• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Положення про громадське майно (основні засоби) споживчої кооперації України

Центральна спілка споживчих товариств України | Положення, Форма від 03.04.2003
ЦЕНТРАЛЬНА СПІЛКА СПОЖИВЧИХ ТОВАРИСТВ УКРАЇНИ
ПОГОДЖЕНО
з президією ЦК профспілки
працівників споживчої
кооперації України
(постанова
28.03.2003 N П-10/Р-3)
із змінами і доповненнями,
затвердженими постановою
19.03.2004 N П-13/р-34
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова шостих зборів Ради
Укоопспілки сімнадцятого
скликання
03.04.2003
із змінами і доповненнями,
внесеними сьомими зборами
Ради Укоопспілки
сімнадцятого скликання
22.03.2004
ПОЛОЖЕННЯ
про громадське майно (основні засоби) споживчої кооперації України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Центральної спілки споживчих товариств N 5 від 17.01.2005 )
1. Загальні положення
1.1. Положення про громадське майно (основні засоби) споживчої кооперації України (далі - Положення) розроблено відповідно до Законів України "Про споживчу кооперацію", "Про власність", "Про підприємства в Україні", інших законодавчих актів України, рішень з'їздів (конференцій) споживчої кооперації України, зборів Ради Укоопспілки, Статуту Укоопспілки, Кримспоживспілки, облспоживспілки, райспоживспілки і споживчого товариства з метою забезпечення раціонального використання, збереження та примноження громадського майна (основних засобів) споживчої кооперації України.
1.2. Положення є нормативним актом Укоопспілки, обов'язковим для виконання споживчими товариствами, споживспілками, їх підприємствами (об'єднаннями), іншими суб'єктами господарювання системи Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки).
1.3. Громадське майно (основні засоби) споживчої кооперації України (далі - основні засоби) є власністю споживчих товариств, райспоживспілок, облспоживспілок, Кримспоживспілки і Укоопспілки.
1.4. Володіння, користування і розпорядження основними засобами здійснюють вищі органи управління споживчих товариств і споживспілок або уповноважені ними органи згідно з законодавством України, нормативними актами Укоопспілки та статутами споживчих товариств і споживспілок.
1.5. Власник або уповноважений ним орган забезпечує постійне зберігання документів, що засвідчують право власності на основні засоби:
- затверджену проектно-кошторисну документацію на об'єкти в повному обсязі;
- акти Державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (згідно з Державними будівельними нормами, які діяли на період введення об'єкта в експлуатацію);
- документи (постанови, акти) про ліквідацію основних засобів;
- технічні паспорти основних засобів;
- паспорти транспортних засобів та інших об'єктів основних засобів;
- свідоцтва про право власності на будівлі та споруди;
- документи на право землекористування.
2. Визначення, структура, оцінка, амортизація та бухгалтерський облік основних засобів
2.1. Основні засоби - матеріальні активи, які споживчі товариства, споживспілки утримують з метою використання їх у процесі виробництва, реалізації товарів, надання послуг, здійснення адміністративних, соціально-культурних функцій тощо, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більший одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).
2.2. Оцінка, амортизація та бухгалтерський облік основних засобів здійснюються в порядку, встановленому законодавством України та нормативними актами Укоопспілки:
- Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.97 р. N 283/97-ВР (із змінами);
- Законом України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 р. N 168/97-ВР (із змінами);
- Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" від 12.07.2001 р. N 2658-III;
- Законом України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 р. N 996-XIV (із змінами);
- Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, затвердженими наказами Міністерства фінансів України;
- Інструкцією про застосування книжково-журнальної форми бухгалтерського обліку в організаціях і підприємствах споживчої кооперації, затвердженою постановою правління Укоопспілки від 19.12.2001 р. N 304.
2.3. Всі основні засоби споживчої кооперації України поділяються на неподільне і подільне громадське майно.
2.3.1. Неподільне громадське майно - сукупність необоротних активів (основних засобів) споживчого товариства, споживспілки, які розподілу не підлягають і слугують як сьогоднішнім членам споживчих товариств, так і майбутнім поколінням.
2.3.2. У разі ліквідації споживчого товариства, споживспілки неподільне громадське майно передається за рішенням ліквідаційної комісії споживспілці, до складу якої входить споживче товариство, споживспілка.
2.3.3. Об'єкти основних засобів (будівлі, споруди), які зараховані до неподільного громадського майна споживчої кооперації, не можуть бути продані, безоплатно передані, внесені до статутного капіталу інших підприємств, передані в заставу, фінансовий лізинг (крім організацій і підприємств системи Укоопспілки).
Статус неподільного громадського майна (будівлі, споруди) при внутрісистемному продажу, безоплатній передачі, внесенні до статутного капіталу, передачі в заставу, фінансовий лізинг зберігається.
