• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про постійне удосконалення професійних знань аудиторів України

Аудиторська палата України  | Рішення, Положення від 31.05.2007 № 178/5
АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31.05.2007 № 178/5
Про затвердження Положення про постійне удосконалення професійних знань аудиторів України
Керуючись Законом України "Про аудиторську діяльність" від 22 квітня 1993 року № 3125-XII (в редакції Закону від 14.09.2006 № 140-V , Аудиторська палата України
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про постійне удосконалення професійних знань аудиторів України (додається).
2. Визнати таким, що втратило чинність, Положення про постійне удосконалення професійних знань аудиторів України, затверджене Аудиторською палатою України 23.04.2002 (протокол засідання № 109).
3. Секретаріату Аудиторської палати України за безпечити оприлюднення цього рішення.
4. Це рішення набирає чинності з 1 липня 2007 року.
Голова Аудиторської палати УкраїниС.О.Столярова
Додаток
до рішення
Аудиторської палати України
31.05.2007 № 178/5
ПОЛОЖЕННЯ
про постійне удосконалення професійних знань аудиторів України
Положення про постійне удосконалення професійних знань аудиторів (далі - Положення) розроблено з метою забезпечення високої якості аудиторських послуг та адаптації правового регулювання аудиторської діяльності в Україні до норм Європейського Союзу, згідно із Законом України "Про аудиторську діяльність" , Статутом Аудиторської палати України (далі - АПУ).
Положення визначає порядок постійного удосконалення професійних знань аудиторів та аудиторів банків.
I. Загальні положення
1.1. Метою постійного удосконалення професійних знань аудиторів є безперервне поглиблення, підтримання на належному рівні, розширення й оновлення професійних знань для забезпечення високої якості аудиту та супутніх йому послуг.
1.2. Аудитори України з метою виконання умов продовження терміну чинності сертифіката щороку удосконалюють свої професійні знання та проходять контрольне тестування відповідно до вимог цього Положення.
1.3. Мета, зміст, форми і методи удосконалення знань визначаються програмними модулями, цим Положенням та іншими нормативними документами АПУ.
1.4. Контроль за організацією удосконалення професійних знань аудиторів здійснює Комісія АПУ з сертифікації та освіти аудиторів (далі - профільна комісія).
1.5. Принципи постійного удосконалення професійних знань аудиторів:
- вільний вибір тематики;
- вільний вибір програми;
- вільний вибір аудитором Центру з підготовки до контрольного тестування;
- вільний вибір аудитором форми підготовки до контрольного тестування;
- платність;
- актуальність тематики програмних модулів;
- методичне забезпечення удосконалення професійних знань аудиторів;
- перевірка рівня професійних знань через проведення контрольного тестування.
1.6. Суб'єктами системи постійного удосконалення професійних знань аудиторів є:
- уповноважені АПУ суб'єкти господарювання на підготовку аудиторів до контрольного тестування: навчальні заклади, центри, інститути (далі - Центри);
- визначені на конкурсній основі суб'єкти, які на підставі укладеної з АПУ угоди здійснюють функції з розроблення програмних модулів або окремих його елементів;
- комісії з тестування, які здійснюють функції адміністрування контрольного тестування;
- профільна комісія АПУ.
1.7. Процес постійного удосконалення професійних знань аудиторів включає:
- розроблення програмних модулів удосконалення професійних знань аудиторів;
- підготовку аудиторів до контрольного тестування;
- контрольне тестування та його адміністрування;
- оцінку результатів контрольного тестування;
- зарахування інших видів удосконалення професійних знань аудиторів як проходження контрольного тестування;
- систематизацію та аналіз результатів функціонування системи постійного удосконалення професійних знань аудиторів.
1.8. Постійне удосконалення професійних знань аудиторів здійснюється на платній основі. Розмір плати встановлюють Центри. АПУ може надавати Центрам рекомендації щодо встановлення розміру плати за підготовку до контрольного тестування.
1.9. Інформація про удосконалення професійних знань аудиторів вноситься Секретаріатом АПУ до бази даних аудиторів на підставі відповідного рішення АПУ.
