• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про порядок подання заяв до органів Антимонопольного комітету України про надання дозволу на узгоджені дії субєктів господарювання

Антимонопольний комітет України  | Розпорядження, Положення від 12.02.2002 № 26-р
АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
N 26-р від 12.02.2002
м. Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
7 березня 2002 р.
за N 238/6526
Про затвердження Положення про порядок подання заяв до органів Антимонопольного комітету України про надання дозволу на узгоджені дії суб'єктів господарювання
( Із змінами, внесеними згідно з Розпорядженнями Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 N 682-р від 21.12.2010 N 121-р від 15.03.2011 N 253-р від 01.06.2011 )
Керуючись статтею 8 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" та статтею 11 Закону України "Про захист економічної конкуренції", Антимонопольний комітет України
ПОСТАНОВИВ:
Затвердити Положення про порядок подання заяв до органів Антимонопольного комітету України про надання дозволу на узгоджені дії суб'єктів господарювання, що додається.
Голова Комітету О. Костусєв
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження
Антимонопольного комітету
України
12.02.2002 N 26-р
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
7 березня 2002 р.
за N 238/6526
Положення
про порядок подання заяв до органів Антимонопольного комітету України про надання дозволу на узгоджені дії суб'єктів господарювання
(Положення про узгоджені дії)
( У тексті Положення слова "статутний фонд" в усіх відмінках і числах замінено словами "статутний капітал" у відповідному відмінку й числі згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 121-р від 15.03.2011 )
1. Загальні положення
Положення про порядок подання заяв до органів Антимонопольного комітету України про надання дозволу на узгоджені дії суб'єктів господарювання (надалі - Положення про узгоджені дії) розроблено відповідно до Законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про Антимонопольний комітет України" з метою запобігання недопущенню, усуненню чи обмеженню конкуренції.
Положення про узгоджені дії встановлює порядок подання та розгляду заяв до органів Антимонопольного комітету України (надалі - Комітет) щодо надання дозволу на узгоджені дії суб'єктів господарювання, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, надання попередніх висновків стосовно таких дій, а також надання висновків щодо відповідності узгоджених дій суб'єктів господарювання вимогам Закону України "Про захист економічної конкуренції".
2. Терміни та скорочення, що вживаються у Положенні про узгоджені дії
2.1. Надання дозволу (відмова в наданні дозволу) - прийняття органом Комітету рішення про надання дозволу (відмову в наданні дозволу) на узгоджені дії суб'єктів господарювання, зміни в узгоджених діях суб'єктів господарювання.
2.2. Надання попередніх висновків - надання органом Комітету висновків щодо ймовірного рішення по суті питання про одержання заявником дозволу на узгоджені дії суб'єктів господарювання, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, а також висновків щодо потреби одержання згоди на зазначені дії без проведення додаткового дослідження.
2.3. Надання висновків щодо кваліфікації дій - надання органом Комітету суб'єктам господарювання висновків на підставі наданої ними інформації у формі рекомендаційних роз'яснень щодо відповідності дій суб'єктів господарювання положенням статей 6 та 10 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
2.4. ЄДР - Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
( Главу 2 доповнено новим пунктом 2.4 згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 253-р від 01.06.2011 )
2.6. Заява - заява до органів Комітету про надання дозволу на узгоджені дії (зміни в узгоджених діях) суб'єктів господарювання, про надання попередніх висновків або про надання висновків щодо кваліфікації дій.
2.7. Справа - справа про узгоджені дії.
2.8. Рівноцінні узгоджені дії - узгоджені дії, що мають однакову мету, вчиняються однаковим способом, на однакових умовах та з високою ймовірністю матимуть однакові наслідки для конкуренції, але в яких беруть участь різні суб'єкти господарювання.
2.9. Регіон - Автономна Республіка Крим, область, міста Київ чи Севастополь.
2.10. Термін "цілісний майновий комплекс" використовується в його значенні відповідно до статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
2.11. Терміни "економічна конкуренція (конкуренція)", "інформація", "контроль", "пов'язані особи", "малий та середній підприємець", "монополізація", "органи влади", "об'єднання", "органи адміністративно-господарського управління та контролю", "органи Антимонопольного комітету України", "ринок товару (товарний ринок)", "суб'єкт господарювання", "товар" використовуються в їхніх значеннях відповідно до статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
3. Сфера застосування
3.1. Попереднє одержання дозволу органів Комітету відповідно до статті 10 Закону України "Про захист економічної конкуренції" є обов'язковим на вчинення суб'єктами господарювання узгоджених дій, що призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, зокрема узгоджених дій, які стосуються:
1) установлення цін чи інших умов придбання або реалізації товарів;
2) обмеження виробництва, ринків товарів, техніко-технологічного розвитку, інвестицій або встановлення контролю над ними;
3) розподілу ринків чи джерел постачання за територіальним принципом, асортиментом товарів, обсягом їх реалізації чи придбання, за колом продавців, покупців або споживачів чи за іншими ознаками;
4) спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів;
5) усунення з ринку або обмеження доступу на ринок (вихід з ринку) інших суб'єктів господарювання, покупців, продавців;
6) застосування різних умов до рівнозначних угод з іншими суб'єктами господарювання, що ставить останніх у невигідне становище в конкуренції;
7) укладення угод за умови прийняття іншими суб'єктами господарювання додаткових зобов'язань, які за своїм змістом або згідно з торговими та іншими чесними звичаями в підприємницькій діяльності не стосуються предмета цих угод;
8) суттєвого обмеження конкурентоспроможності інших суб'єктів господарювання на ринку без об'єктивно виправданих на те причин.
