• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про прибутковий податок з громадян

Головна державна податкова інспекція України , Міністерство фінансів України  | Наказ, Форма, Перелік, Інструкція від 21.04.1993 № 12 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Головна державна податкова інспекція України , Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Форма, Перелік, Інструкція
  • Дата: 21.04.1993
  • Номер: 12
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Головна державна податкова інспекція України , Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Форма, Перелік, Інструкція
  • Дата: 21.04.1993
  • Номер: 12
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ГОЛОВНА ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 12 від 21.04.93
м. Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 червня 1993 р.
за N 64
Про затвердження Інструкції про прибутковий податок з громадян
( В тексті Інструкції враховані зміни, що вносились Наказом ГДПІ N 17 від 18.05.93 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Головної державної податкової інспекції N 88 від 01.09.94 N 87 від 16.10.96 ) ( Щодо Порядку ведення Книги ф. N 10 додатково див. Лист Державної податкової адміністрації N 17-0117/10-8886 від 05.11.97 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98 N 222 від 28.04.2000 N 461 від 28.08.2000 N 619 від 07.12.2000 )
На виконання Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 р. N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" та керуючись статтею 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію Головної державної податкової інспекції України "Про прибутковий податок з громадян" (додається).
2. Вважати таким, що втратили чинність з 1 січня 1993 року, нормативні акти Міністерства фінансів та Головної державної податкової інспекції України згідно з переліком, що додається.
Заступник Міністра фінансів,
начальник Головної державної
податкової інспекції України
Заступник начальника Головної
державної податкової інспекції
України
Начальник Управління
податкової політики
Начальник Упраління оподаткування
доходів громадян, майна та землі
Начальник Управління
економічного аналізу,
обліку та звітності
Начальник юридичного відділу
Літредактор


В.П. Тентюк


В. А. Мороз

А. П. Фурман

Ю. Г. Бондаренко


А. Г. Парпалига
І. І. Лонюк
О.Д. Майборода
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Головної державної
податкової інспекції України
21.04.1993 N 12
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 червня 1993 р.
за N 64
ПЕРЕЛІК
нормативних актів міністерства фінансів України, що втратили чинність
1. Вказівки Міністерства фінансів України "Про прибутковий податок з населення" від 10.07.91 N 03-503.
2. Методичний посібник Міністерства фінансів України "Що треба знати населенню при обчисленні та сплаті прибуткового податку" (травень 1992 року).
3. Вказівки Міністерства фінансів України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про прибутковий податок з громадян Української РСР, іноземних громадян та осіб без громадянства" від 29.05.92 N 03-503.
4. Вказівки Міністерства фінансів України "Про порядок нарахування пені по прибутковому податку" від 11.06.92 N 03-503.
5. Вказівки Міністерства фінансів України "Про оподаткування членів колективних сільськогосподарських підприємств" від 17.06.92 N 10-08/2201.
6. Вказівки Міністерства фінансів України "Про оподаткування доходів громадян, одержаних в іноземній валюті" від 13.08.92 N 03-507.
7. Вказівки Міністерства фінансів України "Про прибутковий податок з громадян" від 09.09.92 N 03-503.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Головної державної
податкової інспекції України
21.04.1993 N 12
( Із змінами і доповненнями, внесеними Наказом 18.05.1993 N 17
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 червня 1993 р.
за N 64
ІНСТРУКЦІЯ
ПРО ПРИБУТКОВИЙ ПОДАТОК З ГРОМАДЯН
Прибутковий податок з громадян справляється відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 р. N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян".
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Платники прибуткового податку
Платниками прибуткового податку (суб'єктами оподаткування) є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства як ті, що мають, так і ті що не мають постійного місця проживання в Україні.
До громадян, що мають постійне місце проживання в Україні, належать громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні в цілому не менше 183 днів у календарному році.
1.1. Платниками прибуткового податку є фізичні особи незалежно від віку, громадянства, статі, раси, національності, сімейного, соціального і майнового стану, приналежності до громадських організацій та політичних партій, ставлення до релігії. Доходи неповнолітніх громадян оподатковуються на загальних підставах.
2. Об'єкти оподаткування
Об'єктом оподаткування у громадян, які мають постійне місце проживання в Україні, є сукупний оподатковуваний доход за календарний рік (що складається з місячних сукупних оподатковуваних доходів), одержаний з різних джерел як на території України, так і за її межами.
Об'єктом оподаткування у громадян, які не мають постійного місця проживання в Україні, є доход, одержаний з джерел в Україні.
При визначенні сукупного оподатковуваного доходу враховуються доходи, одержані як в натуральній формі, так і в грошовій (національній або іноземній валюті).
Доходи, одержані в натуральній формі, зараховуються до сукупного оподатковуваного доходу за календарний рік за вільними (ринковими) цінами, якщо інше не передбачено чинним законодавством з питань справляння прибуткового податку з громадян.
( Абзац четвертий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98 )
Сплата податку з доходів, одержаних в іноземній валюті, провадиться в українських карбованцях. Доходи, одержані в іноземній валюті, перераховуються в українські карбованці за курсом, що встановлюється Національним банком України на дату одержання доходу.
2.1. До сукупного місячного (одержаного протягом календарного місяця) оподатковуваного доходу включаються доходи, одержані громадянами в будь-якій формі і за будь-яких умов незалежно від джерела, крім переліку доходів, що не включаються до сукупного оподатковуваного доходу, наведеного у пункті 5 цієї Інструкції.
