• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Правил формування договірних цін та їх уточнення в процесі будівництва

Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики України  | Наказ, Правила від 09.09.1998 № 197 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики України
  • Тип: Наказ, Правила
  • Дата: 09.09.1998
  • Номер: 197
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики України
  • Тип: Наказ, Правила
  • Дата: 09.09.1998
  • Номер: 197
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ БУДІВНИЦТВА, АРХІТЕКТУРИ ТА
ЖИТЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 197 від 09.09.98
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 вересня 1998 р.
за N 614/3054
Про затвердження Правил формування договірних цін та їх уточнення в процесі будівництва
Виходячи з Положення про Державний комітет будівництва, архітектури та житлової політики, затвердженого Указом Президента України від 09.12.97 N 1342/97, та Положення про державну реєстрацію нормативних актів міністерств, інших органів державної виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.92 N 731, із змінами та доповненнями від 15.06.94 N 420,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила формування договірних цін та їх уточнення в процесі будівництва, що додаються.
2. Управлінню кошторисних норм, ціноутворення та експертизи (Губень) довести інформацію про затвердження Правил формування договірних цін та їх уточнення в процесі будівництва до відома зацікавлених організацій.
Голова Комітету В.М.Гусаков
Затверджено
Наказ Держбуду України
9 вересня 1998 р. N 197
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 вересня 1998 р.
за N 614/3054
Правила формування договірних цін та їх уточнення в процесі будівництва
1. Загальні положення
1. Правила формування договірних цін та їх уточнення в процесі будівництва (надалі - Правила) встановлюють порядок визначення вартості підрядних робіт з будівництва, розширення, реконструкції і технічного переоснащення діючих підприємств, будинків і споруд, ремонту житла, об'єктів соціальної сфери, комунального призначення та благоустрою, а також реставрації пам'яток архітектури і містобудування (надалі - будівництво, реставрація та ремонт) при підрядному, господарському й змішаному способі їх здійснення.
2. Правила призначені для застосування на території України всіма учасниками інвестиційного процесу, незалежно від форм власності й відомчої належності.
3. Правила носять обов'язковий характер при визначенні вартості будов (об'єктів), будівництво (реставрація, ремонт) яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності.
4. Правила розроблені, виходячи з умов дії в галузі дворівневої системи ціноутворення:
базисної кошторисної вартості будівництва, реставрації та ремонту, що обчислюється на стадії розробки кошторисної документації (розділ А зведеного кошторисного розрахунку);
розрахункової вартості будівництва, реставрації та ремонту, яка визначається на стадії укладання контракту і містить в собі витрати замовника і підрядної організації, включаючи витрати, що пов'язані з виконанням будівельно-монтажних (реставраційних, ремонтно-будівельних) робіт у ринкових умовах (розділ А та Б зведеного кошторисного розрахунку).
5. Розбіжності, що виникають між учасниками будівництва, реставрації та ремонту в період формування договірних цін і взаєморозрахунків за виконані роботи, розглядаються Міжвідомчими комісіями при обл(міськ)держадміністраціях та Держбудом України. Остаточне рішення приймається в установленому законодавством України порядку.
II. Формування договірних цін та їх уточнення в процесі будівництва
1. Договірні ціни призначені для формування вартості будівництва (реставрації, ремонту) (додаток 4), визначення у внутрішньобудівельних титульних списках будов і окремих об'єктів витрат підрядника на виконання будівельних, монтажних, реставраційних, ремонтно-будівельних робіт, прогнозування вартості підрядних робіт, а також розрахунків між замовниками і підрядниками за виконані роботи.
2. Договірні ціни на будівництво (реставрацію, ремонт) формуються генпідрядником із залученням субпідрядних організацій при укладенні або уточненні контрактів на підрядні роботи і подаються на узгодження замовнику.
Підготовка матеріалів обгрунтування договірної ціни є обов'язком підрядної організації.
У результаті спільного рішення оформляється протокол узгодження договірної ціни на будівельну продукцію, який є невід'ємною частиною контракту.
При здійсненні будівництва (реставрації, ремонту) двома та більше генеральними підрядними організаціями договірна ціна встановлюється для кожного генерального підрядника окремо.
Прийнята замовником і підрядником договірна ціна не може змінюватись однією стороною без погодження з іншою.
3. В особливих умовах до контракту обов'язково зазначається посилання на документ, у відповідності з яким визначається договірна ціна та проводяться взаєморозрахунки.
4. При формуванні договірної ціни вказується: одиниця виміру, за яку вона встановлюється, грошова одиниця, в якій визначається договірна ціна, спосіб визначення, розмір договірної ціни, у тому числі базисної кошторисної вартості будівельно-монтажних (реставраційних, ремонтно-будівельних) робіт і базисних кошторисних інших витрат; форма узгодження договірної ціни.
Вибір одиниці виміру здійснюється на основі діючих будівельних норм і правил з урахуванням практики, що склалася у будівництві (реставрації, ремонту).
Договірна ціна встановлюється в цілому для будови або для окремих її частин.
5. В умовах ринкових відносин узгодження договірних цін може відбуватися як на переговорах між замовниками і підрядниками, так і в процесі проведення конкурсів (тендерів).
