• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до реєстру уповноваженою особою власника

Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв | Лист від 21.12.2001 № 01-03/429
Реквізити
  • Видавник: Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв
  • Тип: Лист
  • Дата: 21.12.2001
  • Номер: 01-03/429
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв
  • Тип: Лист
  • Дата: 21.12.2001
  • Номер: 01-03/429
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРОФЕСІЙНА АСОЦІАЦІЯ РЕЄСТРАТОРІВ І ДЕПОЗИТАРІЇВ
Л И С Т
N 01-03/429 від 21.12.2001
Про внесення змін до реєстру уповноваженою особою власника
На Ваш запит про внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів на підставі цивільно-правової угоди та передавального розпорядження, підписаних уповноваженою особою продавця цінних паперів на підставі довіреності, яка була чинна на момент підписання вказаних документів, проте на момент подання документів реєстратору термін дії якої закінчився, відповідаємо наступне.
1. Щодо подання реєстратору документів, необхідних для внесення змін до реєстру.
Відповідно до п.7.3 Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів (надалі - Положення), затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - Комісія) від 26.05.98 р. N 60, зі змінами та доповненнями, внесеними рішеннями Комісії від 19.06.2001 р. N 190 та від 23.10.2001 р. N 315, документи, за якими вимагається внесення змін до системи реєстру, якщо інше не передбачено цим Положенням, можуть подаватись до реєстроутримувача:
- зареєстрованою особою, яка передає цінні папери або ініціює внесення змін до реквізитів власного особового рахунка;
- особою, на ім'я якої передаються цінні папери;
- уповноваженою особою однієї з цих осіб;
- рекомендованим листом;
- кур'єром;
- поштою.
Абзац 5 п.7.16 та частина 5п.7.1 Положення у випадку подання документів до реєстратора за участю третіх осіб встановлюють необхідність подання реєстратору документів, що визначають повноваження вказаних осіб на ініціювання змін до системи реєстру.
Крім цього, абзацом 1 п.7.2 Положення передбачений обов'язок реєстратора у разі особистого звернення до нього будь-якої особи щодо подання документів встановити особу за пред'явленими документами, які засвідчують особу, та наявність у неї повноважень щодо вчинення дій, які вона вимагає (ініціює).
Таким чином, у випадку ініціювання внесення змін до системи реєстру уповноваженою особою власника цінних паперів реєстратор має право вимагати документи, що підтверджують вказані повноваження такої особи.
Якщо зазначеним документом є довіреність, термін дії якої закінчився, реєстратор згідно з абзацом 7 п.7.13 Положення повинен відмовити у внесенні змін до системи реєстру у зв'язку з "невизначеністю повноважень особи, яка ініціює внесення змін до системи реєстру".
Виходячи з вищезазначеного, вважаємо, що внесення змін до реєстру в описаному випадку можливе чи з ініціативи уповноваженої особи за поданням реєстратору довіреності з чинним терміном дії, чи з ініціативи власника цінних паперів чи контрагента операції без включення до пакета документів довіреності.
При цьому, згідно з вимогами п.7.3 Положення пакет документів для внесення змін до реєстру може подаватись до реєстратора зазначеними особами як особисто, так і рекомендованим листом, кур'єром або поштою.
2. Про можливість внесення до реєстру змін на підставі цивільно-правової угоди та передавального розпорядження, підписаних уповноваженою особою власника на підставі довіреності, чинної на момент підписання цих документів, проте на момент подання документів реєстратору термін її дії закінчився.
Відповідно до ч.1 ст.62 Цивільного кодексу України (надалі - ЦКУ) угода, укладена однією особою (представником) від імені другої особи (яку представляють) в силу повноваження, що грунтується на довіреності, законі або адміністративному акті, безпосередньо створює, змінює і припиняє цивільні права і обов'язки особи, яку представляють.
При цьому, ЦКУ та інші чинні нормативні акти не ставлять дійсність та термін дії угод, укладених представником та підставі довіреності, в залежність від терміну дії цієї довіреності.
Тобто дійсність і термін дії подібних угод не обмежений терміном дії довіреності, на підставі якої були укладені угоди, а виникнення, зміна чи припинення прав та обов'язків особи, яку представляють, залежить від наявності у представника відповідних повноважень на момент укладення такої угоди.
Опосередковано це випливає також з частини 2 ст.70 ЦКУ, згідно з якою права і обов'язки, що виникли внаслідок дій особи, якій видана довіреність до того, як ця особа дізналася або повинна була дізнатись про її припинення, зберігають силу для того, хто видав довіреність, і його правонаступників щодо третіх осіб.
Виходячи з переліченого, вважаємо, що при визначенні дійсності та терміну дії цивільно-правових угод укладених як сторонами цих угод безпосередньо, так і їх представниками на підставі довіреності, слід виходити з загальних правил, встановлених Главою 3 ЦКУ "Угоди" та Главою 19 ЦКУ "Припинення зобов'язань".
Таким чином, при визначенні правомірності участі в укладенні угоди уповноваженою особою, яка діє на підставі довіреності, реєстратор повинен аналізувати наявність вказаних повноважень цієї уповноваженої особи (чинність довіреності) на момент укладення такої угоди.
При цьому дату укладення угоди реєстратор визначає з інформації, яка міститься в цій угоді. Слід зазначити, що відповідальність за достовірність інформації, наведеної в документах, які подаються реєстратору, несе особа, що підписала ці документи.
Відповідно до ст.41 ЦКУ угодами визнаються дії громадян і організацій, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Угоди можуть бути односторонніми і дво- або багатосторонніми (договори).