Особливості оподаткування окремих видів доходів, що є об'єктами оподаткування прибутковим податком, викладені у відповідних розділах цієї Інструкції. Протягом календарного року у джерела виплати доходів проводиться щомісячне утримання і перерахування до бюджету прибуткового податку, обчисленого з місячного сукупного оподатковуваного доходу платника.
2.2. Сукупний оподатковуваний доход для обчислення прибуткового податку приймається у цілих карбованцях, десяті та соті частини карбованця відкидаються. Прибутковий податок визначається у цілих карбованцях, десяті та соті частини карбованця (копійки) заокруглюються до цілого карбованця, якщо вони перевищують 1/2 частину карбованця (50 копійок).
2.3. У разі виплати заробітної плати в натуральній формі продукцією власного виробництва її розмір у складі місячного сукупного оподатковуваного доходу працівника обчислюється за відпускною ціною зазначеної продукції стороннім споживачам у поточному місяці, коли проведено нарахування заробітної плати. Якщо у поточному місяці така продукція не реалізувалась, її розмір обчислюється за відпускною ціною попереднього місяця.
Натуральна продукція інших виробників у складі місячного сукупного оподатковуваного доходу працівника оцінюється за цінами її придбання. Натуральна продукція інших виробників, одержана по бартерних (товарообмінних) операціях в галузі зовнішньоекономічної діяльності і направлена на оплату праці, оцінюється у складі місячного сукупного оподатковуваного доходу працівника за митною вартістю, сплаченою при її ввезенні в Україну і перерахованою в Українські карбованці за курсом Національного банку України на дату одержання натурального доходу.
Доходи громадян, одержані ними від подальшого продажу натуральної продукції, включаються до складу їх оподатковуваного доходу у вигляді різниці між реалізаційною ціною та ціною, за якою вони були включені для оподаткування заробітної плати. Доходи у натуральній формі та від подальшого продажу натуральної продукції відображаються у декларації платника та стверджуються довідкою підприємства або організації, які проводили натуральні виплати.
Приклад 1. З місячного сукупного оподатковуваного доходу громадянина "А", що становить 123017 крб., прибутковий податок обчислено в сумі 24195,95 карбованця. Оскільки десяті та соті частини карбованця перевищують п'ятдесят копійок, а платника "А" слід утримати 24196 карбованців.
Приклад 2. Заробітна плата громадянина "Б" за місцем основної роботи у спільному підприємстві "Україна-Америка" становила у березні 137 тис. крб. Крім цього, за надання посередницьких послуг, пов'язаних із придбанням холодильників "Норд", громадянину "Б" у часткову оплату його послуг мале підприємство " Подолянка" у березні видало три холодильники та 50 тис. карбованців. Придбання зазначених холодильників у березні МП " Подолянка" здійснювало за ціною 30 тис. крб. за одиницю.
Таким чином, місячний оподатковуваний доход громадянина "Б" за місцем основної роботи становить 137 тис. крб., а доход за посередницькі послуги сторонній організації -140 тис. крб.=(3х30000)+50000. Про розмір натуральної оплати праці громадянину "Б", на його вимогу, МП "Подолянка" видало довідку із зазначенням переліку, кількості та вартості товарів, одержаних у рахунок оплати праці. У цьому прикладі МП "Подолянка" зобов'язане утримати та перерахувати до бюджету прибутковий податок з нарахованого громадянину "Б" доходу за ставкою 20 відсотків в сумі 28000 крб.=(140 тис. крб. х 20 відсотків).
Продовження прикладу 2. Громадянин "Б" у травні продав два холодильники "Норд" по 250 тис. крб. кожний кооперативу "Ліра". про виплачену суму доходу у розмірі 500 тис. крб.=(250000х2) кооператив "Ліра" зобов'язаний надіслати до державної податкової інспекції за місцем постійного проживання громадянина "Б" довідку форми N 2, додаток N 2 (надалі ф. N 2). Внаслідок подальшого продажу холодильників громадянин "Б" одержав додатково доход в сумі 440 тис. крб., який він зобов'язаний включити до декларації (2х250000) -(2х30000).
Продовження прикладу 2. Громадянин "Б" у липні продав третій холодильник за 400 доларів США (S) агрофірмі "Зоря". За даними Національного банку України ринковий курс долара США на дату одержання доходу становив 2000 карбованців. Доход громадянина "Б" від продажу становить 800 тис. крб.=(S400х2000 крб.). Про виплачену суму доходу агрофірма "Зоря" зобов'язана надіслати довідку встановленої форми до державної податкової інспекції за місцем постійного проживання громадянина "Б", який зобов'язаний при поданні декларації включити до оподатковуваного доходу 770 тис. крб.=(800000-30000).
Приклад 3. Громадянин "В" у березні поточного року склав угоду про оренду своєї чотирикімнатної квартири іноземній юридичній особі строком на дев'ять місяців з розрахунку по 200 доларів США за місяць.
Оскільки за умовами договору розрахунок з громадянином "В" за шість місяців був проведений у березні шляхом попередньої оплати, його оподатковуваний доход у цьому місяці становить S1200=(6хS200), що за курсом Національного банку України на дату одержання доходу визначається в українських карбованцях у розмірі 2040 тис. крб. (умовний курс -1700 крб. за 1 долар США), тобто (S1200х1700 крб.).
