• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про прибутковий податок з громадян

Головна державна податкова інспекція України , Міністерство фінансів України  | Наказ, Форма, Перелік, Інструкція від 21.04.1993 № 12 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Головна державна податкова інспекція України , Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Форма, Перелік, Інструкція
  • Дата: 21.04.1993
  • Номер: 12
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Головна державна податкова інспекція України , Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Форма, Перелік, Інструкція
  • Дата: 21.04.1993
  • Номер: 12
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ГОЛОВНА ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 12 від 21.04.93
м. Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 червня 1993 р.
за N 64
Про затвердження Інструкції про прибутковий податок з громадян
( В тексті Інструкції враховані зміни, що вносились Наказом ГДПІ N 17 від 18.05.93 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Головної державної податкової інспекції N 88 від 01.09.94 N 87 від 16.10.96 ) ( Щодо Порядку ведення Книги ф. N 10 додатково див. Лист Державної податкової адміністрації N 17-0117/10-8886 від 05.11.97 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98 N 222 від 28.04.2000 N 461 від 28.08.2000 N 619 від 07.12.2000 N 53 від 14.02.2001 N 150 від 05.04.2001 N 235 від 11.06.2001 N 523 від 28.12.2001 N 191 від 24.04.2002 N 411 від 03.09.2002 N 164 від 08.04.2003 )
На виконання Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 р. N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" та керуючись статтею 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію Головної державної податкової інспекції України "Про прибутковий податок з громадян" (додається).
2. Вважати таким, що втратили чинність з 1 січня 1993 року, нормативні акти Міністерства фінансів та Головної державної податкової інспекції України згідно з переліком, що додається.
Заступник Міністра фінансів,
начальник Головної державної
податкової інспекції України
Заступник начальника Головної
державної податкової інспекції
України
Начальник Управління
податкової політики
Начальник Упраління оподаткування
доходів громадян, майна та землі
Начальник Управління
економічного аналізу,
обліку та звітності
Начальник юридичного відділу
Літредактор


В.П. Тентюк


В.А.Мороз

А.П.Фурман

Ю.Г.Бондаренко


А.Г.Парпалига
І.І.Лонюк
О.Д.Майборода
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Головної державної
податкової інспекції України
21.04.1993 N 12
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 червня 1993 р.
за N 64
ПЕРЕЛІК
нормативних актів міністерства фінансів України, що втратили чинність
1. Вказівки Міністерства фінансів України "Про прибутковий податок з населення" від 10.07.91 N 03-503.
2. Методичний посібник Міністерства фінансів України "Що треба знати населенню при обчисленні та сплаті прибуткового податку" (травень 1992 року).
3. Вказівки Міністерства фінансів України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про прибутковий податок з громадян Української РСР, іноземних громадян та осіб без громадянства" від 29.05.92 N 03-503.
4. Вказівки Міністерства фінансів України "Про порядок нарахування пені по прибутковому податку" від 11.06.92 N 03-503.
5. Вказівки Міністерства фінансів України "Про оподаткування членів колективних сільськогосподарських підприємств" від 17.06.92 N 10-08/2201.
6. Вказівки Міністерства фінансів України "Про оподаткування доходів громадян, одержаних в іноземній валюті" від 13.08.92 N 03-507.
7. Вказівки Міністерства фінансів України "Про прибутковий податок з громадян" від 09.09.92 N 03-503.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Головної державної
податкової інспекції України
21.04.1993 N 12
( Із змінами і доповненнями, внесеними Наказом 18.05.1993 N 17
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 червня 1993 р.
за N 64
ІНСТРУКЦІЯ
ПРО ПРИБУТКОВИЙ ПОДАТОК З ГРОМАДЯН
Прибутковий податок з громадян справляється відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 р. N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян", на підставі статті 23 якого ця Інструкція визначає порядок застосування положень указаного Декрету з урахуванням інших нормативно-правових актів України.
( Абзац перший із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 191 від 24.04.2002 )
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Платники прибуткового податку
Платниками прибуткового податку (суб'єктами оподаткування) є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства як ті, що мають, так і ті що не мають постійного місця проживання в Україні.
До громадян, що мають постійне місце проживання в Україні, належать громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні в цілому не менше 183 днів у календарному році.
1.1. Платниками прибуткового податку є фізичні особи незалежно від віку, громадянства, статі, раси, національності, сімейного, соціального і майнового стану, приналежності до громадських організацій та політичних партій, ставлення до релігії. Доходи неповнолітніх громадян оподатковуються на загальних підставах.
2. Об'єкти оподаткування
Об'єктом оподаткування у громадян, які мають постійне місце проживання в Україні, є сукупний оподатковуваний доход за календарний рік (що складається з місячних сукупних оподатковуваних доходів), одержаний з різних джерел як на території України, так і за її межами.
Об'єктом оподаткування у громадян, які не мають постійного місця проживання в Україні, є доход, одержаний з джерел в Україні.
При визначенні сукупного оподатковуваного доходу враховуються доходи, одержані як в натуральній формі, так і в грошовій (національній або іноземній валюті).
Доходи, одержані в натуральній формі, зараховуються до сукупного оподатковуваного доходу за календарний рік за вільними (ринковими) цінами, якщо інше не передбачено чинним законодавством з питань справляння прибуткового податку з громадян.
