• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження типової програми навчання фахівців з питань управління активами

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку  | Рішення, Програма від 02.06.2002 № 109 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення, Програма
  • Дата: 02.06.2002
  • Номер: 109
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення, Програма
  • Дата: 02.06.2002
  • Номер: 109
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
Р І Ш Е Н Н Я
N 109 від 02.06.2002
Про затвердження типової програми навчання фахівців з питань управління активами
На виконання п. 10 розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.10.2001 р. N 487-р "Про затвердження заходів щодо вдосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців з питань фондового ринку та корпоративного управління в Україні на 2001 - 2005 роки" та п. 1.1 Положення про порядок навчання та атестації фахівців з питань фондового ринку, затвердженого наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.09.96 р. N 215, із змінами та доповненнями, внесеними рішенням Комісії від 02.03.99 р. N 34, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити типову програму навчання фахівців з питань управління активами (додається).
2. Управлінню розвитку законодавства та взаємодії з державними органами (М. Бурмака) організувати укладення з навчальними закладами договорів про співробітництво щодо навчання фахівців з питань управління активами та забезпечити контроль за їх виконанням.
3. Покласти на Український інститут розвитку фондового ринку Київського Національного економічного університету, який відповідно до наказу Комісії від 10.11.2000 р. N 342 є навчально-методичним центром підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців з питань фондового ринку та корпоративного управління в Україні, обов'язки щодо розробки тестів для складання кваліфікаційного іспиту фахівців з питань управління активами та внесення їх у двомісячний термін після набуття чинності цим рішенням на розгляд Комісії.
4. Управлінню організаційного забезпечення Комісії забезпечити опублікування типової програми навчання з питань управління активами відповідно до чинного законодавства.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Комісії - заступника Голови С. Бірюка.
Голова Комісії О.Мозговий
Протокол засідання Комісії
від 2 червня 2002 р. N 8
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням Державної комісії з
цінних паперів та фондового
ринку від 2 червня 2002 р.
N 109
ТИПОВА ПРОГРАМА
навчання фахівців з питань управління активами
Вступна тема
Кількість годин - 2
Загальні положення Послання Президента України до Верховної Ради України, Програми діяльності Уряду, програма соціально-економічного розвитку країни щодо проведення економічних реформ, розвитку реального сектору економіки, фінансового ринку та ринку цінних паперів (далі - РЦП) в Україні.
Основні макроекономічні показники та тенденції розвитку економіки України. Стан, проблеми та перспективи розвитку РЦП в Україні. Тенденції інтернаціоналізації, інституціоналізації, універсалізації та технологізації міжнародних фінансових ринків.
Тема 1. Правове регулювання підприємницької діяльності в Україні
Кількість годин - 4
Право власності. Суб'єкти права власності. Принципи та організаційні форми підприємництва.
Види і організаційні форми підприємств. Об'єднання підприємств. Створення і діяльність підприємств. Реорганізація і ліквідація підприємств. Банкрутство.
Поняття господарського товариства. Види господарських товариств. Поняття дочірнього підприємства, філії, представництва.
Угоди. Поняття і види угод. Укладення та форми договору. Види зобов'язань. Спадщина. Застава цінних паперів. Нотаріальне посвідчення.
Вимоги Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - ДКЦПФР) до договорів, що укладаються професійними учасниками ринку цінних паперів.
Вимоги законодавства до укладення договорів щодо цінних паперів з нерезидентами.
Тема 2. Ринок цінних паперів в Україні та його регулювання
Кількість годин - 4
Поняття РЦП. Завдання та функції РЦП. Первинний і вторинний РЦП. Біржовий та позабіржовий РЦП. Організаційно оформлений РЦП. інфраструктура РЦП. Суб'єкти інфраструктури РЦП. Фондова біржа. Учасники РЦП. Фондовий ринок і приватизація.
Концепція функціонування і розвитку фондового ринку України. Державне регулювання РЦП. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи, які здійснюють контроль на РЦП.
Законодавче регулювання РЦП. Розвиток законодавчого регулювання РЦП в Україні.
Саморегулювання на фондовому ринку. Саморегулівні організації професійних учасників РЦП (далі - СРО), їх функції та повноваження. Захист прав інвесторів на фондовому ринку.
Досвід регулювання розвинутих фондових ринків. Взаємозв'язок показників розвитку РЦП з макроекономічними показниками країни.
