Дата: 21.11.1997
  • Номер: 388
  • Статус: Документ не діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
І Н С Т Р У К Ц І Я
N 388 від 21.11.97 Зареєстровано в юридичному
м.Київ департаменті Нацбанку
28 листопада 1997 р.
за N 495
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
N 388 від 21.11.97 р.
(реєстр. N 495 від 28.11.97 р.)
Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку комерційних банків України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 520 від 16.12.98 )( Роз'яснення щодо змін та доповнень до Інструкції див. в Постанові Нацбанку N 520 від 16.12.98 )( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 179 від 09.04.99 N 319 від 30.06.99 )
Загальні положення
План рахунків фінансових банківських установ - систематизований перелік рахунків бухгалтерського обліку, що використовується для реєстрації господарських операцій. Він застосовується для відображення бухгалтерської інформації та є складовою національної системи бухгалтерського обліку.
План рахунків розроблений відповідно до загальноприйнятих у міжнародній практиці принципів та міжнародних стандартів бухгалтерського обліку і є обов'язковим для використання фінансовими банківськими установами України.
За рахунками відображаються операції, визначені чинним законодавством та нормативними актами Національного банку України.
Мета і завдання Плану рахунків
План рахунків розроблений для забезпечення потреб складання фінансової звітності. Невід'ємною частиною Плану рахунків є система аналітичного обліку.
План рахунків надасть змогу здійснювати детальний і повний облік усіх банківських операцій, а також своєчасно надавати детальну, достовірну і змістовну інформацію керівництву банку, існуючим чи потенційним акціонерам і діловим партнерам, Національному банку України, податковим, статистичним відомствам та іншим користувачам.
Принципи побудови Плану рахунків
План рахунків грунтується на міжнародних принципах бухгалтерського обліку та звітності, зокрема на таких:
Безперервність діяльності (установи, що працює)
Вважається, що установа постійно функціонує і продовжуватиме свою діяльність у майбутньому. Тобто вона не має ні наміру, ні потреби у ліквідуванні чи скороченні масштабів своєї діяльності.
Якщо ж установа передбачає, що в наступному звітному періоді буде ліквідована одна чи кілька філій або продані активи, необхідно врахувати ці активи за їх реальною вартістю продажу. Якщо реальна вартість продажу менша, ніж залишкова вартість (первісна вартість за мінусом зносу), установі необхідно врахувати потенційний збиток і відобразити його у звіті про прибутки та збитки.
Стабільність правил бухгалтерського обліку
Установа повинна у своїй роботі постійно керуватись одними і тими ж правилами бухгалтерського обліку, окрім випадків істотних змін у діяльності або в правовій базі. У такому разі має бути забезпечена порівнюваність із звітами за минулі періоди.
Обачливість
Активи і зобов'язання мають бути оцінені та відображені в обліку розумно, з достатньою мірою обережності, щоб не переносити існуючі фінансові ризики, що потенційно загрожують фінансовому становищу установи, на наступні звітні періоди.
Цей принцип передбачає ведення спеціальних рахунків сумнівних активів, резервів під знецінювання активів та можливих втрат за сумнівними активами, резервів під ризики та платежі.
Нарахування доходів та видатків (поділ звітних періодів)
Статті доходів та видатків враховуються та оцінюються в період здійснення економічних операцій, незалежно від того, коли були отримані або сплачені кошти.
Метод нарахування передбачає, що сплата платежів або отримання коштів буде здійснюватися у майбутньому. Згідно із принципом нарахування всі доходи і витрати установи, що належать до звітного періоду, мають відображатись у цьому ж періоді.
Принцип методу нарахування має застосовуватися в межах принципу обережності, метою якого є недопущення переоцінки активів чи доходів, з одного боку, і недопущення недооцінки видатків чи пасивів, з другого.
Дата операції
Операції відображаються в бухгалтерському обліку в день їх здійснення, тобто в день виникнення прав (активів) або зобов'язань (пасивів), незалежно від дати руху коштів за ними.