( Абзац четвертий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98 )
Сплата податку з доходів, одержаних в іноземній валюті, провадиться в гривнях. Доходи, одержані в іноземній валюті, перераховуються в гривні за курсом, що встановлюється Національним банком України на дату одержання доходу.
( Абзац п'ятий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 523 від 28.12.2001 )
2.1. До сукупного місячного (одержаного протягом календарного місяця) оподатковуваного доходу включаються доходи, одержані громадянами в будь-якій формі і за будь-яких умов незалежно від джерела, крім переліку доходів, що не включаються до сукупного оподатковуваного доходу, наведеного у пункті 5 цієї Інструкції. Не є об'єктом оподаткування отримані раніше і оподатковані доходи, які розподіляють між собою громадяни в межах їх сімейних, шлюбних правовідносин (крім доходів від спільної підприємницької діяльності).
( Абзац перший підпункту 2.1 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 53 від 14.02.2001 )
Особливості оподаткування окремих видів доходів, що є об'єктами оподаткування прибутковим податком, викладені у відповідних розділах цієї Інструкції. Протягом календарного року у джерела виплати доходів проводиться щомісячне утримання і перерахування до бюджету прибуткового податку, обчисленого з місячного сукупного оподатковуваного доходу платника. Перерахування утриманого (із нарахованої суми місячного сукупного оподатковуваного доходу) прибуткового податку до бюджету проводиться в строк не пізніше десятого календарного дня місяця, наступного за місяцем, в якому проведена виплата такого доходу громадянину в будь-якій формі (у тому числі в натуральній), якщо для деяких форм виплат інші строки не передбачені у відповідних розділах цієї Інструкції.
( Абзац другий підпункту 2.1 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказами ДПА N 53 від 14.02.2001, N 523 від 28.12.2001 )
2.2. Сукупний оподатковуваний доход для обчислення прибуткового податку приймається у цілих гривнях без копійок. Прибутковий податок визначається у гривнях з копійками.
( Підпункт 2.2 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 53 від 14.02.2001 )
2.3. У разі виплати заробітної плати в натуральній формі продукцією власного виробництва її розмір у складі місячного сукупного оподатковуваного доходу працівника обчислюється за відпускною ціною зазначеної продукції стороннім споживачам у поточному місяці, коли проведено нарахування заробітної плати. Якщо у поточному місяці така продукція не реалізувалась, її розмір обчислюється за відпускною ціною попереднього місяця.
Натуральна продукція інших виробників у складі місячного сукупного оподатковуваного доходу працівника оцінюється за цінами її придбання. Натуральна продукція інших виробників, одержана по бартерних (товарообмінних) операціях в галузі зовнішньоекономічної діяльності і направлена на оплату праці, оцінюється у складі місячного сукупного оподатковуваного доходу працівника за митною вартістю, сплаченою при її ввезенні в Україну і перерахованою в гривні за курсом Національного банку України на дату одержання натурального доходу.
( Абзац другий пункту 2.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 523 від 28.12.2001 )
Доходи громадян, одержані ними від подальшого продажу натуральної продукції, включаються до складу їх оподатковуваного доходу у вигляді різниці між реалізаційною ціною та ціною, за якою вони були включені для оподаткування заробітної плати (інших доходів). Доходи у натуральній формі та від подальшого продажу натуральної продукції відображаються у декларації платника та стверджуються довідкою підприємства або організації, які проводили натуральні виплати, у якій мають бути зазначені перелік, кількість та вартість товарів, одержаних у рахунок оплати праці.
( Абзац третій підпункту 2.3 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказами ДПА N 53 від 14.02.2001, N 523 від 28.12.2001 )( Приклад підпункту 2.3 пункту 2 виключено на підставі Наказу ДПА N 53 від 14.02.2001 )
Приклад 1. Заробітна плата громадянина "Б" за місцем основної роботи у спільному підприємстві "Україна-Америка" становила у березні 137 грн. Крім цього, за надання посередницьких послуг, пов'язаних із придбанням холодильників "Норд", громадянину "Б" у часткову оплату його послуг мале підприємство " Подолянка" у березні видало три холодильники та 50 грн. Придбання зазначених холодильників у березні МП " Подолянка" здійснювало за ціною 30 грн. за одиницю.
Таким чином, місячний оподатковуваний доход громадянина "Б" за місцем основної роботи становить 137 грн., а доход за посередницькі послуги сторонній організації -140 грн. = (3 х 30) + 50. Про розмір натуральної оплати праці громадянину "Б", на його вимогу, МП "Подолянка" видало довідку із зазначенням переліку, кількості та вартості товарів, одержаних у рахунок оплати праці. У цьому прикладі МП "Подолянка" зобов'язане утримати та перерахувати до бюджету прибутковий податок з нарахованого громадянину "Б" доходу за ставкою 20 відсотків в сумі 28 грн. = (140 грн. х 20 відсотків).
Продовження прикладу 1. Громадянин "Б" у травні продав два холодильники "Норд" по 250 грн. кожний кооперативу "Ліра". Про виплачену суму доходу у розмірі 500 грн.=(250 х 2) кооператив "Ліра" зобов'язаний подати до податкового органу за місцем державної реєстрації відомості про нараховані та виплачені громадянину "Б" суми доходів і суми утриманих з них податків за формою, встановленою центральним податковим органом. Внаслідок подальшого продажу холодильників громадянин "Б" одержав додатково доход в сумі 440 грн., який він зобов'язаний включити до декларації (2 х 250) - (2 х 30).
