МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 551 від 15.11.99 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 1999 р. за N 828/4121 |
Про затвердження Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України і Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів цього Збірника
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Мінтрансу N 602 від 17.12.99 N 56 від 18.02.2000 N 377 від 19.07.2000 )
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. N 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Збірник тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України (далі - Збірник тарифів), що додається.
( Пункт 2 втратив чинність на підставі Наказу Мінтрансу N 56 від 18.02.2000 )
2. Затвердити Коефіцієнти, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів (далі - Коефіцієнти), що додаються.
3. Установити термін дії пунктів 10 і 11 Коефіцієнтів - до 30.06.2000.
( Наказ доповнено пунктом 3 згідно з Наказом Мінтрансу N 602 від 17.12.99 )
4. Ввести в дію з 0 годин 1 січня 2000 року Збірник тарифів і Коефіцієнти.
5. Не застосовувати на території України з 1 січня 2000 року Прейскурант N 10-01 "Тарифы на грузовые железнодорожные перевозки", затверджений постановою Держкомцін СРСР від 31.01.89 N 328.
6. Укрзалізниці (Слободян А.В.), начальникам залізниць провести необхідну підготовчу роботу з вивчення Збірника тарифів та забезпечення працівників, що виконують розрахунки за перевезення вантажів, потрібною кількістю його примірників.
7. Укрзалізниці (Слободян А.В.) забезпечити своєчасне доведення цього наказу до відома вантажовідправників, вантажоодержувачів та населення України.
8. Головному управлінню тарифного та страхового регулювання на транспорті (Щербина С.П.) разом з Головним управлінням правового забезпечення (Логінова Л.М.) у встановленому порядку зареєструвати цей наказ у Міністерстві юстиції України.
9. Накази Міністерства транспорту України від 20.01.97 N 18 "Про охорону і супроводження вантажів, що перевозяться залізничним транспортом України" (в частині "Тарифи на супроводження та охорону вантажів особовим складом і засобами відомчої воєнізованої охорони на залізничному транспорті"), від 07.05.99 N 235 "Про затвердження Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Прейскуранта N 10-01, і коефіцієнта зміни тарифів Прейскуранта N 10-01", від 27.08.99 N 425 "Про внесення змін і доповнень до наказу Міністерства транспорту України від 07.05.99 N 235" (зареєстровані в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1997 року за N 38/1842, 20 травня 1999 року за N 319/3612, 10 вересня 1999 року за N 611/3904 відповідно) з 01.01.2000 визнати такими, що втратили чинність.
10. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра транспорту Демиденка А.Ф.
Міністр | Л.М.Костюченко |
Затверджено
Наказ Міністерства транспорту
15.11.99 N 551
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
1 грудня 1999 р.
за N 828/4121
Збірник тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом України
ТАРИФНЕ КЕРІВНИЦТВО N 1
Загальні положення
1. Тарифи на перевезення, розмір зборів і штрафів, наведені в цьому Збірнику, застосовуються на всіх лініях залізниць широкої й вузької колії загальної мережі залізниць України, що включені в постійну експлуатацію, для всіх відправників і одержувачів вантажів.
2. Тарифи на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги встановлюються в порядку, що визначає Кабінет Міністрів України.
Тарифи на перевезення вантажів у міжнародному сполученні встановлюються відповідно до міжнародних договорів та чинного законодавства.
3. Державна адміністрація залізничного транспорту України (Укрзалізниця) встановлює й затверджує відповідно до економічної ефективності та собівартості перевезень пільгові тарифи зі знижкою не більш як 25% від загальних тарифів.
4. Залізницями затверджуються:
а) тарифи на перевезення вантажів усіма залізничними лінями, що не належать до загальної мережі залізниць;
б) ставки зборів з вантажоодержувачів за очищення, промивання та дезінфекцію вагонів засобами залізниць після перевезення тварин, птиці, сирих тваринних продуктів та швидкопсувних вантажів, а також за очищення, промивання засобами залізниць вагонів після вивантаження в інших випадках, коли згідно з Правилами перевезень вантажів (далі - Правила) потрібне спеціальне очищення й промивання вагонів;
в) тарифи на перевезення вантажів коліями, що належать залізницям, без виходу на колії загального користування;
г) ставки зборів та розмір плати за складування вантажів у смузі відведення, за надання дозволу на примикання під'їзних колій та на будівництво тимчасових споруд;
ґ) пільгові тарифи (зі знижкою не більш як 25 % від загальних тарифів) на перевезення вантажів у місцевому сполученні.
5. Тарифи і збори за перевезення вантажів лініями, що будуються і відкриті для тимчасової експлуатації, затверджуються власником або органом управління будівництвом за погодженням з Мінтрансом та Мінекономіки.
6. Тарифи, що містяться в цьому Збірнику, використовуються при визначенні плати за перевезення вантажів залізничним транспортом з вантажною і великою швидкістю та пасажирськими поїздами:
у внутрішньому сполученні;
у сполученнях за участю інших видів транспорту - за відстань залізниць України;
у міжнародних сполученнях, якщо для таких сполучень не встановлено окремих тарифів, - за відстань залізниць України.
7. Плата за перевезення нараховується:
7.1. При перевезеннях у залізничному сполученні за тарифами, що діють у день проставлення в перевізних документах календарного штемпеля станції відправлення.
7.2. У сполученнях з участю інших видів транспорту - при відправленні вантажу:
7.2.1. Із залізничної станції - за тарифами, що діють на залізничному транспорті в день проставлення в перевізних документах календарного штемпеля станції відправлення.
7.2.2. Із пунктів відправлення інших видів транспорту - за тарифами, що діють на залізничному транспорті в день проставлення в перевізних документах штемпеля станції перевалки вантажу з інших видів транспорту на залізницю.
7.3. Для імпортних вантажів, оформлених документами прямого міжнародного залізничного сполучення, - за тарифами, що діють на залізницях України в день проставлення в перевізних документах календарного штемпеля прикордонної станції України.
