• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції з організації діяльності кінологічних підрозділів Національної поліції України

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ, Звіт, План, Справа, Протокол, Сертифікат, Нормативи, Перелік, Норми, Картка, Журнал, Довідка, Форма типового документа, Акт, Правила, Інструкція від 01.11.2016 № 1145
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Звіт, План, Справа, Протокол, Сертифікат, Нормативи, Перелік, Норми, Картка, Журнал, Довідка, Форма типового документа, Акт, Правила, Інструкція
  • Дата: 01.11.2016
  • Номер: 1145
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Звіт, План, Справа, Протокол, Сертифікат, Нормативи, Перелік, Норми, Картка, Журнал, Довідка, Форма типового документа, Акт, Правила, Інструкція
  • Дата: 01.11.2016
  • Номер: 1145
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
01.11.2016 № 1145
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 листопада 2016 р.
за № 1544/29674
Про затвердження Інструкції з організації діяльності кінологічних підрозділів Національної поліції України
Відповідно до пункту 12 частини 3 статті 45 Закону України "Про Національну поліцію" та з метою забезпечення організації діяльності кінологічних підрозділів територіальних органів Національної поліції України, ефективного використання можливостей кінологічної служби в протидії злочинності та забезпеченні публічної безпеки і порядку
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з організації діяльності кінологічних підрозділів Національної поліції України, що додається.
2. Департаменту формування політики щодо підконтрольних Міністрові органів влади та моніторингу МВС (Боднар В.Є.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Голову Національної поліції України підполковника поліції Деканоідзе Х.
МіністрА.Б. Аваков
ПОГОДЖЕНО:
Голова Національної поліції України
Міністр освіти і науки України
Заступник Міністра аграрної політики
та продовольства України -
керівник апарату

Х. Деканоідзе
Л. Гриневич


М. Осійчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Міністерства внутрішніх
справ України
01.11.2016 № 1145
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 листопада 2016 р.
за № 1544/29674
ІНСТРУКЦІЯ
з організації діяльності кінологічних підрозділів Національної поліції України
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає основи організації діяльності кінологічних підрозділів (далі - КП) територіальних (у тому числі міжрегіональних) органів Національної поліції України (далі - територіальні органи), порядок використання службових собак під час здійснення службових завдань, спрямованих на протидію злочинності, забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони прав і свобод людини, правила утримання, придбання, ветеринарного забезпечення та списання службових собак, а також основи організації діяльності навчальних закладів поліції (з питань службової кінології), у яких здійснюють підготовку кінологів.
2. До кінологічних підрозділів належать кінологічні центри, кінологи структурних підрозділів головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві (далі - ГУНП), навчальні центри з підготовки кінологів, окремі посади кінологів відокремлених підрозділів територіальних органів Національної поліції.
3. Правовою основою діяльності кінологічних підрозділів поліції є Конституція України, Закони України "Про Національну поліцію", "Про ветеринарну медицину", інше законодавство України та ця Інструкція.
4. Кінологи поліції залучаються тільки для виконання завдань, пов'язаних з використанням службових собак у протидії злочинності та забезпеченні публічної безпеки і порядку, обов'язків, що полягають у вирощуванні, утриманні та дресируванні (тренуванні) службових собак.
5. Кінологи зі службовими собаками можуть брати участь в оперативно-розшукових та профілактичних заходах, які проводяться іншими органами виконавчої влади чи військовими формуваннями, за спільно розробленими планами.
6. КП у межах компетенції взаємодіють з іншими підрозділами поліції, відповідними підрозділами органів державної влади та кінологічними організаціями.
7. Кінологічний центр є головним кінологічним підрозділом з організаційного і методичного керівництва працівниками підрозділів поліції, які виконують функції кінологічного забезпечення службової діяльності та є основною базою з утримання, розведення, вирощування, підготовки та використання службових собак у протидії злочинності, забезпеченні публічної безпеки і порядку.
8. Діяльність кінологічного центру спрямована на забезпечення потреб підрозділів кримінальної, патрульної, спеціальної поліції, поліції охорони та особливого призначення, інших підрозділілів територіальних органів Національної поліції, відділів (відділень) поліції.
9. Кінологічний центр розташовується на окремій закріпленій за ним території, має у своєму користуванні відповідні об’єкти, будівлі, приміщення, вольєри для утримання собак та майданчики для їх тренування.
10. Кінологічний центр забезпечується необхідною кількістю автомобілів для оперативного перевезення кінологів зі службовими собаками на місця подій, участі у проведенні пошукових заходів чи слідчих дій, виконання господарських функцій, а також мікроавтобусом для виїзду кінологів на місця проведення занять, змагань, участі у заходах із забезпечення публічної безпеки і порядку.
11. Штат кінологічного центру затверджується в установленому порядку.
12. Штатна належність службових собак за напрямами спеціалізації кінологічного центру затверджується керівниками ГУНП відповідно до норм, визначених документами організаційно-розпорядчого характеру Національної поліції України.
13. В кінологічному центрі утримуються службові собаки, які використовуються в протидії злочинності та забезпеченні публічної безпеки і порядку.
14. Службові собаки діляться на розшукових, патрульно-розшукових, вартових, конвойних та спеціальних (з пошуку вибухових речовин, вогнепальної зброї, наркотичних засобів, трупів, для проведення одорологічної вибірки (собаки-детектори)). Крім цього, з метою створення резерву поголів’я службових собак в кінологічному центрі утримуються резервні собаки.
15. Для використання у підрозділах поліції спеціального та особливого призначення в кінологічному центрі можуть утримуватись спеціально підготовлені собаки, яких використовують в антитерористичних заходах.
16. Для розведення та вирощування високоякісного поголів’я службових собак для потреб органів та підрозділів поліції використовуються племінні собаки, які мають високі робочі та екстер’єрні якості.
