• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України

Національний банк України  | Постанова, Перелік, Інструкція від 27.12.2007 № 481 | Документ не діє
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
27.12.2007 N 481
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 січня 2008 р.
за N 48/14739
Про затвердження Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України
Відповідно до статті 41 Закону України "Про Національний банк України", статті 68 Закону України "Про банки і банківську діяльність" Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Інструкцію з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України, що додається.
2. Департаменту бухгалтерського обліку (В.І.Ричаківська) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України та банків України для керівництва і використання в роботі.
3. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Правління Національного банку України від 15.09.2004 N 435 "Про затвердження Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 12.10.2004 за N 1302/9901.
4. Постанова набирає чинності з 1 січня 2009 року.
5. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на територіальні управління Національного банку України.
Голова В.С.Стельмах
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
27.12.2007 N 481
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 січня 2008 р.
за N 48/14739
ІНСТРУКЦІЯ
з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України
Розділ I. Загальні положення
Глава 1. Основні положення та терміни
1.1. Ця Інструкція визначає порядок відображення в бухгалтерському обліку інформації про надання (отримання) кредитів, гарантій, авалів, здійснення факторингових операцій, операцій репо, урахування векселів, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України.
1.2. Інструкція розроблена відповідно до Цивільного кодексу України , Законів України Про банки і банківську діяльність", "Про Національний банк України", інших законодавчих актів України, нормативно-правових актів Національного банку України (далі - Національний банк) й основних вимог міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
1.3. Терміни, що використовуються в цій Інструкції, уживаються в таких значеннях:
витрати на операції - додаткові витрати, що безпосередньо пов'язані з придбанням, випуском або вибуттям фінансового активу чи зобов'язання і які не могли виникнути, якщо суб'єкт господарювання не випустив, не придбав або не реалізував фінансовий інструмент. До витрат на операцію належать комісійні, сплачені агентам, консультантам, брокерам і дилерам, збори органам регулювання, фондовим біржам, податки та держмита тощо;
довгостроковий вклад (депозит) - розміщені або залучені кошти на строк більше ніж один рік;
довгострокові кредити - надані або отримані кредити на строк більше ніж один рік;
зобов'язання з кредитування - зобов'язання банку надати клієнту кредит на певних умовах;
короткостроковий вклад (депозит) - надані або отримані кошти на строк, що не перевищує один рік;
короткостроковий кредит - наданий або отриманий кредит на строк, що не перевищує один рік;
прострочена заборгованість - заборгованість, яка не погашена в термін (строк), установлений договором.
1.4. Банк здійснює кредитні та вкладні (депозитні) операції відповідно до вимог законодавства України і відображає в бухгалтерському обліку за відповідними рахунками Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.06.2004 N 280, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.07.2004 за N 918/9517 (зі змінами) (далі - План рахунків бухгалтерського обліку банків України), залежно від категорії контрагентів, виду кредиту/вкладу (депозиту) і строків їх використання.
1.5. Банк оцінює надані (отримані) кредити, розміщені (залучені) вклади (депозити) під час первісного визнання за справедливою вартістю, уключаючи витрати на операцію, і відображає в бухгалтерському обліку відповідно як актив та зобов'язання, які не підлягають взаємозаліку.
1.6. Банк уключає витрати на операцію, що безпосередньо пов'язані з визнанням фінансового інструменту, у суму дисконту (премії) за цим фінансовим інструментом.
1.7. Банк амортизує дисконт (премію) протягом строку дії фінансового інструменту із застосуванням ефективної ставки відсотка. Сума дисконту (премії) має бути повністю амортизована на дату погашення (повернення) кредиту (депозиту).
1.8. Банк визнає в бухгалтерському обліку прибуток або збиток на суму різниці між справедливою вартістю фінансового активу або фінансового зобов'язання та вартістю договору в кореспонденції з рахунками дисконту (премії), якщо під час первісного визнання він визначає вартість фінансового активу або фінансового зобов'язання за процентною ставкою, вищою або нижчою, ніж ринкова.
1.9. Банк визначає справедливу вартість фінансового активу або фінансового зобов'язання шляхом дисконтування всіх очікуваних майбутніх грошових потоків із застосуванням ринкової процентної ставки щодо подібного фінансового інструменту.
1.10. Банк оцінює кредити, вклади (депозити) після первісного визнання за амортизованою собівартістю з використанням ефективної ставки відсотка під час нарахування процентів та амортизації дисконту (премії).
