• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Окремої політики власності державного підприємства "Національний спортивний комплекс "Олімпійський"

Міністерство молоді та спорту України | Наказ від 18.12.2018 № 5742
Реквізити
  • Видавник: Міністерство молоді та спорту України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 18.12.2018
  • Номер: 5742
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство молоді та спорту України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 18.12.2018
  • Номер: 5742
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
18.12.2018 № 5742
Про затвердження Окремої політики власності державного підприємства "Національний спортивний комплекс "Олімпійський"
Відповідно до Закону України "Про управління об'єктами державної власності" , Положення про Міністерство молоді та спорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 липня 2014 року № 220 (із змінами), пункту 8 Витягу з протоколу № 41 засідання Кабінету Міністрів України від 10.10.2018
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Окрему політику власності державного підприємства "Національний спортивний комплекс "Олімпійський", що додається.
2. Відділу взаємодії з громадськістю та засобами масової інформації оприлюднити Окрему політику власності державного підприємства "Національний спортивний комплекс "Олімпійський" на сайті Мінмолодьспорту.
3. Державному підприємству "Національний спортивний комплекс "Олімпійський" (Груздеву В.М.):
1) забезпечити впровадження Окремої політики власності державного підприємства "Національний спортивний комплекс "Олімпійський";
2) оприлюднити Окрему політику власності на сайті державного підприємства "Національний спортивний комплекс "Олімпійський".
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на державного секретаря Міністерства молоді та спорту Немчінова О.М.
МіністрІ. Жданов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства молоді
та спорту України
18.12.2018 № 5742
ОКРЕМА ПОЛІТИКА
власності державного підприємства "Національний спортивний комплекс "Олімпійський"
1. Вступ
Державне підприємство "Національний спортивний комплекс "Олімпійський" (далі - ДП "НСК і "Олімпійський") згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 902 "Про віднесення підприємств, установ та організацій до сфери управління Міністерства молоді та спорту" віднесено до сфери управління Мінмолодьспорту.
ДП "НСК "Олімпійський" є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків України та в органах Державної казначейської служби України, круглу печатку із своїм найменуванням та Державним гербом України, штампи, бланки, логотип, зареєстрований знак для товарів та послуг та інші реквізити.
Майно ДП "НСК "Олімпійський" є державною власністю і належить йому на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, державне підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать законодавству, розпорядчим актам органу управління майном та статуту.
Відповідно до Указу Президента України від 12.05.1996 № 331/96 ДП "НСК "Олімпійський" надано статус національного спортивного закладу. Вищезазначений статус надається підприємству (установі) України, яке досягло найвищих показників у своїй діяльності щодо використання інтелектуального потенціалу нації, реалізації ідеї національного відродження і розвитку України і є провідним серед групи підприємств (установ) спортивної сфери. Підставами для надання підприємству України статусу національного є загальнодержавне і міжнародне визнання результатів діяльності підприємства, розроблення і практична реалізація ним найважливіших державних програм у спортивній сфері, а також наявність сучасної матеріально-технічної бази і перспективи подальшого його розвитку. Таким чином, на даний час ДП "НСК "Олімпійський" є лідером у своїй галузі, який досяг рівня державного значення.
ДП "НСК "Олімпійський" входить до Переліку спортивних баз олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2006 № 30 "Про затвердження Порядку надання закладу фізичної культури і спорту статусу бази олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки і переліку закладів, яким надано такий статус" (із змінами).
Відповідно до розділу II Статуту державного підприємства "Національний спортивний комплекс "Олімпійський", затвердженого наказом Міністерства молоді та спорту України від 13.12.2017 № 5142, діяльність підприємства, спрямована на організацію та проведення спортивних і культурно-масових заходів, надання фізкультурно-оздоровчих та інших послуг, створення сприятливих умов для заняття фізичною культурою і спортом, організація проведення масових заходів, у тому числі концертно-розважального характеру, та інших форм діяльності, для забезпечення розвитку та вдосконалення матеріально-технічної бази підприємства та отримання прибутку як підприємства, що є державним комерційним.
Напрямами діяльності підприємства є, у тому числі, організація та проведення місцевих, національних, міжнародних спортивних змагань, створення умов для забезпечення навчально-тренувального процесу, організація та проведення спортивних, культурно-масових та культурно-видовищних заходів, конференцій, семінарів, круглих столів, торгівельних ярмарків.
2. Мета і сфера дії документа
Окрема політика власності державного підприємства "Національний спортивний комплекс "Олімпійський" (далі - Окрема політика власності) сформована та впроваджується на ДП "НСК "Олімпійський" як особливо важливому для економіки України підприємстві на підставі Основних засад впровадження політики власності щодо суб'єктів господарювання державного сектору економіки.