В зв'язку з тим, що оплата оренди квартири у вересні, жовтні, листопаді провадилась окремо, то при визначенні доходу квартироздавача в українських карбованцях слід враховувати курс долара в кожному місяці окремо. Тому доход за вересень, жовтень та листопад обчислюється (S200х2100)+(S200х2200)+(S200х2300)=1320 тис. карбованців.
Таким чином, загальний оподатковуваний доход громадянина "В" від здавання в оренду квартири становить 1800 доларів США, а з урахуванням змін курсу долара доход в українських карбованцях становить 3360 тис. карбованців = (2040000+1320000).
Для забезпечення правильного складання декларацій і визначення податкових зобов'язань перед державою громадяни, зазначені у наведених прикладах, повинні вести чіткий облік доходів, одержаних не за місцем основної роботи,та витрат пов'язаних з їх одержанням за формою N 4, додаток N 4 (надалі ф. N 4).
3. Усунення подвійного оподаткування
Доходи, одержані за межами України громадянами з постійним місцем проживання в Україні, включаються до складу сукупного доходу, що підлягає оподаткуванню в Україні.
Суми податку, сплачені за кордоном з одержаних за межами України доходів громадянами з постійним місцем проживання в Україні, зараховуються при сплаті ними прибуткового податку в Україні. При цьому розмір зараховуваних сум податку з доходів, сплачених за межами України, не може перевищувати суми прибуткового податку, що підлягає сплаті цими особами відповідно до законодавства України.
Зарахування сплачених за межами України сум податку провадиться лише у разі письмового підтвердження податкового органу відповідної іноземної держави факту сплати (утримання) податку.
3.1. Податок, сплачений за межами України в більшій сумі, ніж належить до сплати за чинним в Україні законодавством, поверненню не підлягає.
Приклад. Громадянин "Д", що має постійне місце проживання в Україні, одержав у звітному році авторську винагороду в розмірі 576 тис. крб. У джерела виплати було утримано 115,2 тис. крб. прибуткового податку за ставкою 20 відсотків.
У звітному році він також одержав авторську винагороду в Канаді в сумі 250 канадських доларів, що на час одержання цього доходу становило 182500 українських карбованців за умови, що курс одного канадського долара відповідав 730 карбованцям. З одержаних у Канаді 250 доларів було утримано 75 доларів податку (5475 українських карбованців). Утримання цього податку стверджено довідкою податкового органу м. Торонто.
За умовами оподаткування зазначеного доходу в Україні прибутковий податок становитиме 36500 крб., і ця сума повинна бути зарахована в кінцевий розрахунок податку.
Крім цього, протягом року громадянин "Д" одержав за місцем основної роботи в Україні 240 тис. крб. заробітної плати, з якої було утримано податок в сумі 18480 карбованців.
Оскільки громадянин "Д" одержував доходи не лише за місцем основної роботи, він зобов'язаний подати до податкової інспекції за місцем постійного проживання декларацію про сукупний оподатковуваний доход за календарний рік, який дорівнює 998500 крб. = (576000+182500+240000). Сума прибуткового податку, що обчислена з цього доходу, згідно законодавства України, становить 138979 карбованців.
Протягом звітного року платником фактично було сплачено 188430 крб. = (115200+54750+18480) податку, але до обліку приймається лише 170180 крб. = (115200+36500+18480). До обліку не прийнято перевищення податку, утриманого у Канаді за ставками, що перевищують ставки, передбачені законодавством України, на суму 18250 крб. = (54750-36500).
4. Міжнародні договори
Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила оподаткування, ніж ті, що їх містить законодавство України про оподаткування, то застосовуються правила міжнародного договору.
5. Суми виплат, що не включаються до сукупного оподатковуваного доходу
До сукупного оподатковуваного доходу, одержаного громадянами в період, за який здійснюється оподаткування, не включаються:
5.1. допомога по державному соціальному страхуванню і державному соціальному забезпеченню, крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (в тому числі допомога по догляду за хворою дитиною), зокрема:
допомога по вагітності та пологах; одноразова допомога при народженні дитини; допомога по догляду за дитиною; грошові виплати матерям (батькам), зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років; допомога по догляду за дитиною -інвалідом; допомога на дітей віком до 16 років (учнів -до 18 років); допомога на дітей одиноким матерям; допомога на дітей військовослужбовців строкової служби; допомога на дітей, які перебувають під опікою, піклуванням; тимчасова допомога на неповнолітніх дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, або коли стягнення аліментів неможливе; допомога на поховання, яка надається сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання, у тому числі яка надається за рахунок фізичних осіб або за рахунок підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, з якими померлий або особа, на утриманні якої знаходився померлий, перебували в трудових відносинах. Сім'єю померлого вважаються: чоловік, дружина, їхні діти й батьки, дід, баба, брат, сестра, вітчим і мачуха, а також особи, які постійно виховували дитину і утримували її як члена своєї сім'ї, надаючи їй систематичну матеріальну допомогу, і які здійснили поховання;
( Абзац другий підпункту 5.1 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказами Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98, N 222 від 28.04.2000 )
Для оформлення допомоги на поховання подаються заява та довідка про смерть, видана органами реєстрації актів громадського стану, а в разі смерті утриманця, крім того, довідка з місця проживання про перебування його на утриманні;
( Підпункт 5.1 пункту 5 доповнено абзацом третім згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.2. суми одержуваних аліментів.
У громадян, які сплачують аліменти, прибутковий податок утримується із загальної суми сукупного доходу без вирахування аліментів;
5.3. державні пенсії, а також додаткові пенсії, що виплачуються за умовами добровільного страхування пенсій.
