• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку забезпечення офіційними та дослідними зразками посадкового матеріалу сорту

Міністерство аграрної політики та продовольства України | Наказ, Протокол, Акт, Форма типового документа, Повідомлення, Порядок від 26.09.2023 № 1710
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, Протокол, Акт, Форма типового документа, Повідомлення, Порядок
  • Дата: 26.09.2023
  • Номер: 1710
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, Протокол, Акт, Форма типового документа, Повідомлення, Порядок
  • Дата: 26.09.2023
  • Номер: 1710
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
26.09.2023 м. Київ № 1710
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
12 жовтня 2023 р. за № 1785/40841
Про затвердження Порядку забезпечення офіційними та дослідними зразками посадкового матеріалу сорту
( Із змінами і доповненнями, внесеними  наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України  від 9 квітня 2024 року № 1153 )
Відповідно до частини шостої статті 20, частини другої статті 27, частин четвертої та п'ятої статті 29, частини третьої статті 48 Закону України "Про охорону прав на сорти рослин", пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124, та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до вимог законодавства України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок забезпечення офіційними та дослідними зразками посадкового матеріалу сорту, що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність:
наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26 жовтня 2017 року № 576 "Про затвердження Інструкції щодо забезпечення дослідними зразками експертизи заявки на сорт рослин", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26 лютого 2018 року за № 232/31684;
наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26 травня 2022 року № 306 "Про затвердження Порядку отримання, обліку, зберігання, використання та оновлення зразків посадкового матеріалу об'єкта заявки сортів рослин", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 липня 2022 року за № 739/3807.
3. Департаменту аграрного розвитку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра аграрної політики та продовольства України згідно з розподілом обов'язків.
 

Міністр

Микола СОЛЬСЬКИЙ

ПОГОДЖЕНО:

 

Голова Антимонопольного
комітету України

Павло КИРИЛЕНКО

В. о. Голови Державної
служби України з питань
безпечності харчових продуктів
та захисту споживачів