Згідно з ч.1 ст.5 закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" від 10.12.97 р. іменні цінні папери, випущені в документарній формі, передаються новому власнику шляхом повного індосаменту, який згідно з вимогами п.1.6 Положення про вимоги до сертифікатів цінних паперів, випущених у документарній формі, затвердженого рішенням Комісії від 31.07.98 р. N 95, здійснюється через заповнення передавального розпорядження.
Таким чином, вчинення повного індосаменту через заповнення передавального розпорядження також підпадає під поняття "угода", визначене ст.41 ЦКУ.
Відповідно до ч.1 п.4.4.1Положення одним з обов'язкових реквізитів передавального розпорядження, що заповнюються власником (уповноваженою особою власника) цінних паперів, є реквізит "дата складання розпорядження".
Проте, Положенням та іншими нормативними актами Комісії не встановлено обмежень щодо можливості заповнення та підписання передавального розпорядження раніше дати подання реєстратору пакета документів, необхідного для внесення змін до реєстру (тобто, щоб дата складання розпорядження співпадала з датою прийняття документів реєстратором).
Не передбачено також заборон вносити зміни до реєстру на підставі пакета документів, який містить передавальне розпорядження, що складене та підписане раніше дати подання цього пакета документів реєстратору.
До того ж п.7.3 Положення прямо передбачає можливість подання документів реєстратору поштою, кур'єром чи рекомендованим листом, що матиме наслідком те, що дата складання передавального розпорядження, поданого реєстратору названими засобами, не буде співпадати з датою прийняття реєстратором такого передавального розпорядження.
Приймаючи до уваги наведене, вважаємо, що внесення до системи реєстру записів про перехід прав власності можливе на підставі пакета документів, що включає передавальне розпорядження, складене та підписане уповноваженою особою власника цінних паперів на підставі довіреності, чинної на момент складання та підписання передавального розпорядження, але термін дії якої на момент отримання документів реєстратору закінчився.
Проте, звертаємо увагу на наступні нормиПоложення, виконання яких потребує обов'язкового співпадання дати складення передавального розпорядження з датою прийому реєстраторів пакета документів, до якого воно включене.
Так, відповідно доп.4.4.1 Положення передавальне розпорядження повинно бути підписано зареєстрованою особою або її уповноваженою особою.
Підпис керівника юридичної особи - власника рахунка (уповноваженої особи власника) на передавальному розпорядженні повинен бути засвідчений печаткою цієї юридичної особи.
Справжність підпису власника (уповноваженої особи власника) - фізичної особи на передавальному розпорядженні засвідчується нотаріусом або посадовими особами виконавчих комітетів селищних, міських рад народних депутатів, консульськими установами України, які можуть здійснювати нотаріальні дії, або підтверджується уповноваженими працівниками реєстроутримувача, який здійснює ведення реєстру власників іменних цінних паперів, щодо яких здійснюється передача прав власності.
Таким чином, якщо передавальне розпорядження підписується уповноваженою особою, яка є фізичною особою, справжність підпису цієї особи повинна засвідчуватись реєстратором чи переліченими вище органами.
При цьому відповідно до вимог ч.8 п.4.4.1 Положення, якщо загальна номінальна вартість цінних паперів, відносно яких здійснюється передача прав власності, перевищує 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, справжність підпису власника (уповноваженої особи власника) - фізичної особи на передавальному розпорядженні засвідчується нотаріусом або посадовими особами виконавчих комітетів сільських, селищних та міських рад народних депутатів, консульськими установами України, які можуть здійснювати нотаріальні дії.
Згідно зч.9 п.4.4.1 Положення при підтвердженні справжності підпису власника (уповноваженої особи власника) на передавальному розпорядженні уповноважений працівник реєстроутримувача виконує такі дії:
встановлює особу власника (уповноваженої особи власника). Встановлення особи здійснюється за паспортом або за іншими документами, які виключають будь-які сумніви щодо особи громадянина (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт чи службовий паспорт, посвідчення особи моряка, військовий білет, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, але не є громадянином України, національний паспорт іноземця або документ, що його замінює, довідка про звільнення з місць позбавлення волі);
встановлює в разі підпису передавального розпорядження уповноваженою особою власника її повноваження щодо права заповнення та підпису передавального розпорядження і виконання всіх дій, пов'язаних з перереєстрацією прав власності на цінні папери в реєстрі від імені власника;
перевіряє справжність підпису власника (уповноваженої особи власника), який має здійснюватись у присутності уповноваженого представника реєстроутримувача.
Отже, з метою засвідчення на передавальному розпорядження справжності підпису уповноваженої особи, яка є фізичною особою, підпис такої уповноваженої особи повинен ставитись у присутності реєстратора, який буде аналізувати чинність повноважень особи на момент підписання передавального розпорядження.
Що стосується порядку засвідчення справжності підпису особи нотаріусами, то відповідно до п.13 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 18.06.94 р. N 18/5, підпис, справжність якого засвідчується нотаріусом, повинен також ставитись у присутності нотаріуса. Проте, якщо документ підписаний за відсутності нотаріуса, громадянин повинен особисто підтвердити, що документ підписаний ним.
Підсумовуючи вищеперелічене, вважаємо, що реєстратор повинен відмовити уповноваженій особі, яка є фізичною особою, в засвідченні справжності підпису на передавальному розпорядженні, якщо термін дії довіреності, на підставі якої діє уповноважена особа, на момент підписання передавального розпорядження закінчився.
У випадку засвідчення справжності підпису такої особи на передавальному розпорядженні органами, уповноваженими вчиняти нотаріальні дії, дата підписання передавального розпорядження може не співпадати з датою подання документів реєстратору.
Президент ПАРД О.Кий