• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції по плануванню, обліку і калькулюванню собівартості продукції (робіт, послуг) на підприємствах лісового господарства України

Міністерство лісового господарства України  | Наказ, Інструкція від 17.07.1996 № 72 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство лісового господарства України
  • Тип: Наказ, Інструкція
  • Дата: 17.07.1996
  • Номер: 72
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство лісового господарства України
  • Тип: Наказ, Інструкція
  • Дата: 17.07.1996
  • Номер: 72
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
Н А К А З
N 72 від 17.07.96
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 серпня 1996 р.
за N 459/1484
Про затвердження Інструкції по плануванню, обліку і калькулюванню собівартості продукції (робіт, послуг) на підприємствах лісового господарства України
З метою забезпечення єдиних засад формування собівартості продукції (робіт, послуг) лісового господарства і промисловості на підприємствах і в організаціях лісового господарства України, -
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію по плануванню, обліку і калькулюванню собівартості продукції (робіт, послуг) на підприємствах лісового господарства України, що додається.
2. З введенням цієї Інструкції не застосовується в Україні Інструкція по плануванню, обліку і калькулюванню собівартості продукції на підприємствах лісового господарства, затверджена Державним комітетом СРСР по лісовому господарству 06.08.85.
3. Начальнику економічного управління (Бевському П.Я.), начальнику управління по контролю, обліку і звітності (Твердоступу А.І.) провести кущові наради з працівниками обласних управлінь лісового господарства, об'єднань, держлісгоспів та підприємств безпосереднього підпорядкування з питань вивчення Інструкції по плануванню, обліку і калькулюванню продукції на підприємствах лісового господарства України, порядку обгрунтованого формування цін, правильності оподаткування та інших діючих вимог по діяльності підприємств.
4. Покласти персональну відповідальність за достовірне обчислення собівартості продукції (робіт, послуг) у відповідності з галузевою інструкцією за начальників обласних управлінь лісового господарства, генеральних директорів об'єднань, керівників підприємств і організацій безпосереднього підпорядкування.
Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Р.І.Миколайчука.
Перший заступник Міністра В.М.Брежнєв
Затверджено
наказом Міністерства лісового
господарства України від
17 липня 1996 року N 72
Інструкція по плануванню, обліку і калькулюванню собівартості продукції (робіт, послуг) на підприємствах лісового господарства України
1. Загальна частина
1. Інструкція по плануванню, обліку і калькулюванню собівартості продукції (робіт, послуг) на підприємствах лісового господарства України розроблена на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.96 N 473 "Про затвердження Типового положення з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) у промисловості" і відповідно до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", Правил застосування Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", затверджених Постановою Верховної Ради України від 27 червня 1995 року, та інших нормативних документів.
2. Інструкція має за мету забезпечити єдині засади формування собівартості продукції (робіт, послуг) лісової промисловості і лісового господарства, застосування єдиних у своїй основі методів планування і обліку витрат, а також калькулювання собівартості продукції на лісогосподарських підприємствах (держлісгоспах, мисливських господарствах, лісонасіннєвих станціях, парках та інших).
3. Інструкція застосовується при плануванні, обліку, калькулюванні собівартості лісогосподарської продукції (об'єктів та послуг), промислової продукції лісозаготівель, лісохімії, деревообробки, включаючи лісопилення, а також робіт і послуг промислового характеру (надалі - під продукцією маються на увазі також роботи і послуги промислового характеру, під лісогосподарською продукцією - продукція лісового господарства, об'єкти та послуги).
Метою планування собівартості є економічно обгрунтоване визначення величини витрат, необхідних у плановому періоді для виробництва і збуту кожного виду та всієї продукції підприємства, що відповідає вимогам щодо її якості.
4. Розрахунки планової собівартості окремих виробів, об'єктів та послуг, товарної і валової продукції використовуються для визначення потреби в оборотних коштах, планування прибутку, визначення економічної ефективності окремих організаційно-технічних заходів та виробництва в цілому, для внутрішньозаводського планування, а також для формування цін.
5. Метою обліку собівартості продукції є своєчасне, повне і достовірне визначення фактичних витрат, пов'язаних з виробництвом і збутом продукції, а також контроль за використанням матеріальних, трудових та грошових ресурсів.
Дані обліку витрат використовуються для оцінки та аналізу виконання планових показників, визначення результатів діяльності підприємства в цілому, для планово-економічних та аналітичних розрахунків.
У зв'язку з цим повинно бути забезпечене повне зіставлення планових та звітних даних щодо складу і класифікації витрат, об'єктів і одиниць калькулювання, методів розподілу витрат за плановими (звітними) періодами.
6. У структурних підрозділах підприємств, виділених в окрему планово-облікову одиницю, що відносяться до інших галузей народного господарства (наприклад, торговельна діяльність, підсобні сільськогосподарські виробництва, відділи капітального будівництва та інші) допоміжні виробництва, які не передбачені даною Інструкцією, застосовуються Типові положення з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) відповідних галузей (промисловість, торговельна діяльність, сільське господарство, будівництво тощо).
7. Витрати, проведені в іноземній валюті, перераховуються у валюту України за курсом Національного банку на момент здійснення операцій.
8. Дія Інструкції поширюється на структурні підрозділи не лісогосподарського виробництва, що займаються лісогосподарською діяльністю.
2. Класифікація витрат
9. Витрати на виробництво класифікуються за такими ознаками:
-----------------------------------------------------------------
Ознаки | Витрати
-----------------------------------------------------------------
1. За місцем виникнення витрати виробництва, цеху, лісництва,
витрат лісових розсадників, дільниць, бригад,
служб і ін.