5.1. Узгодження договірних цін на переговорах між замовниками і підрядниками здійснюється, як правило, традиційним шляхом - замовник передає генеральній підрядній організації в установленому порядку проектно-кошторисну документацію до виконання робіт, підрядник підготовлює пропозиції щодо договірної ціни й узгоджує її із замовником під час проведення переговорів. Складена за результатами переговорів договірна ціна оформлюється у відповідності з додатком 1. При здійсненні підрядною організацією пусконалагоджувальних робіт договірна ціна оформлюється у відповідності з додатком 2.
5.2. Узгодження договірних цін на конкурсних торгах здійснюється у відповідності з Положенням про проведення конкурсів (тендерів) у будівництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 вересня 1998 року N 1369.
6. Договірні ціни можуть встановлюватись твердими та динамічними:
6.1. Тверді (остаточні) договірні ціни встановлюються незмінними на весь обсяг будівництва (реставрації, ремонту). Визначаються з урахуванням коливання цін, яке очікується, і залишаються без змін у період виконання робіт. У контракті робиться цінове застереження: "Ціна тверда, зміні не підлягає". Як правило, такі ціни встановлюються на обсяг робіт, що закінчується протягом одного року.
У тверді договірні ціни можуть включатися витрати на страхування ризиків. Це забезпечує захист майнової зацікавленості учасників контракту в обгрунтованих і погоджених замовником (інвестором) розмірах, але не більше двох відсотків.
6.2. Динамічні (неостаточні, відкриті) договірні ціни мають, як правило, незмінну частину витрат - базисну кошторисну вартість, що відноситься до діяльності підрядника, і коригуються в процесі виконання робіт за фактом застосування до цін надбавок (знижок), що враховують рівень інфляції і дію економічних важелів регулювання вартісних показників.
При встановленні динамічних договірних цін у контракті зазначається можливість і терміни їх коригування протягом поточного року, а також коригування обсягів робіт, що переходять у відповідності з обумовленою в контракті тривалістю будівництва (реставрації, ремонту) на наступні роки.
У додатках до контракту наводиться узгоджений сторонами метод уточнення договірної ціни, який має відповідати положенням Порядку визначення вартості будівництва, ремонту житла, об'єктів соціальної сфери, комунального призначення та благоустрою, а також реставрації пам'яток архітектури і містобудування (ДБН IV-16-98, частина II) (надалі - Порядок).
7. Щодо будов і об'єктів соціальної сфери та об'єктів виробничого та невиробничого призначення, будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності, на які складається зведена відомість витрат (додаток 3), крім договірної ціни на будову в цілому (на її черги, пускові комплекси), визначаються договірні ціни окремо на будівництво (реставрацію, ремонт) і окремо на виконання пусконалагоджувальних робіт в розрізі кожного об'єкта.
8. Основою для складання договірних цін є затверджені в установленому порядку зведені кошторисні розрахунки, розроблені в складі проектно-кошторисної документації, яка пройшла експертизу, локальні та об'єктні кошториси (ресурсні кошториси), а також кошторисні норми на конструктивні елементи і види робіт; вартісні показники продукції і послуг для будівництва.
9. До складу договірної ціни включаються:
9.1. Обчислена в базисних цінах 1997 року базисна кошторисна вартість будівельно-монтажних (реставраційних, ремонтно-будівельних) робіт, що підлягають виконанню генеральним підрядником у відповідності з контрактом.
9.2. Інші витрати, які входять у базисну кошторисну вартість будівництва (реставрації, ремонту) і враховують:
збільшення прямих, накладних витрат та планових нагромаджень понад враховані в базисній кошторисній вартості будівельно-монтажних (реставраційних, ремонтно-будівельних) робіт;
пов'язану з діяльністю підрядної організації решту витрат (перевезення та відрядження на будову її робітників тощо).
9.3. Частина врахованого в зведеному кошторисному розрахунку резерву коштів на непередбачені роботи і витрати, що включається в обсяг підрядних робіт, в установлених (ДБН IV-16-98, частина I) розмірах від базисної кошторисної вартості будівельно-монтажних (реставраційних, ремонтно-будівельних) робіт.
Зазначена частина резерву коштів на непередбачені роботи і витрати призначається для відшкодування додаткових витрат підрядних організацій, що виникають при виконанні робіт у випадках, у яких підрядник:
змінює способи виконання робіт;
замінює машини й механізми;
замінює в установленому порядку окремі будівельні конструкції, вироби й матеріали його постачання, що передбачені в робочих кресленнях, які видані для виконання робіт.
Решта резерву коштів на непередбачені роботи і витрати залишається у розпорядженні замовника.
9.4. Базисна кошторисна вартість пусконалагоджувальних робіт (базисна кошторисна вартість основних робіт і базисні кошторисні інші витрати), які відносяться до діяльності підрядника (по об'єктах соціальної сфери та об'єктах виробничого та невиробничого призначення, будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності).