Попереднє одержання дозволу органів Комітету є обов'язковим також на зміни в таких узгоджених діях.
3.2. Попереднє одержання дозволу органів Комітету на вчинення суб'єктами господарювання узгоджених дій (у тому числі схожих дій суб'єктів господарювання, передбачених частиною третьою статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції, зазначених у пункті 3.1, є обов'язковим у таких випадках:
( Абзац перший пункту 3.2 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
3.2.1. Укладення суб'єктами господарювання угод у будь-якій формі.
3.2.2. Створення суб'єкта господарювання, об'єднання, метою чи наслідком створення якого є координація конкурентної поведінки між суб'єктами господарювання, що створили зазначений суб'єкт господарювання, об'єднання, або між ними та новоствореним суб'єктом господарювання, або вступ до такого об'єднання.
( Підпункт 3.2.2 пункту 3.2 глави 3 в редакції Розпорядження Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
3.2.3. Прийняття об'єднаннями рішень у будь-якій формі.
3.2.4. Здійснення будь-якої іншої погодженої поведінки (діяльності, бездіяльності) суб'єктів господарювання, яка призвела чи може призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції.
3.2.5. Унесення змін до узгоджених дій, передбачених пунктами 3.2.1 - 3.2.4, на які було отримано дозвіл органів Комітету, якщо ці зміни передбачають зміну кола учасників та/або поширюються на інші товарні ринки.
3.3. Попереднє одержання дозволу органів Комітету є обов'язковим також у разі внесення змін до узгоджених дій, на які було отримано дозвіл органів Комітету, якщо ці зміни не передбачають зміни кола учасників та не поширюються на інші товарні ринки, але пов'язані зі зміною предмета і цілей узгоджених дій, порядку розподілу прибутків і збитків між учасниками узгоджених дій, порядку формування та компетенції органу управління створеного суб'єкта господарювання, порядку прийняття рішень цим органом управління, а також якщо ці зміни посилюють узгодженість учасників на ринку та/або призводять до погіршення умов конкуренції між учасниками узгоджених дій в інший спосіб.
3.4. Подання заяви про надання дозволу не потребують такі види узгоджених дій відповідно до статей 7, 8 та 9 Закону України "Про захист економічної конкуренції", передбачених пунктами 3.1, 3.2 Положення про узгоджені дії:
3.4.1. Будь-які добровільні узгоджені дії малих або середніх підприємців щодо спільного придбання товарів, які не призводять до суттєвого обмеження конкуренції та сприяють підвищенню конкурентоспроможності малих або середніх підприємців.
3.4.2. Узгоджені дії щодо постачання чи використання товарів, якщо учасник цих дій стосовно іншого учасника узгоджених дій встановлює обмеження на:
використання поставлених ним товарів чи товарів інших постачальників;
придбання в інших суб'єктів господарювання або продаж іншим суб'єктам господарювання чи споживачам інших товарів;
придбання товарів, які за своєю природою або згідно з торговими та іншими чесними звичаями в підприємницькій діяльності не належать до предмета угоди;
формування цін або інших умов договору про продаж поставленого товару іншим суб'єктам господарювання чи споживачам,
але при цьому не призводять до:
суттєвого обмеження конкуренції на всьому ринку чи в значній його частині, у тому числі монополізації відповідних ринків;
економічно не обґрунтованого підвищення цін або дефіциту товарів;
обмеження доступу на ринок інших суб'єктів господарювання.
3.4.3. Угоди про передачу прав інтелектуальної власності або про використання об'єкта права інтелектуальної власності, які обмежують у здійсненні господарської діяльності сторону угоди, якій передається право, але ці обмеження не виходять за межі законних прав суб'єкта права інтелектуальної власності.
Уважається, що не виходять за межі прав, зазначених у частині першій цього пункту, обмеження стосовно обсягу прав, які передаються, строку та території дії дозволу на використання об'єкта права інтелектуальної власності, а також виду діяльності, сфери використання, мінімального обсягу виробництва.
3.4.4. Інші узгоджені дії, що відповідають типовим вимогам, установленим Антимонопольним комітетом України, якщо про це прямо вказано в рішенні Антимонопольного комітету України про встановлення цих типових вимог.
3.5. Учасниками узгоджених дій є суб'єкти господарювання (юридичні чи фізичні особи), які чинять або мають намір чинити узгоджені дії.
4. Порядок подання заяви
4.1. Із заявою про надання дозволу, попередніх висновків звертаються:
4.1.1. На укладення суб'єктами господарювання угод у будь-якій формі - сторони угод.
4.1.2. На прийняття об'єднаннями рішень у будь-якій формі - об'єднання, що приймає рішення.
4.1.3. На створення суб'єкта господарювання - засновники (учасники).
4.1.4. На іншу погоджену конкурентну поведінку - учасники відповідних дій, які приймають рішення про цю поведінку.
4.1.5. На внесення змін до узгоджених дій - учасники узгоджених дій, які чинять або мають намір чинити змінені узгоджені дії.