17. Начальники кінологічних центрів є одночасно керівниками кінологічної служби територіального органу Національної поліції та здійснюють оперативне керівництво всіма кінологами підрозділів поліції на місцях, а також відповідають за організацію та стан кінологічного забезпечення відповідного ГУНП.
18. Організаційне та методичне керівництво діяльністю кінологічного центру ГУНП, а також контроль за службовою діяльністю КП на місцях здійснює Відділ організації кінологічної діяльності Національної поліції України.
19. Заохочення та накладення стягнень на працівників кінологічної служби здійснюються відповідно до чинного законодавства.
II. Основні завдання та функції кінологічних підрозділів Національної поліції України
1. Основними завданнями КП є:
1) участь у забезпеченні публічної безпеки і порядку;
2) участь в охороні прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;
3) участь у протидії злочинності;
4) надання в межах, визначених законодавством, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або інших надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
2. Основними функціями КП є:
1) участь кінологів зі службовими собаками в складі слідчо-оперативних груп під час проведення оглядів місць подій, заходів з припинення злочинів, пошуку та затримання злочинців, виявлення вибухових речовин, зброї, набоїв і наркотичних засобів, трупів, стріляних гільз, інших предметів, що можуть використовуватись як речовий доказ, припинення кримінальних правопорушень, забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони прав і свобод людини, охорони об’єктів і територій державної, приватної та інших форм власності, а також установлення місцезнаходження безвісти зниклих та безвісно відсутніх;
2) підбір, розстановка, навчання і виховання кінологів, постійне вдосконалення їх професійної майстерності, вогневої, стройової і фізичної підготовки, формування в кожного з них високих моральних і вольових якостей, пильності, почуття особистої відповідальності за виконання службового обов'язку;
3) розробка і виконання перспективних і поточних планів, визначення основних напрямів діяльності КП, зміцнення та розвиток службової кінології з урахуванням складної оперативної обстановки та вимог поліції;
4) вивчення, узагальнення, поширення та впровадження в практику передового вітчизняного та іноземного досвіду щодо організації діяльності КП поліції. Забезпечення повного обліку та аналізу результатів роботи КП;
5) організація взаємодії з кінологічними громадськими організаціями, а також підприємствами, установами, організаціями, органами місцевого самоврядування, іншими органами державної влади з питань кінології;
6) забезпечення своєчасного проведення господарських та ветеринарно-санітарних заходів щодо охорони здоров`я та благополуччя службових собак, їх постійної готовності для застосування в різних оперативних ситуаціях, а також поліпшення їх робочих і екстер'єрних якостей;
7) організація та безпосередня участь у науково-дослідній роботі з проблем кінології і технічного оснащення КП, а також упровадження досягнень науки та техніки в їх діяльність;
8) удосконалення методики підготовки та тактики застосування службових собак в протидії злочинності, забезпеченні публічної безпеки і порядку, охороні прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;
9) забезпечення службової діяльності відокремлених підрозділів територіальних органів Національної поліції України згідно з розподілом функціональних обов’язків кінологів за напрямами організації роботи з використання службових собак для:
розшуку людей (правопорушників) за запаховими слідами;
пошуку вибухівки, вибухових пристроїв та вогнепальної зброї;
пошуку наркотичних засобів, наркотичних речовин та прекурсорів;
пошуку трупів чи їх залишків тощо.
10) проведення організаційно-методичних зборів особового складу кінологічної служби, спеціальних і спортивних заходів (кінологічних змагань, відкритих тестувань тощо) з перевірки робочих якостей службових собак. Проведення тестувань всіх собак ГУНП (двічі на рік), вжиття заходів щодо вдосконалення професійної майстерності працівників кінологічної служби;
11) здійснення племінної роботи, відтворення й вирощування собак з високими робочими та екстер`єрними якостями, проведення встановленого порядку обліку цієї роботи. Ведення і видання племінної документації, родовідних карток (для кінологічних підрозділів, які займаються племінною справою);
12) організація роботи з поточного й перспективного розвитку й ефективного використання можливостей кінологічної служби в підрозділах територіального органу поліції, ведення службової документації з цих питань;
13) інспектування (перевірка) всіх органів і підрозділів територіального органу поліції з питань використання службових собак в протидії злочинності та забезпеченні публічної безпеки і порядку, їх утримання (годування, ветеринарне обслуговування, розміщення тощо). Вжиття заходів, спрямованих на усунення виявлених недоліків.
III. Комплектування кінологічних підрозділів та підготовка кінологів
1. Комплектування посад та підготовка працівників КП здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
2. Для підвищення фізичної підготовки і професійної майстерності кінологів, обміну досвідом, виявлення кращих кінологів поліції, а також покращення підготовки службових собак серед кінологів зі службовими собаками підрозділів поліції проводяться всеукраїнські та обласні змагання з багатоборства кінологів.
3. Кінологи зі службовими собаками підрозділів поліції беруть участь лише в міжвідомчих змаганнях правоохоронних органів.
4. Стройова підготовка працівників КП із закріпленими за ними собаками проводиться згідно з Правилами поводження кінологів зі службовими собаками в строю (додаток 1).
5. Працівники КП поліції з метою підвищення професійного рівня а також підготовки службових собак можуть бути направлені до закладів інших органів державної влади.
