МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ ФІНАНСОВОГО МОНІТОРИНГУ
Н А К А З
12.05.2003 N 46 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 травня 2003 р.
за N 379/7700
Про затвердження Вимог до кваліфікації працівника суб'єкта первинного фінансового моніторингу, відповідального за проведення фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 160 від 17.08.2005 )
З метою забезпечення діяльності суб'єктів первинного фінансового моніторингу щодо організації фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму, відповідно до вимог статті 13 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" та пункту 12 Програми протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, на 2003 рік, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 29 січня 2003 N 140,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Вимоги до кваліфікації працівника суб'єкта первинного фінансового моніторингу, відповідального за проведення фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму (далі - Вимоги), що додаються.
2. Аналітичному управлінню (Фещенко О.Ю.) спільно з юридично-правовим відділом Управління міжнародної та нормативно-правової роботи (Саченко І.П.) забезпечити державну реєстрацію цього наказу в Міністерстві юстиції України.
3. Відділу кадрової роботи, фінансування та справ (Поплевічева Н.Г.) після державної реєстрації забезпечити опублікування цього наказу в порядку, визначеному законодавством.
4. Вимоги, затверджені цим наказом, набирають чинності одночасно із набранням чинності Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом".
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника голови Державного департаменту фінансового моніторингу Янушевича Я.В.
Державний секретар Міністерства фінансів України - голова Державного департаменту фінансового моніторингу | С.Г.Гуржій |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного
департаменту фінансового
моніторингу
12.05.2003 N 46
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 травня 2003 р.
за N 379/7700
ВИМОГИ
до кваліфікації працівника суб'єкта первинного фінансового моніторингу, відповідального за проведення фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму
Працівник суб'єкта первинного фінансового моніторингу (його відокремлених підрозділів, крім представництв), призначений в установленому порядку відповідальним за проведення фінансового моніторингу (далі - Відповідальний працівник), повинен відповідати таким кваліфікаційним вимогам:
( Абзац перший із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету фінансового моніторингу N 160 від 17.08.2005 )
1. Знати:
1.1. Законодавство, яке регулює відносини у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму, у тому числі:
Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом";
Указ Президента України від 19.07.2001 N 532 "Про додаткові заходи щодо боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом";
Указ Президента України від 10.12.2001 N 1199 "Про заходи щодо запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом";
постанову Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 28.08.2001 N 1124 "Про Сорок рекомендацій Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF)".
1.2. Нормативно-правові акти Державного департаменту фінансового моніторингу (далі - Держфінмоніторинг) та інших суб'єктів державного фінансового моніторингу, які здійснюють відповідно до законодавства нагляд за діяльністю суб'єкта первинного фінансового моніторингу (Національний банк України, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг).
1.3. Законодавчі та інші нормативно-правові акти, що регулюють діяльність суб'єкта первинного фінансового моніторингу з проведення фінансових операцій.
1.4. Повний перелік видів фінансових операцій, що виконуються суб'єктом первинного фінансового моніторингу, порядок їх проведення.
1.5. Посадові інструкції та функціональні обов'язки працівників суб'єкта первинного фінансового моніторингу, задіяних у виконанні фінансових операцій.
1.6. Правила проведення фінансового моніторингу та програми його здійснення, установлені суб'єктом первинного фінансового моніторингу.
1.7. Норми законодавства, які передбачають кримінальну, адміністративну та цивільно-правову відповідальність за порушення вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом".
1.8. Перелік країн, які не беруть участі в міжнародному співробітництві у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму, та перелік офшорних зон, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
2. Знати та володіти навичками щодо застосовування в практичній діяльності:
порядку ідентифікації осіб, що здійснюють фінансові операції;
порядку зберігання документів, які стосуються ідентифікації осіб, та документації про здійснення фінансової операції;
порядку виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу та можуть бути пов'язані, мати відношення або призначатися для фінансування тероризму;
критеріїв оцінки ймовірності віднесення операцій до таких, що пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, чи фінансуванням тероризму;
ознак фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу;
ознак фінансових операцій, що підлягають внутрішньому фінансовому моніторингу;
порядку ведення реєстру фінансових операцій, що можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом;
порядку надання Держфінмоніторингу інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу;
порядку повідомлення Держфінмоніторингу та правоохоронних органів про фінансові операції, щодо яких є або має бути підозра, що вони пов'язані, мають відношення або призначені для фінансування терористичної діяльності, терористичних актів чи терористичних організацій;
вимог щодо запобігання розголошенню інформації, яка надається Держфінмоніторингу, іншої інформації з питань фінансового моніторингу, у тому числі про факт її подання.
3. Вільно володіти державною мовою.
Відповідальний працівник повинен постійно підвищувати свою кваліфікацію з питань методології виявлення фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванням тероризму, керуючись рекомендаціями Держфінмоніторингу та інших відповідних суб'єктів державного фінансового моніторингу.
Начальник Аналітичного управління | О.Ю.Фещенко |