Окрема політика власності затверджується наказом органу управління майном з метою її визначення та ефективного застосування для:
а) основних цілей та пріоритетів згідно з якими Міністерство молоді та спорту здійснює функції управління ДП "НСК "Олімпійський";
б) основних принципів та механізмів управління ДП "НСК "Олімпійський".
ДП "НСК "Олімпійський" впроваджує Окрему політику власності для регулювання своєї діяльності з дотриманням вимог чинного законодавства та Основних засад впровадження політики власності щодо суб'єктів господарювання державного сектору економіки, підтриманих Витягом з протоколу № 41 засідання Кабінету Міністрів України від 10.10.2018.
3. Основна ціль здійснення Міністерством молоді та спорту управління та розпорядження суб'єктом господарювання державного сектору
Міністерство молоді та спорту здійснює функції з управління ДП "НСК "Олімпійський" для збереження та подальшого підвищення вартості його активів, забезпечення економічних інтересів українського народу, виконання соціальної функції, покладеної на державу, отримання прибутку зазначеним суб'єктом господарювання при здійсненні комерційної діяльності.
4. Принципи управління суб'єктом господарювання державного сектору
1) винятковість державної власності;
2) визначення чітких цілей діяльності суб'єктом господарювання;
3) паритетність у регулюванні державними та приватними компаніями, крім діяльності, пов'язаної із досягненням некомерційних цілей;
4) розмежування функцій власника і регулятора;
5) професійність в управлінні суб'єктом господарювання;
6) функціонування при дотриманні транспарентності;
7) соціальна відповідальність суб'єкта господарювання.
5. Механізми реалізації принципів управління суб'єктом господарювання державного сектору
1) винятковість державної власності
ДП "НСК "Олімпійський" є суб'єктом господарювання, що виконує функції, безпосередньо покладені на державну.
На даний час спортивний комплекс є головною мультифункціональною, спортивною та культурною ареною міста Києва та України в цілому.
Враховуючи статус державного підприємства, ДП "НСК "Олімпійський" безпосередньо бере участь у реалізації низки функцій української держави у різноманітних сферах насамперед соціальній, культурній та представницькій.
Відповідно до принципу винятковості державної власності Міністерство молоді та спорту за результатами аналізу функцій ДП "НСК "Олімпійський", з урахуванням критеріїв, визначених частиною другою статті 4 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", аналізує виконання суб'єктом господарювання комерційних та некомерційних цілей та приймає рішення щодо доцільності залишення такого суб'єкта у державній власності.
У разі невідповідності суб'єкта господарювання наведеним критеріям, суб'єктом управління приймається рішення про:
- передачу в концесію;
- державно-приватне партнерство;
- приватизацію;
- передачу в комунальну власність;
- реорганізацію або припинення.
2) визначення чітких цілей діяльності суб'єктом господарювання
Держава як власник через Міністерство молоді та спорту України, чітко та прозоро визначає комерційні та некомерційні цілі (функції) діяльності ДП "НСК "Олімпійський", а саме:
а) некомерційні цілі (функції) ДП "НСК "Олімпійський": соціальна, культурна та представницька:
- соціальна ціль суб'єкта господарювання
ДП "НСК "Олімпійський" є соціально значимим підприємством та відіграє важливу роль в інфраструктурі міста Києва. Відповідно до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" до столичних функцій міста Києва входить створення належних умов для діяльності у місті установ і закладів науки, освіти, охорони здоров'я, культури і спорту, місцем розташування яких відповідно до законодавства визначено місто Київ.
Законом України "Про фізичну культуру і спорт" визначено, що земельні ділянки, на яких розташовані спортивні споруди, належать до земель рекреаційного призначення. Також даним законом визначено, що існуюча мережа державних і комунальних закладів фізичної культури і спорту не може бути скорочена без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту.
Зазначимо, що ДП "НСК "Олімпійський" входить до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, на підставі Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" .
- культурна ціль суб'єкта господарювання
Відповідно до Закону України "Про культуру" ДП "НСК "Олімпійський" здійснює діяльність у сфері культури, а саме: музейну, освітню, культурно-дозвільну та розважальну.
Враховуючи багаторічну історію існування спортивного комплексу, він став своєрідною міжнародною пам'яткою культури, олімпійського руху та спорту України, про яку обізнано багато людей у світі.
На території спортивного комплексу, з метою реалізації ідеї національного відродження і розвитку України, задоволення культурних потреб громадян створено та функціонує три унікальних музеї-виставки ("90-річної історії НСК "Олімпійський", "Досягнень братів Кличків", Футбольного клубу "Динамо (Київ)"), які постійно відвідуються киянами, гостями міста Києва, іноземцями, а також використовуються для проведення навчальних заходів для школярів та студентів. У цілому об'єкти та досвід ДП "НСК "Олімпійський" використовується з метою організації стажування наукових працівників у сфері культури та спорту, проведення пілотних проектів з соціально-фізичної реабілітації ветеранів й інвалідів АТО, дітей-аутистів та ін.
