• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про скарги Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто" та Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина", зареєстровані в Центральній виборчій комісії 4 лютого 2021 року за № 21-34-1850 та № 21-34-1852

Центральна виборча комісія | Постанова від 12.02.2021 № 57
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова
  • Дата: 12.02.2021
  • Номер: 57
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Центральна виборча комісія
  • Тип: Постанова
  • Дата: 12.02.2021
  • Номер: 57
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 12 лютого 2021 року № 57
Про скарги Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто" та Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина", зареєстровані в Центральній виборчій комісії 4 лютого 2021 року за № 21-34-1850 та № 21-34-1852
До Центральної виборчої комісії 4 лютого 2021 року надійшли скарги Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто" та Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина" (далі - суб’єкти звернення зі скаргою), за підписом їх представника - адвоката Попова Анатолія Степановича, суб’єктом оскарження в яких визначено Чернівецьку міську територіальну виборчу комісію Чернівецького району Чернівецької області (далі - Чернівецька міська територіальна виборча комісія).
У скаргах суб’єкти звернення просять визнати неправомірною бездіяльність Чернівецької міської територіальної виборчої комісії щодо нездійснення реєстрації депутатами Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області (далі - Чернівецька міська рада) громадян Продана Василя Сафроновича, Чинуша Валерія Миколайовича, Бешлея Володимира Васильовича, які були обрані депутатами цієї ради на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року за виборчим списком Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто", та Михайлішина Віталія Михайловича, Олевич Аліни Анатоліївни, Козака Сергія Яковича, Найдиша Валерія Миколайовича, Чесанова Анатолія Анатолійовича, Тимофєєва Дениса Олександровича, Бабюк Антоніни Анатоліївни, які були обрані депутатами Чернівецької міської ради на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року за виборчим списком Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина"; установити одноразове грубе порушення Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією законодавства України про місцеві вибори і невиконання постанови Центральної виборчої комісії від 26 січня 2021 року № 25; достроково припинити повноваження всього складу Чернівецької міської територіальної виборчої комісії.
Крім того, суб’єкти звернення зі скаргою просять Центральну виборчу комісію прийняти рішення про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради Продана В.С., Чинуша В.М., Бешлея В.В., Михайлішина В.М., Олевич А.А., Козака С.Я., Найдиша В.М., Чесанова А.А., Тимофєєва Д.О., Бабюк А.А., обраних депутатами цієї ради на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року за виборчими списками згаданих місцевих організацій політичних партій - суб’єктів звернення зі скаргою, а також зобов’язати голову Чернівецької міської територіальної виборчої комісії оголосити прийняте Комісією рішення на найближчому пленарному засіданні Чернівецької міської ради.
Свої вимоги суб’єкти звернення зі скаргами обґрунтовують тим, що 24 грудня 2020 року Продан В.С., Чинуш В.М., Бешлей В.В., Михайлішин В.М., Олевич А.А., Козак С.Я., Найдиш В.М., Чесанов А.А., Тимофєєв Д.О., Бабюк А.А., обрані депутатами Чернівецької міської ради на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, подали до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії заяви про реєстрацію їх депутатами Чернівецької міської ради разом з необхідними документами.
Однак Чернівецька міська територіальна виборча комісія відповідного рішення за поданими заявами не прийняла, засідання зазначеної комісії, які неодноразово скликались протягом грудня 2020 року - січня 2021 року, або не проводилися через відсутність кворуму для їх проведення, або відповідні рішення про реєстрацію осіб депутатами Чернівецької міської ради не набирали необхідної для їх прийняття кількості голосів.
Так, 13 січня 2021 року "було проведено засідання Чернівецької міської територіальної виборчої комісії, на якому були присутніми 14 членів ТВК. Проте, під час прийняття рішення про реєстрацію обраних депутатів, кількості членів ТВК, які голосували за реєстрацію депутатів, не було достатньо для прийняття рішення з зазначеного питання", у зв’язку з чим таке рішення було скасовано постановою Центральної виборчої комісії від 26 січня 2021 року № 25.
Крім того, суб’єкти звернення зі скаргою зазначають, що на виконання пункту 5 указаної постанови Центральної виборчої комісії Чернівецька міська територіальна виборча комісія мала у строк до 3 лютого 2021 року (включно) повторно розглянути питання про реєстрацію Продана В.С., Чинуша В.М., Бешлея В.В., Михайлішина В.М., Олевич А.А., Козака С.Я., Найдиша В.М., Чесанова А.А., Тимофєєва Д.О., Бабюк А.А. депутатами Чернівецької міської ради відповідно до вимог Виборчого кодексу України (далі - Кодекс) та про прийняте рішення невідкладно поінформувати Центральну виборчу комісію, надіславши його копію.
Проте, хоча засідання вказаної виборчої комісії відбувались 1, 2 та 3 лютого 2021 року, рішення за наслідками розгляду заяв про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради, поданих 24 грудня 2020 року, учергове не було прийнято. Отже, як зазначають суб’єкти звернення зі скаргою, "Чернівецька міська територіальна виборча комісія прямо проігнорувала виконання п. 5 постанови Центральної виборчої комісії № 25 від 26.01.2021 р".