Окреме відображення активів та пасивів
Цей принцип передбачає, що всі рахунки активів та пасивів оцінюються окремо і відображаються в розгорнутому вигляді. Усі рахунки є активними або пасивними, за винятком транзитних або технічних рахунків.
Прийнятність вхідного балансу
Залишки за балансовими рахунками на початок поточного звітного періоду мають відповідати залишкам на кінець попереднього звітного періоду.
Перевага змісту над формою
Операції відображаються відповідно до їх економічної суті, а не юридичної форми. Наприклад, такі операції, як фінансовий лізинг, облік векселів, відображені в Плані рахунків відповідно до їх економічної суті, тобто як кредитні операції.
Оцінка
Активи і пасиви обліковуються пріоритетно за вартістю їх придбання чи виникнення. Активи та зобов'язання в іноземній валюті мають переоцінюватися на звітну дату.
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 520 від 16.12.98 )
Відкритість
Фінансові звіти мають бути достатньо якісними і детальними, щоб уникнути двозначності, правдиво відображати операції установи з необхідними поясненнями в записках про правила оцінки активів і пасивів. Операції повинні відповідати змісту окремих статей звітів. Звітність має бути чітко викладена і зрозуміла для користувача.
Консолідація
Установа має складати зведену фінансову звітність у цілому по банку з врахуванням своїх дочірніх і спільних підприємств і організацій банку, за винятком залишків за взаємними розрахунками та вкладеннями.
Суттєвість
У фінансових звітах має відображатись уся істотна інформація, корисна для прийняття рішень керівниками установи чи інвесторами. Інформація є суттєвою, якщо її відсутність або перекручення може вплинути на економічні рішення користувачів звітності.
Особливості Плану рахунків
Особливостями Плану рахунків є:
- мультивалютність;
- наявність управлінського обліку;
- подвійний запис операцій за позабалансовими рахунками;
- нові вимоги до аналітичних рахунків.
План рахунків забезпечує мультивалютний облік операцій. Операції в іноземній валюті здійснюються за тими ж рахунками, що і операції в гривні.
Зв'язок між операціями в іноземній і національній валютах забезпечують технічні рахунки:
- рахунок валютних позицій;
- рахунок гривневого еквівалента валютних позицій.
Аналогічно здійснюється облік банківських металів.
У разі зміни валютного курсу активи і зобов'язання в іноземній валюті, а також позабалансові рахунки в іноземній валюті переоцінюються.
Управлінський облік - це процес деталізації, накопичення, підготовки та передачі фінансової інформації, що використовується керівництвом для планування, оцінки, контролю та забезпечення використання своїх ресурсів.
Установа банку встановлює внутрішні правила управлінського обліку, що передбачають форми, принципи та цілі.
Управлінський облік здійснюється за рахунками восьмого класу.
Позабалансові операції відображаються в обліку за системою подвійного запису, що забезпечується спеціальними контррахунками.
Синтетичний облік здійснюється на рівні балансових рахунків II, III, IV порядків.
Аналітичний облік забезпечується за допомогою аналітичних рахунків. Відкриття будь-яких аналітичних рахунків передбачає наявність обов'язкових параметрів згідно з вимогами Національного банку України. Додаткова інформація, необхідна для управління банком, може бути забезпечена за допомогою додаткових атрибутів клієнтів та договорів, визначених банком самостійно. Установи банків можуть самостійно збільшувати кількість необхідних їм атрибутів.
Структура Плану рахунків
Балансові рахунки в Плані рахунків класифікуються за видами контрагентів, характером операцій і ступенем зниження ліквідності.
Балансові рахунки (синтетичний облік) забезпечують інформацію про операції, які виконуються установою, та їх відображення у фінансовій звітності.
Детальна інформація про кожного контрагента та кожну операцію забезпечується за допомогою аналітичного обліку, що дає змогу уникнути використання зайвої кількості окремих балансових рахунків.
Класифікація загальних та специфічних параметрів до рахунків клієнтів, а також вимоги до нумерації рахунків аналітичного обліку викладені в Методичних вказівках про ведення параметрів аналітичного обліку в банках України.
