• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обовязкових платежів). (Форми NN 1-ОПП, 2-ОПП, 17-ОПП, 4-ОПП, 5-ОПП, 6-ОПП, 7-ОПП, 8-ОПП, 9-ОПП, 10-ОПП, 11-ОПП, 12-ОПП, 14-ОПП, 15-ОПП, 16-ОПП)

Державна податкова адміністрація України  | Наказ, Порядок, Форма, Інструкція від 19.02.1998 № 80 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Наказ, Порядок, Форма, Інструкція
  • Дата: 19.02.1998
  • Номер: 80
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Наказ, Порядок, Форма, Інструкція
  • Дата: 19.02.1998
  • Номер: 80
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 80 від 19.02.98
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 березня 1998 р.
за N 172/2612
Про затвердження Інструкції про порядок обліку платників податків
Відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та з метою забезпечення повноти надходжень податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів усіх рівнів шляхом охоплення обліком та контролем платників податків
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок обліку платників податків (додається).
2. Начальнику управління оперативної звітності і статистики Парпализі А.Г. подати зазначену Інструкцію до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. Начальнику управління справами Коваленку В.В. у десятиденний термін після державної реєстрації Інструкції про порядок обліку платників податків забезпечити її тиражування та надсилання державним податковим адміністраціям усіх рівнів.
4. Контроль за виконання цього наказу покласти на заступника Голови Державної податкової адміністрації О.Я.Савченко.
Голова М.Я.Азаров
Затверджено
Наказ Державної податкової
адміністрації України
19.02.98 N 80
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 березня 1998 р.
за N 172/2612
Інструкція про порядок обліку платників податків
Інструкція про порядок обліку платників податків (далі - Інструкція) розроблена відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та іншого чинного законодавства України і має на меті використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів (обов'язкових платежів) (далі - платники податків) в органах державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонних (на два і більше районів) та об'єднаних (на місто і район) державних податкових інспекціях (далі - державні податкові органи).
1. Визначення термінів
1.1. Платник податків - це юридична і фізична особа, на яку згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
1.2. Облікова справа платника податків - формується із переліку документів, які подаються юридичною, фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності до державних податкових органів при взятті його на податковий облік. Облікова справа зберігається у державних податкових органах до ліквідації юридичної особи або припинення фізичною особою підприємницької діяльності.
1.3. Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб (далі - Єдиний банк даних юридичних осіб) - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про платників податків. Формується з Реєстрів платників податків - юридичних осіб державних податкових органів нижчих рівнів і ведеться Державною податковою адміністрацією України.
1.4. Реєстр платників податків - юридичних осіб (далі - Реєстр юридичних осіб) - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про платників податків та видів податків, що створюється для забезпечення єдиного податкового обліку платників податків - юридичних осіб в державних податкових органах.
1.5. Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - ДРФО) - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які зобов'язані сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку і на умовах, що визначаються законодавчими актами України. Формування та ведення ДРФО здійснюється державними податковими органами.
1.6. Реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Реєстр фізичних осіб) це банк даних платників податків, що створюється для забезпечення єдиного податкового обліку платників податків - фізичних осіб в державних податкових органах і який є складовою частиною ДРФО.
2. Загальні положення
2.1. Облік платників податків є однією з основних функцій державних податкових органів, яка створює передумови для здійснення контролю за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю перерахування платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів.
2.2. Дія Інструкції поширюється на таких платників податків:
2.2.1. З числа резидентів:
суб'єкти господарської діяльності незалежно від форм власності, а саме: бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність як на території України, так і за її межами або мають об'єкти оподаткування;
філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податків - юридичних осіб (далі - філії), що не мають статусу юридичної особи, але мають банківські рахунки, ведуть окремий бухгалтерській облік своєї діяльності, складають окремий баланс і розташовані на території іншої (ніж такий платник податків) територіальної громади;
фізичні особи (в тому числі суб'єкти підприємницької діяльності), які мають об'єкти оподаткування.
2.2.2. З числа нерезидентів:
фізичні чи юридичні особи у будь-якій організаційно-правовій формі, які отримують доходи із джерелом їх походження з України чи мають об'єкти оподаткування в Україні, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичний статус або імунітет згідно з міжнародними договорами України або законодавством;
постійні представництва нерезидентів, які повністю або частково здійснюють господарську діяльність нерезидента на території України, а також відповідно до чинного законодавства України повинні сплачувати відповідні податки і збори (обов'язкові платежі).
