ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 301 від 01.07.2002 м. Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 вересня 2002 р. за N 735/7023 |
Про затвердження Порядку подання фінансовими установами органам державної податкової служби повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків і зборів (обов'язкових платежів) та заповнення розрахункових документів у разі сплати (стягнення) платежів до бюджету або повернення платежів з бюджету
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Державної податкової адміністрації N 114 від 13.03.2003 N 575 від 01.12.2003 N 87 від 28.02.2005 N 561 від 22.09.2006 N 363 від 16.06.2007 )
З метою забезпечення оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), що надходять до бюджетів та державних цільових фондів, на виконання статей 5 і 12 Закону України "Про систему оподаткування" та у зв'язку з набуттям Державним казначейством України статусу учасника системи електронних платежів Національного банку України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок передачі банками інформації про закриття рахунків клієнтів - платників податків і зборів (обов'язкових платежів) до органів державної податкової служби електронними засобами та заповнення платниками податків розрахункових документів у разі сплати платежів до бюджету (далі - Порядок), що додається.
2. Начальнику Головного управління обліку та державних реєстрів платників податків (Сердюк Н.П.) подати вказаний Порядок до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Державної податкової адміністрації України від 02.07.98 N 317 "Про затвердження Порядку передачі інформації від установ банків до органів державної податкової служби електронними засобами", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.09.98 за N 546/2986.
4. Державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі постійно доводити до відома клієнтів банків - платників податків список кодів видів сплати та інформацію про порядок заповнення поля "Призначення платежу" платіжного доручення.
5. Начальнику управління справами Коваленку В.В. у десятиденний термін після державної реєстрації Порядку забезпечити його тиражування та надсилання до державних податкових адміністрацій в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
6. Начальнику Головного управління громадських зв'язків та масово-роз'яснювальної роботи Сисоєву В.О. після державної реєстрації довести Порядок до відома платників податків.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Росоловського В. М.
Голова | М.Я.Азаров |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної податкової
адміністрації України
01.07.2002 N 301
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
6 вересня 2002 р.
за N 735/7023
ПОРЯДОК
подання фінансовими установами органам державної податкової служби повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків і зборів (обов'язкових платежів) та заповнення розрахункових документів у разі сплати (стягнення) платежів до бюджету або повернення платежів з бюджету
( Назва Порядку в редакції Наказів Державної податкової адміністрації N 114 від 13.03.2003, N 575 від 01.12.2003, із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 561 від 22.09.2006 )
З метою оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), що надходять до бюджетів, удосконалення системи обліку юридичних і фізичних осіб, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), забезпечення виконання Закону України від 10 січня 2002 року N 2922-III "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про банки і банківську діяльність", статей 5, 12 Закону України "Про систему оподаткування", статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Закону України від 21.12.2000 N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" цим Порядком установлюється послідовність дій фінансових установ при наданні повідомлень про операції відкриття/закриття рахунків у цих фінансових установах (далі - Повідомлення) платників податків і зборів (обов'язкових платежів) - юридичних осіб, у тому числі відкритих через їх відокремлені підрозділи, та самозайнятих фізичних осіб (далі - Платники податків), а також відкриття/закриття банками власних кореспондентських рахунків та платників податків при заповненні розрахункових документів у разі сплати платежів до бюджету.
( Преамбула до Порядку із змінами, внесеними згідно з Наказами ДПА N 114 від 13.03.2003, N 575 від 01.12.2003, N 561 від 22.09.2006 )
1. Національний банк України, банки (далі - банки) протягом трьох днів з дня проведення операції відкриття/закриття рахунків Платників податків та відкриття/закриття власних кореспондентських рахунків (включаючи день відкриття /закриття) подають відомості про це в електронному вигляді засобами електронної пошти Національного банку України (далі - НБУ) на адресу державних податкових адміністрацій (далі - ДПА) в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі з використанням засобів захисту інформації НБУ згідно з додатком 1. Інформація про відкриття рахунку Платника податків (крім відкриття рахунку в разі зміни рахунку не за ініціативою клієнта) надається банком з письмового дозволу клієнта - Платника податків.