9.5. Витрати, доплати, знижки, що спричинені формуванням ринкових відносин:
а) збільшенням (зменшенням) вартості матеріалів; основної заробітної плати робітників; вартості експлуатації будівельних машин і механізмів, які входять до складу прямих витрат, понад ті, що враховані в базисній кошторисній вартості і в главі 9 зведеного кошторисного розрахунку, - в узгоджених між замовниками і підрядниками розмірах;
б) збільшенням (зменшенням) маси накладних витрат понад ті, що враховані в базисній кошторисній вартості і в главі 9 зведеного кошторисного розрахунку, - в узгоджених між замовниками й підрядниками розмірах;
в) збільшенням (зменшенням) маси планових нагромаджень понад ті, що враховані в базисній кошторисній вартості будівельно-монтажних (реставраційних, ремонтно-будівельних) робіт і в главі 9 зведеного кошторисного розрахунку;
г) сумою амортизаційних відрахувань за основними фондами й нематеріальними активами підрядної організації, - в узгоджених між замовниками й підрядниками розмірах;
д) земельним податком за користування ділянками, на яких розміщуються будівлі та споруди, що знаходяться на балансі підрядних організацій, і витрати на утримання яких передбачено нормами накладних витрат;
е) збільшенням (зменшенням) базисних кошторисних інших витрат понад ті, що враховані в главі 9 зведеного кошторисного розрахунку, - в узгоджених між замовниками і підрядниками розмірах;
є) збільшенням (зменшенням) обов'язкових відрахувань, зборів, платежів, які передбачені чинним законодавством.
Крім того, в договірних цінах можуть враховуватись збільшення витрат на покриття збитків житлово-комунального господарства по об'єктах соціальної сфери, що знаходяться на балансі підрядних організацій, - в узгоджених між замовниками і підрядниками розмірах. Зазначене не поширюється на будови, що здійснюються із залученням коштів Державного бюджету.
9.6. За підсумком договірної ціни можуть враховуватися додаткові витрати на розвиток власної бази підрядних організацій, а також на поновлення їх парку машин і механізмів, - в окремих випадках, обгрунтованих розрахунками.
Розрахунок, який обгрунтовує потребу і розміри цих коштів, складається в залежності від термінів будівництва (реставрації, ремонту) об'єктів, тривалості договірних відносин, питомої ваги робіт, що виконуються для конкретного замовника, в загальному обсязі робіт та інших факторів. Кошти перераховуються замовниками на окремий рахунок підрядника для фінансування будівництва, а не на поточний його рахунок, пропорційно обсягу виконаних будівельно-монтажних (реставраційних, ремонтно-будівельних) робіт, витрачаються цільовим призначенням і не відносяться на балансову вартість об'єкта (будови). Умови врахування цих коштів та їх витрачання обумовлюються контрактом.
Кошти на зазначені витрати не передбачаються по будовах, що здійснюються із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності, за винятком випадків, коли для конкретної будови є техніко-економічні розрахунки, а витрати на розвиток бази забезпечують здійснення будови в економічно обгрунтовані терміни. Рішення з цього питання приймає інвестор.
9.7. Зазначені в пунктах 9.5 і 9.6 додаткові витрати, доплати, знижки, що підлягають включенню в договірну ціну, обгрунтовуються відповідними розрахунками, виконаними підрядниками в установленому порядку, і документами, що підтверджують вихідні дані, на підставі яких виконані розрахунки, без включення в обсяг виконаних робіт, без нарахування накладних витрат, планових нагромаджень, лімітованих та інших витрат.
9.8. У разі формування договірних цін ресурсно-аналітичним методом додаткові прямі витрати (додатки 8, 8а, 8б, 8в до Порядку (ДБН IV-16-98, частина II)) можуть не враховуватися.
10. Договірні ціни й базисна кошторисна вартість будівництва та будівельно-монтажних робіт не змінюються у випадках, коли підрядник здійснює погоджені з замовником і генеральним проектувальником заходи щодо зниження вартості будівництва, пов'язані з заміною конструкцій, виробів і матеріалів, конструктивних та інших проектних рішень, а також методів виконання робіт, передбачених робочими кресленнями, які передані замовником до виконання робіт і використані при визначенні базисної кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт і договірної ціни об'єкта, якщо ці заходи не зменшують архітектурно-планувальні, міцністні, експлуатаційні та інші якісні показники об'єкта (будівлі та споруди), що будується, і конструкції, вироби, матеріали, на які відбулася заміна, мають стандарт.
10.1. При заміні в установленому порядку передбачених робочими кресленнями, що видані замовником до виконання робіт, наприклад, палевих фундаментів на основи і фундаменти більш економічних технічних рішень і конструкцій, договірна ціна і базисна кошторисна вартість будівництва та будівельно-монтажних робіт не змінюються тільки у випадку, якщо робочі креслення розроблені у відповідності зі СНиП 2.02.03-85.
10.2. Пропозиції щодо скорочення обсягів гірничих робіт при будівництві вугільних і гірничо-рудних шахт, рудників, метрополітенів і тунелів за рахунок більш раціонального компонування чи розташування гірничих виробіток, зміни в установленому порядку технологічних схем оснащення проходки, заглиблення вертикальних і нахилених стволів при виконанні гірничо-капітальних робіт відносяться до заходів щодо зниження вартості будівництва, якщо вони не зв'язані зі зміною гірничо-геологічних умов, що передбачені в проекті.