IV. Організація і правила використання (застосування) службових собак у протидії злочинності та забезпеченні публічної безпеки і порядку
1. У підрозділах поліції для забезпечення публічної безпеки і порядку та протидії злочинності, а також з метою вирішення інших оперативно-службових завдань, покладених на поліцію, використовуються (застосовуються) спеціально підготовлені службові собаки:
1) розшукові - для розшуку за запаховими слідами осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, для проведення вибірки людини та речі, пошуку речових доказів і стріляних гільз, затримання втікаючої особи чи групи осіб;
2) патрульно-розшукові - для патрулювання, використання під час забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони прав і свобод людини, пошуку правопорушника по "гарячому" запаховому сліду, затримання втікаючої особи чи групи осіб, припинення нападу на кінолога чи інших осіб;
3) спеціальні - для пошуку та виявлення вибухових речовин, вибухових пристроїв, вогнепальної зброї і набоїв, наркотичних засобів, закопаних (захованих) трупів;
4) конвойні - для припинення втечі й затримання осіб, які втекли з-під варти;
5) вартові - для охорони спеціальних установ і об'єктів поліції та об'єктів, що охороняються поліцією охорони.
2. Застосування службових собак як спецзасобу здійснюється відповідно до підпункту 12 пункту 3 статті 45 Закону України "Про Національну поліцію" під час:
1) патрулювання;
2) переслідування та затримання особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення;
3) конвоювання (доставлення) затриманої або заарештованої особи;
4) для відбиття нападу на особу та/або поліцейського.
3. До роботи з використанням службових собак допускаються лише працівники поліції, які пройшли відповідну кінологічну підготовку у навчальних закладах (установах) поліції, де готують кінологів, й отримали позитивні результати під час складання необхідних заліків.
4. Право застосування службових собак надається кінологам, які несуть з ними службу та пройшли відповідну підготовку.
5. Рішення про застосування службового собаки (собак) на місці події приймає старший слідчо-оперативної групи (старший операції) на основі інформації (пропозицій) кінолога щодо доцільності такого застосування.
6. Службові собаки, як правило розшукові, для пошуку підозрюваних осіб за їх запаховими слідами та виявлення речових доказів застосовуються на місцях вчинення вбивств, згвалтувань, розбоїв, грабежів, тілесних ушкоджень, різних крадіжок, підпалів, інших неочевидних злочинів для їх розкриття.
7. З метою належного та оперативного розкриття кримінальних правопорушень у кінологічних центрах та при чергових частинах у складі слідчо-оперативних груп відокремлених відділів (відділень) поліції організовується (за можливості) цілодобове чергування кінологів з підготовленими та закріпленими за ними службовими собаками для виїзду на місця подій.
8. У відділах (відділеннях) поліції службові собаки утримуються в спеціально обладнаному приміщенні (вольєрі).
9. У разі залучення кінолога (зі службовим собакою) до складу слідчо-оперативної групи та інших нарядів поліції він проходить інструктаж щодо порядку несення служби і правил застосування службового собаки.
10. Забороняється використовувати службових собак не за призначенням, непідготовлених, які втратили свої службові якості або хворі.
11. Рішення про звільнення собаки від служби через хворобу приймає начальник кінологічного центру за рекомендацією спеціаліста ветеринарної медицини, а у відокремлених підрозділах територіальних органів Національної поліції - відповідальний по відділу (відділенню) поліції за пропозицією кінолога.
12. При використанні службових собак на стаціонарних постах патрульної поліції, блокпостах та контрольних постах поліції обладнується місце для їх тимчасового утримання.
13. Доставлення кінологів зі службовими собаками до місця події чи проведення інших заходів, а також їх повернення забезпечуються автотранспортом чергової частини підрозділу поліції, або КП, або інших підрозділів поліції.
14. Під час слідування кінолога зі службовим собакою в пішому порядку до місця несення служби і під час повернення собака має перебувати ліворуч від кінолога на короткому повідку без намордника.
15. У разі виклику кінолога зі службовим собакою огляд місця події до їх прибуття, як правило, не проводиться, крім випадків, за яких необхідно зберегти речові докази та інші предмети, що мають значення у справі, або в екстремальних випадках (повінь, пожежа, можлива зміна обставин, знищення слідів тощо).
16. Доцільність застосування службового собаки визначається кінологом разом із слідчим чи іншими учасниками слідчо-оперативної групи на підставі даних, установлених під час огляду місця події.
17. Давність учинення злочину та погодні умови не виключають можливості застосування службових собак.
18. Збір запахових слідів і предметів для використання розшукових собак чи собак-детекторів на місці вчинення кримінального правопорушення здійснюється з дозволу керівника (старшого) групи з огляду місця події після його фотографування. Факт вилучення запахових слідів і засіб їх консервації працівники слідчо-оперативної групи фіксують у протоколі огляду місця події, про що складають окремий протокол.
19. Кінолог на місці події:
1) визначає межі огляду місця події і порядок його проведення з метою виявлення слідів і предметів, які мають значення для застосування розшукового собаки, та на основі наявної інформації визначає доцільність застосування собаки;
2) уживає заходів для затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, за допомогою розшукового собаки (за запаховими слідами, речами і предметами, залишеними на місці події), у тому числі для пошуку предметів, які мають значення для розкриття і розслідування кримінального правопорушення;
3) бере участь у блокуванні місця скоєння кримінального правопорушення, його огляді, виявленні шляхів відходу порушника;
4) вивчає обставини і характер події, установлює час учинення кримінального правопорушення, кількість осіб, що його вчинили, їх прикмети і напрямки руху, визначає інші фактори, які мають значення для розшуку правопорушників по гарячих слідах;
5) позначає місця виявлення на шляху слідування розшукового собаки предметів і речей, які можуть бути використані для пошуку правопорушника із застосуванням службового собаки, під час проведення першочергових оперативно-розшукових заходів чи слідчих дій, за необхідності бере участь у вилученні предметів і речей, у межах компетенції уживає заходів щодо їх збереження;
6) доводить до керівника слідчо-оперативної групи інформацію про можливе походження і використання для розкриття злочину різноманітних запахоносіїв (слідів, предметів), виявлених на місці події або на шляху руху правопорушників;
7) з метою виявлення підстав для застосування розшукового собаки разом з іншими працівниками поліції оглядає місця біля вікон, дверей, парканів, газонів, грядок, а також територію, прилеглу до місця події, на якій запахи слідів зберігаються довше;
8) обстежує шляхи руху осіб після з’ясування обставин учинення кримінального правопорушення і вивчення обстановки місця події, визначає спосіб застосування розшукового собаки;
9) використовуючи отриману інформацію, застосовує розшукового собаку для розшуку правопорушника за його запаховими слідами;
10) обстежує за допомогою розшукового собаки місця можливого укриття правопорушника (горища і підвали прилеглих будівель, незамкнені сховища, лісопаркові зони, кар'єри тощо);
11) за допомогою розшукового собаки здійснює обшук місцевості або приміщень для виявлення речових доказів або осіб, які переховуються;
12) разом з іншими працівниками поліції бере участь у встановленні і затриманні осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення. За необхідності застосовує собаку для вибірки осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення;
13) застосовує собаку для затримання правопорушника (у разі спроби втечі) або припинення опору;
14) за відсутності можливостей використання службового собаки або втрати ним сліду діє за вказівкою керівника слідчо-оперативної групи.