7.4. Для експортно-імпортних вантажів у всіх випадках плата за перевезення нараховується згідно з Правилами застосування тарифів (далі - Правила тарифів), наведеними в цьому Збірнику, якщо для таких вантажів не встановлено інших правил.
7.5. Збори і штрафи нараховуються за ставками, які діяли в ті дні, за які вони стягуються.
8. Плата за перевезення конкретної вантажної відправки визначається:
8.1. При "ручному" нарахуванні - за допомогою таблиць, наведених у розділі 4 цього Збірника.
8.2. При автоматизованому нарахуванні - з використанням формул, наведених у пункті 3 розділу 4 цього Збірника; для розрахунку береться середня відстань перевезення відповідного тарифного поясу.
9. Опубліковані в цьому Збірнику тарифи є базовими.
Для забезпечення конкурентоспроможності й рентабельності залізничного транспорту рівень базових тарифів може змінюватись у встановленому порядку.
10. "Загальні положення" цього Збірника поширюються на всі подальші зміни й доповнення до нього, затверджені згідно з чинним законодавством.
11. Тарифи та збори, що містяться в цьому Збірнику, визначені без урахування податку на додану вартість.
12. З уведенням у дію цього Збірника не застосовуються Прейскурант N 10-01 "Тарифи на вантажні залізничні перевезення" (виданий 1989 року), затверджений постановою Держкомцін СРСР від 31.01.89 N 328, Перелік видів перевезень, робіт і послуг, які виконуються залізничним транспортом за вільними тарифами, затверджений Мінтрансом за погодженням з Мінекономіки 18.12.92, та всі зміни й доповнення до них.
Розділ 1
Правила застосування тарифів
1. Порядок визначення плати за перевезення вантажів
Для розрахунку плати за перевезення вантажів потрібно:
1.1. За Тарифним керівництвом N 4 залізниць України визначити відстань від станції відправлення до станції призначення (далі - відстань перевезення, тарифна відстань).
1.2. Визначити, до якого виду відправки належить вантаж, що пред'являється для перевезення, - вагонної, контейнерної або дрібної, і застосувати відповідні правила визначення плати за перевезення.
1.3. Якщо партія вантажу, що пред'являється до перевезення, вважається вагонною відправкою, - визначити, вагон якого типу буде використано для перевезення: універсальний (критий, у тому числі з утепленим кузовом, платформа, напіввагон); спеціалізований чи ізотермічний; цистерна, транспортер чи зчепи з вагонів, і відповідно до цього вибрати тарифну схему.
Вагони й контейнери залізниць - учасниць Угоди про спільне використання вантажних вагонів і контейнерів власності держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, Латвійської Республіки, Литовської Республіки, Естонської Республіки (Москва, 12 березня 1993 року) в тексті зазначені як вагони загального парку залізниць і контейнери залізниць.
Знижки до тарифу за перевезення вантажів в орендованих вагонах (контейнерах) надаються тільки за умови оренди їх у залізниць України, Укрспецвагона, Укррефтрансу, Українського центру транспортного сервісу та інших підвідомчих підприємств Укрзалізниці.
При перевезенні вантажів у контейнерах, дрібними відправками в збірних вагонах (контейнерах), у тому числі при перевезенні особистих автомобілів і домашніх речей, використовуються відповідні тарифні схеми.
1.4. Після встановлення номера тарифної схеми, що відповідає даному виду відправки, - звернутись до таблиць, в яких указана плата за перевезення відповідно до маси відправки та відстані перевезення.
1.5. Таким же чином визначається плата за перевезення вантажів маршрутами або групами вагонів за одним перевізним документом.
1.6. Після визначення плати за перевезення визначити суму додаткових зборів.
1.7. При автоматизованих розрахунках плату за перевезення кожної вантажної відправки нараховувати з використанням формул, на підставі яких побудовані таблиці. Формули наведено в пункті 3 розділу 4 цього Збірника. У перевізних документах проставляється штемпель "Розрахунок на ЕОМ" ("Расчет на ЭВМ") із зазначенням коду станції відправлення вантажу у вигляді "Код ЄМР____ Розрахунок на ЕОМ" ("Код ЕСР____ Расчет на ЭВМ"). Текст російською мовою використовується у документах СМГС на перевезення вантажів у прямому міжнародному сполученні.
2. Тарифні відстані
2.1. Плата за перевезення вантажів справляється залежно від відстані перевезення, яка визначається згідно з планом формування поїздів.
Плата за перевезення вантажів залізницями України стягується:
за відстань, що визначена згідно з Тарифним керівництвом N 4 залізниць України, якщо вантажі перевозяться вантажною або великою швидкістю;
за відстань, визначену заданим маршрутом при перевезенні негабаритних та великовагових вантажів на транспортерах та у вантажних вагонах, що причіплюються до пасажирських поїздів.
Мінімальна відстань, за яку стягується плата за перевезення, - 10 км.
2.2. Тарифна відстань перевезення вказується станцією відправлення в перевізних документах.
2.3. При перевезенні вантажів у прямому змішаному сполученні до розрахунків приймається загальна довжина окремих частин залізничного шляху, включно з портовими та пристанськими коліями, якими проходить вантаж до та від місця перевалки.
2.4. У загальну відстань перевезень, за яку стягується плата за перевезення, не включається довжина колій незагального користування і тих колій загального користування, що не мають станцій, відкритих для виконання відповідних вантажних операцій, а також довжина портових і пристанських колій при подачі та забиранні вагонів для вивантаження або навантаження вантажів, що перевозяться на такі колії або відправляються з них. Збір за подачу вагонів на ці колії та забирання з них локомотивом залізниці сплачується за ставками, наведеними в табл. 1 та 2 розділу 2.
