МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
09.10.2013 № 653 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
4 грудня 2013 р.
за № 2057/24589
Про затвердження Типового положення про відділення денного догляду для дітей-інвалідів
Відповідно до частини третьої статті 5 Закону України "Про соціальні послуги" , підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство соціальної політики України , затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 389, з метою організації надання соціальних послуг з денного догляду дітям-інвалідам
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Типове положення про відділення денного догляду для дітей-інвалідів, що додається.
2. Департаменту соціальних послуг (Тарабукіна І.І.) забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Л. Дроздову.
Заступник Міністра - керівник апарату | В. Коломієць |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
соціальної політики України
09.10.2013 № 653
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
4 грудня 2013 р.
за № 2057/24589
ТИПОВЕ ПОЛОЖЕННЯ
про відділення денного догляду для дітей-інвалідів
І. Загальні положення
1.1. Відділення денного догляду для дітей-інвалідів (далі - Відділення) - структурний підрозділ установи або закладу соціального обслуговування органів соціального захисту населення (далі - установа), що утворюється для надання соціальної послуги денного догляду не менш як 30 дітям-інвалідам.
У разі виявлення менш як 30 дітей-інвалідів, які потребують соціальної послуги денного догляду, в установі можуть бути сформовані групи для надання соціальної послуги денного догляду дітям-інвалідам.
1.2. Відділення утворюється, реорганізовується та ліквідується за рішенням засновника.
1.3. Положення про Відділення затверджується керівником установи за погодженням із засновником.
1.4. Координація роботи Відділення, організаційно-методичне забезпечення та контроль його діяльності здійснюються Міністерством соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських, районних, районних у містах державних адміністрацій або органів місцевого самоврядування (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) відповідно до підпорядкованості.
1.5. Відділення розміщується на території зі спеціально побудованими або пристосованими приміщеннями, що відповідають безбар'єрній архітектурі, санітарно-гігієнічним, протипожежним вимогам, техніці безпеки, мають усі види комунального благоустрою.
1.6. У своїй діяльності Відділення керується Конституцією України , законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами центральних органів виконавчої влади, наказами установи, а також цим Типовим положенням.
ІІ. Завдання та основні напрями діяльності Відділення
2.1. Відділення забезпечує:
1) реалізацію завдань, визначених Законом України "Про соціальні послуги" , Державним стандартом денного догляду , затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 30 липня 2013 року № 452, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 9 серпня 2013 року за № 1363/23895, та іншими нормативно-правовими актами щодо забезпечення прав дітей-інвалідів на отримання соціальних послуг;
2) визначення індивідуальних потреб дітей-інвалідів;
3) безпечні та належні умови для денного перебування дітей-інвалідів та надання соціальної послуги денного догляду дітям-інвалідам;
4) спостереження за станом здоров'я;
5) харчування дітей-інвалідів;
6) здійснення допомоги у самообслуговуванні дітей-інвалідів (дотримання особистої гігієни, рухового режиму, приймання ліків, годування тощо);
7) формування та підтримку навичок самообслуговування;
8) надання реабілітаційних послуг відповідно до індивідуальної програми реабілітації дитини-інваліда в рамках відповідної діяльності установи;
9) проведення культурно-масових заходів.
2.2. Діти-інваліди, які перебувають у Відділенні, забезпечуються постільною білизною, м'яким і твердим інвентарем та столовим посудом згідно з Орієнтовними нормами забезпечення м’яким та твердим інвентарем у відділенні денного догляду для дітей-інвалідів (додаток 1); харчуванням, у тому числі й дієтичним, з урахуванням віку і стану здоров'я.
ІІІ. Умови зарахування, утримання та відрахування з Відділення
3.1. До Відділення можуть зараховуватись діти віком від 3 до 18 років з фізичними та (або) розумовими вадами розвитку, які отримали статус дитини-інваліда (далі - діти-інваліди), за наявності відповідних медичних висновків.
3.2. Зарахування дітей-інвалідів здійснюється відповідно до надісланих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення документів, а саме:
заяви батьків або законних представників дітей-інвалідів;
документа, що посвідчує особу, або свідоцтва про народження для осіб, які не досягли 16-річного віку;
пенсійного посвідчення або посвідчення отримувача державної соціальної допомоги (за наявності);
копії рішень органів опіки та піклування про встановлення опіки (піклування) над дітьми-інвалідами, які цього потребують (за наявності);
довідки про склад сім'ї (за наявності);
виписки з історії розвитку дитини (облікова форма № 112/о "Історія розвитку дитини" , затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27 грудня 1999 року № 302 );
трьох фотокарток розміром 3 х 4 см;
медичної довідки про епідоточення та відсутність протипоказань щодо відвідування Відділення. Довідка дійсна протягом 3 днів від дати видачі.
3.3. Діти-інваліди зараховуються до Відділення на підставі наказу керівника установи, структурним підрозділом якої є Відділення.
3.4. На кожну особу, зараховану до Відділення, формується особова справа, у якій містяться документи, визначені пунктом 3.2 цього розділу.
3.5. Відрахування дитини-інваліда з Відділення здійснюється згідно з наказом керівника установи, структурним підрозділом якої є Відділення, за наявності однієї з таких підстав:
особиста заява батьків або законних представників дитини-інваліда;
направлення дитини-інваліда на стаціонарне перебування до установи;
зміна місця проживання дитини-інваліда;
виявлення медичних протипоказань для отримання соціальної послуги денного догляду у Відділенні;
досягнення дитиною-інвалідом 18 років;
у разі смерті дитини-інваліда.