20. У разі виявлення на місці події слідів кількох осіб розшуковий собака застосовується щодо кожного з цих слідів або одночасно використовується кілька розшукових собак.
21. У випадках тривалого переслідування правопорушника (5-10 км) від того місця, де собака припинив упевнено відпрацьовувати слід, використовується інший розшуковий собака.
22. Розшукові собаки можуть застосовуватися по "зворотному сліду" (маршрут переміщення правопорушника чи потерпілого до місця події) для встановлення місцезнаходження потерпілого або підозрюваного до вчинення кримінального правопорушення.
23. Службові собаки використовуються на довгому чи короткому повідку, у наморднику чи без нього залежно від конкретної ситуації.
24. Для відпрацювання сліду розшукового собаку використовують на довгому повідку у спеціальній слідовій шлеї зі світловідбивальними ідентифікуючими написами та без намордника. За необхідності (наприклад, для відпрацювання сліду в лісі) собаку пускають без повідка та нашийника (шлеї).
25. Якщо собака, пройшовши невелику відстань, втратив слід, кінолог повертається до місця події і знову використовує його, попередньо впевнившись у правильності визначення вихідної точки. Для підсилення запаху собаці дають обнюхати предмети або речі, залишені правопорушником на місці події (головний убір, взуття, рукавичка тощо).
26. Під час роботи собаки по сліду працівники слідчо-оперативної групи рухаються за кінологом на відстані 20-25 кроків, оглядаючи прилеглу місцевість з метою виявлення слідів, знарядь кримінального правопорушення, інших предметів, які можуть стати доказами, а також для попередження нападу.
27. У разі відсутності на місці події видимих слідів особи собаку пускають на місцевість для самостійного пошуку запахового сліду (обшук місцевості). Перед застосуванням собаки необхідно впевнитися (шляхом опитування свідків чи потерпілих), що на місці обстеження після вчинення злочину нікого не було.
28. Службові собаки використовуються для проведення вибірки людини з групи людей по запаху слідів, залишених на місці вчинення кримінального правопорушення, або загубленої на шляху слідування порушника речі.
29. Службові собаки застосовуються для вибірки речі за запахом, залишеним на місці події (у разі його ідентифікації).
30. Службові собаки застосовуються під час затримання осіб, які чинять замах на злочин або вчинили його та намагаються втекти.
31. Порядок застосування собак у таких випадках визначається планом оперативно-розшукових заходів, а на місці - старшим оперативної групи (старшим наряду патруля).
32. Під час проведення операцій із затримання озброєної особи чи несення служби в районі проведення антитерористичної операції кінолог повинен бути в захисному куленепробивному жилеті відповідного класу захисту та шоломі. Службового собаку залежно від обставин для захисту його життя рекомендовано одягати у спеціальний куленепробивний жилет.
33. Якщо правопорушник чинить опір або намагається втекти, кінолог за командою старшого оперативної групи або в разі крайньої необхідності самостійно пускає собаку на затримання особи.
34. Для затримання правопорушника службовий собака пускається без нашийника, повідка та намордника, як правило, після попередження не менше двох разів "Стій (Виходь)! Пускаю собаку!". За значної відстані або у разі звернення до великої групи людей попередження робиться з використанням гучномовця або інших пристроїв для підсилення голосу. За таких випадків кінолог повинен надати час, достатній для припинення злочину (правопорушення) та виконання наказу. При спробі вчинення збройного нападу на працівників поліції, громадян або охоронювані об’єкти, затриманні особливо небезпечних або озброєних осіб, звільненні заручників собаку пускають без попередження.
35. Під час затримання особливо небезпечних, озброєних осіб слід застосовувати кілька добре натренованих службових собак, які не бояться пострілів і мають добру хватку.
36. Для уникнення втрати собаки не слід пускати його для затримання правопорушника, якщо той знаходиться у схованці та відстрілюється. У такому випадку необхідно відвести вогонь в інший бік, а собаку пустити з тилу чи флангу або дочекатися відходу правопорушника.
37. Забороняється пускати собаку на затримання, якщо в цей момент між собакою і правопорушником перебувають сторонні особи, а також якщо злочинні дії або опір правопорушника вже припинено. Забороняється також застосовувати службових собак під час припинення незаконних зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій ненасильницького характеру, які не порушують роботу транспорту, зв'язку, підприємств, установ та організацій.
38. У разі проведення операції із затримання правопорушника в жилому приміщенні собака пускається для затримання за вказівкою старшого групи, але за умови, що в цьому приміщенні відсутні сторонні особи.
39. Собака пускається для затримання з відстані, що забезпечує ефективність затримання, особисту безпеку членів оперативної групи та інших не причетних до вчиненого кримінального правопорушення осіб.
