• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про рішення щодо скарг ТОВ "ДезоМарк", ТОВ "ВІК-А", ТОВ "Лаверна", ТОВ "ВІЛАН"

Міністерство економіки України | Наказ, Висновок від 17.02.2006 № 65
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки України
  • Тип: Наказ, Висновок
  • Дата: 17.02.2006
  • Номер: 65
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство економіки України
  • Тип: Наказ, Висновок
  • Дата: 17.02.2006
  • Номер: 65
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
17.02.2006 N 65
Про рішення щодо скарг ТОВ "ДезоМарк", ТОВ "ВІК-А", ТОВ "Лаверна", ТОВ "ВІЛАН"
Відповідно до Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" та наказів Міністерства економіки- України від 04.12.2000 N 264 "Про затвердження Порядку розгляду скарг учасників процедур державних закупівель щодо організації та здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти", від 20.12.2005 N 518 "Про організацію в Міністерстві роботи з розгляду скарг щодо процедур державних закупівель"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити висновок щодо розгляду скарг ТОВ "ДезоМарк", ТОВ "ВІК-А", ТОВ "Лаверна", ТОВ "ВІЛАН" стосовно організації та здійснення Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації процедури закупівлі за державні кошти засобів дезінфікуючих (оголошення про закупівлю в інформаційному бюлетені Тендерної палати України від 14.11.2005 N 13, огол. N 1303305), що додається.
2. За сукупністю порушень процедури закупівлі відмінити торги, скаргу ТОВ "ДезоМарк" задовольнити, а скарги ТОВ "ВІК-А", ТОВ "ВІЛАН" і ТОВ "Лаверна" частково задовольнити згідно з висновком, що додається.
3. Головному управлінню охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації усунути виявлені порушення відповідно до висновку, що додається, та провести нову процедуру закупівлі з дотриманням вимог законодавства.
4. Відділу оскаржень та правового забезпечення державних закупівель довести цей наказ до відома ТОВ "ДезоМарк", ТОВ "ВІК-А", ТОВ "Лаверна", ТОВ "ВІЛАН", ЗАТ "Український науково - виробничий центр проблем дезінфекції", ЗАТ "Лізоформ", Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації і Державного казначейства України протягом трьох робочих днів з дня його підписання.
Перший заступник
Міністра

С.Романюк
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
економіки України
17.02.2006 N 65
ВИСНОВОК
щодо розгляду скарг ТОВ "ДезоМарк", ТОВ "ВІК-А", ТОВ "Лаверна", ТОВ "ВІЛАН" стосовно організації та здійснення Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації процедури закупівлі за державні кошти засобів дезінфікуючих
За результатом розгляду скарг ТОВ "ДезоМарк", ТОВ "ВІК-А", ТОВ "Лаверна", ТОВ "ВІЛАН" стосовно організації та здійснення Головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської міської державної адміністрації (далі - Замовник) процедури закупівлі за державні кошти засобів дезінфікуючих і на підставі наданих матеріалів Скаржників і Замовника, установлено:
суб'єктивність тлумачення ТОВ "ДезоМарк" терміна "тендерна гарантія" як невідповідного поняттю "банківська гарантія". Відповідно до статті 1 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (далі -Закон) забезпеченням тендерної пропозиції та виконання договору про закупівлю є надання учасником Замовнику гарантій щодо дотримання ним зобов'язань, які виникають у зв'язку з поданням тендерних пропозицій, та виконання ним вимог договору про закупівлю, включаючи такий спосіб, як банківська гарантія. При цьому інші зазначені у статті 1 способи разом з банківською гарантією не є повним переліком, тобто застосовуватися можуть й інші способи, крім перерахованих у статті 1 за умови відповідності їх змісту поняттям "забезпечення тендерної пропозиції"" та "забезпечення виконання договору". Відносини щодо гарантії, у тому числі банківської, у чинному законодавстві, перш за все, регулюються нормами Цивільного кодексу України. Глава 49 Цивільного кодексу України містить параграф 4 "Гарантії", який визначає зміст відповідних правовідносин. Згідно із статтею 560 суб'єктом надання гарантій є банк, інша фінансова установа, страхова організація - гарант, який гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов'язку та відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Гарантія (зокрема, з назвою "тендерна гарантія") є банківською гарантією та належним способом тендерного забезпечення в разі, якщо вона видана гарантом та по суті відповідає вимогам абзацу вісімнадцятого статті 1 Закону, статті 560 Цивільного кодексу України і статті 200 Господарського кодексу України. Пункт 2 розділу І Положення, затвердженого постановою Національного банку України від 15.12.2004 N 639 "Про затвердження Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах", містить визначення терміна "гарантія" без конкретизації його як "банківська";
подання ЗАТ "Лізоформ" ксерокопії банківської гарантії під час розкриття тендерних пропозицій, допущення його до оцінки тендерних пропозицій та визначення вказаного учасника при повторній оцінці тендерних пропозицій переможцем є порушенням пунктів 12.1, 21,1 і 22.1 тендерної документації та статей 23, 26, 27 і 29 Закону;
неправомірність рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції ТОВ "ВІК-А" у частині закупівлі дезінфікуючих засобів для дезінфекції суміщеної з перед стерилізаційним очищенням медичних інструментів та вимогам тендерної документації. На підставі висновку Головного регламенту із застосуванням засобу "Септамін", затвердженого Міністерством охорони здоров'я України за N 0139-R-05, свідчить про те, що робочий розчин дезінфекційного засобу "Септамін" може використовуватися повторно протягом робочої зміни, що підтверджується наявністю в регламенті і застосування засобу "Септамін" Методики визначення дезінфекційного засобу "Септамін" у воді методом утворення комплексу з бромфенолом синім (сторінка 21 додатка 2 регламенту).
Слід також відмітити, що в цьому разі Замовник не повинен застосовувати преференційну поправку до тендерних пропозицій, поданих ТОВ "ВІК-А" і ЗАТ "Український науково-виробничий центр проблем дезінфекцій", хоча вони є вітчизняними виробниками. Механізм застосування преференційної поправки може бути використаний лише до пропозиції, наданої безпосередньо вітчизняним виробником, стосовно продукції, яку він виробляє, що підтверджується одним із документів, зазначених у постанові Кабінету Міністрів України від 27.09.2000 N 1469 "Про організаційні заходи щодо функціонування системи державних закупівель", та за умови, що у процедурі закупівлі бере участь іноземний виконавець і його тендерна пропозиція є найбільш вигідною.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" та з урахуванням зазначеного скарга ТОВ "ДезоМарк" визнається задоволеною, скарги ТОВ "ВІК-А", ТОВ "ВІЛАН" і ТОВ "Лаверна" - частково задоволеними.
Директор департаменту
координації державних
закупівель


С.Нежнова