Доплати до пенсій, що призначаються та виплачуються за рахунок коштів підприємств, установ або організацій в іншому порядку, ніж це встановлено пенсійним законодавством України, включаються до оподатковуваного доходу;
5.4. компенсаційні виплати в грошовій і натуральній формі у межах норм, передбачених чинним заклнодавством, за винятком компенсації за невикористану відпустку при звільненні.
Суми компенсаційних виплат, що перевищують встановлені чинним законодавством норми, суми компенсаційних виплат за невикористану відпустку, в тому числі при звільненні, включаються до складу місячного сукупного оподатковуваного доходу.
( Абзац другий підпункту 5.4 пункту 5 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98 )
5.4.1. До компенсаційних виплат, що не включаються у межах встановлених законодавством норм до місячного сукупного оподатковуваного доходу, зокрема, відносяться:
добові за час перебування у службовому відрядженні. Суми добових при відрядженні за кордон приймаються за нормами, встановленими в іноземній валюті для відповідної держави за місцем відрядження:
цільова грошова допомога громадянам з мінімальними доходами, що призначається і виплачується відповідно до рішень, прийнятих Кабінетом Міністрів України;
щомісячні компенсаційні виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає інваліда 1 групи, а також людину, яка досягла 80 річного віку;
вартість молока або інших рівноцінніх харчових продуктів (на роботах з шкідливими умовами праці) та вартість лікувально - профілактичного харчування (на роботах з особливо шкідливими умовами праці), що видається безплатно;
виплати в межах амортизації за зношування інструменту, обладнання, транспортних засобів та іншого майна, належного працівникові, яке використовується для потреб підприємства, установи, організації чи фізичної особи -суб'єкта підприємницької діяльності, за місцем роботи;
вихідна допомога, що виплачується при припиненні трудового договору з підстав, зазначених у пункті 6 статті 36 та пунктах 1, 2, 6 статті 40 Кодексу законів про працю України, - у розмірі середньомісячного заробітку; у разі призову або вступу на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу (пункт 3 статті 36 зазначеного Кодексу) - у розмірі двомісячного середнього заробітку; при припиненні трудового договору внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (статті 38 і 39 зазначеного Кодексу) - у розмірі тримісячного середнього заробітку. Інші доходи, одержані працівниками внаслідок звільнення, оподатковуються на загальних підставах;
( Абзац сьомий підпункту 5.4.1 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
Приклад. У зв'язку з ліквідацією підприємства, звільненому з роботи 25 квітня працівнику "А" належать до виплати:
заробіток за дні роботи у квітні -14000 крб., вихідна допомога в розмірі середньомісячного заробітку -17000 крб., компенсація за невикористану відпустку -12000 крб. В цьому прикладі до місячного сукупного оподатковуваного доходу включаються заробітна плата за квітень та компенсація за невикористану відпустку (14000+12000)=26000 карбованців.
5.4.2. До компенсаційних виплат, що не включаються до місячного сукупного оподатковуваного доходу в розмірі фактичних витрат, відносяться:
вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати по найму житлового приміщення при відрядженні. Витрати з найму житлового приміщення за кордоном приймаються відповідно до встановлених норм в іноземній валюті для відповідної держави за місцем відрядження;
( Абзац другий підпункту 5.4.2 пункту 5 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98; із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
суми, виплачувані працівниками на відшкодування витрат у зв'язку з переведенням, прийняттям або направленням на роботу в іншу місцевість за попереднім погодженням, у порядку оргнабору або громадського призову (вартість проїзду працівника і членів його сім'ї, витрати по перевезенню майна, добові за час перебування в дорозі, одноразова допомога на самого працівника і на кожного члена сім'ї, які переїжджають, заробітна плата за дні збирання в дорогу і влаштування на новому місці проживання, але не більше шести днів, а також за час перебування в дорозі);
виплати польового забезпечення;
суми доплат за нормативний час пересування працівників, постійно зайнятих на підземних роботах у шахтах (рудниках), від стволу до місця роботи і назад;
надбавки до заробітної плати, замість добових, працівникам, відрядженим для виконання монтажних, налагоджувальних і будівельних робіт у випадках і розмірах, передбачених законодавством;
суми виплат щорічної і щомісячної компенсації сім'ям на дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і стали інвалідами, а також щорічної допомоги на оздоровлення дітей;
вартість спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту, мила та інших змиваючих та знешкоджуючих засобів, що відповідно до чинного законодавства видаються працівникам безоплатно, а також компенсація витрат на їх придбання, якщо встановлений термін їх видачі порушено і працівник був змушений придбати їх за власні кошти;
( Абзац восьмий підпункту 5.4.2 пункту 5 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
суми виплат певним категоріям працівників замість безкоштовного надання житлових приміщень і комунальних послуг відповідно до законодавства;
5.5. суми грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержуваних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби.
Доходи, одержані зазначеними особами за виконання робіт, непов'язаних з обов'язками несення служби, оподатковуються на загальних підставах.