10.3. Не повинна залишитися в розпорядженні підрядника економія за його пропозиціями (що пов'язані з застосуванням проектних рішень, конструкцій, виробів, матеріалів чи методів виконання робіт), які раніше передбачались проектно-кошторисною документацією до її затвердження і були відхилені підрядником у письмовій формі при узгодженні відповідних розділів проекту, а також у випадках, коли вони вносяться в робочі креслення і кошториси, які складені самим підрядником або за його завданням проектною організацією та за його рахунок.
10.4. Заходи підрядника щодо зниження вартості будівництва, які пов'язані з заміною методів виконання робіт, як правило, не вимагають узгодження із замовником, за винятком:
а) будівництва будівель і споруд з особливо складними конструкціями та методами виконання робіт, для яких проектні організації у відповідності з ДБН А.3.1-5-96 у складі робочої документації розробляють робочі креслення на спеціальні допоміжні споруди, пристосування, пристрої і установки. Внесення змін у ці креслення може призвести до зниження міцності, надійності, експлуатаційних якостей споруди чи мати інші небажані наслідки. Тому зміни, що вносить підрядник у такі креслення і технічні рішення, повинні спочатку погоджуватися з замовником і проектною організацією, а питання про порядок розрахунків за виконані роботи у цих випадках вирішується в залежності від характеру змін, що вносяться;
б) зміни методів виконання робіт, які створюють перешкоду для здійснення замовником його функцій або робіт: установлення баштового крана замість використання передбаченого проектом мобільного стрілового; відкопування спільної траншеї для групи комунікацій, що прокладаються паралельно, чи спільного котловану для групи очисних чи інших близько розташованих підземних споруд; прокладка комунікацій на перетині з автомобільними або залізничними дорогами відкритим способом, замість продавлювання чи горизонтального буріння тощо.
11. Договірні ціни уточнюються без змінення базисної кошторисної вартості будівництва (реставрації, ремонту) і будівельно-монтажних (реставраційних, ремонтно-будівельних) робіт у разі:
а) зміни розмірів витрат, доплат, знижок, що пов'язані зі здійсненням будівництва (реставрації, ремонту) в ринкових умовах і виникають через коливання цін на послуги, ресурси, матеріали, вироби, конструкції, запасні частини та змінну оснастку будівельних машин, тарифів на перевезення, а також рівня заробітної плати та відрахувань від неї;
б) заміни, за погодженням замовника, передбачених проектом:
ванн, раковин і мийок із чавуну на стальні;
у житлово-цивільному будівництві (ремонті) - вентилів, кранів, засувок і санітарно-технічних приладів арматурою і приладами іншої якості і вартості;
конструкцій, виробів і матеріалів, постачання підрядника на більш ефективні й дорогі, які не погіршують або поліпшують міцністні та експлуатаційні якості будівель або споруд. Запропонована заміна має бути погоджена із замовником і проектною організацією до початку виконання відповідних робіт. При цьому замовник до початку виконання робіт повинен видати письмове підтвердження своєї згоди на таку заміну та оплату подорожчання, що виникає у зв'язку з цим. При оплаті різниця у вартості конструкцій, виробів та матеріалів, включаючи відходи, що передбачені нормативами, враховується без нарахування на неї накладних витрат, планових нагромаджень, лімітованих та інших витрат. Оплата здійснюється за рахунок резерву коштів замовника;
в) застосування для скління вітрин і вітражів вітринного скла за товщиною і якістю (полірованого, неполірованого, різної сортності), відмінного від того, яке передбачене проектом;
г) укладення в діло матеріалів і виробів, які отримані від розбирання будівель, споруд (окремих конструкцій), що належать замовнику, або від попутного добування (при виконанні робіт), які оприбутковані в складському й бухгалтерському обліку в установленому порядку.
12. Договірні ціни та базисна кошторисна вартість уточнюються у випадках зміни в процесі будівництва обсягів і вартості робіт, що викликані:
а) причинами, які не залежать від діяльності підрядних та проектних організацій.