3. Найменування вантажу
3.1. Відправник повинен іменувати вантаж у перевізних документах відповідно до одного з найменувань Алфавітного списку вантажів (видається окремо). Слід указувати також його відмінні ознаки (у твердому або рідкому стані, у свіжому або сушеному та іншому вигляді), якщо ці ознаки впливають на рівень тарифу. Якщо такого найменування в списку немає, то найменування вантажу має бути визначено на підставі діючих державних стандартів, прейскурантів або технічних умов на виготовлення продукції з урахуванням найменування в Алфавітному списку вантажів, найбільш подібного за умовами перевезення вантажу.
3.2. Плата за перевезення вантажів, не пойменованих в Алфавітному списку, визначається:
а) якщо вони можуть бути віднесені до якоїсь групи й позиції, - за тарифом, установленим для цієї позиції;
б) якщо вони відповідають якійсь групі, але не можуть бути віднесені до певної позиції цієї групи, - за найвищим із тарифів цієї групи.
3.3. Категорія небезпечних вантажів зазначається в перевізних документах відповідно до Правил перевезень цих вантажів.
3.4. У разі неповноти або неясності найменування вантажу станція відправлення повинна запропонувати відправнику уточнити його найменування.
3.5. Якщо на станції призначення виявлено, що найменування вантажу неповне або неясне (неточне), то уточнення з метою перевірки правильності нарахування тарифу здійснюється до видачі вантажу з ініціативи станції або на вимогу одержувача - шляхом унесення до перевізних документів під попереднім неточним найменуванням уточненого найменування. Унесене до перевізних документів уточнене найменування завіряється штемпелем станції і підписами працівників станції та одержувача.
Після видачі вантажу перерахунки з причини неточного найменування вантажу не допускаються ні на вимогу залізниці, ні за заявою одержувача.
4. Округлення маси вантажів та сум платежів
4.1. Для визначення плати за перевезення приймається округлена маса вантажу.
4.2. Маса вантажу (крім домашніх речей) для розрахунку плати за перевезення округлюється в бік збільшення:
до повних сотень кг, - рахуючи неповні 100 кг за повні, - якщо маса відправки не перевищує 10 т;
до повних тонн, рахуючи неповну тонну за повну, - якщо маса відправки перевищує 10 т.
4.3. Маса домашніх речей, що пред'являються до перевезення дрібною відправкою, має бути не менше ніж 50 кг.
Якщо маса домашніх речей, зданих до перевезення, не перевищує 100 кг, то вона округлюється в бік збільшення до повних десятків кілограм.
4.4. Маса упаковки вантажу (тари), піддонів, пристроїв, що використовуються при перевезенні вантажів, включається до загальної маси вантажу.
До мінімальної норми маси (або до дійсної маси, якщо вона перевищує мінімальну норму) додається маса відокремлюваного (щити, стояки, реквізити кріплення вантажу, утеплювальні матеріали тощо) та невідокремлюваного (турнікети, касети, призми, піраміди тощо) обладнання, що встановлене у вагоні для завантаження й кріплення вантажу. Плата за перевезення визначається за загальну масу вантажу, яка включає масу такого додаткового обладнання.
4.5. При визначенні плати за перевезення і зборів, коли в Збірнику відсутні готові ставки, округлення їх здійснюється:
- до цілих гривень (від 0,01 до 0,49 грн. - у бік зменшення, від 0,5 до 0,99 грн. - у бік збільшення) - за тарифними схемами на вагонні відправки і на відправки в контейнерах масою брутто 20; 24; 30 т і більше та тарифними схемами 18 і 27;
( Абзац другий підпункту 4.5 пункту 4 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінтрансу N 377 від 19.07.2000 )
- до 0,1 гривні (до цілих 10 копійок): від 1 до 4 коп. - у бік зменшення, від 5 до 9 коп. - у бік збільшення - за тарифними схемами на відправки в контейнерах масою брутто 3 т і 5 т, на відправки вантажів, що перевозяться в збірних вагонах, на відправки, для яких установлено плату за тонну, і для зборів, ставки на які встановлені до цілих 10 копійок;
- до цілих копійок: від 0,1 до 0,4 коп. - у бік зменшення, від 0,5 до 0,99 коп. - у бік збільшення - для плати за охорону за 1 ваг.-км і конт.-км.
( Підпункт 4.5 пункту 4 розділу 1 доповнено абзацом четвертим згідно з Наказом Мінтрансу N 377 від 19.07.2000 )
Для групових та маршрутних відправок округлення плати здійснюється за кожний вагон відправки.
Такий порядок округлення застосовується також при кожному визначенні плати за перевезення, яка визначається відповідно до загального тарифу з відсотковим підвищенням, зниженням тощо.
5. Визначення вагонної відправки
5.1. Вагонною відправкою вважається (відносно застосування тарифу) партія вантажу, пред'явлена за одним перевізним документом, для перевезення якої надається окремий вагон.
5.2. У перевізних документах на перевезення вагонної відправки, незалежно від того, чиїми засобами вона завантажена у вагон, робиться відмітка "ВВ" - у розділі "Тарифні відмітки" перевізних документів форми ГУ-29-О; "ВО" - у 21-й графі перевізних документів СМГС.
6. Плата за перевезення вантажів в універсальних вагонах
6.1. За перевезення всіх вантажів вагонними відправками в універсальних (звичайних) вагонах (критих (у тому числі з утепленим кузовом), платформах, напіввагонах) плата визначається:
- за тарифною схемою 1 - при перевезенні вантажів у вагонах парку залізниць;
- за тарифною схемою 2 - при перевезенні вантажів у приватних або орендованих вагонах.
За тарифними схемами 1 і 2 плата за перевезення визначається за масу вантажу у вагоні, але не менше мінімальної норми маси, встановленої для даного вантажу.
6.2. За перевезення вагонними відправками домашніх речей розрахунок плати здійснюється відповідно до тарифної схеми 1 за масу вантажу не менше ніж 10 т.