2. За видами продукції, витрати на вироби, об'єкти, одноразові
робіт, послуг замовлення, валову, товарну, реалізо-
вану продукцію
3. За видами витрат витрати за економічними елементами,
витрати за статтями калькуляції
4. За способами перене- витрати прямі, непрямі
сення вартості на
продукцію
5. За ступенем впливу витрати умовно-змінні, умовно-постійні
обсягу виробництва
на рівень витрат
6. За календарними витрати поточні, одноразові
періодами
10. За місцем виникнення витрати на виробництво групуються за лісництвами, цехами і іншими структурними підрозділами підприємства.
Залежно від характеру та призначення виконуваних процесів виробництво лісогосподарського підприємства поділяється на: основне, допоміжне і непромислове господарство.
До основного виробництва належить:
- штучне лісовідновлення;
- лісорозведення на землях, непридатних для використання в сільському господарстві (яри, балки, піски тощо);
- полезахисне лісорозведення (за договорами);
- створення лісонасіннєвої бази (лісонасінних плантацій, ділянок);
- лісогосподарські заходи по формуванню високопродуктивних насаджень;
- будівництво доріг лісогосподарського призначення;
- гідролісомеліорація і лісоосушення;
- заготівля лісового насіння;
- лісогосподарські заходи, включаючи послуги по охороні і відтворенню диких тварин;
- природне лісовідновлення;
- охорона лісів від пошкоджень, самовільних порубок тощо;
- заходи по захисту лісів від шкідників і хвороб;
- заходи по охороні лісів від пожеж;
- лісозаготівлі на лісосіках головного користування;
- інші виробництва (деревообробка, лісохімія, видобуток живиці, виробництво товарів з відходів, виробництво консервів, побічне користування і сільське господарство).
До допоміжного виробництва належить:
- виробництво теплової енергії;
- утримання електроенергетичного господарства;
- ремонтно-механічні майстерні;
- утримання і експлуатація авто-тракторного парку, гужового транспорту;
- утримання лісовозних доріг та доріг лісогосподарського призначення;
- утримання і експлуатація спеціальних машин;
- промислове водопостачання;
- утримання і експлуатація залізничного транспорту;
- утримання і експлуатація навантажувально-розвантажувальних і інших механізмів на нижніх складах;
- утримання і експлуатація лісопильних і шпалопильних верстатів;
- утримання і експлуатація деревообробних верстатів і механізмів;
- експлуатація водного флоту і ін.
До непромислового господарства належать: невідомчий транспорт, житлово-комунальне господарство та культурно-побутові заклади, підсобні сільськогосподарські підприємства та інші структурні підрозділи, які не беруть участь у виробництві товарної продукції.
11. Усі витрати на виробництво включаються до собівартості окремих видів продукції, об'єктів робіт, послуг чи окремих виробів, виготовлених за індивідуальними замовленнями.
12. За видами витрати класифікуються за економічними елементами та за статтями калькуляції.
Під елементами витрат розуміють економічно однорідні види витрат.
Витрати за статтями калькуляції - це витрати на основне і допоміжне виробництво, а також витрати на окремі види виробів.
13. За способами перенесення вартості на продукцію витрати поділяються на прямі та непрямі. До прямих витрат належать витрати, пов'язані з виробництвом окремих видів продукції (на сировину, окремі матеріали, покупні вироби і напівфабрикати тощо), які можуть бути безпосередньо включені до її собівартості.
До непрямих витрат належать витрати, пов'язані з виробництвом кількох видів продукції (витрати на утримання та експлуатацію устаткування, загальновиробничі, загальногосподарські витрати), що включаються до собівартості за допомогою спеціальних методів. Непрямі витрати утворюють комплексні статті калькуляції (тобто складаються з витрат, що включають кілька елементів), які відрізняються за їх функціональною роллю у виробничому процесі.
14. За ступенем впливу обсягу виробництва на рівень витрат витрати поділяються на умовно-змінні та умовно-постійні.
До умовно-змінних витрат належать витрати, абсолютна величина яких зростає із збільшеням обсягу випуску продукції і зменшується із його зниженням, тобто витрати на сировину та матеріали, покупні комплектуючі вироби, напівфабрикати, технологічне паливо й енергію, оплату праці працівникам, зайнятим у виробництві продукції (робіт, послуг), з відрахуваннями на соціальні заходи, а також інші витрати.
До умовно-постійних належать витрати, пов'язані з обслуговуванням і управлінням виробничою діяльністю лісництв, цехів, а також витрати на забезпечення господарських потреб виробництва.
15. Витрати на виробництво поділяються за календарними періодами на поточні та одноразові.
Поточні, тобто постійні, звичайні витрати або витрати, у яких періодичність менша ніж місяць.
Одноразові, тобто однократні витрати або витрати, які здійснюються періодично (періодичність більша ніж місяць) і спрямовуються на забезпечення процесу виробництва протягом тривалого часу.
3. Групування витрат за економічними елементами
16. Витрати, що включаються до собівартості продукції (робіт, послуг), групуються за такими елементами:
матеріальні витрати,
витрати на оплату праці,
відрахування на соціальні заходи,
амортизація основних фондів та нематеріальних активів,
інші витрати.
Проведення групування є єдиним і обов'язковим для застосування в галузі "Лісове господарство"
17. До елемента "Матеріальні витрати" належать витрати на:
1) сировину та матеріали, які придбані у сторонніх підприємств і організацій і входять до складу виробленої продукції, утворюючи її основу, або є необхідним компонентом при виготовленні продукції (робіт, послуг).