1.11. Банк має здійснювати аналіз об'єктивних доказів, що свідчать про зменшення корисності фінансового активу [наданих кредитів, розміщених вкладів (депозитів)] або групи фінансових активів, на кожну дату балансу. Банк визнає зменшення корисності, якщо є об'єктивне свідчення зменшення корисності фінансового активу або групи фінансових активів унаслідок однієї або кількох подій, що відбулися після первісного визнання і впливають на величину чи строки попередньо оцінених майбутніх грошових потоків від використання фінансового активу або групи фінансових активів.
1.12. Банк має оцінити межі, у яких він зберігає всі ризики та винагороди від володіння активом під час передавання фінансового активу, з урахуванням такого:
а) якщо банк передає в основному всі ризики та винагороди від володіння фінансовим активом, то він має припинити визнання фінансового активу і визнати будь-які права і зобов'язання, створені або збережені під час передавання, окремо як актив або зобов'язання;
б) якщо банк зберігає в основному всі ризики та винагороди від володіння фінансовим активом, то він продовжує визнавати фінансовий актив;
в) якщо банк не передає, не зберігає в основному всі ризики та винагороди від володіння фінансовим активом, то він має визначити, чи зберігається контроль за фінансовим активом.
Банк не здійснює контроль за переданим активом, якщо сторона, якій цей актив передається, має реальну змогу його продати.
Якщо контроль за фінансовим активом не зберігається, то банк має припинити визнання такого активу і визнати будь-які права і зобов'язання, створені або збережені під час передавання, окремо як актив або зобов'язання. У разі збереження контролю за фінансовим активом банк продовжує визнавати переданий фінансовий актив у межах його подальшої участі в ньому.
1.13. Банк припиняє визнання фінансового активу, якщо:
а) строк дії прав на грошові потоки від фінансового активу, що визначені умовами договору, закінчується;
б) фінансовий актив передається без збереження всіх ризиків та винагород від володіння цим активом.
1.14. Банк має визнавати різницю між балансовою вартістю фінансового активу та сумою отриманої компенсації як інші операційні доходи або витрати в разі припинення визнання такого активу.
1.15. Банк припиняє визнання в балансі фінансового зобов'язання або його частини, якщо таке зобов'язання погашено або строк його виконання закінчився.
1.16. Банк має відображати в бухгалтерському обліку обмін між позичальником та кредитором борговими фінансовими інструментами за суттєво відмінними умовами як погашення первісного фінансового інструменту та визнання нового фінансового інструменту. Аналогічно суттєві зміни умов за фінансовим інструментом або його частиною банк відображає в бухгалтерському обліку як погашення первісного фінансового інструменту та визнання нового фінансового інструменту.
1.17. Банк визнає суттєво відмінними такі умови, відповідно до яких чиста вартість грошових потоків за новими умовами, дисконтована із застосуванням первісної ефективної ставки відсотка, відрізняється щонайменше на 10% від дисконтованої вартості грошових потоків, що залишилися до строку погашення первісного фінансового інструменту.
1.18. Банк визнає будь-які витрати або винагороди як інші операційні доходи або витрати на погашення, якщо обмін борговими фінансовими інструментами або зміна умов за фінансовим інструментом відображається в бухгалтерському обліку як погашення первісного фінансового інструменту та визнання нового фінансового інструменту.
1.19. Банк має коригувати балансову вартість фінансового інструменту на будь-які витрати та винагороди за ним і здійснювати їх амортизацію за первісною ефективною ставкою протягом строку дії зміненого зобов'язання з урахуванням змінених грошових потоків, якщо обмін борговими фінансовими інструментами або зміна умов за ними не відображається в бухгалтерському обліку як погашення.
1.20. Банк відображає в бухгалтерському обліку отримані/сплачені комісії, що є невід'ємною частиною доходу/витрат за фінансовим інструментом, до часу видачі/отримання кредиту (траншу за кредитною лінією) за рахунком 3600 "Доходи майбутніх періодів"/ 3500 "Витрати майбутніх періодів".
1.21. Банк відносить на рахунок неамортизованого дисконту/премії за кредитами суму наперед отриманих (сплачених) комісій та амортизує їх на процентні доходи (витрати) протягом дії кредитного договору в разі прийняття позитивного рішення щодо надання/отримання кредиту.
1.22. Банк відносить суму отриманих (сплачених) комісій на рахунки комісійних доходів (витрат) відповідно до умов договору, якщо строк наданого зобов'язання з кредитування закінчується без надання кредиту.