2.3. Цією Інструкцією визначаються такі питання:
2.3.1. Ведення журналу обліку платників податків і зборів (обов'язкових платежів) та Реєстру юридичних осіб на районному та обласному рівнях.
2.3.2. Ведення журналу обліку платників податків і зборів (обов'язкових платежів) та Реєстру фізичних осіб - платників податків на районному та обласному рівнях.
2.3.3. Встановлення єдиної форми документів з питань обліку платників податків; порядок ведення документації при взятті платників податків на облік в державних податкових органах; занесення інформації щодо них до відповідних реєстрів.
2.3.4. Порядок підготовки матеріалів для передачі підрозділам податкової міліції для розшуку платників податків.
3. Організація обліку платників податків у державних податкових органах
3.1. Робота по обліку платників податків у державних податкових органах здійснюється працівниками підрозділів обліку платників податків відповідно до структури, яка затверджується Державною податковою адміністрацією України.
3.2. Для забезпечення повноти обліку платників податків державні податкові органи станом на 1 число першого місяця кожного кварталу проводять звірку журналів обліку платників податків і зборів (обов'язкових платежів) та Реєстру юридичних осіб, а також - журналів обліку платників податків і зборів (обов'язкових платежів) та Реєстру фізичних осіб з даними відповідних органів державної реєстрації та органів статистики з обов'язковим складанням актів звірок.
3.3. Крім того, державні податкові органи координують свою діяльність з питань обліку платників податків з фінансовими органами, органами Державного казначейства України, органами служби безпеки, внутрішніх справ, прокуратури, статистики, державними митною та контрольно-ревізійною службами, іншими контролюючими органами, установами банків, а також із податковими службами інших держав згідно зі статтею 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (зі змінами та доповненнями).
4. Порядок взяття на облік платників податків - юридичних осіб та їх філій
4.1. Юридичні особи (їх філії), у яких згідно з чинним законодавством України виникають податкові зобов'язання, повинні у 20-денний термін після одержання свідоцтва про державну реєстрацію звернутися до державних податкових органів за своїм місцезнаходженням для взяття на податковий облік.
4.2. Юридичні особи (їх філії), незалежно від виду діяльності і запланованих обсягів операцій з продажу товарів (робіт, послуг), та діючі особи, які підпадають під визначення статті 2 Закону України "Про податок на додану вартість", зобов'язані зареєструватися як платники податку на додану вартість, відповідно до Положення про Реєстр платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 27 травня 1997 року N 149 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11 червня 1997 року за N 216/2020.
4.3. Постійні представництва нерезидентів повинні до початку своєї господарської діяльності стати на облік у державних податкових органах за своїм місцезнаходженням як платники податку на прибуток згідно з Положенням про порядок реєстрації та обліку постійних представництв нерезидентів в Україні як платників податку на прибуток, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 16 січня 1998 року N 23 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 3 лютого 1998 року за N 63/2503.
4.4. Благодійні організації всіх організаційно-правових форм зобов'язані після отримання свідоцтва про державну реєстрацію у місячний термін стати на облік у державних податкових органах за місцезнаходженням такої організації згідно з Законом України "Про благодійництво та благодійні організації".
4.5. Орендарі земельних ділянок, які уклали договори на право тимчасового користування землею та зареєстровані сільськими, селищними, міськими радами за їх місцезнаходженням, повинні у 20-денний термін надати відповідним державним податковим органам копії укладених договорів для взяття їх на облік як платників земельного податку.
4.6. Перед поданням документів для взяття на облік юридична особа із свідоцтвом про державну реєстрацію і статутом, а також філія має право звернутися до підрозділу по роботі з платниками податків державного податкового органу для ознайомлення з чинним податковим законодавством України.
4.7. Для взяття на облік платник податків - юридична особа повинна подати до підрозділу державного податкового органу, який займається обліком платників податків за своїм місцезнаходженням, такі документи:
заяву за формою N 1 - ОПП (додаток 1);
нотаріально завірені копії статуту (якщо це необхідно для створюваної організаційної форми підприємства), установчих договорів та інших документів, затверджених та зареєстрованих у встановленому чинним законодавством порядку з відміткою органу, що здійснив державну реєстрацію;
копію положення (для бюджетних установ);
копію свідоцтва про державну реєстрацію.
4.8. Платники податків - філії для взяття на облік подають до державних податкових органів за своїм місцезнаходженням такі документи:
заяву за ф.N 1 - ОПП;
нотаріально завірену копію установчих документів юридичної особи;
копію заяви про взяття на облік платника податків - юридичної особи з відміткою державного податкового органу;
копію рішення про створення філії, прийнятого юридичною особою;
копію положення про філію, затвердженого юридичною особою;
копію довідки про включення філії до ЄДРПОУ з присвоєним їй ідентифікаційним кодом.