3.6. За дитиною-інвалідом зберігається місце у Відділенні в разі її хвороби, карантину, відпустки батьків або законних представників, але не більше ніж на 75 днів.
3.7. Протипоказаннями для зарахування дітей-інвалідів до Відділення є:
гострі інфекційні захворювання;
захворювання в гострій формі;
інфекційні хвороби очей і шкіри;
туберкульоз (активні форми);
тяжкі органічні психічні розлади, шизофренія, шизотипові і маячні розлади, психопатоподібні порушення поведінки (з агресивними тенденціями), імбецильність помірно виражена та виражена, ідіотія;
епілепсія з частими генералізованими судомними нападами;
активний сифіліс;
гострі захворювання центральної нервової системи;
бацилоносійство;
інші захворювання, які потребують стаціонарного лікування.
IV. Організація денного догляду у Відділенні
4.1. Забезпечення надання соціальної послуги денного догляду у Відділенні здійснюється з 8.00 (9.00) до 17.30 (18.30) за винятком вихідних та святкових днів.
Відділення здійснює свою діяльність згідно з правилами внутрішнього трудового розпорядку, що затверджені керівником установи.
4.2. Забезпечення заходів соціальної послуги денного догляду дітей-інвалідів здійснюється згідно з індивідуальним планом надання соціальної послуги.
4.3. Групи у Відділенні комплектуються за віковими (одновіковими, різновіковими) ознаками та з урахуванням стану здоров’я.
Комплектування групи за віком передбачає перебування в ній дітей однакового віку або з різницею у віці:
від 3 до 6 років;
від 6 до 9 років;
від 9 до 14 років;
від 14 до 18 років.
Групи комплектуються по 8-10 дітей з урахуванням їхнього стану здоров’я, фізичних та психічних вад розвитку, а також побажань батьків або їхніх законних представників. Засновник може встановлювати меншу наповнюваність груп у Відділенні.
4.4. Діти-інваліди перебувають у Відділенні протягом року (крім вихідних та святкових днів).
За бажанням батьків або законних представників дитина-інвалід може перебувати у Відділенні повний або неповний день. Для дітей, які перебувають у Відділенні неповний день, можуть створюватися окремі групи. У Відділенні можуть функціонувати чергові групи в ранкові та вечірні години, у вихідні та святкові дні.
4.5. Для організації послуги денного догляду дітей-інвалідів Відділення повинно мати:
обладнані приміщення, зокрема для роздягання, денного відпочинку, проведення ігор, вживання їжі, особистої та загальної гігієни, та службові приміщення;
кваліфікований персонал згідно з Орієнтовними штатними нормативами відділення денного догляду для дітей-інвалідів (додаток 2).
V. Організація харчування дітей-інвалідів у Відділенні
5.1. Відділення забезпечує збалансоване харчування дітей, необхідне для їхнього нормального росту і розвитку, за нормами, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року № 324 "Про затвердження натуральних добових норм харчування в інтернатних установах, навчальних та санаторних закладах сфери управління Міністерства соціальної політики", від 20 жовтня 2010 року № 953 "Про встановлення норм харчування на підприємствах, в організаціях та установах сфери управління Міністерства праці та соціальної політики".
5.2. Харчування дітей у Відділенні та його кратність залежать від внутрішнього розпорядку Відділення та тривалості перебування в ньому дітей-інвалідів.
5.3. Для дітей-інвалідів, які перебувають у Відділенні менше шести годин, організація харчування, його форми і кратність визначаються за домовленістю з батьками або законними представниками дітей-інвалідів.
VІ. Медичне обслуговування дітей-інвалідів у Відділенні
6.1. Медичне обслуговування дітей-інвалідів у Відділенні здійснюється медичними працівниками, які входять до штату Відділення (установи, структурним підрозділом якої воно є) або залучаються на договірних засадах, і передбачає проведення обов'язкових медичних оглядів при прийнятті до Відділення та вибутті з Відділення, надання невідкладної медичної допомоги на догоспітальному етапі, організацію заходів для госпіталізації (у разі показань) та інформування про це батьків або законних представників дітей-інвалідів.
6.2. До основних обов'язків медичних працівників Відділення належать:
організація і проведення медичних оглядів при прийнятті дітей-інвалідів до Відділення та вибутті з нього, у тому числі профілактичних та лікувально-оздоровчих заходів, оцінка їх ефективності;
здійснення контролю за організацією та якістю харчування;
медичний контроль за дотриманням санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму.
6.3. У Відділенні (установі) має бути обладнане приміщення для забезпечення належних умов роботи медичного персоналу.
VІІ. Управління Відділенням
Відділення очолює завідувач, який призначається на посаду і звільняється з посади керівником установи, структурним підрозділом якої є Відділення.
Директор Департаменту соціальних послуг | І. Тарабукіна |
Додаток 1
до Типового положення
про відділення денного догляду
для дітей-інвалідів
(пункт 2.2)
ОРІЄНТОВНІ НОРМИ
забезпечення м'яким та твердим інвентарем у відділенні денного догляду для дітей-інвалідів
__________
Примітка.
Інший твердий та м’який інвентар, обладнання можуть бути придбані за рішенням керівника установи, структурним підрозділом якої є Відділення, за погодженням із засновником.
Директор Департаменту соціальних послуг | І. Тарабукіна |
Додаток 2
до Типового положення
про відділення денного догляду
для дітей-інвалідів
(пункт 4.5)
ОРІЄНТОВНІ ШТАТНІ НОРМАТИВИ
відділення денного догляду для дітей-інвалідів
_________
Примітка.
Інші посади та їх кількість уводяться залежно від конкретних умов обслуговування за рішенням засновника.
Директор Департаменту соціальних послуг | І. Тарабукіна |