Вадим ЧАЙКОВСЬКИЙ

В. о. Голови Державної
митної служби України

Сергій ЗВЯГІНЦЕВ
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України
26 вересня 2023 року № 1710
Порядок
забезпечення офіційними та дослідними зразками посадкового матеріалу сорту
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру постачання та вимоги до офіційних та дослідних зразків сортів, які надаються для цілей кваліфікаційної експертизи сорту, довготривалого зберігання.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
ВОС - кваліфікаційна експертиза сорту на відмінність, однорідність та стабільність;
дослідний зразок - зразок посадкового матеріалу, який надається для проведення кваліфікаційної експертизи сорту;
знеособлення - метод здійснення утилізації офіційного та дослідного зразка сорту, що унеможливлює його подальше відтворення та використання сорту рослин;
експертний заклад - уповноважене Компетентним органом підприємство, установа, організація на виконання окремих повноважень у сфері прав на сорти рослин відповідно до Закону України "Про охорону прав на сорти рослин";
особистий електронний кабінет - електронний сервіс, який є складовою автоматизованої інформаційної системи Компетентного органу для забезпечення інформаційної електронної взаємодії між Компетентним органом, експертним закладом та заявником;
компетентний орган - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони прав на сорти рослин;
польове сховище - земельна ділянка структурних підрозділів експертного закладу, на якій забезпечується зберігання офіційних зразків, що розмножуються вегетативно;
ПСП - кваліфікаційна експертиза сорту на придатність для поширення в Україні;
структурний підрозділ - підрозділ, визначений експертним закладом на виконання певних дій щодо реєстрації супровідних документів, обліку офіційних та дослідних зразків, перевірки супровідних документів, проведення підготовчих робіт з фасування, пакування, постачання таких зразків до філій або відокремлених підрозділів, в яких проводиться кваліфікаційна експертиза сорту або їх зберігання (довготривале зберігання);
сховище насіння - приміщення з регульованим режимом температури та вологості повітря, оснащене спеціальним обладнанням, що забезпечує довготривале зберігання офіційних зразків сортів.
Інші терміни, які використовуються у цьому Порядку, вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про охорону прав на сорти рослин" та "Про насіння і садивний матеріал".
3. Офіційні та дослідні зразки сортів забороняється використовувати з будь-якою іншої метою, крім передбаченою Законами України "Про охорону прав на сорти рослин", "Про насіння і садивний матеріал" та цим Порядком.
II. Забезпечення дослідними зразками для кваліфікаційної експертизи сорту та офіційного зразка
1. Постачання офіційного та дослідного зразка здійснюється заявником або його представником на підставі повідомлення про прийняття заявки на сорт до розгляду, ввезення дослідних зразків сорту для цілей кваліфікаційної експертизи сорту та офіційного зразка, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (далі - повідомлення).
2. Заявникові надсилається повідомлення про прийняття заявки на сорт до розгляду, ввезення дослідних зразків сорту для цілей кваліфікаційної експертизи сорту та офіційного зразка (із зазначенням номера та дати подання заявки на сорт та необхідної кількості зразків) протягом 20 календарних днів від дати подання заявки на сорт та сплати збору за її подання.
3. Для проведення наступних етапів кваліфікаційної експертизи сорту (другого та наступних років експертизи сорту), Компетентний орган видає повідомлення протягом 10 календарних днів після надходження від заявника документа, що засвідчує сплату збору за проведення кваліфікаційної експертизи заявки на сорт рослин.
У разі, якщо офіційний та дослідний зразок не імпортується заявником з-за меж митної території України, повідомлення видається заявнику експертним закладом, якщо його на це уповноважив Компетентний орган.
4. Для дослідних зразків сорту для цілей кваліфікаційної експертизи сорту та офіційного зразка, які ввозяться в Україну, не вимагаються сертифікати, що засвідчують сортові та посівні якості насіння або сортові та товарні якості садивного матеріалу.
5. Компетентний орган вносить повідомлення про прийняття заявки на сорт до розгляду, ввезення дослідних зразків сорту для цілей кваліфікаційної експертизи сорту та офіційного зразка до єдиного державного інформаційного вебпорталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі" у формі електронного документа, засвідченого кваліфікованим електронним підписом, у день видачі повідомлення.
6. Перевірка наявності повідомлення здійснюється державним фітосанітарним інспектором під час проведення фітосанітарного контролю дослідних зразків сорту, які ввозяться в Україну для цілей кваліфікаційної експертизи сорту та офіційного зразка відповідно до порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України.
7. Інформація щодо наявності повідомлення, може надаватися державному фітосанітарному інспектору у паперовому вигляді або за допомогою єдиного державного інформаційного вебпорталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі".
8. У разі відсутності повідомлення, офіційний та дослідний зразок сорту, який ввозяться в Україну для цілей кваліфікаційної експертизи сорту, підлягає затриманню державним фітосанітарним інспектором до надання такого повідомлення. У разі неможливості надання такого повідомлення державний фітосанітарний інспектор приймає рішення про повернення за межі митної території України офіційного та дослідного зразка сорту, які ввозяться в Україну для цілей кваліфікаційної експертизи сорту.