До таких причин відносяться:
зміни технічних умов на підключення будови до джерел водо-, електро-, тепло-, газопостачання, інших джерел забезпечення ресурсами об'єкта, що будується;
зміни умов здійснення будівництва (реставрації, ремонту), що відбулися за період, що минув після розробки проектно-кошторисної документації, які не враховані нею (обводнення чи осушення майданчика, намивання території, виконані до початку робіт знесення чи перенесення будівель, споруд, насаджень, що розміщались на майданчику, чи, навпаки, забудова або інше загромадження майданчика, яке перешкоджає початку будівництва, реставрації та ремонту тощо);
зміни умов підключення підприємства, що будується, до магістральних мереж залізничних чи автомобільних доріг;
зміни умов забудови територій з родовищами корисних копалин загальнодержавного значення у зв'язку з уточненням даних про корисні копалини, термінів та засобів їхньої розробки;
скорочення обсягів та кошторисної вартості гірничих виробок, які викликані відміною фактичних гірничо-геологічних умов (міцності породи, параметрів залягання пластів, обводненості, загазованості, інше) від тих, що прийняті в затвердженому проекті;
б) зниженням передбачених проектом експлуатаційних чи інших якісних показників об'єктів (будівель, споруд), які будуються, в межах, що допускаються будівельними нормами і правилами, у разі заміни будівельно-монтажною організацією, за згодою замовника та генеральної проектної організації, матеріалів, виробів, конструкцій на матеріали, вироби та конструкції аналогічного призначення, що мають стандарт, але з більш низькими експлуатаційними якостями, наприклад, паркетних підлог - дощатими чи дощатих - лінолеумними: облицювання стін глазурованими плитками - штукатуркою з фарбуванням; гранітних бордюрів та східців - залізобетонними; облицювання цоколю природним камінням - штукатуркою тощо;
в) внесенням замовником в установленому порядку в раніше видану будівельно-монтажній організації проектно-кошторисну документацію корективів, які змінюють вартісні показники об'єкта. Причинами коригування, зокрема, можуть бути зміни:
технології, потужності, уточнення профілю окремих цехів чи виробництв, а також окремих технічних рішень, що не потребують кардинального перегляду всього проекту;
норм проектування, вимог до охорони навколишнього середовища. Так, наприклад, підлягають обов'язковому перегляду та уточненню проекти, з часу розробки яких минуло три та більше років;
умов віднесення будівельного майданчика до майданчиків з більш складними інженерно-геологічними умовами (карсти, зсуви, тектонічні порушення, виробки, перехід майданчика з 1-го типу просідання у 2-й тип, інше) та сейсмічними впливами;
виду палива, сировини чи умов їх доставки для основної діяльності (виду транспорту) тощо.
При внесенні зміни у проектно-кошторисну документацію в процесі будівництва (реставрації, ремонту) враховується його стан на час внесення змін і передбачається мінімально потрібний обсяг переробок.
Стан будівництва (реставрації, ремонту), міра готовності та обсяги конструкцій і робіт, що підлягають, у зв'язку з зміною проекту, заміні чи переробці, визначаються складеним замовником і підрядником за участю проектної організації актом з додатком до нього, при потребі, креслень і схем. В акті відображуються: обсяги, міра завершеності й вартість конструкцій і робіт, що виявляються викидними; кількість, вартість і порядок реалізації завезених на майданчик матеріалів, виробів і конструкцій, які у зв'язку з внесеними до проекту змінами на даному об'єкті використовуватися не можуть; інші роботи і витрати, що виявляються викидними (тимчасові споруди, демонтаж машин тощо).
У переглянутій базисній кошторисній вартості та договірній ціні, крім вартості нових робіт, які підлягають виконанню за зміненим проектом, враховуються й витрати, що пов'язані з виконанням робіт, які виявились викидними;
г) передачею в установленому порядку замовником підряднику (субпідряднику) устаткування та матеріалів постачання замовника, технічні характеристики яких не відповідають передбаченим проектом, але мають стандарт, за наявності узгодження такої заміни з генеральною проектною організацією.
Якщо у зв'язку з заміною устаткування або матеріалів повинна бути застосована інша одинична розцінка (наприклад, світильники з лампами розжарювання замінені на люмінесцентні, застосовується кабель іншої вагової групи тощо) коригування вартісних показників виконується без зміни витрат на тимчасові будівлі та споруди та резерву коштів на непередбачені роботи і витрати;
д) уточненням вартісних показників окремих об'єктів по кошторисах, що складені за одиничними розцінками (прямим рахунком) на основі робочих креслень.
Виконується в тих випадках, коли базисна кошторисна вартість і договірна ціна, що зазначені у контракті за даними ТЕО інвестицій або проекту, визначена на основі вартісних показників об'єктів-аналогів або укрупнених показників;
е) уточненням у процесі будівництва (реставрації, ремонту) вартості робіт, характер, обсяги і методи виконання яких не можуть бути достатньо точно визначені в проекті.
До таких робіт, як правило, відносяться:
окремі види та конструктивні елементи підводної частини гідротехнічних споруд, будівель і споруд експериментального будівництва;
технологічна частина об'єктів з новими видами виробництва;
спеціальні засоби виконання гірничо-прохідницьких робіт (цементація, хімізація, заморожування, кесон, закладання породою відпрацьованого простору, хімічне або термічне закріплення грунтів основ будинків і споруд, ущільнювання їх гідровибухом, регульованим замочуванням тощо);
будівельні і монтажні роботи, обсяги й вартість яких пов'язана з використанням загальношахтних механізмів і комплексів, а також з перекріпленням, ремонтом і підтриманням гірничих виробок;
днозаглиблювальні і гірничо-прохідницькі роботи;
буріння свердловин на воду;
роботи з реконструкції і ремонту будівель і споруд, у т.ч. в умовах діючого підприємства;
водозниження у всіх випадках і відкритий водовідлив з крупних виїмок тощо.
Перелік робіт, вартість яких уточнюється за виконавчими кошторисами, уточнюється контрактом.
На підставі уточнених обсягів робіт і умов їх виконання складається виконавчий кошторис. При цьому розмір витрат на тимчасові будівлі і споруди та резерв коштів на непередбачені роботи і витрати у зв'язку з зазначеним уточненням вартості робіт не коригується.