У разі виробничої необхідності переміщення об'єктів основних засобів, будівель, споруд з неподільного громадського майна в подільне громадське майно або з подільного громадського майна в неподільне громадське майно проводиться за рішенням вищих органів управління споживчих товариств, споживспілок або уповноважених ними органів за попередньою згодою (постановою) правління облспоживспілки, Кримспоживспілки, Укоопспілки.
2.3.4. Подільне громадське майно - це сукупність необоротних активів (основних засобів) споживчого товариства, споживспілки, які в установленому законодавством України та нормативними актами Укоопспілки порядку можуть бути переведені в оборотні активи, а також внесені до статутних капіталів інших підприємств і організацій, передані в заставу, надані в оренду тощо.
2.3.5. До складу основних засобів входять:
- будівлі, споруди, їх структурні компоненти та передавальні пристрої, в тому числі житлові будинки та їх частини (квартири і місця загального користування), капітальні витрати на поліпшення земель;
- автомобільний транспорт та вузли (запасні частини) до нього, меблі, побутові електронні, оптичні, електромеханічні прилади і інструменти, інше конторське (офісне) обладнання, устаткування та приладдя до них;
- електронно-обчислювальні машини, інші машини для автоматичного оброблення інформації, пов'язані з ними засоби зчитування або друку інформації, інші інформаційні системи, телефони (у тому числі стільникові), мікрофони і рації, вартість яких перевищує вартість малоцінних предметів;
- будь-які інші основні засоби, не перелічені вище.
2.4. До будівель відносяться архітектурно-будівельні об'єкти, призначенням яких є створення умов (захист від атмосферних явищ і інше) для праці, житла, соціально-культурного обслуговування населення та зберігання матеріальних цінностей.
2.4.1. Інвентарним об'єктом є кожна окрема будівля. Якщо будівлі примикають одна до одної і мають спільну стіну, але кожна із них являє собою самостійне конструктивне ціле, вони вважаються окремими інвентарними об'єктами.
2.4.2. Будівлі, відгородження та інші надвірні споруди, що обслуговують будівлі (сарай, огорожа, колодязь тощо), становлять разом з ними один інвентарний об'єкт. Якщо ці будівлі та споруди обслуговують два чи більше будинків, вони рахуються самостійними інвентарними об'єктами.
2.4.3. Зовнішні прибудови до будівлі, які мають самостійне господарське призначення, відокремлені будівлі котельних, а також капітальні надвірні будівлі (склади, гаражі тощо) є самостійними інвентарними об'єктами.
2.4.4. До складу будівлі входять усі комунікації всередині будівлі, необхідні для її експлуатації, а саме: уся система опалення, включаючи і котельну установку для опалення (якщо остання знаходиться у самому будинку); уся внутрішня мережа водогазопроводу та каналізації з усіма улаштуваннями, силової і освітлювальної електропроводки з усією освітлювальною арматурою, внутрішні телефони і сигналізаційні мережі та вентилізаційні улаштування загальносанітарного призначення, підйомники (ліфти), а також зовнішні комунікації: для каналізації - до найближчого до будівлі оглядового колодязя (вартість колодязя включається до вартості зовнішньої мережі); для водопроводу, газопроводу, тепломережі - до вентиля або трійника біля будівлі (вентиль або трійник включається до вартості будівлі, а колодязь, в якому вони встановлені, враховується до вартості зовнішніх мереж); для електромереж - до кабельної кінцевої муфти, при кабельних уводах та прохідних ізоляторів при повітряних уводах. Муфти відносяться до зовнішніх мереж, а прохідні ізолятори - до внутрішніх.
У випадках, коли кабельний увід безпосередньо біля будівлі переходить у повітряну мережу, точкою розподілу є стовпова кінцева муфта, яка у цьому випадку відноситься до внутрішніх мереж.
2.5. До споруд відносяться інженерно-будівельні об'єкти, призначенням яких є створення умов, необхідних для здійснення процесу виробництва шляхом виконання тих чи інших технічних функцій, не пов'язаних із зміною предмета праці (мости, цистерни та резервуари на фундаментах, естакади, під'їзні шляхи, навіси, басейни тощо), а також зовнішні комунікації (водоканалізаційні системи, лінії електропередач і тепломережі, мережі радіотелефонного зв'язку тощо).
2.5.1. Інвентарним об'єктом вважається кожна окрема споруда зі всіма улаштуваннями, що складає з ним одне ціле.
2.6. До передавальних пристроїв відносяться такі пристрої, при допомозі яких проводиться передача електричної, теплової чи механічної енергії від машин-двигунів до робочих машин, а також передача рідких та газоподібних речовин від одного інвентарного об'єкта до іншого (трансмісії, трубопроводи тощо).
2.7. До складу машин та устаткування зараховуються силові машини та устаткування; вимірювальні і регулювальні прилади та обладнання, лабораторне устаткування; обчислювальна техніка, інші машини та устаткування.
2.7.1. До силових машин та устаткування відносяться машини-генератори, що виробляють теплову та електричну енергію, машини-двигуни, що перетворюють різну енергію (енергію води, вітру, теплову, електричну енергію тощо) у механічну, тобто в енергію руху.