40. З метою більш ефективних дій оперативної групи при затриманні озброєної особи допускається одночасне застосування службового собаки і спеціальних хімічних засобів. Для захисту від впливу хімічних речовин, диму, чадного газу тощо кінолог, собака та інші працівники поліції діють у спеціальних автономних системах дихання (протигазах).
41. Забороняється застосовувати службових собак:
1) до жінок з явними ознаками вагітності, осіб літнього віку або з вираженими ознаками інвалідності та малолітніх, крім випадків учинення ними групового нападу, що загрожує життю і здоров’ю людей, працівників поліції, або збройного нападу чи збройного опору;
2) у приміщеннях та на земельних ділянках, закріплених за дипломатичними, консульськими та іншими представництвами іноземних держав, за винятком випадків, коли від їх представників надійде прохання або дозвіл на застосування собак проти правопорушників;
3) у дитячих і лікувальних закладах;
4) у публічних місцях та навчальних закладах, якщо від цього можуть постраждати сторонні особи.
42. Після застосування службових собак проводиться огляд приміщень і місцевості з метою виявлення осіб, які могли випадково отримати тілесні ушкодження.
43. Особи, затримані за допомогою службового собаки, ретельно оглядаються. При цьому вживаються заходи безпеки від нападу затриманого. Собаку за командою "Охороняй!" залишають на відстані двох - трьох кроків від затриманого для контролю за його поведінкою.
44. У разі нанесення собакою сильних укусів затриманому працівники поліції зобов’язані надати йому долікарську допомогу і викликати медичних працівників.
45. Застосування службового собаки вважається результативним, якщо собака під час проведення оперативно-розшукових заходів або слідчих дій, обходів, патрулювання, оглядів місцевості, транспорту, будівель, приміщень та інших об’єктів знайшов та затримав особу (правопорушника), знайшов викрадене майно, знаряддя вчинення кримінального правопорушення, вибухонебезпечні речовини (предмети), зброю, боєприпаси, наркотичні і психотропні речовини, людські трупи та останки або інші речові докази, привів до місця, де знаходилась особа до чи після вчинення кримінального правопорушення (будинок, квартира, місце посадки на транспорт), або надав реальну можливість іншим службам установити або затримати особу (правопорушника).
46. Під час конвоювання особи в пішому порядку кінолог із собакою прямує за конвойованим на відстані двох - трьох метрів, забезпечує нагляд за ним, при цьому між конвоїром, собакою і конвойованим не повинні знаходитись інші учасники наряду. Собака за командами "Поряд!", "Охороняй!" прямує зліва на короткому повідку чи без нього без намордника, контролюючи дії затриманого.
47. При конвоюванні порушника в автомобілі та інших транспортних засобах кінолог із собакою розміщуються в місці, з якого зручніше вести нагляд за конвойованим і швидко застосувати собаку в разі спроби вчинення втечі або нападу на конвой.
48. Під час несення патрульної служби в пішому чи рухомому патрулі використовуються, як правило, патрульно-розшукові собаки, які відповідають визначеним нормам підготовленості. За необхідності (залежно від обставин) працівниками патрульної поліції можуть залучатись розшукові чи спеціальні собаки.
49. Кінологи з патрульно-розшуковими собаками залучаються для огляду (обходів) вулиць населених пунктів, житлових кварталів, парків, скверів, пустирів, лісопаркових зон, кладовищ та інших ділянок місцевості з метою виявлення і затримання осіб, які належать до кримінального середовища, попередження та припинення кримінальних правопорушень або розкриття злочинних посягань по гарячих слідах.
50. Період безперервного несення патрульної служби зі службовими собаками становить повний робочий день кінолога.
51. Узимку для запобігання обмороженню, застуди і загибелі службових собак слід уникати пересування і патрулювання з ними на відкритих автомобілях, в умовах низьких температур тощо.
52. При температурі вище +30 і нижче -20 -оС тривалість роботи собак на вулиці не повинна перевищувати 4 години. Під час роботи собак у таких умовах щогодини необхідно робити перерви на 10-15 хв., під час яких службового собаку необхідно забезпечити водою або розтерти мочку носа.
53. Патрульно-розшукові собаки можуть використовуватися для охорони затриманих та осіб, які перебувають під вартою, а також під час проведення слідчих дій за їх участю.
54. Під час пішого патрулювання собака повинен знаходитися ліворуч від кінолога на короткому повідку без намордника. Для обшуку місцевості чи приміщення собаку пускають без нашийника і намордника. Кінолог повинен тримати собаку у полі зору. У підвалах та неосвітлених приміщеннях кінолог керує роботою собаки голосом без візуального контакту.
55. Забороняється патрулювати зі службовими собаками без намордника в місцях з масовим скупченням людей, у потягах, передавати собак іншим особам та залишати їх без нагляду під час патрулювання.
56. Підготовлені спеціальні собаки застосовуються під час проведення оперативно-розшукових заходів, слідчих дій, розкриття кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним виготовленням, зберіганням, збутом, придбанням наркотичних засобів, для пошуку вибухових речовин та пристроїв, вогнепальної зброї та набоїв до неї, пошуку трупів чи людських залишків.
57. Спеціальних собак для пошуку вибухових пристроїв, вибухових речовин, вогнепальної зброї, набоїв та наркотичних засобів працівники поліції використовують під час огляду приміщень та багажу в аеропортах, на залізничних та автобусних станціях, станціях метрополітену, у морських і річкових портах, на блокпостах чи стаціонарних постах патрульної поліції, в житлових, підсобних, поштових приміщеннях, камерах схову, різних транспортних засобах (літаках, плавзасобах, потягах, автобусах, вантажних, легкових автомобілях тощо), інших приміщеннях чи будівлях, а також при огляді підозрілих осіб.
