МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
10.12.2015 № 1561 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 грудня 2015 р.
за № 1663/28108
Про затвердження Порядку проходження комплексного медичного огляду (диспансеризації) поліцейськими
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 617 від 09.09.2024 )
Відповідно до частини дев’ятої статті 95 Закону України "Про Національну поліцію" та з метою належної організації проходження комплексного медичного огляду (диспансеризації) поліцейськими НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок проходження комплексного медичного огляду (диспансеризації) поліцейськими, що додається.
2. Управлінню медичного забезпечення та реабілітації МВС (Петраш О.В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра - керівника апарату Тахтая О.В.
Міністр | А.Б. Аваков |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
10 грудня 2015 року № 1561
(у редакції наказу Міністерства
внутрішніх справ України
від 09 вересня 2024 року № 617
)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 грудня 2015 р.
за № 1663/28108
ПОРЯДОК
проходження комплексного медичного огляду (диспансеризації) поліцейськими
I. Загальні положення
1. Комплексний медичний огляд (диспансеризація) є медичним оглядом поліцейських, який проводиться протягом їх служби з метою активного спостереження за станом здоров’я та включає періодичний медичний огляд та періодичний психіатричний огляд, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин.
2. У цьому Порядку терміни вживаються в значеннях, наведених у Законах України "Про охорону праці", "Основи законодавства України про охорону здоров’я" та "Про психіатричну допомогу".
3. Комплексний медичний огляд (диспансеризація) поліцейських проводиться відповідно до статей 14, 17 Закону України "Про охорону праці", статей 10, 31 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров’я" та частини дев’ятої статті 95 Закону України "Про Національну поліцію".
4. Поліцейські, які відряджені до органів державної влади, установ та організацій відповідно до статті 71 Закону України "Про Національну поліцію", проходять медичний огляд відповідно до Порядку проведення обов’язкових попереднього і періодичних медичних оглядів (диспансеризації) у закладах охорони здоров’я МВС, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01 листопада 2016 року № 1146, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 листопада 2016 року за № 1543/29673.
II. Організація проведення комплексного медичного огляду
1. Комплексний медичний огляд (диспансеризація) поліцейських проводиться в закладах охорони здоров’я МВС за наявності в них ліцензії на право провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальностями "дерматовенерологія", "неврологія", "отоларингологія", "офтальмологія", "психіатрія", "терапія", "хірургія", "акушерство і гінекологія" та акредитаційного сертифіката.
2. Підрозділи кадрового забезпечення в кінці кожного року подають до відповідних закладів охорони здоров’я МВС списки поліцейських, які проходять службу в органі (підрозділі) поліції, для проходження ними комплексного медичного огляду наступного року.
3. Перед початком комплексного медичного огляду керівництво закладів охорони здоров’я МВС складає план і графік його проведення і подає на затвердження керівництву центрального органу управління Національної поліції та територіальних органів Національної поліції.
4. Керівники органів (підрозділів) поліції організовують своєчасне прибуття підлеглих на комплексний медичний огляд.
5. Комплексні медичні огляди для поліцейських у закладах охорони здоров’я МВС проводяться безоплатно.
6. Організація і контроль за проведенням комплексного медичного огляду здійснюються керівником закладу охорони здоров’я МВС.
7. У закладах охорони здоров’я МВС щороку створюється комісія для проведення комплексного медичного огляду. Склад цієї комісії та порядок її роботи визначено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 травня 2007 року № 246 "Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23 липня 2007 року за № 846/14113 (далі - Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій).
До складу комісії входять: лікар-дерматовенеролог, лікар-невропатолог, лікар-отоларинголог, лікар-офтальмолог, лікар-психіатр, лікар-терапевт, лікар-хірург, лікар-акушер-гінеколог.
