МІНІСТЕРСТВО ЗОВНІШНІХ ЕКОНОМІЧНИХ ЗВ'ЯЗКІВ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 777 від 24.11.98 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 8 грудня 1998 р. за N 783/3223 |
Про заходи МЗЕЗторгу України із забезпечення виконання постанови Кабінету Міністрів України 28.12.94 N 882 (зі змінами та доповненнями до неї)
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.94 N 882 "Про Порядок віднесення операцій резидентів при здійсненні ними зовнішньоекономічної діяльності до договорів виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення" зі змінами та доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 17.08.98 N 1297, від 02.10.98 N 1574 та від 07.11.98 N 1753, та з метою вдосконалення організаційного механізму контролю за дотриманням суб'єктами господарської діяльності вимог чинного законодавства України при провадженні зовнішньоекономічної діяльності
НАКАЗУЮ:
1. Установити, що Міністерство зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України надає висновки щодо обгрунтованості перевищення термінів повернення виручки в іноземній валюті за договорами консигнації відповідно до статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
2. Затвердити Порядок надання висновків щодо обгрунтованості перевищення термінів повернення виручки в іноземній валюті за договорами консигнації (додається).
3. Покласти обов'язки з підготовки висновків щодо обгрунтованості перевищення термінів повернення виручки в іноземній валюті за договорами консигнації відповідно до статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" на Головне управління з питань зовнішньої торгівлі МЗЕЗторгу разом з управлінням правового забезпечення, управлінням інвестиційного співробітництва та валютного регулювання, Головним управлінням експортного контролю.
4. Управлінням центрального апарату МЗЕЗторгу, зазначеним в п.3, залишати без розгляду звернення резидентів у разі експорту (у тому числі й за бартерними (товарообмінними) операціями) товарів (робіт, послуг), що входять до Переліку товарів (продукції, робіт, послуг), експорт яких забороняється за бартерними (товарообмінними) операціями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.06.98 N 854, та Переліку товарів критичного імпорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.98 N 1145.
6. Скасувати наказ МЗЕЗторгу від 29.10.98 N 710.
7. Управлінню правового забезпечення (Сервінський А.Ю.) забезпечити державну реєстрацію цього наказу в установлений законодавством термін.
8. Управлінню справами (Дробний В.В.) забезпечити публікацію цього наказу в газеті "Урядовий кур'єр" після його реєстрації в Міністерстві юстиції України та довести наказ до відома Міністерства торгівлі, зовнішньоекономічних зв'язків і захисту прав споживачів Автономної Республіки Крим та регіональних управлінь ЗЕЗ.
9. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника міністра О.В.Вислоуха.
Міністр | С.Г.Осика |
Затверджено
Наказ МЗЕЗторгу України від
24 листопада 1998 р. N 777
Порядок надання висновків щодо обгрунтованості перевищення термінів повернення виручки в іноземній валюті за договорами консигнації
Цей порядок розроблений на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 17.08.98 N 1297 та від 07.11.98 N 1753 "Про внесення змін і доповнень до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.94 N 882 "Про Порядок віднесення операцій резидентів при здійсненні ними зовнішньоекономічної діяльності до договорів виробничої кооперації, консигнації, комплексного будівництва, оперативного та фінансового лізингу, поставки складних технічних виробів і товарів спеціального призначення" і визначає механізм розгляду в Міністерстві зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України договорів консигнації щодо обгрунтованості перевищення термінів повернення виручки в іноземній валюті відповідно до статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
1. Суб'єкт господарської діяльності України (надалі - консигнант), який є стороною зовнішньоекономічного договору (контракту), для одержання висновків щодо обгрунтованості перевищення термінів повернення виручки в іноземній валюті за договорами консигнації подає до МЗЕЗторгу такі документи:
- лист-звернення з обгрунтуванням причин перевищення термінів повернення виручки в іноземній валюті за договором (-ами) консигнації із зазначенням сум та термінів, на які пропонується подовжити строк розрахунків за договором консигнації;
- завірену в установленому порядку копію зовнішньоекономічного договору (контракту) з обов'язковим зазначенням місцезнаходження та банківських реквізитів іноземних контрагентів (якщо текст зовнішньоекономічного договору викладений не українською або російською мовами, то заявник додає письмовий переклад документа українською, виконаний і завірений установою, що має право на здійснення офіційних перекладів);
( Абзац 3 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказами МЗЕЗторгу N 838 від 22.12.98, N 413 від 10.06.99 )
- копії документів, що засвідчують стан виконання контракту на дату звернення до МЗЕЗторгу (копії вантажно-митних декларацій, копію довідки консигнатора про залишки товару на складах на зазначену дату), довідки банку про надходження платежів;
- документи, що підтверджують обгрунтування причин затримки розрахунків за договором (контрактом).
У разі виникнення потреби МЗЕЗторг може вимагати додаткових документів, що підтверджують існуючу ситуацію з розрахунками за договором консигнації.
Консигнант (заявник) несе повну відповідальність за достовірність документів, що їх він надає на розгляд до МЗЕЗторгу.
2. Зазначені у пункті 1 документи подаються до МЗЕЗторгу і приймаються у спеціально визначеному приміщенні міністерства фахівцями Головного управління з питань зовнішньої торгівлі.
3. При прийманні документів здійснюється їх перевірка на комплектність та ставиться дата прийняття на листі-зверненні заявника. На прийняті документи оформлюється листок погодження, як супроводжувальний документ при розгляді зазначеного пакета документів у МЗЕЗторзі. У разі подання неповного пакета документів, передбачених п.1 цього Порядку, документи на розгляд не приймаються.