4.9. Усі документи, перелічені в пунктах 4.7 та 4.8, подаються особисто засновником чи призначеним керівником або головним бухгалтером і приймаються лише за наявності паспортів.
4.10. Документи, зазначені у пунктах 4.7 та 4.8, залишаються у державному податковому органі.
4.11. У випадку, якщо засновниками підприємства є юридичні особи, то при взятті на облік вони зобов'язані подати довідку з державного податкового органу про взяття їх на облік як платників податків (за умови, коли зазначені юридичні особи - засновники перебувають на обліку в інших державних податкових органах), крім нерезидентів.
4.12. Заява заповнюється друкарським способом або від руки чорнилом темного кольору друкованими літерами та підписується засновником або керівником чи головним бухгалтером підприємства, які несуть відповідальність за дані, зазначені у наведеній заяві.
4.13. Заяви реєструються шляхом щоденного занесення до журналу реєстрації заяв платників податків і зборів (обов'язкових платежів) (далі - журнал) за ф.N 2 - ОПП (додаток 2) і передаються іншій відповідальній особі для перевірки на відповідність поданим документам і формування облікової справи платника податків.
При прийнятті документів, передбачених пунктами 4.7 та 4.8, платнику податків видається довідка про перелік прийнятих документів з відміткою про дату їх прийняття.
4.14. Взяття на облік платника податків - юридичної особи (філії) здійснюється державним податковим органом у 5-денний термін від дня надходження заяви за ф.N 1 - ОПП. Дані із заяви про взяття на облік заносяться до журналу обліку платників податків і зборів (обов'язкових платежів) - для юридичних осіб (далі - журнал) за ф.N 3 - ОПП (додаток 3) та Реєстру юридичних осіб.
Встановлена форма зазначеного журналу є обов'язковою для заповнення. Сторінки повинні бути пронумеровані, журнал прошнуровано та завірено у кінці підписом керівника державного податкового органу та печаткою.
4.15. Після взяття платника податків на облік державні податкові органи видають йому довідку про взяття на облік платника податків за ф.N 4 - ОПП (додаток 4) та її копію в одному примірнику, яка підтверджує взяття його на податковий облік для пред'явлення в установу банку, де він вирішив відкрити поточний рахунок.
У разі необхідності державний податковий орган видає платнику податків - юридичній особі копію заяви за ф.N 1 - ОПП з відміткою державного податкового органу, в якому взято на облік такого платника.
4.16. Другий примірник копії довідки підшивається до облікової справи платника податків.
4.17. Банк зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня відкриття рахунку платнику податків (включаючи день відкриття) надіслати повідомлення про це державному податковому органу, в якому взято на облік такого платника податків.
4.18. Платник податків зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня відкриття рахунку (включаючи день відкриття) особисто подати або надіслати поштою (з повідомленням про вручення) на адресу державного податкового органу, в якому він знаходиться на обліку, повідомлення про відкриття поточного рахунку в установі банку.
4.19. Підрозділ з питань оподаткування юридичних осіб вносить інформацію про відкриті рахунки платників податків в заяву за ф.N 1 - ОПП.
4.20. Підрозділи обліку платників податків після взяття на облік платника податків формують його облікову справу з переліком документів, визначених пунктом 4.7 або 4.8 цієї Інструкції та іншими документами, передбаченими цією Інструкцією, яка зберігається до ліквідації платника податків або зняття його з обліку в одному державному податковому органі і взяття на облік в іншому, тобто у випадку зміни місцезнаходження платника податків (із зміною адміністративного району). Облікова справа з описом документів на другий день після взяття платника податків на облік закріплюється за інспектором, про що робиться запис у графах "Дата передачі справи" та "Підпис інспектора" журналу за ф.N 2 - ОПП.
4.21. Якщо за наслідками звірки з органами державної реєстрації встановлено, що окремі суб'єкти підприємницької діяльності не з'явилися до державного податкового органу для взяття на облік протягом термінів, визначених пунктами 4.1, 4.3, 4.4 та 4.5 цієї Інструкції, підрозділ обліку платників податків подає до податкової міліції відомості про суб'єктів як таких, що ухиляються від взяття на облік.
4.22. Підрозділ, який веде облік платників податків, не пізніше наступного дня після взяття платника податків на облік, складає та передає списки платників податків, взятих на облік, до підрозділів з питань оподаткування юридичних осіб для подальшого контролю за поданням ними податкової звітності.