9. Заявник на безоплатній основі забезпечує постачання офіційного та дослідного зразка сорту у зазначеній у повідомленні кількості.
10. Офіційний та дослідний зразок посадкового матеріалу залежно від ботанічного таксону може бути представлений насінням або садивним матеріалом. Розмір (обсяг) офіційного та дослідного зразка сорту для цілей кваліфікаційної експертизи сорту визначений згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Для сортів рослин не віднесених до переліку родів і видів рослин, сорти яких проходять експертизу на ПСП та на ВОС в експертних закладах, затвердженого наказом Компетентного органу (далі - Перелік), подаються лише офіційні зразки.
У разі якщо сорт належить до Переліку, офіційний та дослідний зразок постачаються до структурного підрозділу, місцезнаходження якого зазначається в повідомленні.
Розмір (обсяг) зберігання офіційного зразка, який зберігається володільцем патенту або власником майнового права на поширення сорту або підтримувачем для ботанічних таксонів, зазаначених в додатку 3 до цього Порядку, для яких відсутні умови, які б забезпечували зберігання офіційних зразків як біологічних об'єктів, Компетентний орган може зобов'язати володільця патенту зберігати офіційний зразок об'єкта заявки протягом строку дії майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин.
У разі відсутності у додатках 2, 3 до цього Порядку інформації щодо назви ботанічного таксону та кількості насіння/садивного матеріалу, Компетентним органом використовується інформація щодо кількості насіння/садивного матеріалу спорідненого ботанічного таксону або наявна інформація держав, що приєдналися до Міжнародної конвенції з охорони нових сортів рослин від 02 грудня 1961 року до якої Україна приєднана відповідно до Закону України від 02 серпня 2006 року № 60-V "Про приєднання України до Міжнародної конвенції з охорони нових сортів рослин".
Проведення фітосанітарної експертизи (аналізів) офіційного та дослідного зразка відбується відповідно до Методів інспектування, огляду, у тому числі відбору зразків, та проведення фітосанітарної експертизи (аналізів), затверджених наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 22 лютого 2021 року № 343, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 березня 2021 року за № 317/35939.
11. Компетентний орган може затребувати дослідні зразки батьківських компонентів, що є складовими компонентами об'єкта заявки на сорт у випадках та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.
12. Для сортів державна реєстрація яких здійснюється на вимогу заявника без проведення кваліфікаційної експертизи (сорти, зареєстровані у державах-членах Європейського Союзу та/або у Сполучених Штатах Америки), офіційний зразок надається заявником в шести місячний строк від дати державної реєстрації сорту.
13. Для набуття майнового права на поширення сорту деревних, чагарникових, плодових та ягідних культур і винограду офіційний зразок не надається.
14. Кінцеві строки постачання дослідних зразків сортів до структурного підрозділу / структурних підрозділів експертного закладу, наведені в додатку 4 до цього Порядку.
Для деревних, чагарникових, плодових та ягідних культур і винограду за винятком вимог пункту 13 цього розділу офіційні зразки сортів надсилаються заявником в загальноприйняті строки для посадки.
15. Дослідні зразки сортів рослин, які надаються для цілей кваліфікаційної експертизи сорту та офіційні зразки, мають відповідати таким вимогам:
представлені кондиційним насінням або садивним матеріалом. Заявник гарантує відповідність посівних якостей насіння, товарних якостей садивного матеріалу вимогам законодавства України у сфері насінництва та розсадництва, які зазначаються на етикетці;
належать до певної категорії: насіння (добазове та базове); садивний матеріал багаторічних рослин (вихідний, базовий);
життєздатними, не засміченими домішками, вільними від хвороб та шкідників;
з добре розвиненою кореневою системою, неураженими хворобами (вірусами) та шкідниками;
упаковані у матеріал або контейнер, який виключає їх пошкодження;
цілісність упаковки не вважається порушеною, якщо пошкодження упаковки здійснено з метою проведення фітосанітарної експертизи (аналізів);
без хімічної обробки за виключенням насіння буряків цукрових та кормових, яке може надаватися для цілей кваліфікаційної експертизи на придатність сорту для поширення з передпосівною підготовкою.
Офіційні та дослідні зразки надаються з етикетками офіційного та дослідного зразка сорту, один примірник етикетки закріплюється на упаковку із зразком, а другий - вкладається всередину за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.
Офіційні та дослідні зразки передаються відповідно до акта приймання-передачі офіційних та дослідних зразків сорту, який складається у двох примірниках, один з яких надається заявнику протягом п'яти календарних днів з дня його підписання за формою згідно з додатком 6 до цього Порядку.
16. Заявник забезпечує достовірність відомостей, відповідність документів, наданих у визначених супровідних документах до зразка, необхідну кількість зразка, яка зазначена у повідомленні.
17. Зразок не приймається у разі, якщо:
відсутня етикетка офіційного та дослідного зразка сорту;