4.1.6. Органи, особи, зазначені у пунктах 4.1.1 - 4.1.5, можуть подати спільну заяву, можуть призначити та уповноважити свого представника звернутися до Комітету, відділення із заявою, а також представляти інтереси учасника(ів) заявленої дії у процесі розгляду заяви, справи.
Повноваження представника підтверджуються дорученням учасника(ів) заявленої дії, оформленим у встановленому порядку.
Заява та додані до неї документи повинні містити повну та достовірну інформацію.
4.2. У разі узгоджених дій, які не передбачені пунктом 3.1 Положення про узгоджені дії, особи й органи, зазначені у пунктах 4.1.1 - 4.1.5 цього Положення, можуть з власної ініціативи звернутися із заявою до Комітету, відділення з метою одержання дозволу на ці дії.
5. Підвідомчість заяви
5.1. Заява з питань, підвідомчих Комітету, Адміністративній колегії Комітету, державному уповноваженому Комітету, подається до Комітету.
У всіх інших випадках заява подається до територіального відділення Комітету.
5.2. Комітету підвідомчі питання про надання попередніх висновків та питання про узгоджені дії:
які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції на ринках, географічні межі яких охоплюють більш ніж третину регіонів України;
учасником яких є підприємство, яке має стратегічне значення для економіки та безпеки держави;
учасником яких є транснаціональна корпорація, суб'єкт господарювання відповідно до статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у складі якого хоча б одна юридична (фізична) особа має постійне місцезнаходження (місце проживання) за межами України;
учасником яких є суб'єкт господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, за винятком випадків, коли всі учасники узгоджених дій зареєстровані в одному регіоні та діють на регіональних ринках, що не виходять за межі цього регіону;
на підставі рішення Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України;
пов'язані із забезпеченням національної безпеки, оборони, суспільних інтересів.
Комітет може також прийняти до свого розгляду будь-яке питання про узгоджені дії.
5.3. Адміністративній колегії Комітету підвідомчі питання про надання попередніх висновків та про узгоджені дії, за винятком питань, підвідомчих Комітету, у разі передачі заяви на її розгляд Головою Комітету.
5.4. Державному уповноваженому Комітету підвідомчі питання про надання попередніх висновків та про узгоджені дії, за винятком питань, підвідомчих Комітету й Адміністративним колегіям Комітету, у випадках, якщо:
учасники узгоджених дій зареєстровані в різних регіонах або/та діють на регіональних ринках, які охоплюють територію декількох регіонів, у тому числі частин декількох регіонів;
узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, поширюються на ринки, географічні межі яких охоплюють декілька регіонів України.
5.5. Адміністративній колегії територіального відділення Комітету підвідомчі питання про надання попередніх висновків та про узгоджені дії, за винятком питань, підвідомчих Комітету, Адміністративній колегії Комітету та державному уповноваженому Комітету, якщо учасники узгоджених дій зареєстровані в одному регіоні і діють на регіональному ринку, що не виходить за межі цього самого регіону, і при цьому узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, поширюються на ринки, що не виходять за географічні межі відповідного регіону України.
5.6. Голова Комітету має право за клопотанням заявника, органу Комітету або з власної ініціативи витребувати будь-яку заяву, що є у провадженні органу Комітету чи посадової особи Комітету, уповноважених розглядати заяву, і передати її на розгляд Адміністративної колегії Комітету, іншого органу Комітету чи посадової особи Комітету.
5.7. Інформація з обмеженим доступом, необхідна для розгляду заяви, може подаватися до відповідних органів Комітету окремо відповідно до пункту 5 додатка 1.
6. Розгляд заяви органами Комітету
6.1. Заява вважається прийнятою до розгляду після 15 днів з дня її надходження, якщо протягом цього часу державний уповноважений Комітету, голова територіального відділення Комітету не повернули заявнику заяву із повідомленням, що вона та інші документи, що додаються до неї не відповідають встановленим Комітетом вимогам і це перешкоджає її розгляду.
( Абзац перший пункту 6.1 глави 6 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 682-р від 21.12.2010 )
Державний уповноважений Комітету, голова територіального відділення Комітету або за їх дорученням працівники Комітету, територіального відділення Комітету можуть проводити з заявником консультації щодо усунення незначних недоліків поданої ним заяви протягом строку, зазначеного в абзаці першому цього пункту.
( Пункт 6.1 глави 6 в редакції Розпорядження Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
6.2. Якщо учасник узгоджених дій відмовляє іншому учаснику узгоджених дій - заявнику в наданні документів та іншої інформації, необхідної для розгляду Комітетом, Адміністративною колегією Комітету, державним уповноваженим Комітету чи адміністративною колегією територіального відділення Комітету заяви, то державний уповноважений Комітету чи голова територіального відділення Комітету на підставі звернення заявника приймає розпорядження про надання учасником узгоджених дій такої інформації у визначений строк. Про прийняте розпорядження повідомляється заявнику.
6.3. Заява вважається прийнятою до розгляду після отримання всієї інформації, передбаченої розпорядженням, зазначеним у пункті 6.2 Положення про узгоджені дії, про що орган Комітету протягом 10 днів повідомляє заявника.