2.7.2. Інвентарним об'єктом силових машин та устаткування є кожна окрема машина (якщо вона не є частиною іншого інвентарного об'єкта), враховуючи пристосування, прилади, інструменти, електроустаткування, а також індивідуальне обгородження і фундамент (якщо інвентарний об'єкт змонтований на окремому фундаменті).
2.7.3. До вимірювальних та регулювальних приладів і обладнання відносяться прилади та обладнання для усілякого вимірювання (товщини, діаметра, площі, ваги, часу, тиску, швидкості, кількості обертів, потужності, напруги і сили струму тощо) і для регулювання виробничих процесів як ручним, так і автоматичним способом (ваги, касові апарати та інше).
2.7.4. До лабораторного обладнання відносяться прилади і апаратура заводських та науково-дослідних лабораторій, що використовуються для випробовування матеріалів, проведення дослідів і досліджень.
2.7.5. Інвентарним об'єктом вимірювальних та регулюючих приладів, устаткування й лабораторного обладнання вважаються предмети, які не є складовою частиною якогось іншого інвентарного об'єкта і мають самостійне призначення.
2.7.6. До засобів обчислювальної техніки відносяться електронно-обчислювальні машини, інші машини для автоматичної обробки інформації, зв'язані з ними засоби зчитування і друкування інформації, інші інформаційні системи, телефони (в тому числі стільникові), мікрофони і рації.
2.7.7. Інвентарним об'єктом засобів обчислювальної техніки вважаються окремі машини і устаткування, які не є складовою частиною іншої машини.
2.8. До інших машин та устаткування відносяться машини, апарати та інше устаткування, що не увійшло у перелічені вище групи.
2.8.1. Інвентарним об'єктом інших машин та устаткування є кожна одиниця устаткування з урахуванням пристосування, приладів та інструментів в їх складі.
2.9. До транспортних засобів відносяться: рухомий склад автомобільного транспорту - автомобілі вантажні та легкові, автосамоскиди, автоцистерни, автобуси, трактори-тягачі, причепи тощо.
Гужовий транспорт: вози, сани тощо.
Виробничий транспорт: вагонетки, автокари, електрокари та інші механізми, що відносяться до виробничого устаткування, мотоцикли і моторолери, велосипеди тощо.
2.10. До інструментів відносяться механізоване та немеханізоване знаряддя праці загального призначення, а також ті предмети, що прикріплюються до машин і служать для обробки матеріалів.
2.11. До виробничого інвентарю відносяться предмети виробничого призначення, що служать для полегшення виробничих операцій під час роботи (робочі столи, верстаки, прилавки тощо); устаткування, що сприяє охороні праці (групові огородження машин тощо), місткості для зберігання рідких та сипучих речовин (баки, ларі, чани, засіки тощо); шафи торгові та стелажі; інвентарна тара, предмети технічного призначення, які не можуть бути віднесені до робочих машин.
2.12. До господарського інвентарю відносяться предмети конторського і господарського обзаведення: гардероби, шафи, дивани, столи, крісла, неспалимі шафи і ящики, друкарські машинки, розмножувальні апарати, палатки, килими тощо.
2.13. До робочої і продуктивної худоби відносяться: робоча худоба - коні, воли та інші робочі тварини; продуктивна худоба - корови, свиноматки, вівцематки тощо.
Інвентарним об'єктом є кожна доросла тварина.
2.14. До багаторічних насаджень відносяться усі штучні багаторічні насадження, незважаючи на їх вік:
- плодово-ягідні насадження всіх видів (дерева та кущі);
- зелені та декоративні насадження на вулицях, площах, у парках, садах, скверах, на території підприємств, у дворах житлових будинків тощо.
3. Порядок списання основних засобів
3.1. Списання основних засобів з балансів споживчих товариств, споживспілок, їх підприємств, об'єднань (далі - підприємств) проводиться:
а) будівель і споруд, знесених у зв'язку з будівництвом нових, розширенням, реконструкцією і технічним переоснащенням діючих підприємств і об'єктів, а також непридатних для використання через фізичний знос;
б) морально застарілого, зношеного і непридатного для подальшого використання обладнання, транспортних засобів, інвентарю і інструменту, коли відновлення цього майна неможливе або економічно недоцільне, і воно не може бути реалізоване;
в) основних засобів, знищених внаслідок стихійного лиха або аварій.
3.2. Основні засоби списуються за рішенням правління споживчого товариства, споживспілки з наступним затвердженням цього рішення вищим органом управління споживчого товариства, споживспілки або уповноваженим ним органом, а будівлі, споруди і автомобільний транспорт, незалежно від їх амортизації, а також інші основні засоби, які не повністю амортизовані (з сумою недоамортизації понад 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), крім того, списуються за попередньою згодою (постановою) правління облспоживспілки, Кримспоживспілки, стосовно основних засобів споживчих товариств, райспоживспілок, включаючи основні засоби, які обліковуються на балансах їх підприємств та інших суб'єктів господарювання; Укоопспілки стосовно основних засобів Кримспоживспілки, облспоживспілок, інших членів Укоопспілки, включаючи основні засоби, які обліковуються на балансах їх підприємств та інших суб'єктів господарювання.