5. Особливості взяття на облік фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності
5.1. Фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності після одержання свідоцтва про державну реєстрацію повинна у 20-денний термін звернутися до державного податкового органу за своїм місцем проживання для взяття на податковий облік з такими документами:
заява за ф.N 5 - ОПП (додаток 5);
копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи;
документ, що засвідчує особу (у разі необхідності паспорт).
5.2. Працівники підрозділів з обліку платників податків до взяття суб'єкта підприємницької діяльності на облік як платника податків перевіряють подані документи, реєструють заяву за ф.N 5 - ОПП у журналі реєстрації заяв платників податків і зборів (обов'язкових платежів) за ф.N 6 - ОПП (додаток 6). Дані із заяви про взяття на облік заносяться до Реєстру фізичних осіб.
При прийнятті документів, передбачених пунктом 5.1, платнику податків видається довідка про перелік прийнятих документів з відміткою про дату їх прийняття.
5.3. Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від виду діяльності і запланованих обсягів операцій з продажу товарів (робіт, послуг), та діючі особи, які підпадають під визначення статті 2 Закону України "Про податок на додану вартість", зобов'язані зареєструватися як платники податку на додану вартість, відповідно до Положення про Реєстр платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 27 травня 1997 року N 149 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11 червня 1997 року за N 216/2020.
5.4. Після взяття платника податків на облік державні податкові органи видають йому довідку за ф.N 4 - ОПП та її копію в одному примірнику, що підтверджує взяття його на податковий облік, для пред'явлення до установи банку, де вона вирішила відкрити поточний рахунок.
5.5. Другий примірник копії довідки підшивається до облікової справи платника податків.
5.6. Банк зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня відкриття рахунку фізичній особі (включаючи день відкриття) надіслати повідомлення про це державному податковому органу, в якому взято на облік такого платника податків.
5.7. Платник податків зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня відкриття рахунку (включаючи день відкриття) подати особисто або надіслати поштою, з повідомленням про вручення, на адресу державного податкового органу, в якому він взятий на облік, повідомлення про відкриття поточного рахунку в установі банку.
5.8. Підрозділ з питань оподаткування фізичних осіб вносить інформацію про відкриті рахунки платників податків в заяву за ф.N 5 - ОПП.
5.9. Після взяття на облік платник податків має право звернутися до підрозділу по роботі з платниками податків державного податкового органу, який зобов'язаний надати консультацію з питань оподаткування, ведення обліку діяльності тощо.
5.10. Підрозділ обліку платників податків після взяття платника податків на облік формує його облікову справу з переліком документів, визначених пунктом 5.1 цієї Інструкції та іншими документами, передбаченими цією Інструкцією, яка зберігається до ліквідації платника податків або зняття його з обліку в одному державному податковому органі і взяття на облік в іншому, тобто у випадку зміни місцезнаходження платника податків (із зміною адміністративного району). Облікова справа з описом документів на другий день після взяття платника податків на облік закріплюється за інспектором, про що робиться запис у графах "Дата передачі справи" та "Підпис інспектора" журналу за ф.N 6 - ОПП.
5.11. Облік фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності (а також селянських господарств) ведеться у журналі обліку платників податків і зборів (обов'язкових платежів) фізичних осіб (далі - журнал) за ф.N 7 - ОПП (додаток 7). Сторінки журналу повинні бути пронумеровані, журнал прошнуровано та завірено у кінці підписом керівника державного податкового органу та печаткою.
6. Особливості взяття на облік фізичних осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності
6.1. Реєстрація фізичних осіб з присвоєнням їм ідентифікаційних номерів, наданням реєстраційних карток здійснюється державними податковими органами в порядку, визначеному законодавством України та іншими нормативними актами.
6.2. Облік фізичних осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності, здійснюється державними податковими органами залежно від наявності у фізичних осіб об'єктів оподаткування.
6.3. Облік фізичних осіб - платників податків, які отримують доходи не лише за місцем основної діяльності, здійснюється державними податковими органами на підставі відомостей, які одержуються від підприємств, установ та фізичних осіб, про суми виплаченого громадянам доходів і утриманих податків і зборів (обов'язкових платежів) не за місцем основної роботи (в тому числі за сумісництвом та цивільно-правовими договорами) за формою N 2 (додаток 2 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 21 квітня 1993 року N 12 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 9 червня 1993 року за N 64).
6.4. Дані про кожну фізичну особу (прізвище, ім'я, по батькові, адреса проживання, ідентифікаційний номер ДРФО, місце роботи) заносяться до журналу за ф.N 7 - ОПП та Реєстру фізичних осіб державного податкового органу.
