• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про пільги щодо сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів

Державна податкова адміністрація України  | Лист, Витяг від 13.06.2008 № 4874/с/17-0315 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Лист, Витяг
  • Дата: 13.06.2008
  • Номер: 4874/с/17-0315
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова адміністрація України
  • Тип: Лист, Витяг
  • Дата: 13.06.2008
  • Номер: 4874/с/17-0315
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
13.06.2008 N 4874/с/17-0315
( Лист втратив чинність на підставі Листа Державної податкової адміністрації N 14316/7/17-0317 від 09.07.2009 )
Про пільги щодо сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів
(Витяг)
Відповідно до ст. 1 Закону України від 11.12.91 р. N 1963-XII "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", зі змінами та доповненнями (далі - Закон N 1963-XII), платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів, або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до ст. 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
У ст. 4 Закону N 1963-XII визначено категорії громадян, які мають пільги щодо сплати податку з власників транспортних засобів. До них, зокрема, належать особи, зазначені у пунктах 1 і 2 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статтях 4 - 11 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", статтях 6 і 8 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", а також інваліди незалежно від групи інвалідності (у тому числі діти-інваліди, за поданням органів соціального захисту), які звільняються від сплати податку щодо одного легкового автомобіля (мотоколяски) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см. куб., або одного мотоцикла з об'ємом циліндрів двигуна до 750 см. куб., чи одного човна моторного або катера (крім спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м.
Крім того, громадяни, у власності яких знаходяться легкові автомобілі (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см. куб., взяті на облік в Україні до 1990 р. включно, та вантажні автомобілі (код 8704) з об'ємом циліндрів двигуна до 6001 см. куб. до 1990 р. випуску включно, звільняються від сплати податку на 50% щодо одного із зазначених автомобілів.
Пільги, визначені ст. 4 Закону N 1963-XII, не поширюються на транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, крім легкових автомобілів для інвалідів (код 8703) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 см. куб., що придбані за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів і безоплатно передані інвалідам відповідно до законодавства України.
Пільги для громадян, котрі мають у власності інші, ніж зазначено в цій статті, транспортні засоби, Законом N 1963-XII не передбачено, тому такі громадяни повинні сплачувати податок у порядку і розмірах, встановлених цим Законом.
Фізичними особами податок сплачується перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом щороку або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
У разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.
Щодо посилань на Закон України від 22.10.93 р. N 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон N 3551-XII) повідомляємо, що згідно зі ст. 1 Закону України від 25.06.91 р. N 1251-XII "Про систему оподаткування" ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Дану норму цього Закону підтверджено Рішенням Конституційного Суду України від 05.04.2001 р. у справі N 1-16/2001 за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа про податки).
Відповідно, в преамбулі Закону N 3551-XII зазначено, що цей Закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них. Тобто цей Закон не є законом про оподаткування і не може встановлювати пільги щодо оподаткування.
Стаття 46 Конституції України передбачає право громадян на соціальний захист. Зазначена стаття також установлює порядок реалізації права на соціальний захист шляхом забезпечення громадян у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Також частиною другою ст. 46 Конституції України встановлено вичерпний перелік гарантій права на соціальний захист.
Право на соціальний захист не може включати право на пільгу щодо оподаткування,оскільки така пільга не може гарантуватися загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і в розмірах, встановлених законом.
Одночасно зазначаємо, що органам Державної податкової служби України чинним законодавством не надано право встановлювати та надавати платникам податків додаткові (не передбачені Законом N 3551-XII) пільги. Водночас можна звернутися до відповідних місцевих рад з питання прийняття рішення про отримання пільги щодо сплати податку з власників транспортних засобів, надання якої передбачено нормами ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування", зокрема, встановлено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим і сільські, селищні, міські ради можуть установлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів.
Заступник Голови С.Лекарь