6.3. За перевезення домовин з покійниками в окремих вагонах, незалежно від швидкості, плата нараховується відповідно до тарифної схеми 1 із знижкою 80%.
7. Плата за перевезення вантажів у спеціалізованих вагонах
7.1. До спеціалізованих вагонів (відносно застосування тарифу) належать:
хопери - цементовози, зерновози, вагони для перевезення тварин, двоярусні платформи та інші вагони для перевезення автомобілів, вагони для котунів ("окотишів") та агломерату, цистерни - цементовози та содовози, сажовози, вагони для мінеральних добрив, технологічної тріски, рулонної сталі, хопери-дозатори, думпкари, бітумовози, борошновози, лісовози, живорибні та інші спеціалізовані вагони, крім ізотермічних вагонів і спеціалізованих цистерн для наливних вантажів.
Плата за перевезення вантажів у спеціалізованих вагонах загального парку залізниць визначається за тарифною схемою 3.
Плата за перевезення визначається за масу вантажу у вагоні, але не менше мінімальної норми маси, встановленої для відповідних вантажів.
7.2. Плата за перевезення вантажів у спеціалізованих вагонах, приватних або орендованих, визначається за тарифною схемою 2.
Плата за перевезення визначається за масу вантажу у вагоні, але не менше мінімальної норми маси, встановленої для даного вантажу.
7.3. У разі надання спеціалізованого вагона замість передбаченого договором (планом) або додатковим дозволом універсального (звичайного) плата визначається за тарифною схемою 1 (якщо вагон належить до парку залізниць) або тарифною схемою 2 (якщо вагон приватний або орендований) за масу вантажу у вагоні.
( Підпункт 7.3 пункту 7 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінтрансу N 377 від 19.07.2000 )
8. Плата за перевезення вантажів у рефрижераторних вагонах, вагонах-термосах і вагонах-льодовниках
8.1. Плата за перевезення м'яса і м'ясопродуктів (поз.56100 - 56400), риби і рибопродуктів (поз.57200-57400), молока, молокопродуктів і яєць (поз.55100 - 55500), води мінеральної і напоїв безалкогольних (поз. 59500), консервів усяких, вина, пива (поз. 58100, 59100, 59200), овочів свіжих, баштанних культур, картоплі (поз. 04100 - 04300), фруктів і ягід свіжих (поз. 05100 - 05300) та інших швидкопсувних вантажів у рефрижераторних вагонах, секціях (крім автономних рефрижераторних вагонів) парку залізниць визначається за тарифною схемою 4 незалежно від того, з вантажною чи великою швидкістю здійснюватиметься перевезення.
8.2. Плата за перевезення швидкопсувних вантажів у автономних рефрижераторних вагонах, вагонах-термосах і вагонах-льодовниках парку залізниць визначається за тарифною схемою 5 незалежно від того, з вантажною чи великою швидкістю здійснюватиметься перевезення.
8.3. За перевезення вагонних відправок швидкопсувних вантажів у рефрижераторних вагонах, вагонах-термосах і вагонах-льодовниках, приватних або орендованих, плата визначається відповідно до тарифних схем 4 і 5 зі знижкою 30%.
8.4. При перевезенні овочів свіжих, баштанних культур і картоплі, фруктів та ягід свіжих за умови попереднього охолодження їх до температури, обумовленої Правилами, до плати, визначеної за схемою 4, надається знижка в розмірі 425 грн. з вагона.
8.5. При прийманні швидкопсувного вантажу до перевезення, згідно з Правилами, в універсальному (звичайному) критому вагоні і при перевантаженні вантажу на шляху прямування (з метою запобігання його псуванню) в ізотермічний вагон (про що повинен бути складений акт), плата за перевезення перераховується станцією призначення згідно з тарифами, встановленими на перевезення звичайного критого вагона, за відстань від станції відправлення до станції перевантаження і згідно з тарифами, встановленими на перевезення швидкопсувних вантажів в ізотермічних вагонах, - за відстань від станції перевантаження до станції призначення.
При перевезенні в ізотермічному вагоні вантажів, які дозволяється перевозити у звичайному критому вагоні, якщо ізотермічний вагон подано замість передбаченого договором (планом) або додатковим дозволом критого вагона, плата визначається за тарифною схемою 1 у такому порядку:
для вантажів, що мають мінімальну норму маси вагонної відправки до 45 тонн, - за масу вантажу у вагоні, але не менше мінімальної норми маси, встановленої для даного вантажу;
для вантажів, що мають мінімальну норму маси вагонної відправки 45 тонн і більше, - множенням ставки за 1 тонну, розрахованої для завантаження вагона 60 тонн, на масу вантажу у вагоні, але не менш як за 45 тонн. У цьому разі станція відправлення повинна зробити відмітку в перевізних документах про подачу ізотермічного вагона замість критого "ІЗВК" ( "ИЗВК").
Якщо ізотермічний вагон поданий на вимогу відправника для перевезення вантажів, що не потребують дотримання температурного режиму, то визначення плати за перевезення здійснюється за тарифною схемою 1 зі збільшенням у 2 рази.
8.6. При перевезенні в груповому рефрижераторному рухомому складі швидкопсувних вантажів, які допускаються до перевезення у вагоні-термосі, якщо груповий рефрижераторний рухомий склад подано замість передбаченого договором (планом) або додатковим дозволом вагона-термоса, плата нараховується за тарифною схемою 5. У цьому разі станція відправлення повинна зробити відмітку в перевізних документах про надання групового рефрижераторного рухомого складу замість вагона-термоса "ІЗВТ" ("ИЗВТ").
8.7. Якщо перевезення вантажів здійснюється в неповністю завантаженій рефрижераторній секції, то за порожні вагони плата за перевезення визначається за тарифною схемою 18.