У ході проведення вказаних заходів спеціальні собаки повинні знаходитися на повідку або без нього залежно від ситуації та без намордника.
58. Застосування спеціальних собак поліції для виявлення вибухівки та вибухових пристроїв дозволяється лише у випадках, передбачених пунктом 57 цієї Інструкції, та проводиться в присутності фахівців вибухотехнічної служби.
59. Спеціальні собаки поліції не застосовуються при проведенні військових чи інших невластивих поліції фукцій (розмінування території, пошук мін чи снарядів тощо).
60. У разі виявлення вибухонебезпечних предметів чи предметів зі схожими запахами забороняється торкатися їх та переміщати. При виявленні підозрюваного предмета негайно інформується працівник вибухотехнічного підрозділу та вживаються заходи для захисту джерела запаху від механічних пошкоджень та обмеження доступу сторонніх осіб.
61. Під час проведення робіт з пошуку вибухівки за допомогою спеціальних собак кінолог повинен мати засоби індивідуального захисту (бронежилет, каска), а спеціального собаку (залежно від обставин) рекомендовано одягати у спеціальний захисний жилет.
62. Службові собаки для пошуку та установлення місцезнаходження трупів (людських останків) використовуються під час перевірок оперативної інформації про вчинення вбивства з подальшим приховуванням трупа, а також у разі виявлення розчленованого трупа для пошуку інших частин тіла.
63. Після закінчення роботи зі службовим собакою на місці події кінолог складає акт про застосування службового собаки (додаток 2) у двох примірниках, один з яких долучається слідчими до матеріалів кримінальної справи, а інший зберігається в кінологічному підрозділі, та довідку про результати застосування службового собаки (додаток 3) або рапорт (у разі невикористання) з обов’язковим зазначенням причин невикористання собаки.
64. Довідка про результати застосування службового собаки заповнюється слідчим, якому доручено проведення досудового розслідування, та не пізніше десяти діб після внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) надсилається до кінологічного центру ГУНП.
65. Результати виїзду (виходу) кінолога зі службовим собакою заносяться до журналу обліку виїздів кінологів (додаток 4), що знаходиться у черговій частині підрозділу або у кінологічному центрі у чергового кінолога.
66. У випадку невикористання службового собаки для несення служби понад два місяці керівник КП проводить службову перевірку.
За результатами службової перевірки надаються пропозиції керівництву ГУНП щодо внесення відповідних штатних змін.
67. За кінологом наказом начальника КП закріплюється один службовий собака (у разі необхідності - два). На час тривалої хвороби або вибуття кінолога у відпустку його собака для годування та догляду закріплюється за іншим працівником КП.
68. Передача службового собаки для постійної роботи іншому кінологу проводиться в присутності керівника КП або особи, яка його заміщає, та спеціаліста ветеринарної медицини.
69. У разі переведення кінолога до іншого підрозділу ГУНП за рішенням керівника органу поліції можливе направлення закріпленого за ним службового собаки до нового місця роботи кінолога. Передача оформлюється на підставі акта за типовою формою № ОЗ-1 (бюджет) "Акт приймання-передавання основних засобів" (далі - форма № ОЗ-1) (додаток 5), один примірник якого передається до фінансового підрозділу для ведення обліку. В акті зазначаються стан здоров'я собаки, ступінь його вгодованості і натренованості за профілем використання.
70. Під час передавання службового собаки в інший КП відповідно до рапорту складається акт передавання службового собаки.
71. Контроль за несенням служби нарядами поліції зі службовими собаками та іншими поліцейськими-кінологами здійснюється згідно з вимогами нормативних документів МВС та Національної поліції України.
V. Підготовка службових собак
1. Підготовка службових собак для використання в діяльності поліції здійснюється у спеціалізованих закладах поліції згідно із затвердженими навчальними планами та програмами, а також може бути організована в кінологічних центрах ГУНП. Підготовка патрульно-розшукових, конвойних і вартових службових собак здійснюється переважно в кінологічних центрах.
Собака вважається службовим після проходження відповідного курсу дресирування та здачі іспитів (до проходження навчання собака вважається резервним).
2. Вік собак, які направляються для підготовки у навчальні заклади поліції, має становити, як правило, від 9 місяців до 2 років (допускаєтья відхилення від вказаного віку в межах двох місяців).
3. Перед відрядженням кінолога на навчання здійснюється ветеринарний огляд закріпленого за ним собаки і заповнюється облікова картка службового собаки (додаток 6).
Відповідно до Порядку видачі ветеринарних документів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 року № 857, оформлюються міжнародні ветеринарні сертифікати, ветеринарні свідоцтва, ветеринарні довідки, що видаються кінологу для перевезення собаки на транспорті, які після прибуття на місце здаються до навчального закладу.
4. Підготовка службових собак передбачає загальне і спеціальне дресирування. Наступний етап - тренування, що здійснюється за місцем несення служби.
5. Для дресирування, тренування, використання та утримання службових собак фахівці КП забезпечуються спеціальним одягом та спорядженням згідно з установленими нормами забезпечення спеціальним одягом (інвентарним майном) фахівців кінологічних підрозділів (додаток 7) та відповідно до переліку спорядження для підготовки, тренування та утримання службових собак кінологічних підрозділів і навчальних закладів (установ) поліції (додаток 8).
6. Дресирування службових собак здійснюється за планом, розробленим на повний період курсу і кожне заняття окремо. Загальний план на курс затверджує керівник навчального закладу. У плані зазначаються орієнтовні терміни початку та закінчення дресирування.
Розклад занять складається на кожну навчальну групу в установленій формі з урахуванням тематичного плану.
7. Плани-конспекти на кожне заняття складає викладач навчальних груп (підгруп) (у ГУПН - керівники КП). У планах-конспектах для кожного заняття визначаються команди, які необхідно відпрацювати, час і місце проведення заняття.