4. Прийняті на розгляд документи разом з листком погодження направляються на експертизу до управління правового забезпечення, управління інвестиційного співробітництва та валютного регулювання, Головного управління експортного контролю.
5. Загальний термін розгляду документів у міністерстві не повинен перевищувати 10 робочих днів.
Розгляд зовнішньоекономічних договорів (контрактів) здійснюється управліннями МЗЕЗторгу протягом двох робочих днів з таких питань:
- управління правового забезпечення здійснює експертизу контрактів на відповідність їх чинному законодавству України та міжнародним правовим нормам;
- управління інвестиційного співробітництва та валютного регулювання розглядає контракти на предмет відповідності умов платежів до чинного законодавства України та на предмет забезпечення своєчасного надходження коштів в іноземній валюті;
- Головне управління експортного контролю розглядає контракти на предмет відсутності (наявності) обмежень, передбачених ст.37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", у суб'єкта господарської діяльності і в його іноземного контрагента на здійснення зовнішньоекономічної діяльності.
6. Управління, зазначені у п.5 цього Порядку, після розгляду (експертизи) поданих документів повертають їх до Головного управління з питань зовнішньої торгівлі разом із пропозиціями та зауваженнями, які вписуються ними до листка погодження.
7. Головне управління з питань зовнішньої торгівлі узагальнює експертні висновки управлінь МЗЕЗторгу, визначених в п.5 Порядку, та готує остаточні висновки щодо обгрунтованості перевищення термінів повернення виручки в іноземній валюті та визначення періоду можливого перевищення терміну розрахунків за договорами консигнації.
У разі надання позитивних висновків Головне управління з питань зовнішньої торгівлі готує проект рішення Кабінету Міністрів України з визначенням періоду можливого перевищення терміну розрахунків за договором консигнації, що розглядається.
8. Висновки щодо обгрунтованості перевищення термінів повернення виручки в іноземній валюті за договорами консигнації оформлюються у вигляді листа і разом з проектом рішення Кабінету Міністрів України подаються до Кабінету Міністрів України.
Висновки негативного характеру оформлюються у вигляді листа, що направляється на адресу заявника.
9. При аналізі обгрунтованості та визначенні потреби в подовженні термінів повернення виручки в іноземній валюті МЗЕЗторг керується наступними критеріями:
- жорстка конкуренція з боку місцевих та іноземних підприємств-виробників аналогічної продукції, які часто мають змогу поставляти її на реалізацію терміном до 180 днів і більше;
- висока ціна товару, яка в разі насичення ринку аналогічним товаром призводить до зниження попиту;
- зниження сезонного попиту на товари (наприклад, плодоовочеві консерви, насіння сільськогосподарських культур, сільськогосподарська техніка, хутряні вироби, медикаменти тощо);
- підвищення цін на товар і відповідне зниження попиту на нього після прийняття державою-імпортером нормативно-правових актів обмежувального характеру;
- погіршення якісних показників товару в процесі транспортування або зберігання (слід підтвердити довідкою незалежної організації або актом), унаслідок чого товар став неконкурентоздатним і його слід замінити або привести до кондиційного стану;
- тривалий термін перебування товару в дорозі (місяць і більше), що слід підтвердити копіями товарно-транспортних накладних;
- потреба продажу товару дрібнооптовими партіями зі складу або в роздрібній торгівлі, внаслідок відсутності крупних споживачів товару або низького попиту на нього;
- невідповідність товару стандартам країни-імпортера або втрата товарного вигляду, внаслідок чого товар слід повернути або відправити на промпереробку;
- неплатоспроможність кінцевих споживачів товару, що призводить до повільної його реалізації;
- вузькоспеціалізоване призначення поставленого товару, що значно обмежує коло потенційних покупців і робить його дуже чутливим до запитів ринку. Часто реалізація товарів спеціального призначення (наприклад, зварювального дроту, технічних тканин, сировини для заводів побутової хімії) повністю залежить від ритмічності роботи підприємства-споживача, що, в свою чергу, може визначатися затримкою фінансування з бюджету, перенесенням термінів виконання робіт тощо;
- поставка товарів для будівельних та ремонтно-монтажних робіт, обсяги яких змінюються залежно від сезону (наприклад, поставка труб для житлово-комунального господарства), що впливає на попит;
- економічна недоцільність повернення продукції в Україну в зв'язку з великими додатковими витратами (і відповідним зростанням ціни) або її низькою ліквідністю і неможливістю реалізації на внутрішньому ринку;
- потреба укладання нових угод між консигнатором і потенційними покупцями в зв'язку з відмовою первісних покупців або їх неплатоспроможністю;
- передача відвантаженої продукції (наприклад, ліків) установам і організаціям, що фінансуються за рахунок держбюджету і які внаслідок ненадходження бюджетних коштів не в змозі своєчасно розрахуватися;
- потреба у проведенні обов'язкової сертифікації або лабораторного аналізу (підтверджена відповідними документами) відвантаженої продукції в країні-імпортері (наприклад, медикаментів, електронних приладів);
- відвантажену продукцію (здебільшого товари народного споживання) розподілено між невеликими торговельними організаціями та торговельними організаціями, розташованими у віддалених районах;
- поставка товарів сільськогосподарським підприємствам, які зможуть викупити їх лише після реалізації отриманого урожаю;
- потреба у передпродажній підготовці товару, наприклад, при поставках в розібраному вигляді;
- втрата товарного вигляду, внаслідок чого продукція не може бути реалізована через торговельну мережу і має бути повернена або відправлена на переробку;
- виконання договорів щодо реалізації проектів за схемою BOT (Build-Operate-Transfer (Будувати-Експлуатувати-Передавати)).