( Абзац перший пункту 1 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 561 від 22.09.2006, із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 363 від 16.06.2007 )
Органи Державного казначейства України подають Повідомлення у порядку, визначеному для банків, використовуючи засоби, передбачені Порядком взаємодії між органами Державного казначейства України та органами державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами, затвердженим спільним наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 N 74/194, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.05.2002 за N 436/6724.
( Пункт 1 доповнено абзацом другим згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 561 від 22.09.2006 )
Іншими фінансовими установами Повідомлення про відкриття/закриття рахунку Платника податків у фінансовій установі (додаток 2) подається у паперовому вигляді протягом трьох днів з дня відкриття/закриття рахунку (включаючи день відкриття/закриття) особисто або надсилається поштою з повідомленням про вручення на адресу органу державної податкової служби, у якому Платник податків обліковується як платник податків і зборів (обов'язкових платежів).
( Пункт 1 доповнено абзацом третім згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 561 від 22.09.2006 )
У разі ліквідації банку повідомлення про закриття рахунків платників податків подає ліквідатор банку.
Якщо ліквідатор банку не має доступу до електронної пошти Національного банку України, то повідомлення про закриття рахунків платників податків подається ліквідатором у паперовому вигляді (додаток 2) протягом трьох днів з дня закриття рахунку (включаючи день закриття) особисто або надсилається поштою з повідомленням про вручення на адресу відповідного органу державної податкової служби, у якому Платник податків обліковується як платник податків і зборів (обов'язкових платежів). Повідомлення засвідчується печаткою банку (ліквідатора) та підписом ліквідатора.
( Абзац п'ятий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 561 від 22.09.2006 )( Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 87 від 28.02.2005 )( Пункт 1 в редакції Наказу ДПА N 575 від 01.12.2003 )
2. За невиконання банками вимог, наведених у пункті 1, до їх керівників та інших посадових осіб застосовуватимуться санкції згідно з чинним законодавством.
3. Адреси електронної пошти ДПА в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для передання інформації наведено в додатку 3.
4. Платники податків, що перераховують платежі до бюджету, заповнюють поле "Призначення платежу" платіжного документа згідно з вимогами додатка 4.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 561 від 22.09.2006 )
5. ДПА в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі мають перевіряти інформацію про відкриття/закриття рахунків Платників податків, отриману від фінансових установ, на відповідність існуючій інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр), у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України та у базах даних ДПА.
6. ДПА в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі постійно доводити до відома платників податків список кодів видів сплати та інформацію про порядок заповнення поля "Призначення платежу" розрахункових документів у разі сплати платежів до бюджету.
7. Відповідальність за зберігання та нерозголошення конфіденційної банківської інформації в обчислювальних мережах ДПА покладається на органи державної податкової служби згідно з чинним законодавством.
8. Захист інформації, яка передається електронною поштою ДПА від ДПА до державних податкових інспекцій (далі - ДПІ), здійснюється засобами захисту інформації Державної податкової адміністрації України.
9. Орган державної податкової служби протягом трьох робочих днів з дня отримання електронного Повідомлення надсилає в електронному вигляді засобами електронної пошти НБУ з використанням засобів захисту інформації НБУ до фінансової установи файл-відповідь щодо взяття рахунку на облік, структура якого визначається згідно із додатком 1.
У разі надходження від фінансової установи Повідомлення у паперовому вигляді, орган державної податкової служби протягом трьох робочих днів з дня отримання Повідомлення надсилає до фінансової установи, в якій відкрито рахунок Платнику податків, корінець Повідомлення з відміткою про взяття рахунку на облік.
( Порядок доповнено пунктом 9 згідно з Наказом ДПА N 561 від 22.09.2006 )
10. Датою початку видаткових операцій за рахунком Платника податків - суб'єкта підприємницької діяльності (крім банку) у фінансовій установі є дата однієї з подій, що настала першою: отримання фінансовою установою файла-відповіді з відміткою про взяття рахунку на облік в органі державної податкової служби або реєстрації отримання фінансовою установою корінця Повідомлення з відміткою про взяття рахунку на облік в органі державної податкової служби.