План рахунків складається з дев'яти класів:
Балансові рахунки
Клас 1. Казначейські та міжбанківські операції.
Клас 2. Операції з клієнтами.
Клас 3. Операції з цінними паперами та інші активи і зобов'язання.
Клас 4. Довгострокові вкладення, основні засоби та нематеріальні активи.
Клас 5. Капітал банку.
Рахунки доходів та витрат банку
Клас 6. Доходи.
Клас 7. Витрати.
Рахунки управлінського обліку
Клас 8. Управлінський облік.
Позабалансові рахунки
Клас 9. Позабалансові рахунки.
Кожний клас розподілений на:
рахунки II порядку (двозначні - розділ);
рахунки III порядку (тризначні - група);
рахунки IV порядку (чотиризначні - балансовий рахунок).
Перший клас Плану рахунків визначає взаємовідносини між Національним та комерційними банками, а також між комерційними банками, а саме: операції з готівкою, банківськими металами, кредитами, депозитами та цінними паперами, що рефінансуються Національним банком України.
У другому класі Плану рахунків відображаються операції з клієнтами, зокрема операції за розрахунками, наданими кредитами та залученими депозитами.
За третім класом Плану рахунків передбачені операції з цінними паперами (окрім цінних паперів, що рефінансуються Національним банком України, та вкладень в асоційовані та дочірні компанії) та операції за іншими розрахунками, зокрема, за господарськими операціями банку, операціями з формування банківських резервів, субординованого боргу, клірингових та транзитних рахунків, розрахунки між установами одного банку, позиції банку за іноземною валютою та банківськими металами тощо.
У четвертому класі відображені вкладення банку в асоційовані та дочірні компанії та операції за основними засобами і нематеріальними активами.
П'ятий клас визначає капітал банку. Він включає привнесений капітал, нерозподілений прибуток та фонди і резерви, створені за рахунок прибутку.
Капітал - це різниця між активами і зобов'язаннями.
Прибуток необхідно розглядати як економічний показник діяльності установи, а не як кошти. Економічний прибуток - це різниця між доходами і витратами.
Доходи та витрати банку відображені відповідно у шостому та сьомому класах.
У восьмому класі відкриваються рахунки, деталізація яких визначається банком самостійно. Дані восьмого класу не враховуються у фінансових звітах банку.
У дев'ятому класі обліковуються позабалансові операції.
1 Казначейські та міжбанківські операції
У цьому класі обліковуються казначейські та міжбанківські операції комерційних банків.
До казначейських інструментів належать:
- готівкові кошти;
- банківські метали;
- цінні папери, що рефінансуються Національним банком України;
- кошти комерційного банку у Національному банку України;
- кошти Національного банку України у комерційному банку.
До міжбанківських інструментів належать операції між комерційними банками:
- кореспондентські рахунки;
- депозити;
- кредити, у т.ч. фінансовий лізинг.
До готівкових коштів належить готівка в національній та іноземній валюті, а також дорожні чеки.
Готівка та дорожні чеки обліковуються на окремих рахунках.
У розділі "Банківські метали" обліковуються дорогоцінні метали, які визначені як банківські згідно з нормативними актами Національного банку України. У цьому розділі не повинні обліковуватися дорогоцінні метали, які знаходяться у сховищі банку за дорученням третьої сторони - вони обліковуються за позабалансовими рахунками. Інші дорогоцінні метали (лом, вироби із дорогоцінних металів) обліковуються на аналітичних рахунках третього класу - у розділі "Товарно-матеріальні цінності".
У розділах "Кошти у Національному банку України" та "Кошти Національного банку України" відображаються активи та зобов'язання комерційного банку за операціями з Національним банком України. На кореспондентському рахунку комерційного банку у Національному банку України обліковуються також обов'язкові резерви комерційного банку.