( Абзац сьомий підпункту 2.3 пункту 2 із змінами, внесеними Наказом ДПА N 164 від 08.04.2003 )
Продовження прикладу 1. Громадянин "Б" у липні продав третій холодильник за 400 доларів США (S) агрофірмі "Зоря". За даними Національного банку України ринковий курс долара США на дату одержання доходу становив 2 грн. Доход громадянина "Б" від продажу становить 800 грн. =(S400х 2 грн.). Про виплачену суму доходу агрофірма "Зоря" зобов'язана подати відомості встановленої форми до державної податкової інспекції за місцем державної реєстрації, а громадянин "Б" зобов'язаний при поданні декларації включити до оподатковуваного доходу 770 грн. = (800-30).
( Приклад 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 523 від 28.12.2001, абзац восьмий підпункту 2.3 пункту 2 із змінами, внесеними Наказом ДПА N 164 від 08.04.2003 )
Приклад 2. Громадянин "В" у березні поточного року склав угоду про оренду своєї чотирикімнатної квартири іноземній юридичній особі строком на дев'ять місяців з розрахунку по 200 доларів США за місяць.
Оскільки за умовами договору розрахунок з громадянином "В" за шість місяців був проведений у березні шляхом попередньої оплати, його оподатковуваний доход у цьому місяці становить S1200=(6хS200), що за курсом Національного банку України на дату одержання доходу визначається в грн. у розмірі 2040 грн. (умовний курс - 1,7 грн. за 1 долар США), тобто (S1200 х 1,7 грн.).
В зв'язку з тим, що оплата оренди квартири у вересні, жовтні, листопаді провадилась окремо, то при визначенні доходу квартироздавача в грн. слід враховувати курс долара в кожному місяці окремо. Тому доход за вересень, жовтень та листопад обчислюється (S200 х 2,1)+(S200 х 2,2)+(S200 х 2,3)=1320 грн.
Таким чином, загальний оподатковуваний доход громадянина "В" від здавання в оренду квартири становить 1800 доларів США, а з урахуванням змін курсу долара доход в грн. становить 3360 грн. = (2040+1320).
Для забезпечення правильного складання декларацій і визначення податкових зобов'язань перед державою громадяни, зазначені у наведених прикладах, повинні вести чіткий облік доходів, одержаних не за місцем основної роботи,та витрат пов'язаних з їх одержанням за формою N 4, додаток N 4 (надалі ф. N 4).
( Приклад 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 523 від 28.12.2001 )
3. Усунення подвійного оподаткування
Доходи, одержані за межами України громадянами з постійним місцем проживання в Україні, включаються до складу сукупного доходу, що підлягає оподаткуванню в Україні.
Суми податку, сплачені за кордоном з одержаних за межами України доходів громадянами з постійним місцем проживання в Україні, зараховуються при сплаті ними прибуткового податку в Україні. При цьому розмір зараховуваних сум податку з доходів, сплачених за межами України, не може перевищувати суми прибуткового податку, що підлягає сплаті цими особами відповідно до законодавства України.
Зарахування сплачених за межами України сум податку провадиться лише у разі письмового підтвердження податкового органу відповідної іноземної держави факту сплати (утримання) податку.
3.1. Податок, сплачений за межами України в більшій сумі, ніж належить до сплати за чинним в Україні законодавством, поверненню не підлягає.
Приклад. Громадянин "Д", що має постійне місце проживання в Україні, одержав у звітному році авторську винагороду в розмірі 576 грн. У джерела виплати було утримано 115,2 грн. прибуткового податку за ставкою 20 відсотків.
У звітному році він також одержав авторську винагороду в Канаді в сумі 250 канадських доларів, що на час одержання цього доходу становило 182,5 грн. за умови, що курс одного канадського долара відповідав 0,73 грн. З одержаних у Канаді 250 доларів було утримано 75 доларів податку (54,75 грн.). Утримання цього податку стверджено довідкою податкового органу м. Торонто.
За умовами оподаткування зазначеного доходу в Україні прибутковий податок становитиме 36,5 грн., і ця сума повинна бути зарахована в кінцевий розрахунок податку.
Крім цього, протягом року громадянин "Д" одержав за місцем основної роботи в Україні 240 грн. заробітної плати, з якої було утримано податок в сумі 18,48 грн.
Оскільки громадянин "Д" одержував доходи не лише за місцем основної роботи, він зобов'язаний подати до податкової інспекції за місцем постійного проживання декларацію про сукупний оподатковуваний доход за календарний рік, який дорівнює 998,5 грн. = (576+182,5+240). Сума прибуткового податку, що обчислена з цього доходу, згідно законодавства України, становить 138,98 грн.
Протягом звітного року платником фактично було сплачено 188,43 грн. = (115,2+54,75+18,48) податку, але до обліку приймається лише 170,18 грн. = (115,2+36,5+18,48). До обліку не прийнято перевищення податку, утриманого у Канаді за ставками, що перевищують ставки, передбачені законодавством України, на суму 18,25 грн. = (54,75-36,5).
( Приклад із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 523 від 28.12.2001 )
4. Міжнародні договори
Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила оподаткування, ніж ті, що їх містить законодавство України про оподаткування, то застосовуються правила міжнародного договору.
