• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей

Міністерство оборони України  | Наказ від 08.08.1994 № 205 | Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 08.08.1994
  • Номер: 205
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 205 від 08.08.94
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
5 вересня 1994 р.
за N 212/422
Про затвердження Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей
Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити і ввести в дію через 10 днів після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей (додаток до наказу).
2. Командуючим військами військових округів, військовому комісару Республіки Крим, обласним, міським та районним військовим комісарам:
забезпечити своєчасне та правильне призначення і виплату державних пенсій і допомог особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби, військової служби за контрактом та жінкам, які прийняті в добровільному порядку на військову службу на посади солдатів, матросів, сержантів, старшин і їх сім'ям;
сприяти підвищенню рівня соціальної захищеності пенсіонерів Міністерства оборони України, ветеранів армії та флоту, членів сімей військовослужбовців, які загинули та померли.
3. Наказ Міністра оборони України N 1 від 04.01.94 р. вважати таким, що втратив чинність, наказ Міністра оборони СРСР N 300 від 25.07.90 р., N 40 від 30.01.91 р., N 327 від 10.07.91 р. та N 500 від 22.12.90 р. (крім додатка N 2) вважати такими, що не застосовуються в Збройних Силах України.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на начальника Головного фінансово-економічного управління Міністерства оборони України.
5. Наказ розіслати згідно з розрахунком розсилки.
Міністр оборони України
генерал армії України

В.Радецький
Затверджено
наказом Міністра оборони України
від 8 серпня 1994 р. N 205
Положення про порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і допомог військовослужбовцям та членам їх сімей
I. Загальні положення
1. Цим Положенням визначається порядок призначення та виплати в Міністерстві оборони України державних пенсій і грошової допомоги згідно з Законом України від 9 квітня 1992 р. "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" (надалі - Закон) та іншими законодавчими актами, а також рішеннями Кабінету Міністрів України з цього питання.
2. Згідно з чинним законодавством Міністерством оборони України здійснюється пенсійне забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань (крім підвідомчих Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України, Командуючому Національною гвардією України, Державному комітету у справах охорони державного кордону України, Управлінню державної охорони України), осіб командного складу партизанських загонів і з'єднань, підпільних організацій та груп, визнаних такими законодавством України, а також членів їх сімей.
Правом на пенсійне забезпечення поряд з військовослужбовцями Збройних Сил України та членами їх сімей користуються також зазначені в пункті 3 цього Положення військовослужбовці Радянської Армії та Військово-Морського Флоту колишнього СРСР, Об'єднаних Збройних Сил Співдружності Незалежних Держав (надалі - Співдружності), військовослужбовці власних Збройних Сил держав Співдружності та члени їх сімей, що переїхали на постійне місце проживання на територію України.
Порядок та умови призначення і виплати пенсій зазначеним військовослужбовцям регламентується відповідними угодами (договорами) між державами Співдружності.
3. Право на одержання державних пенсій та грошової допомоги, що призначаються від Міністерства оборони України, мають:
а) особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, жінки, прийняті в добровільному порядку на військову службу на посади солдатів, матросів, сержантів і старшин, звільнені зі служби після 4 серпня 1976 р., а також особи, які займали командні посади, що відповідають посадам офіцерського складу, в партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях та групах, визнаних такими законодавством України (надалі - військовослужбовці);
б) члени сімей зазначених у підпункті "а" цього пункту військовослужбовців та пенсіонерів з числа цих військовослужбовців.
Зазначеним у цьому пункті особам, які займали командні посади, що відповідають посадам офіцерського складу, в партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та членам їх сімей пенсії призначаються за нормами, передбаченими для осіб офіцерського складу та членам їх сімей (пункти 45 і 65 цього Положення), незалежно від того, чи мають вони офіцерські звання.
4. Згідно з цим Положенням призначаються:
а) військовослужбовцям, у тому числі тим, які раніше проходили службу в органах внутрішніх справ, звільненим з військової служби, - пенсії за вислугою строків служби або по інвалідності;
б) членам сімей військовослужбовців та пенсіонерів з числа військовослужбовців, які померли, загинули або пропали безвісти, - пенсії в разі втрати годувальника. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.
5. Військовослужбовцям та членам їх сімей можуть (за їх бажанням) призначатися пенсії органами соціального захисту населення на умовах і за нормами, встановленими Законом України "Про пенсійне забезпечення", незалежно від того, працювали військовослужбовці до вступу на військову службу чи після звільнення зі служби. При цьому поряд із заробітною платою при обчисленні пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що його одержували ці військовослужбовці перед звільненням зі служби.
6. Військовослужбовцям та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії (в тому числі від різних органів), призначається одна пенсія на їх вибір.
7. Військовослужбовцям, позбавленим у встановленому порядку військового звання (в тому числі в період перебування їх у запасі чи у відставці), і членам їх сімей пенсії, при наявності на них права, призначаються органами соціального захисту населення на умовах і за нормами, встановленими Законом України "Про пенсійне забезпечення".
8. Виплата пенсій військовослужбовцям та членам їх сімей забезпечується державою за рахунок коштів державного бюджету України.