6.5. За підсумками року формується список фізичних осіб, які одержали протягом року доходи за основним місцем роботи і зобов'язані подати до державного податкового органу декларацію про отримані доходи за формою N 1 (додаток 1 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 21 квітня 1993 року N 12 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 9 червня 1993 року за N 64). Список формується і використовується для контролю за поданням декларацій і проведенням річних перерахунків сум прибуткового податку з громадян.
6.6. Облік іноземних громадян, що мають постійне місце проживання в Україні і одержують доходи за її межами, здійснюється державними податковими органами на загальних підставах.
7. Порядок внесення змін до облікових даних платників податків
7.1. Державні податкові органи проводять внесення змін і доповнень до Реєстру юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб на підставі:
інформації органів державної реєстрації;
інформації установ банків про відкриття (закриття) банківських рахунків.
7.2. У разі змін в установчих документах платника податків державні податкові органи заносять зазначені зміни до журналів за ф.N 3 - ОПП та ф.N 7 - ОПП, а також Реєстру юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб на підставі інформації, одержаної від органів державної реєстрації та установ банків про відкриття (закриття) банківських рахунків.
8. Порядок зняття з обліку платників податків у державних податкових органах
8.1. Для зняття з обліку, у разі прийняття власником (власниками) або уповноваженим ним (ними) органом рішення про ліквідацію, платнику податків - юридичній особі необхідно:
8.1.1. У 3-денний термін з дати прийняття рішення подати до державного податкового органу, в якому платник податків перебуває на обліку:
заяву про зняття з обліку платника податків за ф.N 8 - ОПП (додаток 8), дата якої фіксується у журналі за ф.N 3 - ОПП;
копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те засновницькими документами;
копію розпорядчого документа про утворення ліквідаційної комісії.
8.1.2. У 10-денний термін з дня подачі заяви за ф.N 8 - ОПП скласти податкові декларації, бухгалтерський звіт за формою річного звіту (на дату прийняття рішення про ліквідацію) та подати їх для перевірки державному податковому органу.
8.2. При одержанні державним податковим органом від платника податків заяви за ф.N 8 - ОПП, а також на підставі інформації про порушення справи про банкрутство платника податків, державним податковим органом приймаються рішення про документальні перевірки таких платників.
Дія цього порядку поширюється на представництва, філії та інші відокремлені підрозділи юридичної особи у випадку прийняття юридичною особою рішення про їх закриття.
8.3. Після проведеної перевірки платника податків, у випадку встановлення факту відсутності заборгованості перед бюджетами, державний податковий орган знімає його з обліку та складає довідку про зняття з обліку платника податків за ф.N 9 - ОПП (додаток 9), яка надсилається до органів державної реєстрації.
8.4. Зняття з обліку платника податків у державному податковому органі проводиться при наявності повідомлення від установи банку про закриття такому платнику рахунків, шляхом внесення дати про зняття з обліку платника в журнал за ф.N 3 - ОПП та в Реєстр юридичних осіб. Облікові справи по таких платниках податків зберігаються протягом року і після закінчення вказаного терміну зберігання матеріали здаються до архіву державного податкового органу.
8.5. Якщо після проведеної перевірки платника податків встановлено факт заборгованості його перед бюджетами, державний податковий орган не знімає його з обліку, а складає повідомлення про наявність обов'язків по сплаті податків і зборів (обов'язкових платежів) за ф.N 10 - ОПП (додаток 10), яке надсилається ліквідаційній комісії.
8.6. Якщо платниками податків протягом дев'яти місяців не подаються до державних податкових органів податкові декларації та інша податкова звітність, встановлена чинним законодавством, державні податкові органи приймають рішення про зупинення руху коштів на всіх рахунках та повідомляють про це установи банків, де відкриті рахунки цих платників податків.
8.7. Якщо платник податків має заборгованість перед бюджетом та не подає протягом року до державних податкових органів податкових декларацій, бухгалтерської звітності тощо, то керівник державного податкового органу приймає рішення у вигляді розпорядження про звернення до суду (арбітражного суду) про порушення справи про банкрутство.
8.8. Якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом та не подає протягом року до державних податкових органів податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, то керівник державного податкового органу приймає рішення у вигляді розпорядження про звернення до суду (арбітражного суду) про скасування державної реєстрації такого платника податків.
8.9. До прийняття рішення судом (арбітражним судом) згідно з пунктами 8.7 та 8.8 такі платники податків з податкового обліку не знімаються до кінця звітного року і зазначаються у звітності за ознакою "справи, передані до суду (арбітражного суду)".