Приклад. Працівник органів внутрішніх справ одержав за проведену лекцію у товаристві "Знання" 5430 крб., які підлягають оподаткуванню за ставкою п.7.3 цієї Інструкції. Крім цього, він щомісячно одержує по 13750 крб. за здавання в оренду майна. Зазначена сума також підлягає оподаткуванню на загальних підставах;
5.6. суми, одержувані в результаті відчуження майна, що належить громадянам на правах власності, за нотаріальне посвідчення або за операції з відчуження якого сплачується державне мито чи плата за вчинення нотаріальних дій, крім доходів, одержуваних від реалізації продукції та іншого майна в результаті здійснення ними підприємницької діяльності;
( Підпункт 5.6 пункту 5 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.7. доходи громадян від продажу вирощеної в особистому підсобному господарстві, на присадибній, дачній і садовій ділянці продукції рослинництва і бджільництва, худоби, кролів, нутрій, птиці як у живому вигляді, так і продукції їх забою в сирому вигляді та вигляді первинної переробки.
Про суми виплат громадянам, які мають постійне місце проживання в Україні, від продажу підприємствам, установам, організаціям і фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності зазначеної продукції, надсилається довідка ф. N 2 податковим інспекціям за місцем проживання громадян.
У разі купівлі зазначеної продукції безпосередньо за місцем її вирощування (виробництва) утримання податку покупцем не провадиться і довідка за формою 2 не надсилається. Угоди купівлі-продажу можуть оформлятися двосторонніми закупівельними актами у письмовій формі або закупівельними відомостями і вони повинні містити такі дані: місце укладання угоди, прізвище, ім'я та по батькові продавця, його ідентифікаційний номер (за відсутності ідентифікаційного номера - відомості з паспорта продавця), назва продукції, ціна одиниці продукції, обсяг проданої продукції, сума виплачених продавцю коштів, підпис продавця про отримання коштів.
( Абзац третій підпункту 5.7 пункту 5 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98 )
З громадян, які не мають постійного місця проживання в Україні, з доходів від продажу зазначеної продукції в Україні підприємства, установи і організації утримують прибутковий податок відповідно до пункту 15 цієї Інструкції за ставкою 20 відсотків;
5.8. Суми, одержувані в результаті успадкування і дарування, за винятком сум авторської винагороди, одержуваних неодноразово спадкаємцями (правонаступниками) авторів творів науки, літератури і мистецтва, а також відкриттів, винаходів та промислових зразків;
Зазначені грошові суми не включаються до сукупного оподатковуваного доходу громадян у разі підтвердження ними успадкованої чи подарованої суми відповідними документами, в тому числі нотаріально оформленими (свідоцтво про право на спадщину, нотаріально посвідчений договір дарування та інше);
( Підпункт 5.8 пункту 5 доповнено абзацом згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.9. проценти, дисконтні доходи і виграші по облігаціях державних позик, грошових вкладах, іменних ощадних сертифікатах, виграші за державними лотереями та державними казначейськими зобов'язаннями. Проценти, дисконтні доходи і виграші, одержані громадянами в інших випадках, в тому числі по ощадних сертифікатах на пред'явника, оподатковуються на загальних підставах;
( Абзац перший підпункту 5.9 пункту 5 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
Лотереї, вказані в цьому підпункті, це такі, що проводяться з дозволу Уряду України, Уряду Республіки Крим, обласних, міських та районних Рад народних депутатів у кожному окремому випадку на умовах, погоджених з Міністерством фінансів України, відповідними фінансовими управліннями (відділами);
Доходи, одержані від відчуження громадянами акцій та інших корпоративних прав, які були набуті такими громадянами в процесі приватизації в обмін на їх приватизаційні або компенсаційні сертифікати, а також в межах їх пільгового придбання за власні кошти працівниками підприємств, що приватизуються, та особами, визначеними статтею 25 Закону України "Про приватизацію майна державних підприємств".
( Підпункт 5.9 пункту 5 доповнено абзацом третім згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
Громадяни підтверджують набуття акцій у порядку, передбаченому цим пунктом, шляхом пред'явлення відповідних документів під час подання декларації про доходи, що подається (надсилається) ними по закінченні календарного року. У разі надсилання декларації поштою громадянин може разом з нею надіслати копії цих документів;
( Підпункт 5.9 пункту 5 доповнено абзацом четвертим згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.10. суми, одержані громадянами за обов'язковим і добровільним страхуванням (за винятком випадків, коли страхові внески по накопичуваному страхуванню здійснюються за рахунок коштів підприємств, установ і організацій).
Страхуванням громадян за рахунок коштів підприємств, установ і організацій вважаються такі договори страхування, якими передбачається виплата обумовленої суми застрахованій фізичній особі, незалежно від виникнення страхового випадку по закінченні терміну страхового договору;
5.11. суми матеріальної допомоги як в грошовій, так і в натуральній формі незалежно від її розміру, що надається на підставі рішень Уряду України у зв'язку із стихійним та екологічним лихом, аваріями і катастрофами місцевими органами державної виконавчої влади, профспілками, фондом соціального страхування, благодійними фондами та іноземними державами.
Матеріальною допомогою, за рішенням зазначених органів та іноземних держав, вважається грошова і натуральна допомога, що надається громадянам за вказаних умов.
( Абзац третій підпункту 5.11 пункту 5 виключено на підставі Наказу Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
Приклад 1. Внаслідок повені кожному голові господарства з числа жителів села Прут було надано матеріальну допомогу в грошовій і натуральній формі на загальну суму 500 тис. крб. від державної адміністрації району та по 200 канадських доларів від української діаспори. Ці суми не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу громадян, які їх одержали.