9. Пенсії, що призначаються військовослужбовцям та членам їх сімей, не підлягають оподаткуванню.
10. Рішеннями органів місцевого самоврядування та їх виконавчих комітетів, адміністрацій та трудових колективів підприємств, установ та організацій, у межах наданих їм повноважень, можуть встановлюватися доплати до пенсій, що призначаються військовослужбовцям та їх сім'ям, додаткові види матеріального забезпечення та пільги для пенсіонерів з числа військовослужбовців та їх сімей.
11. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законами України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ".
При наявності підстав їм може бути призначена пенсія за віком від органів Міністерства соціального захисту населення України відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
II. Пенсії за вислугою строків служби
12. Право на пенсію за вислугою строків служби мають:
а) військовослужбовці, які мають на день звільнення з військової служби вислугу на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ 20 років і більше, незалежно від віку на день звільнення, часу та причини звільнення;
б) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військової служби за контрактом та військовослужбовці-жінки, звільнені з військової служби за вислугою строків служби, за віком, за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням штатів або організаційними заходами (незалежно від часу звільнення) і на день звільнення досягли 45-річного віку, а ті з них, що є інвалідами війни, - незалежно від віку, і мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ.
13. Пенсії військовослужбовцям, які мають вислугу 20 років і більше (підпункт "а" пункту 12 цього Положення) призначаються в розмірах:
а) військовослужбовцям, які мають вислугу 20 років (крім звільнених у відставку за віком або за станом здоров'я), - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (пункти 108, 109, 111, 113, 115 цього Положення), а тим, які мають вислугу більше 20 років, крім того, 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення за кожний рік вислуги понад 20 років;
б) військовослужбовцям, звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, які мають вислугу 20 років,- 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (пункти 108, 109, 111, 113, 115 цього Положення), а тим, які мають вислугу більше 20 років, крім того, 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення за кожний рік вислуги понад 20 років.
14. Пенсії за вислугою строків служби з врахуванням трудового стажу (підпункт "б" пункту 12 цього Положення) призначаються військовослужбовцям у розмірі: за загальний трудовий стаж 25 календарних років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (пункти 108, 109, 111, 113, 115 цього Положення).
15. Військовослужбовцям, зазначеним у пунктах 13 і 14 цього Положення, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугою строків служби збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорії 2, 3 і 4, - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення (пункти 108, 109, 111, 113, 115 цього Положення).
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до пунктів 13, 14 і абзацу першого цього пункту не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1,- 85 процентів, до категорії 2 та 3 - 80 процентів.
16. Пенсії за вислугою строків служби, обчислені відповідно до пунктів 13-15 цього Положення, не можуть бути нижчими від встановленого законодавством України мінімального розміру пенсії за віком.
17. Пенсії за вислугою строків служби, які призначаються відповідно до пунктів 12-16 цього Положення, незалежно від обчисленого розміру, підвищуються:
а) військовослужбовцям, які є інвалідами війни I, II груп - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, III групи - півтори мінімальні пенсії за віком;
б) військовослужбовцям, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, як у воєнний, так і у мирний час, іншим військовослужбовцям з числа учасників бойових дій (стаття 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") , якщо вони не є інвалідами війни, - на суму мінімальної пенсії за віком;
в) військовослужбовцям, які є учасниками війни (стаття 9 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), - на 50 процентів мінімальної пенсії за віком;
г) військовослужбовцям, які зазнали політичних репресій і в подальшому були реабілітовані, - на 50 процентів мінімальної пенсії за віком;
д) військовослужбовцям з числа примусово переселених членів сімей громадян, які зазнали політичних репресій і надалі були реабілітовані, - на 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
18. До пенсії за вислугою строків служби, яка призначається військовослужбовцям (в тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховуються надбавки:
а) непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, котрі належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника (пункти 55 і 61 цього Положення), які не одержують трудову або соціальну пенсії, - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі соціальної пенсії, встановленої Законом України "Про пенсійне забезпечення" для відповідної категорії непрацездатних. За наявності одночасно права на соціальну пенсію та надбавку на непрацездатного члена сім'ї до пенсії за вислугою строків служби, на вибір пенсіонера, членові сім'ї може бути призначено соціальну пенсію органами соціального захисту населення або нараховано на цього члена сім'ї надбавку. Виплата надбавки здійснюється в порядку, передбаченому абзацем другим пункту 141 цього Положення;
б) пенсіонерам, які є інвалідами 1 групи внаслідок причин, зазначених у підпункті "б" пункту 42 цього Положення або внаслідок трудового каліцтва, професійного чи загального захворювання, а також одиноким пенсіонерам, які за висновками медичних закладів потребують стороннього догляду за ними (крім інвалідів, зазначених у підпункті "а" пункту 17 цього Положення), - в розмірі соціальної пенсії, встановленої Законом України "Про пенсійне забезпечення" для відповідних категорій пенсіонерів. При цьому до числа одиноких належать ті з пенсіонерів, разом з якими не проживають їх працездатні діти, брати, сестри, онуки і дружина (чоловік), на котрих в установленому законодавством порядку покладено обов'язок їх утримувати;
в) пенсіонерам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (стаття 11 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), - в розмірі 200 процентів мінімальної пенсії за віком.