8.10. Зняття з обліку в одному державному податковому органі і взяття на облік в іншому (у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) платника, яке пов'язане зі зміною адміністративного району) здійснюється у такому порядку:
8.10.1. Платник податку у 40-денний термін від дня зміни місцезнаходження (місця проживання) подає до державного податкового органу за новим місцезнаходженням (місцем проживання) заяву за ф.N 1 - ОПП з поміткою "зміни", в якій додатково зазначає, що взяття на облік проводиться у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання).
8.10.2. Державний податковий орган за новим місцезнаходженням (місцем проживання) перевіряє достовірність даних заяви платника податків та на підставі повідомлення органу державної реєстрації надсилає у довільній формі запит до державного податкового органу за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) про передачу облікової справи. Справа надсилається наступного робочого дня після одержання такого запиту.
8.10.3. На підставі заяви за ф.N 1 - ОПП та облікової справи державний податковий орган за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків здійснює взяття його на облік, вносить відповідні зміни до облікової справи, формує та друкує повідомлення про взяття на облік платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за ф.N 11 - ОПП (додаток 11) та надсилає його в державний податковий орган (за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання); останній знімає платника податків з обліку (за датою, що передує даті взяття на облік відповідно до нового місцезнаходження (місця проживання) і надсилає копії особових рахунків платника податків державному податковому органу за новим місцезнаходженням (місцем проживання). Відмітки про взяття на облік за новим місцезнаходженням (місцем проживання) і зняття з обліку за старим місцезнаходженням (місцем проживання) проводяться в журналі за ф.N 3 - ОПП.
8.10.4. Державний податковий орган за новим місцезнаходженням (місцем проживання) видає довідку платнику податків за ф.N 4 - ОПП та її копію в одному примірнику, що підтверджує взяття його на податковий облік.
8.10.5. Другий примірник копії довідки підшивається до облікової справи платника податків.
8.11. Зняття з обліку фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності як платника податків здійснюється у порядку, аналогічному для платників податків - юридичних осіб, з урахуванням того, що у зв'язку зі смертю фізична особа знімається з обліку на підставі інформації, одержаної від органів реєстрації актів громадянського стану.
9. Особливості обліку платників податків у розрізі окремих видів податків
9.1. Облік зареєстрованих юридичних осіб (філій), фізичних осіб (в тому числі суб'єктів підприємницької діяльності) як платників податків у державних податкових органах ведеться у цілому за формами власності, підпорядкованості, видами діяльності та іншими показниками на підставі установчих документів.
9.2. Якщо юридична особа сплачує податки за місцезнаходженням своїх філій, які не мають статусу юридичної особи, то вона стоїть на обліку як платник податків в державному податковому органі за своїм місцезнаходженням, з обов'язковим занесенням до журналу за ф.N 3 - ОПП та до Реєстру юридичних осіб з відображенням інформації щодо своїх філій, і обліковується в податковому органі за їх місцезнаходженням.
9.3. Як платники того чи іншого виду податку юридичні особи (філії), фізичні особи (в тому числі суб'єкти підприємницької діяльності) ставляться на облік державними податковими органами з урахуванням рекомендацій щодо повноти охоплення обліком платників відповідних податків, які розробляються галузевими управліннями Державної податкової адміністрації України та затверджуються її Головою.
10. Порядок передачі реєстраційних відомостей до Єдиного банку даних юридичних осіб
10.1. Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції:
10.1.2. Ведуть облік платників податків.
10.1.3. Після взяття на облік (внесення змін до реєстраційних даних платників податків) протягом 5 робочих днів формують облікові справи платників податків. Дані з заяв платників податків заносять до журналу за ф.N 3 - ОПП та до Реєстру юридичних осіб, а також до журналу за ф.N 7 - ОПП та до Реєстру фізичних осіб для передачі до державних податкових органів вищого рівня.
10.1.4. Формують і передають "Звіт обліку платників податків" (терміни встановлюють державні податкові органи обласного рівня).
10.2. Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та державні податкові інспекції в містах з районним розподілом (крім міст Києва та Севастополя):
10.2.1. Ведуть Реєстр юридичних осіб та Реєстр фізичних осіб обласного рівня.
10.2.2. Забезпечують обмін інформацією між державними податковими органами за місцезнаходженням платника податків з Державною податковою адміністрацією України.
10.2.3. Накопичують зміни і доповнення та проводять контроль, звірку і аналіз даних щодо платників податків.