Деревина власної заготівлі, використана для подальшої переробки в межах лісогосподарського підприємства, не враховується в обсягах товарної продукції, а включається в елемент "Матеріальні витрати" по собівартості, що склалася;
2) покупні матеріали, що використовуються в процесі виробництва продукції (робіт, послуг) для забезпечення нормального технологічного процесу і упакування продукції або витрачаються на інші виробничі та господарські потреби (проведення випробувань, контроль, утримання, ремонт і експлуатація устаткування, будівель, споруд, інших основних фондів тощо), а також запасні частини для ремонту устаткування, знос інструментів, пристроїв, інвентаря, приладдя, лабораторного обладнання та інших засобів і предметів праці, які не належать до основних виробничих фондів; знос спецодягу, спецвзуття, інші засоби індивідуального захисту, мило та інші миючі засоби, знешкоджуючі засоби, молоко і лікувально-профілактичне лікування та лісопродукція одержана від заходів, пов'язаних з веденням лісового господарства за цінами франко-лісосіка і використана в лісопромисловій діяльності лісогосподарського підприємства.
3) покупні комплектуючі вироби і напівфабрикати, що підлягають монтажу або додатковій обробці на даному підприємстві;
4) роботи і послуги виробничого характеру, які виконуються сторонніми підприємствами або структурними підрозділами підприємства, що не належать до основного виду діяльності.
До робіт і послуг виробничого характеру належать: здійснення окремих операцій з виготовлення продукції, оброблення сировини та матеріалів, проведення випробувань з метою визначення якості сировини і матеріалів, що споживаються, транспортні послуги сторонніх організацій на перевезення вантажу по території підприємства (переміщення сировини, матеріалів, інструментів, деталей, заготовок, інших видів вантажу з базового центрального складу до цехів (відділень)) і доставку готової продукції на склади зберігання, до станції відправлення;
5) витрати, пов'язані з використанням природної сировини, в частині відрахувань для покриття витрат на геологорозвідку та геологорозшуки корисних копалин, на рекультивацію земель, плати за деревину, продану на пні (попнева плата), та за воду, що вибирається з водогосподарських систем у межах затверджених лімітів, відшкодування в межах нормативу втрат сільськогосподарського виробництва при вилученні угідь для розширення видобутку мінеральної сировини, а також платежі за використання інших природних ресурсів;
6) придбане у сторонніх підприємств і організацій будь-яке паливо, що витрачається з технологічною метою на вироблення всіх видів енергії, опалення виробничих приміщень, транспортні роботи, пов'язані з обслуговуванням виробництва власним транспортом;
7) придбана енергія всіх видів, що витрачається на технологічні, енергетичні, рухові та інші виробничі потреби підприємства.
Витрати на власне виробництво електричної та інших видів енергії, а також на трансформацію та передачу придбаної енергії до місця її споживання включаються до відповідних елементів витрат;
8) втрати внаслідок нестачі матеріальних цінностей в межах норм природного убутку.
18. Вартість матеріальних ресурсів формується виходячи з цін їх придбання на день оприбуткування (без урахування податку на добавлену вартість, за винятком передбачених законодавчими актами випадків), включаючи націнки і комісійні винагороди постачальницьким та зовнішньоекономічним організаціям, вартість послуг товарних бірж брокерські послуги, суму мита і митних зборів, витрати на транспортування, зберігання та доставку, що здійснюються сторонніми організаціями.
Витрати, пов'язані з доставкою (в тому числі вантажно-розвантажувальні роботи) матеріальних ресурсів транспортом і персоналом підприємства, включаються до відповідних елементів витрат на виробництво (витрати на оплату праці, амортизація основних фондів та нематеріальних активів, матеріальні витрати тощо).
До вартості матеріальних ресурсів включаються також витрати прідприємства на придбання пакувальних матеріалів і тари (крім дерев'янної та картонної), одержаної від постачальників матеріальних ресурсів, за винятком вартості цієї тари за ціною її можливого використання у тих випадках, коли ціни на них встановлюються окремо понад ціни на матеріальні ресурси.
У разі включення вартості тари до ціни матеріальних ресурсів, що надійшли від постачальника із загальної суми витрат на їх придбання вираховується вартість тари за ціною її можливого використання чи реалізації з урахуванням витрат на придбання матеріалів для її ремонту.
19. З витрат на матеріальні ресурси, що включаються до собівартості продукції, вираховується вартість зворотних відходів.
Зворотні відходи - це залишки сировини, матеріалів, напівфабрикатів, теплоносіїв та інших видів матеріальних ресурсів, що утворилися в процесі виробництва продукції (робіт, послуг), втратили повністю або частково споживчі властивості початкового ресурсу (хімічні та фізичні) і через це використовуються з підвищеними витратами (зниженням виходу продукції) або зовсім не використовуються за прямим призначенням.
До зворотних відходів не належать:
залишки матеріальних ресурсів, які відповідно до встановленої технології передаються до інших цехів, підрозділів як повноцінний матеріал для виробництва інших видів продукції (робіт, послуг);
попутна продукція, що одержується одночасно з цільовим (основним) продуктом в єдиному технологічному процесі.