II. Порядок діяльності Центрів з підготовки до контрольного тестування аудиторів
2.1. Підготовку до контрольного тестування аудиторів здійснюють Центри, які відповідають визначеним АПУ критеріям та з якими АПУ уклала відповідну угоду.
АПУ не має права виступати засновником Центрів.
2.2. Центри, з якими АПУ має право укласти відповідні угоди, повинні відповідати наступним критеріям:
- наявність приміщення (у власності або користуванні) для забезпечення процесу удосконалення знань та здійснення контрольного тестування;
- наявність викладацького складу відповідної кваліфікації та професійного досвіду;
- наявність технічних засобів для проведення відповідного удосконалення знань.
2.3. Центри, з якими АПУ уклала відповідні угоди, зобов'язані:
- дотримуватися рішень АПУ;
- забезпечувати відповідність вищевказаним критеріям протягом дії укладеної угоди з АПУ;
- проводити підготовку до контрольного тестування аудиторів за програмами, затвердженими АПУ;
- використовувати методичне забезпечення удосконалення професійних знань та тести, розроблені відповідно до цього Положення;
- організовувати проведення контрольного тестування, в тому числі аудиторів, які пройшли підготовку до контрольного тестування за дистанційною формою;
- інформувати АПУ не пізніше як за 2 робочих дні до початку проведення удосконалення професійних знань аудиторів про кількісний і персональний склад аудиторів, які проходять підготовку до контрольного тестування;
- узгоджувати з АПУ не пізніше як за 20 днів до початку підготовки до контрольного тестування дату, місце і час проведення контрольного тестування;
- забезпечити право контролю за процесом удосконалення знань зі сторони АПУ та/або авторів програм (авторських колективів), а також інших осіб, що мають майнові права на відповідні програми.
2.4. Центри несуть перед АПУ відповідальність за якість організації та забезпечення підготовки до контрольного тестування аудиторів відповідно до укладених з АПУ угод.
2.5. Профільна комісія координує роботу Центрів і, в разі потреби, ініціює перед АПУ питання щодо подальшої співпраці або припинення співпраці з ними.
III. Програмний модуль постійного удосконалення професійних знань аудиторів
3.1. Програмний модуль постійного удосконалення професійних знань аудиторів включає:
- програму постійного удосконалення професійних знань аудиторів (далі - програма) за темою програмного модуля;
- методичне забезпечення удосконалення професійних знань аудиторів з відповідної програми (робочі програми, методичні розробки, посібники, рекомендації з вивчення окремих тем тощо) (далі - методичне забезпечення);
- комплект тестів до відповідної програми.
3.2. Програмний модуль або окремі його елементи на конкурсній основі, відповідно до укладених договорів, мають право розробляти суб'єкти, визначені цим Положенням, у тому числі Центри, авторські колективи, навчальні заклади, окремі автори.
Укладання договорів на розроблення програмного модуля або окремих його елементів здійснюється за результатами проведення конкурсу відповідно до порядку, затвердженого АПУ.
Розроблені програми передаються розробниками на розгляд до профільної комісії.
Профільна комісія розглядає подані матеріали, і, у разі прийняття рішення щодо їх погодження, подає на затвердження АПУ.
3.3. Програми містять питання з аудиту, бухгалтерського обліку та фінансової звітності, системи оподаткування, управлінського обліку, правового забезпечення підприємницької діяльності, аналізу фінансової звітності, економіко-математичних методів і фінансового менеджменту, а також з інших питань, визначених АПУ.
3.4. Допускається розроблення та викладання за програмами галузевої спрямованості (страховий бізнес, банківська справа, аграрний сектор, фондовий ринок, фінансовий ринок, тощо).
3.5. Удосконалення професійних знань аудиторів банків здійснюється Центрами за програмою, погодженою з Національним банком України.
3.6. Удосконалення професійних знань аудиторів у сфері певної галузевої спрямованості може також здійснюватися Центрами за програмами, погодженими відповідними державними органами.
