• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Угода між Урядом України та Урядом Республіки Болгарії про співробітництво в галузях освіти, науки і культури

Україна | Угода, Міжнародний документ від 05.10.1992
Реквізити
  • Видавник: Україна
  • Тип: Угода, Міжнародний документ
  • Дата: 05.10.1992
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Україна
  • Тип: Угода, Міжнародний документ
  • Дата: 05.10.1992
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Угода
між Урядом України та Урядом Республіки Болгарії про співробітництво в галузях освіти, науки і культури
Уряд України та Уряд Республіки Болгарії, які надалі іменуються "Договірні Сторони",
спираючись на історичні корені дружби між народами обох країн та на близкість їхніх культур,
враховуючи прагнення народів обох країн до кращого ознайомлення з людськими цінностями, культурою і наукою другої країни,
керуючись взаємним інтересом розвивати та поглиблювати співробітництво і обмін в галузях культури, науки та освіти,
домовились про таке:
Договірні Сторони розвиватимуть співробітництво в галузях науки і освіти з метою створення передумов для взаємного ознайомлення із способом життя народів своїх країн та обміну професійним досвідом.
З цією метою міністерства освіти обох країн підпишуть конкретну Програму співробітництва в галузі освіти і науки, в якій будуть обумовлені форми і напрями співробітництва.
В першу чергу буде приділено увагу:
- співробітництву між учбовими закладами і науковими інститутами України та Республіки Болгарії;
- обміну учнями, студентами і аспірантами;
- спільній розробці проектів у галузях освіти і науки;
- співробітництву в міжнародних урядових і неурядових органах з питань освіти і науки.
Договірні Сторони заохочуватимуть вивчення болгарської мови в учбових закладах України та української в учбових закладах Республіки Болгарії.
Договірні Сторони стимулюватимуть розвиток співробітництва та підтримуватимуть встановлення безпосередніх контактів між їхніми відомствами, вищими учбовими закладами і науковими організаціями.
Договірні Сторони сприятимуть співробітництву в галузях науки та вищої освіти шляхом:
- обміну експертами для обговорення проблем управління наукою і системою освіти в умовах ринкової економіки;
- обміну науковими працівниками і викладачами для ознайомлення з досвідом другої країни, участі у конференціях і симпозіумах та для спільної науково-дослідної роботи, виступів з лекціями;
- обміну учбовою літературою, публікаціями, законами та іншими матеріалами освітнього і наукового характеру.
Договірні Сторони розвиватимуть співробітництво в галузях науки та технології на взаємовигідній основі і з цією метою підпишуть окремий Протокол.
Договірні Сторони заохочуватимуть вивчення і дослідження в галузях історії, культури, мови та літератури шляхом:
- обміну студентами та викладачами для участі в літніх мовних курсах;
- обміну лекторами;
- обміну науковими працівниками.
Договірні Сторони, спираючись на історичні зв'язки та близкість народів і культур обох країн, а також на їхній внесок в європейську та світову цивілізацію розвиватимуть двостороннє культурне співробітництво на взаємовигідній основі.
З цією метою вони заохочуватимуть:
- обмін інформацією про культурне життя в кожній з країн;
- встановлення безпосередніх контактів і взаємне направлення оперних, балетних, драматичних і театральних груп, фольклорних колективів, оркестрів і солістів;
- обмін фахівцями в галузях: театру і літератури, художньої самодіяльності, музики, танців, музейної справи, архівів, образотворчих мистецтв, кіно, архітектури, археології, бібліотечної і реставраційної справ та інше;
- організація спільної науково-дослідної роботи, конференцій та симпозіумів з питань культури;
- переклад і публікація художньої та учбової літератури другої країни, відповідно до правових норм кожної з них:
- обмін представницькими музейними виставками та фотоекспозиціями;
- обмін студентами, аспірантами, вченими та фахівцями в галузі культури, зокрема, і шляхом взаємного надання стипендій;
- показ художніх та документальних фільмів і проведення тижнів кіно другої країни;
- проведення міжнародних культурних заходів, зокрема, фестивалів і конкурсів із запрошенням на них виконавців та членів жюрі з другої країни;
- встановлення безпосередніх контактів і розвиток співробітництва між творчими об'єднаннями акторів, працівників театру та кіно, а також між національними комісіями у справах ЮНЕСКО і клубів ЮНЕСКО;
- співробітництво представників обох країн в міжнародних урядових і неурядових організаціях в галузі культури.
Договірні Сторони забезпечуватимуть всі умови і здійснюватимуть спеціальні заходи, зокрема, шляхом укладання окремих угод, для збереження та розвитку національної, мовної та культурної самобутності осіб української національності, що постійно проживають у Республіці Болгарії, а також осіб болгарської національності, що проживають на території України - бесарабських, кримських та приазовських болгар і гагаузів.
Ці заходи включатимуть розширення можливостей для вивчення ними своєї рідної мови, історії, культури і традицій, обміну вчителями, підготовки та підвищення кваліфікації відповідних викладачів, наукових працівників та фахівців у галузі культури, прийом студентів та учнів в учбові заклади в галузі мистецтв обох країн, поставка літератури та інших матеріалів культурного характеру.