Кожен лікар, який бере участь в обстеженні поліцейського, дає висновок щодо стану його здоров’я, підтверджує його особистим підписом та печаткою, бере участь в остаточному обговоренні придатності поліцейського до виконання ним службових обов’язків та за необхідності визначає лікувально-оздоровчі заходи.
III. Проведення періодичного медичного огляду
1. Проведення періодичного медичного огляду поліцейських проводиться відповідно до вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій та цього Порядку.
2. Періодичний медичний огляд поліцейських проводиться щорічно.
3. Поліцейський, який проживає в районі, у якому відсутній заклад охорони здоров’я МВС, може проходити періодичний медичний огляд в інших закладах охорони здоров’я державної та комунальної форм власності за наявності в них ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики та акредитаційного сертифіката, з урахуванням вимог, які визначені цим Порядком.
4. Обсяг клініко-діагностичних досліджень включає: аналіз крові (вимірювання швидкості осідання еритроцитів, гемоглобіну, лейкоцитів, цукру), дослідження активності гамма-глутамілтрансферази сироватки крові, загальний аналіз сечі, вимірювання артеріального тиску, вимірювання внутріочного тиску (після 40 років), гінекологічний огляд жінок (у тому числі бактеріологічне (на флору) і цитологічне (на атипічні клітини) дослідження), пальпацію молочних залоз жінкам, дослідження гостроти зору та слуху, електрокардіографічне обстеження, флюорографічне (рентгенологічне) обстеження органів грудної клітки (один раз на рік).
5. Залежно від характеру несприятливих промислових факторів і впливу шкідливих речовин обсяг обстеження осіб, які працюють з ними, доповнюється відповідними спеціальними методами досліджень відповідно до вимог загальних положень Переліку шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов’язкові попередній (періодичні) медичний огляд працівників, визначеного додатком 4 до пункту 2.6 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій при погодженні із закладом, який здійснює санітарно-епідеміологічний нагляд в МВС.
6. За результатами обстежень, перелік яких визначений пунктом 4 розділу III цього Порядку, висновків лікарів, які визначені абзацом другим пункту 7 розділу II цього Порядку, поліцейському видається медична довідка про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівника за формою, наведеною в додатку 8 до пункту 2.16 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій .
При виявленні в поліцейського, який пройшов періодичний медичний огляд, захворювань, що є протипоказанням до виконання робіт, керівнику органу (підрозділу) поліції надсилається інформація про поліцейського, який за станом здоров’я потребує направлення на огляд до медичної (військово-лікарської) комісії закладу охорони здоров’я МВС для визначення його придатності до подальшої служби, за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку.
IV. Проведення періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин
1. Проведення періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, з метою встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (професії, роботи, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров’я регламентується Законом України "Про психіатричну допомогу", постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 року № 577 "Про затвердження переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи або оточуючих" та цим Порядком.
2. Періодичні та позачергові психіатричні огляди, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, поліцейським проводяться лікарями-психіатрами закладів охорони здоров’я МВС.
3. На поліцейських, поведінка яких свідчить про ймовірну наявність у них психічних розладів, у тому числі обумовлених уживанням психоактивних речовин, керівники органів (підрозділів) поліції до проведення періодичного психіатричного огляду подають до закладу охорони здоров’я МВС детальні службові характеристики.
У разі якщо між проведенням періодичних психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, виникли фактичні обставини, що свідчать про ймовірну наявність у поліцейського психічних розладів, у тому числі обумовлених вживанням психоактивних речовин, і його стан може становити небезпеку для нього або оточуючих, керівник органу (підрозділу) поліції за направленням відповідно до додатка 2 до цього Порядку та детальною службовою характеристикою повинен направити таку особу до закладу охорони здоров’я МВС на позачерговий психіатричний огляд, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин.
4. Періодичні та позачергові психіатричні огляди, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, проводяться відповідно до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18 квітня 2022 року № 651, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 червня 2022 року за № 648/37984, з обов’язковим психологічним обстеженням.