Національний банк України для досягнення цілей грошово-кредитної політики з урахуванням попиту на кредитні гроші, показників дохідності основних сегментів грошового ринку, ліквідності банківської системи сам визначає необхідні фінансові інструменти, які будуть використовуватись ним у стосунках з комерційними банками.
У розділі "Казначейські та інші цінні папери, що рефінансуються Національним банком України", обліковуються цінні папери, які можуть прийматися Національним банком України в обмін на кошти. Перелік таких цінних паперів і порядок їх рефінансування визначаються Національним банком України. Рахунки цього розділу не повинні використовуватися для обліку цінних паперів, які куплені і знаходяться на зберіганні у банку за дорученням його клієнтів. Ці папери обліковуються за позабалансовими рахунками, а цінні папери, які не входять до переліку цінних паперів, що рефінансуються Національним банком України, - за рахунками третього та четвертого класів.
До простроченої заборгованості належать депозити та кредити, строк платежу за якими прострочено, але ризик неповернення за ними не є настільки високим, щоб відносити їх до сумнівної заборгованості.
Сумнівними є такі депозити та кредити, повернення яких викликає сумнів у керівництва банку. За рахунками сумнівної заборгованості обліковуються лише суми основного боргу.
10 Готівкові кошти
100 Банкноти та монети
1001 А* Банкноти та монети в касі банку
Призначення рахунку: облік готівки в
національній та іноземній валюті в
операційній касі комерційного банку.
Дорожні чеки обліковуються за рахунками
групи N 101. Всі інші цінності, які
знаходяться на зберіганні в касі банку
(акцизні марки, розрахункові чеки тощо),
обліковуються за позабалансовими рахунками.
За дебетом рахунку проводяться суми
готівки, що вноситься в операційну касу для
зарахування на рахунки банку та його
клієнтів; суми обмінених пошкоджених
банкнот і дефектної монети, отриманих від
клієнтів банку; суми готівки, яка отримана
з установ Національного банку України та з
підвідомчих установ банку; суми готівки,
яка надходить з обмінних пунктів; залишок
готівки з банкомата і т.п.
За кредитом рахунку проводяться суми
готівки, що видається клієнтам банку; суми
готівки, що відсилається в установи
Національного банку України та до
підвідомчих установ банку; суми готівки,
яка видається обмінному пункту, до
банкомата, у підзвіт і т.п.
------------------------------------------
За номером рахунку йде ознака синтетичного рахунку: А - активний, П - пасивний, АП - активно-пасивний, КА - контрактивний, КП - контрпасивний.
( Виноска в редакції Постанови Нацбанку N 520 від 16.12.98 )
1002 А Банкноти та монети в касі безбалансових
установ банку
Призначення рахунку: облік готівки в
національній та іноземній валюті в
безбалансових установах банку.
За дебетом рахунку проводяться суми
надходження готівкових коштів до
безбалансової установи банку.
За кредитом рахунку проводяться суми
готівки, яка видається з каси безбалансової
установи банку або повертається до
операційної каси комерційного банку.
1003 А Банкноти та монети в обмінних пунктах
Призначення рахунку: облік готівки в
національній та іноземній валюті, яка
знаходиться в обмінних пунктах банку або
його підвідомчих установ.
За дебетом рахунку проводяться суми
готівки, яка надходить до обмінного пункту.
За кредитом рахунку проводяться суми
готівки, яка видається з обмінного пункту
або повертається до операційної каси
комерційного банку.
1004 А Банкноти та монети в банкоматах
Призначення рахунку: облік готівки в
національній та іноземній валюті у
банкоматах банку або його підвідомчих
установ.
За дебетом рахунку проводяться суми
готівки, що надійшла до банкомата.
За кредитом рахунку проводяться суми
готівки, яка видається з банкомата або
повертається до операційної каси
комерційного банку чи каси безбалансової
установи банку.
1005 А Банкноти та монети, інкасовані до
перерахування
Призначення рахунку: облік інкасованої
грошової виручки, яка підлягає зарахуванню
на рахунки клієнтів. Рахунок
використовується як транзитний.