5. Суми виплат, що не включаються до сукупного оподатковуваного доходу
До сукупного оподатковуваного доходу, одержаного громадянами в період, за який здійснюється оподаткування, за наявності необхідних документів, установлених законодавством, не включаються:
( Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 191 від 24.04.2002 )
5.1. допомога по державному соціальному страхуванню і державному соціальному забезпеченню, крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (в тому числі допомога по догляду за хворою дитиною), зокрема:
( Абзац підпункту 5.1 пункту 5 вилучено на підставі Наказу ДПА N 150 від 05.04.2001 )( Абзац підпункту 5.1 пункту 5 вилучено на підставі Наказу ДПА N 150 від 05.04.2001 )
допомога на поховання, у тому числі яка надається за рахунок юридичних або фізичних осіб.
( Підпункт 5.1 пункту 5 доповнено абзацом згідно з Наказом ДПА N 150 від 05.04.2001 )
5.2. суми одержуваних аліментів.
У громадян, які сплачують аліменти, прибутковий податок утримується із загальної суми сукупного доходу без вирахування аліментів;
5.3. державні пенсії, а також додаткові пенсії, що виплачуються за умовами добровільного страхування пенсій.
Доплати до пенсій, що призначаються та виплачуються за рахунок коштів підприємств, установ або організацій в іншому порядку, ніж це встановлено пенсійним законодавством України, включаються до оподатковуваного доходу;
5.4. компенсаційні виплати в грошовій і натуральній формі у межах норм, передбачених чинним заклнодавством, за винятком компенсації за невикористану відпустку при звільненні.
Суми компенсаційних виплат, що перевищують встановлені чинним законодавством норми, суми компенсаційних виплат за невикористану відпустку, в тому числі при звільненні, включаються до складу місячного сукупного оподатковуваного доходу.
( Абзац другий підпункту 5.4 пункту 5 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98 )
5.4.1. До компенсаційних виплат, що не включаються у межах встановлених законодавством норм до місячного сукупного оподатковуваного доходу, зокрема, відносяться:
добові (у тому числі на харчування) за час перебування у службовому відрядженні. Суми добових при відрядженні за кордон приймаються за нормами, встановленими в іноземній валюті для відповідної держави за місцем відрядження:
( Абзац другий підпункту 5.4.1 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 53 від 14.02.2001 )
цільова грошова допомога громадянам з мінімальними доходами, що призначається і виплачується відповідно до рішень, прийнятих Кабінетом Міністрів України;
щомісячні компенсаційні виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає інваліда 1 групи, а також людину, яка досягла 80 річного віку;
вартість молока або інших рівноцінніх харчових продуктів (на роботах з шкідливими умовами праці) та вартість лікувально - профілактичного харчування (на роботах з особливо шкідливими умовами праці), що видається безплатно;
виплати в межах амортизації за зношування інструменту, обладнання, транспортних засобів та іншого майна, належного працівникові, яке використовується для потреб підприємства, установи, організації чи фізичної особи -суб'єкта підприємницької діяльності, за місцем роботи;
вихідна допомога, що виплачується при припиненні трудового договору з підстав, зазначених у пункті 6 статті 36 та пунктах 1, 2, 6 статті 40 Кодексу законів про працю України, - у розмірі середньомісячного заробітку; у разі призову або вступу на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу (пункт 3 статті 36 зазначеного Кодексу) - у розмірі двомісячного середнього заробітку; при припиненні трудового договору внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (статті 38 і 39 зазначеного Кодексу) - у розмірі тримісячного середнього заробітку. Інші доходи, одержані працівниками внаслідок звільнення, оподатковуються на загальних підставах;
( Абзац сьомий підпункту 5.4.1 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
Приклад. У зв'язку з ліквідацією підприємства, звільненому з роботи 25 квітня працівнику "А" належать до виплати:
заробіток за дні роботи у квітні - 140 грн., вихідна допомога в розмірі середньомісячного заробітку - 170 грн., компенсація за невикористану відпустку - 120 грн. В цьому прикладі до місячного сукупного оподатковуваного доходу включаються заробітна плата за квітень та компенсація за невикористану відпустку (140 + 120) = 260 грн.
( Приклад підпункту 5.4.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 523 від 28.12.2001 )
5.4.2. До компенсаційних виплат, що не включаються до місячного сукупного оподатковуваного доходу в розмірі фактичних витрат, відносяться:
вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати по найму житлового приміщення при відрядженні. Витрати з найму житлового приміщення за кордоном приймаються відповідно до встановлених норм в іноземній валюті для відповідної держави за місцем відрядження;
( Абзац другий підпункту 5.4.2 пункту 5 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98; із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
суми, виплачувані працівниками на відшкодування витрат у зв'язку з переведенням, прийняттям або направленням на роботу в іншу місцевість за попереднім погодженням, у порядку оргнабору або громадського призову (вартість проїзду працівника і членів його сім'ї, витрати по перевезенню майна, добові за час перебування в дорозі, одноразова допомога на самого працівника і на кожного члена сім'ї, які переїжджають, заробітна плата за дні збирання в дорогу і влаштування на новому місці проживання, але не більше шести днів, а також за час перебування в дорозі);
виплати польового забезпечення;
суми доплат за нормативний час пересування працівників, постійно зайнятих на підземних роботах у шахтах (рудниках), від стволу до місця роботи і назад;
надбавки до заробітної плати, замість добових, працівникам, відрядженим для виконання монтажних, налагоджувальних і будівельних робіт у випадках і розмірах, передбачених законодавством;
суми виплат щорічної і щомісячної компенсації сім'ям на дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і стали інвалідами, а також щорічної допомоги на оздоровлення дітей;
вартість спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту, мила та інших змиваючих та знешкоджуючих засобів, що відповідно до чинного законодавства видаються працівникам безоплатно, а також компенсація витрат на їх придбання, якщо встановлений термін їх видачі порушено і працівник був змушений придбати їх за власні кошти;
( Абзац восьмий підпункту 5.4.2 пункту 5 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
суми виплат певним категоріям працівників замість безкоштовного надання житлових приміщень і комунальних послуг відповідно до законодавства;
5.5. суми грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержуваних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби.