3.3. Для встановлення непридатності основних засобів для подальшого використання, неможливості або неефективності проведення відновлювального ремонту, а також для оформлення необхідної документації на їх списання на підприємстві створюється постійно діюча комісія у складі:
керівника (заступника керівника) підприємства або іншої уповноваженої особи, інженера, механіка, бухгалтера, економіста, інших фахівців, представників комісії кооперативного контролю.
3.3.1. При оформленні документів на списання обладнання і машин, коли у складі постійно діючої комісії відсутній інженерно-технічний працівник, для участі в роботі комісії запрошуються відповідні спеціалісти.
3.3.2. До складу комісії включаються представники профспілкових організацій (за згодою).
3.3.3. Для встановлення непридатності паросилових установок, автомобілів, підйомних і інших основних засобів, що контролюються державними інспекціями, запрошуються представники відповідних інспекцій.
У разі нез'явлення представника відповідної інспекції акт на списання складається без його участі, про що робиться відмітка в акті.
3.4. Комісія:
3.4.1. Проводить безпосередній огляд об'єкта, який підлягає списанню.
3.4.2. Встановлює причини, які зумовлюють необхідність списання об'єкта (знос, розкомплектація, порушення умов експлуатації або аварії тощо) та винних у цьому осіб.
3.4.3. Визначає можливість використання окремих вузлів, деталей, матеріалів тощо об'єкта, що списується, та їх вартість.
3.4.4. Складає акт на списання об'єкта за типовою формою N ОЗ-3, затвердженою наказом Мінстату України від 29.12.95 р. N 352 (додаток 1), а на списання автомобілів, причепів і напівпричепів - акт за типовою формою N ОЗ-4 (додаток 2).
При огляді об'єктів, які списуються, комісія використовує необхідну технічну документацію (технічні паспорти, дефектні відомості та інші документи).
В актах на списання вказуються: рік виготовлення об'єкта або закінчення будівництва об'єкта; дата його надходження на підприємство і введення в експлуатацію тощо.
В актах детально висвітлюються причини списання об'єкта, стан основних частин, деталей, вузлів, конструктивних елементів і обгрунтовується недоцільність або неможливість їх відновлення.
Причини списання об'єктів в актах повинні бути викладені конкретно і вичерпно: перераховані всі вузли і деталі, яких не вистачає; вказано де і які встановлені пошкодження (характер і їх розміри); зазначено розміри зносу і корозії основних деталей і вузлів; обгрунтовані причини недоцільності або неможливості ремонту і відновлення.
Акт повинен бути заповнений чорнилом, кульковою ручкою або надрукований на друкарській машинці, комп'ютері без помарок, виправлень і підчисток.
Акти, підписані не всіма членами Комісії, а також акти, в яких причини списання визначені загальними, неконкретними словами ("непридатний", "зношений", "застарілий", "некомплектний" і таке інше), повертаються комісії для дооформлення.
3.5. Для списання з балансу підприємства вартості машин, обладнання і транспортних засобів, знищених внаслідок стихійного лиха або аварій, до акта списання додається копія акта про стихійне лихо, аварію, а також пояснення причин, які викликали стихійне лихо, аварію, із зазначенням заходів, вжитих до винних осіб щодо відшкодування збитків.
3.6. Акт на списання основних засобів складається в 3-х примірниках і передається головою комісії головному бухгалтеру підприємства в день його складання. Головний бухгалтер перевіряє акт і, у разі відсутності зауважень, передає керівникові підприємства на затвердження.
Керівник підприємства зобов'язаний розглянути акт протягом трьох днів і прийняти відповідне рішення щодо списання основних засобів та притягнення до відповідальності осіб, які допустили розкомплектування, псування тощо.
При згоді на списання об'єкта основних засобів керівник підприємства затверджує акт і подає його на розгляд правління споживчого товариства, споживспілки. Водночас подається копія наказу (розпорядження) керівника підприємства щодо вжитих заходів з відшкодування завданої шкоди внаслідок розкомплектування, псування тощо об'єкта основних засобів.
3.7. Правління споживчого товариства, споживспілки розглядає подані матеріали протягом місячного строку.
3.8. Після прийняття рішення правління споживчого товариства, споживспілки щодо затвердження акта про списання основних засобів керівник підприємства дає вказівки про демонтаж та розбирання об'єкта основних засобів. При демонтажі, розбиранні об'єкта, який ліквідовується, відбираються всі придатні для використання вузли, деталі, агрегати, апаратура і дорогоцінні метали і оприбутковуються під звіт матеріально відповідальним особам за ціною, встановленою комісією. Непридатні деталі і матеріали відповідно оприбутковуються як брухт.