1.23. Банк здійснює облік кредитних, вкладних (депозитних) операцій в іноземній валюті та банківських металах, а також нарахування доходів і витрат аналогічно до порядку обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій у національній валюті. Банк відображає в бухгалтерському обліку курсові різниці від переоцінки суми кредиту та вкладу (депозиту), а також нарахованих за ними процентів в іноземній валюті та банківських металах у зв'язку зі зміною офіційного валютного курсу за рахунком 6204 "Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами".
1.24. Банк здійснює облік заборгованості за кредитами, що придбана в іншому банку (фінансовій установі), аналогічно до обліку наданих кредитів.
1.25. Банк здійснює облік заборгованості за кредитами, що продана іншому банку (фінансовій установі), аналогічно до проданих іпотечних кредитів відповідно до глави 9 розділу IV цієї Інструкції.
1.26. Банк відображає в бухгалтерському обліку продаж активів з відстроченням платежу відповідно до їх економічної суті за рахунками з обліку кредитів згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку банків України.
1.27. Банк відображає операції з продовження строку дії (пролонгації) кредитних і вкладних (депозитних) договорів у бухгалтерському обліку за відповідними рахунками з обліку короткострокової або довгострокової заборгованості Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України залежно від строку, що визначається від дати пролонгації договору до дати їх погашення.
1.28. Банк веде аналітичний облік за кредитними операціями (наприклад, факторинговими, з урахування векселів), за якими кошти надаються одній особі, а погашення заборгованості здійснюється іншою, щодо тієї особи, яка має здійснювати погашення кредитної заборгованості.
1.29. Банк здійснює бухгалтерський облік фінансового лізингу (оренди) і наданих (отриманих) у забезпечення кредиту основних засобів згідно з вимогами Інструкції з бухгалтерського обліку основних засобів і нематеріальних активів банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 20.12.2005 N 480, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.01.2006 за N 40/11914 (зі змінами).
Банк-лізингодавець здійснює оцінку заборгованості з фінансового лізингу (оренди) для визнання зменшення корисності відповідно до вимог розділу VII цієї Інструкції.
1.30. Банк здійснює бухгалтерський облік нарахованих, отриманих (сплачених), наперед отриманих (сплачених) доходів та витрат за кредитними і вкладними (депозитними) операціями згідно з порядком, визначеним Правилами бухгалтерського обліку доходів і витрат банків України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003 N 255, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 11.07.2003 за N 583/7904 (зі змінами).
1.31. Ця Інструкція регулює відображення в бухгалтерському обліку типових кредитних та вкладних (депозитних) операцій банків.
1.32. Банк має здійснювати бухгалтерський облік кредитних та вкладних (депозитних) операцій, які не визначені цією Інструкцією, згідно з внутрішніми операційними процедурами (правилами), розробленими з урахуванням вимог законодавства України та Міжнародних стандартів фінансової звітності.
1.33. Вимоги розділу VII цієї Інструкції поширюються на формування резерву під кредитні ризики за дебіторською заборгованістю, що виникла за операціями з фінансовими активами.
Глава 2. Рахунки, що використовуються для обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів
2.1. З метою скорочення переліку рахунків під час опису бухгалтерських проводок за кредитними, вкладними (депозитними) операціями та формування і використання резервів рахунки в цій Інструкції згруповані відповідно до їх призначення (згідно з додатком до цієї Інструкції) та використовуються згідно з вимогами законодавства України.
2.2. Банк для відображення в бухгалтерському обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій відповідно до облікової політики може використовувати транзитні рахунки, рахунки кредиторської та дебіторської заборгованості з подальшим відображенням цих операцій за відповідними рахунками з обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій.
Розділ II. Бухгалтерський облік кредитних операцій
Глава 1. Відображення в бухгалтерському обліку кредитних операцій на дату укладення кредитного договору (дата операції)
1.1. Банк відображає суму зобов'язання з кредитування на дату здійснення кредитної операції (у день виникнення в банку зобов'язання з кредитування) на відповідних позабалансових рахунках.
Банк відображає в обліку надані зобов'язання з кредитування такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку наданих зобов'язань з кредитування;
Кредит
Контррахунок - на суму зобов'язань за цим договором.
Банк відображає отримані зобов'язання з кредитування такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунок для обліку отриманих зобов'язань з кредитування - на суму зобов'язань за цим договором.