За дебетом рахунку проводяться суми
інкасованої грошової виручки, яка
попередньо (до перерахування готівки)
зараховується на рахунки клієнтів. Суми
встановлених надлишків зараховуються на
рахунок N 1001 у кореспонденції з рахунком
клієнта.
За кредитом рахунку проводяться суми
перерахованої грошової виручки, яка
зараховується до операційної каси, та суми
нестач, які встановлені при перерахуванні в
кореспонденції з рахунком клієнта або, за
відсутності коштів, - дебіторської
заборгованості.
1007 А Банкноти та монети в дорозі
Призначення рахунку: облік готівки в
національній та іноземній валюті, яка
відіслана комерційним банком до
Національного банку України, комерційних
банків та підвідомчих установ банку, до
отримання підтвердження.
За дебетом рахунку проводяться суми
готівки, яка відіслана.
За кредитом рахунку проводяться суми
готівки, що надійшла за призначенням.
101 Дорожні чеки
1011 А Дорожні чеки в касі банку
Призначення рахунку: облік дорожніх чеків у
касі банку. На цьому рахунку не
обліковуються дорожні чеки, які отримані на
консигнацію, до їх продажу клієнтам - вони
обліковуються за рахунком N 9819 "Інші
цінності і документи".
За дебетом рахунку проводяться суми
дорожніх чеків, які: а) куплені банком у
емітентів до продажу клієнтам; б) викуплені
у клієнтів до відсилання їх на інкасо
емітентам.
За кредитом рахунку проводяться суми
дорожніх чеків, які продані або відіслані
на інкасо.
1012 А Дорожні чеки в касі безбалансових установ
банку
Призначення рахунку: облік дорожніх чеків у
касі безбалансових установ банку.
За дебетом рахунку проводяться суми
дорожніх чеків, які надійшли до каси
безбалансової установи банку або куплені у
клієнтів.
За кредитом рахунку проводяться суми
дорожніх чеків, які видані з каси
безбалансової установи банку або повернені
до операційної каси.
1013 А Дорожні чеки в обмінних пунктах
Призначення рахунку: облік дорожніх чеків,
які знаходяться в обмінному пункті.
За дебетом рахунку проводяться суми
дорожніх чеків, які надходять до обмінних
пунктів.
За кредитом рахунку проводяться суми
дорожніх чеків, які видані обмінним пунктом
або повернені до операційної каси.
1017 А Дорожні чеки в дорозі
Призначення рахунку: облік дорожніх чеків,
які відіслані емітентам, іншим банкам та
підвідомчим установам банку, до отримання
підтвердження від них або до їх погашення.
За дебетом рахунку проводяться суми
дорожніх чеків, які відіслані.
За кредитом рахунку проводяться суми
коштів, які надійшли в оплату дорожніх
чеків, або суми чеків, що надійшли за
призначенням.
11 Банківські метали
110 Банківські метали
1101 А Банківські метали в банку
Призначення рахунку: облік банківських
металів, що знаходяться у сховищі банку.
Депозитні операції з банківськими металами
обліковуються за рахунками депозитів в
порядку, встановленому для обліку іноземної
валюти.
За дебетом рахунку проводиться вартість
придбаних та залучених на депозит
банківських металів.
За кредитом рахунку проводиться вартість
проданих чи розміщених на депозит
банківських металів або відісланих до
іншого банку на поповнення
кореспондентського рахунку в банківських
металах.
1107 А Банківські метали у дорозі
Призначення рахунку: облік банківських
металів, що знаходяться у дорозі.
За дебетом рахунку проводиться вартість
банківських металів, що відіслані до іншого
банку до отримання підтвердження.
За кредитом рахунку проводиться вартість
банківських металів, що надійшли за
призначенням.
12 Кошти у Національному банку України
120 Кошти до запитання в Національному банку України
1200 А Кореспондентський рахунок у Національному
банку України
Призначення рахунку: облік коштів на
кореспондентському рахунку банку, який
відкрито в Національному банку України.