Обсяги, характер і вартість робіт, що передбачені виконавчим кошторисом, повинні повністю відповідати своєчасно й правильно оформленій виконавчій документації (журналу робіт по об'єкту, актам на приховані роботи, журналу роботи водовідливних (водознижувальних) установок, виконавчим кресленням тощо), а також первинним документам (актам на розбирання конструкцій з зазначенням кількості і сортності отриманих від розбирання матеріалів, нарядам на виплату заробітної плати, змінним рапортам на роботу машин, товаро-транспортним накладним, звіту про витрачання матеріалів за формою М-29 та інше);
е) помилками безперечного характеру, що виявлені в проектно-вишукувальних матеріалах і кошторисній документації, за якою здійснюється будівництво (реставрація, ремонт).
До таких помилок, як правило, належать:
графічні й габаритні помилки в кресленнях;
помилки в специфікаціях, що наведені в робочих кресленнях;
невідповідність зведених специфікацій монтажним планам і деталізованим кресленням;
арифметичні помилки в підрахунках по окремих рядках і в підсумках кошторисів, а також помилки при нарахуванні накладних витрат, планових нагромаджень, лімітованих і інших витрат;
пропуски в кошторисах повністю окремих конструкцій чи видів робіт, необхідність виконання яких передбачена кресленнями, нормами проектування або правилами виконання робіт (наприклад, пропуск витрат на улаштування вирівнювальної стяжки по збірних залізобетонних плитах до наклеювання рулонного килима; ущільнювання грунту щебенем до улаштування бетонної основи під підлогу; улаштування горизонтальної гідроізоляції по бетонних фундаментах тощо);
інші помилки:
ж) пропозиціями підрядника щодо зниження потужності або продуктивності його окремих виробництв, споруд чи обладнання, а також відмовою від будівництва окремих будов і споруд, що передбачені проектом.
Пропозиції підрядника щодо зниження потужності або продуктивності окремих виробництв, споруд або обладнанння, в основному, пов'язані з відсутністю у підрядника даних про необхідні резерви потужностей, що призначалися для забезпечення в подальшому розширення підприємства, яке будується, або потреб сусідніх об'єктів, а також прагненням вирішити завдання щодо забезпечення "свого" підприємства з найменшими витратами. До числа таких пропозицій належать пропозиції про відмову від будівництва очисних споруд за рахунок скидання стоків об'єкта, що будується, в очисні споруди близько розташованого підприємства, яке має резерв потужності; відмова з тих же міркувань від будівництва насосних станцій, котелень, трансформаторних підстанцій і тому подібних об'єктів.
В аналогічному порядку розглядаються пропозиції підрядника про відмову від будівництва окремих титульних тимчасових будівель і споруд, які не враховані в кошторисних нормах витрат на їх зведення, що виражені у відсотках і передбачаються у відповідності до ПОБ окремими рядками глави 8 зведеного кошторисного розрахунку, зокрема, за видами будівництва та роботами, для яких норми витрат на тимчасові будівлі і споруди не встановлені: споруди для утримання і обслуговування спецконтингенту, подовжтрасові тимчасові споруди в лінійному будівництві тощо;
з) залученням генеральною підрядною організацією за узгодженням із замовником до виконання робіт субпідрядної організації, умови розрахунків з якою (інші норми накладних витрат, доплати за звання та інші пільги) не були передбачені зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва (реставрації, ремонту) і договірною ціною;
и) виконанням за пропозицією замовника додаткових робіт (або виникненням в процесі будівництва (реставрації, ремонту) додаткових робіт), що не передбачені проектно-кошторисною документацією, на основі якої сторонами укладено контракт.
Причинами виникнення додаткових робіт можуть бути:
виявлення при виконанні земляних робіт пустоти, раніше існуючих вигребів, підвалів, окремих вкраплень пливунів, валунів, скельних грунтів тощо, а також вибухових матеріалів, захоронень або яких-небудь визначних пам'яток, що мають археологічне значення;
рішення замовника про часткове введення об'єктів в експлуатацію, що не передбачено документацією, виданою підряднику, яке потребує виконання ряду додаткових робіт: прокладання тимчасових комунікацій, улаштування розділювальних стін і перегородок, зміни графіка виконання робіт і пов'язаної з цим зміни складу робітників і механізмів, що використовуються на будові, графіка забезпечення матеріалами тощо;
і) стихійними лихами або іншими нездоланними причинами, які спричинили знищення чи псування виконаних будівельно-монтажних (реставраційних та ремонтно-будівельних) робіт.
Якщо знищення чи псування виконаних робіт є наслідком неприйняття підрядником заходів щодо їх збереження, які залежали від нього, роботи з відновлення мають бути виконані підрядником за власний рахунок.
Витрати та втрати підрядника, які пов'язані зі знищенням або псуванням в результаті стихійного лиха матеріалів, виробів і конструкцій, які були заготовлені й не укладені в діло, а також машин, механізмів і інших матеріальних цінностей, що належали підряднику, відшкодуванню замовником не підлягають і відносяться на результати діяльності підрядника в установленому порядку.
Факт знищення чи псування виконаних підрядником робіт оформляється актом, складеним підрядником разом з замовником і представником проектної організації, в якому встановлюється обсяг і характер зруйнувань, їхній зв'язок із впливом стихії та відсутністю в цьому провини підрядника.