Фіксовані розміри надбавок наведені в додатку N 1 до цього Положення.
19. Особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, до пенсії за вислугою строків служби (в тому числі обчислену з урахуванням підвищень і надбавок, встановлених пунктами 17 та 18 цього Положення) призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;
інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;
інвалідам III групи; особам хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - 50 процентів мінімальної пенсії за віком;
особам, віднесеним до категорії 2, - 30 процентів мінімальної пенсії за віком;
особам, віднесеним до категорії 3, - 25 процентів мінімальної пенсії за віком;
особам, віднесеним до категорії 4, - 15 процентів мінімальної пенсії за віком.
Категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також розміри додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, наведені в статтях 14, 50, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
20. У вислугу строків служби на пенсії, які призначаються військовослужбовцям, зараховуються:
а) військова служба в Збройних Силах, Прикордонних військах, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України;
б) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького та рядового складу - з дня призначення на відповідну посаду;
в) служба як військових будівельників у військово-будівельних загонах (частинах);
г) час перебування на практичній льотній підготовці призваних на військову службу осіб, які навчалися на офіцерів запасу льотного складу в навчальних організаціях Товариства сприяння обороні України, з 1 січня 1961 р. до 11 жовтня 1991 р. - у системі ДТСААФ колишнього СРСР;
д) час роботи в Радах народних депутатів та їх органах, центральних і місцевих органах державної виконавчої влади із залишенням на військовій службі чи на службі в органах внутрішніх справ;
е) час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих. Цей підпункт не поширюється на осіб, які вислані в адміністративному порядку із заборонених режимних місцевостей і прикордонної смуги в порядку здійснення паспортного режиму, а також на осіб, які знаходилися на поселенні;
є) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах та інших військових формуваннях колишнього СРСР (Перелік внутрішніх військ наведений у додатку N 2 до цього Положення);
ж) служба в партизанських загонах і з'єднаннях, у частинах і з'єднаннях народного ополчення в період Великої Вітчизняної війни, які були сформовані в 1941 році в містах Москві та Ленінграді, Московській, Ленінградській та Ростовській областях;
з) служба в органах державної безпеки колишнього СРСР (ВНК-КДБ СРСР):
до 1 жовтня 1955 - на посадах оперативного складу (включаючи період навчання), начальницького та керівного складу за переліками посад, затверджених Головою КДБ колишнього СРСР, а на інших посадах - з дня присвоєння військового або спеціального звання;
з 1 жовтня 1955 р. - на посадах військовослужбовців;
и) служба в органах внутрішніх справ (охорони громадського порядку) колишнього СРСР на посадах рядового та начальницького складу - з дня призначення на відповідну посаду;
і) служба у винищувальних батальйонах, створених органами НКВС у період Великої Вітчизняної війни, військовослужбовців, які направлялися в ці батальйони на командні посади з військ і органів НКВС або внутрішніх військ (без звільнення з дійсної військової служби), а також осіб, які направлялися на командні посади в зазначені батальйони з органів НКВС, де вони займали посади середнього, старшого та вищого начальницького складу та мали військові або відповідні спеціальні звання;
ї) служба військовослужбовців в особливих авіагрупах та інших авіапідрозділах ЦПФ - з дня передачі їх у період Великої Вітчизняної війни у склад (оперативне підпорядкування) Збройних Сил колишнього СРСР;- час навчання в учбових закладах і учбових підрозділах ЦПФ осіб, призваних військовими комісаріатами в період Великої Вітчизняної війни на дійсну військову службу та направлених в ці учбові заклади та підрозділи, - з дня призову;
й) час перебування військовослужбовців у період Великої Вітчизняної війни в оточенні, полоні, а також на спецперевірці, якщо полонення не було добровільним і військовослужбовець, перебуваючи у полоні, не вчинив злочину проти Батьківщини;
к) час перебування військовослужбовців у період Великої Вітчизняної війни в нейтральних країнах, як інтернованих, якщо військовослужбовець, який був інтернованим, не вчинив злочину проти Батьківщини;
л) час перебування військовослужбовців у період Великої Вітчизняної війни у змінному складі штрафних рот і батальйонів у випадках, коли направлення в ці частини було пов'язане з перебуванням їх в оточенні, полоні або проживанням на тимчасово окупованій території, якщо вони не вчинили там злочину проти Батьківщини, а також час перебування військовослужбовців у дисциплінарній частині, якщо цей час у встановленому порядку зарахований їм у строк військової служби;
м) військова служба в Збройних Силах, органах безпеки держав - учасниць Співдружності та інших військових формувань, створених законодавчими органами цих держав, Об'єднаних Збройних Силах Співдружності. Вислуга строків служби (в тому числі на пільгових умовах) у цих випадках обчислюється в порядку, встановленому законодавством держав - учасниць Співдружності, на території яких військовослужбовці проходили службу, якщо інше не встановлене відповідними міжнародними угодами;
н) служба в органах внутрішніх справ держав - учасниць Співдружності, за яку вислуга строків служби обчислюється у порядку, встановленому відповідними міжнародними угодами;
о) інші періоди, зазначені у підпункті "а" пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 1993 року N 747.