На виконання частини п’ятої статті 70 Кодексу та пункту 8.6 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192 (далі - Порядок), копію скарги надіслано суб’єкту оскарження, якого повідомлено про можливість подання письмових пояснень по суті скарги.
До Центральної виборчої комісії 9 лютого 2021 року електронною поштою надійшли пояснення Чернівецької міської територіальної виборчої комісії за підписом заступника голови комісії Микичук І.М. та членів виборчої комісії Тимощука Р.М., Калініченка А.В., Скрипник В.В., секретаря виборчої комісії Шородок О.О., Філіппової Н.В., Танасійчук С.Г. разом з доданими копіями протоколів засідань указаної комісії від 1 та 2 лютого 2021 року, акта приймання-передавання документації від 3 лютого 2021 року, звернень членів Чернівецької міської територіальної виборчої комісії до Центральної виборчої комісії та Головного управління Національної поліції у Чернівецькій області.
У поясненнях члени виборчої комісії зазначають, що на першому засіданні нового складу Чернівецької міської територіальної виборчої комісії 1 лютого 2021 року до порядку денного третім питанням було включено питання реєстрації депутатів Чернівецької міської ради, проте рішення за результатами його розгляду не було прийнято.
З огляду на вказане суб’єкт оскарження вважає, що ним було виконано вимоги пункту 5 постанови Центральної виборчої комісії від 26 січня 2021 року № 25 щодо повторного розгляду питання про реєстрацію осіб, обраних депутатами Чернівецької міської ради, оскільки воно фактично розглядалось та обговорювалось на засіданні комісії.
При цьому в поясненнях зазначено, що на засіданні вказаної комісії 2 лютого 2021 року також розглядалось питання реєстрації депутатами Чернівецької міської ради вказаних вище осіб, але рішення про задоволення їх заяв про реєстрацію депутатами ухвалено не було.
Разом з тим члени Чернівецької міської територіальної виборчої комісії звернули увагу, що документи та матеріали виборчої комісії новому її складу були передані лише 3 лютого 2021 року, тобто такі обставини об’єктивно унеможливили ознайомлення членів Чернівецької міської територіальної виборчої комісії з документами і матеріалами, пов’язаними із включенням до порядку денного засідань виборчої комісії питання реєстрації обраних осіб депутатами Чернівецької міської ради.
У зв’язку з викладеним Чернівецька міська територіальна виборча комісія просить відмовити у задоволенні скарг Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто" та Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина".
Крім того, до Комісії 8 лютого 2021 року електронною поштою надійшло звернення членів Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Максимчука П.В., Білаш А.С., Луника О.Ю. та Поха С.О. щодо обставин діяльності нового складу вказаної виборчої комісії, сформованого постановою Центральної виборчої комісії від 29 січня 2021 року № 32, зокрема, щодо розгляду питання про реєстрацію обраних осіб депутатами Чернівецької міської ради.
Також у зверненні зазначено, що "з моменту формування нового складу Чернівецької міської територіальної виборчої комісії 29.01.2021 року засідання комісії скликались шість разів: 01.02.2021 року, 02.02.2021 року, 03.02.2021 року, 04.02.2021 року, 05.02.2021 року, 06.02.2021 року. Засідання відбувались лише двічі: 01.02.2021 року та 02.02.2021 року, на яких Чернівецька міська територіальна виборча комісія не виконала вимогу ст. 283 Виборчого кодексу України."
До вказаного звернення додано копії заяв про реєстрацію осіб, обраних депутатами за виборчими списками Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне Місто" та Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина", датованих 24 грудня 2020 року, протоколів засідань Чернівецької міської територіальної виборчої комісії № 5 від 1 лютого 2021 року, № 6 від 2 лютого 2021 року, № 7 від 6 лютого 2021 року з окремими думками її членів, списки реєстрації присутніх членів виборчої комісії на цих засіданнях та скріншоти з інтернет-видань.
Разом з тим до Комісії 8 лютого 2021 року надійшло звернення інших членів Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Тимощука Р.М., Калініченка А.В., Скрипник В.В., Філіппової Н.В., Микичук І.М. та Танасійчук С.Г. стосовно перешкоджання роботі виборчої комісії з боку окремих учасників виборчого процесу. До звернення додано посилання на трансляцію засідання Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 3 лютого 2021 року.
При цьому 11 лютого 2021 року до Центральної виборчої комісії надійшли копії протоколу засідання Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 11 лютого 2021 року № 7 та постанов цієї виборчої комісії від 11 лютого 2021 року № 2 "Про визнання осіб, обраних депутатами за виборчим списком Чернівецької обласної регіональної партійної організації політичної партії "Рідне Місто" такими, які не набули депутатського мандата та визнання обраними наступних за черговістю кандидатів у депутати у відповідному виборчому списку" та № 3 "Про визнання осіб, обраних депутатами за виборчим списком Чернівецької обласної регіональної партійної організації політичної партії "Команда Михайлішина" такими, які не набули депутатського мандата, та визнання обраними наступних за черговістю кандидатів у депутати у відповідному виборчому списку".
