ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ГУ ДФС у м. Києві
Лист
від 04.07.2016 № 4356/К/26-15-13-02-15 |
Про розгляд звернення
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, обліку і звітності, визначено Главою 1 Розділу XIV Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Так, доходом платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п. 292.1 ст. 292 Кодексу).
Тобто, власні кошти, внесені на розрахунковий рахунок, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку та оподатковуються за ставками, встановленими статтею 293 Кодексу.
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, визначено статтею 178 Кодексу.
Так, оподатковуваним доходом самозайнятої особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності (п. 178.3 ст. 178 Кодексу).
Доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 Кодексу (п. 178.2 ст. 178 Кодексу).
Разом з цим, Постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року № 492 Про затвердження (далі - Інструкція) визначено порядок відкриття банками рахунків клієнтів, використання коштів за ними і порядок їх закриття.
Відповідно до пункту 1.3 Інструкції фізичні особи мають право відкривати рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.
Кошти за поточним рахунком фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, використовуються відповідно до порядку, установленого для використання коштів за поточними рахунками суб'єктів господарювання (пункт 4.6 Інструкції).
При цьому, відповідно до пункту 7.7 Інструкції поточні рахунки фізичних осіб використовувати для проведення операцій, пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності, забороняється.
Отже, у разі внесення платником податку грошових коштів, отриманих як дохід з джерелом походження з України (в тому числі дохід від зайняття підприємницькою діяльністю) або за межами України та раніше оподаткованих відповідно до законодавства, на поточний рахунок, відкритий для здійснення незалежної професійної діяльності, такі грошові кошти до складу доходу самозайнятої особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, не включаються.
Відповідні роз'яснення розміщено на офіційному сайті ДФС України в рубриці "Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс" категорії 105 "Податок на доходи фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність" 105.04 "Порядок визначення доходів".
Заступник начальника | В.С. Варгіч |