6.4. Якщо дозвіл на узгоджені дії, які передбачені пунктом 3.1 Положення про узгоджені дії, відповідно до частини третьої статті 26 Закону України було надано органами Комітету на конкретно визначений строк, зокрема на строк дії договору (угоди, рішення), то суб'єкти господарювання мають право звернутися до органів Комітету із заявою про продовження дії дозволу. Така заява подається за три місяці до закінчення строку дії дозволу.
6.5. Відповідно до частини четвертої статті 26 Закону України "Про захист економічної конкуренції", якщо узгоджені дії провадяться із застосуванням конкурсних процедур (торги, аукціони, конкурси, тендери тощо), заява може подаватись як до початку конкурсної процедури, так і після, але не пізніше тридцяти днів з дати оголошення переможця, якщо інше не передбачено законом.
6.6. Відповідно до частини п'ятої статті 26 Закону України "Про захист економічної конкуренції", якщо суб'єкт господарювання вчиняє рівноцінні узгоджені дії з різними суб'єктами господарювання, то заява може бути подана щодо однієї узгодженої дії за умови надання інформації щодо всіх інших учасників узгоджених дій у порядку, визначеному цим Положення про узгоджені дії.
6.7. Суб'єкти господарювання можуть з власної ініціативи звернутися до органів Комітету із заявою про надання попередніх висновків стосовно запланованих узгоджених дій.
6.8. За подання заяв про надання дозволу на узгоджені дії в установленому порядку справляється плата.
6.9. Заява про надання дозволу подається у письмовій формі і повинна містити:
найменування органу, до якого подається заява;
посилання на відповідний нормативно-правовий акт (пункт, частина, стаття), що передбачає звернення до Комітету, відділення;
найменування, реквізити заявника та його представника (орган державної влади, орган місцевого самоврядування, орган адміністративно-господарського управління та контролю, суб'єкт господарювання, фізична особа, представництво іноземного суб'єкта господарської діяльності в Україні тощо);
зміст узгоджених дій, про надання дозволу на які звертається заявник;
зміст позитивного суспільного ефекту від узгоджених дій, змін в узгоджених діях з підстав, передбачених частиною першою статті 10 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а саме того, що ці дії сприяють:
вдосконаленню виробництва, придбанню або реалізації товару;
техніко-технологічному, економічному розвитку;
розвитку малих або середніх підприємців;
оптимізації експорту чи імпорту товарів;
розробленню та застосуванню уніфікованих технічних умов або стандартів на товари;
раціоналізації виробництва;
найменування, реквізити (поштова адреса, факс, телефон та ін.) учасника(ів) узгоджених дій;
перелік документів і відомостей, що додаються до заяви про надання дозволу.
Визначення переліку суб'єктів господарювання, стосовно яких учасники узгоджених дій подають документи і відомості, що додаються до заяви про надання дозволу, здійснюється згідно з Порядком визначення переліку суб'єктів господарювання, щодо яких учасники узгоджених дій подають інформацію, наведеним в додатку 4.
6.10. До заяви про надання дозволу додаються підготовлені згідно з Вимогами щодо порядку підготовки і подання заяви та документів, що до неї додаються, викладеними в додатку 1, такі документи:
6.10.1. У випадку, якщо установчі документи потребують державної реєстрації, нотаріального посвідчення, - копії установчих документів, у тому числі копії установчих документів суб'єктів господарювання, що створюються, до їх державної реєстрації.
( Абзац перший підпункту 6.10.1 пункту 6.10 глави 6 в редакції Розпорядження Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
Після одержання дозволу органу Комітету та державної реєстрації документів, передбачених частиною першою пункту 6.10.1, до органу Комітету у десятиденний строк з моменту відповідної державної реєстрації подаються їх копії.
6.10.2. У випадку укладення угод, прийняття рішень об'єднаннями, що містять відкладальну умову щодо набуття угодою, рішенням об'єднання чинності лише у разі одержання дозволу органу Комітету, - копії укладених договорів (угод), прийнятих об'єднаннями рішень.
6.10.3. У випадку укладення інших угод, прийняття рішень об'єднаннями, що не потребують державної реєстрації, - проект рішення об'єднання, проект угоди (договору), підписаний всіма сторонами рішення, угоди (договору), із зазначенням, що цей проект не є підставою встановлення, зміни або припинення прав і обов'язків.
Після одержання дозволу органу Комітету на рішення об'єднання, укладення угоди (договору) у встановленій формі у десятиденний строк з моменту прийняття рішення, укладення угоди (договору) до органу Комітету подається копія рішення, укладеної угоди (договору).
6.10.4. У випадку прийняття рішень об'єднаннями, не передбачених пунктом 6.10.2, - проект рішення, підписаний уповноваженими на прийняття такого рішення особами, із зазначенням, що цей проект не є підставою встановлення, зміни або припинення прав і обов'язків.
Після одержання дозволу органу Комітету та прийняття рішення об'єднанням у десятиденний строк з моменту прийняття рішення до органу Комітету подається копія прийнятого рішення.
6.10.5. У випадку вчинення інших дій, що погоджують конкурентну поведінку суб'єктів господарювання у тому числі схожих дій суб'єктів господарювання, на підставі рішень, не передбачених пунктом 6.10.2 - проекти відповідних рішень, підписані особами, уповноваженими на прийняття таких рішень, із зазначенням, що ці проекти не є підставою встановлення, зміни або припинення прав і обов'язків.