21. У вислугу строків служби особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ при призначенні їм пенсії відповідно до підпункту "а" пункту 12 цього Положення зараховується додатково час їхнього навчання (в тому числі заочно) до вступу на військову службу із запасу чи призначення на відповідну посаду в органи внутрішніх справ у цивільних вищих навчальних закладах, а також в середніх спеціальних навчальних закладах колишнього Союзу РСР (при наявності циклів або відділень військової підготовки), після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, у межах до п'яти років із розрахунку - один рік навчання за шість місяців.
На зазначених умовах включається у вислугу строків служби час навчання в цивільних вищих навчальних закладах і при призначенні пенсій особам офіцерського складу, які, перебуваючи студентами, безпосередньо з цих навчальних закладів до їх закінчення були відчислені з різних причин, в тому числі й для продовження навчання у вищих військово-навчальних закладах.
22. При обчисленні вислуги строків служби для призначення пенсій (крім пенсій, призначених відповідно до підпункту "б" пункту 12 цього Положення) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 23, 24 цього Положення):
а) один місяць служби за шість місяців - у постійному складі штрафних рот і батальйонів діючої армії;
б) один місяць служби за три місяці:
участь в бойових діях у воєнний час;
час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах внаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії;
час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;
час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, до 1 січня 1988 р.;
час служби на території колишньої Республіки Югославії у складі Миротворчих Сил ООН, а військовослужбовцям, які отримали поранення, контузії, каліцтво або захворювання, - також і час безперервного перебування у зв'язку з цим у лікувальних закладах, - з 15 липня 1992 року;
крім вищезазначених, інші періоди дійсної військової служби в Радянській Армії, Військово-Морському Флоті, інших військових формуваннях колишнього СРСР, які зараховуються у вислугу строків служби на пенсію на пільгових умовах, передбачених цим підпунктом, наведені в додатку N 3 до цього Положення;
в) один місяць служби за два місяці:
у з'єднаннях, військових частинах і підрозділах, які брали участь у підтриманні режиму надзвичайного стану;
на льотній роботі в реактивній і турбогвинтовій авіації - на умовах, передбачених підпунктом "а" пункту 24 цього Положення;
у складі екіпажів кораблів-екранопланів, віднесених до літальних апаратів (літаків) турбогвинтової авіації;
на атомних підводних крейсерах, атомних підводних човнах, дизельних підводних човнах, обладнаних допоміжними атомними енергетичними установками - на умовах, передбачених абзацем другим підпункту "в" пункту 24 цього Положення;
на посадах водолазів, які виконують роботу в умовах тривалого перебування під підвищеним тиском під водою або в барокамерах на умовах, передбачених підпунктом "д" пункту 24 цього Положення, - з 1 січня 1986 р.;
час служби в лепрозорних і протичумних відділеннях військових госпіталів, у відділеннях військових госпіталів по лікуванню осіб, заражених вірусом імунодефіцита людини або хворих на СНІД, у патологоанатомічних і реанімаційних відділеннях військових госпіталів;
крім вищезазначених, інші періоди дійсної військової служби в Радянській Армії, Військово-Морському Флоті, інших військових формуваннях колишнього СРСР, які зараховуються у вислугу років на пенсію на пільгових умовах, передбачених цим підпунктом, наведені у додатку N 3 до цього Положення;
г) один місяць служби за півтора місяці:
на льотній роботі в авіації (крім видів авіації, зазначених у підпункті "в" цього пункту) - на умовах, передбачених підпунктом "а" пункту 24 цього Положення;
на атомних надводних кораблях - із строків, установлених міністром оборони та Центральним управлінням Служби безпеки України;
на підводних човнах (крім зазначених у підпункті "в" цього пункту) в період перебування їх у строю;
у складі екіпажів атомних самохідних глибоководних апаратів і автономних самохідних підводних снарядів;
на мінних тральщиках під час тралення бойових мін;
в управліннях з'єднань підводних човнів (у тому числі учбових), що перебувають в строю, і з'єднань мінних тральщиків під час тралення бойових мін на посадах, що визначаються міністром оборони України, і на умовах, передбачених відповідно підпунктами "в" і "г" пункту 24 цього Положення. Перелік посад управлінь, з'єднань підводних човнів, що перебувають в строю, і з'єднань тральщиків у період тралення бойових мін, служба в яких підлягає зарахуванню у вислугу строків служби на пенсію на пільгових умовах, затверджується міністром оборони та Центральним управлінням Служби безпеки України;
на посадах водолазів усіх найменувань і спеціальностей (крім водолазів, зазначених у підпункті "в" цього пункту);
на посадах, де виконання обов'язків пов'язане з систематичними стрибками з парашутом при виконанні річних норм, що визначені в пункті 3 "Умов заліку до вислуги років на пенсію військовослужбовцям окремих періодів військової служби у Збройних Силах України з 1 травня 1992 року", що доведені листом управління кадрів та фінансового управління Міністерства оборони України 10 травня 1993 р. N 146/5/1054;
у підрозділах Національної гвардії України по охороні дипломатичних та консульських представництв іноземних держав, у підрозділах Управління державної охорони України, що визначаються у встановленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки України, військ внутрішньої та конвойної охорони, установ виконання покарань органів внутрішніх справ та підрозділах міліції особливого призначення за Переліками посад і умовами, що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств;