3.7. Програми за своїм обсягом мають бути розраховані не менш як на 40 академічних годин і повинні містити лекційні, практичні заняття та контрольне тестування.
3.8. Профільна комісія періодично переглядає тематику програм з метою визначення необхідності їх актуалізації або зміни та передає на затвердження АПУ запропоновані зміни до тематики відповідно до потреб практики аудиту.
3.9. Удосконалення професійних знань аудиторів здійснюється Центрами з використанням погодженого профільною комісією методичного забезпечення, яке розробляється до відповідної програми.
3.10. Методичне забезпечення надається Центром кожному аудитору при підготовці до контрольного тестування.
3.11. Комплект тестів для оцінки знань, умінь та навичок за програмою удосконалення професійних знань є невід'ємною складовою програмного модуля і містить не менш як 200 питань із чотирма відповідями, з яких тільки одна правильна.
3.12. Погоджений профільною комісією комплект тестів до відповідної програми може бути розміщений на офіційному веб-сайті АПУ.
3.13. Методичне забезпечення надається АПУ в електронній формі виключно Центрам, з якими АПУ укладено передбачені цим Положенням угоди.
IV. Порядок організації підготовки до контрольного тестування аудиторів
4.1. Центри подають не пізніше 10 грудня поточного року до АПУ план проведення удосконалення знань на наступний рік із зазначенням регіону, тем і термінів проведення удосконалення професійних знань аудиторів.
Профільна комісія узагальнює зазначену інформацію та надає результати такого узагальнення для оприлюднення на офіційному веб-сайті АПУ.
При розробленні планів Центри зобов'язані дотримуватися вимог цього Положення.
4.2. Аудитори, починаючи з року, наступного за роком отримання сертифіката, здійснюють обов'язкове удосконалення професійних знань та проходять контрольне тестування за програмами, затвердженими АПУ, в обсязі не менше як 120 академічних годин протягом трьох років.
Зазначений обсяг годин (передбачений для удосконалення професійних знань протягом трьох років) аудитори повинні проходити за трьома різними програмами з обов'язковим контрольним тестуванням по кожній із них.
4.3. Для здійснення удосконалення професійних знань аудитори подають до Центру такі документи:
- заяву за встановленою формою;
- копію сертифіката аудитора;
- документ про оплату.
4.4. Удосконалення професійних знань може здійснюватися у формі очних занять, що передбачає безпосередню присутність слухача в аудиторії та на контрольному тестуванні, або у формі дистанційних занять.
Контрольне тестування за підсумками удосконалення професійних знань, здійсненого у формі дистанційних занять, проводиться у порядку, визначеному цим Положенням.
4.5. За підсумками удосконалення професійних знань аудитори в обов'язковому порядку проходять контрольне тестування. Розмір оплати за контрольне тестування визначає АПУ.
V. Проведення контрольного тестування
5.1. Профільна комісія відбирає тести для контрольного тестування з погодженого комплекту тестів, затверджує їх на своєму засіданні та передає їх з дотриманням вимог конфіденційності представнику АПУ в комісії з тестування.
5.2. У разі потреби профільна комісія приймає рішення про використання під час контрольного тестування допоміжних матеріалів і засобів.
5.3. Для проведення контрольного тестування формується комісія з тестування кількістю не менше як три особи з присутністю:
- уповноваженого Головою АПУ представника АПУ;
- представника автора (авторського колективу), що розробив відповідний програмний модуль та/або його окремі елементи (за згодою);
- представника/ів Центру, який проводив удосконалення знань;
- представника державного органу (при проведенні контрольного тестування за результатами удосконалення знань за програмою, затвердженою АПУ та погодженою відповідним державним органом).
У роботі комісії з тестування (в адмініструванні тестування) не можуть брати участь особи, які здійснювали розробку тестів для контрольного тестування.
5.4. Комісія з тестування здійснює координацію (адміністрування тестування) всіх процедур для організації та проведення контрольного тестування.