( Абзац п'ятий підпункту 5.11 пункту 5 (приклад 2) виключено на підставі Наказу Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.12. суми, одержані громадянами в результаті розміщення їх власних збережень на поточних (депозитних) рахунках банків України, в тому числі в іноземній валюті;
5.13. суми доходів, що направляються у джерела їх одержання на придбання акцій, та суми, які інвестовані на реконструкцію і розширення виробництва суб'єктів підприємницької діяльності.
Підставою для виключення з оподатковуваного доходу таких сум є письмова заява громадянина в бухгалтерію організації за місцем основної роботи з проханням направити частину заробітку на зазначені цілі.
Доходи, одержані від продажу акцій, оподатковуються на загальних підставах.
Приклад. Громадянин "Д", який працює в акціонерному товаристві " Каштан", звернувся із заявою до бухгалтерії свого підприємства з проханням придбати дві акції вартістю 20000 крб. за рахунок заробітної плати.
Акції були придбані у квітні, тому сукупний оподатковуваний доход цього робітника за квітень (29620 крб.) зменшується на 20000 крб.=(29620-20000) і становить 9620 карбованців;
5.14. суми, що перераховуються за заявами громадян (у тому числі фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності) у відділення благодійних та екологічних фондів, а також підприємствам, установам, організаціям, закладам культури, освіти, науки, охорони здоров'я і соціального забезпечення, які фінансуються з бюджету, в межах дванадцяти мінімальних заробітних плат на рік.
Підставою для виключення з місячної оподатковуваної заробітної плати за місцем основної роботи таких внесків є письмова заява працівника до бухгалтерії підприємства, організації з проханням направити частину заробітку на зазначені цілі.
Підставою для включення цих витрат у декларації громадян, які мають доходи не за місцем основної роботи і оподатковуються безпосередньо податковими інспекціями, є виданий відділенням банку або відділенням зв'язку відповідний документ, що підтверджує внесення або перерахування таких сум до відповідних фондів або організацій.
Приклад. Робітник "Е", який щомисяця одержує доход в розмірі 28600 крб., подав до бухгалтерії підприємства заяву про щомісячне, починаючи з лютого, перерахування по два мінімальних розміри заробітної плати на користь школи N 5, де навчаються його діти.
В цьому випадку зменшення оподатковуваного доходу може бути проведено лише протягом шести місяців (лютий -липень) на загальну суму перерахувань, яка не перевищить 12 мінімальних розмірів заробітної плати. Таким чином, щомісяця з лютого по липень з оподаткування буде виключатись 9200 крб., а оподатковуватись - 19400 крб.=28600-(2х4600).
У разі, коли протягом року розмір мінімальної заробітної плати збільшився, умовно, від значення 4600 до 69, а потім до 9500 крб., то загальна сума зменшень, яка виключається з оподаткування протягом календарного року з урахуванням попередніх зменшень, не повинна перевищувати 12х9500 карбованців;
5.15. суми, одержувані працівниками на відшкодування шкоди, заподіяної їм каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ними трудових обов'язків, а також у зв'язку із втратою годувальника;
5.16. суми, одержувані громадянами за здавання ними крові, від інших видів донорства, за здавання грудного молока;
5.17. вартість путівок на лікування, відпочинок та у дитячі оздоровчі табори, крім туристських та міжнародних;
5.18. суми, одержувані громадянами від органів статистики за ведення записів сімейних бюджетів;
5.19. суми доходів осіб, які виконують сільськогосподарські та будівельні роботи в сільській місцевості тимчасово або сезонно, а також членів студентських будівельних загонів, що споруджують об'єкти в сільській місцевості;
( Пункт 5 доповнено підпунктом 5.19 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98 )
5.20. доходи працівників сільськогосподарських підприємств і рибних господарств, незалежно від форм власності та господарювання, і риболовецьких колгоспів, одержані ними натурою (сільськогосподарською, рибною продукцією власного виробництва зазначених підприємств та продукцією її переробки, за винятком продукції, визначеної Кабінетом Міністрів України у розмірах, що не перевищують 12 неоподатковуваних мінімумів на календарний рік). Решта доходів, одержаних натурою, включається до сукупного оподатковуваного доходу громадян, виходячи із середньої ціни реалізації з урахуванням податку на додану вартість. Обчислення зазначених доходів провадиться за очікуваною собівартістю відповідної продукції;
( Пункт 5 доповнено підпунктом 5.20 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98; із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.21. суми плати за утримання та навчання дітей у дошкільних виховних закладах, закладах загальної середньої, професійно-технічної освіти, а також у державних вищих учбових закладах освіти, розташованих на території України, за рахунок фізичних або юридичних осіб.
( Абзац перший підпункту 5.21 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
Суми плати за навчання дітей та за утримання в дошкільних виховних закладах не включаються до сукупного оподатковуваного доходу тих громадян, на користь яких юридичною або фізичною особою були проведені такі виплати.
Вартість навчання, оплачена юридичною особою, з якою громадяни перебувають в трудових відносинах, безпосередньо закладам освіти, не є особистими доходами громадян, якщо навчання пов'язане з професійною підготовкою або перепідготовкою цих громадян за профілем юридичної особи в українських закладах освіти.