на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, в інших підрозділах Прикордонних військ за Переліком, затверджуваним Державним комітетом у справах охорони державного кордону України;
у складі других екіпажів дизель-електричних підводних човнів, що перебувають у строю;
у високогірних місцевостях на висоті від 1000 до 1500 метрів над рівнем моря, а у виняткових випадках - і нижче згідно з переліками військових частин, підрозділів та установ, затверджуваних відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ, Центральним управлінням Служби безпеки, Головним управлінням командуючого Національною гвардією, Державним комітетом у справах охорони державного кордону України, Управлінням державної охорони України;
в укріплених районах військовослужбовцям, які несуть бойове чергування в спорудах оборонних позицій у складі бойових обслуг;
у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Центральним управлінням Служби безпеки, Головним управлінням командуючого Національною гвардією, Державним комітетом у справах охорони державного кордону України, Управлінням державної охорони України;
на посадах, де виконання обов'язків пов'язано з роботами по знешкодженню вибухонебезпечних предметів, у період виконання робіт, переліки яких визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств;
на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 1 січня 1988 р. по 31 грудня 1993 р.;
у складі підрозділів, залучених для виконання завдань у зоні особливого режиму в районі державного кордону України з Республікою Молдова, - з 17 березня 1992 р. по 1 жовтня 1993 р.;
інші періоди служби, зазначені у підпункті "в" пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 1993 р. N 747;
крім перелічених вище, інші періоди дійсної військової служби в Радянській Армії, Військово-Морському Флоті, інших військових формуваннях колишнього СРСР, що зараховуються у вислугу років на пенсію на пільгових умовах, передбачених даним пунктом, наведені в додатку N 3 до цього Положення;
д) один місяць служби за сорок днів:
особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та військовослужбовцям, які працюють у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Центральним управлінням Служби безпеки.
23. При наявності двох і більше підстав для зарахування до вислуги строків служби для призначення пенсії на пільгових умовах одного й того ж періоду служби вислуга обчислюється за тією підставою, що дає найбільші пільги.
Вислуга строків служби, яка була обчислена для призначення пенсій військовослужбовцям до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", перегляду не підлягає.
24. До вислуги строків служби для призначення пенсії військовослужбовцям, зараховується на пільгових умовах:
а) служба на льотній роботі (підпункти "в" і "г" пункту 22 цього Положення) зараховується на посадах льотного складу, визначених міністром оборони України, в авіаційних частинах, з'єднаннях, об'єднаннях і штабах Військово-Повітряних Сил та авіації, інших видів Збройних Сил України, в авіаційно-учбових закладах, науково-дослідних і науково-випробних організаціях, у військових представництвах ВПС на промислових підприємствах. При цьому, служба на зазначених посадах зараховується у вислугу років на пільгових умовах тим військовослужбовцям, які мають нальот годин на літаках, вертольотах (надалі - літаках) не менше встановленої річної норми нальоту годин (з урахуванням абзаців п'ятого, шостого та сьомого цього підпункту), а до 1 січня 1960 р. - не менше як 25 годин на рік.
Норма нальоту годин, яка дає право на пільгове обчислення вислуги строків служби, у випадках, коли військовослужбовець перебував на льотній роботі неповний календарний рік, визначається пропорційно часу фактичного перебування на льотній роботі.
У такому ж порядку (пропорційно часу фактичного перебування на льотній роботі) визначається норма нальоту годин, що дає право на відповідне пільгове обчислення вислуги строків служби, стосовно військовослужбовців, які одну частину календарного року виконували льотну роботу на літаках з реактивними або турбогвинтовими двигунами, а іншу - на літаках з поршневими двигунами. При цьому, якщо зазначені військовослужбовці не виконали норму нальоту годин на літаках з реактивними або турбогвинтовими двигунами за відповідну частину року, їх фактичний нальот годин на цих літаках включається в нальот годин на літаках з поршневими двигунами та за умови виконання річної норми нальоту, даний календарний рік служби зараховується їм у вислугу строків служби на пільгових умовах, що передбачені підпунктом "г" пункту 22 цього Положення.
Військовослужбовцям, які мають змішаний нальот годин протягом календарного року, тобто виконували льотну роботу перемінно на літаках з реактивними або турбогвинтовими двигунами та на літаках з поршневими двигунами, даний календарний рік служби зараховується у вислугу строків служби на пільгових умовах, передбачених підпунктом "в" пункту 22 цього Положення, якщо вони мають нальот годин на літаках з реактивними або турбогвинтовими двигунами не менше зазначеної річної норми. При меншому нальоті годин на літаках з реактивними або турбогвинтовими двигунами фактичний нальот годин зазначених військовослужбовців на цих літаках включається в їх нальот годин на літаках з поршневими двигунами і, за умови виконання річної норми нальоту, даний календарний рік служби зараховується їм у вислугу строків служби на пільгових умовах, передбачених підпунктом "г" пунктом 22 цього Положення.
