• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Змін до Положення про визначення повязаних із банком осіб

Національний банк України  | Постанова від 26.12.2024 № 169
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 26.12.2024
  • Номер: 169
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 26.12.2024
  • Номер: 169
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Офіційно опубліковано 30.12.2024
Правління Національного банку України
П О С Т А Н О В А
26.12.2024 № 169
Про затвердження Змін до Положення про визначення пов'язаних із банком осіб
Відповідно до статей 7, 15 та 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 66 і 67 Закону України "Про банки і банківську діяльність", Закону України "Про адміністративну процедуру", з метою гармонізації процедур Національного банку України з питань визначення пов'язаних із банком осіб із загальними принципами адміністративного права, підвищення прозорості та ефективності виконання функцій публічної адміністрації Правління Національного банку України
постановляє:
1. Затвердити Зміни до Положення про визначення пов'язаних із банком осіб, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 12 травня 2015 року № 315 (зі змінами) (далі - Зміни до Положення), що додаються.
2. Національний банк здійснює розгляд клопотань, документів, отриманих до 31 грудня 2024 року, щодо яких станом на 01 січня 2025 року не прийнято рішення, відповідно до Змін до Положення з урахуванням строків, визначених законодавством України, що діяли станом на 31 грудня 2024 року, починаючи з 01 січня 2025 року.
3. Департаменту методології регулювання діяльності банків (Оксана Присяженко) після офіційного опублікування довести до відома банків України інформацію про прийняття цієї постанови.
4. Постанова набирає чинності з 01 січня 2025 року.
ГоловаАндрій ПИШНИЙ
Інд. 22
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
26 грудня 2024 року № 169
Зміни до Положення про визначення пов'язаних із банком осіб
1. У главі 2 розділу II:
1) главу після пункту 2 доповнити двома новими пунктами 2-1, 2-2 такого змісту:
"2-1. Початком адміністративного провадження щодо визначення особи пов'язаною з банком (далі - адміністративне провадження) є день реєстрації Національним банком (дата складання) довідки, у якій зафіксовано ознаки пов'язаності особи з банком (далі - Довідка), в електронній формі. Довідка підписується керівником підрозділу моніторингу пов'язаних осіб Національного банку.
Повідомлення про початок адміністративного провадження оформляється як лист Національного банку за підписом уповноваженої особи Національного банку (члена Правління Національного банку, який здійснює загальне керівництво та контролює діяльність підрозділу моніторингу пов'язаних осіб, або керівника підрозділу моніторингу пов'язаних осіб Національного банку) (далі - уповноважена особа), яка ініціювала адміністративне провадження, та надсилається банку електронною поштою.
Уповноважена особа приймає процедурні рішення під час адміністративного провадження щодо прийняття рішень, визначених у цьому Положенні, до початку розгляду питання про вирішення адміністративної справи безпосередньо Комітетом.
Комітет приймає процедурні рішення після початку розгляду питання про вирішення адміністративної справи безпосередньо Комітетом.
Національний банк невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня, а за обґрунтованих причин - не пізніше третього робочого дня після початку адміністративного провадження, надсилає банку повідомлення про початок адміністративного провадження разом із Довідкою.
Повідомлення та Довідка вважаються такими, що доведені до відома банку, у разі їх неотримання банком із незалежних від Національного банку причин протягом трьох днів із дня надсилання.
У повідомленні про початок адміністративного провадження за потреби зазначаються:
1) правові підстави початку адміністративного провадження;
2) права та обов'язки банку, включаючи право подати пояснення/заперечення щодо наявності в особи ознак пов'язаності, спосіб і строк їх подання;
3) порядок ознайомлення з матеріалами адміністративного провадження.
Національний банк відмовляє в ознайомленні з тією частиною матеріалів у матеріалах адміністративного провадження, які містять інформацію з обмеженим доступом та володільцем якої не є банк.
Національний банк надає доступ до тієї частини матеріалів або тих відомостей у матеріалах, які містять інформацію з обмеженим доступом, в обсязі, що є об'єктивно необхідним для розгляду адміністративної справи або захисту прав її учасників, після підписання представником банку зобов'язання про нерозголошення інформації з обмеженим доступом.
2-2. Національний банк у разі розгляду питання про визначення особи пов'язаною з банком запрошує представника банку на засідання Комітету.
Запрошення за підписом уповноваженої особи, яка ініціювала адміністративне провадження, надсилається банку електронною поштою не пізніше ніж за два робочих дні до дня проведення засідання Комітету.
У запрошенні зазначаються такі відомості:
1) питання, яке розглядатиметься на засіданні Комітету, та мета, з якою запрошується представник банку (для надання пояснень, заперечень);
2) дата, час і місце, куди запрошується представник банку, чи інформація про проведення засідання Комітету в режимі відеоконференції;
3) відомості про контактну особу Національного банку: прізвище, власне ім'я, номер телефону, електронна адреса;
4) повідомлення про те, що неявка запрошеної особи на засідання Комітету не є підставою для перенесення розгляду питання про визначення особи пов'язаною з банком і не є перешкодою для прийняття відповідного рішення;
5) інші відомості (за потреби).