5.5. Перед початком тестування члени комісії з тестування видають аудитору на підставі документа, що посвідчує особу, один примірник тестів. Аудитор, у якого відсутній документ, який посвідчує особу, до проходження контрольного тестування не допускається.
5.6. Комісія з тестування веде відомість кодування, в якій зазначається: найменування Центру, місце проведення тестування, назва програми, за якою здійснювалася підготовка аудиторів до контрольного тестування, прізвище, ім'я, по батькові аудитора, номер сертифіката, дату тестування та кодовий номер аудитора.
5.7. Роботам аудиторів присвоюються кодові номери, які зазначаються у відомості. Така інформація є конфіденційною до затвердження результатів контрольного тестування протоколом профільної комісії і повинна зберігатися з дотриманням правил конфіденційності. Обов'язок забезпечення дотримання конфіденційності покладається на уповноваженого Головою АПУ представника АПУ.
5.8. Після завершення контрольного тестування аудитор зобов'язаний здати роботу на перевірку. У разі відмови аудитора здати роботу на перевірку члени Комісії з тестування складають відповідний акт про відмову.
5.9. Комісія з тестування передає відомість кодування та роботи аудиторів до профільної комісії для перевірки через уповноваженого Головою АПУ представника АПУ, який забезпечує дотримання вимог конфіденційності.
5.10. Перевірку тестів здійснює спеціально створена за рішенням Голови АПУ комісія. Не можуть брати участь в перевірці особи, які були членами комісії з тестування.
5.11. Контрольне тестування за результатами удосконалення професійних знань аудиторів здійснюється за 100-бальною шкалою. Всього використовується 40 запитань, кожна правильна відповідь оцінюється у 2,5 бала. Для оцінки рівня знань як достатнього для зарахування удосконалення знань аудитору за результатами контрольного тестування слід набрати не менше ніж 70 балів.
5.12. Аудитори, які не набрали відповідної кількості балів, мають право на повторне проходження до закінчення року контрольного тестування на платній основі.
5.13. Профільна комісія складає відомість проведення контрольного тестування із зазначенням інформації про аудиторів, які успішно пройшли контрольне тестування. Результати тестування затверджуються протоколом профільної комісії не пізніше ніж за 30 днів з дня проведення контрольного тестування.
5.14. Відомість проведення контрольного тестування повинна містити: найменування Центру, місце проведення тестування, назву програми, за якою здійснювалося удосконалення професійних знань аудиторів, прізвище, ім'я, по батькові аудитора, номер сертифіката, дату тестування та його результати.
5.15. Інформація про успішне проходження аудиторами контрольного тестування протягом п'яти робочих днів після прийняття рішення АПУ оприлюднюється на офіційному веб-сайті АПУ.
VI. Інші види постійного удосконалення професійних знань аудиторів
6.1. АПУ може зарахувати аудитору, як проходження контрольного тестування за рішенням профільної комісії у межах 40 годин, інші види удосконалення професійних знань виключно у календарному році, протягом якого відбулася подія:
6.1.1. Публікації у вигляді підручників чи навчальних посібників, а також посібників з питань аудиторської діяльності, контролю якості, аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг, які визначені професійними стандартами; бухгалтерського обліку; фінансової звітності; оподаткування; господарського права (зараховуються автору, співавторам у рік видання). У випадку видання публікації у співавторстві аудитором має бути підтверджений особистий внесок (не менш ніж 0,5 умовного авторського аркуша) у загальному обсязі публікації.
Публікації з наведеного вище переліку повинні стосуватися питань аудиторської діяльності, контролю якості, аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг, які визначені професійними стандартами та/або з питань практики застосування Міжнародних стандартів фінансової звітності.
Профільна комісія може залучати спеціалістів з метою професійної оцінки зазначених публікацій на предмет їх відповідності цьому Положенню щодо обсягу, змісту та актуальності.