10.3. Державна податкова адміністрація України:
10.3.1. Забезпечує ведення Єдиного банку даних юридичних осіб та ДРФО.
10.3.2. Накопичує, поновлює, аналізує інформацію, що надходить з податкових органів нижчих рівнів, веде архів щодо платників податків.
10.4. Державні податкові органи організовують взаємодію і обмін інформацією з фінансовими органами, органами Державного казначейства України, Національним банком України, Державним комітетом статистики України, Державною митною службою України, органами служби безпеки, внутрішніх справ, прокуратури та іншими відомствами.
11. Порядок підготовки матеріалів для передачі їх підрозділам податкової міліції для розшуку платників податків
11.1. З метою більш повного обліку платників податків - суб'єктів підприємницької діяльності, унеможливлення отримання суб'єктами підприємництва неконтрольованих доходів підрозділи державних податкових органів по обліку платників податків повинні забезпечувати систематичний контроль за своєчасним поданням заяв суб'єктами підприємницької діяльності для взяття їх на облік до державного податкового органу після здійснення їх державної реєстрації.
11.2. На підставі відомостей, одержаних від органів державної реєстрації про зареєстрованих суб'єктів підприємницької діяльності, підрозділи обліку платників податків складають списки суб'єктів підприємницької діяльності, які не з'явились до державного податкового органу для взяття їх на облік як платників податків, та передають ці списки підрозділам з питань оподаткування юридичних та фізичних осіб. Зазначені списки, що повинні містити відповідні реквізити згідно з повідомленнями органів державної реєстрації, передаються також підрозділам податкової міліції для можливого використання в практичній роботі.
11.3. Щодо кожного суб'єкта підприємництва підрозділ з питань оподаткування юридичних та фізичних осіб із засновниками та керівниками суб'єктів підприємницької діяльності встановлюють причини ухилення від взяття на облік у державних податкових органах та вживають заходів (телефон, пошта, виїзд за місцезнаходженням) щодо залучення суб'єктів підприємництва до обліку і повідомляють про це підрозділ податкової міліції.
11.4. У разі, коли взятий на облік платник податків не подав у встановлений термін податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, підрозділ з питань оподаткування юридичних та фізичних осіб негайно зупиняє операції по всіх рахунках платників податків у банках, встановлює факт відсутності платника податків за місцезнаходженням (фізичної особи - за місцем проживання) та здійснює розшук керівників та засновників.
11.5. Якщо платник має заборгованість перед бюджетом, яка перевищує 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, підрозділ з питань оподаткування юридичних та фізичних осіб передає матеріали щодо такого платника податків до підрозділу податкової міліції для здійснення розшуку платника податків і притягнення його до відповідальності за ухилення від сплати податків.
11.6. До матеріалів, що передаються підрозділу податкової міліції, включаються всі реквізити платників податків з журналів за ф.N 3 - ОПП та ф.N 7 - ОПП, акт перевірки місцезнаходження платника податків, відомості про суму заборгованості в розрізі податків.
11.7. Якщо платники податків, місцезнаходження яких підрозділами з питань оподаткування юридичних та фізичних осіб не встановлено, не мають заборгованості перед бюджетом або мають заборгованість меншу від 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, то списки таких платників податків передаються підрозділам податкової міліції для можливого використання в роботі, а заходи щодо розшуку цих платників і стягнення заборгованості здійснюються підрозділами з питань оподаткування.
11.8. Розшук платників податків проводиться відповідно до порядку, встановленого наказом Державної податкової адміністрації України від 2 червня 1997 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 червня 1997 за N 226/2030.
12. Прикінцеві положення
12.1. Застосування форм документів, які не передбачені цією Інструкцією, не допускається.
12.2. З метою контролю за оподаткуванням взятих на облік платників податків, організації розшуку платників податків та аналізу роботи за їх обліком (у розрізі окремих видів податків) державні податкові органи складають і надсилають до вищих державних податкових органів зведений звіт обліку платників податків.