1.2. Банк може не відображати зобов'язання з кредитування за позабалансовими рахунками, якщо на дату операції (у день виникнення в банку зобов'язання з кредитування) кредит надається в повній сумі.
1.3. Банк самостійно визначає порядок обліку договорів за кредитними операціями із забезпеченням їх реєстрації та збереження.
1.4. Банк визнає зобов'язання з кредитування за позабалансовими рахунками до часу його погашення, закінчення строку виконання або строку дії договору.
Банк відображає списання відповідної суми зобов'язання з позабалансових рахунків у разі припинення дії договору, часткового або повного його виконання такими бухгалтерськими проводками:
а) за наданими зобов'язаннями:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунки для обліку наданих зобов'язань з кредитування;
б) за отриманими зобов'язаннями:
Дебет
Рахунок для обліку отриманих зобов'язань з кредитування;
Кредит
Контррахунок.
1.5. Банк у разі укладання договору про поновлювану кредитну лінію на суму погашеного кредиту в межах установленого договором строку здійснює бухгалтерські проводки відповідно до пункту 1.1 цієї глави.
Глава 2. Бухгалтерський облік наданих кредитів
2.1. Банк відображає в бухгалтерському обліку надані кредити такою проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку наданих кредитів;
Кредит
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів.
2.2. Банк відображає в бухгалтерському обліку видачу кредиту з отриманням процентів авансом та/або сплатою клієнтом банку комісії, що є невід'ємною частиною кредиту, такими проводками:
Дебет
Рахунки для обліку наданих кредитів - на суму кредиту;
Кредит
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів - на суму кредиту за вирахуванням процентів, утриманих авансом, та/або комісії;
Кредит
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за наданими кредитами - на суму процентів, утриманих авансом, та/або комісій.
2.3. Банк одразу визнає збиток, якщо кредит надається за процентною ставкою, яка нижча, ніж ринкова, і здійснює в бухгалтерському обліку такі проводки:
Дебет
Рахунки для обліку наданих кредитів - на суму кредиту;
Кредит
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів - на суму кредиту;
Дебет
Рахунок для обліку витрат від наданих кредитів, розміщених вкладів (депозитів) за ставкою, яка нижча, ніж ринкова, - на різницю між номінальною вартістю кредиту, зазначеною в договорі, та справедливою вартістю;
Кредит
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за наданими кредитами - на різницю між номінальною вартістю кредиту, зазначеною в договорі, та справедливою вартістю.
2.4. Банк одразу визнає прибуток у разі надання кредиту за процентною ставкою, яка вища, ніж ринкова, і здійснює в бухгалтерському обліку такі проводки:
Дебет
Рахунки для обліку наданих кредитів - на суму кредиту;
Кредит
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів - на суму кредиту;
Дебет
Рахунки для обліку неамортизованої премії за наданими кредитами - на різницю між справедливою вартістю кредиту та номінальною вартістю, зазначеною в договорі;
Кредит
Рахунок для обліку доходу від наданих кредитів, розміщених вкладів (депозитів) за ставкою, яка вища, ніж ринкова, - на різницю між справедливою вартістю кредиту та номінальною вартістю, зазначеною в договорі.
2.5. Банк амортизує суму неамортизованого дисконту за наданими кредитами не рідше одного разу на місяць. У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за наданими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами.
2.6. Банк здійснює амортизацію суми неамортизованої премії за наданими кредитами не рідше одного разу на місяць і відображає такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку неамортизованої премії за наданими кредитами.
2.7. Банк зменшує зобов'язання з кредитування, що обліковуються за позабалансовими рахунками, на суму наданого кредиту із здійсненням бухгалтерських проводок відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
2.8. Банк має визначити на дату операції справедливу вартість компенсації в разі укладення договору про продаж активів з відстроченням платежу. Справедлива вартість визначається шляхом дисконтування суми грошових надходжень з використанням ринкової процентної ставки на подібний фінансовий інструмент емітента з аналогічним кредитним рейтингом або застосуванням ставки, яка точно дисконтує номінальну суму компенсації інструменту до поточної ціни продажу активів.
Різниця між справедливою вартістю компенсації та номінальною сумою компенсації визнається як процентний дохід й амортизується протягом дії договору.
Банк відображає в бухгалтерському обліку операцію з продажу активів з відстроченням платежу аналогічно до обліку операцій з надання кредитів.