Тема 3. Цінні папери і порядок їх випуску
Кількість годин - 4
Поняття, види цінних паперів (далі - ЦП) та форма їх випуску. Доходи з ЦП. Основні характеристики, види, умови випуску та особливості обігу: акцій, облігацій (підприємств, позик органів місцевого самоврядування, внутрішніх та зовнішніх державних позик), інвестиційних сертифікатів, ощадних сертифікатів.
Поняття та основні характеристики векселів. Особливості національного вексельного законодавства.
Рішення про випуск ЦП. Інформація про емісію ЦП.
Реєстрація випуску акцій, інформації про емісію акцій. Звіт про наслідки підписки на акції.
Реєстрація випуску облігацій, інформації про емісію облігацій.
Реєстрація випуску інвестиційних сертифікатів інвестиційних фондів та взаємних фондів інвестиційних компаній, створених відповідно до Указу Президента України від 19 лютого 1994 року N 55/94 "Про інвестиційні фонди та інвестиційні компанії".
Реєстрація випуску інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду. Реєстрація випуску акцій корпоративного інвестиційного фонду.
Порядок скасування реєстрації випусків ЦП та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску ЦП.
Тема 4. Похідні цінні папери в Україні
Кількість годин - 2
Поняття похідних ЦП. Ф'ючерсний контракт. Опціон. Регулювання випуску та обігу похідних ЦП. Особливості обігу похідних ЦП на організаційно оформленому РЦП. Система гарантій виконання зобов'язань. Використання похідних ЦП для зменшення ризиків. Хеджування.
Тема 5. Учасники ринку цінних паперів в Україні
Кількість годин - 4
Емітенти ЦП: держава, органи місцевого самоврядування, юридичні особи.
Інвестори. Поняття інвестицій. Інвестиційна діяльність. Законодавче регулювання інвестиційної діяльності.
Посередники. Ліцензування посередницької діяльності з випуску та обігу ЦП. Торговці ЦП.
Інститути спільного інвестування (далі - ІСІ). Інвестиційні фонди та інвестиційні компанії, створені відповідно до Указу Президента України від 19 лютого 1994 року N 55/94 "Про інвестиційні фонди та інвестиційні компанії".
ІСІ, створені відповідно до Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)". Класифікація ІСІ.
Компанія з управління активами.
Венчурні фонди.
Тема 6. Акціонерні товариства на ринку цінних паперів України
Кількість годин - 4
Акціонерні товариства (далі - АТ) та їх види. Порядок створення АТ. Установчі документи АТ. Державна реєстрація АТ. Статутний фонд (капітал) АТ.
Порядок збільшення (зменшення) розміру статутного фонду (капіталу) АТ.
Порядок реєстрації випуску акцій АТ при зміні номінальної вартості акцій та кількості акцій без зміни розміру статутного фонду.
Порядок додаткового випуску акцій.
Особливості створення АТ в процесі приватизації та корпоратизації.
Порядок придбання, реалізації та анулювання АТ власних акцій.
Реорганізація АТ. Порядок реєстрації випуску акцій у разі реорганізації АТ.
Органи управління АТ. Компетенція органів управління АТ.
Порядок скликання та проведення загальних зборів акціонерів товариства. Довіреність на право участі та голосування на загальних зборах акціонерів.
Права та обов'язки акціонерів.
Дивідендна політика АТ та порядок виплати дивідендів.
Види та порядок подання звітності АТ. Регулярна та особлива інформація.
Тема 7. Організаційно оформлений ринок цінних паперів
Кількість годин - 4
Біржовий РЦП. Фондова біржа. Статут та правила фондової біржі.
Фондова біржа як СРО. Члени фондової біржі. Котирування ЦП. Правила лістингу і делістингу ЦП. Методи проведення біржових торгів.
Операції з ЦП на фондовій біржі. Види угод з ЦП. Органи управління фондової біржі. Регулювання діяльності фондової біржі.
Організаційно оформлений позабіржовий РЦП. Структура, організація і регулювання позабіржового обігу ЦП. Суб'єкти позабіржового обігу ЦП.
Електронні торговельно-інформаційні мережі. Саморегулівні організації на організованому позабіржовому фондовому ринку.
Котирування ЦП на організаційно оформленому позабіржовому ринку. Фактори, що впливають на курс ЦП.
Організація нагляду і контролю у торговельно-інформаційній системі (ТІС).
Тема 8. Контрольно-ревізійна діяльність та правозастосування на ринку цінних паперів
Кількість годин - 4
Повноваження ДКЦПФР щодо перевірок та ревізій діяльності учасників РЦП. Порядок проведення перевірок та ревізій. Заходи за наслідками перевірок та ревізій при виявленні порушень законодавства.