8.8. У разі відправлення із станції одним відправником рефрижераторного поїзда чи секції із швидкопсувним вантажем призначенням на декілька станцій, крім плати за перевезення вантажу визначається також плата по 20 копійок за вісекілометр порожнього пробігу вагонів, що розвантажуються в дорозі, від станції розвантаження до станції призначення останньої групи вагонів поїзда чи секції. Сума плати проставляється у вільній графі перевізних документів форми ГУ-29-О "Розрахунок платежів" або у відповідній графі перевізних документів СМГС.
8.9. При перевезенні вантажів у вагоні-рефрижераторі N 2 зі службовим приміщенням і у вагоні-рефрижераторі N 3 з електростанцією в п'ятивагонній секції плата за перевезення визначається за тарифною схемою 4 зі знижкою 30%.
8.10. При перевезенні швидкопсувних вантажів у критих вагонах з опаленням (з провідником відправника або одержувача) розрахунок плати здійснюється за тарифом критого вагона.
Вартість відпущеного палива зі складу залізниці сплачується відправником, а в дорозі - провідником вантажу за квитанцією різних зборів. За надання і встановлення печі в критому вагоні сплачується плата в розмірі 103 гривні.
9. Плата за перевезення наливних вантажів у цистернах
9.1. Плата за перевезення наливом у цистернах парку залізниць визначається:
нафти і нафтопродуктів (тарифні позиції 20100; 21100 - 21500; 22100 - 22500; 226021, 226106) - за тарифною схемою 6;
газів зріджених, вуглеводнів (тарифні позиції 22600; 48800; 71100 - 71300) - за тарифною схемою 7;
спиртів і фенолів (тарифні позиції 72100, 72200 ) - за тарифною схемою 8;
швидкопсувних вантажів ( тарифні позиції 55100 - 55400; 56300; 57400; 58400; 59100; 59200; 59500) - за тарифною схемою 9;
інших наливних вантажів у спеціалізованих цистернах - за тарифною схемою 10.
9.2. За перевезення вищезазначених вантажів у приватних або орендованих цистернах плата визначається за такими тарифними схемами:
6 - зі знижкою 40%;
7 - зі знижкою 50%;
8 - зі знижкою 40%;
9 - зі знижкою 67%;
10 - зі знижкою 40%.
9.3. За тарифними схемами 6, 7, 8, 9, 10 плата за перевезення визначається за масу вантажу у вагоні, але не менше мінімальної норми маси, встановленої для відповідних вантажів.
10. Плата за перевезення вантажів у контейнерах
10.1. Для визначення плати за перевезення контейнери поділяються:
за видом:
універсальні;
спеціалізовані;
за належністю:
контейнери транспорту (залізниць, в т.ч. іноземних, морського і річкового транспорту);
приватні або орендовані.
10.2. За перевезення вантажів в універсальних контейнерах транспорту, приватних або орендованих, і в контейнерах приватних, параметри яких збігаються з параметрами універсальних контейнерів транспорту, а також за перевезення домашніх речей плата визначається за кожний контейнер залежно від його маси брутто за тарифними схемами, наведеними в табл. 1.
Таблиця 1
------------------------------------------------------------------
| | Номер тарифної схеми |
| |-----------------------------|
| Маса контейнера брутто | контейнери | контейнери |
| | всіх видів | приватні, |
| | транспорту | орендовані |
|----------------------------------+-------------+---------------|
|3т і 3(5)т при завантаженні до | 11 | 14 |
|2400 кг нетто | | |
|3(5)т при завантаженні понад 2400 |див. примітку| див. примітку|
|кг нетто та 5 т | | |
| 20 т, 24 т | 12 | 15 |
| 30 т і більше | 13 | 16 |
------------------------------------------------------------------
Примітка. Плата за перевезення контейнерів масою брутто 3(5)т, завантажених понад 2400 кг та 5 т, нараховується за схемами 11 і 14 зі збільшенням у два рази.
( Підпункт 10.2 пункту 10 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінтрансу N 377 від 19.07.2000 )
10.3. За перевезення порожніх приватних або орендованих контейнерів, параметри яких збігаються з параметрами універсальних контейнерів транспорту, плата нараховується за кожний порожній контейнер за схемами 11, 12 або 13 зі знижкою 50%.
10.4. При пред'явленні до перевезень вантажів у спеціалізованих контейнерах вантажовласників (крім танків-контейнерів та рефрижераторних контейнерів) комплектами у вагон плата за перевезення визначається за тарифними схемами 1, якщо це універсальний (звичайний) вагон залізниць, або 2, якщо вагон приватний або орендований, - за масу вантажу у вагоні (але не менше мінімальної норми маси, встановленої для відповідних вантажів) з застосуванням знижки в розмірі 9,1 грн. з вісі вагона. Розмір знижки не залежить від роду вантажу, відстані перевезення й суми тарифу за перевезення.
10.5. При пред'явленні до перевезення вантажів в окремих спеціалізованих контейнерах вантажовласників (крім танків-контейнерів та рефрижераторних контейнерів) плата за перевезення визначається за тарифною схемою 17 на перевезення вантажів у збірних вагонах за масу брутто контейнера.
10.6. За перевезення порожніх спеціалізованих контейнерів вантажовласників (крім танків-контейнерів та рефрижераторних контейнерів) плата визначається:
для вагонних відправок (комплектами у вагоні) - за тарифними схемами 1, якщо це універсальний (звичайний) вагон парку залізниць, або 2, якщо універсальний вагон приватний або орендований, - за загальну масу тари порожніх контейнерів у вагоні, але не менше ніж за 10 т;
для окремих контейнерів - за тарифною схемою 17 на перевезення вантажів у збірних вагонах за масу тари контейнера;
10.7. За перевезення вантажів у танках-контейнерах незалежно від маси брутто плата визначається за тарифною схемою 12 з підвищенням на 40%. У перевізних документах робиться відмітка "ТАНК-КОНТЕЙНЕР".
10.8. За перевезення вантажів у рефрижераторних контейнерах незалежно від маси брутто плата визначається за тарифною схемою 12 з підвищенням на 35%. У перевізних документах робиться відмітка "РЕФРИЖЕРАТОРНИЙ КОНТЕЙНЕР".