Запрошена особа не пізніше наступного робочого дня з дня отримання запрошення письмово повідомляє Національний банк про:
підтвердження участі (з наданням переліку представників для участі та зазначенням документів, які підтверджують їх повноваження) або відмову від участі;
потребу в участі в режимі відеоконференції з обґрунтуванням такої потреби (якщо засідання проводиться за місцезнаходженням Національного банку);
причини відмови від участі чи неможливості прибути на запрошення Національного банку.
Факт отримання банком запрошення, зафіксований системою електронної пошти, фіксується в матеріалах адміністративного провадження.
Неявка запрошеного належним чином представника банку на засідання Комітету не є підставою для перенесення розгляду питання про визначення особи пов'язаною з банком і не є перешкодою для прийняття такого рішення.";
2) пункт 3 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Факт доведення рішення про визначення особи пов'язаною з банком, зафіксований системою електронної пошти, фіксується в матеріалах адміністративного провадження.";
3) пункт 4 викласти в такій редакції:
"4. Банк має право після отримання повідомлення Національного банку про визначення особи пов'язаною з банком подати до Національного банку заяву про визначення відсутності ознак пов'язаності особи з банком з обґрунтуванням і підтвердними документами. ";
4) главу після пункту 4 доповнити шістьма новими пунктами 4-1 - 4-6 такого змісту:
"4-1. Національний банк:
1) повідомляє банк про початок адміністративного провадження після отримання заяви та підтвердних документів. Початком адміністративного провадження за заявою заявника є день отримання заяви;
2) не пізніше 30 днів (за обґрунтованих причин строк може бути одноразово продовжений на не більше ніж 15 днів з повідомленням про причини продовження строку банку не пізніше ніж за три робочих дні до завершення строку) із дня отримання заяви про визначення відсутності ознак пов'язаності особи з банком розглядає її щодо обґрунтованості на підставі наданих банком підтвердних документів;
3) має право запропонувати заявнику подати у визначений ним строк додаткову інформацію, документи, необхідні для прийняття рішень, визначених цим Положенням, та в межах визначеного строку для прийняття таких рішень;
4) надсилає заявнику повідомлення про залишення заяви без руху, якщо
заяву подано з порушенням вимог цього Положення;
5) повідомляє банк про залишення без руху заяви шляхом надсилання листа за підписом уповноваженої особи протягом трьох робочих днів із дня отримання такої заяви.
4-2. У повідомленні про залишення заяви без руху Національний банк зазначає виявлені недоліки, спосіб та строк усунення виявлених недоліків, а також способи, порядок і строк оскарження рішення про залишення заяви без руху.
Повідомлення про залишення заяви без руху оформляється як лист Національного банку за підписом уповноваженої особи та надсилається банку електронною поштою.
4-3.Уповноважена особа має право прийняти рішення про продовження строку усунення виявлених недоліків за обґрунтованим клопотанням банку.
4-4. Заява/клопотання вважається поданою/поданим у день первинного подання в разі усунення банком виявлених недоліків у строк, визначений Національним банком. Строк розгляду документів Національним банком продовжується на строк залишення заяви без руху.
4-5. Національний банк має право під час адміністративного провадження повідомити заявника шляхом надсилання листа за підписом уповноваженої особи про потребу доопрацювання поданого пакета документів, якщо документи не відповідають вимогам законодавства України, та/або про надання ним додаткових документів/інформації, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення, у визначений у листі строк.
Заявник у разі неможливості надати доопрацьовані та/або додаткові документи/інформацію у визначений Національним банком строк має право подати заяву про зупинення адміністративного провадження на строк, який є необхідним для подання таких документів/інформації.
Національний банк у разі неподання заявником у визначений строк доопрацьованих та/або додаткових документів/інформації або заяви про зупинення адміністративного провадження приймає рішення за результатом розгляду наявних у Національного банку документів/інформації.
4-6. Національний банк має право під час адміністративного провадження зупинити адміністративне провадження для перевірки достовірності поданих заявником документів/інформації, якщо відсутність такої перевірки та/або таких документів/інформації перешкоджає об'єктивному вирішенню справи.
Національний банк повідомляє заявника про зупинення адміністративного провадження шляхом надсилання листа за підписом уповноваженої особи з наведенням обґрунтування.
Перебіг строку адміністративного провадження відновлюється з дня припинення обставини, що спричинила зупинення адміністративного провадження, а в разі неподання запитуваних документів/інформації - з робочого дня, наступного за днем спливу строку, визначеного для їх подання.".
(Текст взято з сайту НБУ http://www.bank.gov.ua/)