15.12.2015р. № 2555/10/17-00-15-02-12 |
Документ підготовлено в системі iplex
Державна фіскальна служба України | Лист від 15.12.2015 № 2555/10/17-00-15-02-12
ГУ ДФС у Рівненській області
Лист
Головним управлінням ДФС у Рівненській області розглянуто лист щодо порядку оподаткування спільної діяльності без створення юридичної особи; виписування податкових накладних з реквізитами договору про спільну діяльність; внесення змін при реєстрації реєстраторів розрахункових операцій у рамках спільної діяльності. Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі – Закон №71-VII) внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в частині оподаткування податком на прибуток підприємств. Зокрема, починаючи з 1 січня 2015 року Кодекс не встановлює особливий порядок оподаткування спільної діяльності на території України без створення юридичної особи (стаття 153 Кодексу). Нова редакція розділу ІІІ "Податок на прибуток підприємств" Кодексу не містить положень щодо окремого обліку результатів спільної діяльності без створення юридичної особи починаючи з 01.01.2015 договори про спільну діяльність не є окремими платниками податку на прибуток підприємств).
Відповідно до Кодексу на обліку в контролюючих органах перебувають договори про спільну діяльність без утворення юридичних осіб, за якими здійснюються операції з постачання товарів/послуг, що піддягають оподаткуванню податком на додану вартість (далі – ПДВ) згідно з розділом V Кодексу.
Разом з тим цивільним законодавством передбачено обов’язок ведення відокремленого бухгалтерського обліку спільної діяльності учасником простого товариства, визначеного договором з метою відшкодування витрат і збитків, пов'язаних із спільною діяльністю учасників, розподілу прибутку, одержаного учасниками договору простого товариства в результаті їх спільної діяльності тощо.
У разі отримання прибутку в межах договору про спільну діяльність такий прибуток розподіляється пропорційно вартості вкладів учасників у спільне майно. Сума прибутку, отриманого кожним учасником договору простого товариства у межах спільної діяльності є доходом кожного учасника та підлягає включенню з метою оподаткування до складу доходу окремої юридичної особи – учасника простого товариства.
Зважаючи на викладене вище, після взяття на податковий облік договору про спільну діяльність як платника ПДВ реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО), який використовувався одним з учасників договору про спільну діяльність, підлягає перереєстрації шляхом скасування реєстрації РРО за заявою за формою №4-РРО у відповідності до пункту 2 глави 4 Порядку реєстрації та застосування РРО, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України № 417 від 28.08.2013, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за №1616/24148 (далі – Порядок), на підставі підпункту 12 пункту 1 цієї глави, а саме, змінено власника РРО, та повторної реєстрації даного РРО безпосередньо на договір про спільну діяльність у відповідності до глави 2 Порядку.
Слід зазначити, що відповідно до Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 №417 зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за № 1616/24148 (із змінами і доповненнями) одночасно з скасуванням/реєстрацією РРО необхідно здійснити скасування/реєстрацію книг ОРО (далі - КОРО).
Відповідно до розділу 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. N 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 5 лютого 2001 р. за N 105/5296, фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - касовий чек) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги), який повинен містити такі обов'язкові реквізити:
назву господарської одиниці; адресу господарської одиниці;
для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ ;
для СГ, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери "ІД";
якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги);
вартість одиниці виміру товару (послуги);
найменування товару (послуги);
літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги);
позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати;
загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово "СУМА" або "УСЬОГО";
для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком - літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери "ПДВ";
порядковий номер касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції;
фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН";
напис "ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК" та логотип виробника.
Відповідно до п. 201.4 ст. 201 Кодексу податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов’язань продавця.
Платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:
покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику
протягом такого місяця;
покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер, протягом такого місяця.
У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.
Для цілей п. 201.4 ст. 201 ПКУ ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі:
здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника);
виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв’язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника (продавця), крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами;
надання платнику податку касових чеків, що містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника).
Зважаючи на викладене вище, фіскальний касовий чек РРО, який буде використовуватися на господарській одиниці при здійснені робіт в рамках договору про спільну діяльність, повинен містити індивідуальний податковий номер платника ПДВ відповідного договору про спільну діяльність, зареєстрований платником податку на додану вартість та виписувати податкові накладні з реквізитами договору про спільну діяльність у відповідності до вимог статті 201 Кодексу.