( Абзац перший підпункту 5.5 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 53 від 14.02.2001 )
Доходи, одержані зазначеними особами за виконання робіт, непов'язаних з обов'язками несення служби, оподатковуються на загальних підставах.
Приклад. Працівник органів внутрішніх справ одержав за проведену лекцію у товаристві "Знання" 54 грн., які підлягають оподаткуванню за ставкою п.7.3 цієї Інструкції. Крім цього, він щомісячно одержує по 137 грн. за здавання в оренду майна. Зазначена сума також підлягає оподаткуванню на загальних підставах;
( Приклад підпункту 5.5 із змінами, внесеними згідно з Наказами ДПА N 523 від 28.12.2001, N 523 від 28.12.2001 )
5.6. суми, одержувані в результаті відчуження майна, що належить громадянам на правах власності, за нотаріальне посвідчення або за операції з відчуження якого сплачується державне мито чи плата за вчинення нотаріальних дій, крім доходів, одержуваних від реалізації продукції та іншого майна в результаті здійснення ними підприємницької діяльності;
( Підпункт 5.6 пункту 5 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.7. доходи громадян від продажу вирощеної в особистому підсобному господарстві, на присадибній, дачній і садовій ділянці продукції рослинництва і бджільництва, худоби, кролів, нутрій, птиці як у живому вигляді, так і продукції їх забою в сирому вигляді та вигляді первинної переробки.
Про суми виплат громадянам, які мають постійне місце проживання в Україні, від продажу підприємствам, установам, організаціям і фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності зазначеної продукції, подаються відомості про нараховані та виплачені суми доходів і суми утриманих з них податків податковим органам за місцем державної реєстрації за формою, встановленою центральним податковим органом.
( Абзац другий підпункту 5.7 пункту 5 із змінами, внесеними Наказом ДПА N 164 від 08.04.2003 )
У разі купівлі зазначеної продукції безпосередньо за місцем її вирощування (виробництва) утримання податку покупцем не провадиться і відомості про такі доходи не надсилається. Угоди купівлі-продажу можуть оформлятися двосторонніми закупівельними актами у письмовій формі або закупівельними відомостями і вони повинні містити такі дані: місце укладання угоди, прізвище, ім'я та по батькові продавця, його ідентифікаційний номер (за відсутності ідентифікаційного номера - відомості з паспорта продавця), назва продукції, ціна одиниці продукції, обсяг проданої продукції, сума виплачених продавцю коштів, підпис продавця про отримання коштів.
( Абзац третій підпункту 5.7 пункту 5 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 650 від 25.12.98, із змінами, внесеними Наказом ДПА N 164 від 08.04.2003 )
З громадян, які не мають постійного місця проживання в Україні, з доходів від продажу зазначеної продукції в Україні підприємства, установи і організації утримують прибутковий податок відповідно до пункту 15 цієї Інструкції за ставкою 20 відсотків;
5.8. Суми, одержувані в результаті успадкування і дарування, за винятком сум авторської винагороди, одержуваних неодноразово спадкаємцями (правонаступниками) авторів творів науки, літератури і мистецтва, а також відкриттів, винаходів та промислових зразків;
Зазначені грошові суми не включаються до сукупного оподатковуваного доходу громадян у разі підтвердження ними успадкованої чи подарованої суми відповідними документами, в тому числі нотаріально оформленими (свідоцтво про право на спадщину, нотаріально посвідчений договір дарування та інше);
( Підпункт 5.8 пункту 5 доповнено абзацом згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.9. проценти, дисконтні доходи і виграші по облігаціях державних позик, грошових вкладах, іменних ощадних сертифікатах, виграші за державними лотереями та державними казначейськими зобов'язаннями. Проценти, дисконтні доходи і виграші, одержані громадянами в інших випадках, в тому числі по ощадних сертифікатах на пред'явника, оподатковуються на загальних підставах;
( Абзац перший підпункту 5.9 пункту 5 в редакції Наказу Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
Лотереї, вказані в цьому підпункті, це такі, що проводяться з дозволу Уряду України, Уряду Республіки Крим, обласних, міських та районних Рад народних депутатів у кожному окремому випадку на умовах, погоджених з Міністерством фінансів України, відповідними фінансовими управліннями (відділами);
Доходи, одержані від відчуження громадянами акцій та інших корпоративних прав, які були набуті такими громадянами в процесі приватизації в обмін на їх приватизаційні або компенсаційні сертифікати, а також в межах їх пільгового придбання за власні кошти працівниками підприємств, що приватизуються, та особами, визначеними статтею 25 Закону України "Про приватизацію майна державних підприємств".