- представницька ціль суб'єкта господарювання
Національний спортивний комплекс "Олімпійський" - універсальна спортивна споруда у Києві, головна спортивна арена України та один з найбільших стадіонів Європи. На стадіоні проходив матч за Суперкубок УЄФА 1975 року, було проведено сім матчів футбольного турніру Літніх Олімпійських ігор 1980 та п'ять матчів чемпіонатів Європи з футболу 2012, у тому числі й фінальний, а також Фінал Ліги чемпіонатів УЄФА 2018.
Спорткомплекс має статус стадіону категорії "еліт" і 70050 розділених на 80 секторів місць, з яких під час матчів Чемпіонату Європи з футболу 2012 року УЄФА використовувалося 68055 місць. Серед них - 3546 бізнес-місць, 150 (20 у VIP-секторі) місць для інвалідів, 1497 місць для представників ЗМІ, 366 - для коментаторів.
З усіх спортивних арен, що приймали Чемпіонат Європи з футболу 2012 року, ДП "НСК "Олімпійський" - найбільший стадіон з місткістю трибун 70 тисяч глядачів.
Національний спортивний комплекс "Олімпійський" - це не лише футбольна арена, а ще й багатофункціональний комплекс. Івент-можливості комплексу дозволяють проводити різноманітні заходи з кількістю учасників від 10 до 70000. Різнопрофільні приміщення "Олімпійського", окрім різноманітних спортивних заходів та змагань, дозволяють проводити конференції, тренінги, переговори, семінари, концерти, презентації, світські заходи, покази мод, вечірки, весілля, дні народження та навіть дитячі свята.
б) комерційні цілі ДП "НСК "Олімпійський":
До комерційних цілей діяльності належать самостійне утримання і розвиток матеріально-технічної бази ДП "НСК "Олімпійський", без залучення бюджетного фінансування, що, в свою чергу, дасть можливість на вже існуючих державних активах підтримувати соціальні навантаження без додаткових витрат державного бюджету.
ДП "НСК "Олімпійський", що виконує комерційні цілі, та його активи мають управлятися на основі стратегічного бізнес-плану.
Напрями діяльності ДП "НСК "Олімпійський" для досягнення та реалізації комерційних та некомерційних цілей визначені Статутом суб'єкта господарювання, затвердженого наказом Органу управління майном.
Діяльність, пов'язана із досягненням комерційних і некомерційних цілей, окремо відображається в управлінській звітності суб'єкта господарювання. ДП "НСК "Олімпійський" має регулярно подавати Міністерству молоді та спорту звіти щодо досягнення комерційних та некомерційних цілей.
3) паритетність у регулюванні державними та приватними компаніями, крім діяльності, пов'язаної із досягненням некомерційних цілей
ДП "НСК "Олімпійський" здійснює свою комерційну діяльність відповідно до загальних положень діяльності недержавних суб'єктів господарювання, на конкурентних умовах та за комерційними принципами.
Міністерство молоді та спорту України здійснює управління ДП "НСК "Олімпійський" відповідно до законодавства та з урахуванням міжнародних принципів корпоративного управління та контролює дотримання ними конкурентних умов та комерційних принципів. Особливо важливе для економіки України підприємство має бути перетворене з державного унітарного підприємства на акціонерне товариство, 100 % акцій яких належить державі.
4) розмежування функцій власника і регулятора
Міністерство молоді та спорту здійснює управління без втручання в операційну діяльність ДП "НСК "Олімпійський". Управління ДП "НСК "Олімпійський" здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про управління об'єктами державної власності" , Господарського кодексу України, Закону України "Про захист економічної конкуренції", інших законів України, якими можуть бути встановлені особливості управління окремими об'єктами державної власності або їх видами, та інших нормативно-правових актів з питань управління об'єктами державної власності.
Міністерство молоді та спорту здійснює функції з управління суб'єктом господарювання з дотриманням таких засад:
- діє з урахуванням наданих законодавством та статутом суб'єкта господарювання повноважень; в інших випадках Мінмолодьспорт діє в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України;
- заборони незаконного втручання органів державної влади, їх посадових осіб у господарську діяльність суб'єкта господарювання;
- послідовного впровадження кращих практик корпоративного управління суб'єктами господарювання;
- закріплення у статусі суб'єкта господарювання чіткого розподілу повноважень з дотриманням принципу уникнення дублювання повноважень.