Час перебування у відрядженнях за кордоном військовослужбовців, котрі займали посади льотного складу до направлення за кордон, які в період перебування в цих відрядженнях фактично виконували льотну роботу, зараховується їм у вислугу строків служби на пільгових умовах (підпункти "в" і "г" пункту 22 цього Положення) незалежно від виконання ними норми нальоту годин.
Військовослужбовцям льотного складу, які перенавчаються на інших типах літаків, час перенавчання (але не більше одного року) зараховується у вислугу строків служби на відповідних пільгових умовах, незалежно від виконання ними встановленої норми нальоту годин. При цьому на пільгових умовах, передбачених підпунктом "в" пункту 22 цього Положення, час перенавчання зараховується у вислугу строків служби у тому разі, якщо військовослужбовці до перенавчання виконували льотну роботу на літаках з реактивними або турбогвинтовими двигунами і перенавчалися на літаках з такими ж двигунами.
Час перебування військовослужбовців льотного складу на перепідготовці або удосконаленні в авіаційних військово-учбових закладах зараховується у вислугу строків служби на відповідних пільгових умовах незалежно від виконання ними встановленої норми нальоту годин, якщо вони були направлені на навчання із збереженням за ними у військовій частині штатної посади, в період навчання виконували льотну роботу та після закінчення навчання знов призначені на посади льотного складу.
Військовослужбовцям, які звільнені з льотної роботи, час служби з дня фактичного припинення льотної роботи зараховується у вислугу строків служби у календарному обчисленні;
б) служба у високогірних місцевостях України зараховується у вислугу на пільгових умовах (підпункт "г" пункту 22 цього Положення) з дня прибуття військовослужбовців у високогірні місцевості по день вибуття з цих місцевостей включно.
При цьому на пільгових умовах зараховуються у вислугу строків служби і періоди тимчасового вибуття військовослужбовців з високогірних місцевостей із збереженням штатної посади за місцем служби - на лікування, у відпустку, а також у службове відрядження (в тому числі на збори та курси).
У разі надання військовослужбовцю, який проходить службу у високогірній місцевості, при звільненні з військової служби відпустки з подальшим виключенням зі списків особового складу частини у зв'язку зі звільненням, час цієї відпустки, незалежно від місця її проведення військовослужбовцем, зараховується у вислугу строків служби у календарному обчисленні.
Днем прибуття в високогірну місцевість вважається:
для військовослужбовців, які прибули в одиночному порядку, - день зарахування в списки особового складу наказом командира військової частини;
для військовослужбовців, які прибули у складі військової частини (підрозділу), - день прибуття частини (підрозділу) в пункт дислокації у високогірній місцевості, оголошений наказом командира військової частини.
Днем вибуття з високогірної місцевості вважається:
для військовослужбовців, які вибули в одиночному порядку, - день виключення зі списків особового складу наказом командира військової частини;
для військовослужбовців, які вибули у складі військової частини (підрозділу), - день вибуття частини (підрозділу) з пункту постійної дислокації у високогірній місцевості, оголошений наказом командира військової частини;
в) служба на підводних човнах (крім зазначених у пункті 22 цього Положення) в період їх будівництва, знаходження на консервації, поточному, середньому та капітальному ремонтах, на переобладнанні, модернізації та в інші періоди, коли підводні човни не перебувають в строю, зараховується у вислугу строків служби у календарному обчисленні.
Служба в управліннях з'єднань підводних човнів, що знаходяться в строю, на відповідних посадах, що визначаються міністром оборони України, зараховується у вислугу строків служби на пільгових умовах, передбачених підпунктом "г" пункту 22 цього Положення, якщо стаж плавання військовослужбовця на підводних човнах складає не менше 60 ходових днів на рік. При стажі плавання не менше 60 ходових днів на рік зараховується у вислугу років на пільгових умовах служба на зазначених посадах в управліннях з'єднань підводних човнів, що є учбовими та будуються, що є учбовими та ремонтуються, що будуються та ремонтуються. Служба в управліннях з'єднань підводних човнів, що будуються, зараховується у вислугу строків служби у календарному обчисленні;
г) служба на мінних тральщиках зараховується у вислугу строків служби на пільгових умовах, передбачених підпунктом "г" пункту 22 цього Положення, в дні фактичного тралення бойових мін, незалежно від тривалості їх тралення протягом дня.
У такому ж порядку зараховуються у вислугу строків служби на пільгових умовах дні фактичного перебування на мінних тральщиках у період тралення бойових мін військовослужбовців управлінь з'єднань тральщиків, які займають посади, наведені у додатку N 3 "Умов заліку до вислуги років на пенсію військовослужбовцям окремих періодів військової служби у Збройних Силах України з 1 травня 1992 р.", що доведені листом управління кадрів та фінансового управління Міністерства оборони України від 10 травня 1993 р. N 146/5/1054;
д) служба на посадах водолазів, які виконують роботу в умовах тривалого перебування під підвищеним тиском під водою або у барокамерах, зараховується у вислугу строків служби на пільгових умовах, передбачених підпунктом "в" пункту 22 цього Положення, військовослужбовцям, які зайняті на цій роботі не менше 30 годин протягом календарного року.