5. Лікар-психіатр за наявності показань призначає додаткове обстеження, визначає його обсяг та направляє поліцейського для огляду до комісії лікарів-психіатрів.
У разі незгоди поліцейського з результатами огляду він може пройти додаткове обстеження амбулаторно або в умовах стаціонару. За результатами додаткового обстеження рішення приймає комісія лікарів-психіатрів.
6. За результатами періодичного та позачергового психіатричних оглядів лікар-психіатр оформляє форму первинної облікової документації № 100-1/о "Протокол про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин № ____", затверджену наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18 квітня 2022 року № 651, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15 червня 2022 року за № 648/37984 (далі - Протокол).
Протокол, дані обстеження, службова характеристика та інші матеріали зберігаються в закладі охорони здоров’я МВС, у якому поліцейський проходив періодичний або позачерговий психіатричні огляди.
7. Висновок періодичного та позачергового психіатричного огляду, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, оформляється довідкою про проходження періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, поліцейським (далі - Довідка) за формою, наведеною в додатку 3 до цього Порядку, та видається поліцейському, який пройшов огляд.
Довідка підлягає реєстрації у формі первинної облікової документації № 100-3/о "Журнал реєстрації виданих Довідок про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин", затвердженій наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18 квітня 2022 року № 651, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15 червня 2022 року за № 648/37984.
8. При виявленні в поліцейського під час періодичного та позачергового психіатричних оглядів психічних розладів, у тому числі спричинених вживанням психоактивних речовин, що можуть визначити їх непридатність до подальшої служби, керівнику органу (підрозділу) поліції направляється інформація про поліцейського, який за станом здоров’я потребує направлення на огляд до медичної (військово-лікарської) комісії закладу охорони здоров’я МВС для визначення його придатності до подальшої служби, за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку.
9. Первинна медична документація щодо відповідних відомостей про проведення періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, вноситься до Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я. У разі відсутності технічної можливості щодо внесення відомостей до зазначеного Реєстру, їх внесення здійснюється одразу при появі такої можливості.
V. Динамічний нагляд
1. Динамічний нагляд осіб, хворих на туберкульоз, шкірно-венеричні, психічні, онкологічні та інші захворювання може проводитися у відповідних закладах охорони здоров’я, що забезпечують надання спеціалізованої медичної допомоги.
2. Поліцейський, який проживає (зареєстрований) у районі, у якому відсутній заклад охорони здоров’я МВС, може проходити динамічний нагляд в інших закладах охорони здоров’я державної та комунальної форм власності за наявності в них ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики та акредитаційного сертифіката з урахуванням вимог, визначених цим Порядком.
3. Первинна облікова документація щодо проходження комплексного медичного огляду (диспансеризації) поліцейськими зберігається відповідно до вимог законодавства України.
( Порядок в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 617 від 09.09.2024 )
В.о. начальника Управління медичного забезпечення та реабілітації МВС | О.В. Петраш |
Додаток 1
до Порядку проходження комплексного
медичного огляду (диспансеризації)
поліцейськими
(пункт 7 розділу III)
ІНФОРМАЦІЯ
про поліцейського, який за станом здоров’я потребує направлення на огляд до медичної (військово-лікарської) комісії закладу охорони здоров’я МВС для визначення його придатності до подальшої служби
( Див. текст )( Додаток 1 в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 617 від 09.09.2024 )
Додаток 2
до Порядку проходження комплексного
медичного огляду (диспансеризації)
поліцейськими
(пункт 3 розділу IV)
НАПРАВЛЕННЯ
( Див. текст )( Додаток 2 в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 617 від 09.09.2024 )
Додаток 3
до Порядку проходження комплексного
медичного огляду (диспансеризації)
поліцейськими
(пункт 7 розділу IV)
ДОВІДКА
про проходження періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, поліцейським
( Див. текст )( Додаток 3 в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 617 від 09.09.2024 )