встановлено фізичну невідповідність насіння та/або садивного матеріалу відомостям, зазначеним у повідомленні;
під час візуального огляду цілості та ідентичності дослідного зразка насіння та садивного матеріалу, наявні ознаки псування упаковки, крім випадків, коли таке порушення упаковки здійснено з метою проведення фітосанітарної експертизи (аналізів);
зразок піддавався хімічній обробці (окрім буряків цукрових та кормових);
дослідний зразок некондиційний (перевірка кондиційності проводиться вибірково у разі наявності домішок, шкідників).
18. У разі надходження офіційних та дослідних зразків сорту, що не відповідають вимогам встановленим пунктом 15 цього розділу структурним підрозділом готується протокол про виявлені порушення під час постачання офіційних та дослідних зразків за формою згідно з додатком 7 до цього Порядку у поточному році, який надсилається заявнику на поштову або електронну адресу, яка вказана в заявці на сорт. Виявлені порушення мають бути усунені впродовж п'яти робочих днів з дня отримання заявником зауважень.
19. Зразки, у яких порушення не усунені, повертаються заявнику або знеособлюються в присутності заявника (за згодою), про що складається акт про знеособлення офіційних та дослідних зразків за формою згідно з додатком 8 до цього Порядку (далі - Акт про знеособлення).
У разі якщо заявник не має можливості бути присутнім під час знеособлення - один примірник Акта про знеособлення надсилається заявнику на поштову або електронну адресу, яка вказана у заявці на сорт.
20. Дослідний зразок, що надійшов до структурного підрозділу, розподіляється у кількості насіння (садивного матеріалу) для кваліфікаційної експертизи сортів рослин на ПСП (якщо передбачено її проведення), на ВОС та для зберігання офіційного зразка у сховищах насіння або польових сховищах (для сортів першого року дослідження).
21. На кожну упаковку зразка відповідальна особа структурного підрозділу виготовляє дві етикетки, на яких зазначаються селекційний код, назва сорту (за наявності), номер заявки та інформація про кондиційність насіння та садивного матеріалу. Одна етикетка прикріплюється на зовнішньому боці упаковки зразка, інша - вкладається усередину упаковки.
22. Супровідні документи дослідного зразка, зазначені в пункті 15 цього розділу, зберігаються у структурному підрозділі до прийняття Компетентним органом рішення про державну реєстрацію прав на сорт та/або державну реєстрацію сорту або про відмову у державній реєстрації прав на сорт та/або у державній реєстрації сорту.
23. Підготовлені дослідні зразки формуються у партію для відправлення до визначених філій або відокремлених підрозділів експертного закладу.
III. Облік, використання, зберігання та оновлення офіційних зразків
1. Офіційний зразок сортів зберігається в сховищі довготривалого зберігання та/або польового сховища.
2. Реєстрація офіційного зразка проводиться відповідальною особою сховища насіння/польового сховища. Реєстрації підлягають офіційні зразки, якщо:
1) офіційний зразок надається до документів заявки;
2) здійснюється оновлення офіційного зразка.
3. Всі дії, пов'язані з офіційним зразком, відображаються в особистому електронному кабінеті.
4. Облік офіційних зразків, представлених насіннєвим та садивним матеріалом, здійснюється в паперовому та електронному вигляді. З метою обліку дані про сорт заносяться у базу даних сортів, в якій впродовж усього строку зберігання відображаються кількість наявного офіційного зразка та усі дії, які відбуваються із офіційним зразком.
5. Офіційний зразок використовується з метою: забезпечення проведення ділянкового (ґрунтового) та лабораторного сортового контролю; оновлення офіційного зразка; перевірки збереженості сорту; за запитом компетентного органу держави-учасниці (за згодою заявника).
Будь-яке інше використання офіційного зразка забороняється без письмової згоди або клопотання заявника у довільній формі.
6. На вимогу заявника протягом 14 робочих днів з дня отримання клопотання у довільній формі надсилається інформація про всі дії, які відбуваються із офіційними зразками під час зберігання.
7. Перед закладанням офіційного зразка у сховище насіння проводиться візуальний огляд насіння, перевіряється відповідність заповнення внутрішньої етикетки зовнішній та оригінальній етикетці, проводяться підготовчі процедури для закладання на зберігання.
8. Насіння висушується у камері попередньої підготовки до необхідної вологості з метою закладки офіційного зразка на довготривале зберігання.
9. Підготовлений офіційний зразок в залежності від кількості насіння (для тривалого зберігання), поділяють на:
менше 0,5 кг - 1 порція;
0,5 - 0,9 кг - 4 порції;
1 кг і більше - 5 порцій,
які за допомогою вакуумно-пакувальної машини пакуються у герметичні фольгові алюмінієві пакети. Під час пакування офіційний зразок супроводжується етикеткою офіційного та дослідного зразка сорту за формою згідно з додатом 5 до цього Порядку, одна етикетка вкладається усередину, друга - наклеюється зовні. Запаковані порції офіційного зразка складаються у загальну упаковку разом з оригінальною етикеткою та наклеюється зовнішня етикетка.
10. Процедура пакування проводиться повністю по одному офіційному зразку для попередження можливого змішування насіння одного сорту з іншим.
11. Офіційні зразки, представлені садивним матеріалом, закладаються на польових сховищах. Під час отримання офіційного зразка від заявника на визначеному пункті дослідження проводиться візуальний огляд садивного матеріалу та наявність супровідних документів.