Служба на посадах водолазів, які не виконують роботи, зазначеної в абзаці першому цього підпункту, або які виконують цю роботу тривалістю менше 30 годин у рік і, крім того, зайнятих на інших роботах, зараховується у вислугу строків служби на пільгових умовах, передбачених підпунктом "г" пункту 22 цього Положення, військовослужбовцям, які виконали протягом року такі мінімальні норми годин роботи під водою: на посадах водолазних спеціалістів - 30 годин, на інших водолазних посадах - 60 годин. При цьому військовослужбовцям, які займали зазначені посади неповний календарний рік, норма годин роботи під водою, що дає право на пільгове обчислення вислуги строків служби, визначається пропорційно часу служби на цих посадах;
е) служба в укріплених районах військовослужбовців, які несуть бойове чергування в спорудах оборонних позицій у складі бойових обслуг, зараховується у вислугу строків служби на пільгових умовах, передбачених підпунктом "г" пункту 22 цього Положення, з дня залучення військовослужбовця до несення бойового чергування по день вибуття з укріпленого району або вступу в укріпленому районі на посаду, не пов'язану з несенням бойового чергування, включно. При цьому на пільгових умовах зараховуються у вислугу строків служби і зазначені в абзаці першому підпункту "б" цього пункту періоди тимчасового вибуття військовослужбовців з укріплених районів;
є) строкова військова служба зараховується до вислуги строків служби для призначення пенсій у календарному обчисленні, а в разі проходження цієї служби відповідно до умов, визначених у пункті 22 цього Положення, або які згідно із законодавством колишнього СРСР були підставою зарахування до вислуги строків служби для призначення пенсії на пільгових умовах, - у відповідному пільговому обчисленні;
ж) умови зарахування у вислугу строків служби на пенсію дійсної військової служби (в тому числі дійсної строкової військової служби) в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті викладені в додатку N 3 до цього Положення.
25. У вислугу строків служби на пенсію не зараховуються періоди:
а) перебування в ліцеях і військових частинах як вихованців та юнг;
б) перебування військовослужбовців у запасі, в тому числі перебування їх на зборах (командирських зайняттях) у військових частинах;
в) перебування засуджених військовослужбовців у дисциплінарній частині (виключаючи випадки, зазначені в підпункті "л" пункту 20 цього Положення);
г) інші періоди, які не підлягають зарахуванню у вислугу строків служби на пенсію за законодавством колишнього СРСР, зазначені в додатку N 3 до цього Положення (підпункт "г" пункту 2).
26. Вислуга строків служби для призначення пенсій військовослужбовцям обчислюється з дня зарахування їх на військову службу по день звільнення з військової служби. При цьому вважаються:
а) днем зарахування на військову службу:
день прибуття до військового комісаріату для відправлення у військову частину - для призовників і офіцерів, призваних із запасу;
день від'їзду до місця служби, вказаний у розпорядженні, виданому військовим комісаріатом, - для військовозобов'язаних і жінок;
день вибуття у відпустку, зазначений військовим комісаріатом у відпускному білеті, - для офіцерів запасу, призначених на військову службу безпосередньо після закінчення цивільного вищого (або колишнього середнього спеціального) навчального закладу з одночасним наданням відпустки;
день прибуття на навчання до військово-навчального закладу для допризовників, призовників і військовозобов'язаних, вказаний у приписі, виданому військовим комісаріатом. За відсутності даних про день явки у військовий комісаріат для відправлення у військову частину або вибуття до місця служби чи у відпустку за день зарахування на військову службу приймається дата зарахування військовослужбовця в списки особового складу наказом командира військової частини.
Якщо в особистій справі військовослужбовця та інших наявних документах вказані тільки рік і місяць зарахування на військову службу, без зазначення точної дати, за день зарахування на військову службу приймається 15 число відповідного місяця;
б) днем звільнення з військової служби:
день, з якого військовослужбовець прийнятий на військовий облік у військовому комісаріаті у зв'язку зі звільненням з військової служби, відчисленням з військово-навчального закладу або із закінченням навчального закладу, але не пізніше строку, вказаного в приписі.
27. При призначенні пенсій військовослужбовцям враховуються тільки повні роки вислуги строків служби або загального трудового стажу без округлення фактичного розміру вислуги чи трудового стажу у бік збільшення.
28. Обчислення вислуги строків служби для призначення пенсії здійснюється за послужним списком особистої справи військовослужбовця.