Так, на засіданні Чернівецької міської територіальної виборчої комісії 11 лютого 2021 року були присутні 10 із 16 членів цієї комісії. Другим та третім питанням на засіданні розглядались заяви про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради Бешлея В.В., Продана В.С., Чинуша В.М., обраних за виборчим списком Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто", та Бабюк А.А., Козака С.Я., Михайлішина В.М., Найдиша В.М., Олевич А.А., Тимофєєва Д.О., Чесанова А.А., обраних за виборчим списком Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина". За результатами розгляду цих заяв було прийнято постанови від 11 лютого 2021 року № 2 та № 3.
Згідно з частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (далі - Закон) скарги, що стосуються виборів чи референдумів, подаються до Комісії та розглядаються нею в порядку та строки, встановлені законом про вибори чи законом про референдуми.
Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, а також вимоги до їх форми і змісту визначено розділом XI Кодексу та Порядком.
При цьому з огляду на предмет оскарження, визначений у скарзі, Центральна виборча комісія зауважує, що відповідно до частини четвертої статті 69 Кодексу, підпункту 3 пункту 8.8 Порядку скарга, що стосується відповідних виборів, однак надійшла до виборчої комісії поза межами виборчого процесу таких виборів, розглядається виборчою комісією протягом тридцяти днів з дня отримання скарги.
Частиною другою статті 72 Кодексу, пунктом 10.3 Порядку передбачено, що перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення, чи подано її належним суб’єктом звернення зі скаргою, визначеним Кодексом; чи віднесено Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб’єкт розгляду скарги); чи дотримано суб’єктом звернення зі скаргою строків оскарження, встановлених Кодексом.
Беручи до уваги положення частин першої, третьої статті 65, частини першої статті 66 Кодексу, пунктів 2.1, 3.1, 4.1 Порядку, а також предмет оскарження, Комісія зауважує, що скаргу подано належним суб’єктом звернення зі скаргою (місцевими організаціями політичних партій - суб’єктами виборчого процесу) до належного суб’єкта її розгляду та у визначені Кодексом строки.
Розглянувши скарги, додані до них документи та пояснення суб’єкта оскарження, враховуючи інші наявні документи, Комісія зазначає.
Центральна виборча комісія 26 січня 2021 року прийняла постанову № 25 "Про окремі питання діяльності Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області", якою, зокрема, зобов’язала Чернівецьку міську територіальну виборчу комісію у п’ятиденний строк після сформування її нового складу повторно розглянути питання про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради Бешлея В.В., Продана В.С., Чинуша В.М., обраних за виборчим списком Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто", та Бабюк А.А., Козака С.Я., Михайлішина В.М., Найдиша В.М., Олевич А.А., Тимофєєва Д.О., Чесанова А.А., обраних за виборчим списком Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина", відповідно до вимог Кодексу та про прийняте рішення невідкладно поінформувати Центральну виборчу комісію, надіславши його копію.
4 лютого 2021 року до Комісії надійшли скарги Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто" та Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина", у яких вони просили визнати неправомірною бездіяльність Чернівецької міської територіальної виборчої комісії щодо нездійснення реєстрації депутатами Чернівецької міської ради Бешлея В.В., Продана В.С., Чинуша В.М., обраних за виборчим списком Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто", та Бабюк А.А., Козака С.Я., Михайлішина В.М., Найдиша В.М., Олевич А.А., Тимофєєва Д.О., Чесанова А.А., обраних за виборчим списком Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина" на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Разом з тим, як вбачається з надісланих до Комісії протоколу засідання Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 11 лютого 2021 року № 7 та постанов, прийнятих на цьому засіданні, виборча комісія розглянула питання про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради вказаних вище осіб. За ухвалення рішень про визнання осіб, обраних депутатами за виборчими списками Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне Місто" та Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина", такими, які не набули депутатських мандатів, та визнання обраними наступних за черговістю кандидатів у депутати у відповідному виборчому списку проголосували 10 членів цієї виборчої комісії.
З огляду на викладене Комісія констатує, що на момент розгляду вказаної скарги відсутня бездіяльність Чернівецької міської територіальної виборчої комісії щодо нерозгляду питання реєстрації депутатами Чернівецької міської ради Бешлея В.В., Продана В.С., Чинуша В.М., обраних за виборчим списком Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто", та Бабюк А.А., Козака С.Я., Михайлішина В.М., Найдиша В.М., Олевич А.А., Тимофєєва Д.О., Чесанова А.А., обраних за виборчим списком Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина" на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Згідно з пунктом 4 частини тринадцятої статті 72 Кодексу та підпунктом 4 пункту 10.16 Порядку виборча комісія відмовляє в задоволенні скарги, якщо на момент розгляду скарги встановить, що виборчою комісією - суб’єктом оскарження вчинено необхідні дії, скасовано рішення, що є предметом оскарження, або іншим способом поновлено права суб’єкта звернення зі скаргою відповідно до вимог Кодексу (відсутність предмета оскарження).