3.9. Розбирання та демонтаж об'єктів основних засобів до затвердження акта на списання правлінням споживчого товариства, споживспілки забороняється.
3.9.1. Датою виключення з складу основних засобів списаних об'єктів є дата рішення правління споживчого товариства, споживспілки про дозвіл на списання.
4. Порядок передачі в операційну оренду основних засобів
4.1. Операційна оренда передбачає передачу орендарю права користування окремими інвентарними об'єктами основних засобів, що належать орендодавцю, на платній основі та на строк не більший за визначений власником, без права зміни статусу цієї операції до закінчення строку дії договору з обов'язковим поверненням цих основних засобів орендодавцю.
Право власності на орендовані основні засоби залишається в орендодавця протягом усього строку оренди.
4.2. Передача орендодавцем права користування окремими інвентарними об'єктами основних засобів орендарю на платній основі та на визначений власником строк проводиться за рішенням вищого органу управління споживчого товариства, споживспілки або уповноваженим ним органом, а передача права користування основними засобами (єдиним майновим комплексом) позасистемним орендарям, крім того, за попередньою згодою (постановою) правління облспоживспілки, Кримспоживспілки стосовно основних засобів (єдиного майнового комплексу) споживчих товариств, райспоживспілок; Укоопспілки стосовно основних засобів (єдиного майнового комплексу) Кримспоживспілки, облспоживспілок, інших членів Укоопспілки.
4.2.1. Договори операційної оренди (додаток 3), укладені з юридичними і фізичними особами на предмет їх змісту і суті, повинні відповідати таким критеріям:
- ознаки об'єкта оренди (найменування, місце знаходження, склад, вартість (з індексацією));
- строк договору;
- розмір орендної плати (з індексацією). Орендна плата за користування об'єктами операційної оренди встановлюється за домовленістю сторін, але її розмір не може бути менше фактичних витрат орендодавця по кожному об'єкту оренди;
- цільове використання майна, що передається в оренду;
- права і обов'язки сторін;
- порядок використання амортизаційних відрахувань;
- виконання зобов'язань (передача майна в оренду, приймання майна, порядок здійснення орендних платежів), повернення майна з оренди;
- заборона передачі майна в суборенду третій особі;
- порядок і умови розірвання договору у випадках продажу майна, переданого в оренду;
- умови пролонгації договору;
- відповідальність сторін у разі порушення зобов'язань за договором;
- страхування майна на користь орендодавця (крім транспортних засобів);
- юридична адреса, банківські реквізити і підписи сторін.
Передача орендарю та повернення ним основних засобів оформляється актом приймання-передачі, який підписується сторонами договору.
4.3. У договорі операційної оренди будівель та споруд (їх окремих частин) зазначається загальна площа земельної ділянки, на яку надається право користування. Плата за користування земельною ділянкою включається в загальну орендну плату.
Договір операційної оренди будівель та споруд (їх окремих частин), укладений на один рік і більше, підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації і вважається укладеним з моменту його державної реєстрації.
Договір операційної оренди транспортних засобів за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню. Страхування транспортних засобів здійснюється орендодавцем.
5. Порядок продажу основних засобів підприємства (єдиного майнового комплексу) та/або корпоративного права споживчого товариства, споживспілки на підприємство
5.1. Продаж основних засобів споживчих товариств, споживспілок, їх підприємств, об'єднань (далі - споживчих товариств, споживспілок) проводиться у разі:
а) неможливості використання їх за призначенням, відсутності фінансових ресурсів для їх перепрофілювання, модернізації та реконструкції;
б) якщо їх використання не дає економічної вигоди.
5.2. Продаж підприємства (єдиного майнового комплексу) та/або корпоративного права споживчого товариства, споживспілки на підприємство (далі - Підприємство) проводиться у разі тривалої його збитковості, відсутності фінансових ресурсів на перепрофілювання, модернізацію і реконструкцію, або недоцільності їх проведення, а також у зв'язку із зміною стратегії власника стосовно даного підприємства.
5.3. Продаж основних засобів (крім будівель, споруд, які зараховані до неподільного громадського майна) проводиться за рішенням вищого органу управління споживчого товариства, споживспілки або уповноваженого ним органу, а продаж будівель, споруд, зарахованих до подільного громадського майна, а також транспортних засобів, крім того, за попередньою згодою (постановою) правління облспоживспілки, Кримспоживспілки стосовно основних засобів споживчих товариств, райспоживспілок, включаючи основні засоби, які обліковуються на балансах їх підприємств та інших суб'єктів господарювання; Укоопспілки стосовно основних засобів Кримспоживспілки, облспоживспілок, інших членів Укоопспілки, включаючи основні засоби, які обліковуються на балансах їх підприємств та інших суб'єктів господарювання.