Глава 3. Бухгалтерський облік забезпечення кредитних операцій
3.1. Банк відображає в бухгалтерському обліку заставу, що отримана як забезпечення кредиту [майно, у тому числі майнові права на грошові кошти, які розміщені на вклад (депозит)], за позабалансовими рахунками за справедливою вартістю такою проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку отриманої застави;
Кредит
Контррахунок.
3.2. Банк відображає списання з позабалансових рахунків вартості забезпечення в разі виконання зобов'язання боржником або іншою зобов'язаною особою, а також у разі припинення дії відповідного договору про забезпечення такими бухгалтерським проводками:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунки для обліку отриманої застави
або
Дебет
Рахунки для обліку отриманих гарантій;
Кредит
Контррахунок.
3.3. Банк відображає в бухгалтерському обліку задоволення вимог кредитора за рахунок предмета застави такими проводками:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів, рахунки клієнтів, рахунки для обліку коштів у розрахунках, рахунки для обліку залучених вкладів (депозитів), рахунки для обліку розміщених ощадних (депозитних) сертифікатів, рахунки з обліку активів банку;
Кредит
Рахунки для обліку наданих кредитів, рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку нарахованих доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів, рахунок з обліку сплачених штрафів та пені.
Банк списує вартість заставленого майна, що обліковувалося за позабалансовими рахунками, і здійснює бухгалтерську проводку відповідно до пункту 3.2 цієї глави.
3.4. Банк здійснює бухгалтерський облік заставленого майна, що переходить у власність заставодержателя за результатами звернення стягнення (визнання в балансі активів у вигляді цінних паперів, основних засобів тощо), відповідно до нормативно-правових актів Національного банку з обліку необоротних активів.
3.5. Банк відображає в бухгалтерському обліку зміну вартості застави такими проводками:
а) у разі збільшення вартості застави:
Дебет
Рахунки для обліку отриманої застави;
Кредит
Контррахунок;
б) у разі зменшення вартості застави:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунки для обліку отриманої застави.
Глава 4. Погашення заборгованості за наданими кредитами
4.1. Банк відображає в бухгалтерському обліку погашення заборгованості за наданими кредитами (основного боргу) такими проводками:
Дебет
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів;
Кредит
Рахунки для обліку наданих кредитів, рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами.
4.2. Банк відображає в бухгалтерському обліку сплату процентів, що здійснюється періодично або на дату погашення кредиту, такими проводками:
Дебет
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів;
Кредит
Рахунки для обліку нарахованих доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку комісійних доходів за кредитними операціями.
4.3. Банк відображає в бухгалтерському обліку амортизацію сплачених авансом процентів такими проводками:
Дебет
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за наданими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами.
Глава 5. Бухгалтерський облік отриманих кредитів
5.1. Банк здійснює облік отриманих зобов'язань з кредитування відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
5.2. Банк відображає в бухгалтерському обліку отримання кредиту такою проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів;
Кредит
Рахунки для обліку отриманих кредитів.
Банк зменшує залишок зобов'язань з кредитування, які отримані від банків та обліковуються за позабалансовими рахунками, і здійснює бухгалтерські проводки відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
5.3. Банк здійснює облік наданої застави як забезпечення отриманого кредиту за позабалансовими рахунками такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунок для обліку наданої застави.
Банк обліковує активи, надані в заставу, за балансовою вартістю за окремими аналітичними рахунками відповідних балансових рахунків залежно від виду активу (основні засоби, нематеріальні активи, цінні папери тощо).
5.4. Банк відображає в бухгалтерському обліку суму утриманих процентів авансом та/або сплачених банком комісій, що є невід'ємною частиною отриманого кредиту, за рахунками неамортизованого дисконту за отриманими кредитами. У цьому разі на дату отримання кредиту здійснюються такі бухгалтерські проводки:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів;
Дебет
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за отриманими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку отриманих кредитів.
5.5. Банк одразу визнає прибуток у разі отримання кредиту за ставкою, яка нижча, ніж ринкова, і здійснює в бухгалтерському обліку такі проводки:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів - на суму кредиту;
Кредит
Рахунки для обліку отриманих кредитів - на суму кредиту;
Дебет
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за отриманими кредитами - на різницю між номінальною вартістю отриманого кредиту та його справедливою вартістю;
Кредит
Рахунок для обліку доходу від отриманих кредитів, залучених вкладів (депозитів) за ставкою, яка нижча, ніж ринкова, - на різницю між номінальною вартістю отриманого кредиту та його справедливою вартістю.