20. До елемента "Витрати на оплату праці" належать:
1) витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати, обчислені згідно з прийнятими підприємством системами оплати праці, включаючи будь-які види грошових і матеріальних доплат;
2) виплати, передбачені законодавством про працю, за невідпрацьований на виробництві (неявочний) час: оплата щорічних відпусток (компенсація за невикористану відпустку), крім оплати у частині витрат на оплату праці за рахунок прибутку, що залишається у розпорядженні підприємства; оплата праці працівників, яким не виповнилося 18 років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи; оплата перерв працюючим матерям для годування дитини; оплата часу, пов'язаного з проходженням обов'язкових медичних оглядів, виконанням державних обов'язків, винагорода за передбачену законодавством вислугу років, інші виплати. Якщо на підприємстві створюється резерв для оплати відпусток, то до витрат виробництва (обігу) включаються щомісячні відрахування на створення такого резерву;
3) витрати, пов'язані з підготовкою (навчанням) і перепідготовкою кадрів:
виплата працівникам підприємства середньої заробітної плати за основним місцем роботи за час їх навчання з відривом від виробництва в системі підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів;
оплата праці кваліфікованих робітників, не звільнених від основної роботи, за навчання учнів та підвищення кваліфікації робітників;
витрати базових підприємств на оплату праці за керівництво виробничою практикою учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних училищ і студентів вищих навчальних закладів;
витрати, пов'язані з виплатою учням професійно-технічних училищ різниці між стипендією в розмірі тарифної ставки (мінімального окладу) робітника першого розряду і витратами цих навчальних закладів (на виплату стипендій, забезпечення харчуванням і обмундируванням);
оплата відпусток із збереженням повністю або частково заробітної плати, що надається відповідно до законодавства особам, які успішно навчаються у вечірніх і заочних вищих навчальних закладах, заочній аспірантурі, у вечірніх (змінних) і заочних загальноосвітніх школах та вечірніх (змінних) професійно-технічних училищах, оплата їх проїзду до місця навчання і назад, передбачених законодавством;
4) виплати громадянам за виконання робіт (послуг) згідно з договорами цивільно-правового характеру;
5) виплата звільненим працівникам вихідної допомоги і середнього заробітку.
21. Крім цього до витрат на оплату праці відповідно до законодавства належать:
вартість безкоштовно наданих працівникам комунальних послуг, продуктів харчування, витрати на оплату безкоштовно наданого працівникам підприємства житла (суми грошових компенсацій за ненадання безкоштовно житла, комунальних послуг тощо);
вартість безкоштовно наданих предметів (включаючи формений одяг, обмундирування), що залишаються в особистому постійному користуванні, або сума пільг у зв'язку з продажем їх за зниженими цінами (крім вартості виданого спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, мила та інших миючих засобів, знешкоджуючих засобів, молока і лікувально-профілактичного харчування або відшкодування витрат працівникам за придбання ними спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту у разі невидачі їх адміністрацією).
22. Витрати на оплату праці поділяються на основну і додаткову заробітну плату.
Основна заробітна плата - це винагорода за роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
23. До елемента "Відрахування на соціальні заходи" належать:
1) Відрахування на державне (обов'язкове) соціальне страхування, включаючи відрахування на обов'язкове медичне страхування;
2) відрахування на державне (обов'язкове) пенсійне страхування (до Пенсійного фонду), а також відрахування на додаткове пенсійне страхування;
3) відрахування до Фонду сприяння зайнятості населення;
4) відрахування до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення.
24. Відрахування на обов'язкове соціальне страхування, обов'язкове пенсійне страхування та до Фонду сприяння зайнятості населення здійснюється за встановленими законодавством нормами від загального розміру витрат на оплату праці.
Відрахування на обов'язкове соціальне страхуавання і обов'язкове пенсійне страхування не нараховується на доходи громадян від володіння корпоративними правами (отриманими дивідендами).
Відрахування на додаткове пенсійне страхування та обов'язкове медичне страхування з віднесенням до собівартості реалізованої продукції (робіт, послуг) здійснюється згідно з порядком, визначеним законодавством.
25. До елемента "Амортизація основних фондів та нематеріальних активів" належать:
1) витрати на повне відновлення основних фондів та капітальний ремонт у вигляді амортизаційних відрахувань від вартості основних виробничих фондів на реконструкцію, модернізацію та капітальний ремонт фондів, що належать підприємству, а також тих, що перебувають у користуванні підприємства за умовами оренди (лізингу), обчислені за їх балансовою вартістю відповідно до встановлених норм, включаючи прискорену амортизацію активної їх частини.
До активної частини основних виробничих фондів належать: машини та обладнання, транспортні засоби.
Рішення про прискорену амортизацію активної частини основних виробничих фондів (але не більше ніж у два рази проти встановлених законодавством норм) приймається підприємством самостійно, якщо таке рішення не є причиною підвищення рівня цін і тарифів на продукцію (роботи, послуги), що випускається. Не допускається прийняття рішення про прискорену амортизацію орендованих основних фондів без згоди орендодавця;
2) амортизаційні відрахування на надані в оперативну оренду основні фонди (крім тих, що належать до державної форми власності) нараховуються орендодавцем і використовуються ним на повне відновлення наданих в оренду або інших належних йому основних фондів. При цьому на собівартість продукції (робіт, послуг) орендаря відноситься сума нарахованих орендодавцем амортизаційних відрахувань на надані в оренду основні фонди;
3) амортизаційні відрахування на надані у фінансову оренду основні фонди, а також на надані в оперативну оренду основні фонди, що належать до державної форми власності, нараховуються орандерем і використовуються ним виключно на повне відновлення орендованої частини основних фондів;
4) витрати орендаря на капітальний ремонт орендованих будівель (приміщень) нежитлового призначення відносяться на собівартість продукції (робіт, послуг) щомісячно рівними частинами протягом строку дії договору оренди;
5) амортизаційні відрахування від вартості основних фондів (приміщень), що надаються безоплатно підприємствам громадського харчування або використовуються підприємствами самостійно для обслуговування працівників, що перебувають з підприємством у трудових відносинах;
6) витрати, пов'язані із зносом нематеріальних активів, у сумі амортизаційних відрахувань, що визначаються щомісячно за нормами, розрахованими виходячи із їх первинної вартості та строку корисного використання, але не більше десяти років безперервної експлуатації або строку діяльності підприємтсва.