( Порядок доповнено пунктом 10 згідно з Наказом ДПА N 561 від 22.09.2006 )
11. Підставою для відмови в узятті органом державної податкової служби рахунку на облік є:
відсутність Платника податків на обліку в органі державної податкової служби;
наявність у Єдиному державному реєстрі запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця;
наявність у Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу;
наявність в Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб або Реєстрі фізичних осіб - платників податків підприємців інформації про відкриття такого рахунку іншому платнику податків або зазначеному платнику податків, але з іншою датою операції;
наявність в Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб або Реєстрі фізичних осіб - платників податків підприємців інформації про такий рахунок, яка збігається з реквізитами, що надійшли від фінансової установи в Повідомленні про відкриття рахунку;
наявність в Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб або Реєстрі фізичних осіб - платників податків підприємців інформації про видачу Платнику податків, щодо якого надійшла інформація про відкриття рахунку, довідки про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) за формою N 22-ОПП, яка видається Платнику податків за умови закриття всіх рахунків для закінчення процедури державної реєстрації припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
наявність судового рішення щодо заборони взяття рахунків на облік в органах державної податкової служби;
наявність в Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб або Реєстрі фізичних осіб - платників податків підприємців інформації про закриття такого рахунку (крім рахунків, які відкриваються в органах Державного казначейства України).
Якщо Повідомлення надається в електронному вигляді, то у разі відмови в узятті рахунку на облік файл-відповідь повинен містити причину відмови.
Якщо Повідомлення надається в паперовому вигляді, то у разі відмови в узятті рахунку на облік до фінансової установи, у якій відкрито рахунок Платника податків, надсилається повідомлення органу державної податкової служби про відмову в узятті на облік рахунку Платника податків за формою П2 (додаток 5) із зазначенням причини відмови.
( Порядок доповнено пунктом 11 згідно з Наказом ДПА N 561 від 22.09.2006, із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 363 від 16.06.2007 )
12. Відомості про всі отримані або відправлені Повідомлення відповідними підрозділами органу державної податкової служби заносяться до електронного журналу реєстрації Повідомлень про відкриття/закриття рахунків у фінансових установах за формою П3 (додаток 6). Корінці повідомлень зберігаються в реєстраційній частині облікової справи Платника податків.
( Порядок доповнено пунктом 12 згідно з Наказом ДПА N 561 від 22.09.2006 )
13. Повідомлення про відкриття кожного рахунку Платника податків, яке надійшло до органу державної податкової служби в електронному вигляді, роздруковується, засвідчується підписом відповідальної особи підрозділу обліку платників податків та долучається до реєстраційної частини облікової справи Платника податків.
Форма паперової копії електронного Повідомлення щодо відкриття рахунку у фінансовій установі наведена в додатку 7.
( Порядок доповнено пунктом 13 згідно з Наказом ДПА N 561 від 22.09.2006 )
14. Відомості щодо взяття на облік кожного рахунку, які надані файлом-відповіддю в електронному вигляді, фінансовою установою роздруковуються, засвідчуються підписом відповідальної особи установи та долучаються до справи клієнта (документів, на підставі яких здійснювалось відкриття рахунку клієнта).
Форма паперової копії електронного файла-відповіді щодо взяття на облік рахунку в органі державної податкової служби наведена в додатку 8
( Порядок доповнено пунктом 14 згідно з Наказом ДПА N 561 від 22.09.2006 )
15. Контроль за виконанням вимог цього Порядку покласти на ДПА в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Заступник начальника Головного управління обліку та державних реєстрів платників податків | Н.Г.Калєніченко |
Додаток 1
до Порядку подання
фінансовими установами
органам державної
податкової служби
повідомлень про відкриття/
закриття рахунків платників
податків і зборів
(обов'язкових платежів) та
заповнення розрахункових
документів у разі сплати
(стягнення) платежів до
бюджету або повернення
платежів з бюджету
Опис структури файлів
I. Опис структури файлів для формування інформації про відкриття (закриття) рахунків у фінансових установах
1. Найменування файлів формуються згідно з додатком 3.
2. Функціональний підтип файла - F.
3. Файли формуються фінансовою установою, який веде рахунки клієнтів.
4. Файл складається з інформаційних рядків, структура яких наведена в таблиці 1.1:
Таблиця 1.1
Структура інформаційного рядка файла
5. Правила заповнення реквізитів та їх формати відповідають таким документам: Опису інтерфейсу між системою автоматизації фінансової установи (САБ) та системою електронних платежів (СЕП) НБУ та Опису інтерфейсу між системою автоматизації фінансової установи (САБ) та електронним реєстром власників рахунків.