( Підпункт 6.10.5 пункту 6.10 глави 6 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
Після одержання дозволу органу Комітету та прийняття відповідного рішення у десятиденний строк з моменту прийняття рішення до органу Комітету подається копія прийнятого рішення.
6.10.6. У всіх випадках надання дозволу на узгоджені дії до органу Комітету подаються:
6.10.6.1. Копії установчих документів (установчий договір, статут) суб'єктів господарювання - учасників узгоджених дій, їхні виписки або витяги з ЄДР.
( Підпункт 6.10.6.1 підпункту 6.10.6 пункту 6.10 глави 6 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженнями Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005, N 253-р від 01.06.2011 )
6.10.6.2. Відомості про узгоджені дії суб'єктів господарювання, які містять інформацію про зміст заявленої дії та розрахунок вартісних показників за обсягом, формою та змістом згідно з додатком 2.
6.10.6.3. Відомості про основні види діяльності кожного учасника узгоджених дій, його частку на ринку згідно з додатком 3, які, зокрема, містять інформацію про основні види діяльності суб'єктів господарювання, до складу яких входить учасник узгоджених дій, дані про їхні частки на загальнодержавному і регіональному товарних ринках за останні два роки.
6.10.6.4. Документ, що підтверджує внесення плати за подання заяви про надання дозволу на узгоджені дії.
6.10.6.5. Список дієздатних фізичних осіб, що є: чоловіком (дружиною), батьками, дітьми, братами, сестрами фізичних осіб, які входять до складу суб'єктів господарювання - учасників узгоджених дій за обсягом, формою та змістом згідно з додатком 4 до Положення.
( Підпункт 6.10.6 пункту 6.10 глави 6 доповнено підпунктом 6.10.6.5 згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
6.10.7. При змінах в узгоджених діях, на які було отримано дозвіл органу Антимонопольного комітету України, якщо ці зміни не передбачають зміну кола учасників та не поширюються на інші товарні ринки, але пов'язані зі зміною предмета і цілей узгоджених дій, порядку розподілу прибутків і збитків між учасниками узгоджених дій, порядку формування та компетенції органу управління створеного суб'єкта господарювання, порядку прийняття рішень цим органом управління, а також якщо ці зміни посилюють узгодженість учасників на ринку, та/або призводять до погіршення умов конкуренції між учасниками узгоджених дій в інший спосіб, до органу Комітету подаються:
6.10.7.1. Копії установчих документів (установчий договір, статут) суб'єктів господарювання - учасників узгоджених дій, їхні виписки або витяги з ЄДР.
( Підпункт 6.10.7.1 підпункту 6.10.7 пункту 6.10 глави 6 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженнями Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005, N 253-р від 01.06.2011 )
6.10.7.2 Копії рішень про зміни угод, письмових домовленостей, копії документів, що стосуються зазначених змін в узгоджених діях.
6.10.7.3. Інформація згідно з пунктами 6.10.6.1, 6.10.6.2 та 6.10.6.3.
6.10.8. Представництвом іноземного суб'єкта господарювання в Україні подається також копія свідоцтва про реєстрацію, виписка з торговельного (банківського) реєстру країни, де офіційно зареєстровано головний орган управління іноземного суб'єкта, та довіреність на здійснення представницьких функцій, оформлена в установленому порядку.
Виписка з реєстру та довіреність мають бути нотаріально засвідчені за місцем їх видачі, легалізовані у консульських установах, які представляють інтереси України, якщо міжнародними договорами України не передбачено інше, і супроводжуватися перекладом на українську мову, який засвідчується в установленому порядку.
( Абзац другий підпункту 6.10.8 пункту 6.10 глави 6 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
6.10.9. Якщо учасник узгоджених дій входить до складу об'єднання підприємств, то надаються копії установчих документів (установчий договір, статут), виписка або витяг з ЄДР та організаційно-правову структуру цього об'єднання. Якщо об'єднання виконує щодо підприємств, що входять до його складу, функції контролю господарської діяльності, то подаються ще форми звітності та відомості, перелічені в пунктах 6.10.6.2 та 6.10.6.3, про діяльність об'єднання та підприємств, що входять до його складу.
( Підпункт 6.10.9 пункту 6.10 глави 6 із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 253-р від 01.06.2011 )
6.10.10. Економічне обґрунтування узгоджених дій та економічне обгрунтування позитивного ефекту від узгоджених дій, що переважає негативні наслідки обмеження конкуренції, згідно з додатком 1.
6.10.11. Письмові підтвердження повноважень представників учасників узгоджених дій (у формі договору, доручення чи довіреності учасника(ів) заявленої дії своєму представнику представляти інтереси учасника(ів) заявленої дії перед органами Комітету).
6.10.12. До заяви додається документ, що підтверджує внесення плати за її подання (платіжне доручення на перерахування плати з відміткою установи банку або квитанція).
6.10.13. Розрахунок вартості (сукупної вартості) активів, обсягу (сукупного обсягу) реалізації товарів та частки, сукупної частки на ринках товарів кожного учасника узгоджених дій, що здійснюється згідно з Порядком обчислення порогових показників, наведеним у додатку 5.