Договірні Сторони дбатимуть про збереження пам'ятників і об'єктів історії та культури другої країни, що знаходяться на її території і забезпечуватимуть доступ до них.
Кожна Договірна Сторона може заснувати на території другої країни свій культурний центр, який сприятиме здійсненню цілей цієї Угоди.
Юридичний статус і умови роботи цих центрів будуть урегульовані окремим Протоколом.
Договірні Сторони заохочуватимуть спільне святкування Дня слов'янської писемності і культури, і святих братів Кирила та Мефодія 24-го травня шляхом організації виставок, показу кінофільмів, участі у наукових конференціях та інше.
Академія наук України і Болгарська академія наук продовжуватимуть співробітничати в різних галузях науки у рамках підписаної між ними у 1989 році Угоди про безпосереднє наукове співробітництво, а також сприятимуть встановленню і розвитку прямих зв'язків між окремими інститутами при Академіях Наук обох держав.
Договірні Сторони сприятимуть продовженню активних контактів і співробітництву між Комітетом славістів України та Центром болгаристики при БАН, науковими інститутами і університетами, що працюють в галузі слов'янознавства.
Договірні Сторони сприятимуть встановленню безпосереднього співробітництва між Києво-Печерською Лаврою і Рильським монастирем, що зберігають багато стародавніх пам'яток культури та історії між Україною і Болгарією з метою їх вивчення і популяризації.
Договірні Сторони сприятимуть продовженню досліджень і популяризації справи святих братів Кирила та Мефодія між Комітетом славістів України та інститутами суспільствознавства при Академії наук України і Кирило-Мефодієвським центром при БАН.
Договірні Сторони сприятимуть співробітництву між творчими спілками, товариствами і фондами обох країн з метою кращого взаємного ознайомлення з духовними цінностями українського та болгарського народів.
Договірні Сторони заохочуватимуть безпосереднє співробітництво між Українським інформаційним агентством "Укрінформ" і Болгарським телеграфним агентством, між органами масової інформації, а також між організаціями журналістів для обміну інформацією та інформаційними матеріалами для підвищення професійного рівня журналістів.
Договірні Сторони сприятимуть обміну, розширенню зв'язків між радіо і телевізійними організаціями обох країн і розвитку співробітництва між ними на основі підписаних протоколів про співробітництво в галузі радіомовлення та телебачення.
Договірні Сторони сприятимуть співробітництву в галузі кінематографії шляхом обміну, зокрема і на комерційній основі художніми, документальними і мультиплікаційними фільмами, проведення кінозаходів з нагоди знаменних дат, участі в національних і міжнародних кінофестивалях, спільного виробництва фільмів, надання взаємних виробничих послуг і обміну інформаційними матеріалами.
Договірні Сторони сприятимуть співробітництву в галузі охорони авторських прав.
Договірні Сторони сприятимуть безпосередньому співробітництву між архівними закладами. Головне архівне управління при Кабінеті Міністрів України і Головне управління архівів при Раді Міністрів Республіки Болгарії підпишуть двосторонній протокол про співробітництво в рамках дії цієї Угоди.
Договірні Сторони погодились, що спортивні і туристичні організації України, а також Центральна рада болгарської Спілки фізичної культури та спорту і болгарські туристичні організації, здійснюватимуть співробітництво і обмін в галузі спорту і туризму на основі підписаних між ними протоколів.
Договірні Сторони на основі взаємності і у відповідності з законами своїх держав всіляко сприятимуть створенню сприятливих умов для досягнення цілей цієї Угоди.
Для виконання положень цієї Угоди Договірні Сторони підпишуть безпосередні програми співробітництва в галузях освіти, науки і культури на дворічний період, які включатимуть конкретні заходи, а також фінансові умови їх реалізації.
Уточнення програм обміну між двома країнами в галузі культури, освіти і науки на дворічний період здійснюватиметься через дипломатичні канали або шляхом консультацій між представниками Міністерства закордонних справ України і Міністерством закордонних справ Республіки Болгарії, в яких братимуть участь представники інших відомств і організацій.
Ця Угода укладається строком на п'ять років і продовжується автоматично на наступний п'ятирічний період після закінчення цього строку, якщо жодна з Договірних Сторін не денонсує його шляхом письмового повідомлення за шість місяців до закінчення п'ятирічного строку.
Ця Угода набуває чинності від дня одержання другої з нот, якими Договірні Сторони повідомлять одна одну про її схвалення у відповідності зі своїм законодавством.
Денонсування цієї Угоди не порушить виконання діючих програм, якщо тільки обидві Сторони не домовляться спеціально про інше.
Здійснено в м.Софії 5 жовтня 1992 року у двох примірниках українською та болгарською мовами, при цьому обидва тексти мають однакову силу.
За Уряд За Уряд
України Республіки Болгарії
(підпис) (підпис)