Такі обставини обумовлюють відмову в задоволенні вимоги суб’єктів звернення зі скаргою стосовно визнання неправомірною бездіяльності Чернівецької міської територіальної виборчої комісії щодо нездійснення реєстрації депутатами Чернівецької міської ради громадян Продана В.С., Чинуша В.М., Бешлея В.В., які були обрані депутатами цієї ради на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року за виборчим списком Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто", та Михайлішина В.М., Олевич А.А., Козака С.Я., Найдиша В.М., Чесанова А.А., Тимофєєва Д.О., Бабюк А.А., які були обрані депутатами Чернівецької міської ради на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року за виборчим списком Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина".
Разом з тим інші вимоги суб’єктів звернення зі скаргами ґрунтуються на доводах щодо наявності протиправної бездіяльності суб’єкта оскарження, а отже, є похідними від указаної, що також обумовлює відмову в їх задоволенні.
Водночас частиною другою статті 1, частиною першою статті 2, пунктами 1 - 3 частини першої статті 17, пунктами 1, 2 частини першої статті 21 Закону на Центральну виборчу комісію покладено повноваження щодо забезпечення реалізації і захисту виборчих прав громадян України, дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу, а також контролю за діяльністю виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення місцевих виборів, за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України.
Виборча комісія вищого рівня за результатами розгляду скарги, на підставі рішення суду або з власної ініціативи може скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання (частина одинадцята статті 72 Кодексу, пункт 10.14 Порядку).
Якщо Комісії стане відомо про порушення законодавства України про вибори і референдуми, виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі з результатів проведених нею перевірок або із засобів масової інформації чи інших джерел, що не суперечать законодавству України, Комісія має право розглянути за власною ініціативою питання, що належать до її повноважень, та прийняти з цього приводу рішення у встановленому Законом порядку (частина перша статті 16 Закону).
За змістом частини третьої статті 16 Закону в разі необхідності з метою забезпечення дотримання законного перебігу виборчого процесу, захисту виборчих прав громадян та поновлення порушених виборчих прав громадян Комісія може з власної ініціативи розглянути питання діяльності виборчих комісій нижчого рівня та за результатами розгляду вчинити одну з дій чи рішень, передбачених у частині третій статті 16 Закону.
З огляду на викладене Комісія зазначає.
Перші вибори депутатів Чернівецької міської ради та Чернівецького міського голови Чернівецького району Чернівецької області відбулись 25 жовтня 2020 року.
Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією 3 грудня 2020 року складено протокол про результати виборів депутатів Чернівецької міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі та 10 грудня 2020 року відповідно до частини першої статті 282 Кодексу їх офіційно оприлюднено у місцевому друкованому засобі масової інформації "Молодий Буковинець".
Спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає основні засади, організацію і порядок проведення місцевих виборів, є Кодекс.
Згідно з частиною першою статті 283 Кодексу особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, для її реєстрації зобов’язана подати до територіальної виборчої комісії з відповідних місцевих виборів протягом двадцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів заяву про реєстрацію її депутатом, сільським, селищним, міським головою, а в разі наявності в неї іншого представницького мандата - копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або відповідної місцевої ради.
Територіальна виборча комісія у п’ятиденний строк з дня отримання документів, визначених частиною першою статті 283 Кодексу, приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови.
При цьому єдиною умовою для ухвалення виборчою комісією такого рішення Кодекс визначає наявність документів, передбачених частиною першою статті 283 Кодексу.
Комісія 26 січня 2021 року прийняла постанову № 25 "Про окремі питання діяльності Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області", якою, зокрема:
визнано протиправною та скасовано постанову Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 13 січня 2021 року № 1 щодо реєстрації осіб, обраних депутатами Чернівецької міської ради;
встановлено факт одноразового грубого порушення Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією Конституції України та Кодексу;
достроково припинено повноваження всього складу Чернівецької міської територіальної виборчої комісії у зв’язку з одноразовим грубим порушенням нею Конституції України та Кодексу;
зобов’язано Чернівецьку міську територіальну виборчу комісію у п’ятиденний строк після сформування її нового складу повторно розглянути питання про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради Бешлея В.В., Продана В.С., Чинуша В.М., обраних за виборчим списком Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто", та Бабюк А.А., Козака С.Я., Михайлішина В.М., Найдиша В.М., Олевич А.А., Тимофєєва Д.О., Чесанова А.А., обраних за виборчим списком Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина", відповідно до вимог Кодексу та про прийняте рішення невідкладно поінформувати Центральну виборчу комісію, надіславши його копію.
Центральна виборча комісія 29 січня 2021 року постановою № 32 сформувала новий склад Чернівецької міської територіальної виборчої комісії в кількості 16 членів.
Отже, не пізніше 3 лютого 2021 року Чернівецька міська територіальна виборча комісія повинна була вчинити дії та прийняти рішення на виконання постанови Центральної виборчої комісії від 26 січня 2021 року № 25, розглянувши питання про реєстрацію зазначених вище осіб депутатами Чернівецької міської ради.
Як вбачається з наявних у Комісії документів, за результатами розгляду заяв про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради осіб, обраних депутатами цієї ради на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, а саме: Продана В.С., Чинуша В.М., Бешлея В.В., висунутих Чернівецькою обласною організацією політичної партії "Рідне місто", та Михайлішина В.М., Олевич А.А., Козака С.Я., Найдиша В.М., Чесанова А.А., Тимофєєва Д.О., Бабюк А.А., висунутих Чернівецькою обласною регіональною парторганізацією політичної партії "Команда Михайлішина", постановами Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 11 лютого 2021 року № 2 та № 3 (відповідно) визнано такими, що не набули депутатського мандата, всіх зазначених вище осіб та визнано обраними депутатами Чернівецької міської ради наступних за черговістю осіб у виборчих списках відповідних місцевих організацій політичних партій.