10.9. За перевезення порожніх танків-контейнерів і рефрижераторних контейнерів плата нараховується за тарифом відповідного завантаженого контейнера зі знижкою 60%.
10.10. При відправленні вантажів з під'їзної колії в універсальних контейнерах транспорту і приватних або орендованих повними комплектами на вагон на одну станцію призначення (без сортування в дорозі) відправнику надається знижка з плати за перевезення у розмірі:
6 грн. за кожний контейнер масою брутто 3 т;
12 грн. за кожний контейнер масою брутто 5 т;
24 грн. за кожний контейнер масою брутто 20т, 24т, 30 т і
більше.
11. Плата за перевезення вантажів дрібними відправками у збірних вагонах і контейнерах
11.1. Збірним вагоном (контейнером) вважається (відносно застосування тарифу) вагон (контейнер), в який завантажено декілька дрібних відправок вантажів за окремими перевізними документами із визначенням плати за перевезення кожної з них.
За перевезення в збірних вагонах (контейнерах) вантажів дрібними відправками, в тому числі домашніх речей і особистих автомобілів, плата нараховується за тарифною схемою 17.
11.2. У перевізних документах, незалежно від того, чиїми засобами завантажені відправки, робиться відмітка "ДВ" - у розділі "Тарифні відмітки" перевізних документів форми ГУ-29-О; "МО" - у 21-й графі перевізних документів СМГС.
12. Плата за перевезення збірних відправок вантажів
12.1. Збірною відправкою (відносно застосування тарифу) вважається відправка, яка складається із вантажів різних найменувань, що допускаються до спільного перевезення у одному вагоні за одним перевізним документом.
12.2. За перевезення збірної вагонної відправки вантажів в універсальному (звичайному) вагоні розрахунок плати проводиться:
для вантажів, для яких встановлено однакові мінімальні норми маси, - за загальну фактичну масу відправки, але не менш як за мінімальну норму маси;
для вантажів, для яких встановлено різні мінімальні норми маси, - за загальну масу відправки, але не менш як за мінімальну норму маси вантажу, який має найбільшу масу в збірній відправці.
При цьому вантажем найбільшої маси вважається вантаж окремого найменування або різних найменувань, для яких установлені однакові мінімальні норми маси. Якщо в збірній відправці усі вантажі мають однакову масу, то розрахунок плати проводиться відповідно до загальної маси відправки, але не менш як за мінімальну норму маси, яка має більшу величину.
13. Плата за перевезення вантажів вагонними відправками в прямому змішаному сполученні
13.1. За перевезення вантажів вагонними відправками за документами прямого змішаного сполучення за участю морського і річкового транспорту плата за відстань залізничного шляху визначається:
якщо пунктом відправлення вантажу є залізнична станція, - за вагонним тарифом того вагона, який був завантажений на станції відправлення, незалежно від вантажопідйомності вагона або вагонів, в які вантаж було перевантажено в пункті перевалки з води на залізницю;
якщо пунктом відправлення є порт:
коли перевізний документ складено на кількість вантажу, яка відповідає вантажопідйомності або місткості чотиривісного вагона, - за вагонним тарифом, установленим для вагонів, у які вантаж було перевантажено в пункті перевалки;
коли складена одна загальна суднова накладна на кількість вантажу, перевезення якого не може бути здійснено в одному вагоні, - за вагонним тарифом, установленим для вагонів, у які вантаж було перевантажено в пункті перевалки.
13.2. За зазначені в п.13.1 перевезення вантажів дрібними відправками і в контейнерах плата за залізничну частину шляху визначається на загальних підставах.
14. Плата за перевезення вантажів у прямому міжнародному залізничному сполученні
14.1. Плата за перевезення експортних вантажів за документами прямого міжнародного залізничного сполучення від станцій відправлення залізниць України до прикордонних станцій (державного кордону) визначається відповідно до загальних правил цього Збірника, якщо не встановлено інших правил.
14.2. Плата за перевезення імпортних вантажів вагонними відправками за документами прямого міжнародного залізничного сполучення від прикордонних станцій (державного кордону) до станцій призначення залізниць України визначається за тарифом того вагона або кожного з тих вагонів, у яких вантаж перевозиться.
14.3. Плата за перевезення за досильними дорожніми відомостями в окремому вагоні:
вивантажених залишків імпортного вантажу, завантажених понад максимальну вантажопідйомність або понад дозволене навантаження на вісь вагона, - визначається на загальних підставах, як за окрему відправку;
залишків імпортного вантажу, що не вмістився у вагон при перевантаженні, - визначається за основним перевізним документом за всю масу вантажу.
14.4. За перевезення відправок імпортних вантажів у збірних вагонах, у тому числі частин вагонних відправок, які не вмістилися при перевантаженні, плата визначається за правилами для збірних вагонів (тарифна схема 17).
14.5. За перевезення в ізотермічному вагоні двох або трьох відправок імпортних швидкопсувних вантажів плата за кожним перевізним документом сплачується в розмірі відповідно 50% і 35% від ставок, установлених для цього ізотермічного вагона.
14.6. За перевезення вантажів, що належать іноземним організаціям, фірмам, представництвам або іноземним громадянам, які одержують або відправляють вантажі через експедиторські організації, плата визначається відповідно до Тарифної політики залізниць України.
Цей порядок застосовується при перевезенні зазначених вантажів за документами прямого міжнародного залізничного сполучення: від прикордонних станцій (державного кордону) до станції призначення й у зворотному напрямку.
14.7. За перестановку завантажених вагонів, завантажених контейнерів з вагонів чи вагонів з контейнерами з візків широкої колії на візки іншої колії (західноєвропейської або вузької) і навпаки стягується збір у розмірі:
109,3 грн. за вісь ( крім вагонів з контейнерами);
91,1 грн. за контейнер масою брутто 20,24 і 30 т і більше;
30,4 грн. за контейнер масою брутто 5 т;
15,2 грн. за контейнер масою брутто 3т, 3(5) т;
33,4 грн. за 1тонну дрібних відправок.