( Абзац третій підпункту 5.21 пункту 5 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )( Пункт 5 доповнено підпунктом 5.21 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98 )
5.22. суми дивідендів, що були оподатковані під час їх виплати відповідно до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
( Пункт 5 доповнено підпунктом 5.22 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98 )
5.23. суми, одержані громадянами за здану ними вторинну сировину (макулатуру та ганчір'я). Доходи, одержувані громадянами за здачу іншої вторинної сировини та побутового брухту, оподатковуються у порядку, передбаченому в пункті 14 цієї Інструкції;
( Пункт 5 доповнено підпунктом 5.23 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.24. державні стипендії видатним діячам науки, освіти, культури, фізичної культури і спорту, що призначаються відповідно до Указу Президента України 14 лютого 1996 року N 128 "Про державні стипендії видатним діячам науки, освіти та культури";
( Пункт 5 доповнено підпунктом 5.24 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.25. Державні премії України в галузі науки і техніки, Державні премії України імені Т.Шевченка, Державні премії України по архітектурі;
( Пункт 5 доповнено підпунктом 5.25 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.26. суми грошової допомоги, що надається сім'ям військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які загинули (пропали безвісти) або померли під час виконання обов'язків військової служби, а також службових обов'язків з охорони громадського порядку та боротьби із злочинністю;
( Пункт 5 доповнено підпунктом 5.26 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.27. одноразові грошові виплати громадянам похилого віку у зв'язку з виходом на пенсію, що виплачуються відповідно до статті 15 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку", та суми грошової допомоги, що виплачується відповідно до частини шостої статті 37 Закону України "Про державну службу";
( Пункт 5 доповнено підпунктом 5.27 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.28. суми одноразової допомоги, виплачуваної громадянам України за рішенням Швейцарського фонду допомоги жертвам Холокосту;
( Пункт 5 доповнено підпунктом 5.28 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.29. кошти, внесені фізичними та юридичними особами на пенсійні рахунки, відкриті в уповноважених холдинговою компанією "Київміськбуд" банках відповідно до Закону України "Про проведення експерименту в житловому будівництві на базі холдингової компанії "Київміськбуд", та кошти, що відповідно до Закону України "Про проведення експерименту в житловому будівництві на базі холдингової компанії "Київміськбуд" виплачуються фізичним особам згідно з договорами пенсійних вкладів, укладеними в період проведення такого експерименту (за винятком випадків, коли кошти зняті вкладником з пенсійного рахунку з порушенням умов, зазначених у договорі пенсійного вкладу).
Підставою для виключення таких внесків із сукупного оподатковуваного доходу громадян за місцем роботи є письмова заява працівника до бухгалтерії підприємства, установи, організації з проханням направити частину заробітку на зазначені цілі. Підставою для виключення таких внесків із сукупного оподатковуваного доходу громадян, які подають декларації, є виданий відділенням банку або відділенням зв'язку відповідний документ, що підтверджує внесення або перерахування коштів на пенсійні рахунки.
( Пункт 5 доповнено підпунктом 5.29 згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
6. Суми, на які зменшується сукупний оподатковуваний доход
6.1. Сукупний оподатковуваний доход зменшується на суму, що не перевищує за кожний повний місяць, протягом якого одержаний доход, встановленого чинним законодавством неоподатковуваного мінімуму. Неоподатковуваний мінімум введено в шкалу ставок оподаткування (пункт 7.1 цієї Інструкції). Неоподатковуваний мінімум виключається за місцем основної роботи та податковими органами при нарахуванні авансових і остаточних сум податку відповідно до кількості місяців, за які одержано доход.
( Підпункт 6.1 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
6.2. Сукупний оподатковуваний доход додатково зменшується на суму, що не перевищує за кожний повний місяць, протягом якого одержано доход, встановленого чинним законодавством неоподатковуваного мінімуму одному з батьків (опікунів, піклувальників) на кожну дитину віком до 16 років, якщо місячний сукупний оподатковуваний доход не перевищує розміру десяти мінімальних місячних заробітних плат, встановленого чинним законодавством.
( Абзац перший підпункту 6.2 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
Зазначена пільга зберігається до кінця року, в якому діти досягли 16-річного віку, а в разі смерті дітей - протягом наступних дванадцяти місяців. Зменшення оподатковуваного доходу починає провадитися з місяця народження дитини.
Копії свідоцтв про народження дітей подаються громадянами за місцем їх основної роботи (служби, навчання) до виплати їм заробітної плати за першу половину січня, а в разі зміни кількості утриманців - не пізніше 15 числа наступного після такої зміни місяця. При обчисленні податку податковими органами копії свідоцтв про народження дітей подаються їм одночасно з декларацією про одержані доходи.
Громадянам, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями і фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності (за місцем основної роботи), зменшення оподатковуваного сукупного доходу на кожну дитину віком до 16 років провадиться щомісячно. Іншим громадянам, які одержують доходи не за місцем основної роботи, зменшення оподатковуваного сукупного доходу на зазначену суму провадиться податковими органами при нарахуванні авансових і остаточних сум податку відповідно до кількості місяців, за які одержано доход.
( Абзац четвертий підпункту 6.2 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
6.2.1. Батькам, які перебувають у зареєстрованому шлюбі зменшення оподатковуваного доходу провадиться одному з них їхнім вибором. Якщо один з подружжя (чоловік, дружина) користується пільгою відповідно до пунктів 5.5, 6.3 та 6.4 цієї Інструкції, то другий з них (дружина, чоловік) не втрачає права на одержання пільги на дітей. Якщо в одного з подружжя є діти від попереднього шлюбу, то другий, який не є батьком (матір'ю), також має право на зменшення оподатковуваного доходу на дітей.
Правом зменшення оподатковуваного доходу користуються також особи, які не перебувають у шлюбі -одинокі матері, вдови (вдівці). У випадках, коли шлюб розірвано, зменшення оподатковуваного доходу провадиться тому з батьків, з ким проживають діти.