Правовою підставою для прийняття зазначених постанов Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 11 лютого 2021 року № 2 та № 3 слугувала частина п’ята статті 283 Кодексу, за якою у разі невиконання особою, обраною депутатом за виборчим списком місцевої організації партії, у строки, зазначені у частинах першій і другій статті 283 Кодексу, вимог частини першої цієї статті або подання цією особою до виборчої комісії заяви про відмову від депутатського мандата, або виникнення (виявлення) обставин, зазначених у пунктах 3 - 6 частини першої та частині четвертій статті 231 Кодексу, виборча комісія приймає рішення про визнання її такою, яка не набула депутатського мандата, та визнає обраним депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) наступного за черговістю кандидата в депутати у відповідному територіальному або єдиному багатомандатному виборчому списку кандидатів від відповідної організації партії, за яким було обрано особу, яка не набула мандата.
Застосування зазначеної норми для визнання осіб такими, що не набули депутатського мандата, у постановах Чернівецької міської територіальної виборчої комісії мотивовано порушенням переліченими вище особами, що були обрані депутатами Чернівецької міської ради, встановленого частиною першою статті 283 Кодексу 20-денного строку звернення до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії із заявою про реєстрацію їх депутатами міської ради.
До такого висновку Чернівецька міська територіальна виборча комісія дійшла шляхом аналізу заяв Продана В.С., Чинуша В.М., Бешлея В.В., Михайлішина В.М., Олевич А.А., Козака С.Я., Найдиша В.М., Чесанова А.А., Тимофєєва Д.О., Бабюк А.А. про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради, під час якого встановила відсутність на правій нижній частині першого аркуша заяв або в іншому вільному від тексту місці позначення про порядковий номер і відмітки про надходження кожної заяви на адресу Чернівецької міської територіальної виборчої комісії у строк до 30 грудня 2020 року.
При цьому Чернівецька міська територіальна виборча комісія, досліджуючи відсутність на заявах зазначених осіб відповідних відміток, посилається у своїх постановах на порушення пунктів 13.4, 13.9 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року № 173.
Крім того, як ідеться у згаданих постановах та протоколі Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 11 лютого 2021 року № 7 (складений о 19.00 год), "вперше вказані заяви були розглянуті Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією Чернівецького району Чернівецької області 13.01.2021 року, у той час як відповідно до частини третьої статті 283 Виборчого кодексу України подані заяви підлягають розгляду у п’ятиденний строк з дня їх отримання виборчою комісією. З цього слідує висновок про те, що всі вище вказані 10 заяв осіб, обраних депутатами Чернівецької міської ради були отримані комісією після 30 грудня 2020 року, не раніше ніж за 5 днів до їх розгляду 13.01.2021 року, тобто після 07 січня 2021 року, що доводить недотримання такими особами передбаченого частиною першою статті 283 Виборчого кодексу України 20-ти денного строку".
Таким чином, як вбачається з постанов Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 11 лютого 2021 року № 2 та № 3, встановлення факту порушення обраними особами 20-денного строку на подання заяв про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради обґрунтовується лише відсутністю відмітки про реєстрацію таких заяв у комісії, а також припущеннями щодо порушення заявниками відповідного строку, оскільки комісія вперше розглянула ці заяви лише 13 січня 2021 року.
Розглянувши зазначені постанови, дослідивши всі матеріали, наявні у Комісії, Центральна виборча комісія дійшла висновку про незаконність та протиправність прийнятих Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією постанов з огляду на таке.
Частиною третьою статті 283 Кодексу передбачено обов’язок територіальної виборчої комісії у п’ятиденний строк з дня отримання документів, визначених частиною першою цієї статті, прийняти рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови. При цьому слід звернути увагу, що Кодекс пов’язує строк прийняття виборчою комісією відповідного рішення саме з отриманням документів, а не їх реєстрацією в комісії.
Стаття 283 Кодексу не допускає прийняття іншого рішення, ніж про реєстрацію обраної особи депутатом місцевої ради, у разі отримання виборчою комісією у визначений Кодексом строк необхідних для такої реєстрації документів.
Як вбачається з постанов Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 11 лютого 2021 року № 2 та № 3, передбачені Кодекс ом документи комісія отримала, будь-яких недоліків щодо їх змісту не виявила, що зафіксовано в протоколі засідання цієї комісії № 7 від 11 лютого 2021 року.
Стосовно обґрунтувань, наведених у постановах, щодо недотримання заявниками 20-денного строку звернення із заявами про реєстрацію їх депутатами міської ради Комісія зауважує таке.