Види правопорушень на РЦП. Відповідальність за правопорушення на РЦП. Правозастосування на РЦП. Розслідування правопорушень на РЦП.
Порядок розгляду уповноваженими особами ДКЦПФР справ про правопорушення на РЦП та застосування санкцій. Оскарження постанов у справах про правопорушення на РЦП.
Тема 9. Антимонопольне законодавство на ринку цінних паперів
Кількість годин - 8
Загальні положення законодавства про захист економічної конкуренції на ринку цінних паперів. Сутність та механізми визначення монопольного (домінуючого) становища на ринку. Антиконкурентні узгоджені дії суб'єктів господарювання. Обмежувальна та дискримінаційна діяльність суб'єктів господарювання, об'єднань.
Контроль за економічною концентрацією суб'єктів господарювання.
Порядок розгляду заяв та справ про надання дозволу на узгоджені дії, концентрацію суб'єктів господарювання. Плата для відшкодування витрат, пов'язаних із розглядом заяв.
Процедура розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Забезпечення доказів. Відповідальність за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Тема 10. Ділова українська мова
Кількість годин - 2
Основні вимоги до мови ділових документів. Офіційно-діловий стиль. Укладання деяких видів ділових документів. Мовний етикет.
Тема 11. Національна депозитарна система України
Кількість годин - 4
Система виконання угод з ЦП та обліку права власності на ЦП.
Національна депозитарна система (далі - НДС). Закон України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні": визначення основних термінів і понять.
Структура НДС, її прямі та опосередковані учасники, їх взаємодія. Сфера діяльності НДС.
Поняття депозитарної діяльності та її види.
Функції і компетенція Національного депозитарію України.
Прямі учасники НДС. Взаємодія учасників НДС.
Державне регулювання НДС.
Тема 12. Законодавче забезпечення діяльності ІСІ
Кількість годин - 2
Досвід законодавчого забезпечення діяльності ІСІ у країнах Європейського Союзу, США.
Закон України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)", нормативно-правові акти ДКЦПФР щодо регулювання діяльності ІСІ.
Оподаткування ІСІ.
Тема 13. Організаційне забезпечення діяльності ІСІ
Кількість годин - 4
Реєстрація ІСІ в Єдиному державному реєстрі ІСІ. Припинення діяльності ІСІ.
Вимоги ДКЦПФР до договорів, що укладаються ІСІ: договір про надання послуг з розміщення та викупу цінних паперів ІСІ, договір про надання послуг щодо зберігання активів ІСІ, договір про надання послуг з оцінки вартості нерухомого майна ІСІ.
Реорганізація інвестиційних фондів, створених відповідно до Указу Президента України від 19 лютого 1994 року N 55/94 "Про інвестиційні фонди та інвестиційні компанії", у корпоративні та пайові інвестиційні фонди.
Тема 14. Емісійна діяльність ІСІ
Кількість годин - 6
Регламент ІСІ. Інвестиційна декларація ІСІ. Особливості реєстрації проспекту емісії ІСІ та випуску цінних паперів ІСІ при їх розміщенні шляхом приватної та прилюдної пропозиції. Внесення змін до проспекту емісії ІСІ та випуску цінних паперів ІСІ. Розміщення та обіг цінних паперів ІСІ. Скасування реєстрації випуску цінних паперів ІСІ.
Допуск ЦП ІСІ до обігу.
Тема 15. Регулювання та контроль діяльності компанії з управління активами
Кількість годин - 4
Діяльність з управління активами: функції, обов'язки та відповідальність компанії з управління активами.
Порядок видачі ліцензій на здійснення діяльності з управління активами. Вимоги до сертифікації осіб, що здійснюють діяльність з управління активами у складі юридичної особи - професійного учасника РЦП.
Вимоги щодо подання звітності компанії з управління активами.
Тема 16. Аналіз та оцінювання вартості цінних паперів
Кількість годин - 12
Фінансові обчислення. Теперішня та майбутня вартість. Фінансові розрахунки з використанням формул ануїтету.
Внутрішня норма доходності.
Поняття фундаментального аналізу. Аналіз діяльності підприємства - емітента цінних паперів на основі фінансової звітності. Баланс. Звіт про фінансові результати. Звіт про рух грошових коштів. Звіт про власний капітал. Аналіз на основі фінансових коефіцієнтів. Аналіз ліквідності. Аналіз структури капіталу. Аналіз рентабельності.