6.1.2. Публікації обсягом не менше як 0,5 умовного авторського аркуша на рік в офіційному фаховому виданні АПУ або його додатку з питань аудиторської діяльності, контролю якості, аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг, які визначені професійними стандартами; бухгалтерського обліку; фінансової звітності; оподаткування; господарського права (розрахунок обсягу публікацій автором надається самостійно та зараховується автору в рік здійснення публікації). Публікації надаються до АПУ в паперовій та електронній формі. Професійна оцінка зазначених публікацій на предмет їхньої відповідності цьому Положенню щодо змісту та актуальності здійснюється редакційною колегією журналу.
6.1.3. Отримання аудитором вченого ступеня кандидата або доктора економічних наук.
6.1.4. Виконання повноважень члена Аудиторської палати України.
6.1.5. Викладання у Центрах з підготовки аудиторів до контрольного тестування, зазначених у п. 2.1 Положення, обсягом не менше як 40 годин протягом календарного року.
6.1.6. Успішне складання аудитором іспиту за однією із програм на отримання диплома (сертифіката) Асоціації сертифікованих присяжних бухгалтерів Великобританії (АССА) або Американського Інституту сертифікованих присяжних бухгалтерів (АІСРА), що підтверджується відповідним дипломом (сертифікатом), або отримання диплома Інституту фінансових бухгалтерів (IFA) з курсу "Міжнародні стандарти фінансової звітності".
6.2. Для керівників аудиторських фірм АПУ за своїм рішенням може встановлювати інші види постійного удосконалення професійних знань.
6.3. Проведення удосконалення професійних знань керівників аудиторських фірм здійснюється за затвердженими АПУ програмами та відповідно до пунктів 3.3 та 3.4 Положення. Удосконалення професійних знань керівників аудиторських фірм може здійснюватися у формі очних та/або дистанційних занять.
6.4. За підсумками удосконалення професійних знань керівників аудиторських фірм проводиться фахова співбесіда або контрольне тестування відповідно до норм Положення.
6.5. Документи, що підтверджують удосконалення професійних знань за видами, зазначеними у пункті 6.1 цього Положення, подаються аудиторами до АПУ для їх розгляду та прийняття рішення про зарахування удосконалення професійних знань. Профільна комісія розглядає питання по суті та виносить проект рішення на затвердження АПУ.
6.6. Норми розділу 6 не поширюються на процес удосконалення знань аудиторів банків.
VII. Свідоцтво про постійне удосконалення професійних знань аудиторів
7.1. Свідоцтво про постійне удосконалення професійних знань аудиторів є офіційним документом і видається на підставі рішення АПУ відповідно до поданих Центром документів.
7.2. Свідоцтво має стандартний формат, у якому зазначено Центр, де проводилось удосконалення професійних знань, прізвище, ім'я, по батькові та номер сертифіката аудитора, назву програми, термін проходження удосконалення знань та дату видачі Свідоцтва.
7.3. Свідоцтво підписують Голова АПУ та Завідувач Секретаріату АПУ.
( Пункт 7.3 розділу VII в редакції Рішення Аудиторської палати № 346/8 від 25.05.2017 )
7.4. Реєстрацію виданих Свідоцтв здійснює Секретаріат АПУ.
VIII. Перехідні положення
8.1. Це Положення набуває чинності з моменту оприлюднення шляхом опублікування на веб-сайті АПУ.
8.2. Частина 2 п. 2.1 набирає чинності з 01.04.2017 р.
8.3. Частина 2 п. 4.2 набирає чинності з 01.01.2017 р.
8.4. Використання методичного забезпечення та комплектів тестів до діючих програм постійного удосконалення професійних знань аудиторів, які були затверджені АПУ до 29.09.2016 р., здійснювати відповідно до вимог цього Положення шляхом укладання договорів з авторами (авторськими колективами) на передачу АПУ виключних майнових прав інтелектуальної власності на методичне забезпечення та комплекти тестів до діючих програм та надання АПУ методичного забезпечення Центрам в електронній формі згідно умов укладених з ними угод.
( Пункт 8.4 розділу VIII в редакції Рішення Аудиторської палати № 342/6 від 31.03.2017 )( Положення в редакції Рішень Аудиторської палати № 266/8 від 04.04.2013, № 330/10 від 29.09.2016 )