5.6. Банк одразу визнає збиток у разі отримання кредиту за ставкою, яка вища, ніж ринкова, і здійснює в бухгалтерському обліку такі проводки:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів - на суму кредиту;
Кредит
Рахунки для обліку отриманих кредитів - на суму кредиту;
Дебет
Рахунок для обліку витрат від отриманих кредитів, залучених вкладів (депозитів) за ставкою, яка вища, ніж ринкова, - на різницю між справедливою вартістю отриманого кредиту та його номінальною вартістю;
Кредит
Рахунки для обліку неамортизованої премії за отриманими кредитами - на різницю між справедливою вартістю отриманого кредиту та його номінальною вартістю.
5.7. Банк здійснює амортизацію суми неамортизованого дисконту не рідше одного разу на місяць з відображенням витрат за відповідними рахунками протягом строку використання кредиту. У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку процентних витрат за отриманими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за отриманими кредитами.
5.8. Банк здійснює амортизацію суми премії не рідше одного разу на місяць такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку неамортизованої премії за отриманими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку процентних витрат за отриманими кредитами.
5.9. Банк відображає в бухгалтерському обліку повернення отриманого кредиту такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку отриманих кредитів;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів.
Банк списує вартість наданої застави і відображає в бухгалтерському обліку такою проводкою:
Дебет
Рахунок для обліку наданої застави;
Кредит
Контррахунок.
Розділ III. Бухгалтерський облік простроченої та безнадійної заборгованості за кредитними операціями
Глава 1. Бухгалтерський облік простроченої та безнадійної заборгованості за наданими кредитами
1.1. Банк відображає в бухгалтерському обліку суму заборгованості за кредитом, що не сплачена позичальником (боржником) у визначений договором строк, наступного робочого дня такою проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку наданих кредитів.
1.2. Банк відображає в бухгалтерському обліку погашення простроченої заборгованості за кредитною операцією такою проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів, рахунки клієнтів;
Кредит
Рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами.
1.3. Банк списує за рахунок спеціальних резервів заборгованість за кредитними операціями, яка визнана безнадійною щодо отримання.
Глава 2. Бухгалтерський облік простроченої заборгованості за отриманими кредитами
2.1. Банк-позичальник (боржник) відображає суму заборгованості за отриманим кредитом, що не сплачена у визначений договором строк, наступного робочого дня такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку отриманих кредитів;
Кредит
Рахунки для обліку простроченої заборгованості за отриманими кредитами.
2.2. Банк відображає в бухгалтерському обліку погашення простроченої заборгованості за отриманими кредитами такою проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку простроченої заборгованості за отриманими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів.
Розділ IV. Особливості бухгалтерського обліку окремих кредитних операцій
Глава 1. Бухгалтерський облік кредитних ліній
1.1. Банк обліковує зобов'язання з кредитування за позабалансовими рахунками на дату укладення договору про кредитну лінію відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
1.2. Банк зменшує суму зобов'язання з кредитування на суму наданого кредиту і відображає в бухгалтерському обліку відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
1.3. Банк відображає в бухгалтерському обліку використання кредитної лінії (надання кредитів) за відповідними балансовими рахунками з обліку кредитів згідно з внутрішніми операційними процедурами (правилами).
1.4. Банк здійснює бухгалтерський облік простроченої та безнадійної заборгованості за кредитними лініями аналогічно до розділу III цієї Інструкції.
Глава 2. Бухгалтерський облік кредитів овердрафт (кредитування рахунку)
2.1. Банк відображає в обліку зобов'язання з кредитування на дату укладення договору, відповідно до якого передбачається кредитування рахунку клієнта, згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
2.2. Банк відображає в бухгалтерському обліку суму наданих кредитів овердрафт за дебетом рахунків клієнтів (юридичних та фізичних осіб), у результаті чого виникає дебетовий залишок на цих рахунках, і здійснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
Рахунки клієнтів;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів, рахунки клієнтів.
2.3. Банк зменшує суму зобов'язання з кредитування, що обліковується за позабалансовим рахунком, на суму наданого кредиту овердрафт. Бухгалтерські проводки здійснюються відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
2.4. Банк відображає заборгованість за нарахованими процентними доходами за кредитом овердрафт, що не сплачена позичальником у визначений договором строк, наступного робочого дня за відповідними рахунками для обліку прострочених нарахованих доходів. У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:
Дебет
Рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів;
Кредит
Рахунки для обліку нарахованих доходів за наданими кредитами.