( Підпункт 5.9 пункту 5 доповнено абзацом третім згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
Громадяни підтверджують набуття акцій у порядку, передбаченому цим пунктом, шляхом пред'явлення відповідних документів під час подання декларації про доходи, що подається (надсилається) ними по закінченні календарного року. У разі надсилання декларації поштою громадянин може разом з нею надіслати копії цих документів;
( Підпункт 5.9 пункту 5 доповнено абзацом четвертим згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000 )
5.10. суми, страхові суми (страхове відшкодування), одержані громадянами за обов'язковим і добровільним страхуванням відповідно до Закону України "Про страхування" (за винятком випадків, коли страхові внески по добровільному накопичуваному страхуванню здійснюються за рахунок коштів підприємств, установ і організацій).
( Абзац перший підпункту 5.10 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 53 від 14.02.2001 )( Абзац другий підпункту 5.10 пункту 5 вилучено на підставі внесеними згідно з Наказом ДПА N 53 від 14.02.2001 )
5.11. вартість благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги (далі - благодійна допомога), яка надходить у вигляді коштів або майна (безоплатно виконаної роботи, наданої послуги), на користь осіб (від благодійних організації, державних органів, органів місцевого самоврядування), а саме:
5.11.1. цільова або нецільова благодійна допомога, яка надходить особам, постраждалим унаслідок:
екологічних, техногенних та інших катастроф у місцевостях, оголошених Президентом України зонами надзвичайної екологічної ситуації;
стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій загальнодержавного або місцевого характеру, які завдали або створюють загрозу здоров'ю громадян, навколишньому природному середовищу, викликали або можуть викликати людські жертви або втрату власності громадян, у зв'язку з якими рішення про залучення благодійної допомоги було прийнято відповідно Кабінетом Міністрів України або органом місцевого самоврядування.
Благодійна допомога, що надається на зазначені цілі, розподіляється через спеціальні позабюджетні фонди, створені державою чи органом місцевого самоврядування, або через існуючу мережу благодійних організації (приклад 1).
Приклад 1. Громадянину "А", постраждалому внаслідок аварії місцевого характеру, яка викликала втрату його власності, рішенням органу місцевого самоврядування на підставі заяви громадянина та матеріалів обстеження була надана благодійна допомога в грошовій і натуральній формі на загальну суму 500 грн. зі спеціального позабюджетного фонду. Ця сума не включається до сукупного оподатковуваного доходу, одержаного громадянином "А" в період, за який здійснюється оподаткування;
5.11.2. цільова благодійна допомога, яка надається благодійними організаціями набувачам благодійної допомоги для:
відшкодування витрат на оплату вартості лікування осіб, у тому числі на придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань (у розмірах, що не покриваються виплатами сум страхового відшкодування з фондів обов'язкового медичного страхування), крім косметичного лікування або протезування, водолікування та геліотерапії, не пов'язаних із хронічними захворюваннями; лікування зубів та їх протезування з використанням дорогоцінних металів, порцеляни та гальванопластики; штучних запліднень, абортів (за винятком абортів, які проводяться за медичними показаннями), операцій із переміни статі, лікування венеричних захворювань (за винятком лікування синдрому набутого імунодефіциту), лікування від тютюнової чи алкогольної залежності. До запровадження системи обов'язкового медичного страхування норми цього абзацу поширюються на загальну суму (вартість) благодійної допомоги, отриманої її набувачем на такі цілі (з урахуванням зазначених обмежень);
відшкодування витрат на освіту (навчання) або перенавчання в закладах освіти набувача благодійної допомоги, зареєстрованого як безробітний, а також будь-якої іншої особи внаслідок проведення публічно оголошеного конкурсу, у тому числі як призначення стипендій, що виплачуються через такі заклади освіти;
відшкодування витрат на утримання набувача благодійної допомоги, який не досяг 18-річного віку, в дошкільному закладі, інтернаті, а також на оплату вартості утримання такого набувача у реабілітаційних центрах або його навчання у музичних школах, школах мистецтв;
відшкодування витрат на утримання та соціальну адаптацію інвалідів та престарілих громадян у закладах, призначених для такого утримання та соціальної адаптації;
відшкодування витрат на харчування та облаштування на нічліг осіб, які не мають житла, у закладах, що надають такі послуги;
відшкодування витрат на поліпшення умов утримання або медичного обслуговування осіб, які перебувають у пенітенціарних закладах України;
відшкодування витрат на проведення набувачем благодійної допомоги наукових досліджень або розробок за умови, що їх результати підлягають оприлюдненню та не можуть бути предметом патентування чи інших обмежень в оприлюдненні чи безоплатному розповсюдженні об'єктів інтелектуальної (промислової) власності, отриманих унаслідок таких досліджень або розробок, а також у разі, коли отримання такої допомоги не містить передумов щодо виникнення будь-яких договірних зобов'язань між благодійником або будь-якою третьою особою та набувачем благодійної допомоги у майбутньому, крім обов'язків з цільового використання такої благодійної допомоги. Якщо після завершення зазначеного наукового дослідження (розробки) у набувача благодійної допомоги залишаються об'єкти власності, надані благодійною організацією для виконання такого дослідження (розробки), то такий набувач зобов'язаний:
або придбати такі об'єкти власності у такої благодійної організації за їх звичайною ціною на момент такого придбання;
або повернути такі об'єкти власності такій благодійній організації чи іншій благодійній організації;
або визнати дохід у розмірі звичайної вартості таких об'єктів власності з його включенням до складу декларації з сукупного оподатковуваного доходу за наслідками відповідного року;
відшкодування витрат особи, що є членом аматорської спортивної організації, клубу, або окремого спортсмена - аматора на придбання спортивного знаряддя та інвентарю; оренду або утримання спортивних майданчиків, приміщень чи споруд; відшкодування витрат, пов'язаних із участю такої особи у спортивних змаганнях. З метою застосування цього абзацу під терміном "аматорська спортивна організація, клуб" слід розуміти громадську організацію, діяльність якої не спрямована на отримання доходу; під терміном "спортсмен-аматор" слід розуміти особу, чия спортивна діяльність не спрямована на отримання доходу, за винятком отримання нагород чи винагород від імені держави або органів місцевого самоврядування;
відшкодування інших витрат набувача благодійної допомоги, якщо його доходи, отримані від інших осіб для здійснення такого відшкодування, звільняються від оподаткування згідно з нормами пункту 5 цієї Інструкції (тобто набувачу благодійної допомоги одночасно не включаються до сукупного доходу будь які інші виплати, отримані таким набувачем згідно з пунктом 5 Інструкції);
5.11.3. для цілей підпункту 5.11 під терміном "відшкодування витрат" слід розуміти здійснення благодійною організацією оплати (надання інших видів компенсацій) вартості товарів (робіт, послуг) на користь осіб, що безпосередньо надають такі товари (роботи, послуги) набувачам благодійної допомоги у зазначених випадках (приклад 2). Таке відшкодування витрат може здійснюватися як за рахунок коштів (майна) такої благодійної організації, так і за рахунок коштів (майна), які надійшли до такої благодійної організації на користь окремого набувача благодійної допомоги.