8. Про результати роботи та особливості поведінки собаки кінологи складають звіти у спеціально заведених журналах обліку тренувань службового собаки (додаток 9). Результати занять ураховуються під час складання наступних планів.
9. Для дресирування і тренування розшукових собак дозволяється використовувати запахові зразки наркотичних речовин та вибухонебезпечних речовин.
10. Для організації дресирування і подальших тренувань спеціальних собак з пошуку наркотиків навчальні заклади поліції, а також КП повинні забезпечуватися необхідними наркотичними і психотропними речовинами.
11. Отримання, кількість, зберігання, використання та списання наркотичних засобів, які використовуються під час дресирування і тренування спеціальних собак, призначених для їх пошуку, здійснюється в установленому порядку.
12. Навчальні заклади поліції, у яких здійснюється підготовка кінологів, а також КП повинні забезпечуватися навчальними реквізитами для організації дресирування та подальших тренувань службових собак. Навчальні реквізити, а також інші реквізити, необхідні для дресирування та тренування службових собак, закуповуються за рахунок бюджетних коштів, передбачених на утримання службових собак, та коштів з інших джерел, не заборонених законодавством.
13. Для дресирування і тренування службових собак кінологічні центри і навчальні заклади поліції, у яких здійснюється підготовка кінологів, забезпечуються зразками найбільш поширених вибухових речовин, вибухових пристроїв, вогнепальної зброї та боєприпасів (набоїв).
Організація забезпечення КП вказаними зразками покладається на керівників відповідних територіальних органів Національної поліції України.
14. Можливе зберігання вибухонебезпечних матеріалів, призначених для дресирування в кінологічних центрах ГУНП та на базі інших підрозділів поліції, за наявності спеціальних умов для зберігання та за умови ведення обліку матеріалів, що використовуються.
15. Поводження з вибухонебезпечними предметами, які використовуються для дресирування і тренування спеціальних собак, здійснюється за правилами безпеки при вибухових роботах.
16. Дресирування і тренування собак за всіма напрямами службового використання здійснюються з урахуванням рекомендацій, викладених у навчальних і методичних посібниках.
17. Початкове дресирування службових собак проводиться з метою вироблення в них загальних і спеціальних навичок за голосовими командами і жестами дресирувальника.
18. Курс загального дресирування (загальна керованість, слухняність) передбачає привчання собаки до дресирувальника, клички, нашийника, повідка, намордника; вироблення у собаки понять вільного стану, підходу до дресирувальника, ходіння поруч, сидіння, лежання, стояння на місці, подачі голосу, апортування предметів, припинення небажаних дій, долання перешкод, привчання собаки до занять у групі; вироблення навичок спокійного ставлення до пострілів, відмови від знайденої їжі або їжі, яку пропонують сторонні особи, тощо.
19. Курс спеціального дресирування передбачає привчання собаки до роботи із запаховими слідами (відпрацювання сліду, вибірка речі і запахових проб, вибірка людини, обшук місцевості, пошук стріляних гільз, наркотичних речовин, вибухонебезпечних речовин, зброї і набоїв, людських трупів та останків); розвиток активно-захисної реакції, злоби та настороженості до сторонніх; привчання до захисту кінолога, до затримання та конвоювання злочинця, а також до охорони його на місці; привчання до беззвучного оповіщення кінолога про наближення сторонньої людини.
20. На кожного підготовленого у спеціальному навчальному закладі поліції або у кінологічному центрі ГУНП службового собаку відповідно до нормативів підготовленості службових собак поліції (додаток 10) на підставі рішення екзаменаційної комісії за результатами тестування складаються акти випробування розшукового, спеціального чи патрульно-розшукового собаки (додаток 11) та видається сертифікат на службового собаку (додаток 12) за відповідним напрямом спеціалізації.
Сертифікати зберігаються у підрозділі, за яким закріплений службовий собака (у справі на службового собаку).
21. Тренування службового собаки проводиться згідно з місячним планом 2-3 рази на тиждень, 2-4 години на день у різних місцях та в різний час доби за різних погодних умов.
Щомісячний план тренування складає кінолог з урахуванням оперативної обстановки, ступеня підготовленості і спеціалізації собаки. У плані передбачаються заходи щодо усунення недоліків, виявлених під час практичного використання собаки.
22. План тренувань затверджується керівництвом КП, яке забезпечує контроль за його виконанням і перевіряє ступінь натренованості службового собаки.
Плани кінологів у районних відділах (відділеннях) поліції погоджуються безпосереднім начальником і затверджуються начальником районного відділу (відділення) поліції або його заступником.
23. У щоденних планах передбачаються заходи з відпрацювання необхідних прийомів за умов, у яких вони повинні виконуватися, а також у разі виникнення ускладнень через певні умови залежно від особливостей та натренованості кожного собаки.
24. Відповідальність за готовність службових собак працювати в складних умовах, усунення недоліків, виявлених під час перевірок, ступінь натренованості собак несуть кінологи, їх керівники та керівники відповідних служб.
VI. Організація розведення і вирощування службових собак у кінологічних підрозділах
1. Розведення і вирощування службових собак здійснюється кінологічним центром (далі - КЦ), а за необхідності іншими КП поліції, яким надається право:
1) розробляти плани племінної роботи;
2) підтримувати зв’язки з приватними племінними розплідниками та розплідниками інших міністерств і відомств в Україні;
3) оформляти і видавати внутрівідомчі племінні родоводи (сертифікати) на племінних і службових собак, вирощених у КП, вести їх облік у повному обсязі;
4) за договором направляти необхідні документи в кінологічні організації на вирощених собак для отримання родоводів від міжнародних організацій, що наділені правом їх видачі;
5) проводити оцінку екстер'єру, конституції та родоводу у межах компетенції і добір племінних собак КЦ;
6) планувати і проводити належні організаційні та практичні заходи з питань племінної роботи;
7) брати участь у заходах, що проводяться громадськими кінологічними організаціями (семінари, племінні виставки, чемпіонати, племінні огляди собак тощо).