Одночасно складається детальний акт, що визначає фізичні обсяги та прямі витрати на виконання додаткових ремонтно-відновлювальних робіт, за формою, що наведена в додатку 15 до Порядку (ДБН IV-16-98, частина II), на основі якого проектна організація також складає додатковий кошторис і на його основі підрядником і замовником установлюється договірна ціна на додаткові роботи з ліквідації псування і руйнувань.
13. Якщо у відповідності з чинним Порядком (ДБН IV-16-98, частина II) вартість окремих об'єктів і видів робіт уточнюється в процесі будівництва (реставрації, ремонту), вартість робіт, що доручаються підряднику, в контракті визначається як сума (різниця) договірної ціни і вартості вищезазначених обсягів і видів робіт.
14. При узгодженні договірної ціни уточнюються зворотні суми.
15. Відповідальність за обгрунтованість і правильність договірних цін покладається на керівників організацій-замовників і підрядних організацій.
Додаток 1
до Правил формування договірних
цін та їх уточнення в процесі
будівництва
Замовник _________________________________________________________
(міністерство, інший центральний орган виконавчої влади тощо)
Підрядник ________________________________________________________
(міністерство, організація тощо )
Складена на основі базисної кошторисної вартості будівництва
(реставрації, ремонту), яка визначена згідно з проектом,
затвердженим _____________________________________________________
(посилання на документ про затвердження)
Договірна ціна
на будівництво (реставрацію, ремонт) _____________________________
_________________________________________________________________,
(найменування будови, її черги, пускового комплексу, об'єкта)
що здійснюється в 199_ році
Складена в базисних цінах 1997 року з урахуванням ринкових умов
здійснення будівництва (реставрації, ремонту)
------------------------------------------------------------------
| N |Обгрунту-| Найменування витрат | Вартість, тис.грн. |
| з/п |вання | |----------------------|
| | | |всьо-| у тому числі: |
| | | |го |----------------|
| | | | |буді-|мон- |ін- |
| | | | |вель-|таж- |ших |
| | | | |них |них |вит-|
| | | | |робіт|робіт|рат |
|------+---------+------------------------+-----+-----+-----+----|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|------+---------+------------------------+-----+-----+-----+----|
|1 |Зведений |Базисна кошторисна вар- | | | | |
| |кошторис-|тість будівельних (ре- | | | | |
| |ний роз- |монтно-будівельних) та | | | | |
| |рахунок |монтажних робіт (в ба- | | | | |
| |вартості |зисних цінах 1997 року) | + | + | + | - |
|2 |Зведений |Частина інших робіт і | | | | |
| |кошторис-|витрат, що входять в | | | | |
| |ний роз- |базисну кошторисну вар- | | | | |
| |рахунок |тість і відносяться до | | | | |
| |вартості |діяльності підрядника | + | - | - | + |
|3 |Зведений |Витрати і доплати, що | | | | |
| |розраху- |викликані впливом | | | | |
| |нок вар- |ринкових відносин | + | - | - | + |
| |тості | | | | | |
| | |у тому числі: | | | | |
|3.1 | |Додаткові прямі витрати | + | - | - | + |
| | |з них: | | | | |
|3.1.1 |Розраху- |вартість матеріалів | + | - | - | + |
| |нок N 1 | | | | | |
|3.1.2 |Розраху- |основна заробітна плата | | | | |
| |нок N 2 |робітників | + | - | - | + |
|3.1.3 |Розраху- |вартість експлуатації | | | | |
| |нок N 3 |будівельних машин і ме- | | | | |
| | |ханізмів | + | - | - | + |
|3.2 |Розраху- |Збільшення (зменшення) | | | | |
| |нок N 4 |накладних витрат | + | - | - | + |
|3.3 |Розраху- |Збільшення (зменшення) | | | | |
| |нок N 5 |планових нагромаджень | + | - | - | + |
|3.4 | |Додаткові інші витрати | | | | |
| | |з них: | | | | |
|3.4.1 |Розраху- |витрати на перевезення | | | | |
| |нок N 6 |робітників будівельно- | | | | |
| | |монтажних організацій | | | | |
| | |автомобільним транспор- | | | | |
| | |том | + | - | - | + |
|3.4.2 |Розраху- |витрати, пов'язані з | | | | |
| |нок N 7 |відрядженням робітників | | | | |
| | |підрядних організацій | | | | |
| | |на будови | + | - | - | + |
| ... | ... |тощо | | | | |
|3.5 |Розраху- |Додаткові витрати на | | | | |
| |нок N... |покриття збитків житло- | | | | |
| | |во-комунального госпо- | | | | |
| | |дарства по об'єктах | | | | |
| | |соціальної сфери, що | | | | |
| | |знаходяться на балансі | | | | |
| | |будівельно-монтажних | | | | |
| | |організацій | + | - | - | + |
|3.6 |За вста- |Обов'язкові відрахуван- | | | | |
| |новленими|ня, збори і платежі, що | | | | |
| |нормати- |передбачені чинним за- | | | | |
| |вами і |конодавством | + | - | - | + |
| |порядком | | | | | |
| | |з них: | | | | |
|3.6.1 | |внески на фінансування | | | | |
| | |заходів з реалізації | | | | |