5.4. Продаж Підприємства (його частини) проводиться за рішенням вищого органу управління споживчого товариства, споживспілки або уповноваженого ним органу за попередньою згодою (постановою):
- правління Кримспоживспілки, облспоживспілки та республіканського (обласного) комітету профспілки працівників споживчої кооперації (стосовно підприємств членів райспоживспілки, Кримспоживспілки, облспоживспілки);
- Правління Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки) та Центрального комітету профспілки працівників споживчої кооперації України (стосовно підприємств членів Укоопспілки).
5.5. Об'єкти основних засобів (будівлі і споруди) та Підприємства (їх частини) продаються з аукціону, а інші об'єкти основних засобів продаються з аукціону або на конкурсній основі.
5.6. Стартова ціна для продажу на аукціоні або на конкурсній основі об'єктів основних засобів Підприємства (його частини) встановлюється комісією споживчого товариства, споживспілки, яка призначається вищим органом управління споживчого товариства, споживспілки або уповноваженим ним органом.
Комісію очолює голова правління споживчого товариства, споживспілки, або інша уповноважена особа. До складу комісії включаються: інженер-будівельник, інженер-механік, бухгалтер, економіст, інші фахівці, а також представник профспілкового комітету споживчого товариства, споживспілки (за згодою).
Результати роботи комісії оформляються протоколом, який затверджується органом, що призначив комісію.
5.6.1. Стартова ціна для продажу об'єктів основних засобів встановлюється комісією споживчого товариства, споживспілки не менше їх балансової (залишкової) вартості в залежності від їх фізичного стану, попиту та справедливої вартості, з урахуванням витрат на підготовку та проведення аукціону, конкурсного продажу.
5.6.2. У разі відсутності балансової (залишкової) вартості об'єктів основних засобів внаслідок нарахування повної суми їх зносу стартова ціна для їх продажу визначається комісією споживчого товариства, споживспілки з урахуванням фізичного стану, попиту та справедливої вартості основних засобів, а також витрат на підготовку і проведення аукціону, конкурсного продажу.
5.6.3. Стартова ціна Підприємства встановлюється комісією споживчого товариства, споживспілки не менше балансової (залишкової) вартості підприємства (вартість активів за вирахуванням поточних зобов'язань).
5.6.4. У разі продажу частини Підприємства стартова ціна визначається комісією споживчого товариства, споживспілки за питомою вагою цієї частини у загальній балансовій (залишковій) вартості підприємства (вартість активів за вирахуванням поточних зобов'язань).
5.6.5. У разі встановлення комісією споживчого товариства, споживспілки стартової ціни корпоративного права (його частини) або основних засобів нижче балансової (залишкової) вартості визначення ціни основних засобів, Підприємства (його частини) доручається незалежному експерту.
Якщо визначена суб'єктом оціночної діяльності ціна буде менше 75% балансової (залишкової) вартості, то продаж Підприємства (його частини), основних засобів проводиться за попередньою згодою (постановою) правління Кримспоживспілки, облспоживспілки (стосовно продажу Підприємства (його частини), основних засобів споживчих товариств, райспоживспілок, включаючи основні засоби, які обліковуються на балансах їх підприємств та інших суб'єктів господарювання); Укоопспілки (стосовно продажу Підприємства (його частини), основних засобів Кримспоживспілки, облспоживспілки, інших членів Укоопспілки, включаючи Підприємства, основні засоби, які обліковуються на балансах їх підприємств та інших суб'єктів господарювання).
Вартість експертизи включається в стартову ціну продажу.
5.7. У разі продажу об'єктів основних засобів споживчим товариствам, споживспілкам системи Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки), а також фінансовим установам споживчої кооперації (АБ "Укоопспілка", страхова компанія, "Укоопгарант" тощо), засновниками яких є Укоопспілка, Кримспоживспілка, облспоживспілки, райспоживспілки, споживчі товариства, ціна продажу основних засобів встановлюється за домовленістю сторін, а їх продаж проводиться у порядку згідно з законодавством України без аукціонних торгів і конкурсного продажу. На вимогу однієї із сторін та за її рахунок може проводитися експертна оцінка об'єктів основних засобів незалежним експертом.
5.8. У разі якщо основні засоби, Підприємство (його частина) не були продані з аукціону, конкурсного продажу та/або аукціон, конкурсний продаж не відбулися через відсутність двох і більше покупців, за рішенням власника основних засобів, Підприємства (його частини) їх продаж здійснюється без проведення аукціону, конкурсного продажу будь-якому покупцю, який виявив бажання їх придбати за стартовою ціною, визначеною в порядку, встановленому цим Положенням та Положенням про порядок продажу на аукціонах основних засобів підприємств і організацій споживчої кооперації України.
5.9. Продаж основних засобів оформляється договором купівлі-продажу (додаток 4). Договір купівлі-продажу нерухомого майна підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Продаж Підприємства (його частини) оформляється договором купівлі-продажу (додаток 5) і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
5.10. Покупець набуває право власності на основні засоби, Підприємство (його частину) з моменту виконання своїх зобов'язань з повної оплати їх вартості та виконання інших зобов'язань за договором купівлі-продажу.