Порядок організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затверджений постановою Комісії від 10 серпня 2020 року № 173, на підставі статей 36, 37 Кодексу встановлює єдиний порядок роботи виборчих комісій, у тому числі з документами, заявами (клопотаннями), скаргами, пропозиціями (зауваженнями), запитами, з моменту їх створення або одержання до завершення виконання або відправлення чи передачі на зберігання до відповідної архівної установи ( преамбула цього Порядку).
Зазначеним Порядком, зокрема, передбачено, що документи та звернення, що надходять до виборчої комісії, мають право приймати голова комісії, заступник голови комісії, секретар комісії або інші члени комісії, уповноважені на це її рішенням (пункт 13.2); документи, звернення реєструються в день їх надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії (пункт 13.4); реєстраційний (вхідний) номер, що відповідає порядковому номеру запису в журналі реєстрації документів, заяв і скарг, та дата надходження зазначаються у правій нижній частині першого аркуша документа, звернення або на іншому вільному від тексту місці цього аркуша (крім місця, визначеного для підшивки) (пункт 13.9).
Відповідно до пунктів 1.19, 1.20 вказаного Порядку організацію ведення діловодства виборчої комісії забезпечує секретар виборчої комісії; а відповідальність за організацію роботи та ведення діловодства виборчої комісії, а також за дотримання цього Порядку покладається на голову відповідної виборчої комісії.
Отже, зазначений Порядок стосується порядку організації виборчою комісією своєї роботи, у тому числі й щодо прийому документів, що надходять до комісії, і не регулює діяльності інших суб’єктів виборчого процесу. Відповідальність за дотримання вказаного Порядку покладається на голову виборчої комісії, а тому протиправним вбачається перекладати відповідальність за незабезпечення реєстрації в установленому порядку заяв про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради, що надходять до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії, на самих заявників, відтак ставити під сумнів дотримання ними встановлених Кодексом строків.
Хибний висновок Чернівецької міської територіальної виборчої комісії про неможливість надходження заяв про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради до 7 січня 2021 року, оскільки виборчою комісією вони розглянуті вперше лише 13 січня 2021 року, спростовується наявними у Комісії матеріалами про неправомірну бездіяльність Чернівецької міської територіальної виборчої комісії щодо розгляду відповідних заяв.
Так, до Комісії 31 грудня 2020 року надходили скарги Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто" та Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина", проте вони не розглядалися Комісією у зв’язку із заявами суб’єктів звернення зі скаргами про залишення їх без розгляду. До цих скарг були додані належним чином завірені копії заяв Продана В.С., Чинуша В.М., Бешлея В.В., Михайлішина В.М., Олевич А.А., Козака С.Я., Найдиша В.М., Чесанова А.А., Тимофєєва Д.О., Бабюк А.А. про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради та протоколів засідань Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 26, 28, 29, 30 грудня 2020 року.
На заявах про реєстрацію депутатами місцевої ради Продана В.С., Чинуша В.М., Бешлея В.В. міститься відмітка про отримання цих заяв Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією 24 грудня 2020 року, підпис голови Сімак А.О. (станом на 24 грудня 2020 року) та відбиток печатки цієї виборчої комісії.
На заявах про реєстрацію депутатами місцевої ради Михайлішина В.М., Олевич А.А., Козака С.Я., Найдиша В.М., Чесанова А.А., Тимофєєва Д.О., Бабюк А.А. також міститься відмітка про отримання цих заяв 24 грудня 2020 року, підпис секретаря Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Рачинського В.М. (станом на 24 грудня 2020 року) та відбиток печатки виборчої комісії.
Крім того, як вбачається з протоколів засідань Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 26, 28, 29, 30 грудня 2020 року, які не відбувались у зв’язку з відсутністю кворуму, що підтверджується актами реєстрації присутніх членів виборчої комісії, до порядку денного цих засідань передбачалось внесення питань щодо розгляду заяв про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради.
Також факт надходження вказаних заяв до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії 24 грудня 2020 року підтверджується й неодноразовими зверненнями голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Сімак А.О.
Згідно зі статтею 7 Основного Закону України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування (стаття 38 Конституції України).
Відповідно до частини другої статті 19 Кодексу дотримання основних засад виборчого права, належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених Кодексом, гарантуються.
Забезпечення дотримання передбачених Кодексом та законами України принципів і засад виборчого процесу належить до основних повноважень виборчих комісій, зокрема територіальних виборчих комісій (частина перша статті 32, частини перша, четверта статті 33 Кодексу).
Територіальні виборчі комісії зобов’язані діяти на підставі, в межах та у спосіб, установлені Конституцією України, Кодексом та законами України (частина третя статті 32 Кодексу). Члени територіальної виборчої комісії зобов’язані неухильно додержуватися Конституції України, Кодексу та законів України з питань підготовки та проведення місцевих виборів (частина четверта статті 38 Кодексу).
Недотримання виборчими комісіями встановленого порядку ведення діловодства, а також визначених Кодексом строків розгляду заяв та інших документів, що надходять до комісії, не може слугувати підставою для порушення прав та законних інтересів осіб, обраних депутатами Чернівецької міської ради, які звернулись до комісії для реєстрації їх депутатами і покладаються на легітимні і добросовісні дії уповноважених державою незалежних органів адміністрування виборів.