Номер реєстрації в ДПА ----------------- Додаток 1
----------------- до Інструкції про порядок
Дата взяття на облік в ДПА ------------- обліку платників податків
/ /
-------------
Форма N 1 - ОПП
Заява
Для юридичних осіб (філій)
----------------
|--- Реєстрація|
|--- |
|--- Зміни |
|--- |
----------------
("Друкованими" літерами)
1 Ідентифікаційний код ----------------- 1А Ідентифікаційний код -----------------
платника податків за ----------------- підприємства за -----------------
ЄДРПОУ ЄДРПОУ (для філії)
-------------------------------------------------------------------------------------------
|2 Повне найменування українською мовою (не більше ніж 100 літер) |
|-----------------------------------------------------------------------------------------|
|-----------------------------------------------------------------------------------------|
-------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------
|3 Скорочене найменування українською мовою (не більше ніж 50 літер) |
|-----------------------------------------------------------------------------------------|
-------------------------------------------------------------------------------------------
4 Код ДПА, в яку подається заява ----------------- Назва ДПА -----------------------------
----------------- -----------------------------
Код ДПА, з якої вибув платник ----------------- Назва ДПА -----------------------------
----------------- -----------------------------
Дані про реєстрацію
4а Назва органу державної реєстрації -----------------------------------------------------
-----------------------------------------------------
Дата реєстрації ------------- Номер рішення про реєстрацію -----------------------------
/ /
------------- -----------------------------
Код та назва форми власності ----- -----------------------------------------------------
----- -----------------------------------------------------
Код та назва організаційно- ------- -----------------------------------------------------
правової форми ------- -----------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------
|5 Види господарської діяльності Код основного ----------- Ознака зовнішньоеко- --- |
| виду діяльності ----------- номічної діяльності --- |
|Не основні Зовнішньоекономічна Зовнішньоеконо- Зовнішньоеконо- |
| Код діяльність Код мічна діяльність Код мічна діяльність|
|----------- --- ----------- --- ----------- --- |
|----------- --- ----------- --- ----------- --- |
|----------- --- ----------- --- ----------- --- |
|----------- --- ----------- --- ----------- --- |
|----------- --- ----------- --- ----------- --- |
|----------- --- ----------- --- ----------- --- |
|----------- --- ----------- --- ----------- --- |
|----------- --- ----------- --- ----------- --- |
-------------------------------------------------------------------------------------------
6 Код форми фінансування (бюджет-1, госпрозрахунок-2, за рах.чл.внесків-3, змішане-4) ----
----
Код і назва органу управління ----------- ----------------------------------------------
----------- ----------------------------------------------
Назва відомства в складі органу управління ---------------------------------------------
---------------------------------------------
7 Статутний фонд в національній валюті (в грн.) ------------------------------------------
------------------------------------------
8 Дані про банківські рахунки платника податків*
_______________
* Заповнюється підрозділом по оподаткуванню.
МФО банку Рахунок N
------------------- -----------------------------
------------------- -----------------------------
------------------- -----------------------------
------------------- -----------------------------
------------------- -----------------------------
------------------- -----------------------------
------------------- -----------------------------
------------------- -----------------------------
------------------- -----------------------------
------------------- -----------------------------
------------------- -----------------------------
------------------- -----------------------------
Адресні дані платника податків
9 Місцезнаходження
-------------------------------------------------------------------------------------------
|Поштовий індекс ------------- Країна ------------------------------------------------ |
| ------------- ------------------------------------------------ |
|Область ----------------------------------------------------------------------- |
| ----------------------------------------------------------------------- |
|Район ----------------------------------------------------------------------- |
| ----------------------------------------------------------------------- |
|Місто ----------------------------------------------------------------------- |
| ----------------------------------------------------------------------- |
|Район міста ----------------------------------------------------------------------- |
| ----------------------------------------------------------------------- |
|Вулиця ----------------------------------------------------------------------- |
| ----------------------------------------------------------------------- |
|Будинок -------- ------- Корпус -------------- Офіс/квартира --------------- |
| | |/| | | | | | |
| -------- ------- -------------- --------------- |
-------------------------------------------------------------------------------------------
10 Дані про керівників*
_______________
* Пункт 10 заповнюється у разі призначення керівника або головного бухгалтера.
Керівник: прізвище, ім'я, по батькові та його ідентифікаційний номер**---------------------
---------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------
|Телефон службовий ------- --------- Домашній ------- --------- |
| - - |
| ------- --------- ------- --------- |
-------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------
|Додаткові телефони ------- --------- Факс --- ------- --------- Факс --- |
| - - |
| ------- --------- --- ------- --------- --- |
| ------- --------- Факс --- ------- --------- Факс --- |
| - - |
| ------- --------- --- ------- --------- --- |
-------------------------------------------------------------------------------------------
Головний бухгалтер: прізвище, ім'я, по батькові та його ---------------------
ідентифікаційний номер** ---------------------
_______________
** Ідентифікаційний номер заповнюється після його отримання з ДРФО.
-------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------
|Телефон службовий ------- --------- Домашній ------- --------- |
| - - |
| ------- --------- ------- --------- |
-------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------
|Додаткові телефони ------- --------- Факс --- ------- --------- Факс --- |
| - - |