5.11. Кошти від реалізації основних засобів, Підприємства (його частини) після сплати податків державі, спрямовується на:
- модернізацію, добудову, дообладнання, реконструкцію тощо об'єктів основних засобів неподільного громадського майна - від реалізації об'єктів основних засобів, які зараховані до неподільного громадського майна (в т. ч. об'єктів основних засобів, які за рішенням вищих органів управління споживчого товариства, споживспілок або уповноважених ними органів у разі виробничої необхідності переміщено в подільне громадське майно);
- депозитний рахунок в Акціонерному банку "Укоопспілка" - від реалізації об'єктів основних засобів подільного громадського майна (в частині одержаної суми пропорційно вартості об'єктів основних засобів, які зараховані до подільного громадського майна по залишковій вартості на 1 грн. зобов'язань з пайового колективного капіталу);
- довгострокові фінансові інвестиції, придбання нових, реконструкцію діючих, модернізацію, добудову, дообладнання об'єктів основних засобів;
- придбання товарів, сировини, матеріалів;
- забезпечення виконання статутних завдань споживчим товариством, споживспілкою.
6. Порядок безоплатної передачі основних засобів
6.1. Основні засоби (крім неподільного громадського майна) у разі неможливості використання їх за призначенням, а також неможливості продажу, передачі в операційну оренду, внеску до статутного капіталу суб'єктів господарювання можуть бути безоплатно передані споживчим товариствам, споживспілкам системи Центральної спілки споживчих товариств України, органам місцевого самоврядування, державним органам, а також громадам офіційно зареєстрованих релігійних конфесій для загальногромадських цілей, якщо це не створить конкуренцію споживчій кооперації.
Основною умовою безоплатної передачі основних засобів є попереднє відшкодування одержувачем власнику основних засобів податку на додану вартість.
6.2. Безоплатна передача основних засобів споживчим товариствам, споживспілкам системи Укоопспілки проводиться за рішенням вищого органу управління споживчого товариства, споживспілки або уповноваженого ним органу за актом приймання-передачі (додаток 6).
6.3. Безоплатна передача основних засобів за межі системи Укоопспілки проводиться за рішенням вищого органу управління споживчого товариства, споживспілки або уповноваженого ним органу за попередньою згодою (постановою) правління облспоживспілки, Кримспоживспілки стосовно основних засобів споживчих товариств, райспоживспілок, включаючи основні засоби, які обліковуються на балансах їх підприємств та інших суб'єктів господарювання; Укоопспілки стосовно основних засобів Кримспоживспілки, облспоживспілок, інших членів Укоопспілки, включаючи основні засоби, які обліковуються на балансах їх підприємств та інших суб'єктів господарювання за актом приймання-передачі.
6.4. Безоплатна передача основних засобів без зміни власника проводиться за рішенням правління споживчого товариства, споживспілки.
7. Порядок консервації основних засобів
7.1. Консервація основних засобів - це комплекс заходів, спрямованих на довгострокове (але не більш як три роки) зберігання основних засобів у разі часткового або повного припинення виробничої та іншої господарської діяльності з можливістю подальшого відновлення їх функціонування.
7.2. Строк корисного використання основних засобів збільшується на строк знаходження їх на консервації.
7.3. Консервація та розконсервація основних засобів проводиться за рішенням правління споживчого товариства, споживспілки з наступним затвердженням рішення вищим органом управління споживчого товариства, споживспілки, або уповноваженим ним органом.
7.4. Для прийняття рішення про консервацію основних засобів керівник підприємства подає правлінню споживчого товариства, споживспілки такі документи:
- висновок (техніко-економічне обгрунтування) про проведення консервації основних засобів;
- відомість інвентаризації об'єктів основних засобів;
- акт технічного стану основних засобів на момент звернення про їх переведення на консервацію;
- перелік заходів щодо забезпечення безпеки робіт під час консервації та збереження законсервованих основних засобів;
- кошторис витрат на проведення консервації, зберігання та розконсервації основних засобів;
- план-графік проведення розконсервації основних засобів;
- інші документи (за необхідністю).
7.5. Правління споживчого товариства, споживспілки в місячний строк розглядає подані матеріали і приймає рішення щодо проведення консервації основних засобів та/або відмови.
8. Порядок передачі в заставу основних засобів
8.1. Основні засоби (крім неподільного громадського майна) можуть бути передані в заставу за рішенням вищого органу управління споживчого товариства, споживспілки або уповноваженим ним органом у розмірі не більше подільної частини громадського майна (основних засобів) за договором застави (додаток 7) за попередньою згодою (постановою) правління облспоживспілки, Кримспоживспілки стосовно основних засобів споживчих товариств, райспоживспілок, включаючи основні засоби, які обліковуються на балансах їх підприємств та інших суб'єктів господарювання; Укоопспілки стосовно основних засобів Кримспоживспілки, облспоживспілок, інших членів Укоопспілки, включаючи основні засоби, які обліковуються на балансах їх підприємств та інших суб'єктів господарювання.