Як закріплено у статті 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував на особливій важливості принципу "належного урядування", який передбачає, що в разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на основоположні права людини (в цьому разі виборчі права) державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов’язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов’язків (пункти 70, 71 рішення ЄСПЛ у справі "Рисовський проти України", заява № 29979/04).
Відповідно до положень пункту 5 частини першої статті 205 Кодексу Центральна виборча комісія може з власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення (у день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно). Згідно з частиною п’ятнадцятою статті 36 Кодексу рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийнято з перевищенням її повноважень, може бути скасовано виборчою комісією вищого рівня або судом. У такому разі виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.
За таких обставин Центральна виборча комісія вважає за необхідне скасувати постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 11 лютого 2021 року № 2 та № 3 як такі, що є протиправними та прийнятими з порушенням виборчого законодавства України.
Комісія наголошує, що прийняття Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією постанов всупереч наведеним вище вимогам Кодексу та Порядку перешкоджає реалізації встановленого статтею 38 Конституції України права громадян України обирати і бути обраними до органів місцевого самоврядування та свідчить про одноразове грубе порушення нею Конституції України та Кодексу.
За змістом частини третьої статті 208 Кодексу та пункту 2.1 Роз’яснення щодо порядку дострокового припинення повноважень усього складу та окремих членів виборчих комісій з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 6 жовтня 2020 року № 351, повноваження всього складу територіальної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, Кодексу та законів України, невиконання рішень виборчої комісії вищого рівня.
З огляду на зазначене Центральна виборча комісія вважає за необхідне достроково припинити повноваження всього складу Чернівецької міської територіальної виборчої комісії у зв’язку з одноразовим грубим порушенням положень Конституції України та Кодексу.
Згідно з вимогами частини п’ятої статті 208 Кодексу, пункту 2.5 указаного Роз’яснення виборча комісія, яка достроково припинила повноваження всього складу виборчої комісії, не пізніше наступного дня повідомляє про це суб’єктів, за поданнями яких до складу виборчої комісії було включено осіб, повноваження яких достроково припинено. Такі суб’єкти можуть не пізніше наступного дня з дня отримання такого повідомлення внести подання з новими кандидатурами до складу відповідної виборчої комісії.
Повноваження Центральної виборчої комісії щодо організації підготовки та проведення місцевих виборів визначено статтями 17, 21 Закону та статтею 205 Кодексу.
Так, відповідно до пункту 6 частини першої статті 205 Кодексу в разі невиконання відповідною територіальною виборчою комісією вимог Кодексу щодо реєстрації обраних депутатів, сільських, селищних, міських голів Центральна виборча комісія приймає рішення щодо реєстрації відповідних осіб.
Забезпечення дотримання передбачених Кодексом та законами України принципів і засад виборчого процесу належить до основних повноважень Центральної виборчої комісії.
Отже, з метою забезпечення реалізації виборчих прав Продана В.С., Чинуша В.М., Бешлея В.В., висунутих Чернівецькою обласною організацією політичної партії "Рідне місто", та Михайлішина В.М., Олевич А.А., Козака С.Я., Найдиша В.М., Чесанова А.А., Тимофєєва Д.О., Бабюк А.А., висунутих Чернівецькою обласною регіональною парторганізацією політичної партії "Команда Михайлішина", обраних депутатами Чернівецької міської ради на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, Комісія вважає за необхідне здійснити повноваження щодо реєстрації їх депутатами.
До Центральної виборчої комісії 11 лютого 2021 року від члена Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Поха С.О. надійшли завірені належним чином копії заяв від 24 грудня 2020 року Продана В.С., Чинуша В.М., Бешлея В.В., Михайлішина В.М., Олевич А.А., Козака С.Я., Найдиша В.М., Чесанова А.А., Тимофєєва Д.О., Бабюк А.А. про реєстрацію їх депутатами місцевої ради з нотаріально засвідченими копіями перших та других сторінок паспортів громадян України.
Водночас, враховуючи встановлені Комісією обставини перешкоджання Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією реалізації прав осіб, обраних депутатами Чернівецької міської ради на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, шляхом тривалої бездіяльності цієї виборчої комісії з 29 грудня 2020 року, прийняття нею неправомірних рішень, а також наявні у Комісії матеріали, що свідчать про вираження волевиявлення зазначених осіб набути повноважень депутатів указаної ради в межах 20-денного строку з дня офіційного оприлюднення результатів таких виборів, та розглянувши документи Продана В.С., Чинуша В.М., Бешлея В.В., Михайлішина В.М., Олевич А.А., Козака С.Я., Найдиша В.М., Чесанова А.А., Тимофєєва Д.О., Бабюк А.А., Центральна виборча комісія встановила їх відповідність вимогам статті 283 Кодексу.
Право громадянина України бути обраним та зареєстрованим депутатом місцевої ради не може бути поставлене в залежність від формальних дій органу, уповноваженого забезпечувати здійснення визначених Конституцією України та Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України.
Враховуючи викладене, Комісія вважає за необхідне прийняти рішення про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради Продана В.С., Чинуша В.М., Бешлея В.В., обраних за виборчим списком Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне Місто", та Михайлішина В.М., Олевич А.А., Козака С.Я., Найдиша В.М., Чесанова А.А., Тимофєєва Д.О., Бабюк А.А., обраних за виборчим списком Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина".