| | |Закону України "Про ста-| | | | |
| | |тус і соціальний захист | | | | |
| | |громадян, які постражда-| | | | |
| | |ли внаслідок Чорнобиль- | | | | |
| | |ської катастрофи" | + | - | - | + |
|3.6.2 | |збори за проїзд автомо- | | | | |
| | |більними дорогами Украї-| | | | |
| | |ни транспортних засобів,| | | | |
| | |вагові розміри яких пе- | | | | |
| | |ревищують нормативні (за| | | | |
| | |розрахунком) | + | - | - | + |
|3.6.3 | |відрахування коштів у | | | | |
| | |державний інноваційний | | | | |
| | |фонд | + | - | - | + |
|3.6.4 | |відрахування коштів на | | | | |
| | |виконання робіт і послуг| | | | |
| | |з розвитку доріг загаль-| | | | |
| | |ного користування | + | - | - | + |
| А | |Всього договірна ціна | + | + | + | + |
| | |(Д.Ц.) | | | | |
|3.7 |За вста- |Податок на додану вар- | | | | |
| |новленим |тість (ПДВ) | | | | |
| |нормати- | | | | | |
| |вом і | | | | | |
| |порядком | | + | + | + | +|
| Б | |Всього договірна ціна | + | + | + | +|
| | |з ПДВ | | | | |
| В | |Крім того, в контракті | | | | |
| | |можуть враховуватися в | | | | |
| | |узгоджених між замовни- | | | | |
| | |ками і підрядниками | | | | |
| | |розмірах: | | | | |
|3.8 | |Додаткові витрати на ро-| | | | |
| | |звиток власної бази ор- | | | | |
| | |ганізацій і підприємств | | | | |
| | |будівельної галузі | + | - | - | + |
| | |у тому числі: | | | | |
|3.8.1 | |додаткові витрати на | | | | |
| | |оновлення парку машин і | | | | |
| | |механізмів організацій | | | | |
| | |і підприємств будівель- | | | | |
| | |ної галузі | + | - | - | +|
|4 | |Зворотні суми | + | - | - | +|
------------------------------------------------------------------
Керівник підприємства Керівник генеральної
(організації)-замовника підрядної організації
_______________________ _______________________
(підпис, ініціали, (підпис, ініціали,
прізвище, печатка) прізвище, печатка)
Примітки: 1. У цьому додатку наведено зразок заповнення форми договірної ціни.
2. По будовах, що здійснюються із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності, витрати, які відображаються в позиціях 3.8 і 3.8.1 цього додатка, не враховуються, за винятком випадку, зазначеного в пункті 9.6 Правил.
Додаток 2
до Правил формування договірних
цін та їх уточнення в процесі
будівництва
Замовник _________________________________________________________
(міністерство, інший центральний орган виконавчої влади тощо)
Підрядник ________________________________________________________
(міністерство, організація тощо )
Складена на основі базисної кошторисної вартості будівництва
(реставрації, ремонту), яка визначена згідно з проектом,
затвердженим _____________________________________________________
(посилання на документ про затвердження)
Договірна ціна
на будівництво (реставрацію, ремонт) ____________________________
_________________________________________________________________,
(найменування будови, її черги, пускового комплексу, об'єкта)
що здійснюється в 199_ році
Складена в базисних цінах 1997 року з урахуванням ринкових умов
здійснення будівництва (реставрації, ремонту)
-----------------------------------------------------------------------------------------
| N |Обгрунту-| Найменування витрат | Вартість, тис.грн. |Вартість пусконалагод-|
| з/п |вання | |----------------------|жувальних робіт, |
| | | |всьо-| у тому числі: |тис.грн. |
| | | |го |----------------+----------------------|
| | | | |буді-|мон- |ін- |всьо-|у тому числі |
| | | | |вель-|таж- |ших |го |----------------|
| | | | |них |них |вит-| |основних|інших |
| | | | |робіт|робіт|рат | |робіт |витрат |
|------+---------+------------------------+-----+-----+-----+----+-----+--------+-------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
|------+---------+------------------------+-----+-----+-----+----+-----+--------+-------|
|1 |Зведений |Базисна кошторисна вар- | | | | | | | |
| |кошторис-|тість будівельних (ре- | | | | | | | |
| |ний роз- |монтно-будівельних) та | | | | | | | |
| |рахунок |монтажних робіт (у ба- | | | | | | | |
| |вартості |зисних цінах 1997 року) | + | + | + | - | - | - | - |
|2 |Зведений |Частина інших робіт і | | | | | | | |
| |кошторис-|витрат, що входять в | | | | | | | |
| |ний роз- |базисну кошторисну вар- | | | | | | | |
| |рахунок |тість і відносяться до | | | | | | | |
| |вартості |діяльності підрядника | + | - | - | + | - | - | - |
|3 |Кошторис |Базисна кошторисна вар- | | | | | | | |
| |на пуско-|тість інших підрядних | | | | | | | |
| |налагод- |робіт | - | - | - | - | + | + | + |
| |жувальні | | | | | | | | |
| |роботи | | | | | | | | |
|4 |Зведений |Витрати і доплати, | | | | | | | |
| |розраху- |викликані впливом | | | | | | | |