2. У КП розведення та вирощування собак службових порід (так само як і позапланове) без письмового дозволу Відділу організації кінологічної діяльності Національної поліції України забороняється.
3. Плани розведення щодо кількості службових собак на рік розробляються і формуються з урахуванням заявок підрозділів поліції про їх потреби у собаках (цуценятах) службових порід.
4. У планах передбачається розрахунок витрат на розведення собак, ведення племінної роботи з відповідними обґрунтуваннями. Зазначені плани погоджуються з Відділом організації кінологічної діяльності Національної поліції України, відповідним фінансовим підрозділом органу поліції та затверджуються начальником ГУНП.
Підрозділи поліції заявки про необхідність отримання собак (цуценят) службових порід надають до КП завчасно.
План племінної роботи на рік розробляється до 01 листопада з таким розрахунком, щоб облік отриманих цуценят здійснювався протягом календарного року з 01 січня до 31 грудня. У плані вказуються клички сук, що підлягають в'язці, і псів (далі - плідники), підібраних їм у пару, адреси власників собак, орієнтовні строки в'язки і щеніння сук, орієнтовна кількість отримання цуценят, відомості про передбачувані передачу цуценят до органів поліції та реалізацію цуценят у дозволених законодавством випадках тощо.
5. На підставі затвердженого плану розведення службових собак на рік КП видається направлення на в’язку (додаток 13), що реєструється в журналі обліку племінної роботи кінологічного центру (додаток 14).
6. Підбір пар племінних собак здійснюється з урахуванням їх екстер'єру, конституції, робочих якостей і якості потомства. Вік сук 18-20 місяців, плідників - 20-24 місяці. На всіх племінних собак заводиться облікова картка племінного собаки (додаток 15).
7. Для племінного собаки є обов'язковою наявність документів (родовідна картка, сертифікати про проходження дресирування), які свідчать про чистокровність його походження, а також виставкових дипломів з відповідною оцінкою екстер’єру.
8. Факт в’язки оформлюється актом і реєструється керівником центру, відповідальною особою або спеціалістом ветеринарної медицини у журналі обліку племінної роботи кінологічного центру.
9. На 3-5 добу після щеніння суку і новонароджених цуценят оглядає спеціаліст ветеринарної медицини. Результати огляду цуценят та причини вибракування або загибелі фіксуються в акті первинного обстеження (додаток 16).
10. Повторний огляд проводиться на тридцяту добу після народження цуценят, при цьому складається акт огляду, оцінки та оприбуткування цуценят (додаток 17) у двох примірниках. Перший примірник акта огляду, оцінки та оприбуткування цуценят разом з актом приймання-передавання основних засобів за формою № ОЗ-1 передається до фінансового підрозділу поліції і є підставою для постановки на балансовий облік, другий - зберігається в КП.
В акті зазначаються стан суки, кількість народжених цуценят, їх стать, масть, особливі ознаки, наявність дефектів і відповідність ваги та зросту за віком. Особливу увагу звертають на прикус, відсутність пупкової грижі, будову кінцівок, повноту та впевненість руху, типовість масті тощо. Визначають цуценят, які підлягають подальшому вирощуванню та вибракуванню, та зазначають причини вибракування.
Нежиттєздатні цуценята або порівняно з іншими дуже слабкі незалежно від їх кількості в приплоді не пізніше 5 дня вибраковуються, про що складається акт.
Результати огляду заносяться в журнал обліку племінної роботи кінологічного центру. В одному виводку не повинно бути двох однакових кличок собак. Усі клички повинні починатися з однієї літери. У 45-денному віці проводиться клеймування цуценят та актування виводка.
11. На основі акта огляду та оприбуткування цуценят можливе оформлення цуценячих карток (довідки про походження) та сертифікатів про походження собаки (внутрівідомчі родоводи) (додаток 18), які засвідчують походження собаки та до яких забороняється вносити зміни та доповнення.
12. Цуценята чи службові собаки, у яких у процесі вирощування (використання на службі) виявлено неусувні вади, хвороби та недоліки, що виключають використання собаки (цуценяти) у службовій і племінній діяльності (додаток 19), підлягають вибракуванню, списанню чи передачі до іншого підрозділу.
Результатом вибракування є оформлення комісією відповідного акта про вибракування службового собаки (додаток 20), після чого у разі прийняття рішення про списання собаки складається акт за типовою формою ОЗ-3 (бюджет) "Акт про списання основних засобів" (далі - форма № ОЗ-3) (додаток 21) та собака знімається з балансу.
13. На собак, які підлягають евтаназії, складається акт про проведення евтаназії службового собаки (додаток 22).
14. При розведенні дозволяється використовувати племінних собак, що належать приватним особам або громадським кінологічним організаціям.
15. Умови використання для розведення (кількість, вік, порядок добору і передачі отриманих цуценят тощо) племінних собак, що належать приватним особам або організаціям, оформлюються у письмовому вигляді.
16. Передача аліментних цуценят здійснюється на підставі акта за формою № ОЗ-1, перший екземпляр якого надсилається до фінансового підрозділу поліції, другий - зберігається в КП.
17. Під час проведення огляду (приймання) цуценят комісією визначається їх вартість з урахуванням їх конституції та екстер'єрних якостей.
18. У процесі набуття собакою службових якостей її вартість переоцінюється комісією, про що складається акт переоцінки, один примірник якого передається до фінансового підрозділу для відображення в бухгалтерському обліку. Нарахування зносу проводиться відповідно до чинного законодавства.