Разом з тим для ефективного поновлення порушених прав зазначених осіб Комісія вважає за необхідне зобов’язати голову Чернівецької міської територіальної виборчої комісії після сформування її нового складу оголосити на найближчому пленарному засіданні Чернівецької міської ради рішення Центральної виборчої комісії про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради.
При цьому відповідно до статті 157 Кримінального кодексу України перешкоджання діяльності суб’єкта виборчого процесу є кримінально караним діянням. Крім того, статтею 212-24 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність за перешкоджання діяльності суб’єкта виборчого процесу.
З огляду на вказане викладені обставини потребують перевірки правоохоронними органами.
Відповідно до частини третьої статті 19 Кодексу особи, винні в порушенні законодавства про вибори, притягуються до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому законом.
Частиною четвертою статті 13 Закону передбачено, що в разі виявлення у процесі розгляду питання на засіданні Комісії ознак вчинення злочину чи іншого правопорушення Комісія приймає рішення про звернення до відповідних правоохоронних органів та передає їм відповідні матеріали.
Згідно з частиною першою статті 23 Закону України "Про Національну поліцію" поліція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності.
Отже, Комісія вважає за необхідне звернутися до Національної поліції України для проведення перевірки викладених у цій постанові обставин та в разі виявлення підстав вжиття згідно із законодавством України заходів реагування, для чого передати їй копії відповідних документів та матеріалів.
Враховуючи викладене, відповідно до статей 3, 7, 38 Конституції України, статті 19, частин першої, третьої статті 32, частин першої, другої, четвертої, восьмої статті 33, частини п’ятнадцятої статті 36, частини четвертої статті 38, статей 65 - 72, статті 202, пунктів 5, 6 частини першої статті 205, статей 206, 208, 283 Виборчого кодексу України, Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192, Роз’яснення щодо порядку дострокового припинення повноважень усього складу та окремих членів виборчих комісій з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 6 жовтня 2020 року № 351, Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року № 173, Закону України "Про Національну поліцію", керуючись статтями 1, 2, частиною другою статті 3, статтями 11 - 17, 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія
постановляє:
1. У задоволенні скарг Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто" та Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина" відмовити повністю.
2. Скасувати як протиправні та незаконні постанови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області від 11 лютого 2021 року № 2 "Про визнання осіб, обраних депутатами за виборчим списком Чернівецької обласної регіональної партійної організації політичної партії "Рідне Місто", такими, які не набули депутатського мандата та визнання обраними наступних за черговістю кандидатів у депутати у відповідному виборчому списку" та № 3 "Про визнання осіб, обраних депутатами за виборчим списком Чернівецької обласної регіональної партійної організації політичної партії "Команда Михайлішина", такими, які не набули депутатського мандата та визнання обраними наступних за черговістю кандидатів у депутати у відповідному виборчому списку".
3. Встановити факт одноразового грубого порушення Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією Чернівецького району Чернівецької області Конституції України та Виборчого кодексу України.
4. Достроково припинити повноваження всього складу Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області у зв’язку з одноразовим грубим порушенням нею Конституції України та Виборчого кодексу України.
5. Повідомити не пізніше 18 години 13 лютого 2021 року місцеві організації політичних партій, за поданнями яких до складу Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області було включено осіб, повноваження яких достроково припинено цією постановою, про можливість подання до Центральної виборчої комісії нових кандидатур для включення до складу цієї територіальної виборчої комісії.
6. Встановити, що місцеві організації політичних партій, за поданнями яких до складу Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області було включено осіб, повноваження яких достроково припинено цією постановою, можуть не пізніше 18 години 14 лютого 2021 року подати до Центральної виборчої комісії кандидатури для включення до складу зазначеної виборчої комісії.
7. Зареєструвати депутатами Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області Продана Василя Сафроновича, Чинуша Валерія Миколайовича, Бешлея Володимира Васильовича, обраних депутатами цієї ради на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року за виборчим списком Чернівецької обласної організації політичної партії "Рідне місто", та Михайлішина Віталія Михайловича, Олевич Аліну Анатоліївну, Козака Сергія Яковича, Найдиша Валерія Миколайовича, Чесанова Анатолія Анатолійовича, Тимофєєва Дениса Олександровича, Бабюк Антоніну Анатоліївну, обраних депутатами вказаної ради на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року за виборчим списком Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина".
8. Зобов’язати голову Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області після сформування її нового складу оголосити на найближчому пленарному засіданні Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області рішення Центральної виборчої комісії про реєстрацію депутатів Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області.
9. Звернутися до Національної поліції України для проведення перевірки викладених у цій постанові обставин та в разі виявлення підстав вжиття згідно із законодавством України заходів реагування, для чого передати їй копії відповідних документів та матеріалів.
10. Копію цієї постанови надіслати Чернівецькій обласній організації політичної партії "Рідне місто", Чернівецькій обласній регіональній парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина", Чернівецькій міській територіальній виборчій комісії Чернівецького району Чернівецької області.
11. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
Голова
Центральної виборчої комісії

О.ДІДЕНКО