6.11. Заява про надання попередніх висновків подається відповідно до вимог пункту 6.9 Положення про узгоджені дії. При поданні заяви про надання попередніх висновків заявник самостійно визначає обсяг інформації та документів, виходячи з його власного розуміння особливостей узгоджених дій відповідно до вимог цього Положення, згідно з додатком 1.
При поданні заяви про надання висновків щодо кваліфікації дій суб'єктів господарювання заявник самостійно визначає обсяг інформації, що надається.
( Пункт 6.11 глави 6 доповнено абзацом другим згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
6.12. При розгляді заяви в разі потреби в суб'єктів господарювання - учасників узгоджених дій, інших юридичних та фізичних осіб може бути запитана інша інформація, що дає змогу з'ясувати зміст і наслідки узгоджених дій.
6.13. Якщо зазначені в пункті 6.10 документи (окрім зазначених у пункті 6.10.13) подавалися до Комітету, відділення не більше року тому назад і до них після цього не вносилися зміни, то вони замінюються письмовим посиланням на дату і номер супровідного листа, яким подавалися ці документи.
У разі неможливості подання інформації щодо учасників узгоджених дій, зазначених у пункті 2 Порядку визначення переліку суб'єктів господарювання, щодо яких учасники узгоджених дій подають інформацію, наведеному у додатку 4, обов'язково зазначаються причини неподання такої інформації.
6.14. Якщо суб'єкт господарювання вчиняє рівноцінні узгоджені дії з різними суб'єктами господарювання, заява може бути подана щодо однієї узгодженої дії за умови надання щодо всіх інших учасників рівноцінних узгоджених дій інформації, передбаченої пунктами 6.9 та 6.10 Положення про узгоджені дії.
6.15. Якщо для прийняття рішення немає потреби в одержанні усіх документів і відомостей, зазначених у пункті 6.10, то їхній перелік, за погодженням з державним уповноваженим, головою відділення, може бути скорочено.
6.16. Прийняття рішення на підставі скороченого переліку документів і відомостей, що визначають підвідомчість питання про узгоджені дії, може здійснюватись:
Комітетом або Адміністративною колегією Комітету, державним уповноваженим Комітету, адміністративною колегією територіального відділення Комітету в разі отримання повноважень щодо розгляду питання про узгоджені дії від Голови Комітету відповідно до пункту 5.6 цього Положення про узгоджені дії.
6.17. Інформація стосовно заявлених узгоджених дій, а саме щодо: організаційно-правової форми учасників узгоджених дій, їх місцезнаходження та їх представництв, філій, а також виду та змісту узгоджених дій із зазначенням дати надання до Комітету пропозицій та зауважень щодо узгоджених дій, може бути опублікована в друкованих чи електронних засобах масової інформації, зокрема розміщена на офіційній сторінці Комітету в мережі Інтернет або оприлюднена Антимонопольним комітетом України чи його територіальним відділенням в інший спосіб.
Крім того, може бути оприлюднена й інша інформація стосовно заявлених узгоджених дій, якщо така інформація раніше була публічно оголошена або заявник не заперечує проти такої публікації. Заявник (його представник) та державний уповноважений (або за його дорученням працівники Комітету), голова територіального відділення (або за його дорученням працівники територіального відділення) можуть проводити між собою консультації щодо можливості оприлюднення та змісту іншої інформації стосовно заявлених узгоджених дій суб'єктів господарювання, що може бути оприлюдненою. При цьому заявник може надати узгоджений з державним уповноваженим Комітету, головою територіального відділення або власний зміст такої інформації.
( Абзац перший пункту 6.17 глави 6 в редакції Розпорядження Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
Якщо учасник узгоджених дій відмовляє іншому учаснику узгоджених дій - заявнику в наданні документів та іншої інформації, необхідної для розгляду Комітетом, Адміністративною колегією Комітету чи адміністративною колегією територіального відділення Комітету заяви, то державний уповноважений Комітету чи голова територіального відділення Комітету на підставі звернення заявника приймає розпорядження про надання учасником узгоджених дій такої інформації у визначений строк. Про прийняте розпорядження повідомляється заявнику. Заява про надання дозволу вважається прийнятою до розгляду після отримання всієї інформації, передбаченої цим розпорядженням, про що орган Комітету протягом 10 днів повідомляє заявника.
7. Порядок розгляду заяви про надання попередніх висновків стосовно узгоджених дій та про надання висновків щодо кваліфікації дій суб'єктів господарювання
7.1. Органи Комітету надають суб'єктам господарювання, органам влади, органам місцевого самоврядування, органам адміністративно-господарського управління та контролю на підставі заяви про надання попередніх висновків, про надання висновків щодо кваліфікації дій та доданої до неї інформації попередні висновки стосовно надання дозволу на узгоджені дії, зміни в узгоджених діях.
Одержання попередніх висновків, висновків щодо кваліфікації дій не є обов'язковим і здійснюється виключно в разі виникнення потреби в суб'єкта господарювання.
Під час розгляду заяви про надання попередніх висновків державний уповноважений Комітету (або за його дорученням працівники Комітету), голова територіального відділення (або за його дорученням працівники територіального відділення) можуть проводити з заявником консультації лише щодо усунення незначних недоліків поданої ним інформації.