Використання коштів (майна), які надійшли до благодійної організації на користь окремого набувача благодійної допомоги, на інші потреби не дозволяється.
Відшкодування витрат не включає виплату заробітної плати, а також прирівняних до неї виплат та нарахувань відповідно до законодавства (приклад 3).
Приклад 2. Громадянину "Б", який страждає хронічним захворюванням, рішенням правління благодійного фонду "Х" на підставі заяви громадянина, висновку медичного закладу та матеріалів обстеження надана цільова благодійна допомога на відшкодування витрат на оплату лікування і придбання донорських компонентів шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок лікувального закладу на загальну суму 15000 грн. Ця сума в повному обсязі не включається до сукупного оподатковуваного доходу (до впровадження системи обов'язкового медичного страхування), одержаного громадянином "Б" у період, за який здійснюється оподаткування.
Приклад 3. Громадянин "В" за договором з благодійною організацією проводить розробку технічної документації лікувального пристрою. Договором передбачено відшкодування витрат на проведення цієї роботи в сумі 20000 грн. і винагорода виконавцю в розмірі 5000 грн. Після завершення зазначеної розробки громадянин "В" одержав 5000 грн. Ця сума підлягає оподаткуванню на загальних підставах. Сума витрат у розмірі 20000 грн. не включається до сукупного оподатковуваного доходу, одержаного громадянином "В" у період, за який здійснюється оподаткування.
5.11.4. набувач цільової благодійної допомоги має право на її використання протягом 12 календарних місяців, наступних за місяцем її отримання (її частини), за винятком надання благодійної допомоги у вигляді ендавменту.
Примітка. Під терміном "ендавмент" слід розуміти суму коштів або інших ліквідних активів, яка вноситься благодійником у банківську або небанківську фінансову установу, завдяки чому набувач благодійної допомоги отримує право на використання пасивних доходів, що виникають внаслідок користування цими коштами (активами) такими установами; при цьому набувач не має права на витрачання основної суми ендавменту.
Якщо протягом зазначеного терміну цільова благодійна допомога не була використана за призначенням її набувачем, то вона підлягає:
або поверненню набувачем благодійнику у невикористаній сумі протягом кварталу, на який припадає кінець призначеного терміну її використання;
або оподаткуванню прибутковим податком розміру такої невикористаної суми, якщо кошти за будь-яких обставин набувачем не повернуті або відсутні звіти про їх використання відповідно до статті 22 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" від 16 вересня 1997 року N 531/97-ВР. Благодійна організація протягом цього терміну зобов'язана внести суму податку до бюджету, до якого зараховується податок, стягнутий з такого набувача.
У такому самому порядку використовуються (повертаються та оподатковуються) пасивні доходи, отримані (набувачем) від розміщення такої благодійної допомоги (ендавменту).
Набувач цільової благодійної допомоги має право (до закінчення строку використання цільовій допомоги або пасивних доходів, але не пізніше ніж за 15 календарних днів ) звернутися до податкового органу з поданням щодо продовження строку використання цільової благодійної допомоги у разі існування достатніх підстав, що підтверджують (документально) неможливість її повного використання у зазначені терміни. Голова (начальник) податкового органу приймає рішення продовжити (або ні) цей строк, але не більше ніж на шість календарних місяців від граничного строку повернення та повідомляє про це письмово заявника і благодійника впродовж 10 календарних днів після дати отримання заяви. Якщо податковий орган відмовляє у такому продовженні, то його рішення може бути оскаржене в адміністративному або судовому порядку згідно із законодавством;
5.11.5. якщо суми, визначені у підпункті 5.11, не використовуються у зазначеному порядку, то вони визнаються безхазяйними згідно з законодавством;
Будь-яка допомога, надана набувачам благодійними організаціями чи будь-якими юридичними або фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, яка не відповідає вимогам підпункту 5.11 Інструкції, оподатковується прибутковим податком на загальних підставах (крім допомоги, що надається відповідно до підпункту 5.30 пункту 5 Інструкції);
( Абзац другий пункту 5.11.5 із змінами, внесеними згідно з Наказом ДПА N 235 від 11.06.2001 )
5.11.6. нецільова благодійна допомога, яка надається її набувачам, що мають доходи, нижчі за офіційно встановлений місячний рівень прожиткового мінімуму (відповідно до Закону України від 15 липня 1999 року N 966-XIV "Про прожитковий мінімум") у розрахунку на кожного набувача, та є:
безробітними,
пенсіонерами,
особами з багатодітних сімей,
інвалідами,
особами, визнаними недієздатними,
дітьми-сиротами,
особами, які отримують житлові субсидії,
особами, які мають статус біженців або є особами з числа депортованих народів.