Оцінювання вартості акцій. Ринкові коефіцієнти. Методи, засновані на дисконтуванні грошових потоків.
Фінансові розрахунки щодо облігацій. Оцінювання вартості облігацій. Управління портфелем облігацій. Кредитний рейтинг емітентів облігацій.
Поняття ризику. Фінансові ризики. Оцінювання ризиків. Ризик і доходність на РЦП.
Поняття технічного аналізу.
Аналіз похідних цінних паперів.
Тема 17. Діяльність з управління активами
Кількість годин - 8
Суб'єкти, що здійснюють діяльність з управління активами. Обмеження діяльності компанії з управління активами. Вимоги до договору про управління активами. Витрати, що відшкодовуються компанії з управління активами за рахунок активів ІСІ. Порядок заміни компанії з управління активами.
Залучення до участі в інвестиційному фонді. Цільова орієнтація на класи інвесторів. Розповсюдження інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду та акцій корпоративного інвестиційного фонду. Управління активами інвестиційного фонду. Вимоги до складу та структури активів інвестиційного фонду. Дивідендна політика інвестиційного фонду. Організація контролю за діяльністю компанії з управління активами.
Порядок розрахунку вартості чистих активів інвестиційного фонду.
Звітність інвестиційного фонду. Відповідальність компанії з управління активами за порушення законодавства.
Захист прав інвесторів ІСІ.
Організація діяльності компанії з управління активами. Основні функції та взаємодія структурних підрозділів. Документообіг компанії з управління активами.
Саморегулювання діяльності з управління активами.
Тема 18. Управління активами ІСІ
Кількість годин - 8
Основи управління інвестиційним портфелем. Цілі та обмеження щодо управління активами інвестиційного фонду.
Диверсифікація. Контроль та оцінювання ризиків інвестиційного портфелю. Оцінювання доцільності інвестування.
Методи управління активами та зобов'язаннями ІСІ.
Види інвестиційних стратегій. Визначення інвестиційної стратегії на основі цілей та обмежень інвестора. Формування інвестиційного портфелю на основі обраної стратегії.
Оцінювання ефективності управління інвестиційним портфелем.
Інвестування в зарубіжні цінні папери.
Тема 19. Особливості здійснення діяльності з управління активами недержавних пенсійних фондів та резервних фондів страхових компаній
Кількість годин - 4
Управління активами недержавних пенсійних фондів та резервних фондів страхових компаній. Вимоги до складу та структури активів недержавних пенсійних фондів та резервних фондів страхових компаній, що інвестуються.
Відповідальність компанії з управління активами за зобов'язаннями перед учасниками пенсійних фондів.
Вимоги щодо здійснення компанією з управління активами діяльності з управління пенсійними активами та страховими резервами.
Тема 20. Порядок взаємодії компанії з управління активами із зберігачем
Кількість годин - 2
Особливості діяльності зберігача активів ІСІ. Вимоги до договору щодо обслуговування зберігачем активів ІСІ. Порядок відкриття рахунку у ЦП у зберігача. Порядок взаємодії компанії з управління активами із зберігачем.
Обмеження діяльності зберігача активів ІСІ. Обов'язки та відповідальність зберігача активів ІСІ.
Особливості ведення реєстру власників іменних цінних паперів ІСІ.
Тема 21. Бухгалтерський облік операцій з цінними паперами та їх оподаткування
Кількість годин - 4
Національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку (далі - НП(С)БО).
Система бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні.
Визначення та класифікація фінансових інвестицій. Облік фінансових інвестицій. Розкриття інформації про фінансові інвестиції у фінансовій звітності. Облік власного капіталу. Облік дивідендів. Облік поточних та довгострокових фінансових зобов'язань.
Звітність ІСІ відповідно до НП(С)БО. Складання та подання фінансових звітів.
Оподаткування операцій з ЦП та доходів по ЦП.
Тема 22. Інформаційні технології здійснення діяльності з управління активами
Кількість годин - 4
Ведення реєстру власників іменних цінних паперів ІСІ у вигляді записів в електронних базах даних.
Використання програмних продуктів при здійсненні діяльності з управління активами. Особливості роботи з програмними продуктами. Операційні системи, системи управління базами даних при здійсненні діяльності з управління активами.
Використання інтернет-технологій в діяльності з управління активами.
Міжнародні інформаційні системи.
Лекційних та практичних занять - 104 год.
Кваліфікаційний іспит - 8 год.
Загальна кількість - 112 год.