( Пункт 7.1 глави 7 доповнено абзацом третім згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
7.2. Строк розгляду заяв про надання попередніх висновків стосовно надання дозволу на узгоджені дії, про надання висновків щодо кваліфікації дій, зміни в узгоджених діях становить один місяць з моменту прийняття заяви до розгляду.
7.3. Висновки щодо кваліфікації дій надаються органами Комітету у формі рекомендаційних роз'яснень щодо відповідності дій суб'єктів господарювання положенням статей 6, 10 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
Попередні висновки відповідного органу Комітету надаються у формі листа, у якому зазначається про:
можливість надання дозволу на узгоджені дії, зміни в узгоджених діях;
можливість відмови в наданні дозволу на узгоджені дії, зміни в узгоджених діях;
необхідність чи відсутність необхідності одержання дозволу на узгоджені дії, зміни в узгоджених діях;
недостатність інформації для будь-якого висновку.
7.4. Одержання попередніх висновків стосовно узгоджених дій, передбачених пунктом 3.1 Положення про узгоджені дії, не звільняє учасників узгоджених дій, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю від необхідності звернутися до відповідних органів Комітету із заявою про надання дозволу на здійснення узгоджених дій у випадках, передбачених статтею 10 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
8. Порядок розгляду заяви про надання дозволу на узгоджені дії
8.1. Органи Комітету розглядають заяву про надання дозволу на узгоджені дії протягом трьох місяців з дня прийняття її до розгляду відповідним органом Комітету.
8.2. Заява про зміни в узгоджених діях, на які було отримано дозвіл органів Комітету, якщо ці зміни не передбачають зміну кола учасників та не поширюються на інші товарні ринки, але пов'язані зі зміною предмета і цілей узгоджених дій, порядку розподілу прибутків і збитків між учасниками узгоджених дій, порядку формування та компетенції органу управління створеного суб'єкта господарювання, порядку прийняття рішень цим органом управління, а також якщо ці зміни посилюють узгодженість учасників на ринку та/або призводять до погіршення умов конкуренції між учасниками узгоджених дій в інший спосіб, розглядається органами Комітету протягом тридцяти днів з дня прийняття її до розгляду відповідним органом Комітету.
8.3. Заява залишається без розгляду в разі надходження від заявника клопотання про відкликання заяви, про що приймається розпорядження відповідних органів Комітету.
Залишення заяви без розгляду не позбавляє заявника права звернутися до Комітету, його територіального відділення з повторною заявою.
8.4. Копія рішення органів Комітету про залишення заяви без розгляду надсилається заявнику протягом 10 днів з дня прийняття рішення.
8.5. Комітетом чи його територіальним відділенням може бути оприлюднена інформація стосовно заявлених узгоджених дій, а саме щодо організаційно-правової форми учасників узгоджених дій, їх місцезнаходження та їх представництв, філій, а також виду та змісту узгоджених дій може бути опублікована в друкованих чи електронних засобах масової інформації або оприлюднена Комітетом чи його територіальним відділенням в інший спосіб.
Крім того, може бути оприлюднена й інша інформація стосовно заявлених узгоджених дій, якщо така інформація раніше була публічно оголошена або заявник не заперечує проти такої публікації.
8.6. Якщо протягом строку розгляду заяви, передбаченого в пунктах 8.1 та 8.2 Положення про узгоджені дії, органи Комітету надали дозвіл або не розпочали розгляду справи про узгоджені дії, то рішення про надання дозволу на узгоджені дії вважається прийнятим. Про це орган Комітету, який розглядав заяву, може повідомити заявника протягом 10 днів.
8.7. Днем прийняття рішення про надання дозволу на узгоджені дії, зміни в узгоджених діях, вважається останній день строку розгляду заяви, передбаченого частиною першою статті 27 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
8.8. У разі виявлення підстав, за яких орган Комітету не може надати дозвіл на узгоджені дії, зміни в узгоджених діях, а також у разі необхідності проведення складного поглибленого дослідження чи експертизи відповідні органи Комітету розпочинають розгляд справи про узгоджені дії, про що приймається розпорядження та письмово повідомляється особа, яка подала заяву. Разом із повідомленням про початок розгляду справи надсилається перелік інформації, яку заявник повинен надати для прийняття Комітетом рішення у справі.
Інформація про прийняття розпорядження про початок розгляду справи, порушеної через виявлення підстав для заборони узгоджених дій, не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття розпорядження може розміщуватися на офіційній сторінці Комітету в мережі Інтернет.
( Пункт 8.8 глави 8 доповнено абзацом згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
Інформація про прийняття розпорядження, окрім відомостей, зазначених у пункті 6.17, має містити:
( Пункт 8.8 глави 8 доповнено абзацом згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
дату розміщення інформації в мережі Інтернет;
( Пункт 8.8 глави 8 доповнено абзацом згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
реквізити (дату, номер) розпорядження про початок розгляду справи про узгоджені дії;
( Пункт 8.8 глави 8 доповнено абзацом згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
відомості щодо задіяних ринків;
( Пункт 8.8 глави 8 доповнено абзацом згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
найменування та місцезнаходження учасників узгоджених дій та суб'єктів господарювання, пов'язаних з ними відносинами контролю (їх представництв, філій), які мають значення для оцінки впливу узгоджених дій на конкуренцію на задіяних ринках;
( Пункт 8.8 глави 8 доповнено абзацом згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
календарну дату, до якої приймаються заперечення та докази на їх підтвердження і міркування щодо заявлених узгоджених дій від фізичних та юридичних осіб, а також способу їх надання.