26. До елемента "Інші витрати" належать:
1) витрати, пов'язані з управління виробництвом:
службові відрядження у межах норм, передбачених законодавством;
оплата робіт (послуг) консультаційного та інформаційного характеру, пов'язаних із забезпеченням виробництва, зберіганням і реалізацією продукції, включаючи послуги щодо зміни структури управління приватизованим підприємством, а також передбачених законодавством обов'язкових аудиторських перевірок;
оплата робіт із сертифікації продукції;
оплата послуг інших підприємств щодо управління виробництвом, зберігання і реалізації продукції (робіт, послуг), якщо штатним розписом підприємства не передбачено відповідні функціональні служби;
оплата за використання та обслуговування технічних засобів управління: обчислювальних центрів, вузлів зв'язку, засобів сигналізації;
оплата вартості ліцензій та інших державних дозволів для ведення господарської діяльності підприємства;
оплата збору за реєстрацію підприємства в органах державного управління, передбаченого законодавством;
2) витрати на перевезення працівників до місця роботи і назад у напрямках, що не обслуговуються пасажирським транспортом загального користування, включаючи додаткові витрати на спеціальні маршрути міського пасажирського транспорту, організовані відповідно до угод, укладених з транспортними підприємствами (понад вартість, сплачену працівниками підприємства за діючими тарифами на відповідний вид транспорту, або віднесену за рахунок прибутку, що залишається в розпоряджені підприємства), витрати на перевезення працівників - інвалідів I і II груп до місця роботи і назад незалежно від наявності маршрутів пасажирського транспорту загального користування;
3) додаткові витрати, пов'язані з виконанням робіт вахтовим методом, включаючи транспортні витрати на перевезення працівників від місця знаходження підприємства або пункту збору до місця роботи і назад та від місця проживання у вахтовому селищі до місця роботи і назад, а також витрати на експлуатацію та утримання вахтового селища, які не компенсуються платою працівників за користування житлом і комунальними послугами;
4) платежі з обов'язкового страхування майна підприємства та цивільної відповідальності, а також окремих категорій працівників, зайнятих у виробництві відповідних видів продукції (робіт, послуг) безпосередньо на роботах з підвищеною небезпекою для життя та здоров'я, передбачених законодавством;
5) витрати на сплату процентів за фінансовими кредитами, одержаними для поповнення власних обігових коштів, а також для придбання основних виробничих фондів і нематеріальних активів для поточної виробничої діяльності, незалежно від терміну кредитування, а також для сплати процентів за товарні і комерційні кредити; витрати, пов'язані із сплатою процентів за користування матеріальними цінностями, взятими в оренду (лізинг), нараховуються щомісяця в розмірі, передбаченому договором, і відображаються у складі собівартості продукції (робіт, послуг) в тому періоді, за який їх нараховано.
6) витрати, пов'язані з оплатою послуг комерційних банків та інших кредитно-фінансових установ, включаючи плату за розрахункове обслуговування, отримання гарантій, вексельного авалю, факторингових і договірних операцій, облік боргових вимог і зобов'язань, включаючи цінні папери, поштово-телеграфних послуг та інших витрат, пов'язаних з грошовим обігом;
7) витрати на виготовлення і придбання бланків цінних паперів, а також інші витрати, пов'язані з емісією цінних паперів;
8) витрати на гарнтійний ремонт і обслуговування виробленої продукції, якщо це передбачено умовами реалізації продукції, але не більше двох відсотків вартості цієї продукції;
9) витрати на реалізацію продукції:
на відшкодування складських, вантажно-розвантажувальних, перевалочних, пакувальних, транспортних і страхувальних витрат постачальника, що включаються до ціни продукції згідно з базисом поставки, передбаченим угодою сторін;
на оплату послуг транспортно-експедиційних, страхових та посередницьких організацій (включаючи комісійну винагороду), вартість яких входить до ціни продукції згідно з базисом поставки, передбаченим угодою сторін;
на оплату експортного (вивізного) мита та митних зборів;
на рекламу і передпродажну підготовку товарів.