Основними документами, що підтверджують окремі періоди військової служби, які підлягають зарахуванню у вислугу строків служби у календарному обчисленні або на пільгових умовах, є:
а) довідки архівних і військово-лікувальних закладів;
б) переліки посад льотного складу, посад управлінь з'єднань підводних човнів і з'єднань тральщиків, служба в яких підлягає зарахуванню у вислугу строків служби на пільгових умовах, впроваджені в дію наказами Міністра оборони України;
в) листи обліку: льотної роботи військовослужбовців льотного складу, стажу плавання військовослужбовців Військово-Морського Флоту, Прикордонних військ виконання стрибків з парашутом військовослужбовців та інших військовослужбовців, служба яких пов'язана з систематичними стрибками з парашутом, роботи водолазів під водою;
г) виписки з наказів командирів військових частин або повідомлення військових частин, управлінь (відділів) кадрів або управлінь (відділів) мобілізації та комплектування відповідних штабів про час проходження військовослужбовцями служби у високогірних місцевостях, в укріплених районах із залученням до несення бойового чергування в спорудах оборонних позицій у складі бойових обслуг;
д) довідки кадрових органів Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління командуючого Національною гвардією України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Управління державної охорони України, Цивільної оборони України, інших військових формувань, створених Верховною Радою України, про службу в цих формуваннях, яка підлягає зарахуванню у вислугу строків служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах;
е) копії дипломів, посвідчення, довідки і повідомлення цивільних вищих та інших навчальних закладів про час навчання в цих навчальних закладах, що підлягає включенню у вислугу строків служби та загальний трудовий стаж на умовах, передбачених підпунктом "б" пункту 12 та пунктом 21 цього Положення;
є) інші документи, що підтверджують періоди дійсної військової служби в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, служби в органах МВС колишнього СРСР та держав-учасниць Співдружності, перелічені в додатку N 3 до цього Положення.
29. Перед представленням військовослужбовців до звільнення з військової служби управління (відділ) кадрів уточнює дані про проходження ними служби, а у необхідних випадках і дані про навчання в цивільних вищих (або колишніх середніх) навчальних закладах до прийняття (призову) на військову службу, підтверджує в послужному списку їх особистих справ періоди служби та іншої діяльності, що підлягає зарахуванню у вислугу строків служби у календарному обчисленні і окремо - на умовах, передбачених пунктом 21 цього Положення, або на пільгових умовах, після чого разом з відповідним фінансовим органом (пункт 33 цього Положення) обчислює вислугу строків служби для призначення пенсії.
Щодо військовослужбовців, зазначених у підпункті "б" пункту 12 цього Положення, управління (відділ) кадрів поряд зі службою уточнює і підтверджує також загальний трудовий стаж їх роботи (включаючи час навчання).
30. Окремі періоди військової служби при відсутності документів і неможливістю їх одержання через відсутність архівних даних можуть бути, як виняток, підтверджені (з урахуванням пункту 31 цього Положення) наказами по особовому складу відповідних начальників.
31. Накази про затвердження окремих періодів військової служби (пункт 30 цього Положення) видаються після вивчення усіх даних про проходження служби військовослужбовцями на підставі письмових показань не менше двох свідків, разом з якими військовослужбовці проходили службу у підтверджувані періоди. Письмові показання свідків завіряються командирами військових частин, в яких вони проходять службу, або військовими комісарами за місцем проживання свідків після звільнення їх з військової служби. При цьому на підставі особистих справ свідків на їх письмових показаннях зазначається, в яких військових частинах проходили вони службу в підтверджувані періоди.
У наказах про підтвердження окремих періодів військової служби зазначаються посади, які займали військовослужбовці у підтверджувані періоди.
32. Загальний трудовий стаж для призначення пенсій військовослужбовцям, зазначеним у підпункті "б" пункту 12 цього Положення, обчислюється відповідно до статей 56-63 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а також до інших законодавчих та нормативних актів. При обчисленні стажу роботи для призначення пенсій за віком, в тому числі для підтвердження цього стажу на підставі свідчення свідків, оформлюється в порядку, передбаченому пунктом 31 цього Положення.
33. Обчислення вислуги строків служби (загального трудового стажу) для призначення пенсій здійснюється:
а) Головним фінансово-економічним управлінням Міністерства оборони України разом з Головним управлінням кадрів Міністерства оборони України або Головним організаційно-мобілізаційним управлінням Генерального штабу Збройних Сил України або відповідними відділами кадрів управлінь Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України - усім генералам та адміралам, а також офіцерам, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби, військовослужбовцям, які прийняті на військову службу за контрактом, військовослужбовцям-жінкам апарату Міністерства оборони України та військових частин центрального підпорядкування (за винятком військовослужбовців, котрі займають посади, призначення на які здійснюється за наказами командуючих військами військових округів, їм відповідних та нижче);
б) фінансовими управліннями округів і флоту разом:
з відповідними управліннями (відділами) кадрів - офіцерам, прапорщикам і мічманам управлінь округів, флоту і військових частин, що належать до їх складу, з'єднань і об'єднань, а також офіцерам, прапорщикам і мічманам військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюється за наказами командуючих військами військових округів, їм відповідних і нижче. В окремих випадках, у цілях забезпечення збереження особистих справ і своєчасного обчислення вислуги строків служби, спільним рішенням Головного управління кадрів і Головного фінансово-економічного управління Міністерства оборони України на фінансове управління та управління кадрів округів і флоту може бути покладене обчислення вислуги строків служби військовослужбовцям деяких з'єднань та об'єднань, підпорядкованих Міністерству оборони України, з урахуванням дислокації останніх;
з відповідними організаційно-мобілізаційними управліннями (відділами) штабів - військовослужбовцям надстрокової служби, військовослужбовцям, прийнятим на військову службу за контрактом, і військовослужбовцям-жінкам.