9. Порядок передачі основних засобів як внесок до статутного капіталу
9.1. Передача основних засобів як внесок до статутного капіталу організацій і підприємств системи Укоопспілки проводиться за рішенням вищого органу управління споживчого товариства, споживспілки або уповноваженого ним органу за актом приймання-передачі (додаток 8).
9.2. Передача основних засобів як внесок до статутного капіталу позасистемних організацій і підприємств в обмін на емітовані ними корпоративні права проводиться за рішенням вищого органу управління, або уповноваженого ним органу за попередньою згодою (постановою) правління облспоживспілки, Кримспоживспілки, стосовно основних засобів споживчих товариств, райспоживспілок; Правління Укоопспілки стосовно основних засобів Кримспоживспілки, облспоживспілок, інших членів Укоопспілки.
9.3. Будівлі і споруди, які зараховані до неподільного громадського майна, можуть бути передані як внесок до статутного капіталу тільки організаціям і підприємствам системи Укоопспілки.
10. Прикінцеві положення
10.1. Форми звітності про наявність та рух основних засобів затверджує Правління Укоопспілки.
10.2. Зміни і доповнення до Положення вносяться Правлінням Укоопспілки з наступним затвердженням Радою Укоопспілки.
10.3. У разі внесення законодавцем змін чи доповнень в закони, інші нормативно-правові акти або прийняття нових, які регулюють правовідносини стосовно основних засобів, норми Положення діють у частині, що не суперечить законам, іншим нормативно-правовим актам.
Додаток 1
до Положення про громадське
майно (основні засоби)
споживчої кооперації України
Форма N ОЗ-3
Затверджена
наказом Мінстату України
29.12.1995 N 352
----------------
Код за УКУД | |
----------------
___________________________
підприємство, організація
Ідентифікаційний N
----------------
Код ЄДРПОУ | |
----------------
АКТ
на списання основних засобів
ЗАТВЕРДЖУЮ
Керівник підприємства
_________________________
"___" ____________ ____ р.
----------------------------------------
| Номер | Дата | Код виду | |
| документа | складання | операції | |
----------------------------------------
Цех,
відділ,
дільниця,
лінія
ДебетКредит
Сума
Сума зносу
за даними
переоцінки
на ____ р.
по
документах
придбання
НомерКодНорма
амортизаційних
відрахувань
рахунок,
субраху-
нок
код
аналітич-
ного
обліку
рахунок,
субраху-
нок
код
аналітич-
ного
обліку
інвен-
тарний
заводсь-
кий
рахунку та
об'єкта
аналітичного
обліку (для
віднесення
амортиза-
ційних
відрахувань)
норма
амортиза-
ційних
відраху-
вань
на
повне
віднов-
лення
на
капіта-
льний
ремонт
12345678910111213
Комісія, призначена наказом ____________ від "___"________ р.
розпорядженням
N _____
на підставі _________________________________________________
зробила огляд _______________________________________________
назва об'єкта
В результаті огляду комісія встановила:
1. Надійшов на підприємство "___" _________________ р.
2. Кількість ремонтів ______ на суму ___________________ грн.
3. Маса об'єкта за паспортом ________________________________
4. Наявність дорогоцінних металів ___________________________
5. Технічний стан та причина списання _______________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
УстаткуванняРік
випуску
(побудови)
Дата
введення в
експлуатацію,
місяць, рік
ВидКод
1415161718
Висновок комісії: ___________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Додаток. Перелік документів, що додаються ___________________
__________________________________________________________________
Голова комісії ________ ________ _____________________________
(посада) (підпис) (прізвище, ім'я, по батькові)
Члени комісії ________ ________ _____________________________
(посада) (підпис) (прізвище, ім'я, по батькові)
Формат ________ ________ _____________________________
(посада) (підпис) (прізвище, ім'я, по батькові)
Зворотна сторона форми N ОЗ-3
Розрахунок
результатів списання об'єкта
Витрати на списанняНадійшло від списання
Назва
документа
статті
витрат
суманазва
документа
цінностейкількість
сума
видномен-
клатурний
номер
Результати списання _________________________________________
У картці _______ вибуття основних засобів відмічено.
"___"_________________ р.
Формат А4
Додаток 2
до Положення про громадське
майно (основні засоби)
споживчої кооперації України
Типова форма N ОЗ-4
Затверджена
наказом Мінстату України
29.12.1995 N 352
----------------
Код за УКУД | |
----------------
___________________________
підприємство, організація
Ідентифікаційний N
----------------
Код ЄДРПОУ | |
----------------
АКТ
на списання автотранспортних засобів
ЗАТВЕРДЖУЮ
Керівник підприємства
_________________________