2.5. Банк перераховує дебетовий залишок за рахунком клієнта на рахунок з обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами, якщо суму кредиту овердрафт не погашено у визначений договором строк, і здійснює таку бухгалтерську проводку:
Дебет
Рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами;
Кредит
Рахунки клієнтів.
2.6. Банк здійснює облік кредитів овердрафт за кореспондентськими рахунками аналогічно до відображення кредитів овердрафт за поточними рахунками клієнта.
2.7. Банк відображає в бухгалтерському обліку кредити овердрафт за кореспондентськими рахунками, що відкриті в інших банках, як отримані кредити овердрафт; кредити овердрафт за кореспондентськими рахунками інших банків - як надані кредити овердрафт.
2.8. Банк здійснює бухгалтерський облік простроченої та безнадійної заборгованості за кредитами овердрафт аналогічно до розділу III цієї Інструкції.
Глава 3. Бухгалтерський облік операцій репо
3.1. Банк відображає в бухгалтерському обліку операцію репо як наданий (отриманий) кредит під заставу цінних паперів залежно від умов, згідно з якими здійснюється передавання (продаж) цінних паперів і виконання зобов'язань сторонами договору.
3.2. Банк відображає зобов'язання з надання (отримання) коштів за операцією репо за позабалансовими рахунками відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
3.3. Банк відображає в бухгалтерському обліку перерахування коштів за операцією репо (надання кредиту) такою проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку кредитів, які надані за операціями репо;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів, рахунки клієнтів.
Банк списує суму зобов'язань з позабалансових рахунків і відображає в бухгалтерському обліку відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
Банк-покупець (кредитор) відображає в бухгалтерському обліку цінні папери, що придбані за операцією репо, як отриману заставу за позабалансовими рахунками такою проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку отриманої застави;
Кредит
Контррахунок.
3.4. Банк-покупець (кредитор) відображає в бухгалтерському обліку зворотний продаж цінних паперів такими проводками:
а) за балансовими рахунками:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів, рахунки клієнтів;
Кредит
Рахунки для обліку кредитів, які надані за операціями репо;
Кредит
Рахунок для обліку нарахованих доходів за операціями репо, рахунки для обліку процентних доходів за операціями репо.
б) за позабалансовими рахунками:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунки для обліку отриманої застави.
3.5. Банк-покупець (кредитор) списує вартість цінних паперів, отриманих у заставу, з позабалансових рахунків у разі неповернення позичальником коштів за операцією репо і одночасно відображає їх за відповідними балансовими рахунками з обліку придбаних цінних паперів за справедливою вартістю. У цьому разі здійснюються такі бухгалтерські проводки:
Дебет
Рахунки для обліку цінних паперів;
Кредит
Рахунки для обліку кредитів, які надані за операціями репо;
Кредит
Рахунок для обліку нарахованих доходів за операціями репо, рахунки для обліку процентних доходів за операціями репо.
3.6. Банк-продавець (позичальник) відображає в бухгалтерському обліку отримання коштів за операцією репо (отримання кредиту) такою проводкою:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів;
Кредит
Рахунки для обліку коштів, які отримані за операціями репо.
Банк-продавець (позичальник) відображає списання з позабалансових рахунків суми отриманих зобов'язань з кредитування із здійсненням бухгалтерської проводки відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
3.7. Банк-продавець (позичальник) відображає в бухгалтерському обліку цінні папери, які продані за операцією репо із зобов'язанням зворотного викупу, за окремими аналітичними рахунками балансових рахунків з обліку цінних паперів. Одночасно балансова вартість цінних паперів відображається за позабалансовими рахунками як надана застава такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунок для обліку наданої застави.
3.8. Банк-продавець (позичальник) відображає в бухгалтерському обліку повернення коштів за операцією репо такими проводками:
а) за балансовими рахунками:
Дебет
Рахунки для обліку коштів, які отримані за операціями репо;
Дебет
Рахунки для обліку процентних витрат за операціями репо, рахунки для обліку нарахованих витрат за отриманими кредитами;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів.
б) за позабалансовими рахунками:
Дебет
Рахунок для обліку наданої застави;
Кредит
Контррахунок.
3.9. Банк-продавець (позичальник) припиняє визнання вартості цінних паперів у балансі в разі неповернення коштів за операцією репо і здійснює такі бухгалтерські проводки:
а) за балансовими рахунками:
Дебет
Рахунки для обліку коштів, які отримані за операціями репо;
Кредит
Рахунки для обліку цінних паперів.