( Пункт 8.8 глави 8 доповнено абзацом згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
8.9. Суб'єкти господарювання, зокрема конкуренти, постачальники чи споживачі учасників узгоджених дій, а також об'єднання споживачів, якщо заявлені узгоджені дії стосуються товарів, призначених для кінцевого споживання, які вважають, що їхні права та інтереси можуть бути суттєво порушені внаслідок того, що заявлені узгоджені дії призводять до суттєвого обмеження конкуренції на всьому ринку чи в значній його частині, мають право надати Комітету у письмовій формі обґрунтовані заперечення щодо заявлених узгоджених дій та докази на їх підтвердження.
Заявник, особи, які зазначені в абзаці першому цього пункту, можуть подати додаткову інформацію на підтвердження їхньої позиції. У разі ненадання особами, які подали заперечення, додаткової інформації у визначений органом Комітету строк, орган Комітету має право прийняти рішення у справі про узгоджені дії на підставі інформації, наявної в матеріалах справи.
( Главу 8 доповнено пунктом 8.9 згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
8.10. Зазначені в абзаці першому пункту 8.9 особи мають право подати органу Комітету клопотання про залучення їх до участі у справі як третіх осіб. Питання про залучення до участі у справі третіх осіб вирішується державним уповноваженим Комітету, головою територіального відділення. Про залучення третьої особи орган Комітету, голова територіального відділення приймає розпорядження, про що повідомляються особи, які беруть участь у розгляді справи.
( Главу 8 доповнено пунктом 8.10 згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
8.11. Режим доступу осіб, які беруть участь у справі, до інформації з обмеженим доступом визначається відповідно до законодавства України, зокрема Закону України "Про інформацію".
( Главу 8 доповнено пунктом 8.11 згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
8.12. Дозвіл на узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, передбачені пунктом 3.2 Положення про узгоджені дії, може бути надано, якщо учасники узгоджених дій доведуть, що ці дії не призводять до суттєвого обмеження конкуренції на всьому ринку чи в значній його частині і сприяють відповідно:
удосконаленню виробництва, придбанню або реалізації товару;
техніко-технологічному, економічному розвитку;
розвитку малих або середніх підприємців;
оптимізації експорту чи імпорту товарів;
розробленню та застосуванню уніфікованих технічних умов або стандартів на товари;
раціоналізації виробництва.
8.13. Якщо за результатами розгляду справи стосовно заявлених узгоджених дій передбачається прийняття рішення про їх заборону як таких, що призводять до суттєвого обмеження конкуренції на всьому ринку чи в значній його частині, державний уповноважений Комітету, голова територіального відділення Комітету може попередньо повідомити про це заявника та надати йому можливість подати додаткові докази щодо відсутності негативних наслідків.
( Главу 8 доповнено пунктом 8.13 згідно з Розпорядженням Антимонопольного комітету N 390-р від 17.11.2005 )
8.14. Дозвіл Комітету на узгоджені дії, зміни в узгоджених діях, передбачені пунктом 3.1 Положення про узгоджені дії, не може бути наданий, якщо конкуренція суттєво обмежується на всьому ринку чи в значній його частині.
8.15. Кабінет Міністрів України може дозволити узгоджені дії, на які Антимонопольним комітетом України не було надано дозволу, якщо учасники узгоджених дій доведуть, що позитивний ефект для суспільних інтересів переважає негативні наслідки обмеження конкуренції.
Порядок надання Кабінетом Міністрів України дозволу на узгоджені дії, на які Комітетом не було надано дозволу, визначається окремо.
8.16. Рішення про надання дозволу на узгоджені дії зберігає чинність протягом року, якщо більший строк не зазначено в рішенні. Для здійснення узгоджених дій після перебігу строку чинності рішення учасники узгоджених дій подають нову заяву. Узгоджені дії, що здійснені після перебігу строку чинності рішення, уважаються здійсненими без згоди органу Комітету.
8.17. Орган чи посадова особа, які прийняли рішення, не мають права визнати його недійсним або змінити.
Вони мають право виправити допущені в рішенні описки чи явні арифметичні помилки, роз'яснити своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту, а також прийняти додаткове рішення, якщо з якогось питання, що досліджувалося під час розгляду заяви (справи), не прийнято рішення.
9. Відповідальність за порушення вимог Положення про узгоджені дії
9.1. Вчинення узгоджених дій, передбачених пунктом 3.1 Положення про узгоджені дії, без одержання дозволу органів Комітету є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції і тягне за собою відповідальність, установлену законом.
9.2. Порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом здійснення узгоджених дій без дозволу органу Комітету вважається вчиненим, зокрема при:
9.2.1. Укладенні суб'єктами господарювання угод у будь-якій формі - з моменту укладення угоди.
9.2.2. Створенні суб'єкта господарювання, метою чи наслідком створення якого є координація конкурентної поведінки між суб'єктами господарювання, що створили зазначений суб'єкт господарювання, або між ними та новоствореним суб'єктом господарювання - з моменту державної реєстрації суб'єкта господарювання.