6. Заповнення реквізитів, що не використовуються, при прийманні органами державної податкової служби файла @F не перевіряється.
II. Опис структури файлів для формування інформації про відкриття (закриття) кореспондентських рахунків в установах банків
1. Найменування файлів формуються згідно з додатком 3.
2. Функціональний підтип файла - K.
3. Файли формуються банком, який відкриває або закриває власний коррахунок.
4. Файл складається з інформаційних рядків, структура яких наведена в табл. 1.2.
Таблиця 1.2
Структура інформаційного рядка файла
5. У реквізитах "Код банку, у якому ведеться рахунок" та "Назва банку, у якому ведеться рахунок" зазначаються реквізити банку, у якому відкривається або закривається кореспондентський рахунок. У разі відкриття/закриття кореспондентських рахунків у банках-нерезидентах зазначені реквізити містять SWIFT код (Reuters код тощо) банку-нерезидента, у якому ведеться кореспондентський рахунок, та назву банку-нерезидента латинськими літерами або українською мовою (кирилицею).
6. У реквізиті "Код за ЄДРПОУ банку - власника коррахунку" зазначається ідентифікаційний код ЄДРПОУ банку, який відкриває або закриває власний кореспондентський рахунок в іншому банку.
7. Для надання банкам інформації про прийняття або неприйняття відповідного файла ДПА формують файли-квитанції I для кожного файла типу K. Файли повідомлення типу K та файли-квитанції I формуються згідно з правилами формування файлів, визначеними додатком 3.
III. Опис структури файлів-відповідей для формування інформації щодо взяття на облік рахунків платників податків.
1. Найменування файла-відповіді формується згідно з додатком 3.
2. Функціональний підтип файла-відповіді - R.
3. Файли R формуються ДПА як результат обробки інформаційних рядків про відкриття рахунку файлів підтипу F, отриманих від фінансових установ. Файли R надсилаються до фінансових установ з інформацією щодо взяття на облік рахунків платників податків.
4. Файл-відповідь складається з інформаційних рядків, структура яких наведена в табл. 1.3.
Таблиця 1.3
Структура інформаційного рядка файла
5. Список кодів причини відмови в узятті на облік рахунку, які вказуються в реквізиті "Код причини відмови в узятті на облік рахунку", наведено в табл. 1.4.
Таблиця 1.4
Список кодів причини відмови в узятті на облік рахунку Платника податків
6. Реквізити "Код ДПА, яка зазначена в Повідомленні як місце обліку Платника податків" та "Код органу державної податкової служби, який зазначений в Повідомленні як місце обліку Платника податків" файла R відповідають реквізитам "Код ДПА, у якій зареєстрований клієнт як платник податків" та "Код органу державної податкової служби, у якому зареєстрований клієнт як Платник податків" файла F.
7. Реквізит "Ідентифікатор запису" відповідає номеру відповідного запису з електронного журналу реєстрації Повідомлень про відкриття/закриття рахунків у фінансових установах за формою П3.
8. Правила заповнення реквізитів та їх формати відповідають документу "Опис інтерфейсу між системою автоматизації банку (САБ) та системою електронних платежів (СЕП) НБУ.
( Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Наказами ДПА N 575 від 01.12.2003, N 87 від 28.02.2005, N 561 від 22.09.2006, N 363 від 16.06.2007 )
Заступник начальника Головного управління обліку та державних реєстрів платників податків | Н.Г.Калєніченко |
"____" _______________ _______ Додаток 2
число, місяць (словами), рік до Порядку подання
фінансовими установами
органам державної податкової
служби повідомлень
про відкриття/закриття
рахунків платників податків
і зборів (обов'язкових
платежів) та заповнення
розрахункових документів
у разі сплати (стягнення)
платежів до бюджету
або повернення платежів
з бюджету
Форма N П1
У ДПІ/ДПА ___________________________________________________
(район, місто)
ПОВІДОМЛЕННЯ
про відкриття/закриття рахунку Платника податків у фінансовій установі
Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО
(за наявності), або реєстраційний (обліковий) номер з тимчасового
реєстру ДПА -------------------------------
| | | | | | | | | | |
-------------------------------
Найменування (прізвище, ім'я, по батькові - для фізичної особи)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Місцезнаходження (місце проживання) _____________________________
Код фінансової установи ________________________________________
Найменування фінансової установи ________________________________
Відкрито/закрито рахунок N ______________________________________
Валюта рахунку __________________________________________________
(непотрібне закреслити)
Вид рахунку _______________ Дата операції "__"_________ 20__ року
Відповідальна особа
фінансової установи _____________________________________________
(посада) (підпис) (прізвище, ініціали)
М.П.