б) за позабалансовими рахунками:
Дебет
Рахунок для обліку наданої застави;
Кредит
Контррахунок.
Глава 4. Бухгалтерський облік факторингових операцій
4.1. Банк (фактор) відображає в бухгалтерському обліку суму зобов'язання за факторинговою операцією на дату укладення договору факторингу за позабалансовими рахунками відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
4.2. Банк (фактор) здійснює облік розрахункових документів клієнта, що отримані відповідно до умов договору факторингу, за номінальною вартістю і виконує за позабалансовими рахунками таку бухгалтерську проводку:
Дебет
Рахунок для обліку документів за факторинговими операціями;
Кредит
Контррахунок.
4.3. Банк (фактор) відображає в бухгалтерському обліку суму коштів, сплачених клієнту, такими проводками:
Дебет
Рахунок для обліку коштів, які надані за факторинговими операціями;
Кредит
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів.
Кредит
Рахунок для обліку неамортизованого дисконту за вимогами, що придбані за операціями факторингу, - у разі утримання авансом процентних або комісійних доходів.
Банк відображає зменшення зобов'язань на суму, сплачену клієнту, за позабалансовими рахунками відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
4.4. Банк (фактор) відображає в бухгалтерському обліку отримані від боржника кошти як погашення заборгованості за кредитом та процентами. У разі перевищення надходжень над сумою заборгованості за кредитом та процентами банк (фактор) повертає клієнту різницю, якщо інше не встановлено договором факторингу. У цьому разі здійснюються такі бухгалтерські проводки:
Дебет
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів, рахунки клієнтів - на суму, що надійшла від боржника;
Кредит
Рахунок для обліку коштів, наданих за факторинговими операціями, - на суму кредиту;
Кредит
Рахунок для обліку нарахованих доходів за факторинговими операціями - на суму нарахованих доходів за цією операцією;
Кредит
Рахунок для обліку процентних доходів за факторинговими операціями, рахунки для обліку комісійних доходів за кредитними операціями - на суму доходів, що не були нараховані;
Кредит
Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів - на суму перевищення надходжень над сумою заборгованості банку за кредитом та процентами.
Одночасно банк (фактор) відображає списання з позабалансових рахунків оплачених боржником документів за факторинговими операціями такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Контррахунок;
Кредит
Рахунок для обліку документів за факторинговими операціями - на суму оплачених боржником розрахункових документів.
Банк у разі часткового погашення боржником заборгованості робить відмітку про дату та суму частково погашених зобов'язань на відповідному платіжному документі.
4.5. Банк (фактор) відображає в бухгалтерському обліку розрахунок за факторинговою операцією, якщо за умовами договору сплату суми боргу здійснює безпосередньо боржник на рахунок клієнта, такими проводками:
Дебет
Рахунки клієнтів;
Кредит
Рахунок для обліку коштів, наданих за факторинговими операціями;
Кредит
Рахунок для обліку нарахованих доходів за факторинговими операціями - на суму нарахованих доходів;
Кредит
Рахунок для обліку процентних доходів за факторинговими операціями, рахунки для обліку комісійних доходів за кредитними операціями - на суму, яка не відображалася в бухгалтерському обліку за рахунками нарахованих доходів.
4.6. Фактор (банк) здійснює бухгалтерський облік простроченої та безнадійної заборгованості за факторинговими операціями аналогічно до розділу III цієї Інструкції.
Глава 5. Бухгалтерський облік операцій з консорціумного кредитування
5.1. Банки - учасники консорціуму (далі - банки-учасники) відображають у бухгалтерському обліку зобов'язання з надання коштів за консорціумним кредитом за позабалансовими рахунками в сумі часток їх участі відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції.
5.2. Кожний банк-учасник здійснює облік кредиту в розмірі частки його участі за відповідними рахунками з обліку кредитів, відкритими на ім'я позичальника.
Банк-учасник відображає в бухгалтерському обліку перерахування коштів головному банку - координаторові консорціуму такою бухгалтерською проводкою:
Дебет
Рахунок для обліку дебіторської заборгованості за операціями з банками;
Кредит
Рахунки для обліку грошових коштів і банківських металів.
5.3. Банки-учасники після отримання повідомлення від головного банку про надання кредиту позичальнику на суму частки їх участі в консорціумному кредиті здійснюють таку бухгалтерську проводку:
Дебет
Рахунки для обліку наданих кредитів;
Кредит
Рахунок для обліку дебіторської заборгованості за операціями з банками.