За дебетом рахунку проводяться суми коштів,
які надходять на користь комерційного
банку, його клієнтів і кореспондентів.
За кредитом рахунку проводяться суми
коштів, які списуються за дорученням
комерційного банку за власними операціями,
за операціями клієнтів і кореспондентів, а
також списання у безспірному
(безакцептному) порядку згідно з чинним
законодавством.
1202 А Обов'язкові резерви страхування вкладів
фізичних осіб
Призначення рахунку: облік обов'язкових
резервів під забезпечення вкладів фізичних
осіб.
За дебетом рахунку проводяться перераховані
банком суми поповнення обов'язкових резервів
у Національному банку України під вклади
населення.
За кредитом рахунку проводяться суми, які
повертаються Національним банком України.
1207 А Накопичувальний рахунок у Національному
банку України
Призначення рахунку: облік коштів для
проведення розрахунків у разі припинення
діяльності банку (після закриття
кореспондентського рахунку) або в інших
випадках, передбачених чинним
законодавством.
За дебетом рахунку проводиться сума залишку
кореспондентського рахунку комерційного
банку в разі припинення діяльності банку і
суми, які надходять на користь банку після
закриття кореспондентського рахунку.
За кредитом рахунку проводяться суми, які
перераховуються за розрахунками
комерційного банку згідно з рішеннями
ліквідаційної комісії.
1208 А Нараховані доходи за коштами до запитання в
Національному банку України
Призначення рахунку: облік нарахованих
доходів за коштами до запитання в
Національному банку України. Доходи
обліковуються у тому періоді, до якого вони
належать.
За дебетом рахунку проводяться суми
нарахованих доходів до часу їх сплати.
За кредитом рахунку проводяться суми
нарахованих доходів при їх отриманні.
121 Строкові депозити в Національному банку України
1211 А Кошти, надані Національному банку України
за операціями РЕПО
Призначення рахунку: облік коштів, наданих
Національному банку України за операціями
РЕПО, шляхом купівлі у Національного банку
України цінних паперів на певний період, з
умовою зворотного їх викупу за заздалегідь
обумовленою ціною.
За дебетом рахунку проводяться суми
коштів, наданих Національному банку
України в обмін на цінні папери, які є
предметом операції РЕПО.
За кредитом рахунку проводяться суми, які
надійшли від Національного банку України у
день зворотної купівлі, в обмін на цінні
папери, повернені комерційним банком.
1212 А Короткострокові депозити в Національному
банку України
Призначення рахунку: облік коштів,
розміщених у Національному банку України на
короткострокових депозитах.
За дебетом рахунку проводяться суми
розміщених коштів.
За кредитом рахунку проводяться суми, які
списуються при поверненні депозитів.
1218 А Нараховані доходи за строковими депозитами
в Національному банку України
Призначення рахунку: облік нарахованих
доходів за строковими депозитами в
Національному банку України. Доходи
обліковуються у тому періоді, до якого вони
належать.
За дебетом рахунку проводяться суми
нарахованих доходів до часу їх сплати.
За кредитом рахунку проводяться суми
нарахованих доходів при їх отриманні.
13 Кошти Національного банку України
130 Кореспондентський рахунок Національного банку
України в комерційному банку
1300 П Кореспондентський рахунок Національного
банку України в комерційному банку
Призначення рахунку: облік коштів
Національного банку України на
кореспондентському рахунку в комерційному
банку.
За кредитом рахунку проводяться суми, що
надходять на користь Національного банку
України та його клієнтів.
За дебетом рахунку проводяться суми, що
списуються комерційним банком згідно з
дорученням Національного банку України за
його власними операціями та за операціями
клієнтів.
1308 П Нараховані витрати за кореспондентським
рахунком Національного банку України в
комерційному банку
Призначення рахунку: облік нарахованих
витрат за кореспондентським рахунком
Національного банку України в комерційному
банку. Витрати обліковуються у тому
періоді, до якого вони належать.
За кредитом рахунку проводяться суми
нарахованих витрат до часу їх оплати.