До витрат підприємства на рекламу належать витрати на:
розробку і видання рекламних виробів (ілюстрованих прейскурантів, каталогів, брошюр, альбомів, проспектів, плакатів, афіш, рекламних листів, листівок тощо);
розробку і виготовлення ескізів, етикеток, зразків фірмових пакетів і упаковки;
рекламу в засобах масової інформації (оголошення в пресі, передачі по радіо і телебаченню), витрати на світлову, комп'ютерну та іншу зовнішню рекламу;
придбання, виготовлення, копіювання, дублювання і демонстрацію рекламних кіно-, відео- і діофільмів;
виготовлення стендів, муляжів, рекламних щитів, покажчиків тощо (в сумі амортизації, зносу щодо зазначеного інвентаря);
зберігання та експедирування рекламних матеріалів;
оформлення вітрин, кімнат-зразків, виставок-продажу, включаючи відрядження працівників підприємства на виставку продукції підприємства і вартість її зразків, що передані безпосередньо покупцям або посередницьким організаціям відповідно до контрактів і угод безоплатно і не підлягають поверненню;
уцінку продукції, що повністю або частково втратила первинну якість за час експонування у вітринах;
проведення інших рекламних заходів, пов'язаних з діяльністю підприємства;
на відшкодування витрат за участь у виставках, ярмарках, вартості безоплатно переданих зразків і моделей, на представницькі витрати (організацію прийомів, конференцій та інших офіційних заходів, включаючи оплату праці обслуговуючого персоналу) у розмірі до двох відсотків від обсягів реалізації продукції (робіт, послуг) за оподатковуваний період та в цілому за рік;
10) нарахування на заробітну плату і авторські винагороди творчих працівників, що перераховуються до фондів творчих спілок України відповідно до законодавства;
11) податки, за винятком передбачених підпунктом 3.1.2 статті 3 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", збори та інші обов'язкові платежі, передбачені законодавством, включаючи відрахування на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг, до Державного інноваційного фонду, позабюджетних фондів фінансування галузевих і міжгалузевих науково-дослідних робіт і заходів щодо освоєння нових технологій і виробництва нових видів продукції, які створюються за рахунок відрахувань від внесків до Державного фонду сприяння конверсії, а також збори та інші обов'язкові платежі, передбачені Законами України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України та декретами Кабінету Міністрів України;
12) втрати внаслідок технічного неминучого браку, витрати на операції із скляною тарою, виплати на відшкодування шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків;
13) сплата концесійних платежів за використання природних копалин;
14) витрати на оприлюднення річного звіту;
15) платежі за викиди і скиди забрюднюючих речовин у навколишнє природне середовище, розміщення відходів та інші види шкідливого впливу в межах лімітів;
16) сума сплачених орендарем процентів (винагороди) за користування наданими в оперативну та фінансову оренду основними фондами.
Орендна плата за надані в оперативну оренду приміщення нежитлового призначення включається до собівартості продукції (робіт, послуг) у розмірі, визначеному угодами сторін, а комунальної власності - не вище ставок орендної плати, встановленої місцевими органами державної виконавчої влади;
17) витрати, пов'язані з набором робочої сили, передбачені законодавством, з урахуванням витрат на оплату випускникам середніх професійно-технічних училищ і молодим спеціалістам, які закінчили вищий навчальний заклад, вартості проїзду до місця роботи, а також оплачуваної відпустки, яка надається їм перед початком роботи.
4. Групування витрат за статтями калькуляції
27. Витрати, пов'язані з виробництвом і збутом (реалізацією) продукції (робіт, послуг) лісогосподарського підприємства, під час планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) групуються за статтями:
сировина і матеріали;
в тому числі попнева плата*;
покупні матеріали (деревина, куплена від лісогосподарської діяльності), комплектуючі вироби, напівфабрикати, роботи і послуги виробничого характеру сторонніх підприємств і організацій;
паливо і енергія на технологічні цілі;
зворотні відходи (вираховуються)*;
основна заробітна плата;
додаткова заробітна плата;
відрахування на соціальне страхування;
витрати, пов'язані з підготовкою і освоєнням виробництва продукції*;
витрати на утримання і експлуатацію устаткування;
в тому числі:
послуги лісовозного транспорту на вивезенні деревини;
витрати по утриманню, експлуатації та будівництву лісовозних доріг;
загальновиробничі витрати;
загальногосподарські витрати;
попутна продукція (вираховується)*;
інші виробничі витрати;
позавиробничі (комерційні) витрати*;
------------
* Зірочкою відмічені калькуляційні статті витрат, які використовуються для калькулювання собівартості тільки промислової продукції лісогосподарського підприємства.
28. До статті калькуляції "Сировина і матеріали" включається вартість:
сировини та матеріалів, що входять до складу виробленої продукції, утворюючи її основу, чи є необхідним компонентом для виготовлення продукції (робіт, послуг), об'єктів лісогосподарських підприємств.
В цю статтю включають також витрати, пов'язані з використанням ресурсів природної сировини, включаючи плату за деревину продану, на пні (попневу плату).
Витрати за статтею калькуляції "Сировина і матеріали" включаються безпосередньо до собівартості окремих видів продукції та замовлень.
29. Витрати на покупні матеріали, що використовуються в процесі виробництва продукції (робіт, послуг) для забезпечення нормального технологічного процесу і упаковування продукції, віднесення яких безпосередньо до собівартості окремих видів продукції ускладенене, включаються до собівартості продукції в такому порядку:
а) встановлюються норми витрат цих матеріалів на кожний вид продукції;
б) відповідно до встановлених норм витрат та цін матеріалів встановлюються кошторисні ставки на одиницю продукції, які періодично переглядаються відповідно до зміни норм витрат матеріалів або цін;
в) фактичні витрати на зазначені матеріали включаються до собівартості окремих видів продукції, товарної продукції та незавершеного виробництва пропорційно до кошторисних ставок.
Попнева плата - це плата за деревину, продану (реалізовану) на пні, пнів для осмолу і деревостою, який використовується для підсочки, у відповідності з виділеним лісосічним фондом за встановленими таксами. Витрати по попневій платі розподіляються за видами виробництва ( лісозаготівлі, добування живиці, заготівля осмолу) за цільовим призначенням.
По лісозаготівлях в статтю "Сировина і матеріали" включається тільки попнева плата. Всі матеріали, списані безпосередньо на лісозаготівлі (трос, дріт та інші) включаються в статтю "Покупні вироби, напівфабрикати, роботи і послуги виробничого характеру сторонніх підприємств і організацій".