З метою зменшення кількості довідок про те, що інший з подружжя (чоловік) не користується пільгою на дітей віком до 16 років, зменшення оподатковуваного доходу провадиться, як правило, за місцем роботи дружини.
При одержанні цієї пільги за місцем роботи чоловіка, в разі необхідності і за бажанням подружжя, він має подати довідку з місця роботи дружини про те, що вона не користується цією пільгою.
Зменшення оподатковуваного податком доходу громадян на дітей провадиться на підставі:
копії свідоцтва про народження дитини (дітей);
якщо пільга одержується за місцем роботи чоловіка, то він додатково подає довідку з місця основної роботи дружини про те, що з її доходу відрахування сум на дітей не провадяться.
Зазначена пільга надається, починаючи з доходів того місяця, в якому було подано документи до бухгалтерії за місцем основної роботи.
Приклад. Громадянка "З" за місцем основної роботи отримує щомісячно заробітну плату в сумі 25000 крб. і 10 квітня подала заяву до бухгалтерії про наявність 4-х дітей віком до 16 років.
Розмір мінімальної заробітної плати на цей час 4600 крб., тому її місячний сукупний оподатковуваний доход, починаючи з березня, крім неоподатковуваного мінімуму, зменшується ще на 18400 крб. (4х4600 крб.), оскільки документи було подано до часу нарахування податку за березень. У випадку, коли заробітна плата виплачується один раз на місяць, пільгу буде надано, починаючи з квітня.
6.3. Для робітників, службовців і прирівняних до них за оподаткуванням громадян, які мають на утриманні трьох і більше дітей віком до 16 років, сума прибуткового податку зменшується на 50 відсотків одному з батьків (опікунів, піклувальників).
Зазначена додаткова пільга багатодітним сім'ям, як і основна пільга на дітей, що надається відповідно до підпункту 6.2, зберігається до кінця року, у якому діти досягли 16- річного віку, а в разі смерті дітей - протягом наступних дванадцяти місяців. Право на зменшення оподатковуваного доходу виникає з місяця народження дитини та згідно з іншими умовами, зазначеними в цьому пункті.
Зокрема, якщо сукупний місячний оподатковуваний дохід платника податку не перевищує 10 мінімальних заробітних плат, то пільга надається з розрахунку на кожну дитину віком до 16 років, після чого обчислена сума прибуткового податку, розрахована за основною шкалою ставок, зменшується на 50 відсотків. Якщо сукупний місячний дохід перевищує розмір десяти мінімальних місячних заробітних плат, то багатодітному платнику податку надається тільки одна пільга - у вигляді зменшення суми прибуткового податку на 50 відсотків.
Приклад. Громадянка "М" за місцем основної роботи отримує щомісяця заробітну плату в сумі 250 грн. і в серпні подає заяву до бухгалтерії про наявність трьох дітей. Третя дитина народилася в серпні. Старшій дитині в жовтні виповнюється 16 років.
Розмір неоподатковуваного мінімуму - 17 грн. Нарахована сума місячного сукупного оподатковуваного доходу (не беручи до уваги неоподатковуваний мінімум, оскільки він закладений до податкової шкали) зменшується на 51 грн.= (3 х 17 грн.) і становить 199 грн.= (250 грн. - 51 грн.).
Сума прибуткового податку з оподатковуваного доходу, який становить 199 грн., відповідно до шкали ставок підпункту 7.1 дорівнює: (85 грн.- 17 грн.) х 10% + (170 грн.- 85 грн.) х 15% + (199 грн.-170 грн.) х 20% = 6,80 + 12,75 + 5,8 = 25,35 грн.
У результаті застосування зазначеної у цьому пункті пільги, сума прибуткового податку повинна бути зменшена на 50 відсотків, тобто на 12,67 грн. До сплати залишається 12,67 грн. прибуткового податку.
Зазначена пільга зберігається до кінця звітного (календарного) року.
( Пункт 6 доповнено підпунктом 6.3 згідно з Наказом ДПА N 619 від 07.12.2000 )
6.4. Сукупний оподатковуваний доход зменшується на суму, що не перевищує за кожний повний місяць, протягом якого одержано доход, до десяти неоподатковуваних мінімумів, включаючи розмір вирахувань, зазначених в пунктах 6.1 та 6.2 цієї Інструкції, у:
1) громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, віднесених до 1 та 2 категорій.
Підставою для надання пільги є посвідчення встановленого зразка;
( Абзац підпункту пункту 6 виключено на підставі Наказу Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
Приклад. Працівник підприємства, потерпілий від Чорнобильської катастрофи і віднесений до 2 категорії, отримав за місцем основної роботи у квітні 51200 крб. Розмір неоподатковуваного доходу для цієї категорії громадян становить десять неоподатковуваних мінімумів, тобто 46000 карбованців. В цьому випадку місячний сукупний оподатковуваний доход буде 5200 крб.=(51200-46000).
6.5. Сукупний оподатковуваний дохід зменшується на суму, що не перевищує за кожний повний місяць, протягом якого одержано дохід, до п'яти неоподатковуваних мінімумів, включаючи розмір вирахувань, зазначених у пунктах 6.1 та 6.2 цієї Інструкції, у:
( Абзац підпункту пункту 6 виключено на підставі Наказу Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 ) ( Абзац підпункту пункту 6 виключено на підставі Наказу Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )