• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про забезпечення оздоровлення та відпочинку дітей у 2007 році

Міністерство охорони здоровя України , Державна санітарно-епідеміологічна служба України | Постанова від 25.05.2007 № 16
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України , Державна санітарно-епідеміологічна служба України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 25.05.2007
  • Номер: 16
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України , Державна санітарно-епідеміологічна служба України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 25.05.2007
  • Номер: 16
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНА САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА СЛУЖБА
ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ САНІТАРНИЙ ЛІКАР УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
25.05.2007 N 16
Про забезпечення оздоровлення та відпочинку дітей у 2007 році
Я, Головний державний санітарний лікар України Бережнов Сергій Петрович, проаналізувавши підсумки оздоровчого сезону 2006 року, встановив, що санітарно-протиепідемічний стан та медичне забезпечення оздоровчих закладів потребують суттєвого посилення.
У літній період 2006 року працювало 17 тис. закладів оздоровлення/відпочинку, що більше, ніж у минулому році (16.5 тис.). У тому числі працювало 910 заміських таборів, 14.2 тис. пришкільних таборів, 1.2 тисяч таборів праці та відпочинку, 589 спортивно-оздоровчих таборів, 17 оборонно-спортивних та 515 інших. Також працювало 206 санаторіїв, 8 турбаз, 12 будинків відпочинку. В Україні організованими формами оздоровлення та відпочинку влітку 2006 року було охоплено біля 2 млн. дітей.
Будівництво нових оздоровчих закладів для дітей в 2006 році не проводилось. Перед початком оздоровчого періоду в заміських оздоровчих закладах проведені поточні ремонти приміщень, ревізії водопровідних, каналізаційних мереж. Але підготовчі роботи розпочались із запізненням через недостатнє або відсутнє фінансування. Так, у Донецькій області у зв'язку з обмеженням коштів окремих промислових підприємств підготовча робота у 55% заміських закладах розпочалась лише з 10 травня; 9,5% закладів розпочали роботу лише з кінця липня; не відкрито у сезон 12,7% закладів на 2792 місця; 10,6% закладів здійснювали роботу тільки в 1-2 зміни; 11,7% закладів не виконували в повному обсязі пропозиції санітарно-епідеміологічної служби щодо покращення матеріально-технічного стану.
Не створили безпечні умови перебування для дітей і самостійно розпочали роботу 23 заклади відпочинку та оздоровлення без погодження з державною санепідслужбою (Тернопільська область - 7, АР Крим - 2, Миколаївська - 3, Закарпатська - 2 тощо). У всіх випадках винесено постанови головних державних санітарних лікарів відповідних територій. На начальників закладів накладено штрафи. Матеріали щодо несанкціонованого відкриття дитячих оздоровчих закладів були передані в прокуратуру.
Протягом оздоровчого періоду у 2006 році тимчасово припинялась експлуатація 200 закладів (2005 р. - 94), з них 147 (73%) - пришкільні (2005 р. - 90%) Так, у Дніпропетровській області було припинено експлуатацію 61 закладу відпочинку з денним перебуванням дітей. Основна причина - відключення водопостачання та аварійні ситуації, пов'язані з водопостачанням; позитивні змиви на умовно патогенну мікрофлору з обладнання, інвентарю, рук та санітарного одягу кухарів на харчоблоках тощо.
На сьогодні стабільним водопостачанням забезпечено 98% оздоровчих закладів України (інші функціонують на привізній воді). Зокрема 64% оздоровчих закладів забезпечено централізованим і 34% - локальним водопостачанням.
Рівень аналізування оздоровчих закладів (централізовані і локальні системи) значно поступався рівневі їхнього водопостачання і становив в Україні 55,2%. Особливо несприятливе у санітарно-гігієнічному відношенні каналізування "на вигріб" відмічено у 45,7% оздоровчих таборів країни.
Не виконуються заходи обласних програм щодо розвитку інженерної інфраструктури та благоустрою рекреаційних зон, унаслідок чого не вирішується питання забезпечення централізованим водопостачанням і каналізуванням оздоровчих зон, які розміщені на Азовському узбережжі та р. Дніпро, зокрема у Запорізькій області (Бердянський, Приморський, Запорізький райони), де майже 50% оздоровчих закладів функціонують на привізній воді, а понад 70% скидають побутові стічні води у вигрібні ями.
При здійсненні держсанепіднагляду за місцями рекреаційного та оздоровчого водокористування (пляжами) протягом минулого року проведено 6764 лабораторних досліджень проб морської та 12 423 проб річкової води.
З них за бактеріологічними показниками не відповідало нормативам 270 проб морської (4%) і 2455 проб річкової води (19,8%).
За виявлені порушення санітарного законодавства на посадових осіб було накладено 145 штрафів, тимчасово припинялася робота 175 об'єктів (пляжів).
Не вирішується належним чином питання харчування дітей в оздоровчих закладах.
Через недостатнє фінансування переважна більшість керівників оздоровчих таборів із денним перебуванням не забезпечили виконання норм, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 р. N 1591 "Про затвердження норм харчування у дитячих та оздоровчих закладах" та наказом МОЗ України від 01.06.2005 р. N 242/329 "Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах".
Так, у харчовому раціоні дітей окремих оздоровчих закладів протягом 2005-2006 років реєструвався дефіцит життєво необхідних продуктів (риби, яєць, сиру, сметани, фруктів).
Впродовж літнього періоду в оздоровчих закладах зареєстровано 2 спалахи інфекційних захворювань. У Одеській області у дитячому центрі "Молода Гвардія" зареєстровано спалах сальмонельозу, постраждало 24 дитини та 2 вожатих. Основна причина спалаху полягає в грубих порушеннях санітарно-гігієнічних правил утримання харчоблоку та технології приготування страв. У Запорізькій області у дитячому оздоровчому закладі м. Бердянська "Розвідник надр", зареєстроване групове захворювання на харчову токсикоінфекцію серед 18 осіб, у т.ч. 17 дітей та 1 дорослого.
В ході оздоровчого періоду 2006 року застосовані заходи адміністративного впливу: накладено 2842 штрафів (Вінницька область - 237, Луганська - 234, Сумська - 229) проти 3035 у 2005 р. Головними державними санітарними лікарями за звітній період винесено 593 постанов про тимчасове призупинення експлуатації об'єктів (Житомирська область - 106, Полтавська - 68, Івано-Франківська - 63), 30 постанов про вилучення з реалізації продукції, 1169 особи тимчасово усунуто від роботи, 11 справ передано до прокуратури (АР Крим - 6, Волинська, Закарпатська, Полтавська, Херсонська, Хмельницька області - по 1).
Керуючись статтею 40 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", з метою ефективного оздоровлення дітей, вжиття відповідних запобіжних заходів щодо збереження здоров'я дітей, забезпечення стабільної епідемічної ситуації та недопущення порушень санітарного законодавства, епідускладнень на інфекційні хвороби та отруєнь
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Керівникам центральних органів виконавчої влади, Головам Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських Рад, органів місцевого самоврядування, рекомендувати:
1.1. Заслухати керівників установ та організацій, на балансі яких утримуються оздоровчі заклади, про готовність до літньої оздоровчої кампанії, особливо акцентуючи увагу на стані водопровідних та каналізаційних систем, організації харчування, медичного забезпечення та здійсненні заходів щодо своєчасної та ефективної профілактики інфекційних захворювань. Звернути особливу увагу на організацію харчування в дитячих дошкільних закладах, школах-інтернатах, оздоровчих закладах для дітей і дорослих.
1.2. Не допускати відкриття оздоровчих закладів без погодження із всіма зацікавленими відомствами, в тому числі територіальною державною санітарно-епідеміологічною службою у встановленому законодавством порядку.
1.3. Забезпечити в пріоритетному порядку відпочинок, оздоровлення, а також проїзд до місця відпочинку і у зворотному напрямку дітей, які проживають у зоні відчуження, обов'язкового відселення, а також дітей інших категорій (із багатодітних сімей, дітей-інвалідів тощо), які потребують особливої турботи з боку держави.