Указаний збір стягується також за перестановку:
імпортного рухомого складу, що перевозиться як вантаж на своїх осях;
порожніх приватних та орендованих вагонів, які направляються на іноземні залізниці для вивозу імпортного вантажу чи повертаються після вивантаження на іноземних залізницях. Сума збору записується залізницею в перевізні документи й сплачується за перевезення з-за кордону одержувачем, а в разі прямування з України за кордон порожніх вагонів для вивозу імпортних вантажів - відправником.
14.8. За інші додаткові операції, які виконуються на державному кордоні, сплачуються такі збори:
1) за перевантаження з вагонів одної ширини колії у вагони іншої ширини колії (за 1 тонну):
насипних і навалочних вантажів, що перевозяться в критих вагонах, - 19,5 грн., в інших вагонах - 10,4 грн.;
вантажів на піддонах і в пакетах - 10,4 грн;
тарно-пакувальних і штучних вантажів - 16,9 грн.;
наливних вантажів у цистернах (включаючи підігрів) - 20,8 грн.;
хімічних вантажів, що перевозяться в спеціальних цистернах, - 26,0 грн.;
великовагових вантажів вагою одного місця понад 60 т і довгомірних вантажів - 41,6 грн;
2) при перевезенні експортних та імпортних вантажів із/в України(у) в/із країни Західної Європи через станції Львівської залізниці і станцію Рені:
за послуги, пов'язані з прибуттям і здачею за кордон
експортних вантажів:
за 1 вагон - 39,0 грн., за 1 великоваговий контейнер - 13,0 грн.; за послуги, пов'язані з прийманням і відправленням імпортних
вантажів:
за 1 вагон - 28,6 грн., за 1 контейнер масою брутто 20, 24, 30 т і більше - 9,1 грн.;
3) збір на покриття витрат, пов'язаних з митним доглядом експортно-імпортних вантажів (крім експортно-імпортних вантажів, що перевозяться через порти України):
за вагонну відправку й контейнер масою брутто 20, 24, 30 т і більше - 11,7 грн. (якщо на маршрут оформлено один перевізний документ, то збір сплачується один раз за всю відправку);
за дрібну відправку й контейнер масою брутто 3, 3(5) і 5т - 5,2 грн.
15. Плата за перевезення вантажів за участю залізниць широкої та вузької колій
15.1. За перевезення вантажів за участю залізниць широкої та вузької колій плата стягується окремо за відстані широкої та вузької колій.
15.2. Визначення плати за перевезення вантажів у вагонах у межах вузької залізничної колії здійснюється за вільними тарифами.
15.3. Від станції відправлення широкою колією до станції перевантаження на вузьку колію плата за перевезення стягується за правилами, що встановлені цим Збірником. Такий самий порядок застосовується при перевезеннях у зворотному напрямку.
16. Плата за перевезення небезпечних (вибухових, отруйних, радіоактивних) та інших вантажів, що перевозяться за особливими правилами
До небезпечних вантажів належать:
- при перевезенні в критих вагонах і контейнерах - вантажі 1-го і 7-го класів небезпечності та вантажі, що відмічені знаком "**" згідно з алфавітним покажчиком небезпечних вантажів, наведеним у Правилах перевезень небезпечних вантажів залізницями, 1996;
- при перевезенні в цистернах і танках-контейнерах - такі вантажі: аміл, вініл, гептил, параантрацен, продукт Т-185, розчинник децилін, самін, фосфор жовтий, хлор та етилен рідкий.
За перевезення небезпечних (вибухових, отруйних, радіоактивних) та інших вантажів, що перевозяться за особливими правилами (із посиланням на групу і розряд), плата визначається:
для вагонних відправок в універсальних вагонах та в спеціалізованих контейнерах комплектами у вагоні - за тарифною схемою 17 зі збільшенням у три рази за масу вантажу у вагоні, але не менш як за 30 т, у приватних або орендованих вагонах - зі знижкою 5 %;
у цистернах наливом - за тарифною схемою 8 з урахуванням належності цистерн;
у танках-контейнерах - згідно з п.10.7;
в універсальних контейнерах - за тарифними схемами 11 - 16, залежно від вантажопідйомності контейнера;
для дрібних відправок - за тарифною схемою 17 за масу відправки, але не менш як за 3 т у кожній відправці.
Плата за перевезення в межах України спеціальних вантажів відправками КП 1-4 стягується за дійсну відстань за маршрутом, що вказаний в завданні на перевезення (або в перевізних документах) незалежно від кількості, типу і належності вагонів за відправку в розмірах:
КП-1 - 191,20 грн. за 1 поїздо-км;
КП-3 - 128,70 грн. за 1 поїздо-км;
КП-2 - 1,77 грн. за 1 вісе-км;
КП-4 - 0,94 грн. за 1 вісе-км.
( Пункт 16 розділу 1 доповнено абзацом згідно з Наказом Мінтрансу N 377 від 19.07.2000 )
17. Плата за перевезення порожніх вагонів, контейнерів залізниць, локомотивів та іншого рейкового рухомого складу загального парку залізниць, а також приватних або орендованих. Плата за перевезення додаткового обладнання
17.1. Перевезення порожніх контейнерів транспорту в порядку регулювання оформляється повними перевізними документами і здійснюється безоплатно.
17.2. Перевезення порожніх контейнерів транспорту в ремонт комплектом у вагоні сплачується за тарифною схемою 27 за вісе-кілометр. Якщо такі контейнери перевозяться разом із завантаженими контейнерами транспорту, то плата сплачується за кожний порожній контейнер будь-якої вантажопідйомності в розмірі 1/4 ставки схеми 27.