12. Територію для закладки розбивають на квартали, в яких розміщують офіційні зразки садивного матеріалу окремих видів рослин або груп різних сортів за часом достигання або напрямами використання.
13. Садіння наступного офіційного зразка здійснюють у відповідному кварталі поряд із офіційним зразком попереднього строку закладання. Насадження обсаджують захисним рядом дерев та кущів.
14. Компетентний орган може зобов'язати володільця патенту, власника майнового права на поширення сорту або підтримувача зберігати офіційний зразок. Офіційний зразок повинен зберігатися в умовах, що забезпечують його збереженість.
15. Періодично проводиться аналіз офіційних зразків, що зберігаються в сховищі та польових сховищах щодо необхідності оновлення. Програма оновлення офіційних зразків формується за результатами аналізу кількості наявного офіційного зразка та/або за результатами лабораторних досліджень щодо схожості насіння та за результатами обстеження стану рослин, які розмножуються вегетативно щодо втрати продуктивності та старіння рослин сорту.
Моніторинг схожості насіння проводиться не частіше 1 разу на 5 років в межах 5 % від кількості офіційних зразків певного ботанічного таксону та певного року урожаю. Отримані результати щодо схожості менше 80 % є підставою для оновлення офіційних зразків в межах ботанічного таксону та року урожаю.
Моніторинг схожості насіння батьківських компонентів не частіше 1 разу на 10 років в межах 5 % від кількості офіційних зразків певного ботанічного таксону та певного року урожаю. Отримані результати щодо схожості менше 50 % є підставою для оновлення офіційних зразків батьківських компонентів в межах ботанічного таксону та року урожаю.
16. Зразки насіння оновлюються, шляхом замовлення від заявника нового зразка та проведення порівняльного аналізу морфологічних ознак з офіційним описом та в польових умовах з офіційним зразком, який відібрано зі сховища насіння. Дослідження проводяться впродовж одного вегетаційного періоду у блоці, де здійснюється кваліфікаційна експертиза ВОС.
17. Якщо в зразку насіння, наданому заявником, в результаті порівняльного аналізу виявлено аутентичний прояв морфологічних ознак до ознаків зразків, що зберігаються в сховищі, вони пакуються згідно з пунктом 9 цього розділу та закладаються на довготривале зберігання. Офіційні зразки, що втратили життєздатність, знеособлює постійно діюча комісія експертного закладу за Актом про знеособлення. Заявник може бути присутнім під час такого знеособлення або має право забрати такі зразки для їх подальшого знеособлення та/або утилізації.
18. Зразки насіння, надані заявником з метою оновлення, які в результаті порівняльного аналізу виявили неаутентичний прояв морфологічних ознак рослин ознакам зразків рослин, що зберігалися в сховищі насіння та/або офіційному опису сорту, на зберігання не закладаються.
19. Утилізація офіційних зразків батьківських компонентів об'єкта заявки на сорт рослин здійснюється в присутності заявника із складанням Акта про знеособлення. За наявності письмового погодження заявника утилізація проводиться без його присутності. За зверненням заявника офіційні зразки батьківських компонентів об'єкта заявки видаються заявнику для утилізації.
20. Видачу/знеособлення офіційних зразків посадкового матеріалу об'єктів заявки, які мають статус відкликані зі сховища або польового сховища здійснює постійно діюча комісія експертного закладу за попереднім письмовим узгодженням із заявником або за його письмової згоди на знеособлення відповідно до акта видачі/знеособлення офіційних зразків посадкового матеріалу зі сховища насіння / польового сховища за формою згідно з додатком 9 до цього Порядку (далі - Акт видачі/знеособлення).
Акт видачі/знеособлення складається в двох ідентичних примірниках. У випадку знеособлення один примірник Акту видачі/знеособлення обов'язково надсилається заявнику.
21. Утримання офіційних зразків, представлених садивним матеріалом, у польовому сховищі, відбувається відповідно до технології вирощування для даного ботанічного таксона, що забезпечують задовільний ріст і розвиток рослин, і забезпечують достатнє виявлення характерних ознак сорту.
22. Щорічно проводиться моніторинг стану рослин офіційних зразків, що розмножуються вегетативно, з метою виявлення загибелі рослин сортів. У разі загибелі рослин від 100 % до 60 % офіційного зразка у зв'язку з не приживленням рослин, не відновленням вегетації в поточному році, погодними умовами, рослини, що загинули, знеособлюють відповідно до Акта видачі/знеособлення. Заявник може бути присутнім та має право забрати такі зразки або рослини для їх подальшого знеособлення або утилізації. Оновлення офіційного зразка здійснюється відповідно до пункту 15 цього розділу в кількості рослин, що були знеособлені.
23. Підтримання життєздатного матеріалу під час культивування у відкритому ґрунті передбачає обов'язкове його поновлення.
24. За досягненням рослин офіційного зразка в польовому сховищі вікової межі рослини знеособлюють відповідно до Акта видачі/знеособлення. Заявник може бути присутнім та має право забрати такі зразки для їх подальшого знеособлення або утилізації.
У випадках, коли рослини офіційного зразка можуть бути омолоджені агротехнічними засобами та/або методами, такі зразки не потребують повної заміни.
 

Директор Департаменту
аграрного розвитку

Ігор ВІШТАК
 
Додатки
до Порядку забезпечення офіційними та дослідними зразками посадкового матеріалу сорту