1.4. На територіях, які межують з оздоровчими закладами, ліквідувати несанкціоновані та стихійні ринки та звалища, забезпечити благоустрій населених пунктів та їх регулярну очистку від побутових відходів, дотримування графіків їх вивезення, проведення дезінфекції контейнерів та спецавтотранспорту, привести у відповідність до вимог санітарного законодавства водозабірні споруди.
1.5. Передбачити виділення коштів на здійснення гідротехнічних та протикомариних заходів на водоймищах, передусім анофелогенних, заходів боротьби з кліщами та гризунами на територіях, де розміщуються оздоровчі заклади.
1.6. Забезпечити достатньою кількістю спеціалізованого автотранспорту для підвозу в оздоровчі заклади безпечної води, харчових продуктів та продовольчої сировини.
1.7. Забезпечити оздоровчі заклади мийними та дезінфекційними засобами, ліками, медичним інвентарем та обладнанням.
1.8. Сприяти проведенню цілеспрямованої санітарно-роз'яснювальної роботи та поширенню серед населення інформації про заходи, які необхідно здійснювати для запобігання виникненню хвороб.
2. Адміністраціям підприємств, установ та організацій усіх форм власності, на балансі яких утримуються оздоровчі заклади, а також керівникам цих закладів:
2.1. Забезпечити на керованих підприємствах, установах і організаціях безумовне дотримання вимог санітарного законодавства.
2.1. Провести необхідну підготовку оздоровчих закладів до прийому дітей, звернувши при цьому особливу увагу на стан водопровідних та каналізаційних систем, організацію харчування, медичного забезпечення та здійснення заходів щодо своєчасної та ефективної профілактики інфекційних захворювань.
2.2. Облаштувати ємностями великої місткості для створення запасу води у дитячих закладах, забезпечення їх належного утримання, знезараження та експлуатації; сприяння застосуванню ефективних методів їх очищення та знезараження.
2.3. Провести в оздоровчих закладах необхідні дезінфекційні, дезінсекційні та дератизаційні заходи. Використовувати для проведення цих заходів дезінфекційні засоби, які зареєстровані в Україні; забезпечити їх незнижуваний запас.
2.4. Не пізніше ніж за 2 тижні до відкриття провести епізоотологічне обстеження і дезінсекційну обробку території оздоровчого закладу.
2.5. Ужити дієвих заходів щодо підготовки та підбору кваліфікованого персоналу харчоблоків із досвідом роботи в оздоровчих закладах.
2.6. Забезпечити постачання продуктів харчування та продовольчої сировини належної якості. Забезпечити харчування дітей відповідно до фізіологічних норм. Ввести в раціон харчування дітей продукти, багаті на вітаміни.
2.7. Укомплектувати штати закладів кваліфікованими педагогічними, медичними та іншими працівниками і не допускати до роботи працівників, які не пройшли обов'язкових медичних оглядів. Забезпечити проходження ними гігієнічного навчання.
2.8. Вжити заходів щодо профілактики гострих кишкових інфекцій, харчових отруєнь, отруєнь грибами та дикорослими рослинами, хімічними речовинами, а також дитячого травматизму.
3. Міністерству транспорту та зв'язку України рекомендувати:
3.1. Організувати формування спеціалізованих пасажирських потягів та вагонів, що здійснюють перевезення організованих дитячих груп до місць оздоровлення та відпочинку, звертаючи особливу увагу на забезпечення вагонів доброякісною питною водою, справну роботу систем вентиляції та кондиціювання повітря, охолоджувачів питної води, наявність дезінфекційних засобів.
3.2. Продовжити практику продажу квитків на пасажирські потяги чи автобуси для організованих дитячих груп лише за наявності офіційного підтвердження організаторами поїздки медичного супроводу.
4. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам Головних управлінь охорони здоров'я Дніпропетровської, Львівської та Черкаської, управління охорони здоров'я та медицини катастроф Одеської, управління охорони здоров'я та курортів Вінницької обласних державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської та управління охорони здоров'я Севастопольської міських державних адміністрацій, управлінь охорони здоров'я обласних державних адміністрацій забезпечити, Головному державному санітарному лікарю Автономної Республіки Крим, головним державним санітарним лікарям областей, міст Києва та Севастополя, на водному, залізничному, повітряному транспорті забезпечити:
4.1. Контроль за проведенням літньої оздоровчої кампанії, організацією належного медичного обслуговування, повноцінного збалансованого харчування, дотриманням режиму дня, фізичного виховання і загартовування дітей, створенням повноцінних умов для відпочинку й оздоровлення дітей.
4.2. Підбір кваліфікованого медичного персоналу, що має досвід роботи з дітьми в оздоровчих закладах, проводити інструктажі медичних працівників, які супроводжують дитячі організовані колективи, і батьків від'їжджаючих дітей щодо організації харчування і питного режиму дітей під час їх перевезення.
4.3. Своєчасне і якісне проведення медичних оглядів співробітників, яких направляють на роботу в оздоровчі заклади.
4.4. Видачу довідок про відсутність контакту з інфекційними хворими за місцем проживання амбулаторно-поліклінічними закладами за 3 доби до від'їзду.
4.5. Виділення фахівців для медичного супроводу дитячих організованих груп під час оздоровчих кампаній, а також резервних місць у лікувальних закладах на випадок екстреної госпіталізації хворих дітей.
4.6. Зобов'язати медичних працівників оздоровчих закладів:
- здійснювати контроль за роботою харчоблоків, організацією харчування, дотриманням температурного режиму в приміщеннях, фізичним вихованням і загартовуванням дітей, дотриманням фізіологічних норм навантаження при проведенні спортивних змагань і трудової діяльності;
- проводити роботу щодо гігієнічного виховання дітей, популяризації здорового способу життя, профілактики алкоголізму, наркоманії і тютюнопаління.
5. Головному державному санітарному лікарю Автономної Республіки Крим, головним державним санітарним лікарям областей, міст Києва та Севастополя, на водному, залізничному, повітряному транспорті:
5.1. Не допускати відкриття непідготовлених оздоровчих закладів, зокрема наметових, а також тих, де перебування дітей триває 4 години та більше, без організації гарячого харчування.
5.2. Забезпечити державний санітарно-епідеміологічний нагляд за:
5.2.1. Роботою оздоровчих закладів, звернувши особливу увагу на роботу харчоблоків та стан джерел питного водопостачання, місць купання.
5.2.2. Дотриманням вимог санітарного законодавства щодо профілактики спалахів гострих кишкових інфекцій, харчових отруєнь, отруєнь грибами та дикорослими рослинами, хімічними речовинами, профілактики дитячого травматизму.
5.2.3. Організацією медичного обслуговування дітей в оздоровчих закладах та виконанням норм харчування дітей згідно з постановою КМУ від 22.11.2004 р. N 1591 "Про затвердження норм харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах" та Порядком організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затвердженим спільним наказом МОЗ України та МОН України від 01.06.2005 р. N 242/329.
5.3. Забезпечити необхідний комплекс лабораторних досліджень та інструментальних вимірів під час здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду.
5.4. Вживати заходів адміністративного впливу щодо порушників при встановленні фактів недотримання вимог санітарного законодавства під час підготовки закладів до роботи влітку та під час їх функціонування.
5.5. Проводити санітарно-роз'яснювальну роботу щодо заходів, які необхідно здійснювати для запобігання виникненню хвороб.
6. Департаменту державного санітарно-епідеміологічного нагляду Міністерства охорони здоров'я України дану постанову довести до міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому порядку.
7. Про проведену роботу та вжиті заходи інформувати МОЗ України 15 червня, 15 липня, 15 серпня поточного року. Звіт про виконання цієї постанови подати до 01.10.2007 року.
8. Контроль за виконанням постанови покладаю на першого заступника Головного державного санітарного лікаря України Пономаренка А.М.
Головний державний
санітарний лікар України

С.П.Бережнов