Повідомлення отримано "___"____________ 20 __ року
Рахунок узято на облік "___"___________ 20 __ року
Відповідальна особа органу
державної податкової служби _____________________________________
М.П. (підпис) (прізвище, ініціали)
------------------------------------------------------------------
Корінець повідомлення
про відкриття/закриття рахунку Платника податків
у фінансовій установі
(надається фінансовій установі)
Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО
(за наявності), або реєстраційний (обліковий) номер з тимчасового
реєстру ДПА -------------------------------
| | | | | | | | | | |
-------------------------------
ДПІ/ДПА _________________________________________________________
(район, місто)
Найменування (прізвище, ім'я, по батькові - для фізичної особи)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Код фінансової установи ________________________________________
Найменування фінансової установи ________________________________
Відкрито рахунок N __________ Дата операції "__"_______ 20__ року
Повідомлення від "___" ____________ 20__ року
отримано "___"___________ 20__ року
Рахунок узято на облік "___"________ 20__ року
Відповідальна особа органу
державної податкової служби
___________ ________________________ ______________
(підпис) (прізвище, ініціали) (телефон)
М.П.
Дозволяю розпочати операції на рахунку __________________________
_________________________________________________________________
Відповідальна особа (підпис) (прізвище, ініціали)
фінансової установи
М.П.
( Порядок доповнено додатком 2 згідно з Наказом ДПА N 561 від 22.09.2006, із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 363 від 16.06.2007 )
Додаток 3
до Порядку подання
фінансовими установами
органам державної
податкової служби
повідомлень про відкриття/
закриття рахунків платників
податків і зборів
(обов'язкових платежів) та
заповнення розрахункових
документів у разі сплати
(стягнення) платежів до
бюджету або повернення
платежів з бюджету
Пояснення та коментарі до додатків 1 - 2
1. Найменування файлів мають таку структуру:
@FORxxMD.nnn,
де:
@ - ознака приналежності файла до файлів обміну відомостями щодо відкриття/закриття рахунків між ДПА та фінансовими установами,
F - функціональний підтип файла;
О - літера, що визначає ДПА, до якої/з якої надсилається файл;
Rxx - ідентифікатор фінансової установи;
MD - дата формування файла (місяць, день в 36 - знаковій системі числення);
nnn - порядковий номер файла протягом дня. Нумерація в 36 - знаковій системі числення.
Таблиця 3.1
Таблиця для визначення літери O - ДПА одержувача/відправника файла та адреси електронної пошти ДПА в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі:
2. Файли F надсилаються до ДПА за місцем розташування фінансової установи. Файли R надсилаються ДПА в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі відповідним фінансовим установам як відповідь на файли F. Оскільки файл F може містити інформацію щодо відкриття рахунків платникам податків, які перебувають на обліку в органах державної податкової служби інших областей, це викликає необхідність обміну інформацією між ДПА за місцем розташування фінансової установи та іншими органами державної податкової служби. Тому файл R міститиме інформацію щодо взяття на облік рахунків платників податків, якою на момент відправки такого файла до фінансової установи володіє ДПА за місцем розташування цієї фінансової установи.
Всі файли мають однотипну структуру і складаються з:
службового рядка;
рядка - заголовка;
інформаційних рядків.
Всі рядки (службовий, рядок - заголовок та всі інформаційні) закінчуються символами "повернення каретки/переведення рядка" - CRLF.
Службовий рядок призначений для підвищення інформаційної безпеки. Його довжина 100 байтів (разом з CRLF 102 байти). Службовий рядок заповнюється пропусками та CRLF.
Структура рядка - заголовка файла F та файла R наведена в таблиці 3.2.
Таблиця 3.2
Структура рядка - заголовка файла F та файла R