За дебетом рахунку проводяться суми
нарахованих витрат при їх сплаті.
131 Короткострокові кредити, які отримані від
Національного банку України
1310 П Овердрафт за кореспондентським рахунком у
Національному банку України
Призначення рахунку: використовується для
відображення кредитового залишку за
кореспондентським рахунком (рахунок N 1200)
у разі його виникнення, за умови існування
відповідної угоди про функціонування
кореспондентського рахунку.
За кредитом рахунку в кінці кожного
робочого дня проводяться суми кредитових
залишків на кореспондентському рахунку.
За дебетом рахунку проводяться суми, які
повертаються на кореспондентський рахунок
на початку робочого дня.
1311 П Кошти, які отримані від Національного банку
України за операціями РЕПО
Призначення рахунку: облік коштів,
отриманих від Національного банку України
за операціями РЕПО шляхом продажу
Національному банку України цінних паперів
на певний період, з умовою зворотного їх
викупу за заздалегідь обумовленою ціною.
За кредитом рахунку проводяться суми
коштів, отриманих від Національного банку
України в обмін на цінні папери, які є
предметом операції РЕПО.
За дебетом рахунку проводяться суми, які
повернені Національному банку України у
день зворотної купівлі, в обмін на цінні
папери комерційного банку.
1312 П Короткострокові кредити, які отримані через
аукціон від Національного банку України
Призначення рахунку: облік короткострокових
кредитів, отриманих комерційним банком
через аукціон.
За кредитом рахунку проводяться суми
кредитів, отриманих банком через аукціон.
За дебетом рахунку проводяться суми
погашення заборгованості за кредитами.
1313 П Ломбардні кредити, які отримані від
Національного банку України
Призначення рахунку: облік кредитів,
отриманих від Національного банку України
під забезпечення державних цінних паперів,
які відповідають вимогам Національного
банку України.
За кредитом рахунку проводяться суми
отриманих ломбардних кредитів.
За дебетом рахунку проводяться суми
погашення заборгованості за кредитами.
1316 П Короткострокові стабілізаційні кредити, які
отримані від Національного банку України
Призначення рахунку: облік короткострокових
стабілізаційних кредитів, які отримані від
Національного банку України.
За кредитом рахунку проводяться суми
отриманих короткострокових стабілізаційних
кредитів.
За дебетом рахунку проводяться суми
погашення заборгованості за кредитами.
1317 П Інші короткострокові кредити, які отримані
від Національного банку України
Призначення рахунку: облік інших
короткострокових кредитів, отриманих від
Національного банку України, які не
відображені за іншими рахунками групи N 131.
За кредитом рахунку проводяться суми
отриманих кредитів.
За дебетом рахунку проводяться суми
погашення заборгованості за кредитами.
1318 П Нараховані витрати за короткостроковими
кредитами, які отримані від Національного
банку України
Призначення рахунку: облік нарахованих
витрат за короткостроковими кредитами, які
отримані від Національного банку України.
Витрати обліковуються у тому періоді, до
якого вони належать.
За кредитом рахунку проводяться суми
нарахованих витрат до часу їх оплати.
За дебетом рахунку проводяться суми
нарахованих витрат при їх сплаті.
132 Довгострокові кредити, які отримані від
Національного банку України
1322 П Довгострокові кредити, які отримані через
аукціон від Національного банку України
Призначення рахунку: облік довгострокових
кредитів, які отримані комерційним банком
через аукціон.
За кредитом рахунку проводяться суми
довгострокових кредитів, які отримані
комерційним банком через аукціон.
За дебетом рахунку проводяться суми
погашення заборгованості за кредитами.
1325 П Довгострокові кредити, які отримані за
рахунок коштів міжнародних фінансових
організацій
Призначення рахунку: облік довгострокових
кредитів, які отримані від Національного
банку України за рахунок коштів міжнародних
фінансових організацій.
За дебетом рахунку проводяться суми
отриманих кредитів.
За кредитом рахунку проводяться суми
погашення заборгованості за кредитами.