17.3. Перевезення порожніх вагонів парку залізниць, які направляються в ремонт і оформляються повними перевізними документами (форми ГУ-64, ГУ-65), сплачується за схемою 27 за вісе-кілометр. Плата сплачується після прибуття вагона на станцію призначення вагонним депо, на адресу якого прибули порожні вагони.
17.4. Плата за перевезення локомотивів, вантажопідйомних кранів, електросекцій, електростанцій, іншого рейкового рухомого складу та обладнання на залізничному ходу, що належать залізницям, а також за пробіг спеціальних пересувних формувань залізниць (колійні машинні станції, будівельно-монтажні, мосторемонтні та колієукладальні поїзди, пересувні майстерні, окремі вагони цих формувань та інші подібні спецформування) визначається за схемою 27.
Паливо, що відпускається для спецформувань, оплачується за діючими ставками.
17.5. Перевезення автодрезин, автомотрис, службових та спеціальних вагонів (вагові й ремонтні майстерні, лабораторії, дезкамери, санітарні вагони та ін.) для експлуатаційних потреб залізниць, а також вантажного обладнання залізниць, що знімається, оформляються пересильними відомостями ГУ-33 без оплати тарифу.
17.6. Перевезення в порожньому стані приватних або орендованих вагонів, локомотивів та іншого рейкового рухомого складу локомотивом парку залізниць сплачуються відповідно до тарифної схеми 18.
17.7. Перевезення приватних або орендованих вагонів у завантаженому або порожньому стані приватним локомотивом по коліях залізниць загального користування сплачуються по 12,1 грн. за кожен тепловозо-кілометр і по 18,2 грн. за кожний електровозо-кілометр, за вагони - за тарифною схемою 27 зі збільшенням у 2 рази.
При перевезенні вагонів загального парку залізниць приватним локомотивом плата визначається тільки за вагони за тарифами, встановленими для приватних та орендованих вагонів.
17.8. За перевезення порожніх приватних або орендованих універсальних вагонів, обладнаних спеціальними пристроями (турнікети, стояки, касети, призми, піраміди тощо) для завантаження і кріплення вантажів, плата визначається за тарифною схемою 18; крім того стягується плата за схемою 17 зі знижкою 90% за масу додаткового обладнання, рахуючи неповну тонну за повну.
( Підпункт 17.8 пункту 17 розділу 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Мінтрансу N 377 від 19.07.2000 )
17.9. За перевезення у вагонах парку залізниць обладнання багаторазового використання, яке знімається (турнікети, стояки, касети, призми, піраміди тощо), в тому числі багаторазових засобів пакетування, що належать відправникам і одержувачам, плата визначається за схемою 1 за масу цього обладнання, але не менше ніж за 10 тонн.
18. Плата за перевезення великовагових і негабаритних вантажів на платформах, у напіввагонах, на зчепах і транспортерах у поїздах
18.1. За перевезення великовагових і негабаритних вантажів у поїздах плата нараховується незалежно від виду й маси вантажу за кожний вагон або транспортер за схемами:
19 - для платформ і напіввагонів;
20 - для транспортерів 4- та 6-вісних;
21 - для транспортерів 8-вісних;
22 - для транспортерів 12-вісних, 8-вісних зчіпних із однією проміжною платформою, однієї секції 24-вісного зчіпного транспортера;
23 - для транспортерів 16- вісних і 20- вісних.
За перевезення габаритних і негабаритних вантажів на приватних або орендованих транспортерах, платформах і в напіввагонах плата визначається за відповідними схемами зі знижкою 30 %.
18.2. Плата за перевезення габаритних вантажів на зчепах із вагонів однією відправкою за одним перевізним документом визначається за кожний зайнятий вагон за тарифною схемою для універсальних вагонів.
18.3. Плата за перевезення вантажів на зчепах із вагонів за декількома перевізними документами на одну станцію призначення визначається за всі вагони в зчепі, за фактичну масу вантажу на кожний вагон зчепа, але не менше мінімальної норми маси. Загальна сума плати за перевезення ділиться на загальну масу вантажу на зчепі, одержана плата за одну тонну множиться на масу вантажу кожної відправки.
18.4. При використанні порожніх платформ зчепа для прикриття вантажу плата за перевезення нараховується за кожну платформу прикриття окремо згідно з вагонним тарифом за мінімальну норму маси відправки. У перевізних документах робиться відмітка: "Платформа N___ зайнята як прикриття" ("Платформа N___ занята как прикрытие").
При завантаженні платформи прикриття іншим вантажем плата за перевезення визначається за тарифом для цього вантажу.
18.5. Для вантажів, які мають декілька різних видів і ступенів негабаритності, плата за перевезення нараховується за більш високий ступінь негабаритності. Якщо вантажі мають одночасно 3-й верхній (3-й нижній) і 3-й боковий ступені негабаритності, то плата стягується за схемою, яка відповідає 3-му верхньому (3-му нижньому) ступеню негабаритності.
18.6. При перевезенні негабаритних вантажів на платформах, у напіввагонах і на транспортерах (у тому числі й габаритних) на станції відправлення на підставі акта комісії, яка перевіряє навантаження вагона, в перевізних документах робляться відмітки: "Вантаж негабаритний____ступеня", "Вантаж наднегабаритний", ("Груз негабаритный ______ степени", "Груз сверхнегабаритный"), "Вантаж габаритний" ("Груз габаритный") - у разі перевезення на транспортерах.
18.7. При використанні порожніх вагонів для прикриття або встановлення контрольної рами (макета) при транспортуванні негабаритного вантажу в складі вантажного поїзда плата за перевезення визначається за кожний вагон окремо згідно з тарифом, установленим для універсального вагона за масу макета, але не менш як за 10 тонн. У перевізних документах робиться відмітка "Вагон ________зайнятий під контрольну раму (або "зайнятий як прикриття")" ("Вагон N ___ занят под контрольную раму (или "занят как прикрытие")").