Основними механізмами управління, через які держава як засновник реалізує основні засади є:
- визначення основних напрямів діяльності суб'єктів господарювання;
- затвердження окремої політики власності для суб'єкта господарювання;
- визначення чітких цілей та ключових показників ефективності діяльності для суб'єкта господарювання;
- внесення змін до установчих документів, зокрема, в частині розподілу повноважень суб'єкта управління/учасника/акціонера, наглядової ради та правління;
- інших повноважень, визначених законодавством та установчими документами.
5) професійність в управлінні суб'єктами господарювання
Вищим органом управління ДП "НСК "Олімпійський" є наглядова рада, яка формується у складі 7 (семи) осіб та здійснює контроль за ефективністю управління підприємства, забезпечує захист інтересів держави та виконує інші функції, передбачені, серед іншого Законом України "Про управління об'єктами державної власності" .
Керівники та члени наглядової ради суб'єкта господарювання відбираються за прозорою, чесною та конкурентною процедурою на основі критеріїв, заздалегідь визначених та поширених публічно, враховуючи їх навики, знання та досвід, та відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 березня 2018 року № 190 "Деякі питання призначення керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки та членів їх наглядових рад".
До складу наглядової ради суб'єкта господарювання включаються незалежні члени, які відповідають критеріям незалежності, визначених законодавством. Кількість незалежних членів повинна становити більшість членів наглядової ради.
Компетенція наглядової ради, її кількісний та персональний склад, припинення повноважень членів наглядової ради, порядок скликання, проведення засідань, прийняття рішень визначаються окремим розділом у Статуті та Положенні про наглядову раду ДП "НСК "Олімпійський".
6) функціонування при дотриманні транспарентності
Відповідно до принципу функціонування при дотриманні транспарентності ДП "НСК "Олімпійський" є публічним. Суб'єкт господарювання звітує про свою діяльність відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, та проводить аудит фінансової звітності відповідно до міжнародних стандартів у випадках, передбачених законодавством України.
Максимальна прозорість фінансової документації, інформація про всі великі угоди, незалежний аудит та оцінка, опублікування планів та стратегії розвитку істотно підвищують довіру до суб'єкта господарювання.
Публікація інформації про діяльність суб'єкта господарювання забезпечить:
- прозорість його діяльності;
- підвищення інвестиційної привабливості;
- підвищення якості прийняття рішень керівниками.
Виконання цього принципу здійснюється через веб-сайт суб'єкта господарювання, на якому розміщується як мінімум така інформація:
- політика власності (у разі наявності);
- статут;
- цілі діяльності;
- склад та розмір винагороди членів наглядової ради та виконавчого органу;
- регулярні звіти про свою діяльність, включаючи фінансову звітність та аудиторський висновок, звіт про виконання цілей діяльності та інші;
- інформація про публічні закупівлі та контрагентів.
Інформація про діяльність суб'єкта господарювання розміщується на веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності.
Особливо важливе для економіки України державне підприємство розміщує на веб-сайті англомовні версії звітів.
З метою забезпечення відповідальності та зниження корупційних ризиків суб'єкта господарювання ДП "НСК "Олімпійський" також подає органу управління майном такі види та форми звітності:
- річний фінансовий план;
- щоквартальні звіти виконання фінансових планів;
- оцінювання фіскальних ризиків, пов'язаних з діяльністю суб'єктів господарювання (на виконання листа Міністерства фінансів України від 21.09.2017 № 24010-10-5/25393 щодо міжнародних зобов'язань, визначених Меморандумом про економічну та фінансову політику між Урядом України та МВФ);
- матеріали про окремі показники діяльності, заходи, спрямовані на вдосконалення умов господарювання підприємства, загальну інформацію про підприємство (на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2007 р. № 832).
7) соціальна відповідальність суб'єкта господарювання
Суб'єкт господарювання передбачає вжиття всіх необхідних заходів для:
- створення оптимальних умов для роботи, розвитку та реалізації власного потенціалу персоналу;
- недопущення дискримінації в трудових відносинах;
- забезпечення енергоефективності;
- мінімізації шкідливого впливу на навколишнє середовище;
- обмеження будь-якої співпраці з підприємствами, установами та організаціями, що є резидентами держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.
6. Очікувані результати виконання Окремої політики власності
Реалізація Окремої політики власності забезпечить умови для ефективного управління суб'єктом господарювання державного сектору економіки, підвищення ефективності діяльності суб'єкта, що позитивно вплине на національну економіку та бізнес-середовище, а також сприятиме підвищенню інвестиційної привабливості України для міжнародних інвесторів. Також реалізація Окремої політики власності дозволить збільшити обсяг надходжень до державного бюджету у вигляді виплачених дивідендів та податків.
( Текст взято з сайту Мінмолодьспорту України http://www.dsmsu.gov.ua )