Не підлягає оподаткуванню нецільова благодійна допомога, що надається такому набувачеві у розмірах, які не перевищують розмір прожиткового мінімуму (з урахуванням його доходів з інших джерел) за відповідний місяць.
При отриманні такої нецільової допомоги набувач має надати благодійній організації заяву із зазначенням суми свого доходу (з будь-яких джерел) за відповідний місяць (наступні місяці, якщо допомога не одноразова), та яка містить інформацію, достатню для заповнення відомостей про нараховані та виплачені суми доходів і суми утриманих з них податків за формою, встановленою центральним податковим органом.
( Абзац одинадцятий підпункту 5.11.6 пункту 5 із змінами, внесеними Наказом ДПА N 164 від 08.04.2003 )
Набувачі, які є безробітними, пенсіонерами та діти - сироти, що отримують доходи з одного джерела або їх не отримують, заяву про доходи не надають.
Благодійна організація має подати податковому органу за місцем державної реєстрації відомості про суму наданої благодійної допомоги у порядку, визначеному у цій Інструкції для виплати неосновних доходів.
( Абзац тринадцятий підпункту 5.11.6 пункту 5 із змінами, внесеними Наказом ДПА N 164 від 08.04.2003 )
Якщо за наслідками податкового року загальна сума нецільової благодійної допомоги, наданої її набувачу (з урахуванням доходів з інших джерел), перевищує суму доходу, що дорівнює рівню прожиткового мінімуму, розрахованого за 12 місяців такого податкового року, то таке перевищення підлягає включенню до суми сукупного оподатковуваного доходу набувача за наслідками податкового року та оподатковується за загальними правилами, визначеними у цій Інструкції (податковим органом за річним перерахунком на підставі поданої такими громадянами декларації).
Для застосування пункту 5.11 під терміном "благодійна організація" слід розуміти організацію, яка відповідає усім наведеним нижче вимогам (або вимогам, які діють до 1 квітня 2001 року, визначеним в абзацах "а", "б", "е" підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"):
є неприбутковою організацією, створеною для здійснення благодійної діяльності відповідно до Закону України "Про благодійництво та благодійні організації";
зареєстрована у відповідному податковому органі як благодійна організація та має в установчих документах обов'язок з періодичного, але не рідше одного разу на рік, оприлюднення повних звітів про джерела залучення коштів (майна) для здійснення благодійної діяльності та про напрями їх використання, а також про надання таких звітів будь-якому благодійнику такої благодійної організації за запитом останнього;
є релігійною організацією або професійною спілкою, створеними згідно із законом та зареєстрованими у відповідному податковому органі;
не бере пряму або побічну участь у виборах або рекламуванні будь-якої політичної партії (партійного блоку, об'єднання), окремої фізичної особи на будь-які виборні посади (крім участі у виборах органів управління самих цих організації);
надходження (активи) такої організації не використовуються для отримання вигод або переваг будь-якою фізичною або юридичною особою, крім отримання вигод належними набувачами благодійної допомоги.
Організація не вважається благодійною (незалежно від її організаційно-правового статусу або назви) в цілях оподаткування, якщо ці вимоги не виконуються.
У разі виявлення порушення будь-якої із указаних вимог податковий орган фіксує такий факт і проводить нарахування прибуткового податку, пені та стягнення з організації донарахованих сум до бюджету у загальному порядку за певний період, починаючи від дати, з якої ця організація втратила статус благодійної (з метою оподаткування) унаслідок такого порушення. Податок нараховується на усі суми (майно), які були виплачені (надані) набувачам благодійної допомоги та іншим фізичним особам (які отримали вигоду чи перевагу) за цей певний період.
Благодійна організація подає річної звіт про джерела залучення коштів (майна) для здійснення благодійної діяльності та про персоніфіковані (ідентифіковані) напрями їх використання до податкового органу (за місцем реєстрації) у порядку і терміни, які встановлені для надання звіту про річні перерахунки прибуткового податку відповідно до абзацу третього пункту 9 цієї Інструкції і за формою, встановленою для оприлюднення таких звітів відповідно до статуту благодійної організації. Протягом календарного року такі відомості можуть надаватися за запитом податкового органу.
До 1 квітня 2001 року благодійні організації зобов'язані привести свій організаційно - правовий статус у відповідність до вказаних вимог. Протягом цього періоду правами благодійних організацій, користуються неприбуткові організації відповідно до абзаців "а", "б", "е" підпункту 7.11.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (крім політичних партій, їх блоків або об'єднань).
( Підпункт 5.11 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N 222 від 28.04.2000; в редакції Наказу ДПА N 53 від 14.02.2001 )