Деревина власної заготівлі, використана для подальшої переробки в межах лісогосподарського підприємства, включається в статтю "Сировина і матеріали" по собівартості, що склалася.
В лісогосподарському виробництві в статті "Сировина і матеріали" плануються і враховуються витрати на використання в процесі виробництва лісового насіння, посадкового матеріалу (в тому числі сіянці і саджанці власного виробництва по собівартості, добрива, гербіциди і арборіциди, отрутохімікати, засоби біологічного захисту рослин, будівельні та інші матеріали). Плата за воду, що забирається із водогосподарських систем у межах затверджених лімітів, відображається у відповідних статтях витрат в залежності від характеру використання води.
30. До статті калькуляції "Покупні матеріали, комплектуючі вироби, напівфабрикати, роботи і послуги виробничого характеру сторонніх підприємств та організацій" включається вартість:
покупних матеріалів, комплектуючих виробів і напівфабрикатів, що підлягають додатковій обробці на даному підприємстві;
вартість деревини заготовленої під час рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства, та інших рубок;
послуг виробничого характеру сторонніх підприємств і організацій по виконанню окремих операцій по виготовленню продукції, обробці сировини і матеріалів, які можуть бути прямо віднесені на собівартість конкретних видів продукції.
Вартість покупних матеріалів, комплектуючих виробів напівфабрикатів і послуг виробничого характеру включається безпосередньо до собівартості окремих видів і замовлень.
31. До статті калькуляції "Паливо і енергія на технологічні цілі" відносяться витрати на всі види палива і енергії (як одержані зі сторони, так і виготовлені самим підприємством), що безпосередньо використовуються в процесі виробництва продукції.
При незначній питомій вазі палива і енергії на технологічні цілі вартість їх може відноситися на витрати по утриманню і експлуатації устаткування.
Витрати палива і енергії на опалення будинків і споруд, внутрішнє і зовнішнє освітлення і різні господарські потреби відображаються за статтями загальновиробничих і загальногосподарських витрат, а на приведення в дію устаткування (рухова енергія) - за витратами на утримання і експлуатацію устаткування.
Витрати на покупну енергію складаються з витрат на її оплату за встановленими тарифами.
32. Витрати на сировину, матеріали, покупні комплектуючі вироби, напівфабрикати, паливо і енергію та інші матеріальні ресурси формуються виходячи з цін їх придбання, включаючи витрати на транспортування, зберігання та доставку, які здійснюються сторонніми організаціями, матеріальних витрат, пов'язаних з транспортною доставкою (в тому числі вантажно-розвантажувальні роботи) матеріальних ресурсів транспортом і персоналом підприємства, втрат від нестачі матеріальних цінностей у дорозі в межах норм природного убутку.
Лісоматеріали круглі і дрова власної заготівлі, відпущені для виготовлення пиломатеріалів, тари, шпал та перевідних брусів, колотих балансів, технологічної тріски та іншої продукції, списується на витрати відповідних виробництв по собівартості з врахуванням додаткових витрат по зберіганню, технологічній підготовці і подачі деревини у виробництво відповідно до стандартів, технічних умов.
Транспортні-заготівельні витрати на сировину, матеріали, покупні комплектуючі вироби, напівфабрикати і паливо в окрему статтю калькуляції не виділяються, включаються до вартості (статті) зазначених матеріальних ресурсів.
33. До вартості матеріальних ресурсів включаються також витрати підприємств на придбання упаковки і тари (крім дерев'яної та картонної), одержаної від постачальників матеріальних ресурсів, за винятком вартості цієї тари за ціною її можливого використання у тих випадках, коли ціни на них встановлені окремо понад ціни на ці ресурси.
У разі включення вартості тари до ціни матеріальних ресурсів, що надійшли від постачальника, із загальної суми витрат на їх придбання вираховується вартість тари за ціною її можливого використання чи реалізації (урахуванням витрат на придбання матеріалів для її ремонту).
34. Витрати на придбання упаковки і тари в окрему статтю калькуляції не виділяються, а включаються до витрат на придбання відповідних видів сировини та матеріалів.
35. Витрати підприємств на оплату дерев'яної й картонної тари понад ціни на матеріальні ресурси, а також витрати на її ремонт не відносяться на собівартість продукції, а відшкодовуються підприємствам під час реалізації цієї тари організаціями, які займаються збиранням тари.
36. У статті калькуляції "Зворотні відходи" відображається вартість зворотних відходів, що вираховуються із загальної суми матеріальних витрат, віднесених на собівартість продукції.
Склад та характеристика зворотних відходів викладена в пункті 19 цієї Інструкції.
37. До статті калькуляції "Основна заробітна плата" відносяться витрати на виплату основної заробітної плати, обчисленої згідно з прийнятими лісогосподарським підприємством системами оплати праці, у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників, зайнятих виробництвом продукції.
Заробітна плата робітників, зайнятих у виробництві відповідної продукції (об'єктів, робіт, послуг), безпосередньо включається до собівартості відповідних видів продукції (груп однорідних видів продукції).
Частина основної заробітної плати робітників, зайнятих у виробництві відповідної продукції (робіт, послуг), віднесення якої безпосередньо до собівартості окремих видів продукції ускладнене, включається до собівартості на основі розрахунку (виходячи з обсягу виробництва, переліку робочих місць і норм обслуговування) кошторисної ставки цих витрат на одиницю виробу, об'єкту, замовлення та інші.
Фактична заробітна плата цих робітників включається до собівартості окремих видів лісогосподарської продукції, товарного випуску та незавершеного виробництва пропоційно до кошторисних ставок. Ці ставки періодично переглядаються у разі зміни обсягу виробництва, технології, тарифних ставок тощо.
38. До статті калькуляції "Додаткова заробітна плата" відносяться витрати на виплату виробничому персоналу лісогосподарського підприємства додаткової заробітної плати, нарахованої за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
39. До статті калькуляції "Відрахування на соціальне страхування" включаються:
1) відрахування на державне (обов'язкове) соціальне страхування, включаючи відрахування на обов'язкове медичне страхування;
2) відрахування на державне (обов'язкове) пенсійне страхування (до Пенсійного фонду), а також відрахування на додаткове пенсійне страхування.
40. Відрахування на обов'язкове соціальне страхування та обов'язкове пенсійне страхування здійснюються згідно із законодавством від суми витрат на оплату праці працівників, зайнятих виробництвом продукції (робіт, послуг).
Відрахування на додаткове пенсійне страхування здійснюється згідно з порядком, визначеним законодавством.
41. До статті калькуляції "Витрати, пов'язані з підготовкою та освоєнням виробництва продукції" належать витрати на:
1) освоєння нових виробництв, цехів та агрегатів (пускові витрати);
2) підвищені витрати на виробництво нових видів продукції в період їх освоєння, а також витрати на підготовку і освоєння випуску продукції, не призначеної для серійного або масового виробництва;
3) підготовчі роботи до лісозаготівель (влаштування тимчасових споруд для обслуговування лісосічних і нижньо-складських виробництв), вирубка підліску і сухостійних дерев, влаштування тимчасових доріг та заготівлі лісохімічної сировини;
4) винахідництво і раціоналізацію;
5) відрахування на створення і впровадження нової техніки.
Витрати на освоєння нового виробництва і цехів, що вводяться в експлуатацію, пов'язані з перевіркою готовності нових підприємств, виробництв, цехів, агрегатів до введення їх в експлуатацію, шляхом комплексного виробництва (під навантаженням) усіх машин і механізмів (пробна екплуатація), пробним випуском передбаченої проектом продукції, наладкою устаткування, враховуються окремо в складі витрат майбутніх періодів і включаються в статтю "Витрати на підготовку і освоєння виробництва" з початку їх промислової експлуатації.
Величина цих витрат визначається кошторисом з необхідними розрахунками до нього. Кошторис складається виходячи з встановленого режиму, тривалості і інших умов пробної експлуатації і освоєння об'єктів, що вводяться в дію. При цьому із загальної суми пускових витрат виключається вартість продукції, виготовленої за період комплексного опробування, і яка відповідає встановленим стандартам і технічним умовам.
При затвердженні вищестоящою організацією кошторису пускових витрат визначається конкретний порядок і строки списання їх на собівартість продукції, виходячи із нормативних строків освоєння виробничих потужностей, що вводяться. Протягом всього часу витрати на освоєння включаються в собівартість окремих видів продукції по нормах, які встановлюються на одиницю продукції, виходячи із загальної суми витрат, тривалості періоду їх погашення і планового обсягу випуску продукції в цьому періоді. При виготовленні кількох видів продукції витрати на освоєння нових підприємств, виробництв і цехів розподіляються між ними пропорційно прямим витратам або сумі основної заробітної плати виробничих робітників. Пускові витрати списуються лише на вироби, що ввійшли в товарну продукцію.
42. До статті калькуляції "Витрати на утримання та експлуатацію устаткування" належать:
1) витрати на повне відновлення основних виробничих фондів та капітальний ремонт у вигляді амортизаційних відрахувань від вартості виробничого та підйомно-транспортного устаткування, трелювальних тракторів, лебідок, агрегатних лісозаготівельних машин, навантажувально-розвантажувальних механізмів, механізованих ліній на нижніх складах, сучкорізних й інших установок, лісопильного, деревообробного й інших виробництв, цехового транспорту та інструментів із складу основних виробничих фондів на реконструкцію, модернізацію та капітальний ремонт фондів, що належать підприємству, а також тих, що перебувають у користуванні підприємства за умовами оренди (лізингу), обчислені за їх балансовою вартістю відповідно до встановлених норм, включаючи прискорену амортизацію активної їх частини.
Рішення про прискорену амортизацію активної частини основних виробничих фондів (але не більше як у два рази проти встановлених законодавством норм) приймається підприємством самостійно, якщо таке рішення не є причиною підвищення рівня цін і тарифів на продукцію, об'єкти (роботи, послуги), що випускаються. Не допускається прийняття рішення про прискорену амортизацію орендованих основних фондів без згоди орендодавця.
Амортизаційні відрахування на надані в оперативну оренду основні фонди (крім тих, що належать до державної форми власності), нараховуються орендодавцем і використовуються ним на повне відновлення наданих в оренду або інших належних йому основних фондів. При цьому на собівартість продукції (робіт, послуг) орендаря відноситься сума нарахованих орендодавцем амортизаційних відрахувань на надані в оренду основні фонди.
Амортизаційні відрахування на надані в фінансову оренду основні фонди, а також на надані в оперативну оренду основні фонди, що належать до державної форми власності, нараховуються орендарем і використовуються ним виключно на повне відновлення орендованої частки основних фондів;
2) сума сплачених орендарем процентів (винагороди) за користування наданими в оперативну та фінансову оренду основними фондами;
3) витрати для проведення поточного ремонту, технічний огляд і технічне обслуговування устаткування, у тому числі взятого у тимчасове користування за угодами оперативної оренди (лізингу), за винятком його реконструкції і модернізації;